VRU SCHERPE DALING IN AANVOER LEIDSE VEEMARKT 1961 Jongelui gooiden weggenomen bromfietsen in Galgewater Walvis van Leiden naar Enschede besprak nota van b. en w. over woningbeleid Marktberichten Laatste Berichten Burgerlijke Stand DONDERDAG 19 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Aan het jaaroverzicht 1961 van de markt- en havendienst te geiden ontlenen we: De mooie aanvoer van 1960 op de veemarkt werd niet behaald. De aanvoer daalde van 200.041 tot 169.255. Dit is voornamelijk te wijten aan daling der cijfers van biggen, varkens, lammeren en schapen. In 1961 werden afgerond 17.000 dieren op de Leidse veemarkt aange voerd. De afdeling rudvee (grootvee) hield zich goed. Er werd hetzelfde er 20 veel „depressies" in deze han aantal bereikt als over 1960, terwijl de landelijke aanvoer 4,23 daalde. del geweest als in het afgelopen jaar, Ook de vette-kalverenmarkt gaf over 1961 reden tot tevredenheid. Het metdroevig slot de gevreesde aantal aangevoerde vette-kalveren steeg met 910, ofwel met 2,05%, vee21ekte mond- en klauwzeer' Het tegenover een landelijk gemiddelde van -f 4,06 Het aanvoercijfer van nuchtere kalveren lag voor 1961 lager dan het voorgaande jaar en wel met 925 dieren of 13,9 De aanvoer van varkens en biggen daalde tot het niveau van 1957/1959, helaas ten gevolge van een epidemie onder deze dieren. Evenzo daalde over 1961 het aanvoercijfer van schapen en lammeren en wel met een aantal van 15.011 dieren of 15,61 MEISJE UIT HET WATER GERED Gistermorgen heeft de 14-jarige Joh. Hollebeek uit de Akkerhof te Leiden bij AHlemamsgeest een onge veer 6-jarig meisje uit het water van die Vliet gered. Het meisje was aan het septen en kwam met haar step in het water terecht. De jongen, die met twee vrienden ter plaatse aan het vissen was, bedacht zich v geen moment, zag zijn pogingen het var Kens kind op hte droge te krijgen De varkens hebben in 1961 geschie- met succes beloond, denis gemaakt. Nimmer tevoren zijn ERE-BENOEMING VOOR PROF. SIEMENS Prof. dr. H. W. Siemens te Leiden prijsverloop van de handel in var- is door de vereniging van Joego- kens was over 1961 zeer onregelma- slaivisohe huidartsen in Zagreb be- tig. noemd tot erelid. Landelijk daalde de marktaanvoer mond- en klauwzeer de situatie er van schapen en lammeren met 18.86 ger geworden dan kon worden ver pet. De enige oorzaak waaraan deze wacht. Een belangrijk lichtpunt is daling kan worden toegeschreven is, echter, dat het aandeel dat Leiden dat de schapenstapel in 1961 weer heeft gehad in het totaal-aantal via beduidend kleiner was dan in 1960. de markten verhandelde schapen, is Algemeen is men van oordeel, dat gestegen tot het percentage van 24.99 de levendige handel in deze dieren pet. SZ/v.nDe handel over 1961 was voor wat name van de schapenstapel tot ge- rundvee punstie te nne- volg heeft gehad. Door de hoge prij- betreft - guP8tlg te noe werd gemaakt, zijn er te veel dieren „i„„uf vee deed het goed, met name de vet- te kalveren werden veelal duur weinig fokmateriaal is overgebleven. Met voor niets kwam er in het najaar van 1961 dan ook een slacht verbod af voor drachtige ooien. Helaas is door het uitbreken van handeld. Wolvee bracht in de regel een hoge prijs op en bij enige vraag De Leidse politie heeft gisteren twee gestolen bromfietsen uit het Galgewater opgehaald. Drie veelbelovende Leidse knapen hadden deze vervoermiddelen weg genomen om er plezierritjes op