DE KAARTENDANS Nieuwe maatschappij (Staatsmijnen, Shell en Esso) gaat op grote schaal aardgas winnen AARDGAS - VOLGENS MINISTER - AANTREKKELIJK VOOR RUIMTEVERWARMING K.O.V.-voorzitter slechts matig verheugd over aanvaarding Mammoetwet DINSDAG 17 JULI 1962 DE LEIDSE COUKANT PAGINA 9 SCHEEPSBERICHTEN KORTE GOLF HECTOR 17 v. Terneuzen n. Ham- IV burg; IZALCO 17 te Quayaquil ,f verw.: JACOB VRROLMF. 15 v Pa. 3uffr?"w .A- verw.; JACOB VEROLME 15 v. Pa- raboinga n. Chaneral (Chili); KA- De 18-jarige serveerster, me- A. G. Gijzemijter uit Voorburg is gistermorgen bij LOBKOE 17 te Kaimana verw.; KA- een onge^lom het leven gekomen. RACHI 16 in Suez Kanaal n Port ?ljdeI?de, b™mf!|ts ,n d,e Said: KOPIONELLA t 16 v. Bonny Jan Hendnkrtraat m Den Haag wil- g- - de ze links de Grote Marktstraat oprijden. Daarbij reed ze over de terplaatse liggende verkeersgelei der en kwam te vallen. Met ernstig De Groningse gasbel van Slochteren bevat zeker 150 miljard kubieke meter aardgas. De mogelijk is niet uitgeslotendat deze hoeveelheid tot 400 miljard kubieke meter zal oplopen. Voor de winning van dit gas zal een nieuwe maatschap worden opgericht door Staatsmijnen, Esso en Shell volgens een financiële schaal van 40-30-30. De staat zal een royalty van tien percent in de winst ontvangen. De concessie komt in handen van de Ned. Aardolie Maatschappij. Het gewonnen gas zal worden verkocht aan een nieuwe gasmaat schappij, waarin de Staatsmijnen voor 40 percent, Shell en Esso ieder met 25 percent en de staat met tien percent zullen participe ren. De partners zijn verplicht naast aardgas alle raffinaderij- en cokesovergas, dat niet in eigen bednjf wordt verbruikt, in te bren gen. Alle gasbelangen en gasleidingen van het Staatsgasbedrijf worden in de nieuwe verkoopmaatschappij ondergebracht. De staat zal voor deze eigendommen een redelijke vergoeding ontvangen. Dit deelt de minister van Economische Zaken drs. J. W. de Pous mede in zijn „aardgas-nota" aan de Tweede Kamer. De N.A.M., die ook de concessie Slochteren zal verwerven, heeft reeds de concessies Schoonebeek, Tubbergen, Rossum, De Lutte en Rijswijk. Uit deze winningsconcessies van aardolie en aardgas ont vangt de staat 10 percent aan royalties. N.A.M. krijgt concessie op gasbel van Slochteren (150 miljard m3 n. Fernado Port; LOMBOK 17 v. Lo A 16 v. Antwerpen n. Hamburg Oostduitse grenswachten zyn be- renzo Marques n. Beira; MADISON- ter,plaatse liggende verkeersgelei gonnen rondom de kleine Britse en- LLOYD 16 v. Antwerpen n. Ham- er en kwam vallen. Met ernstig clave Eiskeller in Oost-Duitsland een burg; MENTOR 16 te Piraeus- MOD- hoofdletsel werd ze naar het zie- derde prikkeldraadafzetting aan te JOKERTO 17 v. Tacoma n. San Fran- kenhuis aan de Zuidwal vervoerd, taak meer weggelegd. Hij neigt tot brengen. Er bevinden zich vier huizen cisco; MOLEN KERK 16 v. Napels n. dttttU gg de mening, dat deze maatschappij kan Van Westberlijnse burgers in de en- Port Said; MORDRECHT t 16 v Bari worden opgeheven. Hierover zal clave en een gebouwtje, dat de 12 n. NOVOROSSISK; NASHIRA 16 v overleg gepleegd moeten worden met Britse militairen, die daar dienst doen Newhaven n. Norfolk; OMMENKERK op het Noordzeekanaal, ter hoogte als onderkomen dient. Het stuk grond 17 te Lissabon; ORANJEFONTEIN van de oude Velzerspoorbrug te West-Berlijn verbonden. 