S)e CöidóeSoti/to/nt DE „TELSTAR" OVERBRUGT DE OCEAAN BEN BELLA'S INTOCHT IN ALGERIE Papoea's uit Nederland naar Indonesië vertrokken DONDERDAG 12 JULI 1962 52e JAARGANG BEN BELLA'S No. 15.675 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOIEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZEGETOCHT Telef. 2 0 9 3 5. Red. 20015, 25594 - Advert. 20826- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,65 p. w„ f 2,80 p. mnd., f 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Franse, Britse en Amerikaanse kijkers zagen elkanders programma UITSTEKENDE OVERKOMST De „Telstar", de kunstmaan voor televisie- en andere verbindingen, heeft in de nacht van woensdag op donderdag op haar vijftiende en zes tiende omwenteling andermaal haar bruikbaarheid voor televisieuitzen dingen over lange afstand bewezen. Tijdens de vijftiende omwenteling is een Franse televisieuitzending in de Verenigde Staten en Engeland en een Amerikaanse in Frankrijk en En geland opgevangen. Toen de kunst maan weer boven de Atlantische Oce aan kwam, heeft een Engelse tele visiezender zijn antenne op de kunst maan gericht en uitgezonden met als gevolg, dat miljoenen Amerikaanse televisiekijkers het Engelse program ma zagen, dat anders dan het Franse niet van te voren was opgenomen, maar direct werd uitgezonden. Derde Van Allen- gordel Amerikaanse geleerden hebben dinsdag te Washington onthuld dat zich na de ruimte-kernexplosie van maandag onder de natuurlijke stra lingszone een derde radioactieve gor del heeft gevormd. De Van Allen-gordels hebben .van de explosie niet meer te lijden gehad dan van de verstoringen die-zij regel matig van de zon ondervinden, aldus de Amerikaanse geleerden. Amerikaanse technici zeiden van de ontvangst van de Franse uitzen ding, dat het beeld in het begin kor relig was en dat daarna het contrast tussen zwart en wit soms te groot was. Het geluid was uitstekend. De uitzendingen in beide richtingen tij dens de vijftiende omwenteling duur den negentien minuten. Het geluid was uitstekend. De ontvangst in Amerika van de Engelse uitzending, die vijf minuten duurde, was zeer goed, zowel van het beeld als van het geluid. Het was de eerste maal, dat men in de Verenigde Staten een Europese televisieuitzen ding heeft kunnen opvangen. GRATIS GEBRUIK VAN DE TELSTAR De grote Amerikaanse maatschap pij, die de kunstmaan „Telstar" heeft gefinancierd, heeft woensdag bekend gemaakt dat elk land, ook de Sowjet- Unie, gebruik kan maken van de kunstmaan. Ambtenaren van de Amerikaanse dienst voor ruimtevaart hebben ge zegd dat elk land, ongeacht of het tot het Westelijke of het Oostelijke blok behoort, zend- en ontvangststations voor de „Telstar" kan inrichten, als het daartoe de vereiste apparatuur bezit. HOT JAZZ Bijna 15.000 mensen waren gister avond op de been in Lime Street te Londen voor een openluchtbal, dat zou worden opgeluisterd door een jazz-orkest. Maar door dronkenschap en enthousiasme werd de sfeer spoe dig zodanig verhit, dat het een chaos werd, waarin vrouwen omvergewor pen werden. Dank zij het snelle in grijpen van politie en brandweer evenwel werd het feestterrein niet in een slagveld herschapen. Niettemin hebben een zestigtal personen ver wondingen opgelopen. Vijf mensen zijn naar een ziekenhuis gebracht. De politie verrichtte enkele arresta ties. Vandaag in Oran Ahmed Ben Bella, vice-premier van de Algerijnse voorlopige rege ring, is woensdag Algerië uit Marok ko binnengekomen. In Mantia, waar hij gewoond heeft, viel hem een uit bundige ontvangst ten deel. Bij hem was Mohamed Khidder, die als mi nister van staat uit de voorlopige