Voorzitter A. Dusée: NKS moet eerlijke kans krijgen na kritiek TUINIER MET PLEZIER MAANDAG 23 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De leiders van de katholieke voetbalverenigingen van Leiden en om geving hielden gistermorgen hun algemene ledenvergadering. Twee be langrijke punten markeerden deze bijeenkomst: de herdenking van veertig jaar katholiek voetbal in Leiden en omstreken en de komende nationale vergadering van de Nederlandse Katholieke Sportbond. De deputatie voor deze vergadering moest namelijk mandaat hebben van de voetbalverenigingen om op de nationale vergadering akkoord te kunnen gaan met de contributieverhoging, die de NKS wil gaan door voeren om uitbreiding van aktiviteiten mogelijk te maken. Uitbreiding van aktiviteiten die hard nodig is, getuige de kritische geluiden tijdens de langdurige discussie. Langdurige discussie over verhoging van contributies Na de H. Mis bij de zusters Carme- litessen opgedragen door de geeste lijk adviseur, rector L. P. M. Vester, kwam men bijeen in het St. Antonius- clubhuis voor een feestelijk ontbijt, waar men welgemoed alle krachten opdeed voor de vergadering, die tot ver na het middaguur zou voortdu ren. In zijn openingswoord verwelkomde de heer A. Dusée, in het bijzonder de heer H. Hoogervorst, erevoorzitter, de heer A. Duindam, erelid. Een wens tot spoedig herstel ging uit naar de heer C; Strik, erelid, die vorige week in het ziekenhuis moest worden op genomen. ACTIVITEITEN Na met gebed de overleden leden Beijk en Akerboom herdacht te heb ben, memoreerde de heer Dusée de activiteiten op voetbalgebied in het district Leiden. Het rector Vester- toernooi te Voorschoten was door de medewerking van SVLV en Rouw koop een groot succes. Een junioren- toernooi om de Bisschopsbeker is thans in voorbereiding. De twee basiscursussen voor jeugd leiders verliepen goed. Het blijft ech ter nodig, dat de verenigingen hun mensen stimuleren een cursus te gaan volgen, want het aantal gediplomeer den is zeer laag. De mogelijkheid be staat ook, dat de KNVB kan gaan voorschrijven, dat alleen elftallen met gediplomeerde jeugdleiders aan de competitie mogen deelnemen. In september gaat daarom een nieuwe cursus van start. Begin volgend jaar een kadercursus om de verenigingen in de toekomst te kunnen verzeke ren van deskundige bestuurders. De voorzitter waarschuwde ook tegen het deelnemen aan jeugdtoer- nooien van neutrale verenigingen. Men ondergraaft hierdoor de fusie bepalingen en man maakt er de posi tie van de NKS-bestuurders op de kwaliteitszetels in de KNVB niet be ter op. De sportiviteitsprijs ging dit jaar van SVLV naar DOSR. Er was even wel niemand uit Roelofarendsveen aanwezig om de L.A. Mooy-wissel- prijs in ontvangst te nemen. JEUGDVORMING De NKS is een arme organisatie. Geen hoogdravend feest dus om 40 jaar katholiek voetbal. De heer Dusée huldigde de werkers van het eerste uur, degenen, wier namen niet eens meer bekend zijn. Met onvoorstelbaar veel enthousiasme heeft men de r.k. voetballers in een organisatie onder gebracht, niet uit „hokjesgeest", maar omdat men besefte, dat sport een vorm van jeugdvorming is, die in katholiek verband dient te geschie den. De voorzitter wekte de aanwe zigen op de NKS te laten uitgroeien tot wat het moet zijn. Kritiek is goed, maar dan in opbouwende zin. Door de democratisering is dit thans mogelijk. De heer Hoogervorst sprak hierna over de vele moeilijkheden in de be ginperiode in de afdeling Leiden. Het is voor hem slecht te verteren dat katholieke verenigingsbestuurders durven opmerken „wat doet die NKS". Men zal het zelf moeten doen. Voor het KNVB-bestuur, afdeling Leiden werden de heer P. Biegstra- ten en rector Vester herkozen. Rector Vester zal wederom zitting nemen in de Commissie van Beroep. CONTRIBUTIEVERHOGING De contributieverhoging, die voor de deur staat bracht vele tongen in beweging. De heer P. J. A. de Vrind, voorzitter van Meerburg, beet de spits af. De verhoging van 0.50 per lid tot ƒ1.