S)e CéidóeSou/ïo/nt DE BESPREKINGEN OVER BUNKER-PLAN GEEN DELEGATIE NIEUW GUINEA-RAAD NAAR INDONESIË INGRIJPENDE WIJZIGING BRITS KABINET Djakarta heeft veel fantasie „Begraaf gedode militairen in Nederland" Regering had geen bezwaar Zuid-Slavië wenst vergoeding DE ACTIE TEGEN DE PARA'S Veiligheidsraad deugt niet DE VERMISTE DAKOTA EEG-topconferentie voorgesteld Verrassing te Londen Hoogwaterstanden ZATERDAG 14 JULI 1962 52e JAARGANG No. 15.677 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papoea's wilden toch niet naar Soekarno Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Het bureau van secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft vrijdag het volgende communi qué uitgegeven: „Delegaties van de regeringen van Nederland en Indonesië hebben in te genwoordigheid van de heer Ells worth Bunker, die de waarnemende secretaris-generaal van de V.N. ver tegenwoordigt, het overleg hervat voor een vreedzame oplossing van het geschil over West-Nieuw-Guinea, op basis van het voorstel van de heer Bunker." Over de sfeer van de besprekingen werd niets medegedeeld. ROBERT KENNEDY De Amerikaanse minister van jus titie, Robert F. Kennedy, heeft don derdagavond in de Indonesische am bassade in Washington gezegd, dat de resterende verschillen van opvatting tussen Nederland en Indonesië inza ke Nieuw-Guinea „zeer, zeer klein" zijn, en vreedzaam zullen worden op gelost. De minister was van mening, dat er geen enkele aanwijzing bestaat dat Nederland de ambitie koestert koloniale mogendheid te blijven. De Nederlanders, zei hij, zijn bereid zich uit Nieuw-Guinea terug te trekken. Wat moet worden geregeld zijn de voorwaarden daartoe. Minister Kennedy had uit zijn on derhoud met koningin Juliana en re geringsfunctionarissen de overtuiging gekregen, dat de Nederlanders „ge weld met geweld" zouden beantwoor den, zouden ze daartoe in Nw.-Gui- nea worden gedwongen. Kennedy zei dat met het lot van de autochtone bevolking in Nieuw-Gui-, nea rekening gehouden moest wor den. „Het gaat erom", zei hij, „of het Ned. Oud-strijders: De federatie van Nederlandse oud- strijders heeft in een brief aan mi nister-president, prof. dr. J. E. de Quay, gevraagd de"" beslissing t.a.v. het niet-overbrengen van de stoffe lijke overschotten van in Nieuw- Guinea gevallen Nederlandse mili tairen naar Nederland, te herroe pen. De oud-strijders zeggen in hun- schrijven aan de premier, dat het „onverdraaglijk" is, dat de graven van de gesneuvelde Nederlandse militairen straks onbereikbaar zul len worden voor de naaste verwan ten. Zij achten het „onaanvaardbaar" dat het overbrengen van een stof felijk overschot alleen mogelijk is indien de nabestaanden zelf de hoge kosten voor hun rekening willen nemen en hiervoor geen rijksmiddelen ter beschikking staan. Zij betreuren deze gang van za ken in het bijzonder, nu het hier „gode zij dank" gaat om een gering aantal gevallenen en zeg gen „met diep leedwezen" van de beslissing van de regering kennis te hebben genomen. van de Nederlanders helemaal juist zou zijn om er op dit ogenblik tussen uit te trekken zonder dat de Papoea's weten waar ze aan toe zijn." MOBILISATIEWET Radio-Djakarta heeft zaterdag ge meld, dat het Indonesische parlement het wetsontwerp voor de algemene mobilisatie heeft goedgekeurd. Met dit wetsontwerp wordt beoogd de re gering de bevoegdheid te geven de Indonesiërs te mobiliseren voor de veiligheid en de verdediging van het land, aldus de Indonesische zender. GROTE FANTASIE Radio-Djakarta heeft vrijdag ge meld, dat Indonesische guerrilla-strij ders een aantal door de Nederlanders in Tanah Merah, een plaats ten noor den van Merauke, gevangen gezette Indonesiërs hebben bevrijd. De guer rilla-strijders hadden volgens radio- Djakarta een aanval gedaan op de Nederlandse militaire post te Tanah Merah en waren erin geslaagd, Indo nesische gevangenen te bevrijden. Radio-Djakarta maakte geen melding van het aantal gevangenen, dat zou zijn bevrijd. Wel beschuldigde het radiostation de Nederlanders ervan, dat de Indonesiërs tijdens him gevan genschap slecht behandeld waren. ZWERVERS TE DJAKARTA Duizenden zwervers en andere lie den zonder middelen van bestaan zijn in de afgelopen nacht in het ge hele gebied van Groot-Djaakrta