De avonturen van MICKEY MOUSE Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! CKefarine„4 Scheepsberichten Kwallen verdedigen zich alleen Aantal „Rusland-verzamelaars is bij ons niet groot DE LEIDSE COURANT VAKANTIEADRES DINSDAG 31 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Kath. Gezondheidszorg hekelt subsidiebeleid Er bestaat geen enkele aanspraak, voor welk deel van de sociale ge zondheidszorg dan ook, en er is geen enkel wettelijk recht aanwezig op subsidies, aldus „Katholieke Gezond heidszorg" in het juli-nummer. Men ontkomt niet aan de indruk, dat de gezondheidszorg, in vergelijking met andere noodzakelijke voorzieningen voor het maatschappelijk welzijn, in de verkeerde hoek zit op het depar tement van financiën en dat subsi dies nog altijd als een gunst be schouwd moeten worden, waarvoor men veel moeite moet doen en die dan nog te weinig zijn. Als de ge meenten, waarop de zaak dan maar wordt afgeschoven, niet bij machte zijn grote projecten te subsidiëren, zegt het departement, dat de parti culiere bijdragen verhoogd moeten worden. Het blad gaat aldus verder: Weten het departement, en in het bijzonder zij die uiteindelijk over subsidieza ken beslissen, dat jaarlijks vrijwillig door de Kruisverenigingen 40 50 miljoen bijeen wordt gebracht voor de uitvoering van het nationale ge zondheidsprogram en dat men mis schien nog andere particuliere instel lingen kan aanwijzen, die bedragen voor het algemeen welzijn opbren gen? Zien zij in, dat indien deze ver enigingen niet meer over geld zou den beschikken, voor de uitvoering van de door de overheid bepaalde gezondheidsvoorzieningen een beroep op de openbare kassen moet worden gedaan? „De Kruisverenigingen hou den graag hun vrijheid en willen naar eigen inkomsten blijven stre ven, indien daar een beter subsidie beleid van de overheid tegenover staat, zodat zij onder minder druk kende zorgen en met meer nuttig ef fect hun diensten kunnen verlenen". Boswachter neergeslagen met eigen geweer Boswachter Schuurmans te Aarle- Eixtel, die met zijn 12-jarig zoontje in zijn auto de dagelijkse ronde door de aan zijn zorgen toevertrouwde bossen maakte en daarbij afging op het geluid van schoten, is het slacht offer geworden van twee jongeman nen, die hem met zijn eigen geweer bedreigden. De boswachter en zijn zoontje trof fen twee jongemannen aan, die op het punt stonden weg te fietsen. De boswachter sommeerde een van hen de aan diens fiets hangende aktentas te openen. De man weigerde, maar het zoontje wist de tas van de fiets te rukken; er zat een pistool in. Toen de boswachter zijn jachtgeweer te voorschijn haalde, werd hem het wa pen uit de hand gegrist door de twee de jongeman, die de heer Schuur mans met de kolf tegen het hoofd sloeg. Toen de boswachter bijkwam werd hij met het hoofd tegen de tree plank van zijn wagen geduwd. Ver volgens dwongen beide mannen het zoontje onder bedreiging met het ge weer onder de auto te gaan liggen. Het tweetal verdween tenslotte met meeneming van het contactsleuteltje en het jachtgeweer. Deze voorwer pen werden later door een speurhond in een bosje teruggevonden. Nog steeds tveinig gladiolen in Haarlem De hondsdagen zijn bijna achter de rug, maar het gladiolenseizoen moet kennelijk nog beginnen. Ook gisteren waren er op de wekelijkse keuring in het Krelagehuis te Haar lem niet veel