De avonturen van MICKEY MOUSE Internationaal gesprek te Leiden over het probleem van wereldomvattende betekenis radio-aktieve straling en het nageslacht Militaire junta v. Peru schrijft nieuwe verkiezingen uit De ontwapening Akkoord bereikt over neutraal Laos Scheepsberichten Weerbericht Het weer in Europa DONDERDAG 19 JULI 1962 DE LEIPSE COURANT PAGINA 3 Een probleem van wereldomvattende betekenis wordt midden augustus op een internationaal congres te Leiden behandeld: welk gevaar heeft verhoging van het stralingsniveau voor het nageslacht? Wat is eraan te doen? Zoals uit verschillende publikaties bekend zal zijn kan radio-aktieve straling, zoals röntgenstraling of straling, die vrijkomt bij het splitsen van atoomkernen overerfbare veranderingen teweeg brengen bij mensen, dieren of planten: veranderingen en afwijkingen binnen de geslachts cellen maken kans op nakomelingen te worden overgedragen. Uit de vele experimenten, die onder meer in Amerika zijn gedaan, is komen vast te staan, dat een overgrote meerderheid van de veranderingen in het na geslacht van nadelige aard zijn. ELKE VERHOGING VAN STRALINGSNIVEAU IS NADELIG Sedert 1956 zijn over dit vraagstuk gezaghebbende rapporten versche nen. Verschillende deelnemers aan 't congres te Leiden hebben aan deze rapporten hun medewerking ver leend, onder meer prof. dr. F. H. So- bels, sinds kort hoogleraar te Leiden in de Stralen-genetica, die mét zijn staf zetelt in het Fysiologische Labo ratorium aan de Wassenaarsweg. Gisteren heeft prof. Sobels op een persbijeenkomst mededelingen ge daan over het congres, dat men, ge zien het besloten karakter van de bijeenkomsten, een symposion noemt. Schadelijk Uit de toelichting van prof. Sobels is wel gebleken, dat elke verhoging van het stralenniveau voor de mens, schadelijk geacht moet worden. Het is echter moeilijk te bepalen hoe groot de schade IS of KAN WORDEN éi? wordt aangericht. Waarschijnlijk is deze van zulk 'n geringe betekenis, dat men de voor delen, die er onmiskenbaar tegen over staan niet zou willen missen. Om een voorbeeld te noemen: de geregel de blootstelling van het publiek aan Röntgenstraling kan in zeer geringe mate nadelige invloed hebben in het nageslacht. Maar deze niet in cijfers te vatten nadelige gevolgen, wegen in elk geval niet op tegen de voor delen, die het gebruik van röntgen stralen de mensheid heeft gebracht, bijvoorbeeld in de strijd tegen de TBC. Verantwoordelijk Het is echter niet mogelijk, aldus prof. Sobels een drempelwaarde aan te geven; vast te stellen waar het gevaar begint en waar het verhogen van het natuurlijk stralingsniveau nog ne niet gevaarlijk is. Daarom die nen allen die met kern-energie, met röntgenstralen of andere vormen van radio-actieve bestraling te 'maken hebben, zich van hun verantwoor delijkheid bewust te zijn. De hoogle raar doelde hier op geleerden, art sen etc. Bananenvliegje Het is interessant na te gaan hoe de geleerden er achter gekomen zijn, dat radio-actieve stralen door kun nen werken tot in het nageslacht. De mens zelf leent zich uiteraard niet voor een rechtstreekse controle op het overerfbaar effect van de straling. Daarom hebben studies met muizen, en meer nog met het bananenvliegje Drosophila, belangrijke bijdragen ge leverd. Uit het bananenvliegje kan in zeer korte tijd een enorm nageslacht gekweekt worden. De erfelijke ver- anderinge onder invloed van de stra ling waren dus snel aan het licht te brengen. Gebleken is daarbij, dat het aantal erfelijke veranderingen