- voor senioren en ƒ0.75 per junior-lid per jaar is geen klei nigheid. De heer De Vrind wilde wel eens een begroting zien voor hij zijn vereniging met deze belangrijke ver hoging zou moeten confronteren. De heer J. M. Jansen, de nieuwe eerste man van SVLV, roerde het probleem van de wanbetalers aan. „Het is niet redelijk, dat de trouwe betalers nu nog meer moeten gaan betalen. Laat men eerst maar eens aankloppen bij de verenigingen, die hun plicht op dit punt schromelijk on derkenden. Verder nam hij KRV in bescher ming, die bericht van verhindering had gestuurd, omdat men principieel tegen vergaderen op zondagochtend was en omdat men tegen de voorge stelde verhoging was. EERLIJKE KANS Het heeft de heer Dusée veel moeite gekost de bestuurders te winnen voor de verhoging. Op de nationale ver gadering in november zal Leiden een positief geluid moeten laten horen. Men kan niet met kritiek aanko men als men tegelijkertijd door niet beschikbaar stellen van gelden de activiteiten van de NKS weer gaat beknotten. De NKS moet een eerlijke open kans hebben. Klakkeloos geld geven is er niet bij en de begroting, die in september afkomt, zal terdege bestudeert worden voor men het ja woord geeft. De meerderheid kon zich uiteinde lijk met dit standpunt verenigen. Met MISSIE-ACTIE VAN NKS Tijdens de ledenvergadering van de NKS heeft voorzitter Dusée het startschot gegeven voor de actie, die pater A. ten Have aan een polikliniek moet helpen. Pater ten Have, die afkomstig is uit het bisdom Rotterdam, staat in Belgisch Kongo voor een parochie, die ongeveer zo groot is als Nederland. Hij werkt daar onder armelijke omstandigheden en om in de grote nood op medisch gebied enigszins tegemoet te komen heeft het diocesaan bestuur van de NKS op zich genomen f 25.000 voor een polikliniek bijeen te brengen. Het is de bedoeling, dat iede re vereniging is teams wordt ingedeeld. Het team dat aan het einde van de actie het meest bij elkaar heeft weten te bren gen, krijgt een uitgaansdagje aangeboden. Dit om de edel moedigheid te stimuleren. VVOA, die in het afgelopen jaar reeds een missieactie voer de, staat voorlopig aan de kop. Ter vergadering kwam voorzit ter Van Leeuwen met het re sultaat van de doelpuntenactie: f 65.—. 12 voorstemmers en SJC, VNL, SVLV, Wet. Boys, Meerburg, Rijp- wetering, Docos en KRV tegen werd het voorstel derhalve aangenomen. De tegenstemmers vormden - uitge zonderd het niet aanwezige KR.V - een commissie, die over enige maan den de NKS-begroting zullen bestu deren, louter ter bevrediging van het democratisch gevoel en om documen tatie te hebben voor de verenigings leden. Zondagmorgen omstreeks half elf is de 73-jarige mevr. J. Gerards uit Gulemborg bij een aanrijding op de Boxtelseweg te Vught zodanig wond, dat zij kort daarna in Groot zieken- en gasthuis te 's-Her- togenbosch is overleden. De aanrij ding ontstond, doordat de bestuurder van deze auto de Boxtelseweg op reed, zonder voorrang te verlenen aan een naderende