DE KAARTENDANS Jaarlijks paardensportfeest in Stompwijk met harddraverij en concours hippique Van en over de clubs VRIJDAG 20 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Advertentie) Het is dan weer zover. Het jaarlijks paardensport- feest van de Harddraverijvereniging „Nooit Gedacht" te Stompwijk zal op 1 en 2 augustus a.s. plaats hebben. We kunnen ons indenken, dat het bestuur van deze actieve harddraverijvereniging met intense belang stelling naar deze dagen uitziet, omdat dit gebeuren in het landelijke Stompwijk een feit van grote bete kenis is. En dat geldt niet alleen voor het bestuur, maar voor de hele bevolking van Stompwijk en verre omgeving, want ieder jaar is de kortebaan van Stomp wijk druk bezocht, terwijl ook voor het fraaie con cours hippique telkens grote belangstelling bestaat KORTEBAANDRAVERIJ De kortebaandraverij in Stompwijk heeft trouwens by alle paardensport liefhebbers een goede naam, hoeveel te meer zal dit nu het geval zijn, nu het een super-kortebaandraverij be treft volgens het nieuwe systeem, n.l. een eerste draverij (B-draverij) en een tweede draverij (A-draverij). Hierbij gaat het als volgt toe: Vóór de loting zijn de paarden door de met de loting belaste functionaris in twee gelijke groepen verdeeld. Bij deze verdeling is ervan uitgegaan, dat de paarden met het hoogst ge wonnen prijzen bedrag op de 3000 m- baan in de draverij A worden ge plaatst. Mocht het voorkomen, dat meerdere paarden met gelijke win- som starten, waardoor een evenredige verdeling niet mogelijk is, dan moet het oudste paard in de A-draverij deelnemen. Wanneer ook de leeftijd gelijk is, zal het lot moeten beslissen. Buitenlandse paarden zullen altijd in de A-draverij starten. In elke drave rij zijn twee omlopen. De A-draverij geeft prijzen van 1350, (800, 300, 150, 100), de B-draverij ƒ860 (500, 200, 100, 60). GROTE INSCHRIJVING Voor deze super-dra very staan niet minder dan 31 paarden ingeschreven, w.o. de beste kortebaandravers. We laten ze hier volgen: Xylophoon, Un Gamin, Zephyr Magowan, X O, Truax Scott, Woudsnip S, Winnie H, Xylon S, Vaurien, Zilverfazant S, Y Kitty's Zoon, Yon Brewer, William Hanover K, Veralynn Maire, Valk S, Xologie M, Yna van Barke, Wachtel P, Y Y Meeske, Xanover, Vanity Hanover, Zus Scotch, Wala Xita Hanover, Vaut Mieuw K, Ylinotte, Zo jan, Wirna O, Zaïta Hanover, Yesse Owens, Young Star. Alles bijeen een uitgelezen keurgroep van paarden, zodat het werkelijk interessant belooft te wor den. De draverij vangt te half twee aan op het terrein achter de kerk, waar de baan in uitstekende conditie is, terwijl er tevens parkeergelegenheid is voor auto's. KINDERFEEST Op donderdag 2 augustus zal er des morgens weer feest zijn voor de kinderen. Na een optocht door het dorp, voorafgegaan door het fanfa rekorps, zullen er op het feestterrein verschillende kinderspelen worden gehouden. Men hoopt op beter weer dan vorig jaar, toen de spelen wegens de regen geen doorgang konden heb ben. Des middags te half twee zal er weer een fraai verzorgd concours hippique worden gehouden met num mers tuigpaarden in alle klassen. En tussendoor wordt een groot spring concours gehouden. Wie vroegere paardensportfeesten en vooral ook 't concours hippique al eens hebben ge zien, weten wat daar geboden wordt. Voor hen, die Stompwijk nog nim mer bezochten, mogen we zeggen, dat zij zeker niet teleurgesteld zullen worden. Voor de Stompwijkse jeugd is het bovendien kermis met allerlei ver makelijkheden, hetgeen attracties op zichzelf zijn en die jaarlijks duizen den bezoekers trekken. Op 1 en 2 augustus dus is het feest in Stompwijk. Dan gaan de vlaggen uit voor het actieve bestuur, dat een oude traditie handhaaft door twee da gen mooie paardensport met ver schillende attracties te