HOE EEN MAGISTRAET ZIJN DORPERS IN BEDWANG HIELD Leidse symphonie in licht en donker OOK SCHIPHOL HEEFT EEN BOEIENDE GESCHIEDENIS Vrijdommen en voorregten, geregtigheden, ordonnantiën en keuren DINSDAG 17 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Haarlemse bloemenkeuring De voorposten van bet gladiolen- leger-in-aantocbt hebben zioh ge meld: de Noordwijkse giladiolen- speciaJiisten Konijnenburg Mark brachten de eerste collectie gladiolen van het vrije veld, een kleine veer tien dagen later dan normaal. We zagen veertien verschillende varië teiten, allemaal van het zgn. butter- fly-type, waarop deze firma het pa- tentt schijnt te hebben. Een middel grote, elegant gebouwde gladiool, waarvan nagenoeg alle zaailingen een sprekend merk in het centrum dragen. Tot de meest opvallende be hoorden Silva, lichtrood met opval lende gele vlek, Florestan, fraai crème met purper merk, Prelude crè me met bijzonder opvallend purper merk in de keel, Gospelsong, flu- weelrood met witte streepje» en Pan da, oranje miet heidér gele tekening in het hant Verder zagen we de fraaie oran jerode Jollie Goeur van Jonkman- Hulisebosch, Sassenheim, die ook van het vrije veld was gesneden, terwijl G. Beukers uit Noordwijk twee favorieten uit zijn grote pri- mulinuscollectie boende en wel de lila getinte Violet lady en de rose Cherry Blossom. Deze kleinbloemi- ge gladiolen zagen er best uit. Uit Roelofsarendsveen kwam C. A v. d Wereld met de charmante gladiolus nanus en - ramosus. De flonkerend rode Robinette sprong direct in het oog en ook de vlees kleurige Loveliness en de rose Ada mochten er wezen. Beste lildum Martagon album zag men van J. de Goede, Breezamd en A. TwaaMhoven, Akersloot, pre senteerde een nieuwe Tritteleia en wel een zaailing van de diepblauwe Laxa (die ook aanwezig was). Deze aaniwinst is iets lichter van kleur dian de moedersoort en sloeg een uit stekend figuur. Er werd een ge tuigschrift eerste klasse aan toege kend. Tenslotte liet de fa. Walter Blom uit Hillegom de fraaie lichtblauwe Engelse iris Blue Haze zien en de ze variëteit zagen we ook van de fa. H. van Waveren uit Lisse. En hiermee had men de keuring gehad. Een uiterst magere schotel en dat in een tijd waarin anders de tafels plegen door te buigen onder de gladiolen en andere zomerbloe men Het is algemeen bekend dat „Schip hol", de nationale luchthaven van Nederland, is gelegen in de noord oosthoek van de Haarlemmermeer polder, 4 meter beneden de zeespie gel. Documenten uit 1447 en kaarten uit het jaar 1610 maken ook reeds melding van een „Schip Holl". Hier mee werd echter niet een veilige lan dingsplaats voor vliegtuigen aangege ven, maar een baai in het Haarlem mermeer waar bij zuidwesterstorm het water zo hoog werd opgezweept, dat daar menig schip verging. Niet alleen schepen werden door het stormachtige Haarlemmermeer bedreigd, maar ook land en steden. Zo werd in november 1836 het water door een hevige zuidwesterstorm zo hoog opgestuwd, dat 4000 ha land werd overstroomd en de vloed zelfs tot voor de poorten van Amsterdam kwam. Een maand later blies de wind letterlek uit een andere richting, Een symphonie van licht en donker is de Leidse Lakenhal in combinatie met een boom en een beurtvaartschip. Het is hoofse muziek, geheel in overeenstemming met de def tige sfeer van de Lakenhal. Voorname kooplieden treden af en aan. Binnen keuren zij de stoffen, die straks weer de ranke leden van bevallige me- joffers omkleden. Zo slaat de fantasie op hol. Maar het is dat we met de echt-twintigste eeuwse schijnwerpers geen raad weten. Die staan daar wat plompverloren mifden in het tafereel. Maar de stille, don kere bezonkenheid van het schip maakt alles weer goed. (Foto: Qhr. Stapels) NOORDWIJK AAN ZEE PUZZELRIT VAN „ST. WILLIBRORD U.L.O." Ter afwisseling van het traditio nele schoolreisje werd voor de leer lingen van de derde en vierde klas van de r.k. U.L.O.