Eindschot van Vannitsen verraste Van Looy, Altig en Darrigade LEIDERSTRUIEN JANSSEN OVER NAAR SPANJAARD MOMENE KARAVAAN NAM RUST VOOR BERGEN Ervaren tourridders in eerste helft verdrongen door talentvolle debutanten UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN WOENSDAG 4 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De Duitser Rudy Altig leek op de 500 meter lange piste in Bayonne zijn derde etappezege te gaan behalen. Hij was in derde positie de baan opge komen, spurtte verwoed, maar hij was te vroeg begonnen. Bovendien kon de Duitser niet goed uit de voeten met de fiets van Pierre Everaart, die zijn rijwiel een paar kilometer voor de eindstreep aan de Duitser had afgestaan, toen in diens achterwiel een spaak brak. Rik van Looy, die aan het wiel van de wereldkampioen achtervolging was meegegaan in de hoop nu eindelijk eens zijn faam met een overwinning te kunnen onderstrepen, had op het verkeerde paard gegokt Want buitenom kwamen de Italiaan Benedetti en de Belg Vannitsen, van welk tweetal Vannitsen het scherpst geslepen eindschot bleek te hebben. Altig eindigde op de derde plaats en had daarmee toch bereikt dat zijn positie in het puntenklassement zelfs nog werd versterkt. Want nu Darrigade het eens zonder de steun van Bas Maliepaard moest doen, kwam hij niet verder dan een 16e plaats. En juist op baantjes als hier in Bayonne, in het voorportaal van de Pyre neeën, heeft „Dede" in het verleden zovele overwinningen behaald. goed deel hersteld en dus konden de renners af en toe wat bijkomen in de schaduw van nieuwe opgegroeide bomen. Dit was weer zo'r ouderwetse tour- etappe om bij in slaap te vallen. Zelfs in de rennerskaravaan werd er af en toe gedommeld en dat kwam de Italiaan Calvanin duur te staan. Zon der dat er enige gegronde aanleiding toe bestond stortte Galvanin plotse ling tegen het plaveisel en liep daar bij een aantal verwondingen op. Die gingen hem tenslotte zoveel hinde ren dat hij met zes minuten achter stand in Bayonne binnenkwam. De reactie op de drie voorgaande dagen, waarin het tempo tot onge kende hoogten was gestegen, is niet uitgebleven. De atappe van Bordeaux naar Bayonne over de haast einde loze rechte wegen door les Landes, werd door de renners tot de rustdag verklaard, waarnaar de vermoeide karavaan dagenlang heeft uitgezien. Eindelijk namen de renners het er van en konden de volgers ongestoord GEEN ONTKOMEN AAN Pas na 75 km kwam er weer enig leven in het veld. Een twaalftal ren ners o.w. Francois Mahé, Bruni, v. d. Berghen en de w lakzame drager van de gele trui, Willy Schroeders, trach ten aan de aandrcht van de anderen te ontsnappen maar kregen geen kans. Het duurde weer 50 km voor dat een nieuwe groep met Bas Malie paard, Piet v. Eist, en Robert Cazala 'n poging waagden. Dat was enkele kilometers na de ravitaillering in Castets (113). Zij pakten 100 meter, maar toen Darrigade in een vertwij felde poging om dan in zijn geboor- Helemaal zonder activiteiten ging teland tenminste de gele trui te her- UITLOOPPOGING een dagje luieren, soms ver vooruit het toch niet. Vrijwel onmiddellijk overen met Benedetti naar dit brug- rijdend om rustig te gaan lunchen, na het startschot in de buitenwijken gehoofd wilde springen, zetten want men voelde het wel: vandaag van Bordeaux lanceerde een klein Schroeders en Van Lop zich aan het zou er niet veel gebeuren. Met de groepje renners een aanval, maar na- hoofd van het veld en trokken dit bergen in het vooruitzicht had het dat er nog vier kilometers waren af- weer bij. Er was geen ontkomen aan, veld een ademauze ingelast, die, on- gelegd had de coalitie de rust her- ook niet voor Cazala, Milesi en Pau- danks de hitte, de gehele karavaan steld. In gesloten formatie trok het wels na 136 km in St. Geours de Ma- goed heeft gedaan. DE PYRENEEËN!!! 