brengen. Bijschrift foto: Een aardig moment uit de draverij van vorig jaar. Het publiek ziet gespannen toe hoe de rit tussen de paarden zal aflopen. Altior Programma voor zaterdag 21 juli. Pupillen: DES aa-Altior aa, aan vang 3.15 uur; DES bb-Altior bb, aan vang 2.30 uur. Adspiranten: Altior b- Aljior c, aanvang 2.30 uur. Junioren: Nieuwkoop B-Alttor B, aanvang 6,15 uur; Nieuwkoop C-Altior C, aanvang 5 uur; Altior A-TAW A, aanvang 7 uur. Vertrek pupillen per fiets om 1.45 uur vanaf het parochiehuis; vertrek B-ju nioren per fiets om 5.15 uur vanaf Pa penveer; vertrek C-junioren per fiets om 4 uur vanaf Papenveer. In de b- en c-adspiranten moeten voetballen alle ad- spiranten die niet in a zijn opgesteld. GRETTA KOK WON IN ZWEDEN Alleen de Nederlandse zwemster Gret- ta Kok is er gisteravond in Uppsala in geslaagd een overwinning te bevechten Zij won zonder ernstige tegenstand de 100 meter schoolslag in 1 min. 25.6 sec. Ada Kok, die een dag tevoren de Zweed se zwemster Karin Steenback versloeg, verloor in Uppsala met 0.1 sec., in res pectievelijk 1.11.1 en 1.11.2 op de 100 meter vlinderslag. De uitslagen waren: 100 meter vlinderslag: 1 Karin Sten back (Zweden) 1.11.1, 2 Ada Kok (N.) 1.11.2, 5 Carry van Raamsdonk (N.) 1.20.7. 100 meter vrije slag: 1 Ann Christin Hagber (Zweden) 1.04.9, 2 Jopie Troost (N.) 1.05.-, 5 Lidia Schaap (N.) 1.08.4. WIELRENNEN Jan Janssen tekent profcontract Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen de Nootdorpse wielrenner Jan Janssen, die derde werd in de tweede Ronde van de Toekomst, een profcon tract tekenen. Dit contract is hem aan geboden door de Franse rijwielfabriek Pelfort. Eindelijk boven de 200 km. per uur De Fransman José Maiffret is er na vele vergeefse pogingen gisteren einde lijk in geslaagd op 'n fiets een snelheid te bereiken van meer dan 200 km/uur. Op de autobaan tussen Freiburg en Brisgau kwam hij achter een Mercedes over 1 km tot een gemiddelde snelheid van 204.778 km/uur. ROEIEN SCHORSING PROTEUS OPGEHEVEN De schorsing, die door het bestuur van de Nederlandse Roeibond werd op gelegd aan de Virgilius Roeivereniging „Proteus" uit Delft naar aanleiding van malversaties bij de wedstrijden van de Koninklijke op 16 en 17 Juni, is door, de buitengewone algemene vergadering van de bond gisteravond in Amsterdam goed gekeurd, maar op voorstel van het be stuur ook opgeheven. De vergadering heeft aan het bestuur van de bond op dracht gegeven het rapport van een door Proteus in gestelde reorganisatiecommis sie van oud-leden van de Delftste ver eniging te beoordelen en met Proteus te bespreken. Het bestuur zal op de komen de algemene vergadering in december mededelingen doen over de gang van zaken doen en eventueel met nadere voorstellen komen. van de tweede Ronde van de Toekomst, werd bij zijn terugkomst in zijn woon plaats Cabra onderscheiden met de orde „Isabella Catolica". Meer dan 15.000 per sonen haald in Cabra Gomez del Moral feestelijk in. De Roemeense Olga Szabo heeft gis teravond tijdens de strijd om de wereld- schermtitels in Buenos Aires het floret kampioenschap bij de dames veroverd In de finalepoule behaalde zij zeven overwinningen tegen slechts twee ver- liespartijen. SPORT NIEUWS IN 'T KORT Een gisteren te Mechelen gehouden wegwedstrijd voor professionals leverde een zege op voor onze landgenoot Jaap Kersten, die de 150 km aflegde in 3 uur en 27 minuten. Ton Hniberts, de halfspeler van Vi tesse, is op eigen verozek op de transfer- lijst geplaatst. Z.K.H. Prins Bernhard die een privé bezoek in Groot-Brittannië maakt heeft gisteren in Londen in zijn func tie van president van de Internationale Hippische Federatie een vergadering van deze organisatie geleid. De Amerikaan Schoonmaker heeft de eerste race gewonnen van de internatio nale