S)e Cöidóe(Soii^cmt EEN POLITIEK BUREAU IN TLEMCEN GEVORMD Algiers onaangenaam verrast Oe Thant overlegde met Soebandrio Met gezinnen uit N.-Guinea Para's bij Merauke vormen een groot probleem MAANDAG 23 JULI 1962 52e JAARGANG No. 15.6 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKEN (Voor verslag zie pag. 3) Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef2 0 9 3 S Red. 2001 5, 2559 4 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 18,75. Adv. 17 et p. mm.. Telefoontjes 1,50 De ongenaakbare Venus Einde van de rivalitiet anderen. Het bureau heeft zich be- Algiers, voegd verklaard de leiding van het land te verzekeren, evenals het her- KOMT ER EEN OMBUDSMAN zou zij (de bekendmaking) onwettig zijn. Een woordvoerder van de groep In de bekendmaking van de sa menstelling van het politieke bu- reau wordt met geen woord gerept stel van het nationale bevnqdmgs- over de wilajavergadering, die tot front en het nationale hevrijdingsle- taak had de ben0eming van een po- ger, de ophouw van het land en de litiek bureaH v00r te steI. dat;n voorbereiding van een eongres voor feite de voorlopige regering ion ver- het einde van 1962. vangen tot de nieuwe verkiezingen. De woordvoerder van de aanhan- De vijf oud-gevangenen vain Aunioy Zaterdag was bekendgemaakt, dat gers van de Algerijnse nationalist zijn: Ben Bella, Khider, Biitat, Boed- hoofden van de Wilaja's (Algerijn- Ben Bella, Boemendsjel heeft zondag- jaf en Ait Achmed. Zoals bekend se districten) zondag opnieuw bijeen, avond te TIemcen een plechtige ver- brachten deze nationalistische leiders ZCfUjden komen ooi voor do laatste klaring afgelegd, waarin wordt ge- vijf jaar in Franse gevangenschap maa'l te pogen tot een akkoord te ko- zegd, dat er „een politiek bureau is door. De twee andere leden van het men- Maar naar verluadt moest de gevormd, dat tot taak heeft het lot politieke bureau zijn die oud-Wiilaja- vergadering op het laatste ogenblik van Algerië in handen te nemen". bevelhebbers Ben Alia en Mbhamme- worden afgelast, omd? de hoofden J politieke bureau bestaat uit de Said. Laatstgenoemden worden van de Wilaja's, dlie Ben Bella steu- vij. Algerijnse leiders, die te Aunoy deelnemen. Vice-premier Belfcacem Krim van ALS EEN BOM INGESLAGEN de voorlopige Algerijnse regering heeft in Algiers, na kennis genomen De bekendmaking van Boemends- te hebben VQin de bekendmaking van jel is in Algiers als een bom mge- TIemcen, gezegd, dat hij deze niet slagen. Men had verwacht, dat een ernstig neemt. Als zij dat wel was besluit van de Wilajavergadering zo- - wel in TIemcen als Algiers zou wor den afgekondigd. Mohammed Jazid, de minister van voorlichting in de voorlopige rege- D. j- ring, die zondagavond in Algiers door e minister van Justitie en die van ;n„-MO i;r.fn., t,. ij i journalisten met vragen werd be- Binnenlandse Zaken hebben en- stookt, haalde zijn schouders op en van de Algerijnse leider vice-premier kele dagen geleden bij de Tweede zei: j>Wy zunen moeten afwachten Ben BeIIa heeft te TIemcen gezegd, Kamer hun Memorie van Antwoord wat te betekenen heeft. Ik kan da* de economische problemen waar ingediend inzake het in 1958 ver- nu n0g niets zeggen". Algerië mee te kampen heeft, een schenen wetsvoorstel, dat een beroep ernstige vorm gaan aannemen. Vol- (van iedereen) op verkeerd of on- jjet door Boemeidsjel bekenidige- £ens hem zijn de economische moei- rechtvaardig geachte administratie- maakte politieke bureau is gelijk aan Dikheden belangrijker dan de politie- ve beslissingen (van een of andere het door de Algerijnse rationale raad ke striid en de persoonlijke veten, overheids-instantie) wil mogelijk (parlement) in juni vorig jaar voor- In Oran, de stad met tot voor kort maken. Het middel daartoe zou o.m. gestelde bureau. Het voorstel wï-, in- het hoogste percentage Europeanen, voornamelijk