5juli-12e etappe.-207km. veld door dè puch, waar een simpel remne, ook niet voor Hoger Daems maar indrukwekkend monument her- en de Italiaan Barale in de laatste innering levend houdt aan de ver- tien kilometer op de smalle bochtige schrikkelijke bosbrand, die hier in wegen naar Bayonne. Schroeders de zomer van 194£ heeft gewoed, was zo gecharmeerd van de gele trui, Niet minder dan 80 helpers verloren dat hij, met behulp van Van Looy het leven bij deze brand die 130.000 geen enkele vlucht toestand, bijna hectare bos verwoestte. De bewo- het volledige peloton, waarin zich ners van Les Landes zal deze ver- ook alle Nederlanders bevonden, schrikking him leven lang bijblijven, kwam op de baan in Bayonne aan en Maar de natuur heeft zich in de af- dus kwam er bijna geen enkele wij- gelopen dertien jaar weer voor een ziging in het algemeen klassement. Waar blijven zij, de geroutineerde tourrijders. Op de smalle betonnen wielerpiste in de stad Bayonne, die haar naam heeft geschonken aan 'n heerlijke soort ham, won Willy Van nitsen dinsdagmiddag de tiende etap pe in de spurt van bijna het gehele peloton en daarmee had voor de zes de maal in tien dagen een debutant beslag gelegd op de ritzege. Alleen André Darrigade, Robert Gazala, de tien dagen het gouden maillot om Italiaan Mmeri, de Belg Daems en de schouders gehad, maar voor het Jacques Anquetil hebben in dit eer- overjge was dit begeerde kleding- ste gedeelte van de tour voor de ber- stuk handen Van nieuwkomers. Al gen, overwinningen kunnen behalen. tig en schroeders, en van Ab Gel- Er is nu een situatie geschapen, die dermans, die, ook al is dit dan zijn in vorige jaren onbestaanbaar was. derde tour met zijn 25 jaar zeker Zij zijn er nog wel, de ritwinnaars nog niet tot de routiniers gerekend van 1961. Om er een paar te noe- mag worden. De jeugd heeft in een men: Planckaert, Stablinski, Fores- stormachtige aanval de grote namen tier, Carlesi en Pauwels, maar hun van het nabije verleden opzij ge- rijk is geëindigd met de komst van drongen. De wielersport en in het de merkenploegen, die tal van goe- bijzonder de Tour de France kan dit de weg- en baansprinters hebben alleen maar ten goede komen, meegebracht. De resultaten van de afgelopen tien dagen spreken voor VOETBAL zichzelf. Hetzelfde geldt trouwens in nog sterker mate ten aanzien van de dragers van de gele trui. Alleen André Darrigade, heeft drie van de Een foto van de finish in Bayonne. V.l.n.r.: de Italiaan Benedetti, die tweede is geworden; winnaar Vannitsen, de Fransman Graczyk, die als vijfde eindigde; de Fransman Viot, die vierde werd en de Duitser Rudi Altig, die beslag legde op de derde plaats. De taktiek van de Nederlandse equipe in de Ronde van de Toekomst slaagt tot dusverre voortreffelijk. „Gokken op het ploegenklassement" was het devies van Jefke Jansen. Welnu, in Bayonne reed na de aankomst van de tweede rit voor de tweede maal in successie het oranjeteam een ere rondje als winnaar van de dagploegenprijs. Met twee overwinningen is de eerste plaats dus momenteel stevig in handen van Nederland. Dat Jan Janssen zijn in Bordeaux veroverde gele trui moest afstaan aan de Spanjaard Jose Momene Campo, kortweg Momene genaamd, was voor de Nootdorper persoonlijk natuurlijk niet zo leuk, maar