EERLIJN IN WCCRJD EN EEEE1D Hit DE ZEVEN LEVENS VAN JOHN F. KENNEDY Jonge broer medewerker Robert naaste van president Mijl-per-minuutr' Rssm Er zijn twee deuren, die toegang geven tot 't kantoor van president Kennedy. De een wordt „bewaakt" door Kenneth O'Donnel, speciaal belast met het regelen van afspraken, en zijn vier assistenten. De andere deur wordt af ge- schermd door de privé-secretaresse Evelyn Lincoln, die nog wel eens bereid is een boodschap direct door te geven of in een bijzonder geval een bezoeker naar het kantoor van de president te loodsen. In haar kantoor proberen leden van de staf, die graag even tussendoor met de president van gedachten willen wisselen, tot het heiligdom van Kennedy door te dringen. Deze methode lijkt wel een beetje op het catch-as-catch systeem, waarbij het nodig is net zo lang te wachten, totdat de deur van de pres identskamer opengaat en hij een ogen blikje alleen is. De enige moeilijkheid met dit systeem is, dat het wachten op sommige dagen wel heel erg lang kan duren Een voorbeeld, hoe het er soms toe gaat: op een dag was het kleine kan toor van de secretaresse zo vol als een warenhuis op de dag voor Sinter klaas. De meesten moesten staande wachten en tot hen behoorden Ted Sorensen, chef-adviseur, generaal- majoor Ted Clifton, militair-adviseur, McGeorge Bundy, de kloek die de bui tenlandse politiek van de VS bewaakt Arthur Schlesinger Jr. en Jerome Weisner, wetenschappelijk-adviseur. Allen hadden de onvermijdelijke sta pels papleren bfl zich en allen wacht ten op het teken van de president aan zijn secretaresse, dat de confe rentie ten einde was. Al deze mannen behoren tot de kleine groep van insiders, die het oi ledige vertrouwen van de presi dent hebben. De man, die het naast tot Kennedy staat is echter geen Robert, de Jongere broer van J.F.K., heeft veel Invloed op de president (naast hem zijn vrouw). officieel lid van de staf. Dit is de minister van Justitie Robert Ken nedy, de Jongere broer van John F. De president spreekt op z'n minst een keer per dag telefonisch met R bby, die cp zijn beurt heel dikwijls op het Witte Huis te zien is, zonder dat zijn bezoek was aangekondigd. Overal over Hun gesprekken gaan overal over, van honkbal en voetbal tot diploma- ti-ke problemen en waarschijnlijk ook over de kwaliteit van de sigaren van de president. Het gebeurde eens, dat Bobby Ken nedy zeer gehaast uit het kantoor va de president kwam, klaarblijke lijk aan de late kant voor een af spraak elders. HIJ was al een stuk op weg, toen hij stopte en naar het kantoortje van Evelyn Lincoln terug keerde. Hij nam twee handen vol si garen uit een kast, die achter het bureau van de secretaresse stond en met een brede grijns op zijn gezicht verdween hij weer, terwijl de sigaren uil all* zakken staken President Kennedy gaat met zijn staf in het Witte Huis zeer informeel om, vooral gezien de zeer verlaten post, die hij bekleedt. Bijna elk lid van de staf voelt zich vrij genoeg om direct contact met de president door Marianne Means Copyright Opera Mundi op te nemen, als zij dit noodzakelijk achten. Maar de president heeft wel duidelijk gemaakt, dat hij geen tijd of geduld heeft voor vriendelijke praatjes tij dens de kantooruren. Wil een staflid niet in aanraking ko men met de scherpe tong van J. F. K. dan moet hij zijn problemen direct en zonder omwegen stellen en het ie altijd goed direct zelf ook een oplos sing voor het probleem mee te bren gen. Het tempo, dat ln het Witte Huis gebezigd wordt is hoog en de stroom van papierwerk is bijzonder zwaar. Druk benig Op een zeer drukke dag kwam ge neraal Clifton in het kantoor van de president omdat hij een besluit nodig had over een paar problemen. De pre sident zat over zijn bureau gebogen, druk bezig met het zetten van hand tekeningen op 'n stapel papieren en foto's, die voor hem lagen. Automa tisch kwam de hand van de president omhoog, reikend naar het stuk pa pier dat hij van een staflid verwacht te. „Ja!" zei hij wat ongeduldig. Generaal Clifton schraapte zijn keel. „Eh, mijnheer de president", be gon hy, ,,deze keer heb ik geen pa pieren. Alles wat ik heb is twee vlug ge vragen Een verbaasde president liet zijn uitgestrekte arm zakken en keek ten slotte op Sec-etaresse Lincoln probeerde eens Ted Sorensen, een van de aller naaste medewerkers van de