DE NEDERLANDSE BAANKAMPIOENSCHAPPEN Leidse zwemploeg zorgde voor eerste -duidelijke - zege bij Oxford-Leiden ZATERDAG 21 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Henk NUdam heeft gisteravond in het Amsterdamse Olympisch Stadion beslag weten te leggen op de nationale titel achtervolging voor profs, door op over tuigende wijze te winnen van Peter Post. Hier zien we hem in de krans. Henk Nijdam onttroonde Peter Post Bravo Henk Nijdam. De oersterke 26-jarige blonde boerenzoon uit Eelderwolde heeft nog geen week na zijn terugkeer van de vermoeiende Ronde van de Toekomst Peter Post als achtervol gingskampioen onttroond. In een van de spannendste finales van de laatste jaren stelde Henk Nijdam zijn kandidatuur voor een nieuwe wereldtitel. Want nadat hij het vorige jaar in Zurich de regenboogtrui bij de amateurs veroverdezal Nijdam nu in Milaan ongetwijfeld hoge ogen gooien bij de profs. Zijn finale-tijd van 6 min. 25.7 sec., gereden bij wind en regen op de zware stadionbaan, belooft veel voor de strijd op de supersnelle Vigorelli-baan. Nijdam had het heel wat zwaarder gehad dan Post om de finale te bereiken. Want terwijl Post en Steenvoorden in de halve eind strijd als touristen rondkuierden, had Nijdam toch moeten oppassen voor Frans Balvert. Peter Post dacht Nijdam op diens sterkste wapens - de snelle start - te kunnen verslaan. De titelhouder, die vijf jaar achtereen onbedreigd het rood-wit-blauwe tricot had veroverd, ging zo overweldigend snel van start, dat Nijdam na de eerste ronde tegen een achterstand van zeker 25 meter opkeek. Drie ronden lang kon Post het tempo volhouden, maar toen moest hij terrein prijsgeven. Precies na 2,5 km kwam de dramatische ommekeer. Nijdam, die zijn eigen tempo was blijven rijden, kwam voor te liggen en toen bleek, dat Post in de beginfase boven zijn krachten had gereden. Hij stortte ineen, ging slingerend over de baan en moest toezien hoe Nijdam nog zeker zeventig meter op hem uitliep. Gisteren ztfn de Nederlandse haan- kampioenschappen in het Amsterdamse •tadion voortgezet. De twee rivalen voor de titel achter volging profs Nijdam (links) en Post kij ken of het regent en dat betekent wel of niet rijden. Het werd rijden en Nijdam AAD DE GRAAF PROLONGEERDE SPRINTT1TEL Evenmin als de vorige week bij de profs heeft gisteravond de amateursprint verrassingen opgeleverd. Want opnieuw prolongeerde de 22-jarige Rotterdam mer Aad de Graaf zijn kampioenschap bij de amateurs door met grote overmacht in twee ritten de Hagenaar Piet van der Touw de weg naar de titel te versper- De Graaf, die zijn retourtje naar de wereldkampioenschappen in Milaan ruimschoots heeft verdiend, gaf zijn te genstander in alle onderdelen van de sprint een lesje. In de eerste rit dwong Van der Touw de titelhouder de kop te nemen. In de laatste bocht sprong De Graaf de Hage naar vlak tegen de balustrade en ving hem prachtig op toen Van der Touw on derdoor wilde komen. Van de tweede rit maakte Van der Touw een soort rodeo. Hij demarreerde van de start, liet zich inlopen, spurtte weer weg en zo ging het door. Voor de Marathontribune schoot hij voor de laatste maal weg en werd toen kansloos geklopt door De Graaf, die gelanceerd komend in pure snelheid de Hagenaar verre overtrof. De derde plaats was voor de Amsterdammer Gerard Koel, die de weinig geroutineerde Rob Redeker volgens de jury in twee ritten klopte. Maar in de eerste rit had beslist Redeker duidelijk gewonnen. Deze merk waardige beslissing drukte haar stempel op de tweede rit, waarin Koel zegevierde. De uitslagen van de amateursprint zijn: Om de derde plaats: Eerste rit: 1. Koel 12.9; 