bloemen. Konijnenburg Mark te Noordwijk, was de enige firma, die een forse collectie gladio len inzond. Wel een veertigtal ver schillende variëteiten, waarvan een groot deel tot het zgn. butterfly-type behoorde. Een bijzonder attractieve groep met tal van aanwinsten, die bij de liefhebbers zeker in de smaak zul len vallen door hun boeiende kleuren terwijl ze bovendien op het water goed houdbaar zijn. Van de meeste aanwinsten komen vrijwel alle bloe men op, als ze in knop zijn gesne den. De jury kende aan deze groep een grote gouden medaille toe. Tot de meest opvallende butterfly zaailingen behoorden o.m. Gipsy Car naval, garnalenrood met donkerrode vlek, Little Diamond, vurig rood met donkere vlek, Spadello, roomgeel met rode vlek op geel veld en de licht gele Replique. Van de middelgrote aanwinsten vonden we de abrikoos- gele Anne Frank, de vorige week reeds genoemde Gospel Song en vooral Bibi, een zeer bijzonder ge tinte gladiool - een mixture van rose met rood lila - zeer in het oog val- Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de maag van streek te maken I De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen bul»]# 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 (Advertentie) lend. Jonkman-Hulsebosch, Sassen- heim liet opnieuw zien hoe ongemeen fraai rood van kleur de goed gebouw de Joli Coeur is. Een heel mooie gladiool vonden we ook een ruffled zaailing, rose met naar de randen lichter van tint, van K. Kooy uit St. Pancras, die tevens de forse zalm kleurige Long Island en de grappige Picotee naar voren bracht. G. Beu kers uit Noordwijk liet de kijkers weer genieten van zijn fraaie, ele gant gebouwde primulinus-gladiolen. Lelies De lelie-kenners konden wel aan hun trekken komen, Zo zagen we van J. A. v. d. Zwet, Roelofarendsveen een mooie nieuwe hybride onder no. A 22, een prachtig oranje getint Um- bellatum-type. V. d. Zwet stelde tevens opnieuw de imponerende witte trompetlelie Mount Everest in beste kwaliteit ten toon. Zeer opvallend waren de aardorchideetjes, die de Lissese bij goedkweker P. Drost voor het voet licht bracht: de lila Bletilla hyacin- thina en een rosewitte variëteit van deze orchidee, die men ook buiten kan kweken. Van de fa. Drost zagen we ook interessante oranje Haemanthus multiflorus, een bolgewas dat ook in de huiskamer met succes in bloei kan worden getrokken door de typische vorm van de amateurs de naam „Poederkwast" heeft gekregen. Sijtsma-Sijtsma en de Sijtsma's In Metslawier in Friesland zijn KKas Sijtsma en Aukje Sijtsma in het huwelijk getre den. Dit wil niet alleen zeggen, dat Aukje voortaan mevr. Sijts ma-Sijtsma heet, maar er is nog veel meer bijzonders aan deze bruiloft. Zo heten zowel de vader van de bruid als die van de bruidegom Klaas. De burgemeester stónd erop, zelf het huwelijk te voltrekken; geen wonder, want de burger vader heet Sijtsma. Ambtenaar ter secretarie F. Sijtsma was ook van de partij, hij las de huwelijksakte voor. Bij de receptie hoorde men aanvankelijk alleen maar het gegons van „Sijtsma, aange naam". De uitgebreide families Sijtsma -moesten namelijk aan elkaar worden voorgesteld, om dat alle Sijtsma's, van wie hier sprake is, in geen enkel op zicht familie van elkaar zijn. Is het te verwonderen, dat aan het einde van deze schone dag in Metslawier er enkelen wa ren, die niet alleen meer geen pap