zeilwedstrijden in de Flying Dutch- manklasse, welke gisteren op het Garda- meer zijn begonnen. Van de Nederlan ders werd J. Steenhuis (Aalsmeer) twee de. G. A S. Jongeneel (Boskoop) derde en G. Bierman (Amsterdam) vijfde. De Engelsman Kieth Spargeon, in het afgelopen seizoen trainer van Ajax, is voor het komende seizoen gecontracteerd door Blauw Wit Antonio Gomez del Moral, de winnaar TWEE NIEUWE WERELDRECORDS IN MILAAN Tijdens de Italiaanse baan-wielerkampioenschappen, die gisteren op de Vigorelli-baan te Milaan zijn gehouden, zijn twee wereldrecords ver beterd. De Italiaanse profsprinter Antonio Maspes legde de 200 meter met vliegende start af in 10,6 sec en verbeterde daarmee zijn- eigen record van 10,8 sec, dat hij in juli 1960 in Rome vestigde. Maspes veroverde bovendien de titel, door in de finale zijn landgenoot Santé Gaiardoni te kloppen. Ook op de achtervolging voor profs viel een nieuw wereldrecord te noteren. Leandro Faggin legde de 5. km af in 5 min 57,4 sec (gémiddèlde snelheid 50,3.07 km/u), en bleef daarmee ruim vier seconden beneden het record, dat hij met 6.02,0 reeds op zijn naam had staan. Faggin liet de nieuwe record-tijd noteren in de finale tegen de kampioen van vorig jaar, Luigi Arienti, die hij ver achter zich liet, waardoor hij de titel de zijne kon noemen. Prins Bernhard overtrad Londens parkeerverbod en kreeg een bekeuring Het scheelde niet veel, of prins Bernhard, die een parti culier bezoek aan Londen brengt, had gisteren een be keuring van ƒ20 moeten beta len, omdat hij zijn wagen op een plaats had gezet, waar het verboden was te parkeren, al dus „De Tel.". De prins zou gisterochtend een bijeenkomst bijwonen van de hippische federatie in het hoofdkwartier van de British Horse Society. Hij wilde zijn BMS-sportwagen met CD-num- merplaat parkeren, maar een parkeerwachter wees hem er op, dat dit verboden was en dat de wagen by een parkeer- meter gezet moest worden a een kwartje per uur. De prins volgde deze richt lijn op en reed de aanwezige parkeermeters langs, maar de ze waren alle reeds bezet. Ten einde raad zette hy zijn auto op een lege plek achter de rij auto's. Een voorbijganger voeg de hem nog een berisping toe: „U mag hier niet parkeren", maar de prins gaf zijn vruch teloze pogingen op. Hij liet de wagen staar en begaf zich ter vergadering. Tot 's middags vier uur bleef de CD-plaat ontzag afdwingen; op andere auto's zaten toen al witte bonnetjes geplakt: ƒ20 boete. Een consciëntieuze par keerwachter evenwel sloot zijn ogen voor de indrukwekkende nummerplaat en liet zijn ge weten spreken. Een minuut la ter zat de bekeuring op 's prin sen auto. De plichtsgetrouwe wachter werd niet lang daar na uitgenodigd, op het hoofd kwartier van de British Horse Society te komen voor een vriendelijk onderhoud. Een kwartier daarna was de be keuring vervangen door een kaartje met een waarschuwing erop gedrukt. W. Heemskerk leidt voor persoonlijk kampioenschap Senioren: SVOW 1-Altior 1. aanvang 6.30 uur, le terrein; SVOW 2-Altior 2, aanvang 6.30 uur, 2e terrein. Vertrek van het le en 2e elftal op eigen gelegenheid om 5.30 uur vanaf het parochiehuis. Zaterdag 28 juli: Altior B jun.-Nieuw? koop B-jun., aanvang 6 uur;_ Altior C jun.