re gering trad na onenigheid met pre mier Ben Khedda. In het 9tadion van Tlemcen heeft Ben Bella een geestdriftige menigte toegesproken. Hij zei, dat hij niet op persoonlijke macht uit is; hij is voor stander van een collectief leider schap. Hij is bereid het akkoord van Evian na te komen, mits de Fransen zich er ook aan houden. SCHADUWEN VOORUIT II /"\OK VOOR de PvdA zal zeker gelden, dat haar fractie een vrij aanzienlijke verandering door wij ziging in de personele bezetting zal ondergaan, maar dat is daar veel meer een natuurlijke zaak dan bij de VVD, lijkt ons. Iets verder weg gezien, doet zich dus de vraag voor, of de socialisten onder prof. Vondeling in 1963 wel aan de kabinetsformatie zullen deel nemen. Na de voor hen teleurstellen de wijze, waarop de oppositie over het algemeen is gevoerd getuige mede de uitslag van de beide laatste verkiezingen lijkt daarop wel een redelijke kans te bestaan. Maar be spiegelingen daarover zijn nu nog wel rijkelijk aan de vroege kant. De KVP is intussen ook volop van start gegaan met haar voorbereidin gen op de Tweede-Kamerverkiezin gen. Zaterdag j.l. is een concept-pro- gram aan het partijbestuur voorge legd, dat in de komende weken ver der zal worden uitgewerkt. Zijn we wel geinformeerd, dan wil de partij leiding niet verzuimen dat stuk dit maal een moderner en frisser ka rakter te geven en beter te doen aan sluiten op de eisen van deze tijd. Geen omslachtige omschrijvingen en taak- vaststellingen dus, maar korte en concrete aanduiding van de te ver wezenlijken plannen. Men zal er ze ker ook naar streven het program zodanig soepel te maken, dat brede parlementaire samenwerking moge lijk zal zijn, zonder anderzijds eigen beginselen prijs te geven en zonder tot een aanvaardbaar compromis te zijn gekomen. DE SAMENSTELLING van de nieuwe Kamerfractie en het daarnaast gereed hebben van ge schikte kandidaten voor het kabi net is zonder twijfel een moeilijke aangelegenheid, die nu reeds alle voorzorgen vereist. In de fractie van de KVP is zeker een fikse vernieu wing gewenst, die ieder ook zon der dat op altijd enigszins pijnlijke wijze met namen wordt gewerkt zal voorstaan. Ook hier zal de kwes tie deels automatisch worden opge lost, verder zal men niet moeten schromen in het belang van partij en het politieke werk zo nodig met tref zekere hand te werk te gaan. Nog maals: het bezigen van namen is op dit moment nog wat al te prematuur, maar een uitzondering is stellig toe gestaan ten opzichte van de persoon van de fractie-voorzitter vanaf 1963 en zeer waarschijnlijk ook de Kamer president. De KVP moet daarover zeker tijdig genoeg haar gedachten laten uitgaan, opdat het nemen van passende beslissingen niet in het ge drang komt. Voor wat de relatie tus sen deze partij en de formatie be treft, valt het te hopen, dat eveneens tijdig voldoende kandidaten achter de hand worden gehouden, ter ver mijding van een herhaling van de gebeurtenissen in 1959. Eventueel zal deze kwestie zich straks voor de per soon van de minister-president kun nen toespitsen. DIJ DE KLEINERE partijen lijkt de ontwikkeling ook nog niet volkomen geolied. Om bij de CHU te beginnen: het is nog zeer de vraag, of de heer Tilanus (78) nog een volle dige ronde zal aankunnen en willen volmaken. Reeds eerder heeft hij de leiding van de Unie aan mr. Beer- nink overgegeven. De nieuwe man van de CHU lijkt echter ook niet zo „voor de hand liggend". Overigens zal de Christelijk-Historische Kamer fractie wel met minder moeilijkheden te kampen hebben dan de grotere, gezien het vrij constante aantal door gebrek aan verrassingen bij verkie zingen