Duitse auto. Van de inzittenden van beide auto's lie pen er vier niet-ernstige verwondin gen op. De heer M. J. A. Bergstein, direc teur van de Staatsmijnen in Geleen, heeft gisteren de versierselen ont vangen, verbonden aan de Ridderorde van de Gregorius de Grote. Dit we gens zijn bijzondere verdiensten op kerkelijk en sociaal terrein. Een bijeenkomst, die die Britse fascisten zondag op Trafalgar Squa re te Londen hadiden belegd, is tien minuten na het begin door het pu bliek verstoord. Het verscheurde spandoeken en vernielde de g©Luids- installatie. De toespraak van sir Os wald Mosley, de leider van de bewe ging, is niet doorgegaan Nederland in beweging pjet Wegen, spoorwegen en kampeerterreinen raakten zaterdag en zondag meer dan vol Passagiers misten boot en treinen De spoorwegen hebben het gisteren drukker gehad dan op andere zon dagen. Alleen in het distrikt Amsterdam is het vrij rustig geweest, terwijl er uiteraard ook weinig strandverkeer was. De grootste moeilijkheden werden weer veroorzaakt door de buiten landse treinen, die vaak ver over tijd de grens passeerden. Zo kwam de expres uit Warschau en Berlijn één uur te laat aan en de D-trein uit Villach was - tengevolge van een botsing met een goederentrein in Oostenrijk - zelfs twee uur over tijd in Hoek van Holland, zodat 25 passagiers de boot naar Harwich misten. Een extra-trein uit Salzburg met 500 Engelse stu denten had vijftig minuten vertraging, maar de boot heeft op deze trein even gewacht en de studenten konden zich nog net op het nippertje in schepen voor de laatste etappe van hun thuisreis. Zaterdag is voor de Spoorwegen het dit weekeinde druk. Het viel op, verreweg de drukste dag geweest dat vele Duitsers al weer naar huis van dit vakantieweekend. Er reden gingen, mogelijk als gevolg van de in totaal acht extra -treinen, terwijl weersomstandigheden. Het aantal treinen werden versterkt, 23 meer vakantiegangers, dat Nederland bin- 7nr\ii*r W in het rmwresnalek dan men van Plan was- Desondanks nenkwam, was ongeveer even groot ionaag is in net congrespaieis ,s ochtends in Eindhoven, ais het aantai dat ons land verliet. in het Kremlin te Moskou het acht- -- - TTT j ste internationale congres tegen de Breda en Arnhem reizigers laten Bij de grenspost Wernhout werden kanker geopend. Eer 5000 speciafe- In Eindhoven bleven om ne- naast vele Belgen - een gevolg van ten - onder wie 600 uit de Verenigde 250 mensen op het per™ de natona^feestdag op rtgrtg - Staten - uit 70 Landen nemen er aan deel. Het congres, waarvooi alge meen grote belangstelling bestaat, - duurt tot 28 julü. Uit Nederland zijn Oostverbinding, waren overvol, er 26 deelnemers. Vier Zwitsers en drie. Duitsers achter. Ze zijn even later echter mee- ook vrij veel Fransen en Engelsen genomen door een militaire trein, opgemerkt, terwijl bij Denekamp ta- Ook de wegen, vooral van de West- melijk veel Scandinaviërs de grens passeerden. Behalve gisteren bij Vaals, waar wachttijden tot ruim een uur voor kwamen als gevolg van de Duitse De grens zun zaterdag door een geweldige goli Aan de grensovergang bij Vaals is controle op door de'pmitjers Ne_ meegesleurd, toen Zij nabij Cap Fer- het zowel zaterdag als gisteren bij- der!and gekochte levensmiddelen, ret, een zestigtal km vain Bordeaux, zonder druk geweest. Zaterdag pas- wag er weini oponthoud aan de aan het baden waren. Drie van hen seerden m beide richtingen naar erensovergangen konden worden gered. Twee Franse schatting 60.000 