te maken. Na afloop daarvan reden zij de bromfietsen zonder meer in het Galgewater. Door de Leidse politie waren twee van deze knapen, een 22-jarige magazijnbediende en een 16-jarige bouwvakarbeider, gearresteerd met een gestolen bromfiets. Zij hadden deze weggenomen bij een Leidse dansschool. Door een kennis van de benadeelde waren zij opgemerkt. Een telefoontje naar de politie had hun spoedige arrestatie tot gevolg. Tijdens het verhoor bleek, dat zij in samenwerking met een 15-jarige loopjongen zich eerder aan plezierrijden op bromfietsen hadden schuldig gemaakt. Zij bekenden toen ook twee bromfietsen in het Galgewater te hebben gewerkt. RAAD VAN OEGSTGEEST MIDDENSTANDSEXAMEN Geslaagd voor het middenstands examen: M. Koster, Alphen a. d. Ryn; Th. Koster, Voorhout; F. Kouwenhoven, Hazerwoude; W. Kraan, Zoeterwoude; P. Kraay, Oegstgeest; A. Krom, l. Kruts, Leiden; H. Kuyf, Nieuwkoop; J. Kuypers, Rynsaterwoude; N. Kuyi, Noorüwijk; N. Kwakernaak, Ter Aar; J. Lammers, Katwijk a. Zee; K. v. d. Land, Wassenaar; H. Landman, loei den; C. v. Leeuwen, Ter Aar; W. Le lieveld, Voorschoten; H. Ligtenberg, W. Ligtenberg, Lisse; A. Link-de Groen, Leiden; G. Linting, Woubrug- ge; A. v. d. Lip, Hazerswoude; Ch v. d. Loo, Sassenheim; A. Lugthart, Katwijk a. Zee; A. Luik Sassenheim; P. v. d. Luit, Katwijk a. d. Rijn; H v. d. Marei, Katwijk a. Zee; J. Mee- melink, Warmond; A. v. d. Meer. Roelofarendsveen; W. v. d. Meer, Sassenheim; A. v. Meeteren, Leider dorp; F. v. d. Mey, Oegstgeest; N. v.., d. Mey, Leimuiden; R. v. d. Mey. Voorschoten; C. Moesjes, Wassenaar; H. Montagne, Bodegraven; G. Mon- tanus, Leiden; L. Mooren, Warmond; P. de Mooy, Noordwijk; S. v. d. Most, Leiden; G. v. Muyen, Noordwijk a Zee; J. Nieboer, Leiden; L. Niersman. Voorschoten; P. v. Noord, Warmond; C. Noordermeer, Sassenheim; P. v. Nuland, Nuland (N.-Br.); J. Obdeyn, Leimuiden; C. v. Os, Valkenburg; A. Ouwehand, Katwijk a. Zee; H. J. Ouwehand, Voorschoten; A. Ouwer- kerk, Wassenaar; M. Overdevest, Zoe terwoude; W. Overes, Alphen a. d. Rijn; A. Paardekooper, Zoeterwoude; J. v. Paassen, Voorschoten; A. v. d. Panne, Alphen a. d. Rijn; P. v. Pari don, Voorschoten; J. Pas, Wassenaar; J Passchier, Noordwijk; H. Peeters, Noordwijk B.; A. Pennings, Noord- wijkerhout; C. Pennings, Oud-Ade; P. Pielanen, Leiden; H. Pieterse, Langeraar; E. v. d. Plas, K. v. d. Plas, Katwijk a. Zee; H. Preenen, Leider dorp; C. v. d. Pijl, Ter Aar; H. Raap horst, Hazerswoude; A. Ravensber- gen, Voorschoten; J. Platteel, Leiden. Geslaagden Voor het examen Nederlands M. O. agt. is in Den Haag geslaagd mej. A. A. Voorma. Te Delft slaagden voor het prop. examen natuurkundig ingenieur de heer K. L. Hagemans, en voor het prop. examen civiel ing. de heren E. H. Nieuwenhuijs en N. v. Ginkel. Voor het kandidaatsexamen civ. ing. slaagden te Delft de heren G. J. M. v. d. Ploeg en H. J. A. de Vrind, en voor het prop ex. Electronisch ing. de heer A. J. Hoelen en R. Moolen- beek. Eind augustus zal in Enschede een tentoonstelling worden geopend over de ontwikkeling van het industrie gebied in Twente, onder de titel „3 x A". Ten behoeve van deze ten toonstelling wordt maandagochtend een walvis van bijna 24 meter lengte uit de collectie van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie getranspor teerd naar Enschede. De schedel weegt ruim 3 ton. Het is een van de eerste walvissen, die door een mijn in zee om het leven is gekomen. Hij