Zuster Oda vierde te Hillegom haar diamanten professiefeest OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN DINSDAG 3 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Viermaal door auto's overreden Bestuurders reden door Gisternacht is te Soest de 62-jarige gemeentewerkman R. Jansen tragisch om het leven gekomen. Men ver moedt, dat in het nachtelijk duister vier auto's over zijn lichaam zijn ge reden, zonder dat de bestuurders naar het slachtoffer hebben omge keken. Surveillerende agenten ontdekten het lichaam. Toen zij het slachtoffer naderden zagen zij uit de richting Amersfoort een auto komen die over de man op de weg reed. De bestuur der stopte even, maar reed door toen hij de politieauto zag staan. Een ach tervolging had geen resultaat. Uit verklaringen van een getuige kon worden afgeleid, dat de heer Jansen tevoren al door twee auto's was overreden. Bij een aanrijding door een andere wagen moet de man om het leven zijn gekomen. Zij werkte zestig jaar in Hillegom en omgeving Zuster Oda, die in 1875 het eerste levenslicht zag in het Brabantse dorp je De Leur, onder de naam Maria van der List, herdacht zondag j.l. haar 60-jarig professiefeest in het huis, waarin ze deze 60 jaren door gebracht heeft, n.l. huize „St. Joseph" aan de Mariastraat te Hillegom. Nadat zij de dagen daarvoor had doorge bracht in het moederhuis te Breda, is zij zaterdagmiddag naar huis te ruggekeerd, om haar jubileum te midden van haar huisgenoten te vie ren. De dag begon met een plechtige H. Mis in de kapel van het huis, op gedragen door kapelaan G. W. M. Wilmink, met assistentie van rector J. Lansbergen en pater P. van der Lans, Mill-Hill. Deze laatste sprak de jubilaresse toe naar aanleiding van de tekst: „Wat zal ik de Heer weder geven, voor alles wat Hij mij schonk?" De gezangen onder de H. Mis wer den uitgevoerd door het zangkoor van de zusters onder leiding van de heer J. van Rooden, die ook op het orgel de gezangen begeleidde. De H. Mis werd ook bijgewoond door het bestuur van huize „St. Joseph" en enige goede vrienden, o.a. de familie Van der Linden, van de Leidsevaart te Hillegom, die bij deze gelegenheid aan het huis een nieuw „Velum" had geschonken uit dankbaarheid voor alles wat de jubilaresse in de tijd van haar werkzaamheden als wijkverpleegster, gedurende ruim 47 jaar, voor deze familie had gedaan. Daarin stond de fam. Van der Lin den niet alleen, want tijdens de re ceptie van 3 tot 5 uur heeft een on afgebroken rij van dankbare belang stellenden de diamanten jubilaresse gefeliciteerd en met talrijke cadeaus verrast. Onder de bezoekers waren wethouder W. F. van Dam met zijn echtgenote, de dokters G. P. D. Ie Cocq d' Armandville en A. van der Kaaden. Wethouder W. F. v. Dam feliciteerde Zuster Oda (met gouden kroon) naast haar moeder-overste Het was frappant hoe zuster Oda haar patiënten, die zij gedurende langere tijd had bezocht, nog her kende en wist te vertellen wat zij hadden gemankeerd, soms feiten, die tientallen jaren geleden plaats von den. Haar vitaliteit is bijzonder groot voor haar 87 jaren. Om vijf uur was er een plechtig Lof, waarbij de rector van huize St Joseph, J. Lansbergen, de celebrant was en de beide kapelaans der pa rochie M. J. Houdijk en G. W. M. Wilmink assisteerden. Het zangkoor der zusters voerde de gezangen uit en de heer J. van Roode bespeelde ook nu weer het orgel. Er was des avonds feest voor de bewoners van het huis met de diamanten jubila resse als gastvrouw. In de 100 jaar van het bestaan van de congregatie van de Zusters van Breda is zuster