N. Hoogkamer, 50 jaar rotatiedrukker, kreeg zilveren onderscheiding Dr. Jozef Janssen (Leiden) benoemd tot buitengewoon hoogleraar te Amsterdam OFFICIER-VLIEGER Diploma's van vglo „St. Martha" Weerbericht Het weer in Europa VRIJDAG 13 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Garenmarkt, oostzijde, voorzover gelegen tussen de Korte Raamsteeg en het Levendaal, met in- gan van heden voor de duur der werkzaamheden aldaar, is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. (Advertentie) VERKEER Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat zij hebben besloten de aan vankelijk bij wijze van proef geno men maatregel tot afsluiting van de rijwielpaden op de Rijnsburger weg voor het verkeer met rijwielen met ingeschakelde hulpmotor, te handha ven. Het verbod is ter plaatse kenbaar gemaakt door borden volgens model 41 van de bijlage van het Wegenver keersreglement. (Advertentie) Ronde van de Toekomst Weer dubbele Zwitserse zege Het was vandaag feest bij de N.V. Leidsch Dagblad. Een in brede kring gewaardeerd personeelslid, de 63-ja- rige rotatiedrukker N. Hoogkamer, herdacht namelijk het feit, dat hij een halve eeuw geleden bij 't Leidsch Dagblad in dienst trad. Het was voor allen een grote verrassing toen de loco-burgemeester, wethouder S. Menken, tijdens de huldiging mee deelde, dat aan de jubilaris bij be vordering de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau is toegekend. Aan mevrouw Hoogkamer, die in de hulde werd be trokken, was tevoren al een boeket anjers overhandigd. Als eerste spreker voerde de di recteur van het L.D., de heer E. A. E. van Dishoeck, het woord. Hij herin nerde eraan, dat de heer Hoogkamer als dertienjarige jongen bij het dag blad, dat vijftig jaar geleden nog aan de Dóezastraat was gevestigd, kwam. „U heeft getoond, dat U een bijzon der prettige medewerker bent en U heeft voortdurend met plezier hier gewerkt", zei de directeur. De heer Van Dishoeck dankte de jubilaris voor alles, wat hij in het belang van het bedrijf heeft gedaan en bood ver- vplgens als stoffelijk blijk van waar dering een enveloppe met inhoud" aan. Wethouder Menken begon zijn toe spraakje met op te merken, dat een gouden jubileum steeds zeldzamer wordt. „U bent eoht wel een uitzon derlijk geval en uit alles wat U voor het bedrijf heeft gedaan blijkt wel heel duidelijk de liefde tot het vak", aldus spreker. Namens het gemeen tebestuur braaht hij de gelukwen sen over en namens H.M. de Konin gin spelde hij het bij de onderschei ding behoren ere-metaal op de borst van de jubilerende rotatiedrukker. De heer W. Kramer, wees als be drijfsleider op al hetgeen de jubila ris in de afgelopen jaren heeft ge presteerd. De heer J. J. Heemskerk bood na mens het personeel een enveloppe met inhoud aan. De heer Hoogkamer, die naar hij zelf vertelde, voor de derde maal achter de jubileumtafel zat, dankte tenslotte voor alle hulde. De uitslag van de 12 etappe luidt: 1. Jaisli (Zwi) 3.50,47 met bon 3.49,47; 2. Heeb (Zwi) 3.50,47 met bon 3.50,17; 3. Monty (Bel) z. t.; 4. Varga (Oost) z. t.; 5: Crinnion (GB) z. t.; 7. Petter- son (Zwe-Int) 3.51,20; 8. Jan Jansen (Ned) z. t.; 10. El Gourch (Marokk)zt. Dit tiental werd gevolgd door een peloton met onder meer Gomez de Moral, in de zelfde tijd als Petterson. Na de twaalfde etappe luidt het algemeen klassement: 1. Gomez del Moral (Sp) 44.45,15; 2. Maino (It) 44.47,09 op 1.54; 3. Jan Jansen (Ned.) 44.47.18 op 2.03; 4. Vyncke (Belg.) 44.47.59 op 2.44; 