is in 1914 te Wissekerke in Zeeland aangespoeld. De fa. S. A. van Leeu wen zal de zorg dragen voor het verveer naar Enschede. Jac. Klei boer, de organisator van deze en vele andere grote tentoonstellingen zoals de E 55, de Floriade etc., acht deze vis een aanwinst voor de ten toonstelling op grond van het feit, dat in vroeger jaren door een van de inwoners van Enschede een voor aanstaande plaats werd ingenomen bij de walvisvaart. De tentoonstelling wil tevens een beeld geven van het verleden, heden en toekomst van Enschede. LEIDSE AGENDA KREDIET VERLEEND VOOR AANLEG VAN SPORTVELDEN Gisteravond moest door de raad van Oegstgeest in vier uren tijds een nogal „zwaarlijvige" agenda worden afgewerkt. Er werden niet minder dan 25 punten aan de orde gesteld waaronder de nota van b. en w. over het woningbeleid, de uitgebreide sportnota met voorstel tot het beschik baar stellen van een krediet voor de aanleg van voetbalvelden, en voorts het voorstel tot het nemen van een principe-besluit inzake verkoop van grond aan de stichting „Het Rijnlands lyceum" en inzake financiële mede werking t.b.v. gedeelten van het gebouw ten algemene nutte. Van de zijde van het publiek bestond voor al deze zaken een grote belangstelling, vooral van bestuursleden van sportverenigingen, die in de toekomst nauw betrokken zullen zijn bij het sportveldenplan. Burgemeester H. du Boeuff was wegens ziekte verhinderd de vergade ring voor te zitten en diens zetel was voor deze avond ingenomen door wethouder J. F. M. Steenmetser. Bericht van verhindering was ontvangen van de heer Makovich (VVD). te zal laten voortbouwen volgens de WONINGBELEID plannen. Hij deelde ook mede, dat Aan de woningbeleid-nota van b. verkoop van grond (met de daaraan en w. werd ter vergadering veel aan- verbonden compensatieregeling naast dacht besteed. De hr. Bouland (VVD) duurdere huizen ook enkele goed- toonde zich dankbaar voor het ver- kope te bouwen) door de hoge grond- schijnen van deze nota waardoor hij prijzen praktisch onmogelijk is. Een inzicht had verkregen in de huidige andere konsekwentie welke hieraan situatie. Ook de heer Van Weizen vastzit is de bouwstop. Toch doen (P.C.) was dankbaar gestemd, spe- b. en w. hun best dit te bereiken bij ciaai ten" opzichte" varT'dè" enquête, de aannemers. De ingeschrevenen welke men had gehouden onder de Z° ingeschrevenen. Dit heeft tot ge- geren. worden indien de weigering onbillijk is, van de lijst geschrapt. volg gehad, dat meer dan 100 inge- „V vLr. 1 vKiIpHp schrevenen niet meer op de lijst van Wfhoude SaSS? tfd°wïïddê raad^verontru^h uitlatingen orin de lijst van ingeschrevenen de volle indacht had. Hij deelde echter niet werd vastgehouden als het woning beleid ter sprake kwam. Spreker stelde echter wel, dat het het optimisme, dat men in Oegst geest binnen enkele jaren van de oui eik tn sieiue ecmer wei, uai net - _ol door b. en w. gevoerde woningbeleid =,^.„E?ioilwp. Jnaar «.