Prinsessen Irene en Margriet begonnen in Paramaribo aan druk programma Door leeuw aangevallen Franse dompteur aan verwondingen overleden Volgende week donderdag beslist de Kamer over de mammoetwet TRAMOP HOL DONDERDAG 5 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Ook in Rotterdam de verwarming aan De Rotterdamse stadsverwarming heeft gisteren de levering van warmte aan particulieren nervat. Men heeft genade laten gelden voor recht, want 's zomers wordt eigenlijk het buizennet van de stadsverwar ming nagekeken. Maar de abonné's hadden de warmte hard nodig. De echtgenotes van de ministers Toxopeus (binnenlandse zaken) en Van Aartsen (volkshuisvesting) hebben gister middag in Dordrecht gezamenlijk de eerste paal geslagen voor het nieuwe hoofdbureau van politie, dat hier aan de Mauritsweg zal worden gebouwd. Foto: mevrouw Toxopeus (voorgrond) en mevrouw Van Aartsen (ach tergrond) vonden het kennelijk een prettig karwei. Bur-gemeester mr. J. E. H. J. van der Dussen van Dordt (rechts) had voor alle zekerheid een motorhelm op het hoofd gezet. OVERAL BETUIGDEN JUICHENDE MENSEN HUN HULDE De Prinsessen Irene en Margriet hebben op de tweede dag van hun bezoek aan Suriname een enorm programma afgewerkt. Zij wandelden al om half acht samen met de heer en mevrouw Currie (de waarnemend gouverneur en zijn echtgenote) naar het monument voor de gevallenen waar zij tijdens een korte plechtigheid een krans legden. Zij bleven daarna - op twee uur tjes rust in de middag na - tot 's avonds half elf in touw. Op dat uur begon in het gouvernementshuis een gala-ontvangst. Na de kranslegging volgde het défilé van de troepenmacht in Suriname en het korps der gewapende politie. Zowel de kinderen als de volwassenen renden op de trottoirs achter de duizenden toeschouwers met het hoge gezelschap mee in de hoop nog eens de gelegenheid te krijgen de prinsessen van dichtbij te zien. Eerst werd er een bezoek gebracht aan de „Cultuurtuin", waar het ge zelschap in de koelte van de hoge bomen de verschillende cultures van Suriname konden bekijken. De prin sessen proefden van een door de mi nister van landbouw aangeboden ca caoboon. De pit van deze vrucht is nJ. zeer smakelijk. Dat vond prinses Irene ook: „Hij smaakt werkelijk heel grappig", zei zij. Voort ging het weer door vlaggende straten met juichende mensen naar het dia- konessenziekenhuis. Duizenden wa ren hier samengestroomd om de be zoeksters te verwelkomen. De autotocht naar de villawijk Zorg en Hoop bracht wat verkoeling voor de drukkende warmte. Vrijwel geheel Zorg en Hoop was op de been om hulde te betuigen. Prinses Irene vond cacao boon grappig smaken Aan het défilé werd deelgenomen door drie compagnieën en door het gemotoriseerde gedeelte van de troe penmacht in Suriname. Het défilé werd besloten door de nieuwe Daf 3 ton weapencarriers, die het anti- tankgeschut, de zware mitrailleurs en de terugstootloze vuurmonden meevoerden. Ook een batterij zoeklichten en een peleton gepantserde voertuigen maakten deel uit van dit défilé. Voorts werden korjalen, die bij pa- trouilletochten naar de Surinaamse binnenlanden worden gebruikt, in het gemotoriseerd gedeelte meege voerd. Onderonsje met ministers. Na het défilé begaf het hoge ge zelschap zich naar het gouverne mentshuis. Even later verlieten de prinsessen, Irene gekleed in een licht blauwe japon en witte hoed, Mar griet in een roze gebloemde japon met een roze dophoedje, het paleis om officiële bezoeken af te leggen bij regering en statencollege van Suriname. Bij het nieuwe gebouw van de ministerraad werden de prin sessen verwelkomd door premier Emanuels. In de regeringszaal had den de prinsessen de gelegenheid voor een praatje met de ministers. Ook tijdens de rondrit door Para maribo ontmoetten de prinsessen veel hartelijkheid en enthousiasme van de zijde der bèvolking. chende en zwaaiende mensen. Hoe wel het verkeer uitstekend geregeld was, konden de politiemannen toch niet altijd voorkomen dat de men senmenigte naar voren drong en bij na het voorbij rijden van de auto's onmogelijk maakte. Bij het weeshuis voor kinderen van Javaanse afkomst der