^evtcicbecoiiAaiu r=rr-i VOORLOPIGE OVEREENSTEMMING MET INDONESIË Overdracht via V.N. in mei volgend jaar mm A WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1962 M M 1 52e JAARGANG No. 15.692 NIEUW-GUEVESE WIJN Directeur J. F. J. M. KOENS BEREADS: PAPENGRACHT 32 i 5 Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 5 Telet. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten beiorgtng 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ f 2.80 p. mnd., f 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Formele onderhandelingen half augustus verwacht VOORLOPIG AKKOORD HET GEHEIME OVERLEG tussen Nederland en Indonesië, dat tel kens aan een zijden draadje scheen te hangen, heeft dan toch tot 'n voor lopig succes geleid. Dank zij Ameri kaanse versteviging is het zijdefi draadje niet gebroken en men mag veilig aannemen, dat het bereikte compromis op de voornaamste plaats te danken is aan de forse greep, waar mee de Verenigde Staten de beide tegenstanders bij elkaar en aan de tafel hebben gehouden. Het is nog te vroeg om 'n oor- 0 deel te vellen over de verdien sten van het compromis. Voor eerst was het overleg „geheim", zo dat we officieel niets weten omtrent de inhoud van de bereikte overeen stemming, en vervolgens is alles nog maar „voorlopig". Dat kan ook niet anders, want het overleg was nu eenmaal informeel en bindende af spraken mochten er niet worden ge maakt. Daar het evenwel uitgesloten is, dat de onderhandelaars (ofschoon zij formeel niet mochten onderhan delen) op eigen houtje te werk zijn gegaan, zonder ruggespraak met hun respectievelijke regeringen, kan men gevoegelijk aannemen, dat het ak koord wel zal worden aanvaard, zo wel in Den Haag als in Djakarta. De mogelijkheid is echter niet uit gesloten, dat Soekarno te elfder ure toch nog roet in het eten gaat strooi en. Want ofschoon dr. v. Royen in belangrijke mate tegemoet is geko men aan de Indonesische gevoelig heden, blijft het voor een man als Soekarno een bittere pil, te moeten aanvaarden, dat Nieuw Guinea geen Indonesisch bezit zal zijn „vóór <ie haan in 1963 heeft gekraaid". Hij heeft zó dikwijls en met zoveel op hef verzekerd, dat Indonesië nog dit jaar Nieuw Guinea uit de klauwen van de Nederlandse kolonialisten zou hebben „bevrijd", dat het inslikken van al die uitspraken hem niet mee zal vallen. „Het gezicht verliezen" is een ernstige zaak in het Oosten. Van de andere kant moet het voor een volksmenner, als Soekarno is, niet onmogelijk zijn om met een stalen gezicht een nederlaag om te toveren in een overwinning. Zoals de zielige para's, die groen van ellende in de moerassen het leven trachten te rek ken, worden voorgesteld als over winnaars, die delen van Nieuw Gui nea hebben „veroverd" zo kan een formeel akkoord op 17 augustus eventueel best worden opgeblazen tot een overwinning van de Indone sische militaire successen. Over het lot van de Papoea's, zul len wij ons oordeel moeten opschor ten totdat wij precies weten, hoe het zit met de beloofde volksstemming en met het toezicht van de Verenig de Naties. Wij kunnen ons nu wel verheugen over de waarschijnlijkheid, dat wij binnenkort bevrijd zijn van de lang zamerhand loodzware last daar in Nieuw Guinea, maar een beetje bit tere nasmaak zit er toch wel aan. Zoals gisteren in een deel van onze oplage kon worden meegedeeld is in het geheim vooroverleg tussen Nederland en Indonesië een voorlopige overeenstemming bereikt over alle geschilpunten met betrekking tot de overdracht van Nieuw-Guinea. Officiële mededelingen van de inhoud vari de voorlopige overeenkomst zijn niet gedaan, doch van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat 1 mei 1963 is gesteld als voorlopige datum voor de overdracht aan Indonesië van het bestuur over Nieuw-Guinea, dat zal worden gevoerd onder auspiciën van de Verenigde Naties. Voordien zou een tijdelijk VN-bestuur worden ingesteld. Volgens diplomaten te Wash ington verwacht men, dat de VN zal beginnen het bestuur van de Neder landers over te nemen zo spoedig mogelijk na de ondertekening van een officieel akkoord. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, is intussen per vliegtuig op weg naar Djakarta, waar hij president Soekarno verslag van de onderhandelingen zal uitbrengen. De Nederlandse onderhandelaar, dr. Van Roijen, zal in Den Haag rap port komen uitbrengen. Beiden hebben verklaard te hopen, dat het ak koord in het midden van deze maand op het hoofdkantoor van de VN te New York kan worden getekend. Dr. Van Roijen zei, dat op alle essentiële punten overeenstemming is bereikt. Een aantal details moest nog worden geregeld. Een belangrijk element in het ontwerp-akkoord is de bepaling inzake de volksstemming onder de bevolking van Nieuw-Guinea over haar toekomst. Dit recht tot zelfbeschikking, een eis van Nederland, is vervat in het plan-Bunker, dat de basis vormt van het akkoord. In VN-kringen is dinsdag verklaard, dat het ontwerp-akkoord voorziet in een volksstemming tien jaar na de overdracht van het bestuur aan Indonesië. ALLES IS NOG MAAR VOORLOPIG militaire acties tussen de Nederland se en Indonesische strijdkrachten in Nieuw-Guinea. De heer Harriman, die in een ra dio-uitzending sprak, zeide er op te vertrouwen, dat de Nederlandse en de Indonesische regering de over eenkomst zullen aanvaarden, die thans in principe bereikt is. De voorlopige overeenstemming bevat twee onderdelen, nl. het terug trekken van de Nederlanders en de overdracht van het bestuur aan de Verenigde Naties, die het op hun beurt „op een ordelijke wijze" zullen overdragen aan Indonesië, en ten tweede de rechten van de Papoea's „die beschermd zijn, nu en in de toe komst". De Papoea's, aldus Harriman, zullen in de gelegenheid zijn deel te nemen aan „een werkelijke volks stemming waarin zij zich kunnen uiten over de wijze waarop hun toe komst dient te worden bepaald". In antwoord op een vraag heeft het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken medegedeeld, dat de twee leden van de Nieuw-Guinea- raad, de heren N. Jouwe en N. Tang- gahma woensdagmiddag om 14.20 uur van Schiphol naar New York zou den vertrekken. Zoals bekend arri veerden beiden gistermorgen uit Biak in ons land. Indon. vliegtuigen wierpen voedsel af Het gouvernementsvoorlichtingsbu reau heeft woensdagochtend meege deeld, dat op 31 juli in de nabijheid van Merauke, Fak-Fak, Kaimana en Sorong Indonesische vliegtuigen het gebied van Nederlands Nieuw Guinea hebben geschonden. De verkennin gen hebben tot nu toe uitgewezen, dat deze vliegtuigen voedsel hebben uitgeworpen. De in deze contreien zeldzame bruine zeehond, welke eind vorige week bij Rheden in de IJssel was gezien is maandagavond in Blokzijl door tien mannen met bietennetten na inspannende arbeid uit het water gehaald. Het dier, dat voordien ook nog in Meppel was gezien, is overgebracht naar Burgers Dierenpark in Arnhem. Bij een copieuze vismaaltijd bekomt de zwerver hier van de vermoeienissen. Boven het rechteroog is duidelijk de wond te zien, welke de zeehond bij zijn avontuur opliep. HET KARAKTER DER OVEREENKOMST De besprekingen op „Huntland" hebben het karakter gehad van ge- dachtenwisseling en om te onderzoe ken of er een basis zou zijn voor formele onderhandelingen, die onder auspiciën van de Verenigde Naties gehouden zouden moeten worden. Onder deze omstandigheden, zo zeiden enkele diplomaten die nauw bij de besprekingen betrokken wa ren, is het nu opgestelde plan geen formele overeenkomst, maar een voorlopige overeenstemming over enkele gedachten, die de basis voor formele onderhandelingen zouden kunnen vormen. Dr. Soebandrio zal de resultaten aan de Indonesische regering voor leggen. In de Verenigde Staten wordt ver wacht, dat minister Soebandrio een week tot tien dagen