in evenredig heid met de dosis straling toeneemt. Geen veilige dosis Hieruit valt tevens vast te stellen, dat er géén veilige dosis bestaat. Ook de zeer kleine dosis aan straling, die veel mensen tegelijk treft, levert ge vaar op voor nadelige overerfbare veranderingen. Dit is van belang bij een waarde ring van de gevaren voor het nage slacht bü een proef-explosie. Men mag daarbij echter niet vergeten, dat de totale dosis per individu zeer ge ring is. Zij zal niet meer dan 3 pro cent bedragen van de natuurlijke hoeveelheid, waaraen wij allen altijd blootgesteld zijn geweest. Vergeten mag echter niet worden, dat grote delen van de wereldbevolking „en masse" aan de straling blootstaan. Het is onmogelijk aan de hand van cijfers vast te stellen van hoeveel in vloed de verhoging van het stralings niveau op de geboorten is. Autoriteit Bij de onderzoekingen is ook een belangrijke factor, de tijd waarin de straling wordt toegediend. Op het Leids symposion zal dr. Russell als de belangrijkste autoriteit gelden op dit gebied. Hij experimenteert met muizen. Chromosoomafwykingen on der invloed van de straling, samen smelting van gebroken Chromosomen zullen op deze vier dagen durende bijeenkomst besproken worden. Rus sische geleerden, die ook voor dit symposion waren uitgenodigd, komen niet. In totaal zullen 65 buitenlan ders, allen genetici van naam, van zestien verschillende nationaliteiten aan het congres deelnemen. Het duurt van 15-19 augustus. peningsprocedure heeft overgeno men. De Amerikaanse afgevaardigde, Dean zei echter, dat het desbetref fende Russische voorstel -iet vèr genoeg gaat. De Riussen aanvaarden het alleen voor de conventionele be wapening, waarvan de Rrussen meer hebben dan de anderen. Op het gebied van de kernwapen blijven zij echter vasthouden aan algehele afschaffing van de middelen tot aflevering van De premier van de nieuwe rege- dergelijke wapens in het eerste sta ring, generaal Ricardo Perez Godo;,, diium. heeft verklaard ,dat de junta al het Als de Russische tékst zou worden mogelijke zal doen om „binnen de aanvaard zou. het militaire even- korst mogelijke tijd echte en zuivere wicht dadelijk en in gevaarlijke De Peruviaanse stafchefs hebben. ?n" ,*f, [l0"d®n- mate worden verstoord akte heeft zoals wij gisteren reeds meldden, A hii di ™teens 21jde woensdag een militaire regering ge- AMERIKA SCHORT DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN ÖP Nieuwe verkiezingen woensdag een militaire regering ge vormd nadat president Manuel Pra- do v Ugarveche was afgezet zonder de was 6<tPleeS<*. da' e"c burgerlijk do y Ugaryeene was afgezet zonder recM mat yoeten was mï dat een schot was gelost. Legereen- T?, IipHpti nm«intrplflf>n Hp ppirprinwpe- zijn geko en oltl h heden omsingelden de regeringsge gebouwen en bezetten het regerings radiostation en het hoofdkwartier getreden. „Wij België houdt HOS IVel volk recht te even taalkwestie Franse Senaat stuurt atoomnota terug naar Nationale Vergadering verschaffen". Het nieuwe Feruviaanse militaire Ho rAvoinHnnt.il>» bewind heeft het houden van nieu- De Belgische minister van Binnen- nartii voor Amerikaans bondgenoot- we al6emene verkiezingen vastgesteld landse Zaken, Gilson, heeft woens- A kaans bo g de twee^e zondag jn junj volgend dag In de senaat het wat paradoxale jaar. verzoek moeten doen om het belang- Columbia, Venezuela, Costa Rica rijkste artikel van zijn wetsontwerp vroeg in de morgen uit zijn paleis en de Verenigde Staten hebben na voor regeling van de