evangelische broedergemeen schap kregen de prinsessen, van wie Irene in een turkoise japon en Mar griet in een witte japon met bruine noppen was gekleed, bloemen aan geboden. In het museum werd een uitge breide rondgang gemaakt. Met veel belangstelling bekeek het hoge ge zelschap onder meer een prachtig piaalbed, dat koningin Juliana in 1943 ten geschenke had gekregen. Ook de documenten die ondertekend waren door koning Willem III, be treffende de vrijmaking der slaver nij hadden hun bijzondere aandacht. Galareceptie. Woensdagavond schudden de prin sessen een uur lang de handen van de 450 genodigden voor de galare ceptie, die plaats vond in de grote ontvangstzaal van het gouverne mentshuis. Het paleis was fraai ver licht door duizenden oranje-kleurige lampjes. Onder de vele bloemstuk ken, die het paleis haast tot een bloemententoonstelling maakten, was ook een mandje rozen van mevr. G. Pont, een weduwe, die 50 jaar als vroedvrouw in het district heeft ge- Nadat de priesters hun zegen had- werkt en daarvoor met de zUve£.n den uitgesproken over de vorstehj- medaüle van Oranje-Nassau werd ke bezoekers werd de terugtocht onderscheiden. De prinsessen hadden naar het gouvernementshuis aan- een kort geSprek met haar. vaard, waar de lunch werd gebruikt. Dank zjj het prachtige weer kon_ Woensdagmiddag hebben de prin- den de hoge gasten een wandeling sessen een rijtoer door Paramaribo door de fraai verlichte tuin maken, gemaakt, die begunstigd werd door De militaire kapel gaf hier nog een goed weer. Langs de route stonden, concert onder een geweldige boom. evenals dinsdag bij de intocht in Pa- Met het spelen van de volkslie- ramaribo het geval was, overal jui- deren werd de avond besloten. leeuw te wijten aan het feit, dat hij tijdens zijn nummer van zaterdag avond de leeuwen, die in een pyra- mide van negen stuks achter hem stonden opgesteld, de rug had toege keerd om een „tussenapplaus" van het publiek in ontvangst te nemen. „Lecrocq was een moedig man, maar dit was een te groot risico", vertel de de heer Boltini gisteren. H.K.H. prinses Beatrix heeft woensdagmiddag in Den Haag de opening verricht van een nieuwe vleugel van het Haags gemeentemuseum, dat zijn eeuwfeest viert. Foto: voor de opening van de vleugel deed de staatssekre- taris van O., K. en W., mr. Y. Scholten, in een toespraak mededeling van de benoeming van mr. L. J. F. Wijsenbeek, direkteur van de dienst Schone Kunsten, tot officier in de orde van Oranje Nassau en van de heer P. A. Frequin, administrateur van het museum, tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Mr. Scholten greep met een mesje kordaat in toen bleek, dat het knoopsgat van de heer Frequin dichtzat en de versierselen, behorende bij de onderscheiding dus niet konden worden bevestigd. Ontvangst op missie. Bij aankomst bij het centrum van de Missie beierden de klokken van de kerk van de H. Familie. De bis schop, mgr. Kuypers, verwelkomde de hoge gasten. Ca. 1500 kinderen die hier op school gaan, bereidden de prinsessen een hartelijke ont vangst. Het kleuterklasje voerde een dansje uit. Tenslotte werd het internaat „Arya Dewaker" bezocht. Hindostaanse da mes, in kostbare sari's gekleed, om hingen de prinsessen met bloemkran sen van rozen. Priesters in witte ge waden met brede oranje sjerpen zegden een gebed uit de Hindostaan se bijbel. De prinsessen ontvingen geschen ken, waaronder een juwelendoos van Surinaams hout. „MOEDIG MAN, DIE TEVEEL RISICO NAM" Gisteren is in het katholieke zie kenhuis in Enschede overleden de 34-jraige dompteur Le Crocq. De heer Lecrocq, die onder de naam Michel Stevenson optrad in het cir cus Boltini, was tijdens een voorstel ling in Zutphen zaterdagavond jl. aangevallen door een van de berber leeuwen, Romeo genaamd. Hij liep daarbij verwondingen aan hoofd en hals op en moest naar het ziekenhuis in Zutphen worden vervoerd. Enkele uren later werd hij uit dit zieken huis ontslagen, doch moest na enige tijd toch weer worden opgenomen, omdat het vermoeden bestond, dat de heer Lecrocq bloedvergiftiging had opgelopen. Later is hij naar het ziekenhuis in Enschede overge bracht. Volgens