Italië met Nederland kandidaat voor hoogste Europese honkbaltitel Noppie Koch Nederlands kampioen bij de prof-stayers LEX KARAMOY ZORGDE VOOR MOOIE NEDERLANDSE ZEGE I DINSDAG 24 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Een moment op het thuishonk uit de ontmoeting Italië—West-Duitsland maandag tijdens de Europese honkbal kampioenschappen in Amsterdam. DUITSE PLOEG LEED VOLKOMEN NEDERLAAG In een enorm slagfestijn, waarbij het Duitse team eenvoudig bijna werd weggevaagd, heeft Italië maandag als tweede naast Nederland zijn na drukkelijke kandidatuur gesteld voor de hoogste Europese honkbaleer. In de eerste innings begon het Duitse drama eigenlijk al. Roberto Gandini die in de eerste Duitse slagbeurt door een prachtige vangbal boven het hek - met twee Duitse nullen - Hoffmann een „zekere" homerun ont nam, leidde het debacle in. Met twee honken bezet joeg de Italiaanse midvelder de bal over het hek, waardoor de Duitsers ineens te gen een 30 achterstand aankeken. Nog geen vijf minuten later was het verschil al tweemaal zo groot toen Andrea Balzami een tweede Italiaan se hornier sloeg. Terecht gaf de gerou tineerde Duitse werper Claus Helinig, die voor zijn land in het verleden al verschillende goede resultaten heeft behaald, de leiding van de defensie aan een andere werper over. Helmut Opplet, die toen op de heu vel kwam, fungeerde in 3 2/3 innings eigenlijk alleen maar ais een batting practise pitcher. Het was vooral aan hem te danken, dat de Italiaanse ploeg tot een ongekend hoog slagge- midideide van 0.428 (12 honkslagen) kwam.. In d)ie eerste drie slagbeurten scoorden de Italianen op elf honksla gen 15 punten Het Duitse team werd daarente gen door de grandioze werper Giulio Glorioso volkomen in bedwang ge houden. Pas in de voorlaatste Duitse slagbeurt, raakte hij door een in field-hit van debutant Helmut Weis zijn no-hit no-run triomf kwijt. Toch waren de cijfers van de Italiaanse pit cher niet zo imponerend (631), maar zijn worpen waren dermate ge varieerd dat de slagmensen, die hij tegenover zich kreeg, de bal slechts tweemaal uit het binnenveld konden krijgen. Behalve aan slag dedlen de Italia nen het in het veld ook bijzonder goed. Zij maakten geen enkele veibd- fout. Dunhail, dlie door een fout van de Franse korfde stop Setbon op het eerste honk was gekomen, binnen. De Fransen liepen daarna uit tot 61 maar in de gelijkmakende slag beurt kwamen de Zweden, die dui delijk de sympathie van het heja- heja roepende publiek hadden, tot 6—5. Maar toen de Fransen in de zesdie en achtste innings resp. twee en zes punten scoorden was de Zweedlse tegenstand gebroken. Want ook die dirie Zweden die in die negen de en laabste inning over de thuis plaat kwamen, bonden dte Franse ze ge niet meer in gevaar brengen. RESULTATEN De technische gegevens van de giste ren gespeelde wedstrijden zijn: Zweden-Frankrijk 11-14. Zweden: Werpersresultaten Aberg 15 inn.) 6-0-9, Wahlin (4 inn.) 4-0-2. Fout- ten 11. Teamslaggemiddelde 0.225. Frankrijk: Werpersresultaten Marcot- ti (6 2/3 inn.) 7-10-7, Tuffraud (2 2/3 inn.) 1-3-2. Fouten 5. Teamslaggemid delde 0.234. Italië-Duitsland: 16-0. Italië: werper Glorioso (7 inn.). Fouten 0. Slaggemid delde 0.428. Duitsland: werpersresulta ten Claus Heimig (1/3 inn.) 0-2-2 (home runs van Gandini en Andrea Balzani), Oppelt 3 2/3 inn.) 0-6-10 (w.o. homeruns van Goldstein en Luzzi), Jurgen Heimig (2 inn.) 7-0. Fouten 1. Teamslaggemid delde 0.048. Na de derde speeldag zijn de standen In de beide groepen: Groep A: 1 Nederland 3 3 0 6 2 Frankrijk 2 112 3 Spanje 10 10 4 Zweden 2 0 2 0 Nederland heeft zich geplaatst voor de finale-poule. Groep B: 