taalgrens tus sen Vlaanderen en Wallonië te ver werpen. Dit leek hem de beste manier om het wetsontwerp uit de impasse te halen, waarin het dinsdagavond was geraakt. Toen verwierp de senaat nl. een amendement, dat erop gericht was de Voerstreek (een gebied met 4500 inwoners aan de grens van Bel gisch Limburg en Luik) bij de pro vincie Luik te laten. Doch het ge- De Franse senaat heeft vannacht deelte van het artikel, dat dit gebied is gevormd bestaande uit de gene- met 164 tegen 61 stemmen de ont- bij de provincie Limburg zou voe- raals Godoy .Lindley, Torres en Var- werp-begroting, waarbij o.m. "gelden gen, werd daarna ook verworpen, gas Prada. Woensdagmiddag heeft WOrden gevraagd voor de bouw van Als de senatoren nu het artikel als de nieuwe regering de eed afgelegd. een fabriek voor het afscheiden van geheel verwerpen, zo zei minister Het huidge kabinet had maandag isotopen in Pierrelatte, verworpen. Gilson woensdag bij de voortzetting zijn ontslag ingediend, dat echter De begroting zal thans opnieuw Van het debat, kan het naar de be door president Prado nipt werd aan- d0or de nationale vergadering moe- voegde senaatscommissie worden vaard. In een poging de crisis op te ten Worden behandeld. Bij de be- teruggezonden voor nieuwe bestude- lossen had Prado dinsdagavond het handeling ervan in eerste lezing door ring. De senatoren hebben na am- congres voor een bijeenkomst op 28 de nationale vergadering, begin dezer pele beraadslagingen deze raad op- juli opgeroepen. Het congres heeft weej^ kreeg een door de oppositie gevolgd, de macht een president te kiezen ingediende motie van wantrouwen wanneer verkiezingen geen resultaat te|en de regering een onvoldoende nnlpwrp" meerderheid om de regering ten val te brengen, hetgeen automatisch in hield, dat de begroting als aangeno men moest worden beschouwd. paTtij voor Amerikaans bondgenoot schap, De 73-jarige president Prado werd /roeg in de morgen uit zijn paleis w gehaald en vermoedelijk naar de de staatsgreep de diplomatieke be- vlootbasis Port Callao overgebracht, trekkingen opgeschort. De president had geweigerd de pre- sidentsverkiezmgen ongeldig te ver klaren, wat de legerleiding had ge- eist. Bij de verkiezingen had geen der drie kandidaten de nodige een derde van het aantal stemmen be haald. In een communiqué werd medege deeld, dat er een militaire regering opleveren. Geen vijanden De junta heeft in communiques aangekondigd alle internationale verda-agien en overeenkomsten te zullen eerbiedigen en met de andere Amerikaanse landen democratisch te zullen samenwerken. De regering is tegen geen enkele politieke partij Vluchtelingenstroom uit Algerië houdt aan De Franse minister voor gerepaitri- eerdien, Boulin, heeft woensdag op een bijeenkomst van het Franse kabi net meegedeeld, dat er in de eerste twee weken van juli bijna 64.000 De V.S. hebben woensdag op de Europeanen en Mlohamimedanen uit gekant en alle inwoners van Peru ontwapeningsconferentie te Genève Algerië naar Frankrijk zijn uitge bleven volled'g vrij, zo werd gezegd, meegedeeld er verheugd over te zijn, weken. Volgens de Franse minister Officieel werd bekendgemaakt, dat dat de Sowjet-Unie het Amerikaanse van voorlichting, Peyrefitte, zei Bou- niemand om politieke redenen is ge- idee van een procentsgewijze be- lin ook, dat er thans nog maar 50.000 arresteerd Functionarissen van de snoeiïng van de bewapening in de van de 200.00 Europese jvwoners van' Venezolaanse ambassade in Lima verschillende stadia van een