„„ineen de nota niet voldoende tot uiting komt. De heer Bergmeyer (KVP) steeds nieuwe vraag naar woningen komen. Hij had geen illusies op dit "r VXTV i punt. Hij stelde dat het zwaartepunt vroeg zich af wanneer men erkend Ugt dg minst draagkrachtigen, het wordt als woningbehoevende, dit is -~-,na*on i ,my.mni/i T_j„zijn vooral deze mensen, die moeten de nota niet vermeld. Het resultaat onniimoiiuran" naur Vintr^ra Vmrpn Zr™ „acclimatiseren" naar hogere huren, in ogenschouw genomen is het zeer Djt js Qns zorgenkind. Het aantal huurwoningen is sinds 1957 toege nomen met driehonderd en het aan- opvallend, aldus spreker, dat in de komende anderhalf jaar in iaar het geval is geweest Als dit wethouder, waaruit wel blijkt dat de werkelijk gebeurd, dan is' hiervoor huurwoningen niet veronachtzaamd een groots compliment op zijn plaats m ^teUen tede? haU iaar dè en kunnen wij zeker verwachten dat voor. *e ®*e 1 r over enkele jaren de woningnood won.ngnota aan de dan geldende in Oegstgeest zal ziin ongeheven toestand te toetsen waardoor men Voorts roerde de heer Bergmeyer nauwkeurig op de hoogte zou blijven wederom de compensatieregeling aan „aJt a8 gang van n op wonmg- bii uiteifte van erond. geDiea. bij uitgifte van grond. De heer Veen (PvdA) betoogde, dat zijn fractie b. en w. zeer erken telijk is, in het bijzonder dat het uit- De heer Bergmeyer meende, dat het woord „onmogelijk" ten aanzien van het door b. en w. toegezegde breidingsplan zodanig is gewijzigd omtrent het onderzoeken van de dat er nog 82 eengezinswoningen ge- compensatieregeling niet bestaat. Hij bouwd zullen worden. Hij sprak de vond dat men niet genoeg de moge- hoop uit, dat speciaal de minder lijkheid geprobeerd had en toonde draagkrachtigen hiervoor in aanmer king zullen komen. zich ten dien aanzien enigermate „gedesillusioneerd". Mevrouw Smits-Witvliet (VVD) Wethouder Van der Voet stelde daar- vroeg wat er gebeurde met woning- tegenover, dat hij alleen realiteit zoekenden, die een aangeboden wo- wilde brengen en geen beloften op ning niet aanvaarden. Ook zij wilde dit punt wilde doen. Goedkoper bou- voorts graag weten welke normen wen naast duurdere woningen be- men stelt aan een erkenning als in- tekent kwaliteitsvermindering. Hij geschrevene. Voor wat betreft de paste ervoor om in het hart van middengroep vond mevr. Kramers Oegstgeest minderwaardige woningen (PvdA) het vreemd, dat destijds zo te hebben en weigert eraan mede te weinig woningbehoevenden gebruik werken, dat men in huurhuizen komt hadden gemaakt van de flatwoningen te zitten, die uiteindelijk betaald zijn welke gebouwd waren in de vrije door diegene, die ernaast komt 'te sektor. wonen. Uit de na-calculatie zal moe ten blijken of er nog een stukje HUISVESTING EN WONINGBOUW grond is, dat in aanmerking komt De voorzitter, wethouder Steen- voor goedkope bouw. De compensa- metser, die allereerst dankte voor de tie heeft de aandacht maar in een adheasiebetuigingen, deelde de heer bepaalde sektor kan dit niet. De Van Weizen mede, dat voor wat be- voorzitter merkte nog op dat de treft het beleid men onderscheid „compensatieklep" nog niet is ge- moet maken tussen huisvesting en sloten. Hiermede verklaarde de raad woningbouw. De bouw is afhanke lijk van het uitbreidingsplan Hier voor hebben b. en w. de beste stede- bouwkundige uitgenodigd. Bij de huisvesting gaat men van het stand- zich akkoord met de nota. RIJNLANDS LYCEUM Een ander belangrijk punt was de ZATERDAG 21 JULI Michigan Choral Uitvoering, St. Pieterskerk, 8 uur n.m. Eucharistisch Trefpunt 3-5 uur, Mariakapel St. Lode wij kskerk. punt uit dat de Oegstgeestenaar op nieuwbouw van 't Rijnlands Lyceum, de eerste plaats zo goed en zo goed- waarbij de keuze is gevallen op een koop mogelijk aan een huis moet terrein gelegen tussen de rijksweg worden geholpen. Voor wat betreft en de Rhijngeesterstraatweg, onmid- erkenning als ingeschrevene heeft dellijk ten