5. Ferretti (It.) 44.52.51 op 7.36; 6. Par- tesotti (It.) 44.54.27 op 9.12; 7. Crin nion (GB) 44.58.29 op 13.14; 8. Henk Nijdam (Ned.) 44.58.50 op 13.35; -9. Velez (Sp.) 44.59.52 op 14.37; 10. Jan Hagens (Ned.) 45.00.15 op 15.00. OP NAAR HET KAMP Nog een week en de lagere scho len worden gesloten en honderd twintig zesde-klassers verheugen zich al op de kampen van de R.K. Vakantiebezigheden. Zij gaan allen naar Noordwijkerhout. Zowel voor de jongens als voor de meisjes zijn twee kampen volgeboekt. De jongens gaan van 23 tot 30 juli en van 3 tot 12 aug., de meisjes van 2 tot 11 aug. en van 13 tot 23 aug. Tenminste.als er leiders ge noeg zijn, maar zover, zijn we helaas nog, niet. Leiders voor het tweede jongenskamp, dat op 3 aug. begint, kunnen zich opgeven aan de Leer P. van Adrichem, Roodenburgerstr. 53, tel. 30501. Leidsters voor de bei de meisjeskampen worden verzocht zich te melden bij mevr. van der Staak, Rijn en Schiekade 96a, tel. 25198. Als er nu maar enigen zich aan melden, dan hebben die kinderen in Noordwijkerhout een fantastisch kamp. Aan ae R.K. uinversiteit te Nij megen slaagde voor het kandidaats examen geneeskunde le gedeelte de heer J. G. Brandt. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeu- tisch examen voor geodetisch in genieur de heer W. A. Minaard. Voor het kandidaatsexamen voor vliegtuigbouwkundig irgenieur slaag de de heer G. A. J. Ter Laak. De heer H. Vossers slaagde voor het in- genieurs-,"->^°n voor natuurkundig ingenieur. Alle geslaagden wonen te Leiden. Om nog even op de redding van de kleine drenkeling in de krant van gisteren terug te komen: Genoemd meisje heeft zeker een pluim ver diend dat zij het tweejarig jongetje op het droge heeft gebracht,maar in de haast van de redding zijn enige zaken niet geheel uit de verf geko men. Zo heerst er twijfel over de duw, die de drenkeling in zijn rug heeft gehad van een tweejarig vriendje. Mocht er al sprake geweest zijn van een duw, dan is dit uiter aard spelenderwijs en geheel onop zettelijk gebeurd. En wat de afstand betreft: Nancy komt echter nog niet voor een Carnegieheldenfonds-me- daille in aanmerking. Daarvoor moet ze nog even wachten tot ?e haar zwem diploma heeft verworven. Tot buitengewoon hoog leraar in de Egyptologie aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam is benoemd dr. Jozef M. A. Janssen te Leiden. Prof. dr. Jozef Janssen werd geboren 10 november 1907 te.Rperjnond. Na zijn humaniora en filosofische en theologische opleiding aan de seminaria van het bisdom Roermond werd hij op 12 maart 1932 priester gewijd. Tijdens zijn semi narie-studie had hij reeds buitengewone belangstel ling getoond voor de studie van de Egyptologie (uit die tijd dateert zijn eerste con tact met Leiden). Na zijn priesterwijding deed de bisschop van Roermond hem zijn studie aan de universiteit te Leiden voort zetten. In 1946 promoveer de hij op een proefschrift over „De traditionele auto biografie vóór het Nieuwe Rijk" (2 delen). Van 1940 tot 1951 als assistent, van 1951 tot 1953 als weten schappelijk assistent en van 1953 tot heden als weten schappelijk ambtenaar do ceert hij Egyptologie aan de Universiteit van Am sterdam. Van zijn hand verscheen een groot aantal artikelen in internationale we tenschappelijke tijdschriften. Behal ve zijn dissertatie verscheen o.m. in boekvorm in 1960: „Second Cataract Forts", vol. I Semna Kumma (Dows Dunham en Jos. Janssen), gepubli ceerd door het Museum of Fine Arts te Boston (Ver. Staten). Werken