LEIDEN MAG ZIJN ZWEMBAD AAN GAAN LEGGEN Weerbericht s v':: Wf DONDERDAG 5 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 EINDELIJK TOESTEMMING VAN DE MINISTER: Optimistische wethouder: mei 1963 klaar! b« de Uot y,r itiêf v&g&ien SUNIL HALEN! NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Advertentie) Het is eindelijk zo ver. De minister van Volkshuisvesting heeft de gemeente Leiden toestemming gegeven een zwembad te bouwen. Op de zogenaamde Rijksgoedkeuring werd reeds enige jaren ge wacht. In feite werd er in 1954 al voor het eerst in Leiden over de aanleg van een nieuw zwembad gedacht en, naar wij van een ge meentelijk employé hoorden, heeft men in 1939 zelfs al de eerste ontwerpen en tekeningen voor een nieuw zwembad te Leiden ge maakt. Toen kwam de oorlog er tussen. Het nieuwe zwembad komt te liggen op het strook terrein tussen Voorschoterweg en Vliet nabij de Churchilllaan en de Roosevelt- straat. tekeningen: Het bovenaanzicht maakt duidelijk waar het zwembad moet komen: nabij de Rooseveltstraat. Een zeer grote zon- en speelweide maakt het com plex compleet. (2 en 3) Voor- en zijaanzicht van het hoofdgebouw. van drie meter vijf en dertig in de „springbak" tot een meter zestig aan de lage kant van het bad, voldoet aan de internationale voorschriften van de zwemsport. Er is dan ook re kening mee gehouden, dat naast het bad een verplaatsbare tribune ge plaatst kan worden. Zoals bijgaande tekening reeds duidelijk maakt, is het bad ontworpen in de vorm van een L; de onderste zijde is bestemd wel een belangrijk vertragend ele- voor de niet-zwemmers, inclulsief de ment zijn. De afdeling, welke de te- kleuters. Het diepe loopt hier terug keningen verder moet uitwerken, tot veertig centimeter, kampt met groot personeelstekort. Hoewel de ontwerpen voor het zwem- uebouwtjes bad al bestek-klaar zijn, dient er nog veel tekenwerk gedaan te worden. *->e gemeentelijke dienst voor open- Deze plek is gunstig gelegen. Ener- bare werken heeft ook het ontwerp gemaakt voor een hoofdgebouw met Kloefc ontwerp een i^ein restaurant en een zitterras. Van dit gebouwtje geven we bij- Het ontwerp voor het zwembad met gaande tekening in voor- en zij-aan- bijbehorende bebouwing komt uit zicht. De opbouw aan het eind van de gemeentekoker. Het is een kloek de trap is bestemd voor de badmees- MOOI ONTWERP GESITUEERD AAN DE VOORSCHOTERWEG Driemaal bad wisselcabines en is er rondom het gehele bad een waadgoot gegraven, die het mogelijk maakt dat de baders met schone voeten het water indui ken. In tegenstelling tot bijgaande te kening grenst het jeugddorp niet aan het zwembad, maar een complex sportterreinen. Daarnaast bouwt men het jeugddorp, dat voorzien zal zijn van vele spel-mogelijkheden, inclu- cief een kanovijver, klimrekken en een miniatuur-speeltuin. De strook grond tussen Voorschoterweg en Vliet krijgt hiermede ten dele de be stemming, die men voor dit gebied gedacht heeft, recreatie. Naast het jeugddorp komt een utiliteitswerk, dat nergens anders ge plaatst kon worden, n.l. de rioolwa terzuiveringsinstallatie en wellicht ook de vuilverbranding. Examens Mulo Geslaagd voor het diploma A: de dames: C. M. van Oosten te Leiden, E. M. Zwats te Leiderdorp; C. W. Stikkelorum* te Leiden; C. Donker sloot* te Leiden; G. H. Immink* te Leiden; B. J. G. A. Datema te Lei den; W. D. M. Goudberg* te Leiden. De heren: J. A. Susan te Voorscho