17 v. Antwerpen n, Amsterdam. tig |f H M Bij het spelevaren met een vlet de participanten in de N.G.M. Van grote waarde. De minister besluit zijn nota met op te merken, dat onder de huidige omstandigheden het bezit van het Groningse aardgas voor onze econo mie van grote waarde is. Of, gezien de snelle ontwikkelingen op de ener giemarkt en met name de ontwikke ling van nieuwe energiebronnen als - kernenergie, het aardgas op de lange heefit gisteren een wilde achtervol- duur zijn relatieve waarde zal behou- Shig ingesteld naar een motorrij den, is een vraag, waarop thans geen der die °P een voertuig reed, waar- antwoord is te geven. Het komt de minister daarom uitermate gewenst Politie achtervolgde levensgevaarlijke motor Monteur vergat remmen te verzekeren IJmuiden, zijn de drie opvarenden van 'n vlet, allen bemanningsleden van de Nederlandse kutsvaarder „Vivelborg", die afgemeerd lag in de binnenhaven van hoogovens te ten deze buurt in, links en rechts in- IJmuiden, te water geraakt. Twee formerend of men iemand kende, die man wisten de oever te bereiken, voor, dat de exploitatie van dit aard gas met kracht ter hand wordt geno men, zodat het produktieniveau een zodanige omvang bereikt, dat de Ne derlandse economie op korte termijn Rozema heette. Zij vonden na lang FiaF1r de 19-jarige K. J. Pijper zoeken inderdaad he-t adres op het Spijk is verdronken. De politie van Amsterdam-Noord P^'enplein, maar de man was - Met aijn scooter is de 33-jarige juist weer op zijn gevaarlijke mo- banketbakker P. Louwerse uit Den tor vertrokken voor een ritje naar Dolder gisteravond om kwart over Bergen aan Zee. De politie van de- tien op de Slotlaan in Zeist geslipt, aicii nas;», «uuucxi iwuvMu- ze ësmeente kwam eveneens in ac- De man werd zo ernstig gewond, dat neren. Zij was 'nï 'opgebeld"1 door ^anJe, a?" h.Ü k°rt ,na. aankomst in het Zeister een radeloze garagehouder in Zaan- Ar a ori T*°r" ,"c"Ta ï—3 ----- dam, die voor de telefoon verklaarde, dat hij de motor van een inwoner uit Tuindorp Oostzaan had gerepa reerd, maar vergeten had de split- terhalen. De rem was nog niet losge- ziekenhuis is overleden. Hij was va- trilt, maar de motorbezitter schrok der van vijf kinderen. Zijn echtge- toch wel even toen hij hoorde in note, die op de duo zat, liep een her- welk levensgevaar hij verkeerd senschudding en enige schaafwonden Behoefte voor 30 met aardgas gedekt Tot dusver nam de staat (Staats gasbedrijf) ongeveer een miljoen ku- tionale energiehuishouding. Prij: en leveringsvoorwaarden zullen de aardgas nodig is. goedkeuring van de minister behoe ven. Hij houdt toezicht op de bestem ming van het gas door goedkeuring van de aanleg van transportleidingen en apparaturen aan zich te houden. rSSTJÏS „X bPt hplit van ten aan t€ brengen, die de moer van reeds de vruchten van het bezit van de reminstallatie moet verzekeren, deze bodemrijkdom kan plukken. Ook Ate de moer zou losWUen was de de participanten in de nieuwe maat- zwar6 motor meer tot gy^and schappij zijn deze mening toegedaan. brengen Zij hebben reeds zeer uitvoerige mon»4ur wist niet meer te ver- voorbereidingen getroffen om, zodra tellen, dan dat de motor een zware tot oprichting van deze maatschappij BSA was, dat zijn klant Rozema kan worden overgegaan, in snel tem- heette en in Tuindorp Oostzaan - po het gastransportnet te kunnen woonde. Onmiddellijk trokken agen- middag gehouden Verbondsbestuurs- organisaties, die om advies gevraagd aanleggen, dat voor de afzet van het -=- AARDGASCONCESSIES IN NEOERLAND bieke meter aardgas van de NAM af Qe partners achten het aardgas geen tegen een vaste prijs op basis ernstige