1 Italië 2 2 0 4 2 België 10 10 3 Duitsland 10 10 Italië heeft zich geplaatst voor de finale-poule. Het stayerskampioenschap van Nederland is een temposlag geworden, waaruit de 30-jarige Utrechter Noppie Koch als winnaar tevoorschijn is gekomen. Ruim 85 van de 100 km heeft Koch op kop gereden zonder werkelijk ernstig bedreigd te worden. Koch, die als derde achter Staken burg en Marinus was gestart, was aanvankelijk naar de achterhoede ver huisd, maar profiteerde na 12 km van de duels, die Wierstra en Van der Melen om het bezit van de tweede plaats hadden uitgevochten. Ook Sta kenburg was toen een willig slachtoffer voor de Utrechter, die na 14 km de kop nam en er zo'n hoog tempo inhield, dat niemand hem meer kon bereiken. Koch reed deze wedstrijd-met een gemiddelde van bijna 81 km en dat terwijl de rol op 45 centimeter stond waardoor het moeilijk is om tussenspurts te maken. DOCOS-belevenissen in Zundert Zondagavond werd om 8 uur het kamp geopend door de kampleider, de heer E. Heeremans. Na de gebruikelijke ope ningsrede en het hijsen der vlaggen van de negen clubs, zegende de kampaal moezenier, pater B. Strik OFM, de ten ten in. Na de traditionele onrustige nacht werden de jongens om 6.45 uur gewekt. Na de H. Mis en het ontbijt werd om 9 uur een aanvang gemaakt met het uit gebreide sportprogramma. Docos komt ditmaal uit met één B- en twee C-elf- tallen. Vóórdat wij naar het schitterende sportcomplex ,,De Wildert" togen, kwam de heer J. Nijssen het leidersteam com pleteren. De vijfkamp bestaat dit jaar uit: hard lopen, verspringen, hoogspringen, doel trappen en balvérwerpen. Docos B beet de spits af bij het voetballen en kwam uit tegen AFC 1. Met 2-0 moesten zij hun meerdere in het Alkmaar se team erkennen. Wedstrijd twee ging tegen AFC 2. Hier was de uitslag 3-1 voor de onzen. Jos van Kempen 12 x) en Ben Mols zorgden uiteindelijk voor de zege. Fried Molkenboer keepte in deze wed strijd uitstekend. Docos C begon aan de vijfkamp. Bij het verspringen waren Ben Cornelisse en André Kortekaas met resp. 4.15 meter en 4.00 meter de besten. Bij het hoogspringen maakte Frans Cor nelisse een prachtige sprong van 1.40 meter. Zijn veel kleinere broer Cees haalde voor dit onderdeel de 1.30 meter. Docos Cl moest ook nog hardlopen (60 m). Hier deinen Nico Visser en Ben Cornelisse niets voor elkaar onder en gingen in 8.7 sec. over de meet. Docos C2, de benjamins, knabbelden ook een deel van het atletiekprogramma af. Bij het verspringen waren Dick v. d. Weij- den (3.60 m) en Dick Kerkvliet (3.50 m) de besten. Bij het hoogspringen leverde Rini Kikkert een mooi succes. Met 1.20 m kwam hij als beste van zijn elftal uit de bus. Jos Nieuwenburg zegevierde bij het hardlopen (60 m) in 9.3 sec. Hier werd Dick v. d. Weijden goede tweede met 9.6 sec. 's Middags waren de rollen omge draaid. De B's kregen de vijfkamp voor geschoteld en de C's mochten hun par tijtje voetbal gaan blazen. Docos B werkte vier onderdelen van de vijfkamp af. Pim Biegstraaten was hier de grote man, door op alle vier de onderdelen eerste te worden. Het hardlopen (80 m) deed hij in 10.8 sec, hoogspringen 1.40 m, balvérwerpen 17.10 m en verspringen precies 4 meter. De tweede plaats bij het hardlopen (11.7 sec.) en hoogsprin gen (1.17 m) was voor Ben Mols. Tweede bij het balvérwerpen was Leo Klein (14.90 m) en bij het verspringen Jos van Kempen (3.80 m). Docos Cl begon de voetbalcompetitie heel goed. Versloegen zij eerst AFC 1 met 2-9, de Amstel Zwaluwen moesten er met maar liefst 5-0 aan geloven. De zeven doelpunten werden gescoord door B. Cornelisse (pa- nalty), André Kortekaas (2 x), Dick v. d. Bosch, Hein