-school „St. Willi- brord" een puzzelrit georganiseerd, die leidde door het fraaie gebied van de Noordduinen en het Langeveld. De organisatoren van deze rit de he- Zó ging het in de oude Heerlijkheid van Valkenburg Het is een oud gezegde: De tijden veranderen en de mensen met hen. Maar even waar is, dat de geschiedenis, ondanks verandering van tijd en mensen, zich toch altijd weer schijnt te herhalen. Wel licht is zelfs een ander gezegde: Andere tijden, andere zeden, ook maar gedeeltelijk waar. Ging het in oude tijden rauwer en ruwer toe dan thans? Of andersom: was er vroeger geen baldadigheid door rabauwen, zoals thans door veel lieve opgeschoten knapen en meid j ens? Wij kunnen het nauwelijks aannemen na de lezing van een boek in handschrift, dat berust in het archief van de gemeente Valken burgZuid-Holland en dat in ongeveer 1735 moet zijn geschreven. Weliswaar worden daarin zaken gereglementeerd, waarvoor wij in onze huidige tijd met een vergevende glimlach de schouders zouden ophalen, zoals onze gemeentelijke voorschriften en regle menten voor onze geliefde voorvaderen niet meer of minder dan sanskriet zouden zijn. Maar die reglementen zijn er toch maar altijd ren R. F. Mertens en B. J H Boers geweest en al mogen de onderwerpen veranderd zijn, uit het feit, konden met groot genoegen consta- dat er tegen en over gereglementeerd moest worden, is toch wel teren, dat dit experiment volkomen het bewijs te leveren dat mèt de tijden lang niet altijd de zeden slaagde, dank zij het grote enthou- veranderd ziin en dat er eigenlijk niets nieuws onder de zon is. siasme, waarmee door de circa 100 scholieren getracht werd, een oplos- sing te vinden voor de vele proble men, waarvoor zij onderweg gesteld werden. Toen de eerste finish in café „De Duinpoort" bereikt was bleek overi gens wel, dat de fopcontroles aanmer kelijk drukker bezocht waren dan die, waar een goed stempel op de routekaarten een plaats kreeg en dat een ei geen zuivelproduct is en een tafel niet alleen een meubelstuk maar n - ook de tafel van één kan zijn, daar 1 tot titel: „De oude Heerlijkheid Anderen, datze van de roofvoogels, kwamen de meesten pas achter tij- van Valkenburg. Deszelfs vrijdom- Valken genaamt, hare benaaminge dens de gezellige lunch in de Lange- men. Voorregten, Geregtigheden, or- ontleent." Maar ze nemen op gezag veldse uitspanning. donnantiën en Keuren. Uit de agte van oudere schrijvers aan „dat al- In het tweede gedeelte van de rit Bescheijden en oude Registers t'zaa- hier een van de Roomse vijftig Bur- bleek, dat de ervaringen in de mor- mengesteld door Corn, van Alke- gen pf Kastelen zoude gestaan heb- genuren opgedaan hun vruchten ma(*e. P. van Der Schelling." ben." reeds afwierpen, want er werd door Het begint met een Beschrijvinge de meeste puzzelaars(sters) een veel van He Hooge Oudheijd. De jongste opgravingen hebben be- beter parcours gereden. Voor ver- wezen, dat Corn, van Alkemade en schillende controlepunten zag men „De Bewoonderen dezer Landen tv^ï^aa5iffeuS5. °p ,,~r!é™?™rHg de é„uipes .eerst rustigoverleggen, hebben oen ou? geleeft onder «f SsTS het b .nde Hepdendom De even later ze dat Christelijke^ Codsdienstis in jon- bewaarheid wordt door 'de onder.. ger lijden aangekandigt. De ee aardse overblijfzels van een zoda- ste Christen Leraars in deze ni b welke a, de d Noordse Landen afgezonden ter veele Romeijnese penAngen bekeennge der Landzaten heb- werden gevonden ben in den beginne van hunne bedieninge, met een geringe voortgang de waare Godsdienst kunnen invoeren ter oorzaak van de hardnekkige aanklevinge voert ons te ver de twee dorps- dezer Landaard aan hunne va- kronikeurs in hun boek op de voet derlijke gewoontens en oude blijven volgen. Ze geven in chro- Godsdienstigheden". nologische volgorde vanaf 866 af schriften van een groot aantal do- En dan gaan de schrijvers dooi kumenten, betrekking hebbende