ROXY WELKE FILM DEZE WEEK? DE AANSLAG OP DE GAULLE Weerbericht JONGEMAN IN STEENRIJK DOODGESTOKEN de ras-sigaret-puur voor uw genoegen P. Kijk in de Vegte, J. van Leeuwen en H. Ouwerkerk koninklijk onderscheiden ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 3 De Franse minister van binnen landse zaken, Roger Frey, heeft vrij dag op een persconferentie te Parijs meegedeeld, dat vijf leden van de organisatie van het geheime leger, die 22 augustus jl. hebben gepoogd president De Gaulle te vermoorden, zijn gearresteerd. Frey zei, dat vier arrestanten hadden bekend. Het onderzoek had aangetoond, dat de aanslag was voorbereid door OAS- leiders in Frankrijk, die hadden ge handeld ingevolge uit het buitenland ontvangen lastgevingen. Frey zei ook, dat er dit jaar twee andere samenzweringen tegen het leven van De Gaulle waren gesmeed. De OAS was aanvankelijk van plan geweest op de 14e juli, toen de pre sident, ter gelegenheid van Frank- rijks nationale feestdag, op de Champs-Elysee een parade afnam, 'n aanslag op hem te plegen. Daarna was het plan opgevat de aanslag in de ochtend van de 22ste augustus, wanneer de president van zijn land huis te Colombey-les-deux-Eglises naar Parijs onderweg zou zijn, om aldaar een kabinetsvergadering bij te wonen, te plegen. Ten slotte werd later op de dag gepoogd de president te vermoor den toen hij, na de kabinetszitting, per auto onderweg was naar het mi litaire vliegveld van Villacoublay, om vandaar naar Colombey terug te keren. Volgens de minister hadden enige 'leden van het komplot de taak van uit een auto, die langs de hoofdweg stond geparkeerd, de auto van de president en het escorte door ma chinegeweervuur tot staan te bren gen. Dan zouden de overige schut ters hun machinegeweren en machi nepistolen moeten leegschieten op 't stilstaande konvooi en vervolgens de met kogels doorzeefde auto's met fosforgranaten en kneedbommen moeten opblazen. Als de auto van de president tot staan was gebracht, zou het geen moord maar een slacht partij zijn geworden", aldus minis ter Frey. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) AFNEMEND BUIIG Perioden met zonneschijn en afnemend buiig. Krachtige tot matige, aan de kust aanvanke lijk nog harde wind tussen noordwest en west. Weinig verandering in temperatuur. Het weer in Eurooa max. min. HELSINKI geh. bew. 14 11 STOCKHOLM regen 15 10 OSLO h. bew. 17 8 KOPENHAGEN 1. bew. 16 10 ABERDEEN h. bew. 12 7 LONDEN h. bew. 18 9 AMSTERDAM regenbui 16 9 BRUSSEL onbew. 18 8 LUXEMBURG zw. bew. 17 10 PARIJS onbew. 21 9 BORDEAUX zw. bew. 22 11 GRENOBLE 1. bew. 22 15 NICE 1. bew. 34 22 BERLIJN zw. bew. 18 7 FRANKFORT h. bew. 21 10 MüNCHEN regenbui 17 12 ZüRICH 1. bew. 18 11 GENEVE 1. bew. 22 13 LOCARNO onbew. 24 15 WENEN regen 21 13 INNSBRUCK zw. bew. 17 11 ATHENE onbew. 34 23 ROME 1. bew. 20 AJACCIO h. bew. 28 18 MADRID onbew. 35 16 MALLORCA 1. bew. 31 19 LISSABON onbew. 