ontwa- Oran in die stad wonen, hebben ontkend, dat de leider van - de Apra, Haya de la Torre, zijn toe vlucht op deze ambassade zou heb ben gezocht. DE TOESTAND VAN CHURCHILL Sir Winston Churchil gaat zo goed vooruit, dat hij misschien in het laatst van deze week het ziekenhuis kan verlaten, aldus is woensdag in het Middlesex-ziekenhuis te Londen vernomen. De conferentie over Laos in Genè ve, die een jaar heeft geduurd, heeft woensdag de onderhandelingen over het neutraal "maken en houden van Laos voltooid, Maandag zullen de mi nisters van buitenlandse zaken van Amerika, de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk, China en India de be reikte overeenkomst ondertekenen. De laatste hinderpaal, die woens dag uit de weg is geruimd, was r© bescherming van Laos door de zuid oost-Aziatische verdragsorganisatie (ZOAVO). De communistische en en kele andere delegaties willen niet, dat een neutraal Laos onder bescher ming staat van een buitenlands mili tair bondsgenootscJhap. Verklaring van Amini aangevallen door V.S. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft woens dagavond op een persconferentie ge zegd, dat zij ministerie ten zeerste verontwaardigd is over de verkla ring van de afgetreden premier van Iran, Amini, die zei dat de V.S. zijn land te weinig hulp verleenden, zo dat hij zich genoodzaakt zag af te treden. De V.S. hebben de laatste jaren ge middeld voor 59.400.000 dollar per jaar hulp verleend, waaronder de mi litaire hulp niet is begrepen. Tij dens de laatste 14 maanden echter, de periode waarin Amini premier was, bedroeg de hulp 67.300.000 dol lar aan economische bijstand, lenin gen en schenkingen. De V.S. sbeunen Iran „zoveel wij kunnen" aldus Lin coln White, Drie man verdronken bij redding van grappige drenkeling Drie matrozen van een Hamburg- se plezierboot die, met passagiers voor een tochtje op weg was naar Helgoland, zijn woensdag bij een on geluk om het leven gekomen. Er werd in de Elbemond een sloep met 14 man gestreken, nadat er „man over boord" was gemeld. De sloep kwam met een klap op het water te recht, waardoor een matroos zo ern stig werd gewond, dat bij later is overleden. Van de overige inzitten den heeft men er twee niet kunnen vinden. Men neemt aan dat zij ver dronken zijn. De „man over boord" - 'n passagier - is naar de kant gezwommen. Hij heeft verklaard, dat hij die dag zijn 20ste verjaardag vierde en „voor de grap" over boord was gesprongen. CANADEES BLAD WIL ADVERTENTIE IN PRAWDA De „Winnipeg Free Press", een van de drie Canadese bladen, die Chroesjt- sjovs rede over ontwapening als ad vertentie hebben geplaatst, heeft het Russische blad „Prawda" gevraagd een antwoord op Chroesjtsjovs rede als advertentie op te nemen. De advertentie in de „Winnipeg Free Press" heeft de Russen 2.800 Canadese dollars gekost. Bij een frontale autobotsing vannacht omstreeks kwart over 12 is de 38-jarige assistent van de rijks belastingen J. H. G. van Leendert uit Maastricht om het leven geko men. Zijn auto kwam in botsing met een zware Belgische vrachtauto. Brand is vanmorgen uitgebroken in de kapitale boerderij van de vee houder R. Terpstra te Suawoude, als gevolg van hooibroei. De brand ont stond tijdens het omzetten van broeiend hooi. Abida (t) 78 van Hamburg naar Rouaan; Alblasserdijk 19 van Ant werpen naar Rotterdam; Alcor 19 te Aden; Alpherat 18 van Avonmouth naar Dublin; Area (t) 19 te Curasao verw.; Artemis 18 van Cotticarivier naar Le Havre; Axeldijk 19 te Ant werpen; Banda 18 van Basrah