t I Frankrijk, Zweden en Spanje verloren kansloos Vele wedstrijden in Nieuw Loosdrechtweek afgelast door abnormaal slecht weer MAANDAG 23 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN HONKBAL Een moment uit de zondag in Amster dam gespeelde strijd in het raam van de wedstrijden om het Europees honk balkampioenschap tussen Nederland en Zweden (14-0). Een moment op het derde honk: Regeling is juist op tijd terug op het honk voordat honkman Leander hem uit kan tikken. De Itali- aanes scheidsrechter Czirman houdt een oogje in het zeil. Werpersresultaten: Nederland: Dom (3 inn.) 4-3-0, Geestman <3 inn.) 3-2-0, Smidt (1 inn.) 1-1-0. Nederlandse fou ten 2, slaggemiddeldc 0.266. Zweden: Aberg (3 2/3 inn.) 1-10-7, Wahling 3 1/3 inn.) 2-5-1. Zweedse fouten 6, slagge middelde 0.000. Het was voor de Nederlandse werpers de eerste no-run no-hit overwinning. De inningscijfers van Nederland- Spanje waren: Nederland: 4-0-0-3-0-0-0-0 7 Spanje: 0-0-2-0-0-0-0-0 2 De cijfers waren: Nederland: werper Beidschat 130-4. Veldfouten 2, teamslag- gemiddelde: 0.314. Spanje: werpersresul taten Roman Aguayo (4 inn.) 2-3-8, Sole TELEURSTELLING VOOR BELGIE De rentree van België in het Europese tophonkbal is voor onze zuiderburen een grote deceptie geworden. Vier jaar sedert de kampioenschappen van 1958, eveneens in Amsterdam zijn ze vrij wel verstoken geweest van internatio naal conact en die handicap was zater dagmorgen in het duel tegen Italië, waarmee de strijd om de zevende Euro pese honkbaltitel werd geopend, duide lijk merkbaar. Aan slag waren de resul taten nog redelijk zes honkslagen, waarvan derde honkman Van Vaeren- dock er alleen drie (waaronder een homerun) voor zijn rekening nam maar defensief hadden de Belgen on voldoende verweer. Italië won met 15-1. STANDEN De standen in beide groepen luiden: Groep A. Nederland 3 3 0 6 Spanje 10 10 Zweden 10 10 Frankrijk 10 10 Nederland plaatst zich voor de finale- groep. Groep B: Italië 110 2 Duitsland 0 0 0 0 België 10 10 Njords ongestuurde vier roeide nieuw internationaal Bosbaan-record Drie overwinningen in twee dagen - een unicum in de Europese kam pioenschappen - hebben het Nederlands honkbalteam al op het eerste weekeinde in de finales gebracht van het „gouden" toernooi van de KNHB, dat de zevende Europese titel tot inzet heeft. Zaterdag was er als alleszeggende ouverture de 201 zege op Frankrijk - de grootste ooit op de tricolores behaald - zondagmorgen won de „tweede keus" met 140 van het debuterende Zweden en enkele uren later voltooide de basisploeg zelf de „triple" door met 72 over. Spanje te triomferen - een succes, dat in feite dubbel telde omdat in de finale-poule van het toernooi de onder linge resultaten uit de voorrbnden blijven meetellen. En de verwachting is, dat ook Spanje de eindstrijd zal bereiken. Nederland zeker van finaleplaats Het was, al met al, dus een overbe- laden weekeinde voor de Oranje-forma- lie, die aanvankelijk deze dagen maar twee wedstrijden zou spelen, tegen Frankrijk en Spanje. Maar op verzoek van de Fransen werd het programma gewijzigd, wat tot de consequentie kreeg, dat Nederland ook nog tegen Zweden moest aantreden. Menige coach zou dat nief geaccepteerd hebben, maar Ron Fraser kon dat zonder risico's doen, om dat hij in dit toernooi kan beschikken over 25 spelers - veel meer dan de an dere landen hebben ingeschreven - en bovendien de Nederlandse geselecteer den. dankzij het systeem van de „dub bels" in de gewone competitje, al vol doende gewend zijn