De avonturen van MICKEY MOUSE TUINIER MET PLEZIER o VAN KUNSTMAAN NAAR MARS Nieuwe uitgaven DE MAANPLANNEN (5) DE AFSTANDEN IN DE RUIMTE Vissers verrast door explosie Franse legerleiding gereorganiseerd DONDERDAG 12 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 wk jSC Oê f De technische ontwikke ling van de moderne mens overtreft de keuze van zijn wapens, ook in de ruimtevaart. Terwijl hij beschikt over de ge weldige krachten van de kernenergie, moet hij de reis naar de maan aan vangen met de ouder wetse vuurpijlen. Het is de zelfde tegenstelling als zouden we de aller modernste rekenrohot laten vechten op de flo ret ©S lage... vaasjes Lupir^ trekken krom PER KOSMISCHE VLINDER DE CESIUM-EXPRESS! Reis van een jaar. In tegenstelling tot de gebruikelij ke satelliet, die „ontsnappingssnel heid" meekrijgt en die in de weer standloze ruimte die snelheid hand haaft, totdat men tegenkrachten of méékrachten in werking stelt, is de ruimtebarkas voortdurend „onder stoom", zodat zij altijd met enige zij het geringe versnelling reist. Halverwege haar tocht als de snelheid zeer groot geworden is draait het schip in de ruimte om, zodat het cesium-voortstuwing nu remmend inplaats van versnellend werkt. Met een kalm vaartje, ge schikt om „langszij" van de moeder Het ontwerp voor de eerste ruimte- Op deze wijze kan het schip inter- - - barkas, die niettemin heel grote af- planetaire snelheden hereiken, met satelll®t 'e komen, komt 21J dan op standen kan afleggen, is afkomstig tien passagiers en vijftig ton lading. h"ar bestemming aan. van dr. Ernst Stuhlinger van Red- Het heeft genoeg cesium brandstof Omdat de voortstuwende kracht stone Arsenal, Amerika. aan boord om onderbroken geduren- te klein is om opgewassen te zijn Het is een ruimtevaartuig, dat niet de een jaar te reizen en om een ver- tegen de aantrekkingskracht van de in zijn geheel van de aarde in de binding tot stand te brengen tussen grote planeten, landt de ruimtevlinder ruimte kan worden geschoten, doch een moedersatelliet die om de aarde nergens. dat „prefabricated" in onderdelen in en een die om Mars wentelt. W. VOGT een baan moet worden gebracht en SIERTUIN De hagen in de tuin komen pas goed tot hun recht als ze steeds op tijd worden geschoren. Bovendien zal een slecht onderhouden haag zover uitgroeien dat de bloemplanten en gras achter de haag te weinig licht krijgen en worden verdrongen. Hagen om kleine tui nen moet men daarom niet te hoog laten worden, de tuin wordt er te eng door omsloten en lijkt er kleiner door. Een brede, lage haag geeft ook voldoende be scherming en zal ten goede komen aan het gehele uiter lijk van de tuin. De meeste hagen knipt men 23 keer per jaar, om streeks de langste dag en aan het einde van augustus. Hoge en brede hagen kunt u het beste langs de lijn afknippen, vooral als u nog niet zo bedreven met de schaar is. Aan het begin en aan het einde van de haag plaatst u een stevige tonkinstok of dunne lat, bij lange hagen zonodig nog een paar ertussen en spant een lijn boven en onder langs de haag op gewenste afmetingen. U heeft nu een richtlijn om de haag op de juiste hoogte en breedte te knippen. Men moet steeds wat jong hout aan de haag laten, zodat er nieuwe knoppen worden gevormd en de haag goed dicht blijft. GROENTETUIN Een veel voorkomend verschijnsel is het optreden van zwarte luis bij tuinbonen. Bij ernstige aantasting kunnen de koppen van de bonen overdekt zijn met luizen, wat leidt tot vermindering van de oogst. Het eenvoudigste middel