2. Redeker. Tweede rit: 1. Koel 13.0; 2. Redeker. Finale: le rit: 1. De Graaf 12,8 sec.; 2. Van der Touw. Tweede rit: 1. De Graaf 12,8; 2. Van der Touw. Eindstand kampioenchap van Neder land amateurs: 1. De Graaf (Rotterdam)2. Van der Touw (Den Haag): 3. Koel (Amsterdam); 4. Redeker (Amsterdam). Weer achtervolgingstitel voor Jaap Oudkerk Bij de amateurs was Jaap Oudkerk heer en meester in de finalerit tegen de schaatsenrijder Gerben Karstens. Hier was geen sprake van spanning, want de voorsprong die Oudkerk door een snelle start bevocht werd in iedere ronde gro ter. Oudkerk is onze voornaamste troef voor de wereldtitel bij de amateur ach tervolgers, die hij vorig jaar aan Nijdam moest laten. In het begin van dit seizoen waren de tijden van Oudkerk.van matig gehalte, maar gisteravond bleek dat zijn vorm groeiende is. In de halve finale tegen Nikkissen noteerde Oudkerk 5.07.4 en in de eindstrijd was hij zelfs nog een tiende seconde sneller, terwijl de weersomstandigheden toen veel ongun stiger waren dan in het begin van de avond. De uitslagen waren: Halve finales: Eerste rit: 1. Oudkerk 5.07.4; 2. Nikke- sen 5.16,6. Tweede rit: 1. Karsten 5.08.2; 2. Schuu ring 5.10.7. Om de derde en vierde plaats: 1. Schuuring 5.14.4; 2. Nikkesen 5.15.4. Finale: 1. Oudkerk 5.07.3; 2. Karstens 5.19.3. De uitslag was: 1. Oudkerk (Oostzaan), 2. Karstens (Leiden), 3. Schuuring (Am sterdam), 4. Nikkesen (Siebengewald) De uitslagen van de achtervolging voor professionals waren: Halve finales: Eerste rit: 1. Post 6.51.4; 2. Steenvoor den 7.11,2. Tweede rit: 1. Nijdam 6.43,0; 2. Bal vert 6.48.2. Om de derde en vierde plaats: 1. Steenvoorden 6.42.7; 2. Balvert 6.49.2. Finale: 1. Nijdam 6.25,7; 2. Post 6.37,5. Einduitslag: 1. Henk Nijdam (Eelderwolde)2. Peter Post (Amstelveen); 3. Piet Steen voorden (Heemstede); 4. Frans Balvert (Amsterdam). AAD DE GRAAF titel geprolongeerd Wegens de regen kon het kampioen schap van Nederland der stayers over 100 km niet doorgaan. Het werd uitge steld tot maandagavond 23 juli in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Aan vang 8 uur. wedstrijd voor professionals te Zwijn- drecht (België) gewonnen. Hij legde het 155 km lange parkoers af in 3 uur en 35 minuten. De Belg Gilbert Saelens werd tweede in dezelfde tijd als de winnaar en zijn landgenoot Maurice Joosen finishte met 30 seconden achterstand als derde. Van de overige Nederlanders werd Mar tin van der Borgh twaalfde en Jacques van der Klundert zestiende. Beiden kwa men 6 minuten en 10 seconden na de binnen. Atleten achter de haas De Zweedse promotor Edwin Ahlquist heQft het plan in zijn land een „loperscircus" te stich ten, waarvoor hij atleten als zijn Landgenoot Dan Waern en de En gelsman Gordon Pirie wil aan trekken. Bovendien zal hij probe ren de Fransman Jazy voor zijn plannen te winnen. Ahlquist wil de atleten, zoals bij windhonden- rennen, achter een (elektrische) haas laten lopen om het tempo en daarmee de tijden op te voe ren. MOTORSPORT Volendam en RCH spelen in Lisse Woensdag a.s. (25 juli) wordt op het Gemeentelijk Sportpark in Lisse een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Volendam en RCH. Beide elftallen sullen in hun sterkste formaties uit komen. De wedstrijd vangt aan om seven uur. Deze veelbelovende wedstrijd is een onderdeel van de verschillende akties, die gevoerd worden door de afd. „Bollenstreek" van de Ned. Kath. Inv-t?:denbond „St. Liduina", met het doel een 40-tal zwaar gehan dicapten een reis naar Lourdes aan te bieden. De entreeprijs, die ge?