geraakt aan lang durige speeltijden. GEEN PROBLEMEN En hij heeft gelijk gekregen. Frankrijk en Zweden vormden geen enkele pro bleem en in de strijd tegen Spanje zijn de oranje-spelers eigenlijk maar één innings in moeilijkheden geweest. Dat was in de derde Spaanse sl'agbeurt, waarin werper Beidschat zijn tegenstan ders twee punten moest toestaan. Maar daar bleef het ook bij. Voor de rest: be ter slagwerk dan voorheen, wat vooral de bijzondere geïnteresseerde Italianen geïmponeerd moet hebben, goede werp- prestaties en vaak ook bijzonder gaaf veldswerk, al waren er - merkwaardig genoeg - in de duels tegen Frankrijk en Zweden enkele slippertjes. De totaal conclusie is dan ook dat Nederland in de te verwachten finale tegen Italië weer met zeer goede kansen start. EFFECTIEF SPEL Vooral in het belangrijke duel tegen Spanje werd duidelijk wat onze natio nale formatie in zjjn mars heeft. De sterke basisploeg van coach Ron Fraser, met Europa's beste pitcher Herman Beidschat als centrale figuur, heeft na melijk de strijd volkomen en vrijwel voortdurend beheerst. Sterk spel in de defensie - Beidschat kreeg in zes van de negen innings maar drie spelers tegen over zich, in het gehele duel slechts vijf meer dan het minimum en vooral ook sterk en effectief spel in de aanval, wat tot uiting komt in de elf honkslagen, die de Spaanse werpers Roman Aguayo en Sole werden afgedwongen. „TWEEDE KEUS" De wedstrijd tegen Zweden was voor Fraser een goede gelegenheid om zijn „tweede keus" te testen. Zweden immers debuteerde zonder enige illusie in het interland honkbal en de insiders ver wachtten niets anders dan een blame rende hoge score. Maar dat is allemaal toch anders uit gekomen. Nederland won uiteindelijk wel met 14-0 en in de zevende innings viel inderdaad de „guillotine" op de Zweedse ploeg (bij een verschil van 14 runs wordt "in dit toernooi na zeven in nings een wedstrijd gestaakt), doch voor dat zover was moest de Nederlandse aan val echt wel alles geven. Frankrijk en Nederland stonden zater dagmiddag voor het eerst sinds 25 jaar weer tegenover elkaar. Leuke herinne ringen hebben de tricolores aan de her- nieuwe kennismaking niet overgehou den, want nu bleken zij in geen enkel opzicht meer een evenwaardige tegen stander. Het veldwerk stond op school jongensniveau, de werpers waren on machtig - en onder deze omstandigheden was het dan ook geen wonder dat Ne derland al na één slagbeurt een 11-0 voorsprdng had. Toen het 14-0 stond ver wisselde Fraser tenslotte maar zijn ba sisploeg voor de B-formatie, maar ook die sloeg er lustig op los. NEDERLANDSE RESULTATEN De inningscijfers waren: Nederland: 11-0-3-0-4-1-1 20 Frankrijk: 0-0-0-0-0-0-1 l De Nederlandse ploeg scoorde in deze wedstrijd vier home-runs, waarvan Leyssner er twee en Peters en Talens er elk een voor hun rekening namen. De werpersresultaten waren: Neder land: Hoffman (4 inn.) 7-0-1, Le Cuivre (3 inn.) 6-1-2. Aantal veldfouten van Nederland 5, slaggem. 0.394. Frankrijk: Gerschenbaum 3-12-15 (waaronder vier home-runs). Aantal veldfouten van Frankrijk 4, slaggemiddelde 0.130. De inningscijfers van de wedstrijd te gen Zweden, gespeeld op zondagmorgen, waren: Nederland: 0-2-4-5-0-0-3 14. Zweden: 0-0-0-0-0-0-0 0 De Nederlandsche roeibond heeft veel moeilijkheden ondervonden met het organiseren van de nationale roeikampioenschappen. Wa» het reeds moeilijk een behoorlijk programma in elkaar te draaien vanwege de deelna me van vele roeiers in verschillende nummers, de wind heeft