circus-directeur Toni Bol tini had Lecrocq de aanval van de Donderdag 12 juli, de dag waarop de Kamer met reces zal gaan, moet zij beslissen over de Mammoetwet. Voorzitter Kortenhorst deed hiertoe een voorstel in de vergadering van gisteren; nadat gebleken was, dat de fracties enige tijd nodig hebben om zich op him einddoel te beraden. De artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp werd vandaag beëin digd. De Kamer heeft zich door 177 wets artikelen en 130 amendementen heen gewerkt in ongeveer drie weken. In sneltreinvaart ging de Kamer ver der met de reeks amendementen, die zijn ingediend. Veel wijzigingen wer den er echter niet aangebracht. De meeste amendementen werden trou wens ingetrokken, omdat bij voor gaande besprekingen gebleken was, dat er geen meerderheid voor de gewenste wijziging te verkrijgen was. De amendementen van mr. Roosjen (AR) om het z.g. automa tisme voor het LAVO en het MAVO in de wet te handhaven kregen al leen de steun van de protestantse fracties. Een amendement van de heer Engebertink (KVP) om de plan procedure voor gymnasia in athenea in dunbevolkte gebieden wat te ver lichten (het minimum-aantal leer lingen te verlagen) werd aangeno men, nadat de indiener het amende ment meer in overeenstemming had gebracht met de wensen van de mi nister. Slechts een deel van de PvdA-fractie was er tegen. Genoem- Een Papoea komt bij de politie in Merauke melden, dat hij een Indonesische para heeft gesignaleerd in de Indonesische kampong Koeprik aan de over kant van de Maro-rivier nabij Merauke. De para werd later door Neder landse mariniers gevangen genomen. Twee doden bij aanvaring op Nieuwe Maas Bij een aanvaring op de Nieuwe Maas ter hoogte van het IJsselmond- se Hoofd zijn gistermiddag twee op varenden van de vlet „Jan" van Boele-Bolnes verdronken. Het zijn de 46-jarige kapitein H. v. d. Veer en de 31-jarige voorman H. Veuger, bei den uit Bolnes. Uit het voorlopige onderzoek van de rivierpolitie mag worden aange nomen, dat het ongeluk te wijten is geweest aan een verkeerde manoeu vre van de vlet, die samen met de „Alvracht 4" in oostelijke richting stroomopwaarts voer, waardoor de „Jan" plotseling voor de steven van de „Alvracht 4" kwam te liggen en overvaren werd. Van de vijf opva renden aan boord van de vlet, die geen van allen konden zwemmen, werden de overige drie door een in de buurt liggend vaartuig van de rijkspolitie te water uit Vlaardingen gered. Ten gevolge van de aanvaring is de vlet gezonken. De rivierpolitie was nog steeds bezig met het dreg gen naar de lichamen van de twee slachtoffers. Maandagmiddag is in Amsterdam- Zuid een lege tramwagen, zonder be stuurder of monteur er op, in de re mise Havenstraat „op hol" geslagen en naar buiten gereden. De wagen heeft een rit gemaakt waarbij, won der boven wonder, geen brokken zijn gemaakt. De tramwagen reed eerst over een der drukste verkeersrotondes van de stad, die bij het Haarlemmermeer- plein in zette, na diverse wissels, en kele kruispunten en twee zebrapa den te zijn gepasseerd, koers in de richting van de Amstelveenseweg. Eerst bij het eveneens drukke kruis punt bij de Zijlstraat eindigde deze dolle rit, doordat de tramwagen in botsing kwam met twee andere tram treinen. De substituut-officier van Justitie te Amsterdam heeft vanochtend ambtshalve een onderzqek gelast naar de rit van de onbemande tram wagen. Ervaring De Franse dompteur Lecrocq was vrijgezel, ex-parachutist en had met zijn tien jaar dompteurservaring reeds tientallen littekens van klau wende en bijtende leeuwen en tij gers opgelopen. In het ziekenhuis te Zutphen ver klaarde men, dat de dompteur na het hechten van zijn wonden zon dagavond per se naar huis wilde. Men had hem dringend gevraagd te rug te komen als hij zich niet goed zou voelen. Om infectie te voorko men werd hem direct een injectie gegeven. Inderdaad kwam de Frans man anderhalf uur later terug. Er werden foto's gemaakt en daarbij bleek, dat de schedel letsel had op gelopen. In de loop van maandag werd besloten, hem onder behande ling te stellen van een neurochirurg aan het Enschedese ziekenhuis. Optreden