Vandaag voortzetting overleg met Indonesië SOEBANDRIO STELDE VERTREK UIT Repatriëring per KLM begint vandaag DOMINEE KING ZIT WEER ACHT GEWONDEN BIJ BOTSING TE WOUBRUGGE Machtsstrijd in Algerië minder fel E.E.G.-LANDBOUW IN NIEUWE PHASE Hoogwaterstanden ZATERDAG 28 JULI 1962 52e JAARGANG No. 15.689 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROCZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gezinnen komen terug uit Nieuw-Guinea Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tassen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De Indonesische minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio is gisteren naar New York gevlogen voor een onderhoud, laat in de middag, met de sekretaris-generaal der Ver. Naties, Oe Thant, over de jongste ontwikkelingen in het geschil over Westelijk Nieuw- Guinea. Nadat hij gedurende drie kwartier met Oe Thant gesproken had, Is vrijdagavond van de zijde van het sekretariaat van de Verenigde Naties bekendgemaakt, dat de Nederlands-Indonesische besprekin gen zaterdagmorgen in het bijzijn van de diplomaat Bunker zouden worden voortgezet. Het belangrijkste onderwerp, dat tijdens de besprekingen aan de orde is gekomen, is, naar men aanneemt de Indonesische wens tot verkorting van de interim-periode, waarin de V.N. het gebied zul len beheren alvorens het gezag aan Indonesië over te dragen. Dr. Soebandrio liet zich niet uit over zijn toekomstige reisplannen. Hij had donderdag gezegd, dat hij zater dag -naar Djakarta zou terugkeren, maar is naar verluidt thans bereid nog een paar dagen te blijven. DE REPATRIëRING Naar in Den Haag wordt vernomen zal dinsdag aanstaande een begin worden gemaakt met het vervoer door de lucht van Biak naar Schip hol van vrouwen en kinderen van landsdienaren die zich voor repatrië ring uit Nederlands Nieuw Guinea hebben aangemeld. Voor het vervoer van de repatrian ten zullen door de KLM 2 Supercon- stellations worden ingezet, de nor male vluchten BiakSchiphol zijn als regel reeds geruime tijd tevoren volgeboekt. Aruba verwelkomde de prinsessen De rondrit, die de prinsessen Irene en Margriet vrijdagmorgen over Aru ba hebben gemaakt, onderscheidde zich in weinig dingen van de rondrit ten, van de vorige dagen. Alleen za gen zij andere straten, andere kinde ren en nieuwe vlaggen. De zanghulde evenwel, die voor het bestuurskantoor werd uitgevoerd en die de prinsessen staande op het balkon in ontvangst namen, was wel anders: er werden alleen maar Aru baanse liedjes uitgevoerd, waarbij de pianobegeleiding werd verzorgd door de bekende Antilliaanse artist Padu del Caribe. Er waren veel mensen op de been. Langs de route stonden overal groe pen om beide prinsessen toe te jui chen. Toen de prinsessen onderweg wa ren van hotel Aruba Caribean naar de club Caribe, waar te hunner ere een receptie werd gegeven, gingen in deze club opeens alle lichten uit. De oorzaak hiervan was overbelasing van het net. Het mankement was na korte tijd verholpen. Om de prinses sen niet bij de onverlichte club te la ten aankomen, waar vier a vijfhon derd mensen verzameld waren, ging er per mobilofoon direct een seintje naar de politieauto, die de koninklij ke stoet begeleidde. De koninklijke gasten reden toen met het gevolg in hun auto's een eindje om, en arri veerden bij de club korte tijd nadat het licht weer was aangegaan. Men stelt zich voor met één toe stel geregelde vluchten te maken van Biak naar Bangkok en met de andere Constellation te pendelen tussen Bangkok en Schiphol. Het toestel, dat van Nieuw Guinea vertrekt, zal een capaciteit kunnen ontwikkelen van rond 1100 personen per 3 weken, het tweede toestel kan omstreeks 500 van de passagiers rechtstreeks doorbrengen naar Am sterdam, de overigen maken vanaf Bangkok gebruik van de normale lijndiensten van de KLM, die deze vlucht 4 maal per week met een DC-8 maakt. In Den Haag sprak men de ver wachting uit, dat het merendeel van deze reizigers in ons land bij familie of anderzins privé-onderdak zal we ten te vinden. De opvanging en huis vesting van degenen, die hier niet in slagen, wordt voorbereid. Naar