zowel zater dag als zondag vele ploegen dwars gezeten. Een boeivoordeel was on vermijdelijk waarna zondag besloten werd om de starts na 15.00 uur 3 uur uit te stellen. De diames vain Airgo verrasten in de jonge dubbel vier door een over winning op De Hoop in 3 min. 32,- sec., de snelste tijd welke ooit door een jonge dubbel vier is gemaakt. In de namiddag kwamen zij in de strijd tegen de Nautilus-Dordtse combina tie, die niet op toeren kon komen en ook in Argo haar meerdere moest erkennen. Van der Toigt en Wienese Slechts een gedeelte van de 380 jachten, die aan de 21e Nieuw-Loos- drechtweek deelnemen, heeft op zondag kunnen varen. Zaterdag besloot het wedstrijdcomité na lang aarzelen toch alle klassen de plas op te sturen, maar zondag was het niet verantwoord verder te gaan dan acht klassen. In grote trekken kwam het er op neer, dat slechts de grotere schepen en de meer geroutineerde zeilers van start gingen. Desondanks kregen velen een onvrijwillig bad en de redders hadden dan ook handen vol werk. Ongelukken deden zich evenwel niet voor en van ernstige schade was al evenmin sprake. Het was zeer zeker een juist besluit van het wedstrijd comité om de B-zeilers in de haven te houden. Bart Kraan tweemaal winnaar Bart Kraan won beide races in de Flying Dutchmanklasse met grote voorsprong. Zondag werd hij welis waar bjj de start teruggeroepen, doch na een paar boeien ging hij alweer ver voor Van Staveren over de woes te plas. De 16 m2 streepklasse mocht zich in een grote belangstelling verheu gen, maar zondag lieten velen ver stek gaan omdat zij de hoge golven en de windkracht 67 te riskant vonden. J .Visser, de winnaar van zaterdag, had aanvankelijk de lei ding voor A. Henstra, maar deze nam later de koppositie over. Beiden ver gisten zich echter in de baan en daarvan profiteerde J. van Rietscho ten, wiens echtgenote zich met het trapezewerk bezighield. Van Riet schoten stond de leiding niet meer af en finishte als eerste voor R. Sie- brand. Zeer goede indruk De jeugdige Finnjollenzeiler Rob de Winckel liet een voortreffelijke indruk achter. Hij slaagde erin beide races op zijn naam te brengen, waar bij hij vooral zondag, toen de ene tegenstander na de andere omsloeg, zijn klasse toonde. Met grote voor sprong op B. N. Akkerman kwam De Winckel binnen, terwijl Lever- land, die lange tijd op kop had ge legen maar later was omgeslagen, met de vierde plaats genoegen moest nemen. Met uitzondering van de Valken klasse was er van wedstrijdzeilen nauwelijks sprake, aangezien het al moeilijk genoeg was om de boten overeind te houden. De Valken wed strijd werd gewonnen door Rolf v.d. Baumen, die daarvoor felle strijd had moeten leveren met J. Prins. Deze had de leiding verspeeld door een boei verkeerd te ronden, maar ein digde achter Klein toch nog als der de. Hoe hard het woei, wordt geillu- streerd door het feit, dat zelfs in de Pampusklasse een jacht kapseisde. De strijd in deze klasse ging hoofd zakelijk tussen J. Proper en D. Hei- neke. Beide malen legde Heineke be slag op de eerste plaats. Olympiajollenklasse: 1 Troubadour (G. W. Stellingwerf), 2 Seagull, R. W. V. Nordheim. Vrijheidsklasse a: 1 Kusmus, P. P. de Reuver; 2 Vanguard, N. Eijsten jr. Pampuskl.: 1 De Zilveren Leeuw, D. Heineke; 2 Trim 2, J. Proper. In de overige klassen werd wegens de slechte weersomstandigheden niet gezeild. Zeilkampioenschappen te Oostende uitgesteld De wedstrijden, die dd/t weekeinde te Oostende zouden worden gehou den voor het Europees kampioen schap 2-mans zwaardboten, zijn uit gesteld in verband met de slechte weersomstandigheden. Flying Dutchman-klasse: 1 Gladde Aal (Bart Kraan); 2 Adriaan (J. van Staveren). 