van prof. Janssen, bedoeld om de Egyptologie ruimere algemene bekendheid te geven, zijn: „Hiëro gliefen", „Ramses III" en „Spreken de pyramiden?" Prof. Janssen nam deel aah ver scheidene wetenschappelijke expe dities naar Soleb in Nubië, welke uit gingen van de universiteit te Pisa. Het epigrafische gedeelte was daarbij hem toevertrouwd. Ook maakte hij o.a. een expeditie mee naar El-Kab (Egypte). Door zijn vele reizen naar Egypte, waarvan de wetenschappelijke resul taten in tal van tijdschriften werden gepubliceerd, verwierf hij zich een zeer gedegen kennis van land en volk van het tegenwoordige Egypte. Bekend in Egyptologische kringen in de gehele wereld is prof. Janssen door de verzorging van de „Annual bij de KONINKLIJKE LUCHTMACHT Binnenkort beschikt onze Koninklijke Luchtmacht over de F-104 G Starfighter. Met deze schepping van technisch kunnen en menselijk vernuft worden supersonische snelheden bereikt, snelheden van meer dan tweemaal die van het geluid. Beheersing van zo'n bron van snelheid en kracht vergt niet alleen een vaste hand, een scherpe blik en een uitmuntend vakmanschap, maar bo vendien een constante zelfbeheersing en een nuchter onder de ogen zien van iedere situatie. Tezamen met besluitvaar digheid en verantwoorde lijkheidsbesef zijn dit eigenschappen, waaraan in het bijzonder de toe komstige vlieger moet voldoen. Meent u deze eigenschap pen te bezitten, meldt u dan aan voor de opleiding tot officier-vlieger bij de Koninklijke Luchtmacht. inlichtingenstrook Aan de afdeling Personeelspubliciteit, Grote Marktstraat 40, Den Haag. Verzoeke mij schriftelijk/mondeling in te lichten over de opleiding tot officier-vlieger bij de Koninklijke Luchtmacht. NAAM: WOONPLAATS: - GEBOORTEDATUM: OPLEIDING: - 1) doorhalen wat niet verlangd wordt. (Advertentie) Prof. dr. Jozef M. A. Janssen (foto: „met een baard" gemaakt op een van zijn reizen naar Egypte.) Egyptological Bibliography". Sinds 1947 verzamelt en leest hij alles, wat in boek of tijdschrift op Egyptologisch gebied in de wereld verschijnt en geeft daarvan ieder jaar een nauw keurige samenvatting. Aanvankelijk geheel op eigen kos ten werkend, werd in de laatste ja ren de uitgave van deze jaarboeken gesubsidieerd door de International Association of Egyptologists. Volgens een deskundige heeft hij van 1947 af „deze zware taak met een verbeten speurzin en energie ver vuld. De gehele wetenschappelijke wereld drijft op deze uitgaven. Iedere dag komen de jaarboeken van Jozef Janssen in handen van iedereen over de gehele wereld, die de Egyptologie beoefent". Behalve in wetenschappelijke krin gen is prof. Janssen echter ook alge meen bekend in Leiden. Sinds juli 1948 heeft hij zijn vaste woonplaats in het St. Elisabeth-ziekenhuis en is hier ter stede het middelpunt van een uitgebreide vriendenkring. Aan de katholieke meisjes-VGLO te Leiden zijn geslaagd voor het VGLO-diploma met handelsgericht onderwijs: H. v. d. Boog, J. v. Dam, A. Elfering, R. de Groot, T. Haas- tregt, T. v. d. Hulst, T. Klink, M. On derwater, L. Onderwater, A. Koele- man, N. Rodenburg, L. v. d. Salm, M. v. d. Velden, A. Vermeulen, J. Yzerman, J. Sloos, M. v. d. Molst en M. Verdegaal. Geslaagd voor het VGLO-diploma met huishoudelijk gericht -onderwijs: M. Bloemink, N. de Boer, R. Eist- geest, N. v. Goozen, N. de Groot, J. de Groot, J. Jansen, E. Kolderman, J. Nievaart, D. le Noble, C. v. d. Ploeg, M. Rodrigues, A. Ruiten, J. Springer, R. Stikkelman, M. Vogelezang, W. v. d. Zeyden, C. Altorf, E. v. Amster dam, E. Biegstraten, M. Blikman, R. Duivenvoorde, M. de Groot, A. Juf fermans, W. v. Kins, T. v. d. List, B. Meyer, Y. Hyus, E. Ouwendijk, R. v. d. Roe, A. Sjardijn, A. Snoek, E. Spek, A. Tulen, G. Velthuizen, H. Vink, W. Voordouw, T. v. Zijp en M. Zwetsloot. 