ten; J. H. IJzerman te Leiderdorp; W. A. L. Verbeek te Leiderdorp; F. D. van Wijck te Leiderdorp; J. Wak- lan Hilat te Leiderdorp; H. E. Te- brugge* te Leiden; H. G. H. Goud- berg* te Leiden; P. F. Bosman* te Leiden. Geslaagd voor diploma B: de dames: S. M. J. Ginjaar* te Lei derdorp; M. M H. Blijleven* te Lei derdorp. de heren: J. Los* te Leiderdorp; A. Kuindersma te Oegstgeest; M. de Laaf te Leiden; A. C. van Duin te Noordwjjk; J. M. Scholten te Noord- wijk aan Zee. De kandidaten, die ook slaagden voor het middenstands-diploma hebben een achter hun naam. Afgewezen 5 kandidaten. Leiderdorp zijds voor de zich nog steeds uitbrei- dende stadswijk Leiden-zuidwest, anderzijds voor Voorschoten, dat niet bijdraagt in de kosten maar toch ook grote behoefe heeft aan een zwem bad. Het bad van Leiden wordt ten- ontwerp. minste driemaal zo groot als dat in Leiderdorp. De wethouder van On derwijs te Leiden, de heer J. C. van Schaik, die hierover gistermiddag mededelingen deed, was zeer opti mistisch in zijn verwachting betref fende de datum van oplevering van het nieuwe zwembad. Hij noemde mei 1963, dus nog vóór het nieuwe sei zoen. Deze schatting lijkt wat al te zeer aan de zonnige kant. Personeelsge brek ten stadhuize, in het bijzonder in de technische sector, zal ook hier ter, die de zwemmers in 't oog moet Het diepe bad, in diepte variërend houden. Voorts zijn er kleedhokjes en Landsteiner-onderscheidingen in het Academisch Ziekenhuis Gisteravond heeft prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van dc afdeling Leiden en Omstreken van het Neder - landsche Roode Kruis, in de cursus zaal van het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan respectievelijk 7 en 113 donores van de Bloedtransfusiedienst van de afdeling Leiden e.o. de Land- steiner-plaquette (15 maal bloed ge geven) c.q. de Landstciner-penning (5 maal bloed gegeven) uitgereikt, bij welke gelegenheid tevens enige toepasselijke films werd n vertoond. Zij die voor de Landsteiner-pla- quette in aanmerking kwamen, waren Hazerswoude: J. W. de Haas; Lei den: J. van Ark; Leiderdorp: B. G. Schouten; Nieuwkoop: Mevr. C. Cor- nelissen-v. Liempt; Oegstgeest: J. W. A. de Boer, C. van Egmond, C. Prins. De Landsteiner-penning ontvingen: Alphen aan den Rijn: J. Heus; Ha- zerswoude-Dorp: C. J. Dompeling, P. Zaal; Hoogmade: Mevr. Th. J. v. Leeuwen-v. Meurs; Katwijk: D. v. Beelen, D. Parlevliet, D. Peters; Kou dekerk aan den Rijn: H. Schellinger hout Jr., Lageraar, A. C. v. d. Hoorn; Leiden: K. Bakker jr., L. H. M. v. d. Berg, H. D. de Booy, B. v. d. Bos, A. Delfos, Mej. M. S. van Duuren, W. J. J. v. Dijk, Mej. Chr. M. van Egmond, M. Chr. Gijzeny jr., H. J. Hensing, Mevr. E. P. Huy-de Haas, Mevr. A. J. Jansen-van Waas, J. Jansen, H. J. A. de Jongh sr., Mevr. G. Karreman- van Nierop, P. van Klaveren, J. C. Knijnenburg, S. Kraan jr., J. H. Kui pers, M. B. Laporte, M. L mis, N. Liebert, H. Metselaar, L. E. J. Moe- liker, A. Moens, W. Th. Nieboer jr., Mevr. H. E. Pont-Bemelman, D Rin- gelberg jr., Mevr. M. Ch. Sanders- Hartevelt, A. J. van Schravendijk, J. Schreuder, Mevr. K. H. Selier-Mug- ge, A. Serdijn, M. Spruitenburg, J. J. C. Taets van Amerongen, C.' L. v. d. Touw, B. Varenkamp, Mevr. E. Velde-Hoppenbrouwer, A. v. d. Vel den jr., Mej. G. J. Verbrugge, arts, Mej. A. A. M. Y ïaardingerbroek, Mevr. J. v. d. Voet-Verpoorte, M. v. d. Voord, D. R. Vroo.il, S. Wels, W. Wernars, Mevr. G. Zandbergen-Evers, H. J. Zee, Th. J. Zwemer, Leider