een uitbreiding van de dertijd door een meerderheid van de zijn in de afgelopen week maar één Raad van State moeten zijn, die im- raad aanvaard, maar niet definitief, derde of één vierde deel van d'e win- mers reed lang zijn speciale afde- daar de vergadering van de raad, die kels in de Europese stadswijken ge ling voor de behandeling van ge- in TripoiliLs (Libië) werd gehouden, openid geweest. schillen kent. eindigde vóór de uiteindelijke stern- Lange rijen Europeanen staan in Van veel belang is in genoemde nxin/g. Oran nog steeds voor de reisbureaus Memorie echter de bereidverklaring Ben woordvoerder van de Ben Bel- om kaartjes te kopen voor die reis van de beide bewindslieden aan een la-groep heeft nog meegedeeld dat naar Frankrijk. Hot enomisdh leven aandrang uit de Kamer gevolg te hetnieuwe politieke bureau waar- in Algerië wordt behalve door deze geven door nauwgezet studie te la- sohijnlijk vandaag (23 jula) zijn eer- uittocht van de Europeanen, ook in ten maken van een instituut, dat in- stie bijeenkomst in TIemcen zou hou- sterke mate belemmerd door de ver middels reeds in alle Scandinavische den- Op het ogenblik zijn drie leden nielingen, die die organisatie van het landen bestaat en- daa*s~4e - moeilijk het bureau in TIemcen, name- geheime leger heeft aangericht, en te vertalen naam van „ombudsman" W Ben Bella, Mohammed Khidel en onenvarendheid van de Moh&mime- heeft. Het betekent in 'alle geval zo- Ben Alia. daamse autoriteiten, veel als „beroepsinstantie"; de func tie wordt door 'n gerenommeerde fi guur vervuild. Hij treedt op als ver trouwensman van wie zijn moeilijk heden maar aan hem wil voorleggen, als hij meent, dat hier of daar de overheid hem onrechtvaardig heeft bejegend. Het is niet voor de eerste keer, dat tussen regering en Kamer het begrip „ombudsman" is gehan teerd; van de kant van de volksver tegenwoordiging is het verlangen naar een soortgelijk instituut voor ons land al meermalen tot uiting ge bracht op grond van klachten, dat de Kamer door de veelheid van pro blemen en werk, waarmee ze wordt belast, onmogelijk meer alles kan overzien en in het bijzonder, geen zuiver oog meer kan hebben voor de Desondanks heerste er aan boord be slist geen gedeprimeerde stemming. Men bleek groot vertrouwen te heb ben in die mogelijkheden, dlie Neder land hun bieden kan. De groep, die vanmorgen arriveerde, bestomc! voor namelijk uiit particulieren, mensen dus, dde in Holllandiia of in Soronig een winkel of een bedrijfje hadden of diaar als geschoolde werkkrachten bij een bedrijf in dienst zijn geweest. In enkede gevallen was het gezins hoofd nog in Nieuw Guinea achter gebleven. Vijf van deze groep zijn ouder dan zeventig jaar. Zij hopen nog slechts een rustige oude dag in Nederland te mogen hebben. Er waren ook twintig kinderen, dlie met hun grote bruine ogen alias nauwlettend opnamen wat er te zien was. Financiële problemen De financiële problemen voor deze Nederlanders zijn groot. De ontwik kelingen van de laatste maanden heb ben de waarde van hun bezit sterk verminderd. Eén vertelde, dat een goede auto bij verkoop slechts f 85 had opgebracht en een ander kreeg voor zijn stukje grond slechts een vierde van de waarde. Een teleurstel ling was het, dat niemand op Hawaii van boord mocht wegens het ontbre ken van de vereiste visa. In heel Nieuw Guinea is geen enkele Ame rikaanse ambtenaar, die visa kan verlenen. Het is niet uitgestoten, dat de Amerikaanse ambtenaren in Honolu lu zo streng waren omdat d'e Water man ook als troep enitramsportschip heeft dlienst gedaan. Sorong, zo ver telde iemand, is een vrijwel verlaten plaats - leeg en uitgestorven en het is daar zeker voor de Nederlanders afgelopen. In Holüandia is het leven nog normaal. Er waren ook twee Pa poea's aan boord: de tweejarige Bertje, die door de familie Kiunst is geadopteerd