en de grote mate van „soe pelheid" bij het aanpassen aan de omstandigheden van de parlementai re gebeurtenissen. Bij de anti-revolutionairen treden de laatste tijd tegenstellingen naar buiten, die een zekere climax kregen met betrekking tot het Nieuw Gui- nea-vraagstuk en die ook te zien wa ren in het „mammoetdebat". De vraag, of men hier naar wijziging in de leiding gaat omzien, valt nog niet te beantwoorden; dr. Bruins Slot is op het ogenblik ziek en in zulk een periode neemt men een af wachtende houding aan. Alles bijeen, is er in alle geval alom wel „beweging" waar te ne men, die zeker in de komende maan den „eenparig versneld" zal wor den. Het is goed, met de waarneming daarvan tijdig te beginnen! Vandaag, donderdag, wordt Ben Bella in Oran verwacht. Het is nog steeds niet duidelijk of en in hoeverre de besprekingen, die Ben Bella in Rabat met vertegen woordigers van de voorlopige premier Ben Khedda heeft gehouden, de breuk in de Algerijnse leiding heb ben geheeld. De twee ministers uit het kabinet van premier Ben Khedda, die te Ra bat overleg hebben gepleegd, zijn woensdagavond per vliegtuig in de omgeving van Algiers geland. Ben Bella heeft in een vraagge sprek met het Franse linkse week blad „Express" gezegd, niet te wan hopen aan de mogelijkheid van een vreedzame regeling van de crisis, die het pas onafhankelijk geworden Al gerië verscheurt. Het is volgens Ben Bella noodzakelijk de nationale raad van de Algerijnse revolutie bijeen te roepen en „op democratische wijze te spreken over de maatregelen die getroffen moeten worden". In ant woord op de vraag, vat hij zou Sa, indien premier Ben Khedda de natio nale raad niet bijeen zou roepen, zei Ben Bella: „Dan zal ik in overeen stemming daarmee handelen". Kongo en Katanga De Verenigde Naties hebben woens dag krachtig geprotesteerd tegen een parade van tweeduizend Katangaanse militairen in Elisabethstad tijdens de herdenking van het feit, dat Katanga zich twee jaar geleden van Kongo heeft afgescheiden. In een nota aan de regeringsleider van Katanga, Tsjombe, zegt het waarnemend hoofd van het hoofd kwartier van de Verenigde Naties in Elisabethstad, Back, dat Tsjombe zijn belofte aan de Volkerenorgani satie heeft geschonden. Volgens de nota had de regeringsleider beloofd, dat er niet meer dan twee compag nieën Katangaanse militairen aan de parade zouden deelnemen. De Kongolese regering heeft woens dag besloten de strijd tegen de af scheiding van Katanga voort te zet ten met het vormen van een nieuwe provincie Noord-Katanga, die aan de zes reeds bestaande wordt toege voegd. Dit besluit is officieel bekend gemaakt. De nieuwe provincie om vat bijna het gehele gebied van de voormalige provincie Katanga, dat door de Baloeba's wordt bewoond. Deze stam heeft geweigerd het gezag van Tsjombe te aanvaarden. Ds. King in de gevangenis Ds. Martin Luther King, de neger predikant die in Albany (Georgië) veroordeeld is tot 45 dagen gevange nisstraf, omdat hij zonder toestem ming een demonstratie tegen rassen scheiding had geleid, heeft woensdag gezegd 24 uur te zullen vasten, even als zijn medegevangene, de negerpre dikant Ralph Abernathy, die voor hetzelfde feit is veroordeeld. Veel negers in Albany dragen zwarte armbanden als t eken van rouw om „de dood van het recht in Albany". Een groep van 31 negers, die een „vrijheidsmars" waren be gonnen om te bidden voor Luther King en Abernathy, zijn woensdag gevangen genomen. Zij weigerden aan een' aanmaning zich te versprei den gevolg te geven en werden gear resteerd wegens het houden van een optocht zonder vergunning, belem mering van het verkeer