dorp: Mevr. R. C. Aalbersberg-Don- kers, G. Anker, H. Jacobi Hedzer, D. v. Leeuwen, F. A. v. Leeuwen, G. H. Verhoeks; Leimuiden: Mevr. A. Chr. deBruijn-Kolijn; Lisse: A. E. Cardol, Mej. J. A. M. Onderwater; Nieuw- Vennep: Mej. J. v. d. Meer; Nieuwe Wetering: R. J. de Jeu, Noordwijk: J. W. v. d. Berg, E. de Jong, A. J. Lindhout, J. Schelvis, G. A. Steen- voorden; Noordwijkerhout: B. J. v. Gijlswijk, Mevr. J. M. Hoogervorst- Zandbergen, J. J. v. d. Werf, C. L. Wijnands, Oegstgeest: Mej. V. H. An- dela, P. J. Grin, Mej W. v. Kempen, Mej. A. v. d. Meer, R. la Rivière; Oud Ade: Mevr. W. A. v. d. Hulst-v. d. Geest; Oude Wetering: A. v. d. Star re; Rijnsburg: J. P. v. d. Berg, Mevr. W. J. Heemskerk-Bouwmeester, K. Hoek; Sasenheim: Mevr. J. M. J. Langeveld-v. d. Wiel, Mej. A. C. M. v. Leur, Mevr. M. H. R. Otto-Satter, H. L. Schrama, Mevr. J. M. J. Smit- Vos, A. M. van Straalen; Valken burg (Z.H.): D. Bloemendaal, Mevr. M. K. v. Duyvenbode-Roodenburg; Voorhout: J. W. Zwetrloot; Voorscho ten: Mevr. V. B. Visser-Laven; War mond: J. P. Dekker, xi. Veltenaar; Wassenaar: H. P. Couzijn, F. Molhuij- sen, Mevr. S. Pander-Broese v. Groe- nou, A. Vaandrager, P. Zoutewelle, Woubrugge: Mevr. P. Overgaauw- Hofland; Zoeterwoude: A. P. v. d. Berg, J. P. J. v. Leeuwen, C. L. Marks, A. C. Overdevest, Mej. C. M. Overdevest, Mej. J. P. Overdevest, C. M. Westermann; Zwammerdam: P. Verhorst. SCHOOLBOEKEN voor H.B.S. M.M.S. LYCEUM GYMNASIUM AMBACHTSSCHOOL, enz. ZANDVLIET'S BOEK- EN KANTOORHANDEL Haarlemmerstraat 117a Leiden Telef. 20421 (Advertentie) STOMP WIJK Woningbouw „Don Bosco" De woningbouwver. „Don Bosco" had door het bedanken van de secretaris penningmeester, de heer J. Groene- weg, een vacature in het bestuur, die niet direct aangevuld kon worden. Daar er al enkele jaren geen leden vergadering gehouden was en er dus ook geen verkiezingen geweest wa ren i.v.m. periodieke aftredingen, had het bestuur het besluit genomen in zijn geheel af te treden en op een ledenvergadering de leden de gele genheid te geven een bestuur te kie zen. Na de opening en notulen werd overgegaan tot stemming, waarbij de leden vrij waren in hun keuze en niet gebonden waren aan candidaten. Na 5 keer stemmen was men zover, dat er een voltallig bestuur en een voor zitter gekozen was. De functies zijn nu als volgt verdeeld: J. de Kier, voorzitter, P. Lelieveld, secretaris, C. Verhagen, penningmeester, L. v. d. Brink, 2e voorz. en H. Boon, 2e secre taris. Tot commissarissen werden be noemd de heren G. Verhagen, H. Le lieveld en M. Waayer. Daar er een mogelijkheid bestaat, dat in 1963 aan „Don Bosco" een toe wijzing gegeven kan worden voor het bouwen van woningen werd aan de leden verzocht of zij er mee ak koord konden gaan, dat „Don Bosco" een bouwplan indient bij de gemeen- Leidschendam. Machtiging hiertoe werd verleend. Bij de rondvraag werd er nog op aangedrongen meer nieuwe leden te werven. De heer N. Groeneweg in formeerde naar de uitbetaling van de rente over het door de leden ge storte aandeel. Door de administra teur J. Boogmans werd medegedeeld, dat uitbetaling zal plaats hebben in augustus a.s. Na dank te hebben ge bracht aan de scheidende bestuurs leden voor het werk, dat zij in be lang van „Don Bosco" verricht had den werd de vergadering door de voorzitter gesloten. H.V.S. De training