S)e C«icbe(Sot4^cmt DE STRIJD DER RIVALEN IN ALGERIE BEN KHEDDA VAN ALLE KANTEN BEDREIGD Tunesië en Marokko steunen Khedda Italiaans vliegtuig bij Bombay te pletter gevallen H WACHTEN OP MALIK D Onrustig Brazilië Hoogwaterstanden BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 7 JULI 1962 52e JAARGANG No. 15.671 De chaos dreigt in Algerië KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. R0O7EN Telef2 0 9 3 5. Red. 2001 5, 25594 - Advert. 20826- Klachten bezorging 33839 (tossen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd„ 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De premier van de voorlopige Algerijnse regering, Ben Khedda, ziet zich thans van twee kanten bedreigd. Niet alleen uit Libyë, waar Ben Bella met zijn aanhangers vertoeft, komt de bedreiging van zijn bewind maar ook uit Marokko. Mohamed Khider, die lid is geweest van de voorlopige Algerijnse re gering, heeft vrijdag op een persconferentie in de Marokkaanse hoofdstad Rabat verklaard, dat „de crisis onder de Algerijnse nationolistische lei ders zich op gevaarlijke wijze dreigt te ontwikkelen. Hij beschuldigde de premier der Algerijnse voorlopige regering, Ben Khedda en diens aanhangers ervan deze crisis te hebben uitgelokt door het „saboteren" van besluiten van de Algerijnse „revolutionar'e raad", het „parlement" der Algerijnse nationalisten, dat te Tripoli, in Libië, zetelt. „De voorlopige Algerijnse regering", aldus Khider, „steunt slechts op een minderheid, daar 58 van de 68 leden van de revolutionaire raad tegen Ben Khedda hebben gestemd, terwijl de meerderheid van het Algerijnse opstandelingenleger eveneens tegen hem is gekant". ALGERIJNSE REBELLEN OP DE HAND VAN BEL BELLA Mohamed Khider beschuldigde pre- plein geplaatst. Donderdagnacht is ook het beeld van maarschalk Tho mas Robert Bugeaud, dat in de Rue d'Isly tegenover het hoofdkwartier van het tiende militaire district stond, verdwenen. Men gelooft dat het door Franse militairen is mee genomen. OAS'EBS NOG ACTIEF In het gebied rondom Parijs zijn de afgelopen dagen gewapende OAS- ers opgetreden, die auto's aanhiel- deeld, dat zijn regering de benoe- den om identiteitspapieren te „con- ming door de voorlopige Algerijnse troleren" of af te nemen. De gemas- regering van Ben Salem tot haar kerde mannen zetten een OAS-stem- ambassadeur bij de Marokkaanse re- pel op de papieren van sommige gering heeft goedgekeurd. automobilisten. Orde-politie in bur- Hiermede is dus officieel be- ger is nu in dit gebied gaan patrouil- vestigd, dat de Marokkaanse autori- leren, teiten deze door Ben Khedda c.s. ge leide regering als het officiële Alge rijnse bewind beschouwen, terwijl de aanspraken van Ben Bella c.s. op de Algerijnse leiding worden afge wezen. betekent overigens niet, dat de Ma rokkaanse regering achter hem staat. De Marokkaanse minister van bui tenlandse zaken Balafrej heeft vrij dag in de hoofdstad Rabat medege- VERZOENINGSPOGINGEN In geval de verzoeningspogingen mochten mislukken, vreest men dat de 30.000 man van het Algerijnse be vrijdingsleger in Tunesië en de tien duizend in Marokko naar Algiers zullen opmarcheren om Ben Bella Naar verluidt zal dr. Mostefai, na- door middel van een militaire staats- tionalistisch lid van het voorlopig be- greep aan de macht te brengen, stuur in Rocher Noir, die vrijdag Alhoewel de Algerijnse grenzen vandaar vertrok, in Rabat bespre- thans theoretisch open staan vooif kingen met de aanhangers van vice- genoemde troepen, schijnen er tot premier Ben Eella voeren om te nog toe geen penetraties van belang trachten een verzoening tot stand te 0p Algerijns gebied te hebben plaats brengen. Hij was degene, die de over- gevonden. eenkomst tot staken van het vuren Er is ook nog geen melding ge- met het geheime leger in Algiers be- maakt van troepenverplaatsing „COMPROMITTERENDE COMPROMISSEN" sident Bourguiba van Tunesië ervan werkstelligde en hij staat bekend als grote schaal over de Marokkaanse Mohamed Khider beschuldigde pre- de Algerijnse troepen in Tunesië te een bekwaam onderhandelaar. grens. Het grootste gedeelte van de mier Ben Khedda c.s. ervan „com- hebben doen omsingelen door 't