vakantiegangers, redders kwamen eveneens om het le- vandaag waren het er zeker 50.000. De kampeerteireinen waren over ven Ook aan de andere grensposten was het algemeen goed bezet, vooral op de Waddeneilanden. Op Texel, waar zaterdag omstreeks 7000 vakantie gangers zijn gerriveerd, van wie de helft Duitsers, was echter gisteren nog voldoende gelegenheid om de tent neer te zetten. Ook op Walche ren en op verscheidene plaatsen langs de kust werd druk gekampeerd. Van Gehoor gevend aan veler wens om den in de schoolkatechese, die de een kampeerchaos was nergens spra- een beter hulpmiddel te krijgen bij huidige bezwaren zo goed mogelijk ke. Bjj het veer Zijpe-Anna Jacoba- het godsdienstonderricht op de scho- wil wegnemen. De opzet is verder, polder naar Schouwen-Duivel and len, hebben de Nederlandse bisschop- dat deze katechese zal zijn een werke- TV,rt0< Nieuwe Nederlandse katechismus ten dienste van volwassenen moesten de automobilisten zater- pen destijds opdracht gegeven tot lijke voorbereiding van en inlei- dag omstreeks vier uur wachten, on- herziening van de bestaande kate- ding op het meer genuanceerde ge- danks het feit dat beide ponten in loofsonderricht dat de kinderen straks de vaart wo™n Inbrakenreeks in Amsterdam tijdens het weekeinde Gisternacht is ingebroken in de studentensociëteit Unitas in de Jo hannes Vermeerstraat in Amsterdam. Al het kasgeld, enkele honderden guldens, werd gestolen. Aan het in terieur van de sociëteit is grote scha de toegebracht doordat de daders al les waarin zich mogelijk geld zou kunnen bevinden, met beitels heb ben opengebroken. Omdat de stu denten die de kas beheren niet te bereiken waren, is nog niet precies te zeggen hoeveel geld is gestolen. Dit is een uit de reeks inbraken die het afgelopen weekeinde in de hoofdstad werden gepleegd. Onder andere werd uit een op de Ookmeer- straat geparkeerde auto voor ƒ450.- aan gereedschap gestolen. Uit 'n tex tielzaak aan de Lieven de Keij straat verdween het kasgeld: ƒ400.-. De „Rotterdam" naar N.-Guinea In het kader van de aflossingen der schepen zal de jager „Rotterdam" op 24 juli naar Nederlands Nieuw Gui nea vertrekken. De uitreis zal wor den gemaakt via het Panamakanaal. Het schip staat onder bevel van de kapitein luitenant ter zee J. W. van de Graaf. PRINSES WILHELMINA HELPT DAHOMEIJ Prinses Wilhelmina heeft het Ne- derlandsche Roode Kruis een belang rijke gift doeh toekomen, zulks ter leniging van de hongersnood in Da- homeij. Zoals bekend werden onlangs vele steden in deze staat door ern stige overstromingen getroffen. (Verdere giften voor hulpverlening zal het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te Den Haag gaarne ont vangen op het gironumer 22000, on der vermelding van „Hulp aan Da- homejj"). Twee broertjes verdronken Zaterdagmiddag waren de twee broertjes Aart en Pi eter R. uit Balk brug (O.), resp. 11 en 6 jaar, gaan hengelen in de Dedemsvaart. Toen zij in de avonduren nog niet waren teruggekeerd, is men tot middernacht gaan dreggen,' evenwel zonder resul taat. Zondagmorgen vroeg is 't dreg gen voortgezet en omstreeks 7 uur werden him lijkjes opgehaald. De kinderen waren afkomstig uit een gezin van tien kinderen. katechismus moest worden samenge- sttld, die slechts datgene zou bieden, wat naar inhoud en vorm aan de jeugd van de lagere school zou zijn aangepast. Dit betekende echter een radicale wijziging van de katchismus, die tot nu toe immers bestemd was én voor de jeugd én voor de volwas senen. dat