25 19 In de afgelopen nacht ls de 19- jarige ongehuwde Thomas Bos in Steenwijk door een evenoude Ronald van' der W. met een mes doodge stoken. Het slachtoffer had de avond door gebracht bij zijn meisje in MeppeL Tegen half twaalf keerde hij met de trein in Steenwijk terug. Op zijn weg naar huis ontmoette hij enige vrienden, die de handel- en indus trietentoonstelling in Steenwijk had den bezocht. Op de tentoonstelling zouden ze onenigheid hebben gehad. Ze liepen met Thomas Bos een eindje mee. Op de hoek van de Bloemstraat (Advertentie) en de Westdijkstraat schijnen ze ru zie gekregen te hebben. Men ver onderstelt, dat van der W. zich be dreigd heeft gevoeld en in het wilde weg van zich afgestoken heeft. De dader stond niet ongunstig bekend. De politie is nog bezig de vrienden van het slachtoffer te verhoren. Huldiging bij de Ver. Touwfabrieken Wat het vieren van jubilea be treft is men bij de N.V. Vereenigde Touwfabrieken wel wat gewend. Maar drie veertigjarige jubilarissen op één dag is in de historie van het bedrijf gisteren voor het eerst voor gekomen. Die dag heette de directeur, de heer H. B. Haanappel, de heren J. Kijk in de Vegte en H. Ouwerkerk, beiden baas in de afdeling Spinnerij en J. v. Leeuwen, magazijnbediende in de Expeditie, met hun echtgenoten, kinderen en verdere familieleden, hartelijk welkom. In zijn toespraak zei de directeur onder meer, dat de taak van de bazen er, mede door de gespannen situatie op de arbeidsmarkt, -niet gemakkelij ker op is geworden. Spr. bracht hul de aan de jubilerende bazen, de he ren J. Kijk in de Vegte en Ouwer kerk, voor de wijze, waarop zij zich van him niet te onderschatten taak hebben gekweten en nog kwijten. Baas Kijk in de Vegte, die op 13- jarige leeftijd in de Staalkabelfabriek was begonnen en later overgegaan naar de Spinnerij, werd in 1943 tot baas aangesteld. De heer Ouwerkerk, die de functie van baas reeds sinds 1926 vervult, prees hij evenals de heer Kijk in de Vegte om zijn uitstekend vak manschap, ijver en plichtsbetrachting. Daarnaast legt de heer Ouwerkerk steeds veel belangstelling aan de dag voor de uitvoering van het werk, hetgeen o.m. blijkt uit zijn inzendin gen in de ideeënbus. Spr. prees de heer Van Leeuwen De Israëlische autoriteiten werden dezer dagen benaderd door een Ame rikaanse toerist, die wilde weten waar de stad „Miami" in Israel was gelegen. Hij had namelijk, zo ver telde hij, jarenlang grote sommen geld bijgedragen voor de bouw van een stad „Miami" in de Negef-woes- tijn. Naar Israel gekomen om de feestelijke eerste-steenlegging bij te wonen hij toonde een keurig ge drukte uitnodiging voor deze plech tigheid had hij echter enkele we ken lang vergeefs naar de stad van zijn dromen gezochtHij moest zich er tenslotte wel van laten over tuigen dat hij het slachtoffer van oplichters was geworden. niet alleen om zijn vakkennis voor wat betreft opslag en expeditie van touw en staalkabels, maar om zijn karaktereigenschappen. Tenslotte bood de heer Haanappel aan elke jubilaris met een hartelijke handdruk aan de gouden VT-draag- speld met briljant, een gouden arm bandhorloge, het Vererende Getuig schrift van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel met zilveren draaginsigne, alsmede een geschenk onder couvert. ONDERSCHEIDINGEN Nadat het applaus verklonken was richtte de burgemeester van Lei derdorp, mr. R. M. Gallas, zich tot de jubilarissen. Voor elke jubilaris had hij een persoonlijk woord, dat culmineerde in de mededeling, dat het II. M. de Koningin had behaagd, de jubilarissen te onderscheiden. On der applaus der aanwezigen speldde de burgemeester de heren P. Kijk in de Vegte en H. Ouwerkerk de zil veren en de heer J. v. Leeuwen de bronzen ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau op. Ook werd nog het woord gevoerd door de