Zilverberg op kop en door Bailetti ging te vroeg werd geklopt 1 Geen dubbele zege in Bordeaux Jan Janssen wint met uitgekookte eindsprint eerste etappe van de Ronde van de Toekomst UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN DINSDAG 3 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 MOOI BEGIN VAN DE AMATEURS Het heeft weinig gescheeld of Nederland zou op de bekende wielerbaan in Bordeaux een dub bele triomf hebben behaald. Want nog geen twee uur nadat Jan Janssen de eerste etappe van de Ronde van de Toekomst op zijn naam had ge schreven deed Huub Zilverberg een heftige po ging om ook de negende etappe van de Tour de France voor ons land te veroveren. Vijf renners draaiden de rose baan op. De Italianen Bailetti en Magnani, de Fransman Graczyk, de Belg Willy Schroeders en Huub Zilverberg. De Brabander zat gunstig, op de vierde plaats, schuin achter Graczyk. Voor hen reden toen de Italianen. Zil verberg, die de spurtcapaciteiten van zijn Itali aanse sportbroeders echter genoeg in de Giro IT borei Kopgroep nam enorme voorsprong Voor Huub Zilverberg was het kennelijk een teleurstelling, dat hij er niet in was geslaagd de traditie van weleer, toen de Nederlanders in Bor deaux jaar op jaar de zege wegdroegen, in ere te herstellen. De Brabander had in de slotfase voor eigen kans mogen rijden en had dan ook al in de brede maar slecht geplaveide straten van Bordeaux enkele malen gepro beerd uit de kopgroep te ontsnappen. Die pogingen waren meestal door de eveneens fel op winst beluste Graczyk te niet gedaan. Zilverberg moest dus tevreden zijn met een eervolle vierde plaats. Maar zijn winst van 4.51 op het grote peloton, met alle azen betekende, dat hij in het algemeen klassement een enorme sprong naar voren maakte. Na het succesvolle weekeinde was Zilverberg op de 29e plaats terechtgekomen met een achter stand van 10 minuten op de drager van de gele trui. Maandag sprong hij over Van Looy, Junkermann, Baldini en Nencini naar de dertiende plaats, die hij nu vlak achter Anquetil bezet met een achterstand van 5.54 op Schroeders. Van Zilverberg wordt veel verwacht in de bergen. En een nog betere klassering in de nabije toekomst zit er dus wel voor hem in. Schroeders in de gele trui heeft leren kennen, gooide al vroeg al zijn krach ten in het spel. Bij het uitkomen van de eerste bocht lag de Brabander op kop. Hij was te vroeg geweest. Hij moest nog een volle ronde rijden en dat was te veel na de afmattende rit waarin Zil verberg tot tweemaal toe zijn ploegmaat Schroe ders, die in Bordeaux België de eerste gele trui bezorgdehad moeten bijstaan, toen deze pech had gekregen. In de laatste ronde schoten de twee Italianen en Graczyk voorbij Zilverberg en Schroeders, die zich tevreden moesten stellen met de vierde en vijfde plaats. Winnaar werd de jonge Bailetti, de revelatie van de tijdrit van zondag, voor Graczyk en Magnani. gen; de definitieve kopgroep was ge boren. Wel deden Piet van Est en de Belg Doom nog een poging om het gat naar de voorste gelederen te overbruggen, maar het was al te groot. Toch bedroeg het verschil lan ge tijd niet meer dan 1.20 bij de ra vitaillering na 145 km. in Montendre was de winst van de vijf koplopers ge stegen tot vier minuten. De slag was gevallen. Onder de heti zonnestralen vocht dit kopgroep je waarin Schroe ders en Zilverberg zich -literaard het TWEE KEER PECH Wel kreeg Schroeders tweemaal pech en moest Zilverberg beide ke ren achterblijven om zijn stalgenoot bij te staan, maar veel tijd lieten zij niet verloren gaan en toen de voor sprong was gestegen tot 6.50 was Schroeders al haast zeker van de trui. Het slotoffensief van de hoofd macht op de kilometers lange en bre de toegangsweg naar de Wijnstad kon de vluchters niet meer deren. Het vijftal kon echter na de