een als opgroeiende jeugd en volwasse- zullen ontvangen. Vrouw berooid in kerkportaal Als gevolg van het drukke vakan tieverkeer kwamen gisteren en van daag in Aken verkeersstremmingen voor. Kamperende vakantiegangers Naar de ANWB mededeelt, heeft de kampeer-informatiedienst dezer or- ilci4 In het portaal van de katholieke ganisatie eergisteravond de medede- De 'opdracht van de bisschoppen kerk een de Stadhouderslaan in Den ling doen uitgaan, dat de kampeer- voerde dus ook tot bezinning op dd Haag is zaterdagmiddag de 60-jarige terreinen op Schiermonnikoog en op vraag van de katchetische instructie mevrouw M. A.E. R.-V. uit Den Haag verschalende plaatsen langs de kust aan volwassenen, een zeer ernstige door een man neergeslagen en be- vol waren. De kampeerterreinen op vraag, omdat de huidige katechismus ook bepaald onvoldoende is aange- onm'w_ past aan de behoeften van deze-ge lovigen.' enkele papieren en een bedrag van schelling en Ameland was hedenmor- 65 gulden bevonden. De tas is zater- gen nog plaats. Op Texel is nog vol- dagavond teruggevonden in de Spui- doende gelegenheid de tenten op te straat in Den Haag, maar de 65 gul- slaan. Op het eiland Walcheren zijn ook vele kampeerterreinen bezet en KORTE GOLF Mevrouw Astrid Ferner - prin ses Astrid van Noorwegen - heeft zondiag is het rijfcsziekenihuds te Oslo het leven geschonden aan haar eer ste kind, een diodhfer. Moeder en kinid maken het goed, alidus een of ficiële bekendmaking. De echtgenoot van mevrouw Ferner is directeur van een kledingbedrijf. De rivierpolitie in Rotterdam heef t zondagmiddag het stoffelijk over schot van de 64-jarige sjouwerman J. W. Beijen in de Maashaven aan getroffen. De man, die in dienst was bij de vuilverbranding, werd in de nacht van vrijdag op zaterdag na zijn werk vermist. De toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. De tentoonstelling „Nederlandse stillevens uit de zeventiende eeuw", die tot 2 september in „Dordrechts museum" gehouden wordt, is geopend door de ambassadeur van Brazilië in ons land, de heer J. de SousaLeao. De ambassadeur hield bij die gele genheid een toespraak, waarin hij het stilleven een Hollands genre bij uitnemendheid noemde. In het ziekenhuis in Emmen is gisteren overleden de 80-jarige mevr. M. Bening uit Noordbarge, die vrij dagmorgen na bij een ongeval opge lopen verwondingen moest worden opgenomen. De bejaarde dame wilde die ochtend per rijwiel de drukke Noordbargerstraat in haar woonplaats oversteken. Ze werd daarbij gegre pen door een bestelauto. De bisschoppen hebben thansbeslo- {jen waren verdwenen. ten, dat er een nieuwe Nederlandse j)e vrouw werd bij het verlaten dit weekeinde raken ook vele terrei- katechismus zal verschijnen, die ten van <je kerk door de man op het nen in het kustgebied vol. Andere dienste zal staan van de volwassen achterhoofd geslagen. Zij viel en terreinen bieden echter nog voldoen- gelovigen. Het wordt een boek, dat hield zich bewusteloos tot de man, de plaats aan kampeerders, die el- uiteraaxd allereerst^de geloofsleer zal met haar tas, was weggegaan. ders geen gelegenheid vinden hun j.j. j _„i. tenten op te slaan. Ook Zuid-Ldm- In het Sint Elisabeth-ziekenhuis burg staat in het middelpunt van de presenteren, maar dat daarnaast ook inspiratie hoopt te bieden voor een eigentijdse geloofsbeleving, dat wil tie Tilburg overleed zaterdagmorgen belangstelling der kampeerders. Over helpen om te komen tot een hecht de veertienjarige H. Sdhuermans uit het