op gepakt, terwijl ze zoals gewoonlijk sliepen onder bruggen en in voor galerijen. Volgens „Antara" is dit het begin van de „Operatie Lotus", die ten doel heeft deze lieden uit Djakarta te verwijderen. Het groot ste deel zal worden overgebracht naar een plaats in West-Java, Be- kasi, en de jongeren zullen, voor zover zij daartoe in staat zijn, een opleiding krijgen voor nuttige arbeid. De Nieuw-Guinearaad heeft vrij dagavond een motie verworpen, waarin voorgesteld wordt om nog deze maand een delegatie van de raad naar Indonesië te zenden „om het standpunt van de Papoea-bevol king aan de Indonesische regering kenbaar te maken". Vijftien leden van de raad stemden tegen, twaalf leden vóór de motie. De uitslag was tegen de algemene verwachting in, vooal ook omdat de algemene ge machtigde de heer Veldkamp voor de stemming namens het gouverne ment had verklaard, dat er „geen principiële bezwaren" tegen het zenden van een delegatie naar Dja karta bestaan. Hij voegde er zelfs aan toe, dat de Nederlandse regering daar on getwijfeld ook steun aan zou ver lenen. Dat ook van de zijde van het gouvernement ernstig rekening werd gehouden met aanvaarding van de motie blijkt uit het feit, dat de raad in overweging werd gegeven, een delegatie „op brede basis" samen te stellen om bij voorbaat bewe ringen te ontzenuwen, dat de dele gatie niet representatief zou zijn. Het raadslid de heer N. Tang- gahma uit Fakfak, die de motie eerder deze week samen met twee andere leden had ingediend, ver klaarde vrijdagavond vóór de stem ming, dat hij de motie had inge diend omdat zijn kiezers hem had den opgedragen „naar Soekarno te gaan om hem te vertellen dat wij zelfstandig willen worden". De motie werd krachtig bestreden door de heer M. Kaisiepo, die aan voerde dat het zenden van een dele gatie niet nodig is omdat Soekarno wel degelijk weet wat wij willen, een mening die verscheidene an dere raadsleden deelden. De heer A. Onim, bestuursamb tenaar uit Teminaboean, voerde an dere redenen aan om tegen de mo tie te stemmen. Hij betoogde dat het eigenlijk al te laat is om een delegatie naar Indonesië te zenden. Hij zei, zich niet tegen overleg met Indonesië te willen verzetten, maar een dergelijk gesprek zou buiten Indonesië moeten worden gehouden. ANDERE MOTIES AANVAARD. De Nieuw-Guinearaad keurde vrijdagavond wel drie andere mo ties goed. De eerste daarvan was afkomstig van de heer Kaisiepo, daarin wordt de instelling van een commissie voorgesteld, die tot taak zal krijgen de voorwaarden te be studeren, waaraan de in het plan- Bunker vervatte volksstemming moet voldoen. Voorts wordt daarin gezegd, dat „geen oplossing van het conflict om Nieuw-Guinea aan vaardbaar is, die niet voldoende waarborgen biedt voor de vrije uit oefening van het zelfbeschikkings recht". Deze motie werd aangeno men met 25 stemmen voor en 2 tegen. Een motie van de heer Jouwe, waarin wordt aangedrongen op het opnemen van een of meer papoea's in de permanente Nederlandse de legatie bij de Verenigde Naties, werd met algemene stemmen goed gekeurd, nadat de regeringsgemach tigde de heer Veldkamp de bereid heid had uitgesproken om dit „in positieve overweging" te nemen. De laatste motie, ingediend door de heer Walab, een Papoea-onderwijzer uit het Asmat-gebied, werd eveneens aanvaard met 25 stemmen voor en 2 tegen. In deze motie wordt aange drongen op beëindiging van de vij andelijkheden door Indonesië en te rugtrekking van de Indonesische pa rachutisten uit Nieuw-Guinea. Tijdens een bijeenkomst in de raadszaal van het gemeentehuis van Lopik, vrijdagochtend, heeft de voor zitter van de Nederlandse jeugdgemeenschap een cheque van twee miljoen gulden overgedragen aan de voorzitter van de NOVIB. De plechtigheid werd bijgewoond door prinses Beatrix en vormde het sluitstuk van de aktie „10 x 10". Op de foto zien we van rechts naar links: de voorzitter van de NOVIB, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst tijdens zijn dankwoord; de burgemeester van Lopik, de heer L. Schuman; prinses Beatrix en de voor zitter van de N.J.G., ds. N. O. Steenbeek. Zuid-Slavië heeft West-Duitsland gevraagd onderhandelingen te openen over vergoeding voor Zuidslavische slachtoffers van de Nazi-oorlog tij dens