concurrent voor huisbrand- 20 jaar. Hierop werd tot 1962 f 36 kolen uit eigen mijnen. De meeste miljoen gulden vooruitbetaald. In middels werd van staatswege rond 112 miljoen gulden in het gas-trans- huisbrand wordt geïmporteerd. Het ligt in het voornemen van de portnet geïnvesteerd. Van een hui- nie"we gasmaatschappij het aardgas dige gas-afname van de NAM komt in eerste plaats af te zetten in de de helft uit olieputten. Uit de zuivere openbare gasvoorziening, zodanig dat gasputten kan op het ogenblik alleen ook bet gebruik van gas voor ruimte- al een miljoen kubieke meter per verwarming aantrekkelijk wordt, dag worden geleverd. Daarbij komt Volgas marktonderzoekingen, ge nu nog de grote reserve van Sloch teren. Op het ogenblik wordt open- daan door de partners in de nieuwe maatschappij, zou dit na verloop van bare gasbehoefte voor dertig percent ze^s bet relatief belangrijkste met aardgas gedekt. Dagelijks wor- debiet van het aardgas kunnen gaan den nog 300.000 kubieke meter aan vorm6n-Omschakeling van de 2as~ voorziening op puur aardgas is hier voor gewenst. de Hoogovens en aan de gasvoorzie ning Zuid-Holland geleverd. Met inbegrip van de 150 miljard kubieke meter van Slochteren zal op basis van 30 jaar tenminste 8 miljard kubieke meter aardgas per jaar of- - wel 27 percent van het hedendaagse za* "e P°slIie van de gemeenten als De gemeenten. Naar de mening van de minister totale jaarlijkse energieverbruik be schikbaar komen. De opname-capaci- afnemers van het gas bij de voorge stelde nieuwe oragnisatie niet wezen - teit van de gassektor is onvoldoende anders zijn dan in de huidige voor deze hoeveelheid. Indien het situatie het geval is. De nieuwe maat- echter ook zal worden gebruikt op schappij zal moeten beginnen met de gebieden, waarvoor thans andere lopende contracten van de bestaande energie-produkten worden toegepast, afstandsgasleveranciers over te ne- dan zal het volledig op de nationale men. Om de gewenste ontwikkeling energiemarkt tot zijn recht kunnen mogelijk te maken zullen zowel de komen. prijzen als een aantal andere leve ringsvoorwaarden in de bestaande contracten moeten worden gewijzigd. Hiervoor zullen nieuwe overeenkom sten met de gemeentelijke afnemers noodzakelijk zijn. Bij de opening van de zaterdag- altijd geheim en ook de onderwijs- niddag gehouden Verbondsbestuurs- organisaties, die om advies gevraagd vergadering van het Katholieke On- worden, krijgen altijd stukken slechts derwijzers Verbond gaf voorzitter onder strikte geheimhouding. Joh. H. M, Derksen te kennen slechts „gematigd" verheug j te zijn over de Juist bij de voorbereiding van de aanvaarding van de Mammoetwet, maatregelen van bestuur,' die de Wat de hoofdlijnen van deze wet Mammoetwet in het vooruitzicht betreft is het een gelukkige omstan- stelt, is er behoefte aan openbaar- digheid dat thans mogelijldieden zijn beid. Dat de vier VKMO-organisa- geschapen voor een geheel nieuwe ties, die altijd zo sterk klagen over conceptie an de onderwijswetgeving, gebrek aan overleg, gezamenlijk zich dat het gehele voortgezet onderwijs principieel verzet hebben tegen de thans onder de pacificatie valt, dat regeling van de maatschappelijke or- aan alle scholen gelijke kansen gelijke mogelijkheden worden ge boden en dat cok het beroepsonder wijs zijn plaats heeft gekregen. Maar te komen tot beslist teleurstellende punten noem* fender overleg, de de heer Derksen het feit dat art. ganen heeft de heer Derksen mede ten zeerste