noorden van de Rijnzicht- een inwoner van de gemeente, die weg. De plannen omvatten de bouw trouwplannen koestert of reeds ge- van een vergrote aula, een biblio- huwd is, voorkeur. Soms kan het theek met leeszaal en een grote voorkomen, door 'n bijzondere norm, sporthal. Als de raad overgaat tot dat iemand op twee plaatsen tegelijk het nemen van een principe-besluit staat ingeschreven. De voorzitter inzake financiële medewerking, zo hoopte mét de heer Bergmeyer, dat vroeg de heer Nieuwkoop zich af, de woningnood spoedig zal zijn op- zijn wij daaraan dan ook moreel gelost en dat de minister de gemeen- gebonden? De kosten bedragen 38.500 gulden per jaar, aldus spreker. Waar komen deze gelden vandaan? Hij vroeg b. en w. de verzekering of dit alles kan en men straks niet een of andere belasting gaat heffen. De heer Veen (PvdA) zegde toe dat zijn fractie volledige medewer king aan de plannen zal verlenen. De heer Bergmeyer (KVP) verklaar de, dat zijn fractie zeer veel sympa thie voor het voorstel had. Hij voel de echter meer behoefte aan de sport hal dan aan de aula. De voorzitter verklaarde in ant woord op de gestelde vragen, dat in derdaad uit de bestaande middelen gefinancierd kan worden, maar ook dat men door een besluit van de raad inderdaad moreel gebonden is aan de financiële medewerking. De besprekingen omtrent de uit voering waren echter pas in het be ginstadium. De sportraad weet offi cieel niets van de sporthal, doch dit Zal binnenkort in deze raad uitvoe rig-worden besproken. De raad ging akkoord. SPORTNOTA De sportnota en het voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van een drietal voet balvelden maakten ten derde male de tongen los. De heer Bouland (wd) vroeg of 't in het voornemen lag straks per sportbeoefenaar een ge lijk bedrag te stellen. Hij koppelde hier een beschouwing aan vast ten aanzien van de diverse takken van sport. Dé heer Blansjaar (P.C.) waardeer de het, dat men nu met het plan is gekomen en hoopte dat het sportvel- déncomplex snel gerealiseerd zal zijn. Voorts wilde hij een uitbreiding van hockeyvelden zien. Mevr. Smits-Wit vliet brak een lans voor de zwem mers en cricketers. De heer Brouwer miste in de sportnota het verloop bij de sportverenigingen en een prog nose voor de toekomst. De KVP-fractie stond zeer welwil lend tegenover het sportplan, aldus de heer Bergmeyer. De voorzitter merkte ten aanzien van het beleid op, dat men de mensen niet een bepaalde tak van sport moet opdringen. Wethouder Van der Voet ging op het een en ander nog wat dieper in. „Wij doen ons best in de eerste behoefte te voorzien". Op een vraag van de heer Brou wer over de omvang van de tribune kon men nog niets mededelen. Ook de rolschaatsbaan kwam ter sprake, doch dit is nog toekomstmuziek. De raad ging akkoord met het verlenen van krediet voor de aanleg van sport velden. (wordt vervolgd) GOUDA, 19 juli. - Kaas: Aanvoer 170 partijen kaas. Eerste kwaliteit noteerde 2,232,30, tweede kwaliteit 2,15 tot 2,22 en extra kwaliteit 2,31 tot 2,60, alles per kg. De handel was stug. 