presi dent tegenover een vreemdeling te beschrijven. Na een poosje te hebben nagedacht zei zij: „En z'n belang rijkste karaktertrek is, dat hij altijd papleren in *ijn hand heeft". Iedere dag moeten honderden pa pieren getekend worden: zonder deze handtekening hebben ze geen enkele rechtsgeldigheid. De president liet een kleine tafel in zijn kantoor aanbrengen direct naast zijn bureau om er de dagelijkse sta pel brieven en documenten op te kun nen neerleggen. T eleurgesteld Sommigev bezoekers zgn in het be gin dikwijls teleurgesteld omdat het vaak lijkt, dat de president geen aan dacht aan hen schijnt te besteden; hij zet handtekeningen, als hij met ze praat. Maar het doen van twee din- ge i tegelijk wil nog niet zeggen, dat hem ontgaat vat de bezoeker zegt. Zijn handtekeningen-zetterij is zo langzamerhand een automatische ge worden. Het routinewerk is een echt onder deel van het werk in het Witte Huis een overblijfsel uit de eerste dagen van zijn regering toen de staf van Kennedy nog steeds zeer gemakkelijk opereerde, np al de ervaring bij de verkiezingscampagne opgedaan. Stafleden herinneren zich nog dat als de president iets gedaan moest hebben, hij eenvoudigweg uit de deur opening keek, de eerste de beste die voorb'lkwam verzocht te komen en hem het te verrichten karwei opdroeg De president 19 „de baas" en hij heeft altijd het laatste woord. Hoe wel elk staflid vrij is met hem van mening te verschillen als er over be paalde problemen wordt gediscussi eerd zonder dat hij ooit bang behoeft te zijn voor zija baantje, als het be sluit eenmaal is genomen dan wordt er niet meer over gepraat. MURPHY'S MONSTER MIRAKEL OP DE FIETS In oktober 1951 vestigde de Fransman José Melffret een nieuw wereldrecord hardfietsen. Hy reed 175 kilometer per uur, gegangmaakt door een racewagen waarop een windvanger was gemonteerd en rijdende op een flets waarop een extra grote versnelling was aangebracht. Deze sportieve prestatie bracht echter niet zoveel sensatie teweeg als een recordpoging, die een halve eeuw eerder werd gedaan door een Ierse Amerikaan, die bezeten was van de wil als eerste „een mijl per minuut" op de flets af te leggen. Deze hardfietser was Charles M. Murphy, die tot aan zijn dood in 1950 (op 79-jarige leeftyd) bjj velen bekend stond als „Mijl per-minuut Murphy". Zijn historische snelheidsrit is door de jaren heen de meest verbazingwekkende recordpoging geweest, die ooit op twee wielen is gedaan. lang moest sljn, terwijl het achter- stuk van de trein voorzien moest zijn van een grote kap, die als windvanger kon dienen. De groots te moeilijkheid was echter een spoorwegmaatschappij te vinden die mee wilde doen aan deze snel heidsstunt. Murphy benaderde tal van maatschap pijen, maar had eerst succes toen hij, na vele mislukkingen, de Long Is land Spoorwegmaatschappij op het meest gelukkige ogenblik aanklamp te. Ongeveer tezelfdertijd zou er een wielerwedstrijd plaats vinden nabij New York en de New Yorkers, die erheen wilden zouden het beste per spoor kunnen reizen. De maatschap pij zag Murphy's recordpoging als 'n welkome stunt, die het aantal passa giers zou kunnen opvoeren. Zij wilde eer locomotief ter beschikking stellen en ooi de baan aanleggen tussen de rails ter breedte van 112 cm en met Toen Murphy aankondigde, dat hij de eerste man wild zijn, die een mijl (1009 meter) in zestig sekonden kon afleggen, werd hij algemeen als ee:i grote dwaas beschouwd. Het was 1889 en 't record stond op 81 seconden. Hoe kon hj' een kwart van deze tijd afkrijgen? De enige machine, die misschien honderd kilometer per uur zou kunnen rijden was een locomo tief. Precies wat Murphy dacht. Hij zo* achter een trein moeten rijden, dio de vereiste snelheid zou kunnen opbrengen en tevens als windscherm zou kunnen dienen. Poging tot zelfmoord De meeste mensen beschouwden deze gedachte als een regelrechte poging tot zelfmoord, als zij ooit tot uitvoering zou kunnen komen. Volgens Murphy moest er een houten basn tussen de rails worden aangelegd, die meer dan een mijl In 1952 vormden de welvoorziene winkels en nieuwe hulzen in West-Berltjn een schril contrast met die van Oost-Beriyn, waar slechts party kantoren, thea ters en andere propaganda-objecten werden gebouwd en de etalages van de straatwinkels grotendeels „gevuld" waren met grote reclameborden