konden zeggen, doch even eens geen Sijtsma meer konden hort Aludra 31 te Las Palmas verw.; Bo venkerk p. 30 Lissabon naar Marseille; Caltex Arnhem ft) p. 30 Iraklion naar Savona; Caltex Madrid (t) p. 30 Malta naar Rotterdam; Camitia (t) 30 te Mer sey River; Esso Roterdam (t) p. 30 Str. Gibraltar naar Rotterdam; Forest Lake ft) p. 30 Kp. Matapan naar Puerto Marghera; Guineekust p. 30 Kp. Fini- sterre naar Dakar; Hera p. 30 Scillies nr. Gdynia: Kopionella (t) 30 ten anker Fernando Po; Kosicia (t) 30 van Fer nando Po naar Hamburg; Leiderkerk 30 te Port Said; Liberty Bell (t) p. 30 Bi- zerta naar Trammere; Pericles 30 van Hamburg naar Antwerpen; Philippia (t) p. 30 Alboran naar Mena al Ahmadi; Prins der Nederlanden 30 te Madeira; Prins Willem III 30 te Glasgow; Reza Shah the Great (t) 30 vain Cobn naar Port Said: Stad Roterdam p. 30 Bone naar Melilla; Straat Johore 30 van Cochi naar Colombo, 31 te Colombo verw.; Van Cloon 30 van Biak naar Sorong; Van Heemskerkck 30 te Singapore; Waiba- long 31 te Ryeka verw. CUMULUS (weerschip) 30 juli v. Rotterdam n. Atlantische Oceaan; DENEB 30 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro; KABYLIA (t.) 30 v. Rot terdam n. Donges; KAMPERDIJK 30 te Rotterdam; MITRA (t.) 30 v Rot terdam n. Curagao; PEPERKUST 30 v. Rotterdam n. Bremen; ROTTER DAM 30 v. Rotterdam n. Stockholm; RIJNDIJK 30 te Rotterdam; SENE GAL 30 v. Rotterdam n. Dakar; TWEELINGEN 30 te Rotterdam; WILLEM RUYS 31 te Rotterdam; WONOSARI 30 v. Rotterdam n. Ham burg; ABBEKERK 30 v. Genua n. Marseille; ACHILLES 30 te Aruba; ADONIS 30 v. Curagao n. Laguaira; ALIOTH 30 v. Hamburg n. Rotter dam; ALPHERAT 2 aug. Antwerpen verw., 30 v. Glasgow; AMMON 31 te Pto Cabello verw.; ARCA (t.) 31 te Stanlow; ASTEROPE 30 v. Vitoria n. Palmas; BAARN 30 t.a. San Loren zo; BORNEO 30 v. Gothenburg, 31 te Oslo. VOSTE RESTANTE Het aantal Nederlandse filatelisten, dat Rusland verzamelt, is ongetwij feld niet groot. Schuld hieraan is de enorme stroom van nieuwtjes, die de Sowjetrussische posterijen jaar lijks op de verzamelaars loslaten. Terwijl het czaristische Rusland van 1857 tot 1917 dus rond 60 jaar met (pak weg) 130 zegels kon uitkomen, heeft de Sowj et- Unie het in haar 45-jarig bestaan gepresteerd zo om en nabij 2400 verschillende zegels op ons los te laten. De eerste 10 jaar van haar bestaan kwam zij met rond 200 zegels uit, de dertiger jaren nam de stroom toe. Na de tweede wereldoorlog kwam er echter een stortvloed los en het is te begrijpen, dat zij, die Rusland tot 1940 hadden verzameld, er na de bevrijding een dikke streep onder zetten. Rusland had als verzamelge bied in zijn geheel bij 99 van de 100 verzamelaars afgedaan. Aan de andere kant is dat jammer, want vele zegels van de Sowj et-Unie brengen u met de meest uiteenlopende terreinen van het menselijk bestaan in aanraking. Men is dus genoodzaakt uit de veelheid van mogelijkheden er één te zoeken, waar voor men belangstelling heeft en die met het oog op het beschikbare geld enigszins compleet bij elkaar is te brengen. Tenslotte streeft elke verzamelaar naar een zekere compleetheid, al betekent de werkelijke compleetheid ook de hond in de pot. Een verzameling, die niet meer aangevuld kan worden, verliest een deel van haar aantrekkelijkheid. Na mijn bezoek aan Moskou als jurylid van de inter nationale postzegeltentoonstelling van 