Oda de derde, die het diamanten feest beleeft. Hoge Janaune Shiïito-Diïester gaat Paus bezoeken Op doorreis in ons land Met zijn vrouw, zijn in een kleurige kimono gestoken 25-jarige dochter, Zijn Duitse schoonzoon en zijn vijf maanden oude Duits-Japanse klein zoon kwam gistermiddag in 'n Vickers Vanguard lijntoestel van de BEA op Schiphol aan de 57-jarige hoge Japan se Shinto-priester Matsubara, die ge huld in ceremoniële priesterkleding een bezoek aan Europa brengt met als hoofddoel: een audiëntie bij de Paus op 1 augustus. Hij zal de aller eerste Shinto-priester zijn, die deze eer te beurt valt. De Japanse geestelijke heeft de zorg voor een Kyoto-altaar, opgedra gen aan de nagedachtenis van Shogun (goeverneur) Nobunga Oda, die 400 Het moderne kerkje in het centrum van de katholieke missie te 7jorg en Hoop in Suriname, dat a.s. woensdag door de prinsessen Irene en Margriet zal worden bezocht. Het kerkje is ontworpen door het architectenbureau Van Oerle-Schrama en Bos te Leiden. jaar geleden het eerste vriendschap pelijke contact wist te leggen met Europa. Op 1 juli 1582 kwamen hij bij een aanslag om het leven. Ongeveer 10 jaar geleden zond Paus Pius XII een speciale missie naar het Kyoto- altaar met een uitnodiging bestemd voor Matsubara om 'n bezoek aan het Vaticaan te brengen. Dat staat nu voor de deur. Hij zal Paus Johannes een copie aanbieden van het wit- rood-paarse gewaad, dat de Japanse keizer als hoofd van de Shinto-religie tijdens ceremoniële gebeurtenissen pleegt te dragen. De familie Matsubara zal vermoe delijk twee of drie dagen in Amster dam doorbrengen voor zij via Parijs naar Frankfort reist. Na afscheid te hebben genomen van dochter, schoon zoon en kleinkind vertrekken de gees telijke en zijn vrouw naar Rome. Trekt drs Korthals zich terug uit de politiek De vice-minister-president en mi nister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, zou zich aan het einde van het komende parlemen taire jaar vermoedelijk uit de poli tiek terugtrekken, aldus bericht „Het Vrije Volk". Drs. Korthals zou zijn partij, de WD, hebben laten weten, dat hij niet bereid zou zijn, een kan didatuur voor de Tweede Kamer in overweging neemt. LEVE DE DIENSTMEISJES Ernstig bedrijfsongeval aan Botlek Slachtoffers arbeiders van firma uit Leiderdorp Gistermiddag omstreeks 4 uur is op het terrein van de Esso-raffina- derij aan de Botlek bij een in aan bouw zijnde loods ten behoeve van het smeerolie-mengbedrijf een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij één dodelijk slachtoffer valt te betreu ren. Drie mensen zijn in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De slachtoffers zijn allen leden van een aannemingsbedrijf, 't Ongeluk geschiedde bij het opbren gen van betonnen dakplaten, die op nog onverklaarbare wijze kantelden, waardoor de daarop aanwezige per sonen naar beneden stortten van 'n hoogte van ongeveer 8 meter. De dodelijk verongelukte arbeider is de 29-jarige Th. M. Vervoorn uit Zoeterwoude. Gewond werden zijn 30-jarige broer W. Vervoorn, de 54- jarige A. Ammerlaan uit Hazerswou- de en de 50-jarige H. G. Moraal uit Sassenheim. Zij waren allen werk nemers van een fabriek van dakbe dekking in Leiderdorp. Het ongeluk gebeurde doordat de staalconstruc tie, waarop zij betonnen dakplaten aanbrachten,' in elkaar zakte. Nog 2 arbeiders, die op het instortende dak werkten liepen slechts lichte ver wondingen op. NOORDWIJKERHOUT BUITENVOLIèRE VAN „DE KOLIBRIE" IN GEBRUIK GESTELD Koningin kwam zelf onderscheiding brengi en 'Het hoofd van de Nieuwe Baarnse school, de 