aan komst in het stadion haast niet meer op de been blijven. Zo hard was er in die laatste kilometers door hen ge fietst. OP DE HELFT VAN DE RONDE 4juli -11e etappe -155 km. Profs draaien in hoog tempo De twee moordende dagen van het weekeinde, waarin het tempo vrijwel niet beneden de 44 km. per uur was gekomen hebben niet verhinderd dat de profs maandag weer een zeer hoog gemiddelde hebben gedraaid, en dat op haast onbeschaduwde wegen bij een sterk stijgende temperatuur. Het gemiddelde van winnaai Bailetti en dus ook van zijn makkers in de vlucht bedroeg 41.248 km. per uur. Als het zo door gaat wordt in deze Tour de France een nieuw gemiddelde record gevestigd. Men begint zich overigens af te vra gen, waar nu wel de grens ligt. Het kan onmogelijk nog veel ver der zo doorgaan wil Jacques God- det op de eindstreep nog een rede lijk aantal renners aan het Parijse publiek kunnen presenteren. Mislukte aanval van Anquetil en Rik van Looy Zo zout had de karavaan het in deze tour nog niet gegeten. Terwijl iedereen nadommelde van de in spannende voorgaande dagen braakte de tourradio vrij kort na de start in La Rochelle, een bericht uit, waar door iedereen plotseling klaar wak ker werd. Jacques Anquetil, Rik van Looy, Henri Anglade, Ercole Baldini, Willy van den Berghen en Louis Ro- stollan hadden het peleton hun ach terwielen laten zien. Was de grote aanval begonnen? Zenuwachtig trap ten de chauffeurs de gaspendaal in, want onmiddellijk was het tempo on rustbarend gestegen. Maar in de hoofdmacht zaten de achterblijvers niet stil. Onder leiding van André Darrigade werd een jachtgroep ge formeerd, waarbij zich ondermeer Ab Geldermans aansloot om eventu eel later zijn kopman te kunnen bijstaan. Achteraf bleek het wapen gekletter minder ernstig te zijn dan men aanvankelijk had vermoed. Na 46 km. werd de vrede in het gehele veld weer getekend en keerde de rust terug. Uitslagen Tour van de Toekomst De uitslag luidt: 1. Jan Janssen (N) 3 uur 32 m. 50 sec. (met bon. 3.31.50)2. Za- nin (It.) zt (met bon. 3.32.20); 3. Gougaut (Fr.) zt; 4. Momene (Sp.) zt; 5. Crinnion (GB) zt; -6. Van Kreuningen (N) op 46 sec.; 7. Nijdam (N); 8. Bazire (Fr.); 9. Paillier (Fr.); 10. Hugens (N); 11. Jaisli (Zwits.); 12. Van Heel (B>; 13. Gomez Moral (Sp.); 14. Pa- chevo (Ptg); allen in dezelfde tijd als Van Kreuningen; 24. Leo Knops (N) 3.35.11 op 2.21; 38. Miel Verstraete (N) zt; 41. Raf Gysel (N) zt; 68. Kees de Jongh (N) zt. Het ploegenklassement: 1. Neder land (Janssen, Van Krenningen en Nfjdam) 10.39.02; 2. Frankrijk 10.39.58; 3. Spanje 10.40.02; 4. Italië 10.40.48; 5. Groot-Brittan- nië 10.43.12. De armen juichend omhoog gaat Janssen zegevierend door c op de wielerbaan van Bordeaux, reeds zo vaak eclatante Nederlandse suksessen. DE SLOTFASE BEGINT Van een rustpauze na 120 km. maak ten drie renners gebruik om er op nieuw tussen uit te gaan. Dat waren voor de derde keer de Italiaan Mag nani, zijn landgenoot Bailetti en onze Huub Zilverberg, die er echter al vrij sp oedig niets in zag en zich terug liet vallen. Zilverberg had wel meer vertrouwen toen Grazcyck en Schroe ders achter de vluchtelingen aangin- Wielrenners ter bedevaart De Katholieke Nederlandse Wiel- renbond, de RKNWB, heeft afgelopen zondag met 200 renners uit Brabant en Limburg een bedevaart gemaakt naar het kapelletje van O. L. Vrouw van Schilberg. Rector Boymans, gees telijk adviseur van de NKS, droeg de H. Mis op. De bisschop van Roer mond mgr. P. Moors zegende na de H. Mis renners én materiaal. De eerste etappe van de Ronde van de Toekomst is een volledig Neder lands succes geworden. Jan Janssen winnaar op de roze wielerbaan in Bordeaux en drie andere landgenoten onder de eerste tien. De formatie van Jefke Jansen legde door dit resultaat tevens beslag op de eerste