het ANP van de zijde van de KLM verneemt, zal de uitvoering van bovengenoemd schema geen enkele invloed hebben op de normale KLM- lijndiensten. Er worden thans reeds maatregelen getroffen voor de be manning en bevoorrading van de twee in te schakelen vliegtuigen. De „Zuiderkruis" is inmiddels vrij wel volgeboekt; het schip vertrekt vandaag uit Hollandia naar Neder land. DE „UTRECHT" TE WILLEMSTAD Vrijdagmorgen vroeg is de Neder landse onderzeebootjager Hr Ms „Utrecht" in de haven van Willem stad aangekomen. De oorlogsbodem zal tot maandag a.s. in Willemstad blijven, waarna hij zijn reis voortzet De Amerikaansce negerdominee Martin Luther King, de strijder te gen de rassendiscriminatie in de Ver enigde Staten, is vrijdag met negen volgelingen gearresteerd tijdens een gebed voor het stadhuis in Albany. Zij hadden om een onderhoud met het stadsbestuur gevraagd, waarop zij van de politie te horqn kregen, dat dit niet buiten, vóór het stadhuis, *doch wel binnen kon geschieden, daaraan de waarschuwing toevoe gend dat zij zouden worden gearres teerd als zij niet zouden doorlopen. Hierna ging het groepje knielend in gebed, waarna zij werden gearres teerd. naar Nederland. De onderzeeboot is op de thuisreis van Nederlands N.- Guinea naar Nederland met ongeveer 240 man aan boord. Alle voormalige Indonesische ma rine-officieren zijn onder de wapenen geroepen „in het kader van de toe passing van het bevel van het volk voor de bevrijding van West Nieuw- Guinea". Dit heeft het hoofdkwartier van de marine te Djakarta medege deeld. Op het ogenblik is men te Waroe, ongeveer 15 km. ten zuiden van Soe- rabaja, bezig met de bouw van de grootste en modernste marinelucht vaart-basis in Zuidoost-Azië. De kosten van het project bedra gen ongeveer 15 miljoen dollar. Het wordt uitgevoerd door de Franse bouwmaatschappij „Société de Con struction des Batignolles" en de Duit se Siemens maatschappij. Met de bouw is begonnen in 19H en moet eind 1964 zijn voltooid. Vlees op de bon in Oostzone Volgens goed ingelichte zegslieden zal volgende maand in Oost-Duits- land het vlees worden gerantsoe neerd in verband met het groeiende voedseltekort. Westelijke inlichtingsdiensten had den eerder gemeld dat het publiek zich bij de slagers moet laten re gistreren om een beperkte hoeveel heid vlees te kunnen krijgen. Maar niet alleen aan vlees heerst een tekort. Ook aan andere levens middelen als vis, boter, eieren, melk, aardappelen en groenten, is gebrek. Het Oostduitse kabinet heeft aan het ministerie van landbouw en de plaatselijke autoriteiten opdracht ge geven meer steun te geven voor het houden door particulieren van var kens en kippen. Vrijdag heeft de Oostduitse com munistische leider Ulbricht gezegd dat het een fout was geweest ook deze vorm van veeteelt te collectivi seren. ZUIDWEST-AFRIKA De voorzitter en de ondervoorzit ter van de speciale commissie van de VN voor Zuidwest Afrika, Carpio en Martinez de Alva, die in mei een bezoek aan Zuidwest Afrika hebben gebracht, hebben in een rapport aan de commissie de Zuid-Afrikaanse po litiek in het gebied veroordeeld en het denkbeeld geopperd, dat de VN zelf stappen zouden kunnen doen om het beheer van het gebied in handen te nemen. Op 25 mei werd in Pretoria een verklaring uitgegeven, die van Car pio en Martinez de Alva afkomstig heette te zijn, waarin gezegd werd, dat uit niets blijkt, dat de toestan den in Zuidwest Afrika een bedrei ging van de wereldvrede zijn of dat de bewoners daar onderdrukt wor den. Zuidwest Afrika is, zoals bekend, een gebied dat aan Zuid-Afrika door de voormalige Volkenbond in beheer is gegeven. Zuid-Afrika wil thans aan de Verenigde Naties geen ver antwoording van zijn beheer afleg gen. Een groep Zwitserse mi] deelnemers aan de Vierdaagse te Nijmegen, marcheert monter op de finish aan. Vanmorgen omstreeks zeven uur heeft op het kruispunt Heerenweg- Kruisweg in de gemeente Woubrug- ge, een zeer ernstige botsing plaats gehad tussen twee Volkswagens, waarbij acht personen werden ge wond, waaronder vier zeer ernstig. De uit de richting Leimuiden ko mende wagen, afkomstig