S)e Ccicbe0ouA<MiL Regering vreest, dat uittocht van ambtenaren Nieuw-Guinea lam zal leggen DE GAULLE SPRAK IN HAMBURG OE THANTS VERTEGENWOORDIGER IN NIEUW-GUINEA Hoogwaterstanden ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 52e JAARGANG No. 15.724 Directeur J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 De complotten tegen De Gaulle KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tassen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8;75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Overweldigende meerderheid voor het akkoord Het tenslotte met 127 tegen 9 stemmen aan vaarde akkoord inzake overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië via de Ver.-Naties, vergde in de Tweede Kamer ook heden nog ruim vier uur debat. Namens de regering beantwoorden de minister president en de minister van Buitenlandse Zaken de sprekers van donderdag. Opnieuw werd be klemtoond, dat in het gehele conflict het belang van de Papoea's, het zelfbeschikkingsrecht van een niet zelfbesturend volk, door de Nederlandse regering centraal gesteld is. Van dit standpunt uit is onder pressie van aanval en het feit, dat niet op bondgenoten kon worden gerekend, het ak koord met Indonesië tot stand gekomen. Beide Pieter Stastok heeft nooit echt door Leiden gewandeld. En toch is hij er niet weg te denken. De studentensoos kan afbranden, de „Turk" kan ver dwijnen, de oude grachten kunnen gedempt worden en uit Leiden mag een moderne stad met wolkenkrab bers groeien maar Pieter blijft, want Pieter blijft overval buiten. Nee, wees dan maar liever kind van uw tijd. Beleef tenminste dat ene topsei- zoen, waarvoor u nu kunt inschrijven bij dansschool Evert Castelein, Boer- haavelaan 13, Leiden, Telefoon 52054. (Advertentie) ministers verklaarden, dat het beste is bereikt, wat onder omstandigheden voor de Papoea's kon worden bereikt. Minister Luns verklaarde nogmaals, dat het ak- koord niet beantwoordt aan de door de regering nagestreefde dekolonisatiepolitiek en ook niet Prettig VOOrilitzictlt aan het handvest van de Verenigde Naties, er is echter een kans, dat de Papoea's het zelfbeschik kingsrechts zullen kunnen uitoefenen mits de V.N. een krachtige houding terzake aanneemt. Inzake bonafide uitvoering van 't akkoord wordt een zware wissel op Indonesië getrokken. Ons land zal na 1 januari 1963 geen internationale verplichtingen inzake Nieuw-Guinea meer heb ben. Amendement om aan grondwettelijke bezwaren tegemoet te komen Over de houding van de Ver. Staten bleek mr. Luns teleurgesteld. Hij noemde de houding een gevaar voor gezagsverlies van het westen en een inbreuk op het aanvaarde beginsel van non-agressie bij geschillen. De uittocht van ambtenaren zal het openbaar leven lamleggen. Prof. De Quay betreurde de gerin ge bereidheid van Nederlandse amb tenaren om onder gezag van de Ver. Naties te blijven werken. Daardoor komt een goede gang van zaken bij de voedselvoorziening, het verkeer en het openbaar leven in gevaar. Alleen het onderwijs en de medi sche zorg zijn op het ogenblik vol doende bezet. Meegedeeld werc^ dat de verzekering voor politiek risico en molest voor het bedrijfsleven ge durende 1963 door ons land gega randeerd wordt. De eis van de so cialistische fractieleider Burger, dat mr. Luns zou moeten aftreden we gens mislukt beleid wees de premier van de hand. Het mogelijke werd be reikt door een beleid, dat kabinets beleid was. AMENDEMENT De verdeeldheid van meningen over het al of niet grondwettige van goed keuring met eenvoudige meerderheid bracht de fractieleiders van de re geringspartijen en de