bevreemd. Immers nu was er gelegenheid om beter en doeltref- De aanschaffing van het automa- 3, waarin de maatschappelijke or- tisme ten aanzien van de stichting ganen zijn opgenomen, niet zo is VGLO- en ULO-scholen (straks aanvaard als was voorgesteld. Het LAVO en MAVO-scholen geheten) amenderm »t van de heer Van Ben- kon de heer Derksen nog geen winst- nekom noemde de heer Derksen een punt noemen, want de daarvoor in de plaats tredende plan-procedure is nog maar een probeersel, waarmee water-en-melk-amendement, waar mee eigenlijk niets anders is ge- beurd dan het in de wet vastleggen men ondervinding moet opdoen en wat tot nog toe steeds een gevolgde waarover nier. and erg enthousiast gewoonte was. kan zijn. De door de inspecteur-generaal mr. De heer Derksen betreurde dat ir. M. Goote op Pinksterdrie te 's-Her- hier de KVP-fractie met haar amen- togenbosch gehouden rede over het dement geen succes heeft kunnen LAVO, waarbij het vroegere VGLO boeken, want het ging er om te ko men tot openbare adviezen. De ad praktisch weinig kansen geboden wordt, heeft de heer Derksen huive- Andere gassoorten vervangen De minister van economische zaken Volledige zegt in zijn nota te streven naar een meentelij ke zo groot mogelijk nationaal econo misch voordeel. Allereerst moet wor medewerking der ge- distributiebedrijven is noodzakelijk. In dit verband lijkt gas levering volgens een algemeen stan den gestreefd naar afzet op de markt üaardcontract wenselijk, waarbij de van de openbare gasvoorziening. Men prjjs ,n zekere mate zou kunnen va- wil daarbij andere gassoorten ver- rjëren naar gelang de transportaf- vangen en het debiet uitbreiden. stand en de omvang van de afname. Ondanks noodzakelijke investeringen Onderhandelingen van de gemeenten (van naar verluidt vele honderden gezamenlijk met de gasmaatschappij miljoenen guldens) zal de prijs van zjjn arom evenzeer gewenst, het gas zodanig kunnen zijn, dat inmiddels is een commissie van het aantrekkelijk wordt aardgas op regionale organen, die zich voorstelt ruime schaal te gebruiken voor ruim- - te verwarming. Voorts wordt een vrij ruime markt verwacht voor hoog waardige industriële toepassingen, namens de gasafnemende gemeenten met de nieuwe leveranciers te onder handelen opgericht. Hij heeft reeds dus daar, waar gas door z'ijn speci- «n gesprek tot stand gebracht tussen fieke brandeigenschappen een hoge- vertegenwoordigers van de commis- re waarde heeft, dan andere brand- sie en de partners in de nieuwe maat- stoffen (bijvoorbeeld metallurgische schappij. De resultaten van deze eer industrie). De participanten in de ste bespreking acht de minister be- winning verwachten, dat de afzet, vredigend. berekend op 30 jaar, voor de open bare verwarming, de ruimteverwar ming en voor hoogwaardige indus- De Nationale Gas Mij. n.v., opge- richt ter bevordering van de coördi- triële toepassingen geleidelijk tot een natie van de openbare afstandsgas- veelvoud van de tegenwoordige ener gie-afzet kan worden opgevoerd. voorziening, is door de feitelijke .ont wikkeling weinig levensvatbaar ge- Het aardgas zal dus zo volledig bleken. De minister ziet in een nieu- mogelijk worden ingepast in de na- we opzet voor de N.G.M. geen reële vrzen van de Onderwijsraad zijn rig gemaakt ten aanzien van de des betreffende bepalingen ii. de Mam moetwet. De zelfstandige HAVO-school en de 3-jarige als afsluitend onderwijs bedoelde stream aan de MAVÓ- school noemde de heer Derksen een bedreiging voor de 