's-HERTOGENBOSCH, 78-7. Vee - Aanvoer 4494; runderen 1164, gras- kal veren 258, vette kalveren 1235, nuchtere kalveren 674, schapen 55, lammeren 440, geiten 16, slachtrun- deren 653. Prijzen: melk- en kalf- koeien 620-1200, guste koeien 575-950, graskalveren 290-450, kalfvaarzen 765-1180, klam vaarzen 690-860, guste vaarzen 600-825, pinken 490-680, nuchtere kalveren 70-190, weide- schapen 60-70, ooien met lammeren 50-75, slachtrunderen extra kw. 3.35- 3.50, id. Ie kw. 3.10-3.30, id. 2e kw. 2.80-2.95, id. 3e kw. 2.60-2.75, vette stieren 3.05-4.30, worstkoeien 2.45- 2.60, vette kalveren le kw. 2.45-2.70, id. 2e kw. 2.20-2.40, id. 3e kw. 1.85- 2.15, nuchtere slachtkalveren 1.30- 1.55, vette schapen 70-105, vette lam meren 70-85. Melk- en kalfkoeien, aanvoer gewoon, handel rustig, prij zen gehandhaafd; guste koeien, nor maal, als vorige week, als vorige week; jongvee, iets minder, rustig, constant; vette kalveren, iets ruimer, rustig, iets hoger, extra boven note ring; nuchtere slachtkalveren, rede lijk, lui, duur; schapen, lammeren, korter, traag, moeilijk te handhaven; slachtvee, minder, iets williger, iets hoger. MINISTER LUNS NAAR GENEVE De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns zal een privèbezoek van enkele da den aan Genève brengen, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag donderdagochtend in antwoord op een vraag meegedeeld. Voor zijn vertrek uit Rome heeft minister Luns volgens AFP gezegd zeer voldaan te zijn over zijn ge sprekken met de Italiaanse autoritei ten. De Italiaanse en de Nederlandse regering zijn het eens geworden over de procedure, die naar hun mening de beste is voor de bevordering van de economische eenheid en de uit breiding van de Europese economi sche gemeenschap tot andere landen, in het bijzonder Groot-Brittannië en voor het streven naar politieke sa menwerking een eenheid. INDONESIË EN NIEUW-GUINEA President Soekarno heeft donder dag nogmaals gezegd, dat het stadium van formele onderhandelingen met Nederland over de kwestie Nieuw- Guinea nog niet is bereikt. Na zijn terugkeer van zijn twee daags bezoek aan Soerabaja en Bali, zei Soekarno tegen verslaggevers, dat Indonesië op het ogenblik uit sluitend „de mogelijkheden onder zoekt van formele besprekingen, die zijn gebaseerd op het overdragen van het gezag over Nieuw-Guinea aan Indonesië, in overeenstemming met de wens van het Indonesische volk". Geboren: Matthijs zn. v. M. Colpa en E. Slingerland; Patricia Lauren dr. v. D. Ossevoort en M. Tijsen; Sylvia dr. v. J. H. A. Vlaanderen em H. M. Verschoor; Martinus Johannes zn. v. M. van Klaveren en S. I. C. A. Hartevelt; Ronald Edward zn. v. M. Groen en M. C. Wielhouwer. Overleden: P. van der Hoeven, 82 jaar, man. VOORSCHOTEN Geslaagd Te Delft is geslaagd voor het prop. examen werkt.k. ing. de heer H. Meijer. ZOETERWOUDE Nieuwe prior Kruisherenklooster Tot prior van het Kruisherenkloos ter te Zoeterwoude is benoemd drs P Peeters Weem, thans pastoor van de parochie St. Agatha-Cuyk. De nieuwe prior is geboren 17 juni 1916 en priester gewijd in 1942. Na zijn voortgezette theologische studies te Rome werd hij professor in de theologie in het klooster St. Agatha, waarvan hij ook enige jaren prior was. In 1955 werd hij benoemd tot pastoor van de parochiekerk aldaar. De installatie van de nieuwe prior zal hedenmiddag plaats hebben door de provinciaal. De afgetreden prior, dr Y. Snabel, blijft aan het Kruisherenklooster te Zoeterwoude verbonden als profes sor in de metaphysica en de psycho logie. MOTORRIJDER BOTSTE TEGEN KOE Gisteravond om half* twaalf is de motorrijder J. D. uit Zwollerkerspel op de rijksweg Zwolle-Meppel bij Berkum tegen een daar lopende koe gereden. De motorrijder bleef, zwaar aan het hoofd gewond, op de weg liggen en werd even later bijna over