de tweede wereldoorlog. Dit heeft een woordvoerder van de Zuidslavische regering vrijdag in Bel grado meegedeeld. Vrijdag heeft H M. koningin Juliana achtereenvolgens in het paleis Huis ten Bosch ontvangen de ambassadeurs van Peru, Zwitserland en Ethiopië, die hun geloofsbrieven aanboden. Deze foto-combinatie toont v.l.n.r.'bij het lnspekteren van de erewacht: Z.E. C. A. la Fuente Locker, ambassadeur van Peru; ZJean Merminod, ambassa deur van Zwitserland en Z.E. Haddsis Alemayehou* ambassadeur van Ethiopië De commandant van de strijdkrach ten in Nieuw-KGuinea, schout-bij nacht Reeser, heeft zaterdag ver klaard, dat de actie tegen de Indone sische parachutisten, ontegenzeglijk in een aflopend stadium is geko men". Op zijn wekelijkse perscon ferentie in Hollandia gaf hij uiting aan zijn voldoening, dat „grote aan tallen parachutisten zijn begonnen zich over te geven". Hij noemde dit het resultaat „van zelfbeheersing van onze kant". Deze hield in, nodeloze verliezen aan Nederlandse zijde te voorkomen en de infiltranten in beweging te houden en geen rust te gunnen. „Het opjagen en uithongeren van de parachutisten, die bovendien geen steun van de bevolking hebben ge kregen, begint nu vruchten af te wer pen", aldus de heer Reeser. Op de persconferentie werd voorts meegedeeld, dat de actie bij Kai- mana na de overgave van 52 para chutisten deze week, wier voorraden tevoren voor het grootste deel in Ne derlandse handen waren gevallen, vrijwel afgelopen is. Onder de gevan genen bevindt zich echter niet de lui tenant Hiro Sisnoto, die zich de bij naam van „fanatieke luitenant" ver wierf door het neerschieten van eigen mensen dhe zich wilden over geven. Inmiddels is deze week het be voorradingsschip van de koninklijke marine „Pelikaan" in Nieuw-Guinea aangekomen. Dit schip, dat een groot aantal jaren in Den Helder heeft ge legen maakte de reis naar Nieuw- Guinea in zeven weken tijds zonder noemenswaardige technische moei lijkheden. Het zal dienen als mobiel centrum voor bevoorrading - van tandpasta tot munitie - en reparaties. Ook de onderzeeboot „Walrus" is de ze week in Nieuw-Guinea aangeko men, ter aflossing van de „Zeeleeuw". De Engelse minister van buiten landse zaker, lord Home, heeft vrij dag gezegd, dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties behoort te worden hervormd en beter moet worden aangepast aan de moderne wereld, maar dat dit door een veto van de Sowjet-Unie onmogelijk ge maakt zal worden. „Het is duidelijk verkeerd dat een land, dat weigert zijn bijdrage te betalen door stemmen dezelfde invloed kan blijven uitoefe nen als de landen die wel betalen. Een verandering in die zin zal echter ook worden tegengehouden", aldus lord Home. De commandant van de strijd krachten in Nieuw-Gninea, schout bij-nacht Reeser heeft zaterdag mee gedeeld dat de officiële opsporings actie naar de sinds 28 juni in Nieuw- Guinea vermiste Dakota van de ko ninklijke Luchtmacht is gestaakt. Dit houdt in, dat het systematische afzoeken door militaire vliegtuigen van het terrein waar het toestel wordt vermist is beëindigd. Het on derzoek zal wel worden voortgezet door landpatrouilles van het bestuur en de politie. Het toestel was op weg van Me rauke naar Biak. Aan boord bevon den zich behalve een vierkoppige bemanning de echtgenote van een ma rine-arts met haar baby alsmede een soldaat van de koninklijke lucht macht en een bij Merauke gevangen genomen Indonesische infiltrant, die voor ondervraging naar Biak zou worden overgebracht. Bondskanselier Adenauer heeft in een brief aan de Italiaanse premier Fanfani een conferentie van dh rege ringshoofden van de zes EEG-landen voorgesteld, te houden in Rome in de tweede helft van september. Adenauer heeft meegedeeld, dat president De Gaulle van Frankrijk een zelfde voorstel aan Fanfani heeft gedaan. Hij deed dit in antwoord op het voorstel van Fanfani om door middel van een EEG-topconferentie een nieuwe aanloop tot vorming van een Europese politieke unie te nemen. De bondskanselier heeft op een vergadering van het bestuur van zijn partij, de CDU, meegedeeld, dat hij en De Gaulle het er over eens zijn, dat Engelands toetreding tot de EEG wen selijk is. Er moeten daarvoor echter nog moeilijke economische en