van H.V.S. houdt rust tot en met 19 juli voor de sen., jun. en adsp. Alleen de nieuwe adsp. blijven door trainen donder dagavond van 7 tot 7.45 uur. LEIDSCHENTMM Geslaagd Voor het kandidaats examen Frans is aan de Nijmeegse universiteit geslaagd de heer A. H. M. Pouw uit Leidschendam. Artsenstaking in Oostenrijk Maandag gaan in geheel Oosten rijk de artsen in staking omdat de sociale verzekeringsmaatschappij een staatsinstelling hun honoraria niet wil verhogen. In de provincie zal de staking 24 uur duren. In Wenen zullen de artsen de duur van hun staking bepalen na een gesprek dat hun vertegenwoordigers vrijdag zullen hebben met de minister van sociale zaken. Dringende ziektegevallen in de ziekenhuizen zal men blijven be handelen. De Weense artsen voeren al drie maandt.i een actie van lijdelijk ver zet. Derde televisie-program in Engeland In Engeland komt er over twee jaar een derde televisieprogram, dat zal worden verzorgd door de British Broadcasting Corporation (BBC), heeft de Britse regering woensdag bekend gemaakt. De commerciële te levisieorganisatie, die op het ogenblik evenals de BBC over een kanaal be schikt, krijgt er echter wellicht bin nen een niet al te lange tijd een tweede kanaal bij. Het tweede program, dat de BBC gaat verzorgen, zal gedeeltelijk in kleuren worden uitgevoerd. De BBC is een overheidsbedrijf, terwijl de commerciële televisie zich onafhan kelijk noemt. Het nieuwe, derde tv-program zal worden uitgevoerd in 625 beeldlijnen, zoals overal elders in Europa, be halve in Frankrijk, het geval is. De bestaande twee programma's worden uitgevoerd in 405 beeldlijnen. Ook dit zal op den duur 625 beeldlijnen wor den. Het uitvoeren van uitzendingen in kleuren zal op zuiver experimentele basis geschieden. Deskundigen zijn van oordeel, dat een ontvangtoestel hiervoor ongeveer 20.000 gulden zal kosten. De gestolen Goya Het Britse persbureau „Exchange Telegraph" heeft een anonieme brief ontvangen met een „etiket", dat van de achterkant van het door Goya ge schilderd portret van de hertog van Wellington zou zijn gehaald. Dit schilderij, dat op ruim 1,4 miljoen gulden geschat wordt, is het vorig jaar augustus gestolen uit de „Na tional Gallery" in Londen. In de brief wordt gevraagd de dieven te verge ven of anders het recht te verlenen Engeland te verlaten. Het bewuste schilderij werd des tijds aan een Amerikaanse oliekoning verkocht. Dit bracht vele Britse pen nen in beroering. Men vond het een schande dat dit beroemde schilderij Engeland zou verlaten. Daarna kocht de regering het. Een Nederlandse vrachtauto met aanhangwagen is woensdag bij Dein- ze, ten zuiden van Gent, tegen een boom gereden en volledig vernield. De chauffeur, J. Groenenberghe uit Goes, is zwaar gewond in het ie- kenhuis van Deinze opgenomen. Wat lezers schrijven AL EERDER TUINBOUW IN DE GOOGELPOLDER In uv blad een kleine opmerking en wel over Tuinbouwgebied Roe- lofarendsveen. U schreef daar over de Googerpolder en wel het volgen de: „Tot 1955 kende men in dit ten noorden van Roelofarendsveen gele gen poldergebied, waarvan westzijde het dorp Nieuwe Wetering, oostzijde Oude Wetering en noordzijde de Ringvaart, alleen maar landbouw en veeteelt". Nu, ik kom van die gemeente Al kemade en in mijn jongensjaren, d.w.z. tot mijn 13e jaar, heb ik ge woond Noordeinde Roelofarendsveen. De heer Turk had toen aan de Tocht (dat is het water, dat loopt