tegen de zwarte luis is het uit breken van de groeiknoppen, wanneer de onderste peu len uit gaan groeien. Bovendien zullen de bonen zich hierdoor sneller en beter ontwikkelen. Ook kan men malathion spuiten of bonenkruid tussen de tuinbonen kweken. Het kruid smaakt heel goed bij de tuinbonen en men zegt dat de luizen erdoor worden verdreven. VERZORGING VAN DE BLOEMEN Als we bloemen hebben gekocht of gesneden uit de tuin, zullen we proberen er zo lang mogelijk plezier van te hebben. In de eerste plaats moeten we weten hoe diep de bloemen in het water moeten staan. De meeste bloemen uit de tuin blijven goed als de vaas normaal met water gevuld is, dit is het geval bij bloe men als rozen, anjers of chrysanthen. Maar lathyrus en freesia behoeven maar net met de stelen in het water te staan. Ook de keuze van de vaas is van belang; vele lage planten in de tuin, bijv. viooltjes, eenjarige phlox, oost-indische kers, afrikaantjes, geven bloemen die lang op water goed blijven. Voor deze bloemen moeten we een aantal lage vaasjes beschikbaar hebben, die we er de gehele zomer mee kunnen vullen. Toch schikken niet alle tuinbloemen gemakkelijk in een vaas, zo trek ken de bloemtrossen van de lupinen na een paar dagen krom en laten de polyantha-rozen of de riddersporen spoedig hun blaadjes vallen. Bij andere soorten wordt het water gauw troebel, daarom zetten we dahlia's of zonnebloemen in een vaas van aardewerk, rozen en anjers daarentegen staan het mooist in een glazen vaas. Een onmisbaar hulpmiddel is het „Chrysal", waarmee vooral snijbloemen met houtige stelen veel langer goed blijven. We lossen het chrysal op in een grote fles met water, waarvan we naar behoefte kunnen gebruiken. Rozen verkleuren minder snel en laten de blaadjes niet vallen; het bloemwater bederft niet en de bloemen blijven vele dagen langer goed. Het water met chrysal wordt niet ververst, zonodig wordt de vaas met een gieter bijgevuld. daarna ineengezet. Eenmaal „boven" en vaarklaar, moet het dienen als communicatieschip tussen aardsa- tellieten en de toekomstige reuzen- schepen van de kosmische grote v vaart. Op energie van de zon. Wij weten allemaal hoe snel ieder van ons gevoelens kan waarne mer- Om nu een indruk te krijgen van de enorme afstanden waarmee de astronomen en ruimtevaartdeskundigen in ons zonnestelsel hebben te rekenen, moeten we een vergelijking maken met de reactie-snelheid van de mens. Wat zegt het u, als wij de afstand aarde-zon in kilometers neer schrijven? Het is een onuitspreekbaar getal en u begrijpt alleen maar, dat het „veel" kilometers zijn. Hoe „veel" gaat alle begrippen te boven. Maar ais er vandaag op aarde een kindje geboren wordt met een heel lange arm, die precies tot aan de zon reikte, kunnen we eens af wachten wanneer dat kindje bemerkt dat het zijn handje bezeert. We moeten dan wel in leven blijven zo lang, want het duurt natuur lijk even ondanks de snelheid waarmee een mensenkind zijn ge voelens waarneemt voor de baby begint te schreeuwen. Wanneer dat dan zal zijn? Gerekend met onze normale reactie-snelheid en de huidige afstand aarde-zon, zal de pasgeboren peuter pas de pijn van het nu ver brande handje voelen als het een grijsaard is geworden van zeventig jaar. Planeet Afst. zon Middellijn Omlooptijd Rotatietijd Aantal manen Opp. temp. De moeilijkheid om te allen tijde te beschikken over voldoende voort stuwingskracht en manoeuvreermo gelijkheden is opgelost door gebruik te maken van de overvloedig aanwe zige stralingsenergie van de zon. Veertig