57-jarige heer J. v. Dijk, vierde dezer dagen zijn zilveren jubileum als hoofd van de school. Zon dag recipieerde hij in 'n tjok volle gymnastiekzaal, waar honderden ouders het populai re schoolhoofd kwamen felici teren. Tussen deze ouders stond koningin Juliana, die als moeder van drie oud-leerlin gen zelf een geschenk kwam overhandigen' de onderschei ding van ridder le klasse in de Huisorde van Oranje. De heer Van Dijk was op dat grote moment wel te beduusd om precies ir zich op te ne men wat de koningin tegen hem zei. Het had hem geheel overrompeld. Van anderen moest hij horen, dat de konin gin hem had verteld, dat de versierselen bij deze konink lijke onderscheiding niet al leen als tastbare waardering van een moeder van drie van zijn oud-leerlingen waren be doeld, maar ook wegens zijn persoonlijke en belangrijke diensten aan het koninklijk Huis bewezen. Onmiddellijk na de officiële ope ning van de speeltuin volgde zater dagmiddag de officiële ingebruikstel ling van een tweede belangrijke aan winst voor het dorp. Die aanwinst is de grote volière van de vogelver. „De Kolibrie" op het Julianaplein, in welke zeer comfortabel en aan alle aan een vogelverblijf in ons kli maat te stellen eisen voldoend ver blijf thans vijftig vogeltjes rond vliegen en hun prachtige kleuren laten bewonderen. Klokslag drie uur nam de voor zitter van „De Kolibrie", de heer C. van Zeist, temidden van een groot aantal, meest jeugdige belangstel lenden het woord om allereerst er zijn vreugde over uit te spreker, dat nu voor de mensen van de vogelver eniging het moment was aangebroken om de prachtige volière met de door de leden beschikbaar gestelde inhoud aan te bieden aan de bevolking van N oordwij kerhout. Hij dankte wethouder-loco-burge meester C. Th. de Groot, dat hij de officiële ingebruikstelling wilde ver richten en het gemeentebestuur voor de financiële medewerking om de bouw van de volière mogelijk te ma ken, Tenslotte wekte hij de jeugd op om tenvolle van het stuk levende natuur in de volière te genieten, te trachten het vogelleven te begrijpen en te leren bewonderen en natuurlijk ook om de volière niet te beschadi gen. Wethouder De Groot meende te mogen constateren, dat in de bevol king van Noord wij kerhout, welke grotendeels dagelijks in de natuur vertoeft, zeker liefde voor de vogels aanwezig is. Hij haalde daar een frap pant staaltje van aan, dat hij als bollenkweker had meegemaakt. Ten slotte dankte wethouder De Groot de vogelvereniging voor haar initia tief namens het gemeentebestuur en namens de gehele burgerij. Hij ver onderstelde, dat niet alleen de jeugd, maar ook de vele bejaarden in ons dorp veel zouden kunnen genieten van de mooie, levendige vogeltjes in de volière. Hierna knipte de heer De Groot een touw door, waardoor twee klep pen openvielen en de vijftig parkiet jes, zebra vinken en kleurkanaries be zit konden nemen van hun schitte rend verblijf. De chr. fanfare „De Harpe Da vids" vertolkte bij dit evenement met vrolijke marmuziek de vreugde van Noord wij kerhout over de mooie aan winst. Vijftig kg. opium in beslag genomen De Rotterdamse recherche heeft gistermorgen in samenwerking met ambtenaren van de dienst invoer rechten en accijnzen eer. partij van bijna 50 kg opium in beslag genomen aan boord van een Nederlands schip, dat enkele dagen geleden uit 't Ver re Oosten in de Rotterdamse haven is aangekomen. De opium was ver borgen in de machinekamer; de par tij vertegenwoordigt een „zwarte" waarde van veertigduizend gulden. De indruk is, dat de opium bestemd was voor