en samen scholing op het trottoir. Prinses Margaret van Engeland en haar echtgenoot graaf Snowdon, ge fotografeerd op weg naar een staatsbanket, dat gisteren in Londen werd gegeven voor de president van Liberia, William Tubman. De prinses droeg 'n zalmkleurige japon en in het hoog opgemaakte kapsel een fraai diadeem. De schilderijen diefstal te Londen De schilderijendiefstal uit de kunst zaal O'hana in de wijk Mayfair te Londen, waarvan wij gisteren mel ding hebben gemaakt, blijkt de groot ste diefstal van kunstwerken uit de Engelse geschiedenis te zijn, met een buit ter waarde van naar schatting 400.000 pond. Scotland Yard zegt dat 35 schilderijen en tekeningen, waar bij van Renoir, Cezanne, Picasso, Utrillo en Toulouse-Lautrec, werden gestolen. 20 Andere schilderijen waarvan was gedacht dat ze waren gestolen, werden in een ander vertrek van de kunstzaal teruggevonden. De eige naar heeft verteld dat de werken zorgvuldig uit de lijsten zijn gesne den door dieven „die wisten wat zij deden". Opnieuw vraagt men zich in de door diefstallen geplaagde kunsthan del af wat de dieven toch met hun bezit doen. „De schilderijen zijn zo bekend, dat het praktisch onmogelijk is ze te verkopen", aldus een func tionaris van O'hana. De politie zegt dat de dieven waar schijnlijk binnen zijn gekomen door over het dak van een belendende ga rage te klimmen en een achterdeur van de kunstzaal te forceren. In het museum te Dulwich aan de rand van Londen hebben woensdag avond twee personen getracht schil derijen te stelen, waaronder een Rembrandt. De dieven waren reeds binnen, maar werden door een zaal wachter verrast. Zij zijn gevlucht zonder iets mee te kunnen nemen. Uit het O'Hana-museunj in het Londense distrikt Mayfair zijn in de nacht van dinsdag op woensdag 35 schilderijen met een gezamenlijke waarde van 2Vt miljoen gulden gestolen. Foto: rechercheurs stellen een onderzoek in bij het geforceerde dakraam waardoor de dieven zich toegang verschaften. „ZO MIN MOGELIJK POLITIEK" Gisteravond is de uit 6 Papoea's bestaande delegatie, die een oriën terend vriendschapsbezoek aan In donesië gaat brengen, van Schiphol naar Dusseldorp vertrokken. Op een persconferentie vlak voor hun vertrek brachten zij, zowel in het Nederlands als in het Maleis moeizaam naar hun woorden zoe kend, tot uitdrukking, dat zij zich niet als vertegenwoordigers van het Papoea-volk beschouwden, doch als privé-persc -» die in Indonesië eens van dichtbij poolshoogte gaan nemen. „Wij zijn welkom", zeiden ze „en we wHlen in vriendschap met de Indo- nesiers praten, maar de Nieuw Gui- De militaire situatie op N. Guinea Sinds president Soekarno op 19 de cember jl. de rede hield waarin hij het Indonesische volk o.m. opdracht gaf „de plannen tot instelling van 'n Papoea-staat te verijdelen" en de al gemene mobUisatie tot „bevrijding van West Irian" in het vooruitzicht stelde, hebben ongeveer duizend In donesische infiltranten getracht het grondgebied van Nieuw-Guinea door de lucht of overzee binnen te drin gen en zich daar te handhaven. Dit is heden door het gouvernements voorlichtingsbureau meegedeeld. Van het oorspronkelijk aantal in filtranten zijn er thans nog tussen de 250 en de 300 over, verspreid over de gehele zuid- en zuidwest-kust. Ge desorganiseerd, in vele gevallen zon der voedsel, bewapening en medica menten zwerven ze rond, voortdu rend opgejaagd door Nederlandse mi litaire en Papoea-patrouilles. Overigens hebben in de afgelo pen twee dagen op diverse plaatsen aan de zuid- en de zuidwest-kust "ele parachutisten zich in groepen over gegeven. Uit het feit, dat zich in het actiegebied