-eel ten goe de komt aan de aktie de deelne mende verenigingen hebben zich be reid verklaard geheel belangeloos te spelen bedraagt één gulden. Voor dit lage bedrag een voor de bollen streek welhaast unieke wedstrijd en wat het voornaamste is: door het bezoek van deze wedstrijd stelt men tevens een daad van naastenliefde. FAAS WILKES TERUG NAAR XERXES Naar ons door het bestuur van Xerxes werd medegedeeld, Is Faas Wilkes gis teren gecontracteerd door deze Rotter damse tweede divisieclub. Wilkes, die triomfen heeft gevierd in het nationale voetbalelftal en in het buitenland, keert hiermee vanuit Fortuna '54 terug naar s(jn oude vereniging. Hij speelde voor het laatst in het Rot terdamse Xerxes in het seizoen '59-'50. Daarna ging hij als professional naar het buitenland, waar hij achtereenvolgens uitkwam voor .Inter", Torino (beide in Italië) en Valencia (Spanje). Hij kwam naar Nederland terug om voor VW te Venlo te spelen, ging daarna de grens weer over en werd gecontracteerd door Levante (Fr.), waarna het Geleense For tuna '54 beslag op hem legde. Thans is Faas Wilkes dus naar zijn oude liefde in Rotterdam teruggekeerd. SCHAKEN Wereldkampioenschap studententeams Nederland en Denemarken delen na de zevende ronde de eerste plaats in de B-groep van het toernooi om het wereld kampioenschap schaken voor studenten teams, dat te Marianska Lazne wordt gehouden. Beide landen hebben 19 punt ten. Nederland zegevierde gisteren met 3-1 over Zweden en Denemarken ver sloeg België met 4-0. Voorts won Enge- geland met 3-1 van Schotland en bleef Israël met 3>/s-V« Finland de baas. Wielrenners verloren alle races op natte baan Na een teer spannende wedstrijd won nen onze stadgenoten, vooral dank tij het harde vechten van de meisjes, de stedenontmoeting tegen Oxford City met 83 tegen 72 punten. „Topster" b(j de Leidenaartjes was Hilda Ouwerkerk, die vier keer waarvan tweemaal in esta fettes het water in ging en evenzovele keren won. Bij de jongens verraste Cor Prins op de 50 yards vlinderslag met een tege op de kampioen van Oxford. De zege van de zwemploeg kwam op het juiste ogenblik, want even tevoren had de wielerploeg van de Swift-Com- binatie op een grasbaan alle races van de Engelsen verloren. Door die neder laag en die van de badmintonploeg in het begin van de week, was het team van Oxford wel heel sterk in de meer derheid geraakt. HILDA OUWERKERK IN VORM In de prachtige Temple Cowley Pool, waar de zwemwedstrijd onder grote be langstelling werd gehouden, startte de Leidse ploeg al direct goed met een dub bele zege op de 100 yards schoolslag. Hilda Ouwerkerk en Thea Heemskerk gaven elkaar bijna niets toe en de En gelse Taylor bleef bij dit duel een straat lengte achter. Het tweede nummer, dat Hilda van start tot finish beheerste, was de 100 yards rugslag. Zij trok Charlotte van Goor in haar kielzog" mee naar een tweede plaats, zodat ook hier het maximum aantal punten voor Leiden was. Minder goed ging het intussen bij de jongens, waar Leiden slechts over zes deelnemers kon beschikken (tegen NEDERLANDSE MEISJES VOORAAN IN ZWEDEN De Nederlandse zwemsters, die mo menteel een trip door Zweden maken, zorgden ook gisteravond tijdens de wed strijden te Varberg weer voor succes sen. Lidia Schaap bracht met een tijd van 1 minuut 19.7 sec. de 100 m rugslag op haar naam voor de Zweedse Marga- retha Dehrstroem, die 1 min. 21.7 sec. voor zich liet afdrukken. Ada Kok was op de 100 m vlinderslag precies vijf sec. sneller dan de tweede aankomende, Birgitta Sjoeberg (Zwe den). De tijden waren respectievelijk 1 min. 11.7 sec. en 1 min. 16.7 sec. Carry van Raamsdonk (Ned.) finishte als vier de. Jopie Troost en Lidia Schaap zorgden voor een dubbele Nederlandse zege op de 