naar Abadan; Beninkust 19 te Warri ver wacht; Bintang 18 van Chicago naar Greenbay; Bonita 18 van Le Cejba naar Charleston; Borneo 18 te Fjaer- land; Caltex Delfzijl (t) 19 te Im- mingham; Caltex Utrecht (t) 18 van Point des Galets naar Bahrein; Car- tago 19 te Pto Cortes; Casamance 19 te Dakar verw.; Castor 18 van Pi raeus naar Iskenderun. Kok wilde er eens helemaal uit zijn Of het niu van de hitte kwam, of omdat hij de invloed van de Italiaanse geestrijke dranken had onderschat, is onbekend - maar een Nederlandse zeeman voelde dinsdagavond in Vene tië het overstelpende verlan gen in adamskostuum onder de volle maan in het Canal Gran de voor de beroemde basiliek van Santa Maria Delia Salu te te springen. De Italiaanse po litie zag hierin een overtreding en zette onmiddellijk een ach tervolging in. Enige minuten duurde de jacht, langs nauwe kanaalsteegjes en over brug gen, tot na een kilonieter de zeeman werd gegrepen. Hij wend woensdag beschuldigd van openbare dronkensohap en openbare schennis der eer baarheid, aldus de Italiaanse politie. Het schip „waarop de zee man de maaltijden bereidde, de 700 ton metende .Tubal" is woensdag naar Turkije vertrokken - zonder kok. Bisschoppen en ministers bij Maastrichtse Heiligdomsvaart Zondag zal de MJaastrichtse heilig domsvaart besloten worden met een openbare plechtigheid op het Vrijt hof te Maastricht, waar mgr. Joseph Beltrami, nuntius en apostolisch in ternuntius van de Paus een Pontifi cale Hoogmis zal opdragen. Deze plechtigheden zullen voorts worden bijgewoond door de minister-presi dent, prof. dr. De Quay en door de minister van O. K. en W., mr. Cals. Deze zullen ook de heiligdomsvaart stoet, die zondag voor de laatste keer uitrekt, gadeslaan vanaf een eretri bune op de markt. Dr. Adenauer, bondskanselier van de Duitse Bondsrepubliek, stuurt een vertegenwoordiger. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, zal vertegenwoordigd worden door de wijbisschop van Keulen, mgr. W. Cleven. Ook de bisschop van Luik, mgr. G. M. baron van Zuylen, zal de slotplechtigheid bijwonen. Bij de vele hoge gasten zijn een aantal Nederlandse Malthezer Rid ders en uit Duitsland twintig ridders van het Heilig Graf. AUTO TEGEN BOOM: TWEE DODEN In de afgelopen nacht even na drie uur, zijn nabij de buurtschap Wyth- men op de rijksweg Almelo-Zwolle een 47-jarige caféhouder uit Hattum- merbroek, H. Monti zaan, en de 26- jarige vertegenwoordiger van een Meppeler garagebedrijf, H. Tromp uit Staphorst, om het leven geko men, doordat hun auto in een bocht tegen een boom reed. Het ongeluk gebeurde in een bocht, waar reeds eerder dodelijke ongelukken zijn ge beurd. In het Rotterdamse Katen- drecht is gisteravond tegen half twaalf de 54-jarige opvarende van het Amerikaanse ms. „American Builder" van een balcon op de derde etage van een woning aan de Deli- straat gevallen en aan de opgelopen verwondingen overleden, 't Slacht offer is Herbert Leonard Carter, Lexington Avenue, Brooklyn. Duizenden Newyorkers zijn woensdag te laat op hun werk ge komen omdat de bestuurder van een ondergrondse trein remde voor een gewonde hond, die op de lijn lag. De passagierse moesten een half uur wachten voordat de politie de hond die door een andere trein was ge wond, was verwijderd. Engeland zal niet toetreden tot de conventie van de Verenigde Na ties ter voorkoming en bestraffing van genocide (het uitroeien van godsdienstige groepen of rassen), omdat dit land zijn traditionele recht op het verlenen van politiek asiel wil bewaren. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ZUIDWESTELIJKE WIND Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren. Weenraport van hedenmorgen uur: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLUN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON regen 21 6 zw. bew. 20 10 zw. bew. 21 14 onbew. 19 12 regen 12 9 geh. bew. 22 15 geh. bew. 18 12 zw. bew. 20 12 zw. bew. 13 3 motregen 22 16 motregen 22 13 onbew. 24 10 onbew. 25 17 mist 23 12 mist 20 6 geh. bew. 20 10 mist 19 8 licOnt bew. 22 7 onlbew. 26 13 licht bew. 20 13 mist 20 9 onbewolkt 23 onbewolkt 28 15 onbewolkt 24 14 onbewolkt 33 20 licht bew. 30 19 onbewolkt 30 19 PAUZE Morgen: Hieronymus Emilianus, f 1537 te Somasco; Margaretha, marte lares, t 309 te Antiochië (St. Mar griet!). RAMPSPOED IS NIET ALTIJD RAMPZALIG Late roepingen zijn dikwijls zeer gelukkige ingrepen van de genade. De ene keer is het een geduldige in werking, zoals bij Vincentius (die wel vroeg priester was, maar erg slapjes!), een andere keer is het een gewelddadige, pijnlijke ingreep. Daar aan hebben we figuren te danken als Paulus, Franciscus en Ignatius. Ook onze Hieronymus van morgen was een nogal lichtzinnig officier, tot ij in gruwelijke gevangenschap geraak te. Het is telkens weer de herhaling van de oude geschiedenis met Jozef, die in de duistere put moest smach ten en zó onderkoning van Egypte werd. De wegen van de Voorzienig heid lijken dwaas maar blijken wys. PUZZEL VERKEER MET WEST-BERLIJN De Westduitse regering heeft deze week besloten het reizigersverkeer tussen de Bondsrepubliek en West- Berlijn nauwlettend gade te slaan, omdat het vermoeden bestaat dat de Oostduise overheid mensen ar resteert. In C rt-Berlijn is nu bevestigd, dat er reizigers op de autowegen zijn aangehouden, maar dit zün, zo wordt gezegd, zonder uitzondering mensen die zich aan strafbare handelingen hebben schuldig gemaakt, en tegen wie een aanhoudingsbevel is uitge vaardigd. Hor. no. 518: 1 zilt vocht, 5 land in Europa (afk.), 8 meisjesnaam, 10 mu zieknoot, 11 klasse (afk.), 13 maal, 15 telwoord, 17 eiland van Grieken land, 19 vlek, 21 zijtak Fulda, .22 taankleurig, 24 water in Friesl., 25 twijg, 27 deel van de bijbel (afk.), I 29 plaats in de oudheid, 31 stad in Mexico, 33 teken in de dierenriem, 134 schoenvorm. I Vert.: 1 bundel, 2 lengetemaat (afk) 3 boom, 4 gem. in Groningen, 6 boom, 7 vreemde munt, 9 zwakke, 12 schaap kameel, 14 verstand, 16 dorp in Gel- derl., 18 twijg, 19 vis, 20 gem. in Gelderl., 23 kleur, 26 bijb. figuur, 28 voorzetsel, 30 deel v. d. mast, 32 scheik. element (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 517. Hor.: 1 terp, 4 bos, 6 era, 7 hap, 9 me, 10 vel, 11 ma, 12 mol, 13 aar, 14 edel, 16 knap, 17 een, 18 teil, 19 Sn, 20 Arno, 22 pret, 23 Be, 24 Maas, 25 lak. Vert.: 1 tempeest, 2 ere, 3 ra, 4 bal. 5 op. 7 hel, 8 harp. 10 vol, 11 maal, 12 men, 13 Anio. 15 den, 16 Kent. 18 tres, 20 ara, 21 hek, 22 pa, 23 ba. PUNT Paus Johannes pleit voor Europese eenheid Paus Johannes heeft in een woens dag gepubliceerde brief gezegd, dat die Rooms-Katholieken bij het stre ven naar Europese eenheid in de voorste gelederen moeten staan. De brief was gericht aan de Franse hoog leraar Alain Barrere, die voorzitter is van de dinsdag begonnen „sociale weken" te Straatsburg. Afzondering en bekrompen natio nalisme moeten volgens de brief wor den overwonnen. Krijg ik die jurk, die we gisteren in de stad gezien hebben?

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3