een ramp beteken de het allerminst. In de kopgroep van veertien renners, die met een aan zienlijke voorsprong finishten bevonden zich namelijk niet minder dan drie Nederlanders onder wie Henk Nijdam en Jan Hugens, die in het algemeen klassement na twee dagen minder dan twee minuten achterstand hebben op de nieuwe leider. WEL TWEEDE ZEGE VOOR NED. PLOEG 10e ETAPPE: BORDEAUX—BAYONNE 1. Vannitsen (B., De Kimpe), 185 km in 4 uur 54 min. 2 sec. (met bon. 4.53.2); 2. Benedetti (It., Proietti, met bon. 4.53.32); 3. Altig (D., Ge- miniani); 4. Vioa (Fr., Plaud); 5. Graczyk (Fr., Geminiani); 6. Gen- tina (It., Keteleer); 7. Van Looy (B., Driessens); 8. Van Aerde (B., Keteleer): 9. Desmet (B., De Kim pe) 10. De Cabooter (B., Gaut- hier); 11. Manzoni (It., Pavesi); 12. Cestari (It., Villa); 13. Bailetti (It., Keteleer): 14. Gainche (Fr., Magne), 15. Van Tongerloo (B., Driessens); 16. Cazala (Fr., Magne); 17. Darri gade (Fr., Louviot); 18. Doom (B., De Kimpe); 19. Thomin (Fr., Re- my); 20. Van Schil (B., Magne); 24. Maliepaard (Louviot); 30. Novak; 36. Schroeders: 41. G. Desmet; 42. Otano; 47. Wolfshohl; 48. Plan ckaert; 50. Junkermann; 51. Anque til; 59. Pambianco; 62. Rohrbach; 64. Zilverberg (Driessens); 65. Bal- dini; 66. Geldermans (Geminiani); 67. Simpson; 68. Enthoven (De Muer); 73. Stolker (Geminiani); 79. Nencini; 82. Gaul; 84. Bruni; 86. Anglade; 90. Bahamontes; 94. Pou- lidor; 99. Massignan; 100. Carlesi, allen In dezelfde tijd als de win naar. Op 6.04: 113 Dotto. Op 14.53: 127 en laatste VeHy. De Fransman Milesi (Gauthier) kreeg de premie voor de strijdlus- tigste renner. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1. De Kimpe (Vannitsen, G. Des met en Doom), 14 u. 41 min. 6 sec. Op 30 sec.: 2. Proietti (Benedetti, Pambianco en Baldini). Op 1 min.: 3. De overige ploegen. BERGKLASSEMENT 1. Wolfshohl 15 p.; 2. Soler 7; 3. Bahamontes 6; 4. Ignoli 4; 5. Selic, Carlesi, Cerami, Zancanaro 3; 9. Van Schil, Simpson, Planckaert, J. Groussard, Van den Berghen en Massignan 2; 15. Van Looy, A. Des met, Manzoni en Lebaube 1 p. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Schroeders 51 u. 27 min. 43 sec. Op 45 sec.: 2. Darrigade. Op 1.36: 3. Simpson. Op 2.06: 4. Geldermans. Op 2.44: 5. G. Desmet. Op 2.45: 6. Anglade. Op 3.01: 7. Otano. Op 4.05: 8. Altig. Op 4.06: 9. Stablinski. Op 4.21: 10. Planckaert. Op 4.56: 11. Anquetil. Op 5.08; 12. Hoevenaars. Op 5.54: 13. Zilverberg. Op 6.03: 14. Baldini. Op 6.18: 15. Van Est. Op 6.25: 16. Van Aerde Op 6.48: 17. Doom. Op 6.50: 18. Junkermann. Op 7.23: 19. Suarez. Op 7.32: 20. Ronchini. Op 7.41: 21. Carlesi. Op 7.53: 22. Van Looy. Op 9.04: 24. Masignan. Op 9.30: 26. Nencini. Op 10.18: 28 Malie paard. Op 12.12: 31. Poulidor. Op 12.16: 32. Vannitsen. Op 13.14: 37. Gaul. Op 13.16: 38. WolfshohL Op 13.23: 39. Stolker. Op 18.00: 47. Ba hamontes. Op 18.46: Gainche. Op 18.57; 49. Graczyk. Op 24.02: 54. Pambianco. Op 24.27: 55. Cestari. Op 32.26: 69. Gentina. Op 33.28: 70. Man zoni Op 34.08: 72. De Cabooter. Op 48.47: 83. Viot. Op 51.56: 86. Ent hoven. Op 57.37: 90. Rohrbach. Op 57.53: 91. Bruni. Op 58.13: 92. Bai letti. Op 1.03.50: 100. Benedetti. Op 1.16.26: 120. Dotto. Op 2.00.00: 127. en laatste Velly. PLOEGENKLASSEMENT 1. Geminiani en Driessens (3 ze ges), 3. Louviot (1 zege, 2 tweede plaatsen, 2 derde plaatsen), 4. Sardi en Magne (1 zege en 1 tweede pl.), 6. De Kimpe (1 zege). PUNTENKLASSEMENT I. Altig 98 p.; 2. Graczyk 88; 3. Dar rigade 76; 4. Benedetti 60; 5. Van nitsen 58; 6. Van Looy 55; 7. Van den Berghen 54; 8. Maliepaard 