1957, rijpte bij mij het plan een verzameling op te zetten van zegels, die op Moskou betrekking hadden. Bij één van de recepties natuur- lijk bij de minister van de Posterijen ontving ik van één der daarbij aanwezi ge dames een minia tuur foto-albumpje met een aan tal zegels met afbeeldingen van de stad. Mijn thematische Mos kou-verzameling was geboren. Lokt dit onderwerp U? verschillende Het ging er nu maar om aan de hand van de catalogus, te zoe ken naar meer materiaal. Ik schat het aantal zeker op onge veer 200 stuks en om u gerust te stellen, ik ben na 5 jaar nog niet compleet. Er zijn zegels met het Kremlin in zijn geheel en met details ervan, er zijn prentjes uit het oude Moskou en nog meer uit het moderne Moskou, zegels met de verschillende Moskouse stations Moskou kent zoals meer miljoenensteden geen fei telijk centraal-station ook ze gels met de beroemde Moskouse métro, kanalen, die Moskou ver binden met Russische rivieren, fraaie brug gen, musea en andere bekende gebouwen. Kortom, u kunt zich aan de hand van de zegels een beeld vormen van deze miljoe nenstad met het Rode Plein, de Gorki-boulevard en de rivier de Moskwa. Tenslotte gunt een spe ciale serie zegels u een blik op de „Alrussische landbouw ten toonstelling" in Moskou met de paviljoenen der verschillende deelstaten. Lokt u dit onderwerp niet?-Er zijn andere mogelijkheden: be kende figuren uit de literatuur, de schilderkunst, de muziek, de wetenschap en de politiek. Ja, u kunt zelfs niet-Russen op Rus sische zegels verzamelen, want Boven v.l.n.r.: Gezicht op het Kremlin vanaf de Choegoeny- brug over de Moskwa. (Het grote witte gebouw rechts is het ge bouw van de „Opperste Sov jet"); Midden: v.l.n.r.: Kiewer station (hiervan vertrekken de treinen in richting Kiew); Mé trostation Ismailowskaja met treinstel. Onder: v.l.n.r.: Rode Plein met mausoleum van Lenin, Gorki-boulevard; Hoofdpavil joen van de Alrussische land bouwtentoonstelling. het aantal dezer zegels is inder daad groot genoeg om er 'n ver zameling van op te bouwen. En als u deze zegels „gebruikt" ver zamelt, hoeft het ook niet eens duur te worden. Succes! K. E. KöNIG Aan onze kust niet gevaarlijk maar wel vervelend mende zeepaddestoel, die een dikke „geleirug" heeft, alsmede de geoorde kwal en de goudkwal. De haarkwal is vrij plat en heeft Talloos zijn de klachten van hen zo kan het gebeuren, dat zij in aan- lange vangarmen. Wanneer er een die hun vakantie aan zee door- houdend warme zomers, badgasten zwemmer daarin terecht komt, wil brengen, dat ze door een kwal „ge- komen plagen. het wel gebeuren, dat hy er ernstig stoken" zijn. Vaak zo erg, dat ze er ziek van wordt. Over veertig graden hevige koorts van kregen en nadien Kunnen ze kwaad? koorts behoeft de getroffene zich dan een zekere angst behielden om weer niet te verbazen. Dat komt door het in zee te gaan. ZiJn ze gevaarlijk? Over het alge- giftige vocht dat de kwallen kunnen moar meen wordt er over de kwaadaardig- afscheiden om hun prooi te verlam- Die angst lijkt overgeven, ma r heid van de kwallen langs onze kust men of te doden. Het is een soort lihfnrfdhïiTajTdé «troffenli- een °verdreven voorstelling gemaakt. mierenzuur, dat men ook vindt in de te behandeling van de getroffen li kwaadaardigste soorten komen Wot ic Qfkr.mctio uit De kwaadaardigste soorten komen brandnetels. Het is afkomstig uit