100 meter vrije slag met tijden van 1.06.4 en 1.08.1. De Zweedse Ann-Char- lotte Lilja eindigde in 1.08.3 als derde voor Annemieke van der Born (Neder land) in 1.08.6. Gretta Kok bracht de 200 meter schoolslag op haar naam in 3.02.1. De tweede plaats was voor de Zweedse Agneta Berg in 3.04.1. De 4 x 100 meter wisselslag estafette leverde ook een zege op voor het Nederlandse team, dat een tijd maakte van 5 minuten 12.5 seo. 12 zwemsters). De meeste nummers gin gen hier verloren, vooral ook omdat Oxford soms heel wat oudere knapen dan de voorgeschreven 15-18 jarigen in het water bracht Stevig aangevuurd door al wat Leiden was, trok Cor Prins een volle baan gelijk op met de kampioen van Oxford: Parker, op de 50 yards vlinderslag. Na het keer punt schroefde hij zijn snelheid op, kwam een meter voor en behield die, hard vechtend, óók toen de Engelsman met een felle sprint dichter op hem toe schoof. De klokken bleven in deze zeer fele race staan op resp. 29.2 en 29.3 sec. Een knappe prestatie van Prins. Hoe groot het verschil in klasse tussen Oxford en Leiden bij de meisjes wel was, toonden de wisselslag- en vrije sagestafettes aan. Op de 4 x 50 yards wisselslag toog het Leidse viertal Joep Heemskerk (de leidster, die haar „kui kens" uitstekend bijeen hield), Ria de Water, Hilda Ouwerkerk en Janny Kan tebeen dermate hard door het water, dat het er veel van weg had, dat Oxford door stroop trok. Ver voor de laatste zwemster had aangetikt, vierde Leiden op de kant de zege al De 4 x 50 yards vrije slag voor meisjes was een getrouwe copy van de wissel slag. Tussen Leiden en Oxford lag een verschil van 8 seconden. De jongens ver loren beide estafettes. Uitslagen Meisjes 100 yards schoolslag: 1 H. Ouwerkerk (L.) 1.23.0 min., 2 T. Heems kerk (L.) z.t.; 100 yards rugslag: 1 H. Ouwerkerk (L.) 1.22.0, 2 C. v. Goor (L.) 1.24.4; 50 yards vlinedrslag: 1 J. Kante been (L.) 38.0, 3 Babette Deiben 41.5 sec.; 100 yards vrije slag: 1 J. Downing (O.) 1.10.2, 2 B. v. d. Waal (L.) 1.11.2, 3 C. v. Goor (L.) 1.12.6; 4 x 50 yards wisselslag: 1 Leiden (Heemskerk, De Water, Ouwerkerk. Kantebeen) 2.24.2; 4 x 50 yards vrije slag: 1 Leiden (Ouwer kerk, Van Goor, v. d. Waals, Kantebeen) Een uitstekende prestatie dus ook van Janny Kantebeen, die op drie nummers zegevierde. 100 m vrije slag (buiten de wedstrijd): 1 Lenie Chrispijn, -2 M. de Munnik. Jongens 100 yards schoolslag: 1 Mills (O.) 1.15.2, 2 H. Geersma 1.18.8, 3 J. Brak (L.); 50 yards vlinderslag: 1 Cor Prins (L.) 29.2 sec.; 100 yards vrije slag: 1 C. Parker (O.) 1.07.0, 3 G. Lagerman (L.) 1.13.8 min.; 4 x 50 yards vrije slag estafette: 1 Oxford 1.50.1, 2 Leiden (Brak, Lagerman, Martijn, Prins) 2.01.6; 4 x 50 yards vrije slag: 1 Oxford 4 x 50 yards wisselslag: 1 Oxford 2.4.0, 2 Leiden 2.06.3; waterpolo: Oxford-Leiden 2-2. WIELERWEDSTRIJD De wielrenners van Swift troffen het in hun eerste ontmoeting met Oxford wel heel ongelukkig. Zij moesten daar in uitkomen op een grasbaan en dat is voor Nederlandse wielrenners natuurlijk heel ongewoon. Tot overmaat van ramp begon het tijdens de wedstrijd nog te regenen ookIn de sprint gelukte het Piet Prins daardoor maar ternauwernood de bocht te nemen.... Zoals te verwachten was, eindigden alle nummers in een Engelse zege. In de afvalrace kwamen Piet Breghman en Bert Wolswijk steeds beter op dreef en mogelijk, dat het een Leidse zege zou zijn geworden, als zij in het begin aan het goede wiel hadden gezeten. Nu zagen zij geen kans meer de eerder gevluchte Engelsen overigens geen al te jonge renners Rossell en Wood te achter halen. Een zeer behoorlijke derde en vierde plaats vielen hun ten