52; 9. Zilverberg 45; 10. Van Aerde 43; II. Daems 42; 12. Melkenbeeck 39; 13. Bruni 37; 14. Bailetti 34; 15. J. Groussard 32; 16. Van Est 31; Gel dermans 20 p. Fusievergadering VSV ging niet door De vergadering, waarin VSV zou stemmen over de fusie met Storm vogels is maandagavond niet door gegaan. Er waren slechts 119 stem gerechtigde leden aanwezig, terwijl er tenminste 210 moesten zijn om een rechtsgeldige uitspraak te ver krijgen. Wel stond er een aantal le den voor het vergadergebouw, maar die waren of niet stemgerechtigd of tegen de fusie. Volgende week woensdag of donder dag hoopt men over de fusie te gaan stemmen. Geen moment rust in karavaan De etappe van dinsdag heeft in het teken van een groot aantal ontsnap pingen gestaan. Van rust was geen sprake. „Zodra een groepje was te ruggehaald, namen een aantal ande ren het offensief over. De Nederlandse formatie heeft niet de bedoeling gehad de trui van Jans sen met hand en tand te verdedigen. Hugens, Nijdam en Van Kreuningen, eveneens goed geklasseerd, zouden om beurten mee in de aanval gaan als zij daar de kans toe kregen en in de praktijk lukte dit plan uitstekend. Nijdam was waakzaam, toen na nauwelijks tien kilometer een groep met o.a. Gomez del Moral en Petter- son het peloton achter zich liet. Van Kreuningen maakte deel uit van een uit 19 renners bestaand leidend pelo ton, dat zich na 36 km afscheidde en in de grote slag, welke na ruim 60 kilometer ontbrandde, bleken na het optrekken van de kruitdamp welge teld vier landgenoten van de partij te zijn. De gang van zaken scheen aanvan kelijk voor Nederland niet zo gun stig. Twaalf man onder wie de Fran sen Bazire en Arze, de Belg Vastiau en de Fin Hautelahti, namen de lei ding en zes anderen bij wie Jaisli, de aktieve Gomez del Moral en Carton, een van de Franse troeven, volgden spoedig. ORANJE HERSTELT ZICH De oranjeploeg was echter snel van de schrik bekomen. Een tegenoffen sief werd ingezet, waarbij eerst een groep met de Jongh, Hugens en Ver- straete aansluiting kreeg en even later ook Van Kreuningen in gezel schap van vijf andere coureurs hun succesvolle sprong naar de kop maak ten. Toen tenslotte de balans kon worden opgemaakt, bleek dat de kop groep uit ongeveer 50 renners be stond en met dit grote aantal was het niet verwonderlijk, dat het pelo ton weldra de rust kon herstellen. Bij de ravitaillering in Castets (na 113,5 km) kwam de hergroepering tot stand, waarna men dacht wel even rustig te kunnen gaan eten. Het kwam er nauwelijks van. Op het mo ment, dat het peloton de staart van de kopgroep bereikte, werd er voor in opnieuw fel gedemarreerd. Lex van Kreuningen en Kees de Jongh behoorden tot de rustverstoorders, alsmede Miel Verstrate. De eerste twee vielen terug, maar hun vervan gers stonden klaar. KNAP STAALTJE VAN HENK NIJDAM Henk Nijdam toonde de volgers zijn klasse door uit het peloton ge komen in één ruk door te „stomen" naar voren en zich na een felle jacht bij de kopgroep te voegen. Jan Hu gens volgde, tezamen met een Frans man even later zijn voorbeeld. Het plan van Jefke Jansen was volledig geslaagd. Drie Nederlanders voorin tegen twee Fransen, terwijl de ove rige landen slechts door één man waren vertegenwoordigd. Dat de Sp anj aard Momene en de Italiaan Partesotti daar nog bij kwamen, was voor het ploegenklassement van wei nig belang. Indien de vlucht zou sla gen was de eerste plaats zeker voor Nederland. Het liep allemaal voortreffelijk. Steeds groter werd het verschil met de hoofdmacht en reeds ver voor Bayonne was het