4-:arige MAVO. Ook de kwestie van de bevoegdhe den is een moeilijke zaak. Voorzitter Derksen had hier liever een aparte buiten de mammoet val lende regeling zien tot stand komen omdat er -Ie algehele opleiding van de onderwijsgevenden mee gemoeid is. Nu i alles op een avond met een wijzigni.'pr *a door de Kamer wel erg snel aanvaard. Herinnerend aan de woorden van een tegenstander van de Mammoet wet: „Gefeliciteerd, maar zoals de za ken er nu bij staan, komt er geen steek van terecht", riep de heer Derksen de medewerking in van alle onderwijsgevenden om te zorgen er bij te zijn ais de bepalingen van de het overgangsrecht regelende Mam moet aanvullende wet tot stand gaat komen. ..Wij zullen", aldus de heer Derk sen, „dan moeten strijden en vech ten om onze zienswijzen aan de over heid kenbaar te maken en in de wet verankerd te kunnen krijgen". Later op de middag klaagde ook frater Gerlach, hoofdbestuurder van de Ver. v. R.K. Mulo, erover dat er eigenlijk maar heel weinig rekening gehouden was met de door de Al gemene Nederlandse Onderwijzers Federatie ia-~ voren gebrachte be schouwingen en suggesties. HMS MMM MR '5da8der{y»n Gogh; De maand anril ging voorbij, mei zette in met guur weer en regen vlagen. De kinderen liepen met de kraag van hun regenmantel op en na school kwamen ze zo gauw mo gelijk thuis. Dat was lang niet slecht voor hun huiswerk; anders was het zo moeilijk, rustig op je stoel te blij ven zitten en aardrijkskunde te le ren, terwijl er buiten slagbal werd gespeeld of verstoppertje. Zelfs Flor- rie deed nu goed haar best en maak te wonderlijke vorderingen, geholpen door Elly. Ook de rector hielp haar zoveel mogelijk, legde de sommen nog eens uit of overhoorde geschie denis en '.ardrijkskunde. Pim lag nog boven, het been ge nas minder gauw, dan de dokter gehoopt hai. Ook bleek hij erg gauw vermoeid, zodat de zuster nog een weekje langer bleef. Als het heel goed ging, mocht hij beneden komen lig gen, voor de openslaande deuren. Maar nu het weer koud bleef, miste hij daar niet veel aan en hield de dokter hem vooreerst boven. 't Bezoek werd erg beperkt, alleen Tineke mocht elke middag een half uurtje bij hem zitten, wat ze nooit oversloeg. De zuster had dan haar vrije uurtje en zo konden zij en Pim ongestoord samen babbelen; ze zagen elkaar nu heel anders dan vroeger en Tineke praatte vrijuit en vertelde Pim alles. Ook vroeg ze zijn raad. Nu het zover was gekomen, dat haar vader voor goed weg vrs gegaan, liep ze met 't plan rond bij hem te gaan wonen en voor hem te zorgen. Ze wilde van school en in september een cursus volgen op de huishoudschool. Haar moeder zou er zich eerst wel tegen verz tten, maar als vader haar bij zich wilde nemen, dan zou het was geen noodsprong, ze vond het prettig voor iemand te zorgen en speciale talenten had ze toch niet. Pim dacht een paar minuten inge spannen na, Hij streelde Tineke's hand en zei: „Voor je talen is het lam van school te gaan. Maar verder is het niet gek, je kunt je dan vast oefenen on je vader en ons huishou den geweldig goed doen later. Voor al goed leren koken, je weet dat de weg naar het hart van de man door de maag gaat!" Tineke bloosde en fluisterde: „Ik dacht dat ik je hart al een beetje had". „Kom hier", beval Pim en trok haar hoofd naar zich toe. Hij keek haar ernstig aan en zoen de haar voorhoofd. „Lieverd", zei hij. Tineke het haar hand in de zijne en zweeg. Ik trouw nooit, had ze ge zegd tegen Elly en ze meende het toen. En nu zinspeelde