12 m -klasse: 1 Mariandel (B. Bink horst), 2 Wodan (H. Robberse). Valkenklasse: 1. Tarentelle (E. J. Hoppe)2 Bounty-II (E. Rolf von den Baumen). 16 m -streepklasse: 1 ssst J. Visser) 2 Margot (A. W. Endstra). Finnjollenklasse: 1. Mi Querido (J. C. de Winckel); 2 Whippet (B. N. Ak kerman). Olympiajollenklasse: 1 Taifoon (K. Husslage), 2 Troubadour (G. W. Stel lingwerf). Vrijheidsklasse: 1 Speediest (C. de Haas jr.), 2 Gone with te wind-2 (N. Bruyn). Pampusklasse: 1 De Zilveren Leeuw (D. Heineke), 2 Trim-II (J. Proper). 12 voetsjollen-klasse: 1 Koedoe (L. Hommels), 2 Wildzang-2 (P. J. M. Bulters). Flying Junior-klasse: 1. Stormy (M. A. Heineke), 2 Lamawaje (H. Ozinga). Sternklasse: 1 Spuitwater (F. H. A. Beek), 2 Sailfish (R. van Renswouw) De resultaten van zondag waren: FD-klassen: 1 Gladde Aal, stuur man B. Kraan; 2 Adriaan, J. v. Sta veren. 12 m streep-klasse A: 1 Marian del, B. Binkhorst; 2 Aeolus 3, Th. A. Goetjes. Valkenklasse A: 1 Bounty 2, E. Rolf v.d. Baumen; 2 Rising Hope, A. J. Klein. 16 meter streepklasse a: 1 Dak, J. van Rietschoten; 2 't Poortje, R. Sie- brand. Finnjollenklasse: 1 Mi Querido, J. C. de Winckel; 2 Whippet, B.'N. Ak kerman. Een beeld van de nationale roeikam pioenschappen op de Amsterdamse Bos baan, welke zondag: met een vertra ging: van enkele uren tengevolge van de sterke wind gehouden zijn: De vier met stuurman onderweg. De strijd werd gewonnen door de gecombineerde ploeg van Triton en Argo. roe Men in een felle boord-aan-boord race naar een dead heat in 7 min 13.4 sec., de snelste tijd ooit door een jon ge skif gemaakt. Zondag moest Wie nese het opnemen tegen Rob Groen van Aegir, hetgeen uiteraard een op gave bleek die niet dooc de Amstel- man kon worden gehonoreerd. Groen liet 7 min, 11,4 sec. voor zich afdruk ken, Wienese 7.15.4. De jonge twee zonder stuurman was voor het Spaarme, welke ploeg in d'e oude twee zonder mocht star ten, waarin echter Blaisse en Veene- mans van Nereus ongenaakbaar wa ren. De nieuwe kampioenen noteer den 7 miin. 05,7 sec. Zondag openden de races met een overwinning van Meike de Vlas van de Hunze in een magistrate race te gen Nautilus, Poseidon en Willlem IH na een felle start van ElsabetJh Spramgers giing Meike er resoluut van döor. Het kampioenschap stond na 250 meter reeds vast. Record De vier zonder stuurman bracht een nieuw internationaal baanrecord van Njord in 6 min. 15.5 met Nereus op de 2de plaats in 6 min. 19.9 sec. Triton was tegen deze overmacht niet opgewassen. Laga's twee met stuurman maakte ook korte metten met de oude tij den: met 7 min. 28 sec. veegde zij Argo en Nassovia-Hocthts van het na tionaal en internationaal baanrecord. De Amstel bezette de 2e plaats en Nereus werd derde. Ineke Brans en Elisabeth Spramgers konden samen voor Poseidon en Willem III het 10 jaar geleden geboekte baanrecord in d edames oude dubbel twee met 0.6 seconde verbeteren en brengen op 3 min. 37.