-Nieuwkoop C- jun., aanvang ,6 uur. Altior neemt geen halve maatregelen De voetbalvereniging Altior uit Ter Aar pakt zijn wanbeta lers stevig aan, getuige een oproep in het clubblad van deze week. Er staat daar letterlijk: „Con tributie. Zij, .die hun contribu tie van hef afgelopen boekjaar nog niet hebben voldaa.n krij gen bij deze gelegenheid dit te doen tot 1 augustus a.s. Mocht men hiervan in gebreke blijven, dan wordt de vordering door gegeven aan de Kantonrechter. Men zij gewaarschuwd. Het be stuur". v De uitslagen van de 2e en 3e ronde om het persoonlijk damkampioenschap van Lelden luiden: Hoofdklasse 2e ronde: W. Passchier- H. Brouwer 0-2, M. Brinks-I. Teleng 1-1, W. Heemskerk-A. Kammerat 2-0. W. v. d. Reijden vrij. 3e ronde: A. Kammerat-M. Brinks 1-1, I. Teleng-J. Passchier afgebr., H. Brou wer-W. v. d. Reijden 1-1. W. Heemskerk vrij. W. Heemskerk heeft.de leiding met 4 punten uit 2, gevolgd door W. v. d. Reijden met 3 uit 2 en H. Brouwer met 3 uit 3. le klasse 2e ronde: J. N. Wijsman- A. B. v. Hoven 0-2, A. v. Akkeren-H. Vreedeveldt 2-0, J. de Vink-J. M. E. Masurel 1-1, A. v. Duijn-B. P. M. Lam mens uitgest. 3e ronde: A. B. v. Hoven-A. v. Akke ren 2-0, J. de Vink-J. N. Wijsman 1-1, A. v. Duijn-H. Vreedeveldt 2-0, B. P. M. Lamm ens-J. M. E. Masurel 1-1. A. B. v. Hoven veroverde hier de lei ding door 'n verrassende damcombinatie tegen v. Akkeren, terwijl J. N. Wijsman op keurige wijze een punt aan J. de Vink ontfutselde, v. Hoven heeft nu 6 punten uit 3, gevolgd door A. v. Akkeren en De Vink met 4 punten uit 3. Nederlandse studenten aan de leiding Het toernooi om het wereldkampioen schap schaken voor studententeams is gisteren voortgezet met de ontmoetingen voor de zesde ronde. De resultaten wa ren: Groep A: Tsjecho-Slowakije-Mongolië 4-0, Rusland-Hongarije 3V»-1/*, Zuid-Sla- vië-Oost-Duitsland 3-1, Bulgarije-Roe- menië 1-2 (1 afg. partij). Groep B: Nederland-Denemarken 4-0, België-Cuba lVt-2'/», Finland-Groot-Brit- tannië 2-2, Schotland-Zweden 2-2. In groep A leidt Rusland met 17'/s pnt voor Tsjecho-Slowakije met 15 pnt. Nederland nam door de verrassende grote overwinning op Denemarken de leiding in groep B over met 16 pnt. De nemarken bezet met één punt minder de tweede plaats. 51 Wat was er van haar goede voor nemens terecht gekomen? Niet veel, dacht ze beschaamd. Ze konden het meestal wel goed met elkaar vinden, hadden soms pret en soms ruzie. En een klap in haar gezicht had ze haar gegeven, met een echte vechtpartij, ook dat nog. Mijnheer stoorde haar gedachten en stuurde hun naar hun plaatsen, het werk begon. Klaartje wierp zich met al h^ar aandacht op een ont leding om aan haar eigen gedachten te ontsnappen. Die waren niets vro lijk. Stel je voor, dat Pirn's been niet goed genas en dat hij mank werd. Ze durfde 't zich niet voor te stellen. Nooit meer te kunnen rennen en vliegen, of voetballen en tennissen, misschien met een kruk te moeten lopen en verder in huir blijven, niet meer trekken of kamperen, maar als een bezadigd mens te moeten leven, nooi meer te kunnen dansen De woorden van de ontleding dwarrelden voor haar ogen en ze begreep nierts van wat ze las. Ze spande zich met alle kracht in, haar hersens bij het werk te houden en een tijdje lukte dat ook. Toen kwam er een zin: 't Publiek, dat opgetogen was, werd naar de foyer geleid. Haar gedachten belandden bij tan te Marna en oom Paul. Ze gingen al gauw trouwen, over zes weken en dan op reis, naar Florence en Ve netië. 't Moest heerlijk zijn met oom Paul op reis te gaan. Trouwen m-t hem was ook leuk, 't was een echt aardige rr.an. Wann'eer zouden ze hem weer zien? Tante Marna was even aardig, dat stond vast. Misschien konden Florrie en zij naar de trouwerij gaan kijken, maar tante Marna deed gewoon een man telpak aan, geen bru ids japon. Dat was voor heel jonge bruidjes, vond ze. 