parabolische reflectors aan iedere kant van de romp 20 vangen de zonnestraling op en ge leiden de warmte er van naar een stoomketel. De ontwikkelde stoom drijft een turbogenerator met een vermogen van 200 kW. Het doen wentelen van een schroef is in de luchtledige ruimte natuur lijk nutteloos, zodat de dynamo, die aan de turbine is gekoppeld, wordt* gebruikt om elektriciteit op te wek- Mercurius ken, die in een zogenaamde deeltjes- Venus versnelling van het type, dat ook op Aarde de „begane grond" wordt gebruikt Mars bij atoomonderzoek, geïoniseerde Ceres atomen van het metaal cesium een Jupiter kolossale versnelling van beweging Saturnus geeft. Deze zeer hoge uitstroomsnel- Uranus heid van de cesiumatomen verschaft Neptunus de bewegingsimpulsen aan de ruimte- Pluto barkas. Ter vergelijking is hier één der planetoïden in de tabel opgenomen. De afgewerkte stoom wordt naar condensors geleid, waar de ijzingwek- kende koude van de wereldruimte voor een grondige afkoeling tot wa ter zorgt. Daarna kan een nieuwe moderniseren, wat in hoofdzaak neer- pe Verenigde Staten hebben cirkelgang stoom-water-stoom begin- komt op geschiktmaking voor kern- woensdag opnieuw een kernproef in nen. oorlogvoering. de atmosfeer genomen in de omge ving van het eiland Christmas in de Stille Oceaan. De kracht van de ont ploffing lag in het gebied van de Dp eniffp levende Franse maar- laêe megatonklasse, gelijkwaardig schalk e AgiephÓSen ïuiiTT'bJ"een aap speciaal besluit, dat niet in de Franse staatscourant zal worden gepubli- vlieStulg neergelaten. Een Westduitse uitvinder wil de ruitenwissers van auto's en vliegtui gen vervangen door gezuiverde uit laatgassen, die onder een druk van 58 mil. km. 4875 km 88 dg 88 dg 340° C 0 108 12125 225 dg onbek. 100 0 150 12500 365 dg 24 u 10 1 228 6625 687 dg 24,6 u —30 2 415 750 4,6 jr onbek. —100 780 137125 11,8jr 9,9 u —140 12 1430 112875 29,5 jr 10,2 u —150 9 2878 50250 84 jr 10,7 u —185 5 4510 48875 164,1 jr 15,8 u —120 2 5925 12500 248 jr onbek. —220 Juin met pensioen. ceerd, op pensioen gesteld, zo is uit betrouwbare kringen in Parijs ver- Vijf Nederlandse vissers zijn in een nomen- ziekenhuis nabij Lerwick opgenomen ,..,a .uU,6»«a.M wegens brandwonden die zij hadden Gewoonlijk blijft een Franse maar- vijf atmosfeer langs de ruiten wor- opgelopen als gevolg van een explo- jChalk *n. ?v?a dienst tot aan zijn den geblazen. Hij heeft op deze vin- sie in de machinekamer die zich dood. Het besluit zou aan het begin ding patent aangevraagd, woensdag aan boord van hun treiter van deze maand zyn ingegaan. De de „Helena" voordeed. Pof/.?® Yan maarschalk Juin zou nu gelijk zijn aan die van een gepensio- Alle vijf kregen brandwonden aan neerd generaal, gezicht en arm. Vlammen schoten in De „Berliner Morgenpost" heeft gemeld, dat in Oost-Duitsland zich enkele duizenden gevallen van trichi- nose hebben voorgedaan. Tal van de kajuit waar zy entbeten. Door de De in Algerië geboren personen zouden reeds aan de ziekte Nederlandse treiler „Deining" wer- maarschalk heeft veel kritiek geoe- zijn bezweken. De oorzaak van de den 7Ü naar Lerwick eebracht De lend op de Algerijnse politiek van epidemie wordt gezocht m uit landen gewonden zullen over enkele dagen De Gaulle. In december 1960 werd van het Oostelijk blok ingevoerd var door het Nederlandse hospitaalschip h« uit de hoge nationale verdedi- kep?vlees. De Oostduitse autoriteiten TTgingsraad verwijderd. Hem werd hebben een verbod tot publikatie van men en naar huis worden