op met de geschiedenis van „Biscop de kerk en de heerlijkheid, waarvan Rooyen 200 str.p.; 3. Peter van Wes- Willebrordus", de oude kerk van de bezitters van de Hoge en Vrije ten en Baptist Bartlings 230 str.p.: Valkenburg, de horigheid aan „den Heerlijkheid Wassenaar de rechts- 4. Renée Raken en Henk Vink 230 Abd van Epternaken" en de over- macht uitoefenden. Het gaat ons op str.p.; 5. Jan Geerlings en Jacques de dracht van het bezit „in den boezem het ogenblik meer om de merkwaar- Lange 250 str.p.; 6. André Huiskamp van de Hollandse Graaflqkheijd." dige „Ordonnantiën en Keuren", die en Ton van Rhijn 250 str.p.; 7. Marian in het boek staan afgeschreven. Zonneveld en Jenneke Westgeest 250 Over de „Benaaminge" van de Zo lezen we in de Ordonnantie op strp.- 8. Anneke Steenvoorden en heerlijkheid „heerst eenige duister- de Paardemarkt, dat „geen boyen Henny van der Vlist 300 str.p.; 9 heijd", zeggen de schrijvers. „Zom- of tenten, daer men herberge houd Wally van Schooten en Piet Verhoe- mige willen, datze de naam aan eene en wijn, dik of beste bier is tappen- ven 300 str p Falko, als de eerste Stigter of Heer de, sullen mogen gestelt werden, an- alvorens zij besloten de al of niet goede controles, gevormd door de le raren en leraressen van de school, binnen te rijden. De resultaten wer den dan ook steeds beter en er waren zelfs équipes, die tot aan de finish op het gemeentelijk sportpark aan de Van Panhuysstraat een foutloze route reden. Het hoogtepunt van deze bijzonder geslaagde en feestelijke schooldag vormde de prijsuitreiking 's avonds in de aula van de school. De volgen de teams wisten op een prijs be slag te leggen: 1. Jan van der Nou- land en Gé van Went 190 straf punten Ria van Kampen en Monica van DE PAARDENMARKT ders als op beijde de rijen van desel- ve markt, te weten ten Oosten ende westen, daer deselve gewoon zijn van ouds gestelt te werden." MOEDWIL EN DARTELHEYD Een andere ordonnantie gewaagt er van, dat door het lopen en dra ven, zo van gehuwde luyden als van jonge gezellen, jonge Dogters ende kinderen ten huize van Floris Cor- nelisz, wonende in 't Heylige Geest- huys binnen den dorpe van Wasse- naer, welke Floris Cornelisz „zijluy den porrende en dagelyx quellende zijn, zoo aan zijn persoon, als aan zijn deure, vensters ende glasen te kloppen. Onze Floris was blijkbaar niet be giftigd met veel geestvermogens, want genoemde plagerijen hebben tot gevolg, aldus de ordonnantie, „voors. Floris zijn memorie (die hij God betert niet veele en heeft) nog meer te benemen en te verminderen, 't welk zulks niet en behoort." Degenen, die betrapt worden bij deze baldadigheid worden bedreigd met een boete van tien Carolus gul dens „ter 40 groten Vlaems 't stuck." MISHANDELEN VAN BRUYDEGOMS EN BRUYDEN Een keur van 1603 gaat tekeer te gen hen, die zich niet ontzien „Bruy- degom en Bruyd te vervolgen en hunluyden te smakken met slik, vuyl- nisse en zand, overzulks de goede luyden haer klederen zijn schenden de en dat die goede Luyden, door den moedwillige drang, die zij doen de zijn, nauwelyx hun mantels ofte huyken aan haer lyf of op haer hoofd en mogen houden." Ieder, hetzij jong of oud, die zich daaraan schuldig maakt verbeurt eveneens een boete van tien Car. guldens tot 40 gr. VI. Eenzelfde boe te krijgt hij, die „bij den Dienaar des Goddelijken Woords" of bij de magistraten zich niet „in stilligheijd begeven," wanneer de bevestigingen van „de trouwe" wordt voorgelezen. „Een iegelijk beschutte dus zijn scha de." ONTSTTGTINGE ONDER DE PREDICATIE Tien Car. guldens boete is ook het risico van hen, die op zondagen on der de predicatie „by de put onder de lindeboomen vergaderen, hou dende aldaer hare ydele klappinge tot ontstigtinge van de Gemeente, mitsgaders haer vervorderen onder de predicatie in de herberge te zit ten drinken en rumoer te maken." Dat betekende dus, dat tijdens de predikatie van de