socialisten er toe een vrijwel unaniem amendement in te dienen om, waar nodig, een tweederde meerderheid voor te schrij ven. Vrij uitvoerig is nog gesproken over de mening van de KVP-afge- vaardigde Van Rijckevorsel en ande ren, dat Nederland beter zonder meer Nieuw Guinea had kunnen ver laten om daardoor de Papoea's niet te binden. Behoudens het gevaar van politieke chaos in nationaal en inter nationaal opzicht zou een dergelijke gebonden zijn en de Indonesiërs zou- maatregel vrijwel zeker tot gevech- den het land wederrechtelijk hebben ten tussen terugkerende Nederlandse bezet, troepen en Indonesiërs hebben ge leid, zo werd van achter de regerings- TEGEN GODDELIJKE WET tafel verklaard. Toen opnieuw agres sie werd gepleegd tijdens de onder- De drie staatkundig gereformeerde handelingen is ook met opzet geen afgevaardigden, de heren Van Dis, beroep op de veiligheidsraad gedaan, Kodde en Mieras waren eveneens fel omdat dan de onderhandelingen af- gekant tegen het akkoord, dat in hun gebroken zouden zijn en een zwaar- ogen tegen ieder goddelijke en inter- dere militaire aanval van Indonesië nationale wet indruist. De AR-ka- zou zijn gevolgd. merleden Meulink en Roos jen stem den tegen, omdat de eerste het stand- n?rFTSi<5TP\THTFTï<B punt van mr. V.n Rijckevorsel deelde TEGENSTEMMERS en Roosjen om een krachtig pro test te laten horen tegen „deze kari- Van de negen tegenstemmers had katuur van internationale rechtsor de socialistische heer Scheps gewe- de", zonder daarbij het beleid van tensbezwaren op grond van het lot de regering af te keuren, der Molukkers en Ambonezen na De Eerste Kamer is voornemens vroegere akkoorden met Nieuw Gui- het ontwerp van rijkswet inzake het nea. De heren Weiter en Moorman Nieuw Guinea-akkoord aanstaande van de KVP wilden niets van een ak- donderdag 13 september te behande- koord met het in hun ogen dicta to- len. Op 11 september zal een bij— riaal geregeerd Indonesië weten, zondere commissie van rapporteurs evenmin als hun partijgenoot mr. van worden benoemd, waarna voorlopig Rijckevorsel, die op het standpunt verslag, memorie van antwoord en bleef staan dat terugtrekken onder eind- verslag elkaar binnen 48 uur overmacht voor het forum der Ver. zullen moeten opvolgen. Deze stukkeh Naties de juiste weg zou zijn ge- zullen vermoedelijk eerst in gesten- weest. De Papoea's zouden dan niet cilde vorm verschijnen. Erich Mende, leider van de West- duitse Vrije Democratische Partij, die zoals bekend deel uitmaakt van Ade nauers coalitie-regering, heeft vrij dagavond op een bijeenkomst in Heilbronn voorspeld, dat de crisis rond Berlijn de wereld binnen het jaar aan de rand van een nieuwe wereldoorlog zal brengen. Er is al oorlog in Berlijn, zo zei hij. De toestand bij de muur in Ber lijn kwam volgens hem neer op een staat van „permanente burgeroorlog", die de kiem bevatte van een wereld conflict. De Russische strijdkrachten De Russische dienstplichtigen, die indertijd met het oog op de crisis om Berlijn na het verstrijken van de vastgestelde diensttijd onder de wa penen werden gehouden, zullen met groot verlof worden gezonden. Het persbureau Tass meldde dat de mi nister van defensie, maarschalk Ma- linofski, hiertoe de order heeft ge geven. Tass voegde hieraan toe, dat de lichting 1943 onder de wapenen zal worden geroepen. In Westelijke militaire kringen werd gezegd, dat het besluit verband zou kunnen houden met de groeien de nadruk op het moderniseren van de bewapening. Westelijke diploma tieke kringen zagen in de stap geen teken van vermindering van de Sow- jetrussische druk op Berlijn. De