van Merauke, bij de grens met Australisch Nieuw-Guinea, eni ge para's hebben overgegeven, ter wijl anderen hier, na een vuur con tact, zijn gesneuveld, blijkt, dat de infiltranten zich ook in oostelijke richting aan de achtervolging trach ten te onttrekken. Waarnemers bij het Concilie De Raad der Internationale Con gregational istische Kerken heeft op zijn vergadering in Rotterdam beslo ten waarnemers naar het Concilie te zenden. Het besluit werd met alge mene 9temmen genomen. Of dit be sluit geëffectueerd kan worden hangt echter af of de Raad een uit nodiging voor het Concilie zal ont vangen van kardinaal Bea's secreta riaat voor de Christelijke Hereni ging. De Raad der Internationale Con- gregationalistische Kerken omvat 3 miljoen gelovigen. Deze groep van Kerken is voornamelijk verspreid in de Angelsaksische landen en is ont staan uit de Anglikaanse Kerk. Zij benadrukken de zelfstandigheid der gemeente tegenover de hiërarchie. In verband met het besluit van de raad verklaarde de voorzitter dr. Goodall: „Wanneer aan ons een uit nodiging gestuurd wordt, betekent dit het begin van betere betrekkin gen tussen de Katholieke Kerk en de andere geloofsgemeenschappen." nea-raad beschouwen wij als onze werkelijke vertegenwoordigers en wij gaan in Indonesië zo min moge lijk over politieke problemen pra ten". De twee Papoea-studenten, ds. M. Koiboer en H. F. Wanma, die aan vankelijk behoorden tot de groep die een oriëntatiereis naar Indonesië gaat maken, hebben gistermiddag op Schiphol tegengesproken, dat zij om politieke redenen van deze reis heb ben afgezien., Zij juichen de reis juist toe, maar in nauw overleg met de andere Papoea's in ons land en in overleg met tie Nederlandse regering is besloten art zij tweeën als afge vaardigden van de in Nederland studerende Papoea's naar Nieuw Gui nea zullen gaan om persoonlijk te verduidelijken welk standpunt de Papoea's in Nederland huldigen en voorts om met eigen ogen stemming en omstandigheden op Nieuw Guinea te peilen. „Daarover brengen we dan bij onze terugkomst eind augustus hier verslag uit", zo zei de heer Wan- De „vredesengel" met het zwaard President Soekarno heeft in een boodschap aan het „Wereldcongres voor ontwapening en vrede" in Mos kou geschreven, dat het Indonesische volk vastbesloten is de kwestie Nieuw Guinea, hoe dan ook en nog dit jaar, op te lossen. Soekarno schreef: „Dit is de bij drage van het Indonesische volk aan de strijd tegen het kolonialisme en het imperialisme". Soekarno, die het congres veel suc ces toewenste, hoopte, dat het de volkeren van de hele wereld zou in spireren om „een nieuwe wereld te bouwen, vrij van kolonialisme en im perialisme, strevend naar een altijd durende vrede". Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Afnemend buiig Een depressie, die gisteren boven de Britse eilanden lag, trekt nu over de Noordzee naar Denemarken en komt daar in verbinding met 'n de pressie boven de Randstaten. Een randstoring van de depressie, waar in zeer onstabiele lucht voorkwam, trok vanmorgen met talrijke buien over ons land. Een zwakke rug van hoge druk, die vanmorgen bij Z.W. Engeland lag, zal morgen ons land bereiken en de buiigheid doen af nemen. Ten noorden van de Azoren trekt een volgende Oceaandepressie in oostelijke richting. Deze depressie zal echter morgen nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Zon- en maanstanden 13 Juli: zon op 04.34, onder 20.56; maan op 16.49, onder 01.37. Hoogwaterstanden 13 Juli: v.m. 12.09. KORRELTJE Er zijn heel weinig mensen, die zidhzelf in slaap lachen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1