dominee 's zondags zich niemand bij de put, onder de lindeboom of aan 't kerkhof „op de mueren" of in de herberge mocht op houden. „Een yder segget den an- waardoor nog een 7500 ha land werd overspoeld en waarbij de stad Lei den ernstig werd bedreigd. Een gerechtvaardigde vrees voor de „watergolf" was één van de redenen voor het besluit het Haarlemmermeer droog te leggen. Wat volgens een plan van 2 eeuwen tevoren van de molenmeester Leeghwater slechts mogelijk zou zijn met 160 windmo lens, kwam nu tot stand door 3 stoomgemalen. De gemalen „Leegh water", „Cruquius en „Lijnden" pompten in 4 jaar 831.000.000 m3 wa ter in een met de hand gegraven ringvaart, alvorens het meer op 1 juli 1852 droog lag. Het resultaat was een polder van 18.000 ha met een ste vige en vruchtbare kleibodem. Eerst een fort In de beruchte noordoosthoek van de polder werd een fort gebouwd, dat de naam „Schiphol" kreeg. Toen in 1917 aan de voet van dit fort een mi litair vliegkamp werd aangelegd, werd dit eveneens „Schiphol" ge noemd. Drie jaar later, op 17 mei 1920, opende de KLM hier haar eerste luchtlijn: Amsterdam-Londen v.v. Sindsdien groeide Schiphol van vlieg- weide tot wereldluchthaven van de hoogste internationale klasse. Behal ve de KLM zijn er thans nog 21 bui tenlandse luchtvaartmaatschappij en die lijndiensten van en naar Schip hol onderhouden. Al in de beginjaren genoot de burgerluchtvaart grote belangstelling van het publiek. Voor de bezoekers wérden spéciale faciliteiten gescha pen, zoals een publiek-terras langs de rand van het opstelveld en later een dakterras en een restauraiit. Uiteraard dienden maatregelen te worden genomen ter bestrijding van de kosten van aanleg en onderhoud van deze outillage voor bezoekers. In 1929 werd daarom door de Gemeente Amsterdam, die toen het beheer voer de over de luchthaven, besloten tot de heffing van 15 cent entree per persoon. Dit oedrag werd na de oor log verhoogd tot een kwartje en is sindsdiens zo gebleven. In de eerste jaren van de burger luchtvaart trokken de prestaties van de luchtvaartpioniers soms duizen den bezoekers per dag naar Schip hol. Op 30 december 1933 waren op Schiphol 12.788 belangstellenden aan wezig, toen Smirnoff om 22.16 uur de „Pelikaan" aan de grond zette. Met dit vliegtuig had hij een record vlucht gemaakt naar het toenmalig Nederlandsch-Indië, heen met kerst- post en terug met nieuwjaarspost. Op 21 november 1934 waren zelfs 36.709 belangstellenden naar de luchthaven gestroomd om de aankomst bij te wo nen van Parmentier die met de „Uiver" grote prestaties had ver richt ln de handicapwedstrijd Lon- den-Melbourne. In verband met de afgekondigde staat van beleg was de luchthaven gedurende de laatste wereldoorlog niet opengesteld voor bezoek. In 1945 kwam Schiphol echte" op een andere wijze in het middelpunt van de be langstelling te staan. Ter leniging van de nood in het westelijk deel van ons land werden toen door 1200 Ame rikaanse bommenwerpers vele dui zenden voedselpaketten op 't luchtha venterrein afgeworpen. Op 25 juli 1946 werd Schiphol weer opengesteld voor het publiek; nadat de herstellingwerkzaamheden aan de tijdens de oorlog totaal verwoeste luchthaven flink op gang waren ge komen. Sindsdien is Schiphol één v^n de belangrijkste toeristische at tracties van ons land geworden. In 1947 werd voor het eerst de 500.00ste bezoekers in één jaar be groet. De 1.000.000ste bezoeker in één jaar kwam voor het eerst naai Schip hol in 1955 en het jaar 1960 bracht Schiphol voor het eerst een 1.500.000- ste gast. In 1961 bedroeg het bezoe kersaantal reeds 1.604.700. De N.V. Luchthaven Schiphol, die sinds 22 januari 1958 het beheer voert over onze nationale luchthaven, hoopt binnen enige jaren een 2.000.000ste bezoeker per jaar te re gistreren. deren voort en zij hiermede gewaer- schout." Minder dan tien Car. guldens schijnen de straffen niet geweest te zijn, want die