V.S. en Engeland zijn al eer der begonnen, dienstplichtigen, die wegens de Berlijnse crisis onder de wapenen waren gehouden of terug geroepen, naar huis te sturen. Min»"ter Luns, gefotografeerd tijdens zijn antwoord aan de vergadering in de zitting van de Tweede Kamer van Vrijdagmiddag. Ook op deze middag eisten de felle televisielichten hun tol Weinig ambtenaren willen na-blijven De waarnemende secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft de benoeming bekend gemaakt van José Rolz-Bennett, plaatsvervangend kabinetchef, tot zijn vertegenwoordiger in Westelijk Nieuw-Guinea, die de eerste rege lingen moet treffen voor de over dracht van het bestuur van de Ver enigde Naties. Deze benoeming is geschied in over eenstemming met de overeenkomst van 15 augustus tussen Nederland Premier Chroesjtsjov houdt met zijn familie vakantie in Yalta aan de Zwarte Zee. V.l.n.r.: Alexei Adzhoebei, hoofdredacteur van de „Izwestia" en schoonzoon van de premier, premier Nikita Croesjtsjov, mevr. Rada Adzhoebi, dochter van de Russische staatsman, met haar twee zoontjes Iwan en Nikita, en mevr. Nina Petrovna Crhoesjtsjov. Op de achtergrond de nieuwe Russische ambassadeur in Japan v. Vinogradoff (links) en Chroesjtsjov's zoon Sergei. en Indonesië, waarin ondermeer aan Oe Thant wordt verzocht een verte genwoordiger te zenden, om met de Nederlandse gouverneur van Weste lijk Nieuw-Guinea overleg te plegen vóór het vertrek van de gouverneur, teneinde de overdracht van het be stuur aan de Verenigde Naties te ver gemakkelijken. Rolz-Bennet is een Guatemalaan. Verwacht wordt, dat hij omstreeks het midden van deze maand naar Nieuw-Guinea zal vertrekken, waar hij ongeveer drie weken zal blijven. Rolz-Bennet is V.N.-Vertegenwoor- diger in Katanga geweest. Het Indonesische ministerie van marine heeft bekendgemaakt, dat president Soekarno vier Indonesische schepen heeft aangeboden om de re patriëring van Nederlandse troepen te helpen bespoedigen. De Indonesische gevangenen De Indonesische parachutisten zul len met Herculestoestellen van de Amerikaanse luchtmacht worden ver voerd. Deze zullen in het totaal zes vluchten maken. Dit is een van de resultaten van de hardwerkende missie van de Vere nigde Naties in Hollandia. De leider van de missie, generaal Indar Rikhye verklaarde vrijdagochtend, dat hij over de tot nog toe gemaakte vorde ringen „uiterst tevreden" was. Rik hye zei te geloven, dat van de 150 vermiste parachutisten wellicht velen hetzij bij de landing hetzij in het oer woud zijn omgekomen. „Met het oog op de toestand President Kennedy heeft het Con gres vrijdag een wetsontwerp toege zonden, waarin hij dit verzoekt hem, „met het oog op de kritieke inter nationale toestand" te machtigen re servisten der strijdkrachten tot een maximum van 150.000 man onder de wapenen te roepen. De president wil deze bevoegdheid voor de periode, die begint na de verdaging van het Congres, welke later in deze maand wordt verwacht en die op een tijdstip van ongeveer twee maanden na het bijeenkomen van het nieuwe Congres, in januari 1963, afloopt. Ruwweg gaat het dus om de laatste drie maanden van 1962 en de eerste twee maanden van 1963. Van de zijde van het Witte Huis wordt nog vernomen, dat de presi dent het Congres verzoekt hem te machtigen de reservisten voor daad werkelijke dienst onder de wape nen te roepen, wanneer hem dit met het oog op de internationale toestand gewenst zou voorkomen. Kennedy is echter niet voornemens de reservis ten reeds thans op te roepen. DE VITALE BEDRIJVEN IN NIEUW-GUINEA Te Hollandia groeit de ongerust heid over de toekomstige