in Djakarta zal blijven voor overleg met de Indone sische regering. Daarna zou hij te rugkeren naar New York voor het afsluiten van de formele overeen komst tussen Nederland en Indone sië. Op het hoofdkantoor der Verenig de Naties is van welingelichte zijde vernomen, dat het in de bedoeling ligt de besprekingen van midden augustus op de zeventiende van deze maand af te sluiten. Op 17 aug. wordt in Indonesië de onafhankelijkheids dag gevierd. SYMBOLISCH BESTUUR Het bereikte compromis is in grote lijnen gelijk aan het plan-Bunker, volgens hetwelk de Papoea's recht op zelfbeschikking zouden krijgen, en de bestuursoverdracht in fasen zou geschieden. De Indonesische onder handelaars hebben evenwel gedaan gekregen dat hun een belangrijke concessie is gedaan, hierin bestaande dat Indonesië van mei 1963 af een symbolisch bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea uitoefent. Men meent te weten, dat Indonesië vergunning zou krijgen om de Indonesische vlag op sommige openbare gebouwen te hijsen. De Sentaniërs willen vechten Verzoening in Algerië Hiermede is officieel een gerucht tegengesproken als zouden nabij Me rauke opnieuw parachutisten zijn neergelaten, waarbij zelfs werd ge sproken van 200 man. Dit gerucht is vermoedelijk ontstaan omdat passa- giers van een „Kroonduif'-Dakota ritsen, verslaggever van het NTS- op weg naar Merauke overal witte journaal in Nieuw Guinea, parachutes konden zien hangen. De vertegenwoordiger van de Sen- tani-stam zeide ook, dat bij even tuele Indonesische luchtlandingen in de Sentani-vlakte bij Hollandia, zijn \olk de wapens zal opnemen tegen Mohammed Chider, de rechterhand de Indonesiërs. Het plan-Bunker ™n de dissedente vice-premier Ben wordt door zijn stam volledig van de Bella, heeft dinsdag tweemaal een - hand gewezen. Men wenst de onaf- onderhoud gehad met vice-premier Een der toekomstige leiders van t hankelijkheid niet te ontvangen van Belkacem Knm, een van de leiders Sentani-volk in Nederlands Nieuw de IndonesiërS) noch van de Verenig- van de tegen Ben Bella gerichte stro- Guinea, Alfeus Jokoe, heeft ver- de Naties doch uitsluitend van de ming. „Wij hebben een nieuw begin klaard, dat de Sentani-stam een gue- Mederianders gemaakt," verklaarde Chider na af- rilla-oorlog tegen de Indonesiërs zal ioop- beginnen, indien de Indonesiërs het De Sentaniers wonen op twee kilo- bestuur van de Nederlanders over- meter afstand van Hollandia Zij be- H~ zal vandaag (woensdag) ver- nemen. Een eventuele komst van de horen tot de meest ontwikkelde stam- moedelijk ook spreken met Mo- Indonesiërs wordt door deze stam als men in Nieuw Guinea. Zij hebben hammed Boudiafi eveneens vice-pre- onaanvaardbaar gezien. De Sentani- een eigen politieke menmg, welke tot mjer d-e maandag door dc troepen woordvoerder, zoon en opvolger van uitdrukking wordt gebracht in een Bella gevangen werd geno- een der huidige Sentani-leiders zei eigen streekraai De stam telt onge- Ben Bell^gevaiagenw^«jjno, dit in een vraaggesprek met Jan Ger- veer 10.000 leden. .g gestejd - Volgens Chider is de politieke cri sis nu wel opgelost, tenzij er iets geheel onverwachts zou gebeuren. DE LUCHTBRUG NEDERLAND-NIEUW-CUINEA De Amerikaanse onderminister voor zaken van het Verre Oosten, Averell Harriman, heeft verklaard, het ondenkbaar te achten, dat er thans nog sprake zal zijn van verdere In de Scheldetunnel te Antwer pen heeft zich dinsdag een ketting botsing voorgedaan toen van een Vanochtend (woensdag) is de eer- gen, hetgeen de middagrust van ve- zware vrachtauto bij het afrijden van ste Superconstellation van de KLM len verstoorde. Iedereen schikt zich de tunnelhelling de remmen weiger- met vrouwen en kinderen naar Ne- echter naar de omstandigheden. den. De met hout beladen vracht- derland vertrokken. Onder veel be- Nu het overbrengen van vrouwen wagen iep in op een drietal perso- langstelling