en een 21-jarige verple ger uit het hospitaal in Hollandia. De laatste kan een bijzondere ge- lulksivogeil worden genoemd, omdat de verpleegsters uit dit hospitaal geld bijeen hebben gebracht om hem de reis naar Nederland te laten maken en daar zijn opleiding tot ziekenver pleger te voltooien. De heenreis van de Waterman, met duizend militairen aan boord, zo zei- de kapitein D. J. van der Wiel, was even vlot en plezierig verlopen. Spe ciaal de ontvangst op Curasao en in Hollandia, waar de bevolking haar beste beentje voorzette, was een pret tige onderbreking van de reis. DE WATERMANTERUG Zondagmorgen is in de Rotterdamse haven het stoomschip „Waterman" aangekomen met aan boord 64 passagiers, hoofdzakelijk Indische Neder landers, afkomstig uit Nieuw-Guinea. Reeds om vier uur in de ochtend stonden de meesten al langs de reling om een eerste blik te werpen op hun derde vaderland, omdat zij eerst in 1950, met achterlating van het grootste deel van hun hebben en houden, Indonesië moesten verlaten en nu, achterhaald door de gebeurtenissen, wederom gedwongen zijn onder de zelfde omstandigheden Nieuw-Guinea de rug toe te keren. DSommigen beteaiidien die reis zelf, ring na hebben zij geen enkel cooi- wijze, waarop de mede door haar tot anderen kregen de reiskosten vain so- taotpumt in Nederland en is hun toe stand gebrachte wetten worden na- cialle zaken. Op een enkelie uitzonde- komst dus in alle opzichten onzeker, geleefd. Het zal nog wel wat voeten in aarde hebben, voordat ook in ons land zulk een typisch instituut aangepast aan de eigen nationale be hoeften ingang zal hebben gevon den. Als laatste land van het Scan dinavisch blok is Noorwegen er trou wens ook pas onlangs toe overge gaan. Maar Zweden kende het al vanaf 1809; Finland volgde in 1919, Denemarken in 1954. Om ons even tot de jongste deelnemer te bepalen: de totstandkoming is daar bepaald niet onverhoeds gegaan, aangezien de voorbereidende studies reeds in 1951 begonnen. Men mag aannemen, dat nu de Nederlandse regering even eens een soortgelijk project, als in de Scandinavische landen al zeer heilzaam heeft gewerkt, aan 'n spe ciale studiecommissie in handen heeft gegeven, ook hier nog lange tijd met de verwerkelijking zal zijn ge moeid, gesteld al, dat de onderzoe kingen positief uitvallen. Hetgeen we intussen wel van heler harte ho pen. Het hoogst belangrijke begin is er in alle geval reeds en het zal van belang zijn van tijd tot tijd kennis te kunnen nemen van de vorderingen bij deze studie. Ook in ons land is immers de rechtsbescherming onvoldoende ge worden en zeker niet meer op mo derne leest geschoeid. Bij herhaling neemt men kennis van nare zaken soms van grote omvang waarin burgers, die om de een of andere re den de zaak niet naar de (gewone) reohter kunnen brengen, zich grote- lijks onrecht achten aangedaan, het- geen in bepaalde persorganen zo breed pleegt te worden uitgemeten, dat twijfel aan gigantische corrup tie en wetsverkrachting vrijwel on mogelijk lijkt. In verscheidene op zichten zou dus een Nederlandse „ombudsman" mits men het insti tuut aan onze nationale verhoudin gen weet aan te passen voortref felijk werk kunnen verrichten. We hopen slechts, dat de wettelijke voor zieningen, die even tueel vereist zou den zijn, wat sneller in het werk zouden kunnen gaan dan die voor de ombouw van het „Burgerlijk Wet- nuere^a™Lania'rJenStwèrken" SidCT Generaal Lyman Lemnitzer (foto) is benoemd tot Amerikaans opperbevel- dat zulks tot enige tevredenheid kan hebber in Europa. Verwacht wordt, dat hij generaal Lauris Norstad zal stemmen] opvolgen als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten. „Aanzienlijke vorderingen"? De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, en de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, Soeban drio, hebben zaterdag op het hoofd kwartier van de V.N. in New York een onderhoud van bijna een uur ge had over de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea. Soebandrio zei na af loop, dat het een „vruchtbare uitwis seling van meningen over de uitvoe ring" van de voorstellen van de Ame rikaanse diplomaat Bunker voor de toekomst van Westelijk Nieuw-Gui nea was geweest. Op een vraag of zij hadden gesproken over de mogelijk heid, dat de geheime Nederlands-In donesische besprekingen worden voortgezet pp het V.N.