Pim op hun huwelijk later. Ze voelde zich ver ward, en wist niets te antwoorden. „Ben je boos op me?" vroeg Pim na een poosje. Ze schudde het hoofd. „Nee „Ik heb je niet aan het schrikken willen maken en ik kan wel wachten. Ik hou zoveel van je. Tien. én ik zal wachten. Zul je dat nooit ver geten?" „Nee", antwoordde zij. „Hou je ook een beetje van mij?" „Ja", zei ze op fluisterende toon. „Dan is alles in orde", besloot Pim. En verder werd er niet over gepraat, Op een morgen organiseerde mijn heer een opstellenwedstrijd voor de 5de en 6de groep, 't Was goed, dat ze vóór het examen nog een keer 'n goed opstel maakten en op deze ma nier zouden ze zich extra uitsloven. Het onderwerp was vrij; ze moch ten het helemaal maken, zoals ze wilden en kregen er veertien dagen tijd voor. Natuurlijk konden ze er op school aan beginnen en het thuis afmaken. De meningen van de leer lingen waren verdeeld, maar lang zamerhand wist mijnheer ze op gang te brengen. Hij besprak allerlei on derwerpen met hen en het bleek, dat er genoeg was om uit te kiezen. 't Was onder een opklatende he mel, dat Florrie en Klaatje met Jetje naar huis liepen die dag. Het was woensdag, dus hadden ze een vrije middag voor de boeg. Klaartje was hier erg blij om, ze was loom en sla perig. De zon brak voor het eerst door de wolken, ran alle struiken hingen grote glinsterende droppels. Een fijne damp. steeg op van het grasveld en de zonnestralen weerkaatsten in de honderden plassen op straat. De kinderen slenterden langzaam naar huis, het weer was vee] warmer plotseling en 't was lekker je eens niet te haasten. Plannen voor de middag maakten ze overigens niet, ze hadden immers hun huiswerk en nu ook het opstel. „Ik vertik het, ik weet niets", bromde Florrie. „Ik heb er ook niks geen zin in", zuchtte Klaartje. „We hebben nog een zee van tijd, joh", suste Jetje, „je hoeft het van middag niet te maken". „Als ik maar wist waarover", pie kerde Florrie. „Jij hebt anders genoeg beleefd voor honderd opstellen", vond Jetje bent al vaak verhuisd en je logeert telkens ergens....", maar hier hield ze verschrikt op, want ze kon toch niet praten over Florrie's moeder en het wonen bij de Frankens. Florrie haalde onverschillig de schouders op. ,,'k Zal wel wat vinden. Klaar wint het toch, dus hoeven we ons niet in te spannen". Klaartje kreeg een kleur van boos heid. „Wat flauw om dat te zeggen. Ik weet immers ook niets". „Nee", plaagde Florrie. ..maar 1e bent zó knap, 't wordt natuurlijk prachtig. Je weet 't stiekum natuur lijk al lang en nu doe je maar zo. Ben je nog niet eens begonnen?" Klaartjes ge-'^M vertrok van woe de. „Je bent een naar kind", zei ze, vlak voor Florrie. „Je bent vals". Florrie lachte. „Dacht je dat?" zei ze .„Ik ben tenminste niet zo heilig als jij". Klaart jes ogen fonkelden en voor ze hetwist, had ze Florrie een klap in haar gezicht gegeven. Dat was het sein vcor een vecht partij. Allerlei kleine ergernissen en moeilijk] -den tussen hen beiden ont laadden zich in de stompen en klap pen, die ze elkaar gaven. Jetje stond er verbouwereerd bij en riep: „Pas op Florrie's bril". Dat was een ge vaarlijk ding in een vechtpartij! Hun haren zwierden slordig om hun hoofd, modder uit een plas spat te om hun oren en hun tassen, als wapens gebruikt, werden vuil, ter wijl de schriften er uit puilden. Een juffrouw riep dat 't schande was. maar de twee kemphanen luis terden niet en vochten verbeten door. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9