de p voornamelijk in de tropische gebie- netelorganen. Een zweepslag. de eveneens aan onze kust voorko- draad naar buiten en dringt als een chaamsdelen met ammoniak baat middel is. den voor Daar zijn gevallen met Snel komen ze ons niet overvallen; dodelijke afloop voorgekomen, hun opmars lijkt meer op een hink- De soorten die men langs onze kust stapsprong De vloedstromen uit het v_nd kan men hoogstens vervelend Het zijn cellen op de huid, voor zuiden hebben de kwallen voor onze noemen vooral de blauwe of wit- zien van een blaasje, waarin behalve kust gebracht. Die vloedstromen zyn achti 'haarkWal, die soms een door- dit gif een lange van weerhaken voor iets sterker dan de ebstromen, die kan hebben van ongeveer een ziene holle draad is opgerold. Wordt zuidehjk gericht zyn. Dagelijks neemt meter. Vrywel onschadelijk is zo'n cel aangeraakt dan slingert de de vloedstroom hen een elf kilome- v i- jju,,;*oic ter mee naar het noorden en de eb- stroom een kilometer of acht weer mee terug naar het zuiden. Ze zoeken het zonlicht Komende uit de omgeving van het Nauw van Calais en de niet-zandige Belgische kuststreken, waar de klei ne kwalletjes zijn geboren, hebben ze in ongeveer een maand de Neder landse badplaatsen bereikt. Per et maal zijn ze immers ongeveer drie kilometer noordwaarts gedreven na dat ze aangelokt door zonnig weer de oppervlakte van het water had den gezocht. Ze zoeken veel licht. Zodra het donker wordt, zakken ze naar de zeebodem. Bij oostenwind is er langs onze kust een oppervlaktestroming, die van de kust af gericht is, maar een bodemstroom naar de kust toe. Voordat het licht is krijgt be halve de toch al iets naar onze kust gerichte vloedstroom de bodem- stroom vat op de kwallen. Hun voortstuwingskracht door samen trekking en daarna ontspanning van de rand van het gelei-achtige li chaam, is niet groot genoeg om te gen de stromingen op te tornen. En naar Uw Gaarne zenden wij uw lijfblad zonder extra kos ten naar uw vakantieadres. Zendt uw naam en volledig huis- en vakantie adres met datum van vertrek en thuiskomst aan de abonnementenafdeling van De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Wij zorgen er voor dat U dagelijks uw krant in uw vakantieverblijf ontvangt. Voor het buitenland worden alleen de portokosten in rekening gebracht. zweepslag de huid van de „aanvaller" binnen. Het vocht wordt in de wond gestort en veroorzaakt de bekende branderige pijn. De kwallen behoren tot de familie van de holtedieren. In het midden van de onderzijde bevindt zich een kortere of langere holle buis, die in de mondopening eindigt. Het lichaam één grote holte bestaat uit drie lagen: de buiten- of huidlaag, de bin nen- of darmlaag en de steunlaag, die sterk opgezwollen en gelei-achtig is. Rond de mond vindt men de vang armen, die van netelcellen zijn voor zien. Met elkaar lijkt het een griezelig verhaal. Het moge intussen de zee zwemmers niet afschrikken. Met een beetje oplettendheid kan men ze wel omzeilen. En aanvallen.... nee, dat doen ze niet, wanneer de zwemmer zelf hen niet toevallig overvaart. Betty Heycoop. (Nadruk verboden) 4 etherklanken WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1962 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VA RA. 