algemeen kan worden, contact met de H. Schrift, en dat Tilburg die vrijdagmorgen door een dat er een voldoende spreiding plaats de deelname aan de liturgische vie ring ten goede wil beinvloeden. personenauto werd aangereden, toen vindt, zodat kampeerders, die op 'n hij op de fiets een kruispunt overstak, bepaald terrein niet recht kunnen, op Daarnaast zal een herziening en Hij zou daarbij hebben verzuimd een in de buurt gelegen kampeer- verlichting tot stand gebracht wor- voorrang te verlenen. plaats kunnen worden opgevangen. ATLETIEK Valerie Brumel springt weer hoger De landen atletiekwedstrijd Ver. Staten-Rusland, die zaterdag en zon dag in het stadion van Palo Alto in Californië is gehouden is, naar wij vernemen bij de heren door de Ame rikanen gewonnen met 228 tegen 107 punten en bij de dames in een Rus sische overwinning geëindigd met 66 tegen 41 punten. Het hoogtepunt van de tweede dag, toen niet minder dan 81.000 toe schouwers de wedstrijden bijwoon den, was de verbetering van het we reldrecord hoogspringen door Vale- ry Brumel. Reeds bij zijn eerste po ging, kwam het 'O-jarige fenomeen over 2.26 meter, een centimeter ho ger dan zijn oudr record. De verrichting van ex-recordhou der John. Thomas was voor zijn dloen bijzonder pover. Thomas kwam niet verder dan 2.03 m en moest zelfs de tweede plaaits aan zijn land genoot Gene Johnson (2.13 m) la ten. SLOT VAN DE HEILIGDOMSVAART Gistermiddag is de tweeweekse heiligdomsvaart 1962 Maastricht af gesloten met het voor de derde maal voorbijtrekken van de heiligdoms vaartstoet, die dit keer over de twee vaste Maasoeververbindingen gaand, ook door de voorstad Wijk kwam. In verband daarmee had de Nederland se genie ten noorden van de spoor brug een pontonbrug gelegd, ten einde het normale doorgaande ver keer van dienst te zijn. Wederom waren vele tienduizenden bezoekers op de been om met de bijna even zovele Maastrichtenaren de stoet met eerbiedige bewondering langs te zien trekken. Op deze slotdag waren ver scheidene grote Duitse bedevaarten uit de bisdommen van het aangren zende Rijnland aanwezig. De internuntius apostolicus, mgr. Giuseppe Beltrami, droeg 's morgens op het Vrijthof een Pontificale Hoog mis op, die onder anderen werd bij gewoond door de bisschop van Roer mond, mgr. P. Moors en de Wijbis schop van Keulen, mgr. Wilhelm Cleven, als vertegenwoordiger Van Jozef kardinaal Frings van Keulen. De nuntius werd 's middags door het gemeentebestuur ten stadhuize officieel ontvangen. Met de genoemde geestelijke auto riteiten waren 's middags de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay en zijn echtgenote en de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. J. M. Th. Cals, als mede de regeringspresident van de kring Aken dr. H. Schmidt Degener getuigen van het langstrekken van de stoet. Ook de bisschop van Luik, mgr. baron G. M. van Zuylen en de Maastrichtse missie-bisschop mgr. H. Paulissen, oud-bisschop van Kumasi (Afrika), behoorden tot de ere-gas- ten. Bij de plechtigheden van deze dag waren de ridders van het Heilig Graf van Jeruzalem, mr. dr. L. N. Deckers uit Den Haag en prof. dr. E. R. D. E. Carp uit Oegstgeest als protocolair bij dit hoge gezelschap als ere-geleide. Ook een groep Duit se ridders van het Heilig Graf waren in hun schilderachtige uniformen met de wijde witte mantels naar de slu\- tingsplechtigheden van de Maas trichtse heiligdomsvaart gekomen. SIERTUIN Wanneer men rozen plukt moet ervoor worden ge zorgd, dat de