boete hing ook boven het hoofd van hen, die „vuylnisse aen de kerkmuuren smacken, of in de kerkeglasen of op het dak te smacken of smyten, nog met eenige roers of kluytboge of ander te schie ten naer eenige gevogelte op of om trent de kerke sittende, veel min der binnen de Dorpe te kaetsen, kol ven of klootschieten, of eenige vin ken, sprewen of ander gevogelte, aen de kerke nesten stellende, te beroven." NOG MEER VERBODEN Er waren verbodsbepalingen op het dansen in de herbergen ter vasten avondviering en op met name het „gansrijden, konijn of snoek te trek ken door mans- of vrouwspersonen, vryers of vrysters, niemand uitge- zondert." Er bestond ook al een soort van vestigingsvergunning, want wie brood bakken wil als „openbaer bakker" is gehouden binnen acht dagen nu publicatie van een keur uit 1585 te komen bij de schoutt van Wassenaer „en laeten synen naem ten register stellen, mitsgaders zyn merk, daer- mede hij zijn brood teykenen wil." Hij zal voorts goede gewichten moeten gebruiken „accorderende mette yk van de stede van Leyden" en de weegschaal moet „regtvaerdig" zijn. De grootte van het brood moet zijn „als binnen Leyden." Het schijnt dat het tijdens de paar denmarkt door de vreemdelingen, die ter markte kwamen, koopluyden met craemeryen, e.d., niet altijd zo nauw met de goede zeden werd genomen. Waarom anders een ordonnantie te gen „kamerspeelders. ryffelaers, loo ters" en zij, die het met „ligte vrou wen" houden of zich schuldig maken aan „ongeregeltheden, dievery, hoere- rye als van andere intolerabele moed willigheden." Dat onder al dat ge noemde intolerabels ook „vegten, kyven, mestrekken etc." wordt ver staan, is ook wel duidelijk. CONSENT TOT DE VASTENAVONDSPELEN In 1610 verzochten een aantal Val kenburgers, overigens niet met name genoemd, consent op de Vastelavond „tot haerder recreatie te trecken de gans, konyn, paling of snoek en dier gelijke, 't welk zyluyden nu geerne wederomme zouden doen en daer na metten anderen vrolyck zijn." Zij bidden daarom ,seer ootmoedelyck" dat zij op de komende vastelavond „tot haer vermakelijkheijd sullen mogen trecken gans, conyn, paling, snoek ofte haan, mits dat 't selve zal geschieden met alle modestie en discretie." Prins Maurits, tot wien het ver zoek als Heer van Wassenaer en Val kenburg was gericht, heeft daar goedgunstig op beschikt. Hij kon naar onze huidige gevoelens ook moeilijk anders, want waarom zou hij de kop pen van ganzen, konijnen, palingen snoeken of hanen hoger schatten dan het hoofd van zijn grote raadspensio naris? MOORD IN „DE OLIFANT" Laten we het verhaal besluiten met een „Criminele Indaginge", zo als die in het handschrift van Alke made en Van Der Schelling is opge nomen. Curiositeitshalve laten we van deze Indaginge de spelling on gewijzigd. „Jonker Jurien van Wassenaer, Balliu vanden Huyse en Heerlijk- heyd van Wassenaer, inden name ende van wegen de Heerlijkheyd van denselven Huyse, doet in roepen en verdagen Steven Jansz. Droogscheerder, omme op pene van Ban en confiscatie van goeden te verschijnen in de Ballius Vierschare tot Wasse naer, voor de Welgebore Man nen aldaer. Etc. Ter zake hy ovden 16 July voor- leeden (1607) des namiddags ten 6 ueren opde werf of opde rol- baen vande herberge van Augus- tyn van Heymolen, Waerd in de Olifant binnen den Dorpe van Oestgeest inde Heerlijkheyd van Wassenaer, met een blootte op steker eenen Markus de Graef in zijn linker borst van boven een wonde moorddadig geinti- geerd heeft, gaende nederwaerts tot int harte, daer deselve Mar kus dadelijk (God betert) af ge storven is. Etc". We weten het niet, maar we gelo ven zo dat Steven Jansz. Droog scheerder beter de benen had kun nen nemen op straffe van „Ban en confiscatie" zijner goederen, want deze, in de Indaginge zo realistisch beschreven „opstekinge" zal hem de kop wel hebben gekost.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 6