reden door een auto. Deze kon op het laatste ogenblik nog uitwijken en sleurde de koe zeventien meter mee. De koe was dood. De man is niet in levensgevaar. MEISJE VERMIST Het 16-jarige meisje Adriana Ma ria van Houten uit Maarssen wordt sinds zondag vermist. Zij is het laatst gezien in het gezelschap van drie jeugdige Duitsers, die in het bezit waren van een blauwe personen auto, merk DKW. Het nummer van deze auto is RS - S - 479. De politie acht een misdrijf niet uitgesloten. Het meisje was niet in het bezit van geld en grensdocumenten. BEIJRSO VERZICHT VAN DONDERDAG Na de opnieuw flauwe stemming van Wall Street waardoor het Dow- Jonesgemiddelde afzakte naar 570, had men ook in Amsterdam een la ger koerspeil kunnen verwachten. Zoals zo vaak ter beurze het geval is, bleek de werkelijkheid anders te zijn dan de verwachtingen. Gister avond en in het ochtendverkeer paste het Damrak zich vrijwel bij Wall Street aan, maar vanmiddag viel de stemming erg mee. De markt toonde enige weerstand en zo kon het ge beuren dat na een aarzelende ope ning de koersen een herstel vertoon den en merendeels tot het vorige slotpeil terugkeerden. Hierbij bleef de affaire van ge ringe omvang. Amsterdam sloot zich in dit opzicht aan bij Londen, waar een lusteloze stemming heerste en alleen de goudaandelen vast gestemd waren. In Frankfort was de markt onzeker en eerder wat lager. Hier openden Hoogovens gedecideerd op 560, dus tien punten beneden giste ren. Daarna echter werd enige steun geboden en liep de koers geleidelijk op tot 568. AKU behield het vorige koerpeil, gesteund door de goede cijfers over het tweede kwartaal. Philips opende een gulden lager, maar haalde dit verlies later in. De cijfers over het tweede kwartaal van Philips zullen pas over ruim een maand bekend worden gemaakt. De beurs zal hiermee dus nog even ge duld moeten hebben. Unilever lag in Wallstreet een dollar lager. Naar .verhouding was dit fonds dan ook vrij zwak gestemd en werd het vo rige niveau niet volledig gehaald. Kon. Olie bewoog zich rondom 130 gülden. Bij alle stilte, die de markt ken merkte, viel destemeer het feit op dat in twee fondsen handel werd gedre ven, die anders meestal gesloten hoe ken vormen. Het betrof walvisvaart, die verhandeld werd van 105 tot 108 en scheepvaart maatschappij Oostzee, die vrij sterk opliepen tot 132. Voor deze belangstelling viel in het geheel geen verklaring te vinden. Beide maatschappijen staan, zoals bekend, onder dezelfde directie. Overigens was scheepvaarthoek vandaag iets beter gedisponeerd. De leidende aandelen gingen iets omhoog en per saldo blijkt de scheepvaart- makrt de gehele week reeds aan de vaste kant te zijn. Voor het eerst deed vandaag ook Holl. Amerika lijn daaraan mee. In de cultuurwaarden werden slechts adviesprijzen vernomen die van de vorige noteringen vrijwel niet afweken. Het ontbrak de markt aan stimulerend nieuws terwijl de onzekerheid over New York een be langrijke factor van aarzeling blijkt. De markt sloot ongeanimeerd maar met een neiging tot herstel. HEDENAVOND 7 uur en 9.15 EEN MEISJE IN 1000 GEVAREN EDDIE CONSTANTINE 18 jaar U kent het lied van Tom Dooley... maar ttans kunt U Toms dramatische geschiedenis ZIEN op het witte doek MICHAEL LANDON JO MORROW JACK HOGAN- KEN LYNCH Dagelijks: 2.30, 7.15, 9.15 Zondag: 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 14 jaar

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2