af- troepen, die uit Tunesië over de promitterende compromissen" te heb- snijden van hun aanvoerwegen. STANDBEELDEN MOETEN HET grens zouden zijn, zou zich nog ben gesloten. „Dit geldt met name „Ditzelfde gebeurde een jaar gele- ONTGELDEN steeds in het „niemandsland" bevin- voor de monsterachtige overeen- den ook. Wij hebben Bourguiba toen jjet ruiterstandbeeld van de her- den tussen die grens en de Franse komst, waarin vergeving wordt ge- medegedeeld, dat onze troepen naar tog van Orleans, dat op het regerings- Morice-verdedigingslinie. Wel zouden schonken voor de misdaden van de Tunis zouden oprukken, wanneer piein in Algiers stond, is donderdag- sommige troepen van het bevrijdings- OAS. Voorts heeft de groep van Ben hier niet een einde aan werd ge- nacht van zijn voetstuk gehaald. De leger uit Tunesië bij het Aures-ge- Khedda, Frankrijk gevraagd zijn le- maakt en ik vrees dat dezelfde be- daders zijn vermoedelijk Moslims, 't bergte zijn aangekomen, waar veel ger in Algerië te laten optreden te- dreiging ook thans over Tunis en de Beeld, dat gemaakt is door de Ita- sympathie voor Ben Bella zou heer gen de troepen der Algerijnse opstan- Tunesiërs hangt", aldus Khider. üaan Marochetti, is in 1845 op het sèn. delingen. Zij moeten echter goed be- Hij veroordeelde in krachtige be- i grijpen dat noch zij noch ik zich woordingen Bourguiba's „ingrijpen" staande kunnen houden zonder de in de Algerijnse gang van zaken, steun van het Algerijnse opstande- •lingenleger", aldus Mohamed Khi- MAROKKO ERKENT BEN KHEDDA der. Het optreden van Khider in Rabar vreemding van landbouwgronden" wordt genoemd, welke echter voor buitenstaanders vrij ingewikkeld is. Men zal zich waarschijnlijk wel her inneren, dat het in weinig woorden Een D.C.-8 straalvliegtuig van de Later is gemeld, dat de luchtvaart- TWEE BESLISSINGEN neerkomt op de vraag, wat er ten Italiaanse luchtvaarmaatschappij „Al- maatschappij „Alitalia" in Rome offi- Voordat de Tweede Kamer eind aanzien van de tot eind van dit jaar italia", dat met 86 passagiers aan hovpetierd dat h» nr.» volgende week haar wel verdiend geldende prijsbeheersing voor land- boord uit Bangkok kwam ei\ op het zomerreces gaat beginnen (met het bouwgronden moet geschieden, aan- vliegveld van Bombay zou landen, op ongeveer twee kilometer van het niet onplezierige vooruitzicht, dat de gezien deze beperkende bepaling op heeft zaterdagochtend vroeg, zes mi- vüegveid te Bombay te pletter is ge- financiële vergoeding voor haar leden die dag automatisch ophoudt te be- nuten voor de landing het contact met niet minder dan vijftig procent staan, wanneer vooraf geen enkele met de verkeerstoren verloren, gaat worden verhoogd!) moet ze te- maatregel zou zijn getroffen. Om in Sydney verklaarde dr. Renato midden van een vrij lijvige slot- dat eventuele hiaat aan wettelijke Velli, de algemene directeur van agenda nog twee beslissingen van bij- zekerheid te voorzien, diende de mi- „Alitalia" in Australië, dat het ver zonder groot gewicht nemen. nister van Landbouw een wetsvoor- miste toestel 86 passagiers en negen Dat geldt in de eerste plaats voor stel in dat kortweg gezegd een bemanningsleden aan boord had. het eindoordeel over de zo veel en zo definitief eind aan alle prijsbeheer- Onder de passagiers van het vlieg - Er schuilen heel wat sterke spieren onder de kleurige kledij van Halina Krzesiak, dat blijkt wel uit het hier afgebeelde moment tijdens de „Oberek Dans", die zij voor de fotograaf demonstreerde met haar partner Witold Zapala. Het kleurige paar maakt deel uit van het Mazowsze zang- en danstheater nit Polen, dat in de Royal Albert Hall in Londen gaat optreden. vallen. De passagierslijst en verdere bij zonderheden zijn nog onbekend. De Oostenrijkse ontdekkingsreizi ger Heinrich Harrer is inderdaad in Bangkok uitgestapt. Hij zei tegen ver- langbesproken „mammoetwet"; meer sing zou maken. Dr. Vondeling van Mgookde Gastenrijtoe alTwrdfwa^n, dan 70 uur aan openbaar debat al- de PvdA-fractie leverde de Kamer ^"Sbekl,mmer Hemr.ch Harrer be d;e hm yakantie ir| E a leen reeds) die donderdag a.s. na een daartegenin een mitiatief-wetsvoor- neopen, cue oniangs een ex j h