deel. De ploegachtervolging (met voor Leiden Sikking, Wolswijk, Breghman en Die- men) was met grote voorsprong voor Oxford. In de sprint drong alleen Piet Prins tot de finale door, waar hij ver dienstelijk derde werd. UITSTAPJES Het grootste gedeelte van deze week werd gevuld met tripjes in en buiten Oxford. Onder leiding van de 83-jarige dr. Simpson bezocht de Leidse ploeg o.a. een vijftal colleges. Het meest verba zingwekkende was ongetwijfelddr. Simpson. Hij toerde in een tempo door de stad of hij de Tour de France-kara- vaan nog moest inhalen. Na 2V* ftur gebouw-in-gebouw-uit zonken vele „youngsters" kreunend in het gras. Al leen dr. Simpson bleef staan Vaas-teams aangewezen voor Motorzesdaagse Door de Centrale Sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging zijn de beide Vaas-teams aangewezen, die Nederland zullen ver tegenwoordigen bij de 37e Internationale Motorzesdaagse, welke van 17 tot en met 22 september a.s. in Zuid-Beieren, met als centraal punt Garmisch-Parten- kirchen, zal worden gehouden. Vaas-team A Frits Selling (Amster dam), Rudi Boom (Amsterdam), Simon Schram (Wolvega), Jan van Dobben (Zwammerdam). Vaas-team B Hein van Olst (Heino), Henk Wendelgelst (Amsterdam), Frans Vos (Dordrecht), Arie Vrolijk (Boven kerk). Reserve: Jo Gerardu (Maastricht). WATERPOLO NEDERLANDS TEAM TEGEN BELGIë Outverkerk (LZC) in selectie SPORT IN HET KORT De eerste divisieclub Go Ahead uit Deventer heeft dezer dagen de Zutphen- se amateurvoetballer H. Becks gecon tracteerd. Becks speelde in de derde klasse-amateurclub AZC (Zutphen). Het Apeldoornse AGOVV heeft de linksbuiten van Go Ahead, Herman de Jong, voor het komende seizoen gecon tracteerd. De Jong, die ook al eerder voor de Apeldoorners speelde, is dus via Elinkwijk en Go Ahead weer bij zijn oude club teruggekeerd. ZEILEN Nederland start met zege in Europees kampioenschap Gistermiddag is een begin gemaakt met de strijd om de Europese titel in de Flying-Dutchmanklasse. De Nederlanders De Jager en Willemse zegevierden in de eerste race, die bij goed weer en windkracht drie werd gehouden, met ruime voorsprong op de overige concur- ten. De uitslagen luiden: 1 Nederland (De Jager en Willemse) in 2 uur 2 min., 2 Frankrijk (H. Samuel en J. Samuel) op 1.15, 3 West-Duitsland (Kadelbach en Dielman) op 2.40, 4 En geland (Musto en Morgan) op 3.15, 5 Zweden (Hellman en Nielson) op 3.20, 6 Oostenrijk (Fereberger en Trauten- berg) op 5.25, 7 België (J. P. Dupont en Y. Dupont) op 6.30, 8 Zwitserland (P. Y. F. H. Firminck) op 13.15, 9 Turkije (Ka- kis en Karabilgin) op 20.10. De Leidse 4 jé 50 wisselslagploeg, die Oxford met groot verschil versloeg. V.l. n.r. in het water: Ria Heemskerk, Hilda Ouwerkerk, Joep Heemskerk en Janny Kantebeen. Het Nederlandse waterpoloteam, dat op zondag 29 juli a.s. in Gent tegen Bel gië in het water komt, is als volgt samengesteld: Rolf Wagenaar (AZPC), Nico de Mey ('t Y), Wim van Spingelen (HZPC), Ton Stam (Nereus), Gerrit W<*rmgoor (UZSC), Fred van Dorp (AZPC), Hans Aalberts (DZV), Bram Leenaerts (Zian), Simon Ouwerkerk (LZC), Fred van der Zwan (DZV) en Jan Bultman ('t Gooi). ZOETERWOUDE ZOETERMEER BENTHUIZEN- HAZERSWOUDE ca. 35 km. Leiden - Herenstraat - Zoaterwoud- seweg - langs de Vrouwen weg naaï Zoeterwoude bij 281 links af naar de Zuidbuurt langs de R.K. kerk tot eind brug over en direct laniks af - rechtdoor tot eind rechts af - steeds rechtdoor - bij 51 links af naar Zoe- termeer bij 38 naar Benthuizen - recht af richting Boskoop - bij 2409 links af en via Hazerswoude langs de Hoge Rijndijk raar Leiden terug.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10