Heemskerk, Nico Visser en Frans Cornelisse. Docos C2 voetbalde tegen VDZ en won zeer verdiend met 2-0. John Halvemaan nam beide doel punten voor zijn rekening. De tweede wedstrijd 0ing tegen Zwaluwen Voor uit 2 en hier was Docos kansloos (6-0). Leo Montanus voorkwam een hogere score door op sublieme wijze een pe nalty te stoppen. Alles bij elkaar waren wij vandaag bijzonder tevreden. Vanuit Zundert de hartelijke groeten en tot morgen. EEN DER LEIDERS PAARDESPORT Maandag zijn in Hilversum de internationale tenniskampioenschappen van Nederland begonnen. Foto: de Australische Judy Tegart in haar partij tegen de Nederlandse Rietje Tervoort. Mej. Tegart won met 63, 63. Intern, kampioenschappen van Nederland In die morgenuren bevocht Frank- rij'k in een maraithonduel, dat ruim 3'/ï uur duurde een 1411 zege op Zweden. Vooral de Zweden, die in hun eerste wedstrijd tegen Nederland - die zij overigens met ruim verschil verloren - een goede indruk hadden achtergelaten, vielen erg tegen. Hun veldspel, vooral het bewaken van de honiken, wat zij zaterdag zou uitste kend deden, was maandag zwak en daar profiteerden de Fransen keer op keer van. Het duurde overigens nog tot de derde innings voordat eerste honfcman Malnchon en achtervanger Miohelucci op een honkslag van de beste Franse slagman Viales kon den scoren. Het Franse veidiwerk was overi gens beslist ook niet vlekkeloos. In de vierde Slaigbeurt bracht een honik- slag van limlksvelder Soederbeig, Nederland leidt in Oostende Na twee races in de strijd om de Europese titel tweemans zwaardboten (Flying Dutchman) hebben de Neder landers Jager en Willemse de leiding in hte algemeen klassement met 2110 pun ten voor Engeland met 2107 punten. Maandag bij een noordwesten wind, windkracht 2 a 3, zorgden onze landge noten na de wedstrijd van vrijdag voor een tweede overwinning in 1 uur 50 min,, op 1 min. 20 sec. gevolgd door de Britten Musto en Morgan. De uitslagen luiden: 1 Nederland 1 uur 50 min., 2 Engeland op 1.20, 3 Zwe den op 1.40, 4 West-Duitsland op 1.55, 5 Frankrijk op 1.58, 6 Oostenrijk op 2.20. Algemeen klassement na twee races: 1 Nederland 2110 pnt, 2 Engeland 2107, 3 Frankrijk 1110, 4 Duitsland 1031, 5 Zweden 934, 6 Oostenrijk 554 pnt. Achter Koch was ook de strijd om de derde en tweede plaats al vry spoedig beslist. Na 25 km hadden de ex-wereldkampioen der amateur stayers Leen van der Meulen en ti telhouder Martin Wierstra zich ach ter de leider genesteld, maar de en kele keren, dat zij het tempo ver hoogden, veranderde niets in de strijd. Want al spoedig gaven zij hun pogingen op om de eigen veroverde positie niet te verliezen. Arie van Houwelingen speelde helemaal geen rol in het stuk evenmin als de debu tant Henny Marinus, die tot twee maal toe door gangmaker Van Ingel- ghem werd losgereden, daarna een tijdlang nog aardig meedraaide maar in de slotfase nog een grote achter stand opliep. Stakenburg was al na Aantal wandelaars in Apeldoorn dit jaar weer hoger De Apeldoornse Vierdaagse is maan dagmiddag door burgemeester A. L. des Tombe onder enorme belangstelling van de burgerbevolking en duizenden vakan tiegangers geopend met het hijsen van de Nederlandse driekleur voor het front van de opgestelde deelnemers. Tijdens de plechtigheid, die plaats vond op het Apeldoornse marktplein, werd door de verschillende sprekers met klem betoogd, dat de recreatieve ontspanning van de wandelaar, het voornaamste doel van de NWB vormt. Genieten van het natuur schoon is in Apeldoorn belangrijker dan het verkrijgen van een Vierdaagse-me- daille. Dat de Vierdaagse van Apel doorn zich iri een steeds stijgende be langstelling mag verheugen, blijkt