van de plaatselijke be- uit Zuidoost-Nieuw-Guinea bijna Mnautos en een vrachtwagen en volking verheten 32 vrouwen en 64 voltooid is, zullen andere plaatsen drukte deze op elkaar en tegen de kinderen met deze eerste machine volgen. Nog deze week zijn Fak-Fak, tunnelwand. Takelwagens zijn an- van de „luchtbrug" Nieuw-Guinea. Sorong en Manokwari aan de beurt derhalf uur m de weer geweest om Allen waren afkomstig uit Merauke en vervolgens Hollandia. de wrakken uit de tunnelgang te sle- en andere plaatsen uit zuidelijk De met de organisatie belaste amb- pen. Nieuw-Guinea, zoals Koembe, Kepi, tenaren verklaarden op Biak aan de Agats, Mindiptanah en Tanah Merah. ANP-verslaggever, te verwachten, In deze streek zijn thans nagenoeg dat zich geen ernstige moeilijkheden Dit nummer bestaat Uit lü pagina S in het geheel geen Nederlandse vrou- met de stroom vrouwen en kinderen wen meer. Slechts enkele onderwij- zullen voordoen, zeressen en verpleegsters zijn ach- Tot woensdagochtend hadden ruim tergebleven. Alle evacuées worden 300 vrouwen en kinderen voor de uit hun woonplaatsen met vliegtui- reis naar Nederland geboekt. Zij zui gen van de „Kroonduif'-luchtvaart- len in Bangkok overnachten en van maatschappij en soms met KLM-Da- daar met een andere Superconstella- Azoren hogedrukgebied en een lage- kota's naar Biak gebracht, waar zij tion doorreizen. Het eerste vliegtuig drukgebied boven Midden-Noorwe- worden opgevangen in het KLM- zal waarschijnlijk in de nacht van gen wordt geleidelijk zwakker. De hotel of het gouvernementshotel, donderdag op vrijdag op Schiphol aangevoerde lucht is in de hogere Overivegend zonnig De westelijke stroming tussen het Beide hotels waren in de afgelopen aankomen, dagen volkomen vol. De stemming onder de vrouwen is uiterst rustig. Tientallen kinderen vermaakten zich met spelletjes in het hotel en krioelden door de gan- Helikoptervluchten boven Oost-Berlijn De Russische vertegenwoordiger in het luchtveiligheidscentrum te Berlijn heeft maandag bezwaar ge maakt tegen Amerikaanse helikop tervluchten boven Oost-Berlijn. Het zou best eens kunnen gebeuren, zei maan op Hoogwaterstanden luchtlagen zeer warm, waardoor de stapelwolken, die overdag door de zonnestraling ontstaan, het buien stadium niet bereiken. Het weer be houdt hierdoor een rustig karakter, terwijl de temperaturen tot iets ho gere waarden kunnen oplopen dan vandaag. Zon- en maanstanden 2 Aug.: zon op 05.02, onder 20.30; "155, onder 21.32. Twintig Japanse burgemeesters, die een studiereis mak en door Amerika en Europa, hebben dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan de miniatuurstad Madurodam in Den Haag. Op de foto zien we de burgervaders samen met hun Madurodamse ambtsgenoot Diek de Brauw. BIDDEN VOOR HET CONCILIE De Evangelisch-Lutherse bisschop, prof. Karl Witte, heeft de dominees hij, dat zo'n hef schroef vliegtuig wordt van Hamburg verzocht te bidden neergeschoten. voor het komende Vatikaanse Con- De Amerikanen hebben tegen deze cilie. Hij heeft drie gebeden om een- verklaring geprotesteerd. Zij zeggen heid ontworpen. In één daarvan gerechtigd te zijn in een gebied bin- wordt om bijstand van de H. Geest nen 20 mijl van het luchtveiligheids- voor het Vatikaanse Concilie gebe- centrum te vliegen zonder toestem den. De Evangelische Christenen van ming van wie dan ook. Zij zijn ook de andere Lutherse kerken in beide van plan rustig door te blijven vlie- delen van Duitsland zullen op ver- gen. zoek van hun kerkelijke leiding ook Maandag is een helikopter van het dergelijke gebeden voor het Concilie Amerikaanse leger een half uur bo- Menigeen houdt zich voor een in hun gemeenschappelijk gebed op- ven Oost-Berlijn geweest voor wat mensenkenner, omdat hij niemand genoemd wordt een routinevlucht. vertrouwt 2 Aug.: v.m. 4.34; n.m. 17.01. KORRELTJE

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11