doorvoer. De hoeveelheid is een van de groot ste, die de Rotterdamse recherche in de laatste jaren heeft aangetroffen. Het „record" is nog steeds een partij van 75 kg, welke twee jaar geleden werd ontdekt. Er zijn in deze zaak nog geen arrestaties verricht. Benoemingen Bisdom Haarlem De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, heeft be noemd tot pastoor van De Weere (Lambertschagen) de zeereerwaarde heer P. M. E. von Fisenne, die ka pelaan was te Amsterdam (O. L. Vrouw van de Vrede). De bisschop van Haarlem zal morgenochtend geen audiëntie hou den, De kolom wordt van daag gevuld met oud militair nieuws. Velen van ons kunnen ons de goede oude tijd van rats kuch en bonen, van de puttees nog wel her inneren. Aanleiding is het bezoek van de heer Zonneveld uit Noord wij kerhout, die uitvoe rige verhalen deed uit de tijd,, dat hij in de oude Morschpoort-ka- zerne „lag". Bovendien beschikken we nog over enige kaarten, welwil lend in bruikleen afge staan door de heer Wim Rosdorf, Hugo de Vries- straat 33 te Leiden, die wel een prachtige ver zameling heeft maar verklaart te jong te zijn om herinneringen te kunnen ophalen. De martiale foto met de infanteristen is in 1907 gemaakt. De korporaal op de achtergrond is baron v. Heemstra. Op het bord staat „Leve de dienst", eigenlijk stond er „leven de dienst (meisjes)", maar dat „meisjes" heeft de ge fotografeerde toch maar weg laten retoucheren. De herinneringen van de heer Zonneveld ver melden voorts het ca chot, de politiekamer en de ketting, die voor de zwaardere vergrijpen aan de benen werd ge legd. Zonder ketting kreeg je elke dag warm eten, anders óm de an dere dag. Tweede van rechts op 'de foto is de inzender. De diensttijd duurd» 9 maanden, men lootte om vrijstelling, de hoge nummers waren vrij en men kon voorts loten voor zomer of wintermaanden. De andere foto's la ten zien: de infanterie in looppas op de Sta tionsweg en de Doelen- poort met St. Joris, de draak en enige goud- gegalonneerde heren. Detective-story Inmiddels doet zich in ons vervolgverhaal met goede afloop 'n nieuw probleem voor. 't Heeft niet met dienst maar wel met dienstmeisjes althans één dienstmeis je te maken Het is 'n griezelverhaal van het beste soort en ter on derzoek ingezonden door een Leidenaar die onbekend wenst te blij ven. De geachte inzen der vraagt of het ver haal op waarheid be rust; hier komt het: Het huis aan de Bree- straat, hoek Steen- schuur, heeft in de ge vel een steen, een spin voorstellende. Ik heb daar het vol gende verhaal over ge hoord: Destijds woonde er in dat huis een familie die tijdelijk in Indië ge woond had. Op eon kwade dag is de hele familie op onverklaar bare wijze om het leven gekomen, met uitzon dering van de dienst maagd. Deze dienstbode werd toen op beschul diging van vergiftiging er werd namelijk in de soep vergift gevon den in het gevang gezet. Toen echter na jaren het betreffende huis verbouwd werd, vond men tussen de plafonds een grote In dische spin, waar schijnlijk door de fami lie in meubels e.d. mee gebracht. Toen werd de oorzaak van de vergif tiging bekend. De spin had nl. zijn vergif langs de lamp in de soep laten vallend). De dienstmaagd werd uit de gevangenis be vrijd en in ere hersteld, zij had nl. altijd vooraf in de keuken gegeten! Ter herinnering aan dit feit heeft men die steen in de gevel geplaatst." Nu is de vraag: is dit verhaal u of anderen bekend? En zou 't waar gebeurd zijn? Aldus de roman over „de spin en de dienst maagd". „SHERJUOdC'

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7