wel uit het aantal inschrijvingen, dat met een totaal van ongeveer 1200, ruim 100 hoger is dan verleden jaar. In stralend zomerweer zijn dinsdag morgen de 1220 deelnemers aan de Apel doornse Vierdaagse voor het eerste tra ject op pad gegaan. De stemming was opperbest, ook bij de 20 wandelaars en wandelaarsters, die zich kennelijk niet gewend aan de Apeldoornse bos- lucht hadden verslapen, maar toch de gelegenheid kregen na sluiting van de startcontrole te vertrekken. Ruim 12.000 deelnemers aan Nijmeegse Vierdaagse Het legioen van majoor Breunese heeft weer voor vier dagen bezit genomen van Nijmegen. Met extra treinen, bussen en talloze militaire trucks zijn de ruim 13.000 wandelaars, die dinsdag in de 76 km uit de strijd genomen, omdat hij toen meer dan tien ronden achter lag. De uitslag was: 100 km: 1 Koch achter Pelser 1 uur 13 min. 55,6 sec; 2 Van der Meulen achter Wiersma op 90 meter; 3 Wier stra achter Vandenbosch op 350 me ter; 4 Van Houwelingen achter Van Roey op 450 meter; 5 Marinus achter Ingelghem op 3.625 meter; 6 Staken burg achter Grolimond werd na 76 km wegens een te grote achterstand uit de strijd genomen. vroege morgenuren het gevecht tegen de dikwijls slopende kilometers zullen be ginnen. in de Keizer-Karel-stad gearri veerd. Het was een drukte van belang in. het versierde centrum van Nijmegen, waar het nieuwe Keizer-Karel monument in stralend floodlight de belangstelling van duizenden trok. Wandelaars en belang stellenden gingen op in een massa, die Nijmegen elk jaar opnieuw gedurende enkele dagen tot het koninkrijk van de voetganger maakt. Ze waren er allemaal, de stoere Zwit serse Alpenjagers, de feilloos marche rende Britten, de gemoedelijke, omvang rijke Beierse hotelier, die ook tijdens de Vierdaagse zijn biertje niet zal laten staan en ook de twaalf Engelse soldaten van de Royal Sussex, die de oversteek van Dover naar Calais per kano hebben gemaakt en via de Franse, Belgische en Nederlandse rivieren en kanalen naar Nijmegen peddelden om daar gedurende een paar dagen de voeten weer eens te kunnen strekken. Zoals vanouds werd de intocht van de wandelliefhebbers besloten met de vlag- genparade, in het Goffertstadion, van de afgevaardigden van de 16 vertegenwoor digende landen. Het boeiende en indruk wekkende schouwspel, waaraan traditie getrouw de muziekkorpsen van de Ko ninklijke Marine, de Koninklijke Mili taire Kapel en de kapel van de Konink lijke Luchtmacht alsmede vier Britse muziekkorpsen hun medewerking ver leenden, hield ditmaal ,weer de ruim 30.000 toeschouwers gedurende bijna 2 volle uren geheel in zijn ban. Bijna duizend deelnemers minder dan zich hadden opgegeven zijn dinsdagmor gen vertrokken voor de 46e Nijmeeges Vierdaagse. In totaal waren ingeschre ven 13.127 wandelaars. Daarvan hadden zich er 905 niet gemeld. Van de 12.222 die konden vertrekken verschenen er 64 niet aan de start, zodat 12.158 mannen, vrouwen, meisjes en jongens op pad gingen voor het traject door de Betuwe langs Huissen, Bemmel en Eist. Het was goed, zelfs tamelijk warm weer, en in Nijmegen verwacht men dat het laatste deel van de mars ;van de eerste dag de kale Waaldijk tussen Val burg en Nijmegen menigeuitvaller zal kosten. ANTON EBBEN GEBLESSEERD Anton Ebben, de enige ruiter, die Ne derland zou vertegenwoordigen bij het Europees kampioenschap springen, zal in verband met een beenverwonding niet deelnemen. De Nederlander, die zou uit komen met de paarden Bajazzo en Ta mara, keert dinsdag naar ons land terug. Winkler winnaar te Londen De Duitse ruiter Hans Gunther Wink ler zegevierde maandag met zijn paard Romanus in de eerste kwalificatiewed strijd