p schoonheidskuur door minister Cals stel om de prijsbeheersing te hand- Pe^ie m Nederlands Nieuw-Gumea zal worden gepresenteerd. De tech- haven. Aanvankelijk voor onbepaalde heeft voltooid. nici hebben een week gekregen om tijd; later veranderde hij zijn voor- Volgens een woordvoerder van „Al- de door het lange en vooral ingewik- stel voor de duur van vijf jaar. kelde debat eventueel binnengelopen Het .g nu met deze zaak ook ZQ fouten en vergissingen te verwyde- dat siechts ten dele uit politieke mo- Het vliegveld Santa Cruz ligt on- ren uit de eindtekst; de Kamer moe tieven een beslissing zal worden ge- geveer 16 km noordelijker van het ttohrinlron nm nupr flf italia" zou Harrer echter in Bangkok 2>jn uitgestapt f=eOe=rv^;drgeësS &vüm-a'r=- een politieke oesnssing na ie aenKen, uw loopt namelijk dwars door enkele ernstig vliegongeluk ongeveer 12 jaar vriiHap-avnnH nn fph wcpnfio in inn men op genoemd t.jdshp zal vellen. fractles heen. Met name denkt men geleden helftje Indifche regeling binnen de KVP verdeeld over deze de toppen van enige nabijgelegen de verenieinz van de buitenlandse et is daarmee een enigszins eigen- kwestie. Dr. Vondeling heeft het de heuvels lager laten maken. nert. onder meer verklaard dat hii aardige zaak: de discussies over Kamer met zijn verzachting van het Fuctionarissen van het vliegveld „zeer optimistisch" is over een vreed! het wetsontwerp hebben zich meer- oorspronkelijke voorstel bepaald niet zejden iater, dat de opsporingsvlieg- zame oplossing van de kwestie Nieuw- malen vaak hoofdzakelijk zelfs - gemakkelijker gemaakt. Men kan tuigen onverrichter zake zijn terug- Guinea. gekenmerkt door een rechts-links- ook hier pro- en contra-argumenten gekeerd. Zij hadden veel last onder- De Nederlandse ambassadeur in de verhouding, waarbij al naargelang tegenover elkaar stellen, die elkaar vonden van Zware regenval en laag- Verenigde Staten, dr. van Roijen, de stemming uitviel, aan een van ook weer ten dele opheffen. Een niet hangende bewolking. Het contact met heeft vrijdag een bespreking van meer beide kanten verliezen moesten wor- onaardige parallel met de beslissing vhegtuig viel uit, toen de piloot dan een uur gevoerd met de Ameri- den genomen. Het is niet bij elke over de mammoet dus. De laatste meidd6i dat hij zich boven Auranga- kaanse minister van buitenlandse za- stemming duidelijk gebleken, of de week van het parlementaire jaar zal bad, ongeveer 300 km ten noordoosten ken, Dean Rusk, over de kwestie nederlaag lijdende partij zich als een op zijn minst zeer interessant zijn! van Bombay, bevond. Nieuw-Guinea. Dr. van Roiien ver- „good looser" wilde gedragen; we hadden de indruk, dat er hier en daar wel een beetje werd gemokt. We den ken daarbij met name aan de beslis sing over de „planprodecure" van mi nister Cals, waarna men van de kant van de PvdA-fractie te verstaan gaf, dat na dat besluit, het eindoordeel over het wetsvoorstel nog weer eens terdege opnieuw moest worden over wogen. Aan de andere kant zijn ech ter evenzeer veren gelaten; men den- ke slechts aan de afloop van het debat over de maatschappelijke or ganen, waarbij nog te voegen zou zijn, dat „rechts" bijzonder tolerant is geweest ten opzichte van de „link se" wens tot het mogelijk maken van „vormingsonderwijs" op de openbare scholen. Men zou dus kunnen zeg gen, dat er alles bijeen een zekere balans zou vallen op te maken, een winst- en verliesrekening, waarop straks de eindbeslissing zou kunnen worden gebasseerd. Het is echter juist minister Cals geweest, die donderdag jl. een slotwoord in de Kamer heeft verzocht dat toch niet al te minitieus te doen. Het gaat niet om politieke „nederlagen" zo zei de bewindsman ongeveer maar om de vraag, of we ons onderwijs 'n nederlaag bezor gen door het deze grootse vernieu wing te onthouden. Het valt te hopen, dat de gehele Kamer deze belangrijke zaak zo breed zal willen zien en dienovereenkomstig zonder benepen bijgedachten haar fiat zal afwegen klaarde na afloop van het onderhoud, dat gesproken was over de kwestie van onderhandelingen met Indonesië, maar hij zei in antwoord op vragen van verslaggvers, niet te kunnen zeg gen wanneer