bedrijfsleider der vezelafde lingen, de heer I. Vogelenzang, spre kende mede namens hoofdingenieur D. J. v. d. Moortel. De chef der Spinnerij, de heer J. Nievaart, de chef der Expeditie, de heer P. J. Kuilenberg, de heer A. de Kruiff boden namens de bazengroep in de Ondernemingsraad de beste wensen aan, evenals het Onderne mingsraadslid, de heer J. Th. Hensing. Namens het jubileumfonds voerde baas W. Kooien het woord. De waar derende woorden gingen vergezeld van geschenken. Nadat de drie jubilarissen elk op eigen wijze, aan directie, burgemees ter en alle sprekers dank hadden ge bracht kwamen vele medewerkers, zowel van kantoor als uit de afde lingen, de jubilarissen de hand druk ken. NOG EEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Na deze officiële huldiging mocht de heer W. H. van Oosten, die enige tijd geleden zijn veertigjarig jubileum heeft gevierd, uit handen van burge meester, mr. R. M. Gallas, de zilve ren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen, waar mede hij door de directie en be drijfsleiding uiteraard van harte werd gefeliciteerd. HAZERSWOUDE Toen vrijdagmiddag op officiële wijze de eerste steen werd gelegd voor het nieuwe gemeentehuis in Rhijnenburch, zullen slechts weini gen van de genodigden de gedachte hebben voelen opkomen, dat zij zich in 'n aan historie zo rijke omgeving bevonden, 't Doet daarom vreugd, dat Hazerswoudes jongste geschiedvor ser Kees Kroon, aan wiens werk wij enige weken geleden aandacht be steedden, juist deze week aan een 200 plaatsgenoten „zijn" tijdschrift heeft toegezonden; hierin wordt na melijk aandacht besteed aan de boe renhofsteden in de gemeente. Zo was, zo schrijft Kees, op de Ro meinse reiskaart in de derde eeuw de zogenaamde plaats Matilo (Rij nenburg) reeds aangegeven. Het bouwsel zou zich op 10000 Romeinse schreden van Alphen hebben be vonden, w var het eerste Romeinse legioen een versterkte voorraad of opslagruimte had. "^ossius meldt, dat het slot Rhijnenburg in 1420 door de Leidenaars werd ingenomen. Reeds eerder, in 1282, maakt Floris, de graaf van Holland, gewag van een woning te Rinenburch, die wordt overgedragen aan de heer van Ouds hoorn en Aarlanderveen. Clunerius op zijn beurt verzekert dat de stede Rinenburch recht uitzag op Koude kerk. In 1614 werd Rijnenburg verbouwd tot een herenboerderij. Lange tijd was het een bezitting van adellijke families, zoals een zekere Johan Pauw, die o.a. ook in Naaldwijk een lustverblijf had, die ook Rijnenburg zou hebben geheten. Andere bezit ters zijn o.a. geweest Jan van Rijn, W. Baron Roëll, en G. Visser. De hofstede wordt thans bewoond door de heer A. var Dorp. In 1933 zijn er ten oosten van het waterleiding bedrijf overblijfselen van het kasteel Rijnen burg gevonden. Trianon Het slot van de film „Moord" is verrassend dat moeten wij toegeven. Voor het overige is deze met veel tam-tam aangekondig de film ons tegengevallen. William Castle - producer èn regisseur - is het niet gelukt een echte griezel- sfeer te scheppen, zoals een Clouzot en een Hitchcock dit kunnen. Hij heeft wel geprobeerd hun manier van werken te imiteren („Psycho" is in deze film b.v. duidelijk terug te vinden), doch ook daarin is hij niet geslaagd. Hij werkt over het algemeen te goedkoop: namaakbloed en veel van angst vertrokken gezichten. Een merkbare spanning in de zaal was er geen enkele