situatie bij de vitale diensten met de dag. Nog steeds is het niet officieel bekend gemaakt, hoeveel ambtenaren en van welke diensten zich bereid hebben verklaard, onder het bewind van de V.N. te blijven doordienen. Naar verluidt, zou van de hogere politie-ambtenaren te Hollandia slechts een uiterst klein percentage na 1 oktober nog willen blijven. Vandaag onstond er ook beroering onder de lagere politie-ambtenaren, nagenoeg alle Papoea's. Reeds lang bestaan onder de Papoea-agenten ve le wensen voor salarisverbetering. Dit is vrijdagochtend tot uiting geko men in een staking van ruim de helft der Papoea politie-beambten te 'Hol landia. Vrijdagmiddag zouden er be sprekingen worden gehouden om de moeilijkheden op te lossen. Ook onder een deel van het P.T.T.- personeel bestaat ongerustheid. Wordt op het postkantoor nagenoeg al het werk thans door Papoea's ver richt, de internationale verbindingen worden bijna geheel bediend door Nederlanders. Van de vaste staf van het telegraafkantoor zou, naar ver luidt slechts een klein aantal tele grafisten willen blijven. Het ziet er dus naar uit, dat het berichtenverkeer met Nederland wel eens ernstig zou kunnen worden ge stagneerd. Vele andere vragen, die men zich in Hollandia dagelijks in verband met de toekomst stelt, als „wat gebeurt er de volgende maand met de elek triciteitsvoorziening, met de water leiding en in andere vitale bedrijven" hebben eveneens nog geen beant woording gevonden. Men hoopt maar dat, indien vele personeelsleden van deze diensten spoedig zouden ver trekken, de V.N. in staat zal zijn, hen snel te vervangen. DE V.N. DIK IN DE SCHULD De Verenigde Naties hadden aan het eind van de vorige maand van de regeringen der leden-landen 142 mil joen dollar tegoed, een recordgetal, waarin de Sowjet-Unie als grootste schuldenaar het meest toe bijdraagt, zo blijkt uit vrijdag in New York gepubliceerde cijfers. De Russische schuld, die meer dan 51 miljoen dollar bedraagt, is voor namelijk ontstaan door de weigering bij te dragen in de kosten voor Kon go en het Midden-Oosten, de duurste V.N.-acties. Andere landen, die hun aandeel in de kosten voor Kongo nog niet hebben betaald, zijn: Frankrijk met meer dan 14 miljoen dollar, België 2.876.000 dollar, Zuid-Afrika 1.249.477 dollar, en Engeland vier miljoen dol lar. Meer dan 60 landen zijn achter bij het betalen van in totaal 30 miljoen dollar voor de V.N.-strijdkrachten in het Midden-Oosten. Slechts 40 van de 140 leden hebben hun bijdrage Europese samenwerking President De Gaulle en mevrouw De Gaulle zijn vrijdagmorgen in Hamburg aangekomen. Bij aaukomst op het vliegveld werd de Franse pre sident ontvangen door de burgemees ter van Hamburg, Novermann, met wie hij in de auto de rit van het iliegveld naar hei stadhuis maakte. Langs de te volgen route hadden zich duizenden mensen geschaard. Van de openbare gebouwen in Ham burg wapperden de Franse en Duitse vlaggen, doch het aantal vlaggen van particuliere huizen was gering, ter wijl in de winkeletalages slechts wei nig foto's van de Franse staatsman werden opgemerkt. In een door hem in het Frans in het stadhuis uitgesproken toespraak verklaarde de president, dat hetgeen hij had gezien „mij tot mijn dood er van overtuigd dat het werk om de grote volken van Duitsland en Frank rijk met elkander te verzoenen geheel in overeenstemming is met de diepste wensen van het volk". Hij voegde hieraan toe: „Doch Eu ropa is groter dan het door de Frans- Duitse samenwerking bestreden ge bied. De in West-Europa gelegde grondvesten voor een politieke en economische samenwerking kunnen ook