de besprekingen even tueel zouden beginnen. „Wij wachten geduldig op de komst van de Indonesische afgevaardigde" zei hij. Dr. van Roijen sprak zich hoopvol uit over het resultaat van de onderhandelingen. Volgens het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft de Indonesische regering haar ambassa deur in Moskou, Malik teruggeroe pen. Deze was de voornaamste Indo nesische onderhandelaar bij het voor overleg met Nederland, dat later werd afgebroken. „Vermoedelijk zal hij 'n paar dagen in Indonisië blijven om zich op de hoogte te stellen, en dan hierheen komen", aldus werd ver klaard. Niet-aanvalsverdrag met Australië In regeringskringen in Djakarta is vrijdag verklaard, dat Indonesië mogelijk bereid zal zijn het sluiten van een niet-aanvalsverdrag met Au stralië te overwegen als dit de vrees voor een militair expansionisme zou verminderen. Dit werd meegedeeld in commentaar op toespelingen van de Australische minister van buiten landse zaken, sir Garfield Barwick, op een persconferentie. ZOEKT U een Gero-cassette van t 40.of f 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist (Adverteni.e) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ,e tweede gewichtige beslissing be treft de problematiek aangaande Vrijdag ochtend is in Rotterdam het huwelijk voltrokken tunssen de acteur Paul Cammermans en mej. Loes van hetgeen met een kort begrip „de ver- Toorn, ex-informatrice van de WV. Op de foto: het jonge paar «iet de toekomst lachend tegemoet. In Rio de Janeiro, waar het in de armelijke wijken Caxias en Sao Joao de Meriti donderdag tot relletjes en muiterijen kwam, is het vrijdag ta melijk rustig gebleven. De federale troepen houden nog steeds de be langrijkste toegangswegen bezet en helpen bij het verschaffen van voed sel aan de hongerige bevolking. In de stad Rio de Janeiro zelf ont stond vrijdagmiddag grote verwar ring, toen het gerucht ging, dat de bewoners van de arme wijken naar de stad kwamen. De winkeliers slo ten hun magazijnen in zulke haast, dat de klanten geen tijd meer had den de zaken te verlaten. De gou verneur van de provincie Rio deed een beroep op de bevolking zich kalm te houdep en hij verklaarde dat er geen enkele reden tot ongerust heid bestond. In de Braziliaanse provincie Rio Grande do Sul is vrijdag een alge mene staking begonnen. De stakin gen hebben ten doel, zoals de leiders zeggen, „de weg naar het fascisme te versperren". De schade die bij de relletjes van donderdag in Caxias en Sao Joao is toegebracht bedraagt naar schatting meer dan tien miljoen gulden. WARMER In de algemene luchtdrukverdeling voltrekken zich belangrijke veran deringen, welke aan de langdurige perioden van zeer koud weer in ons land een einde zullen maken. Op de Oceaan ten westen van Ierland, waar zich geruime tijd een hogedrukge- bied heeft opgehouden, is namelijk een nog in betekenis toenemende de pressie aangekomen, welke zich langzaam verder in oostelijke en zuidoostelijke richting zal uitbreiden. Dit heeft ondermeer tot gevolg, dat een rug van hogeluchtdruk zich van de Britse-eilanden over de Noordzee naar het oosten zal verplaatsen. De noordwestelijke winden boven 'de Noordzee, welke zaterdagmorgen nog tot over het noorden van ons land aanwezig waren, zullen daardoor op houden en zondag zal er weinig wind zijn. Een gebied met opklaringen, dat zaterdagmorgen het zuidwesten van het land al bereikte, zal zich dan ook over de noordoostelijke provin cies uitbreiden. De maximum-tempe raturen gaan flink omhoog en zullen weer ongeveer de normale waarde voor de tijd van het jaar bereiken. Gemiddeld genomen waren de maxi mum-temperaturen te De Bilt over de laatste 11 dagen iets meer dan 6 graden beneden normaal. De waarde, welke juist iets beneden 15 graden was, komt overeen met die welke ge middeld midden oktober voorkomt Zon- en maanstanden 8 Juli: zon op 04.29, onder 21.00; maan op 11.18. 9 Juli: zon op 04.30, onder 20.59; maan op 12.23, onder 00.10. 8 Juli: v.m. 7.20; n.m. 19.47 9 Juli: v.m. 8.06; n.m. 20.32 KORRELTJE Je moet niet zijr. die je bent; je moet zijn die je zijn moet. (Henride Monterlandt)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1