duidelijk, dat de veertien koplopers niet meer achter haald zouden worden. MOMENE WINT VAN KOP AF Gezamenlijk arriveerden de veer tien op de wielerbaan te Bayonne. De Spanjaard Momene had de lei ding, Henk Nijdam kwam in een gunstige derde positie de eerste ron de uit. De man uit Eelderwolde, die bij een etappezege de gele trui zou hebben veroverd, indien althans Mo mene geen bonificatie zou krijgen had echter niet voldoende reserves meer voor een eindsprint. Heel ver wonderlijk was dit niet, aangezien het zware werk in de kopgroep hoofd zakelijk door de Nederlanders was opgeknapt. Tot verrassing van velen en ook van zichzelf zegevierde Mo mene van kop af, zodat hij ook te vens leider werd in de algemene rangschikking. Na hem flitsten in volgorde de Italiaan Pogiali, Gomez del Moral en Henk Nijdam over de eindstreep. GYSEL IN DE ACHTERHOEDE De overige Nederlanders zaten in het ruim vier minuten later binnen komende eerste peloton met uitzon dering van Lex van Kreuningen en Raf GyseL Van Kreuningen die steeds voorin te vinden was geweest, had te veel van zijn krachten gevergd. Hij bevond zich in het tweede peloton, maar was toch niet de laatste oranje man. Vele minuten later arriveerde namelijk pas Raf Gysel. De in België woonachtige Nederlander maakte 'n zeer vermoeide indruk, maar op een vraag of hij gelost was, had hij toch nog een spits antwoord klaar: „Ge lost, welnee, ik heb de laatste 40 kilo meter alleen gereden." Uitslagen Ronde van de Toekomst 2e ETAPPE BORDEAUX-BAYONNE 1 Momene (S.) 185 km in 4 u. 26 min. 30 sec. (met bon. 4.25.30). 2 Poggiali (I-, met bon. 4.26.00), 3 Gomez Moral (S.), 4 N(jdam 5 Heeb (Zwits.), 6 Carton (F.), 7 Vyncke (B.), 8 Kosela (Pol.), 9 Bradlek (E.), 10 Bazire (F.), 11 Hautalahti (Int.), 12 Hugens, 13 Verstraete, 14 Partesotti (I.) allen in dezelfde tijd als de winnaar. Op 4.18: 15 Simoes (Port.) 16 Knops, 17 Bongioni (I.), 18 Mai- no (L). Op 4.26: 19 Janssen, 20 Coelho, 22 De Jongh. Op 7.41: Van Kreuningen. Op 19.48: 118 Gysel. Best (Int.), Valcic (Z.-S.), en Richter (D.) staakten de strijd. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 Nederland (NUdam, Hugens en Verstraete) 13 u. 19 min. 30 s. Op 2.46: 2 Spanje. Op 3.48: 3 Italië. Op 4.26: 4 Frankrijk. Op 8.52: 5 Zwitserland, Polen, Bel gië en Engeland. ALGEMEEN KLA9SSEMENT 1 Momene 7 u. 58 min. 20 sec. Op 1.42: 2 Carton. Op 1.46: 3 Nijdam. 4 Hugens, 5 Bazire, 6 Gomez del Moral. Op 2.51: 7 Poggiali. Op 2.57: 8 Heeb. Op 3.02: 9 Partesotti. Op 3.09: 10 Kosela. Op 3.21 11 Verstraete, 12 Brad ley, 13 Vyncke, 14 Hautalahti. Op 3.26: 15 Janssen. Op 7.39: 22 Knops. Op 7.47: 26 De Jongh. Op 9.27: 52 Van Kreuningen. Op 2309: 107 Gysel. De handtekening van onze landge noot Ab Geldermans st. at bij de handtekeningenjagers rond de tour karavaan gord genoteerd: als "b even niet in het zadel zit, draaien er steeds weer enthousiaste wieler vrienden om hem heen. SCHAKEN Nederlandse schakers verloren van Russen De Nederlandse ploeg voor de schaak olympiade, die in september en oktober in Belgrado wordt gehouden heeft gister avond in Den Haag gespeeld tegen een groep Russische grootmeesters. De uitslagen luiden: Petrosjan (Rusl.)-Donner (Ned.) 1-0; Geiler (Rusl.)-Langeweg (Ned.) 1-0; Keres (Rusl.)-Bouwmeester (Ned.) Vi-Vi; Kortsnoj (Rusl.)-Prins (Ned.) 1-0; Tal (Rusl.)-Kramer (Ned.) 1-0; Averbacb (Rusl.)-Van de Berg (Ned.) afg. Woensdag wordt de tweede ronde ge speeld. De Nederlandse schakers hebben dan aan de oneven borden wit.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10