-hoofdkwar- tier met Oe Thant als bemiddelaar, zei de Indonesische minister, dat deze kwestie nog een eind in de toekomst ligt. Hij verklaarde maandag naar Washington te zullen terugkeren. Toen de Nederlands-Indonesische besprekingen voor het weekeinde werden verdaagd, was in kringen in Washington verklaard, dat aanzien lijke vorderingen waren gemaakt. In welingelichte Indonesische kringen van de VfN. waarschuwde men tegen de veronderstelling dat het probleem was opgelost, maar men zei, dat in Djakarta de hoop bestaat, dat in de nabije toekomst een regeling zal wor den bereikt. Men verklaarde in deze kringen bemoedigd te zijn door de jongste ronde der besprekingen. „Dat kan niet" Radio-Djakarta heeft zaterdag avond gemeld, dat de bevelhebber van de Indonesische troepen in het strijdgebied van Nieuw-Guinea, ge- neraal-majoor Soeharto, een Neder landse mededeling uit Hollandia over de overgave van een groot aantal „guerrillastrijders" heeft tegenge sproken. Volgens generaal Soeharto zou het onmogelijk zijn, dat de „guer rillastrijders" zich overgeven. Zij zijn goed geoefend en op alles voor bereid, zei hij. Verder zei de Indonesische gene raal, dat de „guerrillastrijders" nog altijd belangrijke posities in handen hebben en verscheidene plaatsen in hun macht hebben. TSJOMBE IS BELEDIGD President Tsjombe van Katanga heeft zaterdag gezegd, dat hij zich „persoonlijk beledigd" acht door de verklaring, die secretaris-generaal Oe Thant van de VN in Helsinki heeft afgelegd. Oe Thant heeft, zoals gemeld, vrijdag op een persconferen tie in Helsinki de Katangaanse lei ders „een stelletje clowns" genoemd. Tsjombe zei, dat Robert Gardiner, hoofd van de VN in Kongo, hem don derdag nog te kennen had gegeven, dat hij de clown maar vice- president van de republiek Kongo moest worden; MIKOJANS BEZOEK VERKORT Het paleis van president Soekarno heeft zaterdag bekendgemaakt, dat het bezoek van de Russische eerste plaatsvervangende minister-president Mikojan aan Indonesië is verkort van zeven tot vier dagen. Mikojans be zoek aan Midden-Java en Bali gaat niet door. Een reden is niet bekend gemaakt. Mikojan zal nu dinsdag uit Indo nesië vertrokken. Hij heeft zaterdag tot een menigte van 25.009 Indone siërs te Djakarta het Westen in het algemeen zeer heftig bekritiseerd. Over het Nederlands-Indonesisch ge schil over Nieuw-Guinea zei hij: „Wij zijn vol vertrouwen, dat de Indonesi sche strijdkrachten in staat zijn het gebied te bevrijden". Verder zei hij: „De klok luidt vod' de Nederlanders. Hun einde nadert". De Nederlanders zullen falen, net als de Portugezen in Goa. In de Egyptische woestijn is met succes de eerste raket van de V.A.R., „Al Kahir" (De Overwinnaar) ge lanceerd. Later berichtte radio-Cairo, dat nog een raket met succes de ruimte was ingestuurd. Met deze lan ceringen heeft nu ook Egypte zijn intrede in de ruimte gemaakt. Op de foto zien we „Al Kahir", enkele seconden na de start. In Merauke zijn in het afgelopen weekeinde nieuwe maatregelen ge nomen tegen het binnendringen van als burger verklede Indonesische pa rachutisten. De opsporing van de in filtranten vormt in deze omgeving een groot probleem, gezien de grote Indonesische gemeenschap, die in en rondom Merauke woont. Bovendien is de medewerking van de Indonesi sche bevolking bij de actie tegen de parachutisten die van