als basis voor andere landen dienen. Het huidige Europa is verdeeld als gevolg van het machtsstreven en de onderdrukking der Sowjet-Unie. Doch er komt een dag, waarop Europa weer in staat zal zijn het welzijn van al zijn volken te bevorderen", aldus president generaal De Gaulle! Tijdens zyn bezoek aan Hamburg heeft De Gaulle ook nog een rede in de universiteit van de stad ge houden. De Franse president drong nogmaals aan op samenwerking tus sen Frankrijk en West-Duitsland en legde de nadruk op de noodzaak een nieuw Europa op te bouwen. Maar men moest beginnen bij het begin. De eerste stap was een nauwere samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland. Daarna moest men ver wachten, dat de zes van de EEG op politiek terrein zullen gaan samen werken. Hoewel hy Engeland niet met name noemde, kon men verder uit zijn woorden opmaken, dat hij graag zou zien, dat ook Engeland tot het nieu we Europa toetreedt. Geen blok. De Westduitse regeringswoordvoer der, Von Hase, heeft gezegd, dat de twee landen niet van plan zijn „een blok binnen de Navo" te gaan vor men. Op een vraag naar de vooruit zichten van een Europese politieke Unie zei hij te geloven, dat de Duits- voor 1962 volledig betaald. De Sow jet-Unie is nog vijf miljoen en Ame rika 4.400.000 dollar schuldig. Portugal, die door de V.N. zo is aangevallen wegens kolonialisme, heeft alle schulden volledig betaald, behalve die voor Kongo. Franse samenwerking een nieuwe im puls aan het werk daarvoor zou ge ven. De besprekingen van Adenauer en De Gaulle hadden niet geleid tot „een concreet voorstel" voor een bij eenkomst van de regeringshoofden of de ministers van buitenlandse za ken van de zes. Men zou zulk een voorstel niet doen zonder de andere vier te raadplegen. In de Schotse hooglanden is don derdagnacht ii- dit seizoen voor het eerst sneeuw gevallen. De bekende Italiaanse schrijver Danilo Dolci, die ook naam heeft ge maakt door zijn campagne voor de armen van Sicilië, is vrijdag voor elf dagen in hongerstaking gedaan om de aanleg van de stuwdam in de rivier de Jato te bespoedigen. Vol gens hem kunnen door dit project alle werklozen van de streek werk krijgen. Dolci woont sinds zes jaar in Partinico, een volkswijk van Pa lermo, waar hij zich geheel wijdt aan de strijd tegen de armoede. ZOEKT U een Gero-cassette van /40.of ƒ400.— v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De Gero-specialist (Advertenue). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Wisselvallig De Bilt, zaterdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine van IJsland komende storing bereikte vanochtend Noord- Nederland en trekt vergezeld van buien, waarbij ook onweer voor kwam, zuidwaarts. Een gebied van hoge druk, dat ten zuidwesten van Ierland tot ontwik keling kwam, verplaatst zich in oosit- waartse richting. Het zal bij ons een tijdelijke weersverbetering gaan brengen. In de loop van de dag moet evenwel een nieuwe storing worden verwacht, die zich losmaakt van een verder op de Oceaan gele gen depressie. Het weer blijft daar om wisselvallig. In het temperatuur- verloop koiut weinig verandering. Zon- en maanstanden 9 Sept.: zon op 06.03, onder 19.11; maan op 16.28, onder 00.00. 10 Sept.: zon op 06.05, onder 19.08; maan op 17.18, onder 00.57. 9 Sept.: v.m. 10.23; n.m. 23.04. 10 Sept.: v.m. 1154. KORRELTJE Het grootste verschil tussen voor heen en thans is veelal, dat de men sen van nu hun dingen betalen met het inkomen van volgend jaar; de mensen van vroeger betaalden het met hun inkomen van het vorig jaar.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1