keer, integendeel. Het scenario van Robb White is vrij origineel en goed van opbouw. Daarmee was een uitstekende film te maken geweest. Natuurlijk zijn er lezers, die deze film gaan zien en zelf hierover hun mening wil len vormen. Voor hen zullen wij over de inhoud niet schrijven om de (weinige) spanning te bewaren. Misschien ook zullen erg gevoelige naturen met „Moord" toch wel kun nen griezelen. De KFC maakte voor behoud voor volwassenen. Rex „Vlammen over Kansas" is een filmverhaal, dat zich afspeelt in de tijd toen er nog Geconfedereerde Zuidelijke staten van Amerika wa ren, die vochten met de Yankees van het Noorden. Er waren toen ook al guerillabenden en van leze maakte een zekere Jesse James deel uit Hij is de hoofdpersoon van het verhaal met als een soort beroepsmoordenaar, Quantrill geheten. De gevechten spe len zich af in Kansas en ei wordt dan ook heel wat kruit verschoten voor het verhaal uit is. Een beetje romantiek komt er ook in voor. Toe gang 14 jaar. Casino Dat persoonlijke gevoe lens nooit blijvend te onderdrukken zijn door een opgelegde idee wordt op goede wijze tot uitdrukking ge bracht in de film „Verboden Zo ne". Een jonge Duitse vrouw, die haar man in het bezette Frankrijk komt opzoeken moet noodgedwongen een nacht optrekken met een Franse parachutist, die door de geallieer den is gedropt. De beide werelden, die de jonge mensen vertegenwoor digen, eisen dat zij elkaar dodelijk haten, maar het contact van mens tot mens toont aan, dat haat zinloos is. Uiteindelijk komt het zover, dat de parachutict zijn opdracht ver waarloost. De film eindigt tenslotte met de ondergang van beiden. Hoe wel het gegeven niet origineel ge noemd kan worden en hoewel men 'n groot aantal varianten in het film arsenaal kan terugvinden, willen wij onze waardering voor deze film van Claude Autant Lara niet ont houden. Spel, verfilming en behan deling van het thema hebben ons uitermate geboeid. „Verboden Zo ne" is door de KFC goedgekeurd voor personen boven 18 jaar. Lido heeft de grootse film, El Cid" nogmaals geprolongeerd. Toegang 14 jaar. Studio prolongeerd eveneens de film „Voetstappen zonder spoor", een film voor volwassenen. Luxor In de film „Lemmy houdt van vrouwen" wordt de hoofdrol ge speeld door Eddy Constantine. Dit zal voor velen al duidelijk maken, dat de inhoud van dit werk bestaat uit de nodige fikse knokpartijen tegen een of zelfs meerdere tegenstanders, en dat deze krachtmetingen der spieren door Eddy gewonnen en met de no dige whisky gevierd worden. Lemmy is in de film een man van de F.B.I., op vakantie. Ondanks zijn vrijheid van speurders werk raakt hij daar toch weer in verzeild, door met een aardige hooggeplaatste jonge vrouw in aanraking te komen enkele uren voordat zij wordt vermoord, op de plaats waar zij hadden afgespro ken. Nu het motief en de daders te vinden rekent hij zich tot een eer. Dat hij hierbij tussen enkele char mante dames terecht komt, die hem evenwel niet de volle medewerking verlenen, is natuurlijk geen louter toeval. Zoals het een F.B.I.'er be taamt, komt de oplossing, maar daar voor is er al menige klap gevallen en menig glas whisky door Eddy's keelgat gestroomd. Het geheel is amusant en zal de personen boven 14 jaar kunnen vermaken. GREENWAY (Voorschoten) Za terdagavond 7 en 9.15 en zondagmid dag om 4 uur draait in dit theater de Franse film „Mijnheer Hulot met vakantie" van Jacques Tati. Hierin kan men de belevenissen meemaken van een man in een badplaats, die ongewild de veroorzaker van aller lei zotte situaties is. Hij meent het best met de mensen en slooft zich uit om zich zo aangenaam mogelijk voor te doen aan zijn omgeving. In die ijver maakt hij, de onhandige, de ene blunder na de ander en zijn streven heeft juist een tegenstelde uitwerking. Om de grapjes van Tati een apart soort ontwapende hu mor kan men gemakkelijk lach en. Goedmoedig drijft hij de spot met de eigenaardigheden van een groep badgasten van elk pluimage heeft hij er een neergezet temidden waarvan Tati zelf als de meest rare vogel rondfladdert. Een bijzonder leuke film, die gezien kan worden door personen van alle leeftijden. In het voorprogramma draait een bij zonder mooie natuurfilm in kleuren. De tweede film is „Petrus, de grote visser". Ook wij hebben altijd graag onze fantasie los gelaten op Simon Petrus, de eerste volgeling van Chris tus en onze eerste Paus. Er is ook inderdaad wel heel veel boeiends ge schied met deze visser. Wij stonden er echter versteld van hoever de fan tasie van Hollywood gereikt heeft. In „Petrus de grote Visser" kan men dit zien. Het aantal dichterlijke vrij heden, dat Lloyd C. Douglas zich veroorloofd heeft, is niet meer te schatten aan het einde van de ruim twee en half uur durende kleurige celluloid-Bijbel. Tegen de achtergrond van felle conflicten tussen het Joodse volk en de omringende Arabieren verschijnt Christus, die de naastenliefde pre dikt. Deze revolutie in mentaliteit voltrekt zich onder leiding van Pe trus in de Arabische prines Fara, uiteraard met vele conflicten en moeilijkheden. Hij heeft er tenslotte twee en half uur de tijd voor. Kan men over de onwaarschijnlijkheden heen stappen en een en ander op de koop toenemen, dan zijn het enkele licht verteerbare uren, die Greenway deze week biedt. KFC-keuring 14 jaar. PAUZE Morgen: 13e zondag na Pinksteren. Mis: „Respice Domine.... Zie neer, Heer, op Uw verbond", (uit psalm 73). DE „GODDELOOS VERVELENDE" ZONDAG Waar vroeger niet zo lang ge leden!, tijdgenoten het concentra tiekamp Dachau was, zal nu een klooster voor Karmelitessen worden gebouwd. De onschuldig aandoende naam van „concentratiekamp", die zoveel duivelse schuld en zielige el lende ambtelijk verborg, zal dan een echt concentratiekamp zijn, waar ede le vrouwen zich zullen concentreren op wat in het centrum staat van ie der menselijk bestaan: God. Deze vrouwen hebben zich geheel en al aan God toegewijd. Wij moeten echter wel beseffen, dat wij allen door het doopsel op bijzondere wijze Gods ei gendom zijn en geroepen althans op de Dag des Heren Hem te eren. Ook voor vele katholieken is de zondag „zo dof en goddeloos vervelend" (Han Hoekstra), omdat ze gewoonweg te lui zijn om even door te denken: Waartoe zijn wij op aarde? PUZZEL Oplossing no. 518 Horizontaal: 1 Vlist, 5 neb, 8 roos, 10 Ru, 11 er, 13 nota, 15 ar, 17 gebed, 19 vaan, 21 rede, 22 email, 24 le, 25 deel, 27 na, 29 la, 31 teen, 33 opa, 34 Gouda. Vertikaal: 1 vee, 2 Ir, 3 Son, 4 toog, 6 er, 7 Bunde, 9 ster, 12 raam, 14 Abel, 16 raad, 18 eden, 19 Venlo, 20 niet, 23 leeg, 26 Leo, 28 ara, 30 A.P., 32 nu. PUNT Juffrouw, heb ik u niet heel duide lijk gezegd, dat ik niet gestoord wilde worden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3