finan ciële problemen opgelost worden. Er is ook nog de kwestie van een struc turele wijziging van de EEG, want niet alleen Engeland, maar ook Noorwegen, Denemarken, IJsland en Ierland hebben een verzoek tot toe lating ingediend. Een verhoging van het ledental van zes tot elf maakt volgens dr. Adenauer ook het bezien van de kwestie van het stemrecht noodzakelijk. Een volledig politieke unie is mo menteel niet mogelijk, zei dr. Ade nauer, „omdat geen land, ook het kleinste niet, bereid is van alle sou- vereiniteitsrechten af te zien. Het zou verkeerd zijn nu al het uiterste te willen. Dat zou een averechtse uit werking hebben". Premier Macmillan heeft vrijdag avond wijzigingen in het Britse ka binet bekend gemaakt. Zeven minis ters verlaten het kabinet: Selwyn Lloyd, minister van financiën en voorheen lange tijd minister van bui tenlandse zeken, Harold Watkinson, minister van defensie, sir David Ec- cles, onderwijs, burggraaf Kilmuir, voorzitter van het Hogerhuis en te vens hoogste rechter, John Maclay, Schotse zaken, dr. Charles Hill, wo ningbouw en plaatselijk bestuur, en lord Mills, minister zonder porte feuille. De minister van binnenlandse za ken, Butler, onofficiële plaatsvervan ger van Macmillan, wordt vice-pre mier, een titel die de premier tevo ren nog niet officieel had verleend. Butler heeft tevens de nieuw inge stelde functie van eerste minister van staat gekregen, waardoor hij meer tijd kan besteden aan het bij staan van de premier. Als belangrijkste verandering geldt voorts de vervanging van Selwyn Lloyd door Reginald Maudling voor malig minister van koloniën. Maud ling heeft als voormalig minister van handel ervaring in de problemen waartegenover Groot-Brittannië zich thans geplaatst ziet bij zijn pogingen tot aansluiting bij de Europese Eco nomische Gemeenschap. In een brief aan Macmillan schrijft Lloyd gaarne in te stemmen met het verzoek van de premier om af te treden, en te beseffen dat zijn econo mische politiek impopulair was. Hij zegt echter er zeker van te zijn dat deze politiek juist was en aanzien lijk succes heeft gehad. Aan Maudling worden door politi ci economische en financiële opvat tingen toegeschreven, die zeer ver schillend zijn van die van Lloyd. maar in officiële kringen wordt er krachtig de nadruk p gelegd, dat de nieuwe benoeming niet moet worden opgevat als een aanwijzing van een verandering in de politiek der loon- stabiliteit. Drastische maatregelen In politieke kringen in Londen is men verrast door de ingrijpende wijzigingen, die Macmillan heeft aan gebracht. Weiningen hadden gere kend op een zo drastische maatregel als het verwijderen van zeven mi nisters die sedert het aan de macht komen van de conservatieven, elf jaar geleden, steeds op de voorgrond stonden. Harold Wilson, voorzitter van de Labourpartij en de socialistische „schaduw" minister v m buitenlandse zaken, verklaarde, dat de omvang der veranderingen de „grootst moge lijke bekentenis" van het falen der regeringspolitiek betekent, omdat „mannen verdwenen zijn die ver antwoordelijk waren voor de funda mentele politiek op het gebied van economie, defensie, woningbouw, en onderwijs". Het logLche gevolg is vervanging van de huidige regering door een socialistische, aldus Wilson. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's WEINIG ZON Zowel boven de Britse eilanden als het Westeuropese kustgebied daalt de barometer. Dit hangt samen met de beweging van een Oceaandepressie, die ongeveer langs de 50ste breedte graad oostwaarts trekt en waarschijn lijk morgenochtend de ingang van het Engelse Kanaal zal bereiken. Aan de voorkant van deze depressie wordt vochtige, vrij warme lucht aange voerd. Hierin komt veel bewolking voor, zodat morgen maar weinig op klaringen zijn te verwachten. Het binnendringen van de vochtige lucht zal plaatselijk met wat regen gepaard gaan. Zon- en maanstanden 15 Juli: zon op 04.37, onder 20.54; maan op 19.03,- onder 02.46. 16 Juli: zon op 04.38, onder 20.53; maan op 20.02, onder 03.34. 15 Juli: v.m. 1.30; n.m. 13.59. 16 Juli: v.m. 2.13; n.m. 14.44. KORRELTJE Voor het merendeel van wat wij geluk noemen, moeten wij zeer op onze hoede zijn. (Henri de Monterlandt)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1