niet verboden Het circus Boltini treedt thans, met de leeuw Romeo, op te Veenen- daal. Van de zijde van justitie en politie werden geen maatregelen ge nomen tegen het optreden van de wilde-dierengroep. De voorstellingen vonden gisteren normaal doorgang. Wel heeft men de heer Boltini ver zocht alle mogelijke voorzorgen in acht te willen nemen. Verliefd paartje slaat roofaanval af Een verliefd paartje, dat dinsdag nacht om kwart voor twee uit het Maastrichtse Mgr. Nolenspark huis waarts kuierde werd bij de uitgang van het park bestormd door een „politieman". „Of meneer meer even zijn papieren wilde laten zien". Niet vlot genoeg naar de zin van de „agent" werd aan dit verzoek vol daan. De 24-jarige M. van R. werd plot seling beetgegrepen, omdat de man zelf beter de weg dacht te vinden naar de binnenzak van de verliefde jongeman .Het paartje stond na deze driestheid snel met beide benen weer op de grond. Een worsteling volgde. De jongen en het meisje kregen en kele flinke klappen met een gummi knuppel op hun hoofd, maar zij bo den hevig tegenstand. De belager, die wel inzag, dat hij de „papieren" o pdeze manieren nooit te zien zou krijgen, koos de wijste partij, d.w.z. het hazenpad. De Maastrichtse politie wil nu graag eens kennis maken met haar nieuwe „collega". de scholen zullen nu in het plan wor den opgenomen, wmneer zij staan in plaatsen van minder dan 50.000 inwoners en binnen de tien kilome ter geen andere school van hetzelf de type is. Het minimum aantal leer lingen zal 24 moeten bedragen. Nog niet klaar Het lag in de bedoeling de gehele artikelsgewijze behandeling woens dag af te doen, maar bij de stem ming over een amendement van de heer Vermeer (PvdA) betreffende de inrichtingskosten staakten de stemmen 59 tegen 59, rechts tegen links, zodat men zich vandaag toch nog met het wetsontwerp moet be zighouden. Het amendement-Vermeer betreft uitsluitend de inrichtingskos ten van gemeentelijke scholen. Er werden vandaag nog enige in gewikkelde amendementen van de heer Engelbertink behandeld waar over geen eensgezinde opvatting heerste. Het betreft voornamelijk de financiering van het voortgezet on derwijs. Gestolen brommers bij de vleet De zaak tegen de vijf jongelui die zaterdag 23 juni jl. in de Spaanse polder door de Rotterdamse politie op heterdaad werden betrapt toen zij een gestolen brommer aan het demonteren waren, is nog steeds niet afgewikkeld. Zoals bekend heeft de politie op aanwijzing van de jonge lui in de Delfshavense Schie vijf brommers opgevist die de knapen na gedeeltelijke demontage daarin lie ten verdwijnen. Zij stalen de brom fietsen met geen andere bedoeling dan om er onderdelen af te slopen welke zij konden gebruiken voor hun eigen snelbrommers. Tijdens de verhoren is het de po litie duidelijk geworden dat nog min stens twaalf brommers door hen in het water zijn gegooid. De politie zal trachten ook deze op te vissen. Bovendien zit de politie met nog 'n flinke karrevracht bromfietsonder delen, die bij de jongens thuis in beslag zijn genomen. INBRAAK Tijdens afwezigheid van de bewo ners is gisteravond ingebroken in de woning van de familie v. d. P. aan de Maarten Dijkshoornlaan in Rot terdam. De daders ontvreemdden een bedrag van 1.035.uit een geld kistje. Het komt de laatste tijd nog al eens voor, dat de politie aangifte krijgt van diefstallen welke gepleegd zijn tijdens afwezigheid van de be woners, vooral in de vakantiemaan den. Het moet daarom bijzonder ris kant geacht worden grote geldsbe dragen onbeheerd achter te laten. Een Belgische vrachtwagen welke in Duitsland een lading turfstrooisel had geladen en waarin te Lexmond vijf ton boter was verstopt, is in de buurt van Gorinchem aangehouden en in beslag genomen. De chauffeur en zijn bijrijder werden gearresteerd evenals een vader en z'n zoon, die eigenaars zijn van het koelhuis in Lexmond waaruit de boter werd gehaald. In dit koelhuis werd nog eens twee ton boter gekonfiskeerd. Het overladen van de tussen da turfmolm verstopt# boter op een andere auto bij de insp. Invoerrechten en accijnzen te Tilburg.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7