voor het Europees kampioenschap springen, in het White City stadion in Londen. De Duitser kwam foutloos rond, terwijl de Brit Barker op Franco vier fouten had en als tweede eindigde. Op de derde plaats legde kapitein llano met 4*/i fout beslag terwijl de Duitser Alwin Schockmuhle met Freiherr (8 ft) vierde werd. De kop van het internationale ten nistoernooi te Hilversum is er maan dag afgeslagen. Het geschiedde bijna geruisloos, want noch in het heren- enkelspel, noch bij de dames deed zich iets opzienbarends voor. In bijna alle partijen kwamen Nederlanders uit eh de meesten verdwenen van het toneel, zoals ze erop gekomen waren: zonder enige roem. Van onze landgenoten leverden ongetwijfeld op deze eerste dag de oud-nationale kampioen Lex Karamoy en mévrouw Jetty Baars-Wienese de beste pres taties. Karamoy, die kansloos de eer ste set tegen de Zuidafrikaan Ryan verloor (1-6) herstelde zich voortref felijk en door beide volgende sets op zijn naam te schrijven (met 6-3 en 7-5) kwam de volle winst aan hem. Bij de dames onderscheidde Jetty Baars zich dadelijk met gedegen ten nis, waarmee zij haar tegenstandster, de Australische mej. Ross overtrof: 6-4 in de eerste set. Daarna zakte haar spel echter onrustbarend, waar door d etweede set verloren ging (5-7). Bens temeer bewees Jetty Baars over een sterke wedstrijdmen taliteit te beschikken, want in de be slissende set ging zijn onvervaard op de overwinning af: 6-2. Met dit tweetal kwamen van de Nederlanders tot een overwnining, mevr. Jenny Radderhof en Eva de Jong, beiden echter behaald op land genoten. De overwinning van Ka ramoy was tegen de grauwe achter grond van nederlagen, daarom bij zonder goed. Bij 3-0 mocht Karamoy in de eerste set een game tot zich trekken. Niets duidde er toen op, dat deze tenslotte in zijn voordeel zou worden beslist. De doorbraak kwam in de tweede set, toen hij van 0-1, via 2-1 2-2 3-3 4-3, op 5-3 kwam en de set inpalmde, 6-3. Karamoy bleef in de derde set in de „winning mood" en liep uit tot 4-2; toen ech ter daarop Ryan al zijn reserves in de strijd wierp, pakten zich donkere wolken boven Karamoy samen. Zijn voorsprong verdween en hij kwam zelfs met 4-5 achter te staan. In de laatste en beslissende fase toonde Karamoy zich de sterkste en met drie gewonnen games achtereen gaf hij zijn overwinning glans. UITSLAGEN Heren-enkelspel, le ronde: Gabino Palafox (Mex.)-Ealtink (V.S.) 6-1 6-1; Hughes (Austr.)-v.d. Tuin (Ned.) 7-5 6-2; Pares (Austr.)-Marré (Ned.) 6-1 2-6 6-1; Guillermo Hernandez (Phil.)-Lucassen (Ned.) 6-1 6-1; Thorns (D-ld.)-Arends (Ned.) 8-6 6-4; Sassone (V.S.)-De Jong (Ned.) 6-1 6-1; Rudy Hernando (V.S.)-Rutgers (Ned.) 6-2 6-4; Miguel Olvera (EC)- Bowrey (Austr.) 3-6 9-7 6-0; Lex Karamoy (Ned.)-Rijan (Z.-A.) 1-6 6-3 7-5; Woodcock (Austr.)-Horn (Ned.) 6-0 6-1; Jim Shepherd (Austr.) -Peter Scholtz (Ned.) 6-3 6-4; Clive Kileff (Rhod.)-Dirks (Ned.) 6-1 6-0; Ed Rubinoff (V.S.)-Koster (Ned.) 6^2 6-0; Summers (Z.-A.)-Boelens (Ned.) 3-6 6-2 6-3; Salomoon (Rhod)- Saarberg (Ned.) 6-3 6-2. Dames-enkelspel, le ronde: Vera Fladgate (N.-Z.)-Henny van Rijn (Ned.) 6-3 6-4; Koosje de Jongh (Ned.)-mej. Blaisse (Ned.) 6-0 6-0; Jane Blackman (Austr. )-Sdemers (Ned.) 6-1 6-1; Jenny Ridderhof (Ned.)-mej. Mulder (Ned.) 6-0 6-2; Jetty Baars (Ned.)-mej. H. Ross (Austr.) 6-4 5-7 6-2; Judy Tegart (Austr.)-Rietje Tervoort (Ned.) 6-3 6-3. ~r-, luTT TSStSKTi K ZE5 EN VEERTiffil VIERDAAGSE de inschrijving voor de 46e Vierdaagse begonnen. Het was direkt al by de loketten een gezel lige drukte van enthousiaste wandelaars, die nu nog van geen blaren weten.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7