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.), 8.00 Nieuws, en socialistisch strijdlied, 8.18 Lichte grammofoonmuziek, 8.30 Verkeerswenken, 8.35 Voor de kinde ren, 8.55 Kookpraatje, 9.00 Ochtend gymnastiek voor Je vrouw, 9.10 Mo derne muziek (gr), (9.35-9.40 Water standen), 10.00 Religie en cultuur, lezing, 10.20 Vlieg er eens uit, geva rieerd prgoramma (herh. van vrij dagavond j.l.), 11.00 RVU; De moder ne film - spiegel of lachspiegel, door H. Wielek, 11.30 Historische opna men (gr.): Klassieke kamermuziek, 12.00 Promenade-orkest, 12.30 Mede delingen ten behoeve van land- en tuinbouw, 12.33 Voci het platteland, 12.38 Orgelspel .13.00 Nieuws, 13.15 Licht ensemble, 13.45 Gesproken portret, 14.00 Historische opnamen (gr.): klassieke kamermuziek, 14.45 Volksliedjes en -dansen, 15.00 Een prettige vakantie met weinig geld, toespraak, 15.10 Voor de jeugd, 16.30 Lichte grammofoonmuziek, 17.00 Wegwijzer, tips voor vakantie en snipperdagen, 17.50 Regeringsuitzen ding: Nederlands Nieuw-Guinea, door W. A. L. van Doorenmaalen, 18.00 Nieuws en commentaar, 18.20 Actuali teiten, 18.30 RVU: Achter de scher men - VIII, door Drs. G. J. de Voogd, 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Tranen en troost om Jeruzalem, Joods pro gramma, 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 20.05 Dansorkest en zangso listen, 20.35 Kaf en koren, wekelijkse notities, 20.45 Prinses Turandot, hoor spel met muziek, 22.00 Sranang Tori, een Surinaams programma, 22.20 Sport halverwege, 22.30 Nieuws, 22.40 Met een knipoog naar de Muzen, ge varieerd programma, 23.00 Pianore cital: klassieke muziek, 23.35 Lichte grammofoonmuziek, 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM U 298 m 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.10 Gewijde muziek (gr.), 7.30 Lichte grammofoonmuziek, 7.50 Meditatie, 8.00 Nieuws, 8.15 Ra diokrant, 8.35 Tiroler lichte muziek (gr.), 8.50 Walsmuziek (gr.), 9.00 Voor de zieken, 9.35 Grammofoonmu ziek, 9.40 Voor de huisvrouw, 10.10 Grammofoonmuziek, 10.15 Morgen dienst, 10.45 Geestelijke liederen, 11.15 Klassieke pianomuziek (gr.), 12.00 Licht ensemble, 12.30 Medede lingen ten behoeve van land- en tuinouw, 12.33 Licht instrumentaal septet, 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten, 13.00 Nieuws, 13.15 Blaasorkest: lichte muziek, 13.45 Moderne muziek (gr.), 15.15 Triptiek, een programma voor mensen die vrij willen zijn, 15.30 Lich+ ensemble, 16.00 Voor de jeugd, 17,20 Jazz Club, 17.40 Beursberichten, 17.45 Licht orkest, 18.10 Gemengde zangvereniging, 18.30 Het spektrum, lezingen, 18.45 Lichte grammofoonmuziek 19.00 Nieuws en weerpraatje, 19.10 Muziek van het Leger des Heils (gr.), 19.30 Radio krant, 19.50 Lichte Grammofoonmu ziek, 20.00 Holland Festival 1962: Re sidentie-orkest met zangsoliste: mo derne muziek, 20.30 In de pauze: Het huis van Belle van Zuylen, Klank beeld, 12.45 Kanttekeningen, 21.55 Hongaarse melodieën (gr.), 22.10 Ma rinierskapel, 22.30 Ni°uws en SOS-be- richten, 22.40 Avondoverdenking, 22.55 Oude muziek, 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 Voor de kinderen; NTS: 17.35-17.45 Intei nationaal jeugd journaal, 20.00 Journaal, 20.15 Film verslag uit De West; NCRV: 20.30 Zo zie je nog 'ns wat'! met filmcamera en microfoon op stap door Neder land, 21.10 Zuid-Amerikaanse volks liedjes, 21.30 Detective-film, 22.10 TV-film, 22.35 Voordracht van ge dichten.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8