verwerd" meegedeeld dat hij' niet. langer een berichten over deze gebeurtenissen officiële functie bekleedde. ingesteld. Schots «m scheef, door Guy Gilpatric. Drukkerij Spaarne- stad, Haarlem. De Spaarnestad heeft een tweede druk uitgegeven van de zg. Glen- cannon-Omnibus „Schots en scheef". Het is een bundel verhalen, waarin de Schotse zeeman Glencannon een overheersende rol speelt. Met zijn echte zoute zeemansverhalen, waarin de whiskey-fles rijkelijk wordt aan gesproken en allerlei avonturen wor den beleefd over de zeven zeeën. Een goedmoedige humor ligt er over heen, welke deze vertellingen tot een smakelijke lectuur maakt. De Bijbel over het verbond, door drs. W. Bouwmeester. Uitg. J. J. Romen en Zonen, Roermond. De Bijbel wordt verdeeld in het Oude en Nieuwe Verbond, maar vraagt men, wat die term „Verbond" inhoudt, dan zal menigeen met de mond vol tanden staan. Daarom heeft drs. Bouwmeester O.S.F.S. een be schouwing geschreven over het be grip „verbond" in de Bijbel. Hij werkt dit begrip uitvoerig en subtiel uit, daarmee inhoud gevend aan onze inzichten. Het is een rijk boekje, dat waard is gelezen en bestudeerd te worden. Stenen rozen, door Sarah Gainham Prisma-uitgave. Utrecht. „Stenen rozen" is een verhaal uit het Tsjecho-Slowakije van achter „Het ijzeren gordijn". Het is een hard spionage-verhaal, dat geheel past in een harde werkelijkheid. Met de titel „Stenen rozen" heeft de schrijf ster het verkilde en versteende karak ter van het leven achter het „IJzeren Gordijn" willen typeren. Het is een boekje vol spanning, maar van een ijzing zingwekkende realteit Stille revolutie, door Hans Wirtz, Uitg. Lannoo, Den Haag. In de reeks „Nieuwe Geluiden" heeft Hans Wirtz een boekje geschreven over „Stille revolutie", wat verdui delijkt wordt door de ondertitel „De Kerk op nieuwe wegen". Hij behan delt allerlei kwesties, welke bij de Katholieken nogal eens het onder werp van dispuut zijn, in de vorm van een briefwisseling tussen hem als leek en een priester-vriend. Men kan niet verwachten, dat de schrijver elke kwestie weet op te lossen, maar over menig probleem weet hij toch behartenswaardige opmerkingen te maken. Aan een zijden draad, door E. P. Kellog, Uitg. De Lan- teern, Utrecht. Doktersromans worden tegenwoordig veel geschreven en graag gelezen. Hier is het een Amerikaanse dokter, een hartspecialist, die in zijn prak tijk voor een conflict geplaatst wordt tussen zijn menselijke gevoelens en zijn medische plicht. Sommige hart kwalen kunnen slechts genezen door een gevaarlijke operatie, die vroeger maar al te vaak mislukte. Pas na toepassing van een nieuwe vinding bij het uitschakelen van de hartfunc- tie gelukte het de chirurg zo'n pa tiënt te behouden. Het is een roman van teleurstellingen en verbeten doorvechten met uiteindelijk succes. Mede door de verwikkelingen in het privé-leven van de dokter, is het een lezenswaardig verhaal. Joegoslavië, door H. v. d. Leeuw, Uigt. „Kosmos" te Amsterdam. In de serie van Kosmos Reisgidsen is ook een boekje over Joegoslavië verschenen, dat een goede gids is voor het reizen in dit mooie en interessante land, op de grens tussen de Westerse en de Oosterse wereld. Menigeen, die een reisje naar Joegoslavië over weegt, kan zich met dit boekje oriën teren. Gezelschapspelen. door Laurens Daane. Uitgeverij Het Spec trum, Utrecht. Laurens Daane, bekend puzzle-produ- cent verzamelde een serie gezelschap spelletjes, onder meer voor de dans vloer en voorzag hiermede in een be hoefte. Het gebeurt immers