in plaats van met de zo onontbeerlijke goederen. Er werd derhalve besloten de beroemde Staiin- Allee te bouwen, een lange rij van ouderwetse flats voor partijbonzen en technici. Maar de propaganda hield op by de voorgevels; achter de huizen zag nat er nog net zo uit als voorheen. Toen, in het begin van 1953, overleed Stalin. De meeste bewoners van Oost-Europa hoopten, dat dit het einde zou betekenen van de communistische heerschappij. De wind, die de halfstok gehesen rode vlag van de Brandenburger Tor deed wapperen, blies nieuwe hoop over een groot deel van Europa en over de ruïnes van Oost-Berl(Jn. In het voorjaar en de zomer van 1953 werden de levensomstandigheden ln Oost-Duitsland steeds slechter. De boeren konden hun produktie-taken niet halen de levensmiddelenzaken raakten bjjna leeg en de prijzen stegen. Toen kondigde Ulbricht een verho ging van de werknormen aan, wat minder overwerk betekende en daardoor minder loon. De arbeiders protesteerden en vroegen een verlaging van de nor- mDe arbeiders, die de Stalin-Allee bouwden, zetten een spontane demonstratie op touw. Op de morgen van de zestiende juni 1953 legden de arbeiders van Block 40 het werk neer. Zy marcheerden op naar de regeringsgebouwen om tegen de nieuwe normen te protesteren. Dit was niet als een opstand bedoeld. Maar het markeerde het begin van de eerste rebellie van de arbeiders tegen het communisme. mm een lengte van 4025 meter, de eerste duizend meter zouden dienen om op gang te komen, de laatste 1400 voor uitrijden. Daartussen lagen precies 1609 me ters, die binnen de minuut zouden moeten worden afgelegd. Twee Jaar lang had Murphy ge pocht, dat er geen locomotief ge maakt was, die hem zou kunnen los- rtfden. Nu kreeg hy de kans om z(Jn woorden waar te maken. Perspectief Tijdens een proefrit reed hij de mijl in 64,8 seconden zonder dat hij alles gaf. Dat bood het nodige perspectief voor de dag, waarop de eigenlijke poging zou plaatsvinden. Er was ech ter nog wel een groot probleem. De trein, die voor de proef als gang maker optrad, kon niet de vereiste snelheid opbrengen en er moest dus een zwaaruere, snellere locomotief komen. Dez bleek bij de proefritten echter de bielsen en daardoor de hou- te. rijbaan te bewegen, wat een groot gevaar voor de snelheidsrgder ople verde. Ondanks deze handicap be klom Charles M. Murphy zijn fiets. Het was 30 juni 1899 en duizenden stonden langs de spoorbaan om de rscordp tiaj,' te aanschouwen, die om 4 uur zou beginnen. Er was echter een uur vertraging voor de start. Murphy was zo ner veus, dat hij nauwelijks ln staat was op zijn fiets te klimmen en zijn han den trilden op het stuur. Om precies tien over vijf zette de trein zich in beweging. De locomotief trok een per sonenwagon, die achter een balcon en een windvanger had. De trein was spoedig ;>p snelheid, maar Murphy kon goed bijblijven, ondanks het feit dat het wel leek of de baan golvend was; stof er grind belaagden het ge- zlch van de koene rijder maar on danks alle emotie en lawaai kon Mur phy duidelijk de aanmoedigingen van het publiek horen. Binnen de minuut De eerste vier honderd meter reed hij in 15,2 seconden, iets boven het gemiddelde, maar de volgende vier honderd meter bleef hij er 0,8 secon den onder. Hij lag nu 0,6 seconden voor op het schema. Driekwart van do afstand legde hij af ln 43,8 secon den en toen de trein pree es een mij) had afgelegd bleek Murphy de af stand te hebben gereden in 57,8 se conde. Hij had de mijl aanzienlijk bin non de minuut afgelegd. Het moeilijkst, kwam echter nog Door een tekortkoming in de organi satie verliep het afremmen van de trein niet volgens plan, waardoor de fiets van Murphy tegen het over de rails denderende gevaarte reed. Door de plotselinge schok vloog de recordrijder met fiets en al naar vo ren, maai hij kon, hoe ongelooflijk het oog moge klinken, zich nog net op tijd aan een stang vastgrijpen. Twe officials, die op het achterbaJ- con van de personenwagon stonden grepen zijn armen en trokken hem op het veilige platform. Murphy lag voor dood op de grond. Maar de wielrenner bleek het er le vend afgebracht te hebben. Hij her stelde van de schok en zou verder doer het leven gaan zonder ooit weer eens de behoefte te hebben aan het uitvoeren van een nieuwe stunt.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10