10 meisjes deden geen examen en 1 werd afgewezen. Geslaagd voor het Type-diploma van de „Rijdende typeschool": E. Kol derman, N. de Boer, M. Rodrigues, T. Haastregt, A. Elfering, R. de Groot, T. v. d. Hulst, T. Klink, L. Onderwa ter, M. Onderwater, A. Koeleman, L. Pluim, M. Blikman, A. Juffermans, H. Boog, N. Rodenburg, L. v. d. Salm, M. Verdegaal, A. Vermeulen, A. v. Congres I.V.V.V.: Beëindig koloniaal bewind in Nieuw Guinea In een resolutie over Nederlands Nieuw-Guinea, die is aangenomen op het zevende wereldcongres van het internationaal verbond van vrije vak verenigingen in West-Berlijn dat van daag woordt beëindigd, wordt onder meer betreurd, dat westelijk Nieuw- Guinea in de overeenkomst van 1947 was uitgesloten van de overdracht van de soevereiniteit door Nederland aan Indonesië. Plet congres bevestigt opnieuw het reoht van alle volkeren op volledige nationale vrijheid en verklaart, „dat het voortduren van het Nederlandse koloniale gezag over westelijk Nieuw-Guinea het gevaar van 'n mi litair conflict in Zuidoostazië in houdt". Het congres steil met voldoening vast, dat de regeringen van Indone sië en Nederland het plan-Bunker in principe hebben aanvaard en dringt Wetten, J. Yzerman, J. Sloos, M. v. d. Holst, E. Ouwendijk, A. Pont. Geslaagd voor het Klimroos- en Costumièrediploma: A. Pont en F. Witteman, leerlingen van de derde klas. MULO-EXAMEN LEIDEN Geslaagd voor diploma A: de da mes: W. A. Post, M. E. Oostendorp, A. A. M. Kriele, M. D. W. Ottevan- ger, allen te Leiden; C. J. B. v. Delft, Rijnsburg; H. B. Eradus Leiden; G. J. A. de Jong Oegstgeest; N. H. v. Schie M. G. S. Brouwer beiden te Katwijk a. Zee; P. H. ten Donke laar Rijnsburg; A. v. d. Plas, Kat wijk a. Zee; G. M. G. Zwaan Val kenburg (Z.H.); G. Vooijs Katwijk a. Zee; S. M. J. Kromhout Rijns- burg; de heren: N. Raaphorst, W. Oudshoorn, J. F. v. d. Scheer, C. A. Pool, Ph. P. Kruijer, allen te Leiden; F. D. G. Zantvoort, Oegstgeest; J. C. D. v. d. Vijver, Katwijk; G. Siras, Voorschoten; J. W. A. Visser Noord- wijk. Afgewezen 5 kandidaten. tevens het Middenstandsdiploma. er bij de twee regeringen op aan, duidelijk te verklaren, dat de aan vaarding zonder enige reserve's is, dat onderwijl onderhandelingen kun nen worden heropend met het doel te komen tot een vreedzame oplos sing en dat „het Nederlandse kolo niale bestuur in West-Irian zo spoe dig mogelijk beëindigd wordt". ONDERSCHEIDINGSTEKEN VOOR INDONESISCHE „BEVRIJDERS" Alle Indonesische troepen, die in westelijk Nieuw-Guinea opereren zullen een schildvormig onderschei dingsteken gaan dragen met de in- criptie „Bevrijding van West Iran", een afbeelding van het gebied, een vuist en het getal 45 erop, zo werd vrijdag in Djakarta bekend gemaakt. Het getal 45 heeft betrekking op het jaar van uitbreken van de Indo nesische opstand tegen de Nederlan ders. Grafische CAO's al weer opgezegd Op dezelfde dag, dat de goedkeu ring van de technische CAO binnen kwam, hebben de drie werknemers bonden in het Grafische bedrijf de Collectieve Arbeidsovereenkomsten voor deze bedrijfstak per einde de cember 1962 opgezegd. De goedkeu ring van de chefs-CAO en de CAO voor het administratief personeel is nog niet