uit Goula, waarin buiten de bestuurder nog twee volwassenen en twee kleine kinderen gezeten waren, vloog in volle vaart tegen de uit de richting Woubrugge naderende wagen, waar in drie volwassenen waren gezeten, die uit vissen gingen. De laatste wagen verleende geen voorrang, werd in de flank gegre pen en op het verhoogde verkeers- eiland gedrukt. De eerste wagen kan telde, waarbij enkele inzittenden on der de auto terecht kwamen. De ravage was zeer groot. Beide wagens werden onherstelbaar vernield. Met drie ziekenauto's en een bestelwagen werden de acht slachtoffers vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De namen van de slachtoffers zijn nog niet bekend. Naar werd ge meld, wordt gevreesd voor het leven van een der kinderen. Kliider bemiddelt in Algiers Tegenstanders van Ben Bella heb ben vrijdag in Algiers bekendge maakt, dat er te Tizi Ouzou in Kaby- lië een „comité voor verbindingen en Duitse jongen bedreigde weduwe met traangaspistool De zeventienjarige Duitser D. uit Hannover heeft gisteren terwijl hij haar met een traangaspistool be dreigde, mevr. Seldam-Wolters, een weduwe die in Almelo een ldeine winkel bezit, van enig geld beroofd. De bedreigde winkelierster gaf de jongeman een gulden, maar deze eiste meer. Juist toen de vrouw hem meer geld wilde geven, rende de jongeman de winkel uit, omdat hij zich ontdekt waande. De vrouw alar meerde de politie die het gemakke lijk kreeg. De jongen bleek namelijk op een naburige camping zijn toe vlucht gezocht te hebben, maar daar was hij ontdekt door de beheerder van het terrein. Diens hond had de jongen staande gehouden. De overleden sekretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft enige jaren ge leden in zuid-Zweden een buitenhuis gekocht om zich in stilte terug te kunnen trekken. Het heeft echter niet zo mogen zijn, dat hij erin trok: voordat het huis gereed was overleed hij. Het huis, dat dezer dagen gereed is gekomen en gemeubileerd is met het ameublement uit de New Yorkse woning van Hammarskjoeld, is, volgens de laatste wil van Hammarskjoeld, nu bestemd om voor een langere of kortere periode onderdak te verlenen aan een door de Zweedse Academie aan te wijzen geleerde. Onderhandelingen niet Engeland vastgelopen Maandag 30 juli zal in de meest letterlijke zin van het woord een keerpunt betekenen in de geschiede nis van de Europese landbouw. Dan zullen de zes EEG-landen voor een aantal belangrijke produkten (in de sectoren granen, varkensvlees, eie ren, gevogelte, groente en fruit) hun ontelbare nationale verordeningen en reglementen met contingentering, subsidies e.d. vervangen door een tachtigtal EEG-verordeningen, die een uniform stelsel van heffingen voor de gehele Euromarkt invoeren. Deze overschakeling zal niet alleen voor de boeren, consumenten, handel en verwerkende industrie van de zes lidstaten van grote betekenis zijn. Wellicht zal achteraf blijken, dat de 30e juli van doorslaggevende beteke nis was voor de ontwikkeling van de produktie, de afzet en prijsvor ming van landbouwprodukten in de gehele wereld, zo heeft dr. S. L. Mans- holt, de Nederlandse vice-voorzitter van de EEG-commissie en als zodanig architect van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek, vrijdag op een persconferentie in Brussel verklaard. Dr. Mansholt was vol goede moed. De goede uitvoering van onze poli tiek is gegarandeerd, zo zei hij, al verheelde hij niet dat er in de eerste tijd nog wel „kinderziekten" kunnen optreden. Dr. Mansholt verwachtte niet, dat er op korte termijn aanzienlijke prijs stijgingen voor de landbouwproduk ten in de genoemde sectoren zullen optreden. Wel zal de consument moe ten wennen aan de gedachte, aldus dr. Mansholt, dat op den duur de ratio neel werkende boer een met andere beroepen vergelijkbaar inkomen krijgt en dat hem dus een redelijke prijs voor zijn produkten wordt ge- IMPASSE IN BRUSSEL De conferentie over toetreding van Engeland tot de EEG is vrijdagnacht vastgelopen. De ministers hebben on danks urenlange discussies geen we derzijds aanvaardbare oplossingen kunnen vinden voor het probleem van de