struik nieuwe scheuten kan maken en blijft doorgroeien. Vele nieuwe soorten kunnen na de eerste bloei nog lang bloemen geven, vooral als we de uitgebloeide trossen steeds wegnemen. We knippen deze af boven het eerste blad dat 5 kleine blaadjes heeft. Uit de knoppen bij deze bladeren zullen nieuwe scheuten groeien, die ervoor zorgen dat u de gehele zomer rozen in de tuin hebt. Er kan een tijd komen dat een oude boom in uw tuin gebreken gaat vertonen die een hoge leeftijd met zich meebrengt. Wanneer het gaat om een zeldzaam of decoratief exemplaar kan men trachten de boom nog enige jaren te behouden. Hoewel het verzorgen van zulke bomen het beste aan een ervaren vakman kan worden overgelaten, zullen we toch enkele methoden beschrijven. Zware qp uitgescheurde takken kunnen gesteund worden door ijzeren stangen of zware draden, die de armen bijeen houden. Voordat de beugels om de stam worden gelegd, beschermt men de bast met rubber- of canvasstroken. Aan de stangen of het draad zitten beugels waarmee ze strak gespannen kunnen worden. Wanneer een stam beschadigd is of een tak afge broken moet men de wond bijsnijden en bestrijken met teer, zodat deze gemakkelijk kan overgroeien. Toch is het niet te vermijden dat oude bomen hol wor den; vóór het zich echter door de stam heeft doorgezet, moet men het gat opvullen. Het gat wordt eerst schoon gemaakt en het aangetaste hout weggesneden. Dan wordt het overige hout met vruchtboomcarbolineum behandeld. Men vult het gat met een speciaal beton- mengsel, dat in lagen wordt aangebracht, hierdoor kan de boom toch nog door de wind bewegen. Wanneer het gat zorgvuldig is behandeld, zal de bast weer over de vullirtg heen gaan groeien. De bast van vruchtbomen wordt vaak beschadigd door konijnen en hazen, om het herstel van de wond te be vorderen, past men het „brugenten" toe. Over de wond ent men een tak, die van alle knoppen wordt ontdaan en aan twee einden bijgesneden. Boven en onder de wond maakt men op circa vijf cm afstand twee T- vormige insnijdingen, waar de ent in wordt geschoven. Dan wordt deze met koperen spijkertjes vastgezet en met entwas afgedekt. FRUITTUIN De bedekking van de grond in de boomgaard ver dient bijzondere aandacht. De meeste wortels van de vruchtbomen breiden zich uit langs het oppervlak, be halve enkele wortels in de diepere lagen die de boom vasthouden. In een grasboomgaard verdringen de wor tels van het gras de fijne wortels van de vruchtbomen, en kan het water slecht in de grond doordringen. Een nadeel van eenboomgaard met open grond is weer, dat bij de grondbewerking de haarwortels van de vruchtbomen licht worden beschadigd. Het beste kan men het gras regelmatig maaien en het gemaaide gras laten liggen: het beschermt de grond tegen uitdrogen, het water kan toch in de grond dringen en het planten- voedsel komt weer ten goede aan de bomen. IN DE KAMER Bijna overal in huis en tuin is de geranium op zijn plaats, voor het raam, in een bloembak en op de per ken. Half mei kunnen we ze buiten plaatsen, hoewel ze het ook 's zomers goed doen in een matig warme serre. In de winter zetten we ze op een lichte plaats voor het raam, ook houdt men ze wel droog en vorstvrij over in de kelder of op zolder. De geraniums worden in augustus gestekt in kleine potjes en in de winter in de kamer opgekweekt. Voor een raam op het zuiden kan men de donkerbladige variëteit gebruiken, die beter bestand is tegen de warmte.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5