het begin af ver is achtergebleven in vergelij king met het optreden van de Pa poea-bevolking in de andere gebie den, waar parachutisten zijn geland in de afgelopen dagen nog vermin derd. Er zijn Indonesiërs, die hun pas sieve houding hebben laten varen en heimelijk steun aan de infiltranten verlenen, van wie zich een aantal aan de rand van Merauke bevindt en tracht, als burger vermomd, in deze plaats zelf door te dringen. Om de taak van de politie en de Nederland se militairen te verlichten, is het af gelopen weekeinde een eenheid van het Papoea-vrijwilligerskorps per vliegtuig naar Merauke overgebracht. Het is voor de Papoea-manschappen uiteraard gemakkelijker de verschil lende bevolkingsgroepen te onder scheiden en de Indonesische infil tranten te herkennen. Voorts zijn in de afgelopen dagen de eenheden ma riniers in Merauke op volledige sterk te gebracht. In een maandag te Hollandia uit gegeven officieel communiqué wordt over de actie tegen de parachutisten K.L.M.-TOESTEL KREEG BRAND Een DC 7c van de K.L.M. met be stemming Europa, is vanmorgen vroeg na van het vliegveld Ildewild bij New York te zijn opgestegen naar de luchthaven terug gekeerd, toen het toestel boven Nova Scotia, Ca nada, moeilijkheden kreeg. Er was nl. brand ontstaan in één van de moto ren toen het vliegtuig naar zijn kruishoogte klom. Het vuur werd tijdens de vlucht bedwongen en de piloot zou over de radio meegedeeld hebben, dat het toestel geen ernstig gevaar had opgelopen. Het vliegtuig stond op het punt om een noodlanding te maken op het vliegveld van Nova Scotia, maar de gezagvoerder besloot tenslotte om terug te keren naar Ildewild. De pi loot deelde via de radio mee, „dat de moeilijkheden verholpen waren" Een zegsman van de K.L.M. in New York zei, dat er zestien passa giers en negen bemanningsleden aan boord van het toestel waren. De passagiers van het KLM-toe- stel, die ondergebracht zijn in een New Yorks h^tel, zullen later op de dag met hetzelfde vliegjtuig naar Am sterdam gaan. bij Merauke gezegd, dat deze „lang zaam vordert, hetgeen te wijten is aan het moerassige terrein, waardoor weinig of geen sporen worden achter gelaten". Door veelvuldige patrouil les en voortdurende achtervolging wordt de parachutisten geen rust gelaten, zo luidt het communiqué verder. Over^het optreden tegen de Indo nesiërs, die de vorige week met prau wen bij Sausapor in het noordwesten van de Vogelkop zijn geland, wordt gezegd dat deze na het eerste vuur gevecht, waarbij zij enkele doden verloren, overhaast gevlucht zijn en dat de achtervolging wordt voortge zet. In 't communiqué wordt tenslotte meegedeeld, dat de acties tegen de parachutisten in de gebieden van So rong, Kaimana en Fakfak zich in een aflopend stadium bevinden. In het afgelopen weekeinde werden in deze gebieden wederom enkele parachu tisten gevangen genomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's W eersverbetering De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een depressie op het noordelijk deel van de Noordzee, die gedurende het weekeinde veel wind veroor zaakte, vult snel op en verwijdert zich in noordoostelijke richting naar Noord-Zweden. Er treedt ir onze omgeving een aanzienlijke drukstijging op, wat sa menhangt met het naderbij komen van een hogedrukgebied, dat bij de Golf van Biscaye wordt aangetroffen en een ander hogedrukgebied ten westen van Schotland. In verband hiermee kan 'n weers- verbetering verwacht worden, waar bij de temperaturen hoger worden en de wii-d verder afneemt. Verder zijn de regenkansen het komende etm; d te verwaarlozen. Zon- en maanstanden 24 Juli: zon op 04.48, onder 20.44; maan onder 13.57. Laatste kwartier 05.19. Hoogwaterstanden 24 Juli: v.m. 8.22; n.m. 20.53. KORRELTJE Om in vrede te leven, moet men tevreden zijn. i

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1