dikwijls, dat op 'n fuifje Iedereen aan iedereen vraagt: „Weet jij nog een spelletje". Met Laurens Daane kent u er meer dan honderd. Het Franse kabinet onder voorzit terschap van president De Gaulle heeft woensdag besloten de gecombi neerde generale staf voor de strijd krachten af te schaffen. De afzonder lijke generale staven voor land-, lucht- en zeestrijdkrachten blijven bestaan. De maatregel heeft ten doel de leiding wat minder topzwaar te ma ken en een reorganisatie van de strijdkrachten te vergemakkelijken. Deze is nodig nu Frankrijk buitens lands geen militaire verplichtingen meer heeft. De Gaulle wil de strijdkrachten Luidsprekers en hun behuizing, door Wim van Bussel. Uitge verij Wimar, Haarlem. Een goed-illustreert en duidelijk boek voor radio-amateurs en professionals. Gebeden voor jonge mensen" door Dr. Nic. Perquin s.j. Uitg. J. J. Romen en Zonen, Roermond. De derde druk van dit handige zak- of tasformaatboekje met gebeden (mis- en andere) voor jonge mensen (jongens en meisjes) geeft on2e in druk inhoud, dat 't werkje tussen vele andere mis- en gebedenboekjes voor bepaalde categoriën mensen een van de goeden is. Met overtuiging ge bruikt zal 't aan zijn doel en vooral aan de wens van de gebruikers (sters voldoen. „Op houten schoenen" (Kris kras door Amerika) Karei van 't Veer Uitg. Fontein boekerij. Onder de titel Kriskras door Ame rika schreef Karei van 't Veer in De Volkskrant deze nu uitgebreide, be werkte en tot een boek samengevoeg de artikelen, die een zoveel mogelijk objectieve visie over Amerika, haar steden en bewoners geeft. Men krijgt bij het lezen wel eens een andere blik dan men had verwacht, maar dat ligt aan andere (verkeerde) voor lichting. De ANWB verleende aan deze artikelen de ANWB-prijs 1961. M. V. „Wij zijn blij", door Lea Smulders en F. van der Poel S. J. Uitgeverij Cantecleer, De Bilt. Dit boek is speciaal bestemd voor de godsdienstige vorming van jonge kinderen. Het kan gebruikt worden als handleiding op kleuterscholen, doch is tevens uitstekend geschikt om er thuis uit te vertellen of voor te lezen. De naam van de schrijfster staat borg voor een kinderlijke be handeling van de vertellingen uit het Nieuwe Testament. Bij elk ver haal staat een verhelderende inlei ding ten behoeve van het onderwijs of de ouders. Coby C. M. Krouwel verzorgde de band en de leuke teke ningen. Spiegelken, dagboek van een jong meisje, door Maria Ros- seels. Uitg. Lannoo, Den Haag. Dit is al de vijfde druk van „Spie gelken", een bewijs, dat dit dagboek blijft interesseren, door z'n originele schrijftrant en de leuke manier van de gewone dagelijkse dingen te bekij ken. Het boekje is heus niet alleen bestemd voor jonge meisjes; ook an deren kunnen en hun plezier aan beleven. Onroerend goed, door J. L. F. Engelhard. Ned. Uitge vers Mij. N.V., Leiden. Dit door een notaris geschreven boekje is een beknopt overzicht van de rechtspositie van bezitters van onroerend goed. Vooral op fiscaal ge bied is het voor hen buitengewoon nuttig te weten waar zij aan toe zijn. Een dergelijke handleiding kan zelfs voor insiders nog zijn nut afwerpen. Studiekosten, door A. J. Woelders. Ned. Uitgevers Mij., Leiden. In een tijd, dat vele jonge mensen zich door studie of zelfstudie een be tere positie willen veroveren, is het voor de ouders zaak zich af te vra gen in hoever de gemaakte studiekos ten aftrekbaar zijn voor de belas ting. Dit handige boekje geeft hier voor een welkome handleiding.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 13