landbouwprdukten van de blanke gemenebestlanden (Canada, Australië en Nieuw-Zeeland), waar voor Engeland zekere afzetgaranties verlangt. Men schijnt in Brussel de misluk king echter niet al te tragisch op te vatten. De moeilijkheden komen niet geheel onverwachts. De volgende week woensdag zullen de besprekin gen worden voortgezet en men hoopt, al was het maar op de punten die voor het Gemenebest van belang zijn, aan het einde van de volgende week voldoende vorderingen te hebben ge maakt om de conferentie tot na de vakantie te kunnen opschorten. Het dode punt werd bereikt toen de zes EEG-ministers op de derde dag van het tiende ministeriële gesprek over de Britse toetreding niet aan de door de Britten minimaal geachte eisen konden voldoen voor het toe zeggen van een zodanige handelspo litiek, dat de blanke Gemenebestlan den op een blijvende toegang tot de Euromarkt zouden kunnen rekenen. Men is vastgelopen op een verschil in accent tussen de opvattingen van de zes die onderling steeds over elk punt van him positie aan de con ferentietafel unaniem moeten beslis sen en die van de Britten. De zes leggen, voornamelijk als gevolg van een stroeve Franse houding op dit punt, de nadruk op het EEG-belang en de Britten in de laatste instantie op de belangen van het Gemenebest. De Britse delegatie eist weliswaar geen kwantitatieve garanties voor haar gemenebestpartners, maar zij meent, dat de EEG zich moet ver plichten tot maatregelen ingeval de afzet van deze landen op de Britse markt zou teruglopen. Hierbij weegt bij de Britse delegatie uiteraard zeer zwaar de overweging, dat de formu lering aanvaardbaar gemaakt moet kunnen worden voor het parlement en het Gemenebest. de verdediging van de revolutie" is opgericht. De verkaring, waarin mel ding werd gemaakt van de oprich ting van dit comité, was onder meer ondertekend door de vice-premiers Mohammed Boudiaf en Belkacem Krim, beiden heftige tegenstanders van Ben Bella. Doel van het comité is „de eenheid van Algerië te be werkstelligen, een verenigd bevel van alle zes willaja's in het leven te roepen, de verkiezingen voor een Na tionale Vergadering voor te bereiden en te strijden tegen ontvoeringen en misstanden". Belkacem Krim heeft vrijdag te gen verslaggevers gezegd, dat het door Ben Bella opgerichte politieke bureau „onwettig" is. Ben Bella's naaste medewerker Mohammed Khider is vrijdag in Al giers aangekomen. Hij heeft daar overleg gepleegd met een aantal mi nisters van de voorlopige Algerijnse regering. GRONDSLAG VOOR AKKOORD? Te Algiers wordt vernomen, dat premier Ben Khedda en Khider vrij dag in de Algerijnse hoofdstad de grondslag hebben gelegd voor een akkoord. De overeenstemming omvat onder meer uitbreiding van het te Tlemcen gevormde politieke bureau, een bijeenkomst van de nationale raad voor de Algerijnse revolutie het „parlement" en verkiezingen. Verder zei men te Algiers, dat er ook een stap is gedaan om Ait Ach- med ertoe te bewegen zijn ontslag in te trekken. Ait Achmed, minister van staat van de voorlopige Algerijnse regering, vertoeft op het ogenblik in Parijs, waar hij heeft bekendgemaakt, dat hij zijn functie heeft neergelegd. Dit Dumtner bestaat ait 12 pagina'i Droog weer Het weer is onder invloed geko men van een hogedrukgebied, dat over Engeland naar het oosten trekt. F.veneens in oostelijke richting be weegt een depressie bij IJsland met het erbij behorende frontensysteem. Dit frontensysteem bereikte, vanmor gen Ierland. De treksnelheid er van is evenwel gering. Het ziet er dan ook naar uit, dat het weer in Nederland ook morgen zal worden bepaald door het eerder genoemde hogedrukgebied. Het zal daardoor zondag droog en rustig weer zijn met zonnige perioden en iets hogere middagtemperaturen dan vandaag. Zon- en maanstanden 29 Juli: zon op 04.56, onder 20.36; maan op 02.52, onder 19.13. 30 Juli: zon op 04.57, onder 20.35; maan op 03.46, onder 19.58. 29 Juld: v.m. 1.39; n.m. 14.11. 30 Juli: v.m. 2.29; n.m. 14.59. KORRELTJE De levenszorg is bij de armen het eten, bjj de rijken de spijsvertering.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1