't Leek Klaartje juist leuk in een echte bruidsjapon met een lange, lange sluier en bruidsmeisjes in mooie toiletten en overal bloemen, vooral veel bloemen. Ze moest dan jong trouwen, met Jan Hoog zeker, Ineens lachte ze hardop om haar gekke gedachten en hield verschrikt op. Weer bepaalde ze zich tot de ont leding. Volgende zin:. ,.De lang verwachte brief is ein delijk aangekomen". Florrie ver wachtte een brief van haar vader. Klaartje keek haar kant uit, maar Florrie leek geheel in haar werk ver diept. Als die brief nu eens slecht nieuws bracht, zo slecht als ieder een verwachte: als haar vader dood ging, dan stond ze helemaal alleen op de wereld. Net als Remi in het boek dat zo heette. Maar Florrie zou wel niet gaan zwerven met gedresseerde hon den en een aapje, dat tenslotte stierf van kou. Arme Joli Coeur! Wat had Klaartje gehuild, toen dat gebeurde. Toch was 't wel iets voor Florrie, zo'n ongeregeld leven vol avonturen. Klaar je zou best mee willen. Als Florrie's vader stierf, merkten ze er hier niets van. Hoogstens dat er nooit meer een brief kwam en dat hij haar niets meer kon sturen, 't Zou moeilijk zijn om je dat echt in te denken, 't was zo vaag door de afstand. Er zou dan ergens in Indië een graf zyn, waarin haar vader lag, zoals hier van haar moeder. Wat vreemd was doodgaan toch, je kon er niets van begrijpen. Later dacht je er anders over, zei moeder, dan kreeg je er bepaalde gedachten over en dan was het niets meer om bang voor te zijn, maar iets natuur lijks. Moeder was niet bang en vader ook niet en dat stelde wel gerust. Als je ouder werd ging je vanzelf meer begrijpen van al die moeilijke dingen. Dat moest waar zyn, want zij, Klaartje, begreep immers al veel meer dan Petertje. Zo ging 't steeds door en je moest dus niet bang zyn voor het leven. Soms wou je liever weer 'n klein kind zijn, dat by alles door moeder werd geholpen en getroost, 't Was zo veilig en rustig. Maar je begreep wel, dat het niet kon, dat je groot werd en dat je dat niet tegen kon houden. Maar 't leek zo ingewikkeld alles en soms zo moeilijk. „Zeg", fluisterde Jetje ineens, „jij schiet ook op. Waar zit je over te denken?" Ineens was ze weer terug bij de ontleding. „Laten we samen doen. Goed?" „Goed", zei Jetje en schoof haar stoel naast die van Klaar. „De lang verwachte brief is ein delijk aangekomen", lazen ze samen. Mijnheer keel. even op, maar ging meteen rurtig verder met zijn bezig heid. Hij keek de opstellen vast even door. Ei* was goed werk geleverd. Over een week zou hij de uitslag bekend maken. De vijfde groep kreeg een aparte prijs, de beste opstellen wer den voorgelezen. Vol verwachting deed mijnheer de opstellen in zijn tas. Die middag zaten Klaartje en Elly samen in de tuin met hun boeken en schriften, maar ze schoten niet hard op met hun werk. Ze bepraatten de plannen voor de grote vakantie. Elly had haar zinnen gezet op een trektocht door Limburg en België; ze was lid vande jeugdherbergclub. dus een onderdak was altijd te vin den. Een van de leraren, mijnheer Slot, nog heel jong, wilde waarschijn lijk wel mee, als ze een groepje van zes bij elkaar kregen. Tineke wilde ook wel, maar ze kon geen vaste afspraak maken, vóór ze wist waar ze terecht kwam en wat ze in september ging doen. Joop van Bremen was van de ^artij met zijn vriend Kas Montijn, die een klas hoger zat. In elk geval moest er dus nog een meisje mee on Elly wist niet, wie ze zou vragen. „Vraag dat nichtje van Slot mee, dat op jullie schoolfuif was met Kerstmis", ied Klaartje haar aan. „Ester Slot, dat is een idee". Elly dacht even na. „Ze is zeventien en wordt schilderes. En ze is reuze aar dig. Meer weet ik niet van haar. Ik zal Slot meteen even bellen of hij dat wil". Mijnheer Slot vond het 'n prachtig plan. Als Tineke nu ook besliste was het groepje compleet. „Ik zal 't haar vandaag vragen en schryft u dan aan Ester?" Maar dat moest Elly zelf maar doen, vond de leraar. Van brieven schrijven hielr Ellv helemaal niet, maar ze besloot er nu ineens toe. Het zou een -* achttocht worden, veer tien dagen zwerven ongelofelijke heerlijkheid. En de rest van de va kantie naar Hulshorst, w?ar de Fran- kens elk jaar 't zelfde huis huurden, diep verstopt in 't bos. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9