- sec. Het slot bleek Triton met een Ar go stuurman in staat in een felle strijd eerst Nereus en Njord en daar na Argo te kloppen in het slot van een zeer eigenaardig en wellicht niet bevredigend' nationaal roeifes- tij n. De tijd voor de oude vier was 7 min. 28 sec. Uitslagen: De uitslagen van ue finalen waren: Dames skiff: 1 Meike de Vlas (De Hunze) 3.52.7; Mieneke de Hoog (Nautilus) 4.02.7; 3 EilsbetJh Opran- gers (Willem IH) 4.09.2. Heren vier zonder stuurman: 1 Njord 6.15.5; 2 Nereus 6.19.9; 3 Triton 6.39.9. Heren dubbel twee: 1 Willem Hl/ Skaidi 6.39.2; 2 Laga 6.51.8. Dames- en herenploegen aangewezen voor Berlijn en Luzern Voor het eerst sinds 1954 zal weer een volledige Nederlandse heren roei- ploeg deelnemen aan een internationaal kampioenschap. Het bestuur van de Nederlandse roeibond heeft namelijk be sloten voor het eerste wereldkampioen schap, dat van 6 tot en met 9 september in Luzern worden gehouden, op elk nummer in te schrijven. Daarvoor zijn de nationale kampioenen van dit jaar uitgenodigd. Deze ploegen zijn: Skif: Rob Groen (Aegir). Twee zonder stuurman: Nereus (S. J. Blaisse en E. V. Veenemans). Vier zonder stuurman: Njord (W. Bergsema, boeg, P. J. M. Rom bouts, C. T. Koch en L. E. M. Kleipool, slag). Twee met stuurman: Laga (C. L. Schuller tot Peursum, boeg, H. J. W. Snijders, slag, en R. T. R. F. Rijnders, stuurman). Vier met stuurman: Triton (R. Odink, boeg, H. Kruyff, H. J. Ritsema van Eek! H. Goslinga, slag en J. C. Bos, stuurman van Argo). Dubbel twee: Skadi-Willem lil com binatie (W. van der Togt, Skadi, slag en M. B. Al win, Willem lil, boeg). Acht: Laga-Nereus combinatie. Men kon niet de volledige acht van Laga uit zenden omdat daarvan de twee met stuurman van Laga deel uitmaakt In overleg met de technische adviescommis sie heeft het bestuur van de NRB daar om besloten de twee roeiersplaatsen op te vullen met twee leden van de vier met stuurman van Nereus. De acht ziet er nu als volgt uit: J. G. Brat, boeg, N. A. J. Westerling, M. C. A. Bijleveld, J. D. Schenk, P. J. Kien, S. Castelein en S. Wartena (beiden Nereus), P. Maier, slag, en N. J. van Bezey, stuurman. Het bestuur van de Nederlandse Roe- bond heeft besloten drie ploegen uit te nodigen om deel te nemen aan de Euro pese roeikampioenschappen voor dames, die van 17 tot en met 19 augustus in Berlijn Worden gehouden. De uitgeno digde ploegen zijn: Skif: Meike de Vlas (Hunze). Dubbel vier: Argo (W. de Jong, boeg, A. Boukema, T. J. Torringa, M. Nell, slag, en M. E. Gevers Deynoot, stuur- vrouw). Dubbel twee: Poseidon-Willem III combinatie (Ineke Brans en Elsbeth Sprangers). Ten aanzien van de dubbel twee heeft het bestuur van de roeibond bepaald, dat deze ploeg eerst bij de internationale wedstrijden in Mainz moeten starten om meer buitenlandse ervaring op te doen. Dames dubbel twee: 1 Poseidon/ Willem m 3.37.0; 2 Nautilus 3.38.2 Dames acht: 1 Wülem IH 3.23.1; 2 De Amstel 3.28.3. Heren twee met stuurman: 1 Laga 7.28.0; 2 De Amstel 7.41.0; 3 Nereus 7.42.7; 4 Corn. Troanr, b.m. 8.11.5. Heren skiff: 1 Rob Groen (Aegir) 7.11.4; 2 Wienese (De Amstel) 7.15.4; 3 De Jonge (Njord) 7.29.3. Heren vier met stuurman: 1 Triton 6.28.7; 2 Argo 6.35.9; 3 Nereus 6.37.4; 4 Njord 6.43.7. Heren acht: 1 Laga 5.55.1. Dames dubbel vier: 1 Argo 3.36.6; 2 Nautilus 3.39.4. Heren twee zonder stuurman: 1 Nereus 7.05.7; 2 Het Spaarne 7.35.7. De resultaten van de jonge num mers waren: Heren jonge dubbel twee: 1 Laga 6.56.5; 2 Amsterdam 7.14.6. Heren jonge skiff: 1 en 2 Skadi en De Amstel 7.13.4; 3 Willlem IH 7.30.6; Triton 7.51.3. Heren jonge twee met stuurman: 1 De Amstel 7.46.1; 2 Corn. Tromp 8.03.8; 3 De Hoop 8.18.6. De dames jonge skiff: 1 D.D.S. 4.05.6; 2 Poseidon 4.05.7; 3 Willem III 4.30. Dames jonige dubbel vier: 1 Arga 3.32; 2 De Hoop 3.35. Heren jonge twee zonder stuur man: 1 Het Spaarne 7.35.4; 2 De Hoop 7.40.2.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7