tot de molen) halverwege de boerderij van L. Pouw en de molen een stuk tuin grond, waar mijn moeder en ik en zelfs mijn grootvader op werkten. Ook weet ik nog, dat, toen 't spoortje ging rijden, tussen de dijk en de spoorlijn waar nu huizen staan, ver schillende percelen tuingrond lagen, waar ik als jongen van 9 A 10 jaar erwten sneed, bonen en augurken plukte. Dat is nu 60 jaar geleden. Later zijn wij verhuisd naar Nieu we Wetering. Ik wil hiermee maar zeggen, dat de tuinbouw al vroeger werd uit geoefend en dat er feitelijk meer tuinbouwgrond in „De Goog" was als er nu is. Wat nog komen gaat zul len we maar afwachten. Hoogachtend, J. VERDUIN, Concordiastraat 13, Alphen aan den Rijn helsinki zw. bew. 19 10 stockholm zw. bew. 15 7 oslo regen 19 13 kopenhagen zw. bew. 15 10 aberdeen regenbui 12 7 londen geh. bew. 15 10 amsterdam regenbui 13 10 brussel regen 15 7 luxemburg onbew. 11 4 parijs zw. bew. 17 9 bordeaux zw. bew. 21 13 grenoble zw. bew. 21 13 nice h. bew. 25 15 berlijn geh. bew. 13 9 frankfort zw. bew. 15 9 münchen regen 13 5 wenen geh. bew. 19 7 innsbruck zw. bew. 19 8 belgrado geh. bew. 22 10 athene onbew. 26 22 rome zw. bew. 26 17 ajaccio onbew. 26 13 mallorca 1. bew. 30 20 lissabon h. bew. 25 16 (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Hier en daar opklaringen en plaatselijk enkele buien. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen wést en noordwest. Het weer in Europa PAUZE VROME ONZIN ROND 1900 Wij hebben ons schandelijk ver maakt met „Overwegingen bij de H. Mis", gedrukt in het jaar 1900 en onze oudste zus Euphemia ten ge schenke gegeven in 1907. Dat is nog niet eens zo bar lang geleden. Het was een populaire manier van over wegen, waarbij het lijdensverhaal op de raarste wijze pasklaar werd ge maakt op de mis-liturgie. Enkele grepen uit de tekst: „De priester gaat de treden op en kust het altaar. Je zus ontvangt den kus van Judas". „De priester zegt midden voor het altaar de Gloria. Jezus wordt door Pilatus verloochend" „De priester wast zich de vingers. Pilatus wast zich de handen" Enzovoort! Wij kun nen om deze godvruchtige onzin nu grijnzen, en erkentelijk blijven je gens mannen als pastoor Van Beu kering, die een dieper, eenvoudiger liturgisch besef hebben bijgebracht, in de hoop dat dit besef ook echt beseft zou worden. De manier is bij zaak; het besef alles. PUZZEL Oplossing nr. 507 Horizontaal: I harp, 3 slap, 5 oot, 7 kerel, 9 Don, II Kreta, 13 pak. 1* ego, 16 haard, 18 Ens, 20 koets, 22 one, 23 Sion, 24 Norg. Vertikaal: 1 hoed, 2 poe, 3 stère, 4 para, 6 ork, 7 knaak, 8 leges, 10 opa, 12 ton, 14 kroon, iG hees, 17 den, 19 slag, 21 ten. Nr. 508. Horizontaal: 1 stad in Italië, 5 cilindervormig voorwerp, 6 boom, 8 uitroep, 9 voorzetsel, 11 rund. 13 meisjesnaam, 15 voorvoegsel, 16 krijgsmacht, 17 gaffelvormige stut- paal, 19 eer, 21 meisjesnaam, 22 voeg woord, 24 voegwoord, 23 zelfkant, 27 houten vat, 29 gezamenlijk verteer. Vertikaal: 1 rivier in Italië, 2 berg weide, 3 bijwoord, 4 assistant engi neer (afk.), 5 wiel, 7 nachtgewaad, 8 zeker bordspel met pions, 10 hemel geest, 12 bekend Nederl. schilder, 14 zwemvogel, 15 vreemde munt, 18 zij tak Donau, 20 kippenloop, 22 leef tijd (Fr.), 23 gebod, 26 landbouw werktuig, 28 koning van Basan. Oplossing morgenavond. PUNT „S. .O. .S.Neemt u het slechte schrift niet kwalijk

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3