eens binnen. Het „Drukkersweekblad", het or gaan van de Federatie van Werk geversorganisaties in het boekdruk- kersbedrijf, noemt het ontvangen van zowel de goedkeuring als de op zegging van de CAO's een coïnci dentie met een onprettige bijsmaak „want zij illustreert toch wel tref fend, hoe labiel de grafische bedrijf s- gemeenschap op dit ogenblik balan ceert op haar grondvesten. Op de zelfde datum waarop men kennis neemt, dat het gevaar voor ineen storting van het bouwwerk van de grafische rechtorde is bezworen (want dit geschiedde toch door de officiële goedkeuring van de CAO) verneemt men, dat de einddatum van de overeenkomst die tot basis van die rechtorde strekt, weer is (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING Vannacht plaatselijk mist. Mor gen veranderlijke bewolking en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind tus sen west en zuid. Iets warmer. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zw.bew. 19 11 STOCKHOLM geh. bew. 14 11 OSLO zw. bew. 15 12 KOPENHAGEN regenbui 19 13 ABERDEEN motregen 15 10 LONDEN onbew. 22 11 AMSTERDAM geh. bew. 18 13 BRUSSEL geh. bew. 17 11 LUXEMBURG zw.bew. 18 11 PARUS h. bew. 21 8 BORDEAUX h. bew. 24 12 GRENOBLE zw. bew. 27 13 NICE zw. bew. 25 17 BERLIJN zw. bew. 21 13 FRANKFORT geh. bew. 22 12 MüNCHEN zw.bew. 22 13 ZüRICH zw. bew. 22 13 GENèVE zw. bew. 25 9 LOCARNO 1. bew. 26 15 WENEN onbew. 26 15 INNSBRUCK zw.bew. 24 12 BELGRADO regenbui 29 16 ATHENE onbew. 33 24 ROME onbew. 33 19 AJACCIO onbew. 27 15 MADRID onbew. 33 15 MALLORCA 1. bew. 30 19 LISSABON zw.bew. 25 17 PAUZE Morgen: Johannes Fidauri (bijge naamd Bonaventura) geb. 1221 te Bagnorea bij Viterbo, f 1274 te Lyon. Al zijn de poorten van het jonge- annen-lyceum te Leiden potdicht, toch krijgen de heertjes nog een les je gratis toe in de persoon van hun beschermheer, de H. Bonaventura. Hij was een ongelofelijk geleerd man. De Spaanse schilder Zurbaran heeft hem uitgebeeld terwijl hij zijn bibliotheek laat zien. Zijn „bibliotheek", waar hij zeide al zijn wijsheid uit te halen, was het kruisbeeld. Hij heeft (en dat is misschien iets voor de vakantie gangers) eer „Reisboek" geschreven, getiteld „Reisboek van de ziel naar God". En hij is zeer aktueel. Bona ventura stierf tijdens het concilie van Lyon van uitputting bij zijn pogingen de Oosterse en de Westerse Kerk te herenigen! De paus zelf diende hem het H. Oliesel toe. PUZZEL No. 514. Horizontaal: 1 boom, 3 zijtak Elbe, 7 papieren puntzakje, 9 bloei wij ze, 11 achting, 12 zwemvogel, 14 jonge kabeljauw, 16 water in Friesl., 18 zonder winst of verlies, 20 vaste bodem, 22 bekende afkorting, 23 wat gesproken wordt, 25 bijnaam, van Ezau, 27 rivier in Rusland, 29 huisdieren, 30 stad in Algerië, 32 tij ding, 33 muzieknoot. Vertikaal: 2 sociëteit (afk.), 3 dat is (afk. Lat.), 4 hemellichaam, 5 ge malin v. d. zeegod Aegir, 6 bijwoord, 8 ridderteken, 10 stad in Arabië, 11 iedere, 13. zijtak Douro, 15. jongens naam, 17 lusthof, 19 denkbeeld, 21 meisjesnaam, 24 god der liefde, 26 kleinigheid, 28 gewicht, 29 dag der week (afk.), 31 muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 513 Horizontaal: 1 sofa, 4 ante, 7 Erato, 9 termieten, 10 das, 11 ark, 15 inderdaad, 18 Elisa, 19 kolk, 20 stam. Vertikaal: 1 sits, 2 Fernandel, 3 arm, 4 Ate, 5 notariaat, 6 eens, 8 air, 12 link, 13 Ari, 14 Edam, 16 elk, 17 dss. PUNT „Je kunt me wel wakker maken als je met de schoonmaik klaar bent!"

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3