plaats in het ploegenklassement. Bordeaux is de Nederlanders in de Tour de France altijd gunstig gezind geweest. In de goede tijd van de oranje-equipe finishte enkele malen ach tereen een landgenoot als eerste, maar de laatste jaren bleven de successen in de wijnstad uit. Jan Janssen had zieh ten doel gesteld de voor Neder land zo schone traditie in de Ronde van de Toekomst te doen herleven en hij slaagde daarin op prachtige wijze. nin geen gevaar meer te duchten viel. Toch wachtte Janssen, wijzer geworden door zijn ervaringen in de eerste Ronde van de Toekomst, tot het uitkomen van de laatste bocht rustig af. Daar passeerde hij de Ita liaan op onweerstaanbare wijze. Er was geen houden meer aan. Met ze ker twee lengten voorsprong finishte de 22-jarige coureur uit Nootdorp onbedreigd als eerste. RONDE VAN DE TOEKOMST ;4juli-3e etappe -155 km. Nederlanders in voorste gelederen Met vier andere renners, de Italiaan Mario Zanin, de Fransman Yves Gou gaut, de Spanjaard Jose Momene en de Brit Peter Chrinnion had de Noot dorper zich ruim 25 kilometer voor de finish losgemaakt uit een kop groep van elf renners. In gesloten formatie stormde het vijftal de wielerbaan van het ge meentelijk stadion op. Janssen zat achterin en bekeek de zaken rustig. Toen Gougaut naar vo ren schoof volgde hij als een scha duw. Bijna een halve ronde voor de eindstreep demarreerde plotseling Mario Zanin, doch de man in de oranje-trui liet zich niet verrassen. Waarschijnlijk was het hem op dat moment reeds duidelijk, dat van Za- ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Schroeders, 46 u. 33 min. 41 sec. Op 45 sec.: 2. Darrigade. Op 1.36: 3 Simpson. Op 2.06: 4 Geldermans. Op 2.44: 5 G. Desmet. Op 2.45: 6. Anglade. Op 3.01: 7. Otano. Op 4.05: 8. Altig. Op 4.06: 9. Stablinski. Op 4.20: 10. Hoevenaars. Op 4.21: 11. Planckaert. Op 4.56: 12. Anquetil. Op 5.54: 13. Zilverberg. Op 6.03: 14. Baldini. Op 6.18: 15. Van Est. Op 6.23: 16. Van Aerde. Op 6.48: 17. Doom. Op 6.50: 18. Junkermann. Op 7.02: 19. Suarez. Op 7.32: 20. Ronchini. De negende etappe van de Ronde van Frankrijk, van La Rochelle naar Bordeaux over 214 km, is gewonnen door de Italiaan Bailetti van de ploeg De Keteleer in 5 uur 11 min. en 17 sekonden. Graczyk werd tweede, Magnani derde en de Nederlander Huub Zilverberg vierde. De gele trui ging van André Darrigade naar de Belg Schroe ders. De foto toont de eindsprint in Bordeaux tussen Bailetti (voor grond) en Graczyk. 1. Bailetti (It. Keteleer) 214 km in 5 u 1 min. 17 sec. (met bon. 5.10.17)2. Graczyk (Fr., Geminiani, met bon. 5.10.47); 3. Magnani (It., Pezzi); 4. Zil verberg; 5. Schroeders (B., beiden Driessens). Op 4.33: 6. Melkenbeeck (B., Magne); 7. Claes (B., De Kimpe); 8. Delberghe (Fr., Gauthier); 9. Ramsbottom (Eng., De Muer); 10. Milesi (Fr., Gauthier); 11. Bruni (It., Villa). Op 4.51: 12. Benedetti (It., Proietti); 13. Darrigade (Fr., Louviot); 14. De Ca- booter (B., Gauthier); 15. Martinato (It., Villa); 16. Doom. (B., De Kimpe); 17. Gentina (It., Keteleer)18. Ciolli (It., Pavesi)19. Viot (Fr., Plaud)22. Rohr- bach; 23. Maliepaard (Louviot); 30. Fer- Op 7.32; 20. Ronchini. Op 7.53: 23. Van rer (Magne); 41. Planckaert; 43. Massig- Looy. Op 9.04: 26. Massignan. Op 9.30: nan; 45. Van Looy; 49. Simson; 50. Van 28. Nencini. Op 10.18: 30. Maliepaard. Op Est (Driessens); 51. Junkermann; 63. 11.06: 32. Claes. Op 12.12. 34. Poulidor. Baldini; 69. Wolfshohl; 73. Anquetil; 75. Op 13.14: 37. Gaul. Op 13.16: 38. Wolfs- Nencini; 85. Geldermans (Geminiani); hohl. Op 13.23: 41. Stolker. Op 18.00: 48. 95. Gaul; 100. Dotto; 106. Enthoven (De Bahamontes. Op 18.57: 49. Graczyk. Op Muer); 109. Altig; 110. Stolker (Gemi- 45.07: 81. Ramsbottom. Op 51.56: 86. Ent- niani); 120. Bahamontes. hoven. Op 57.37: 90. Rohrbach. Op 57.53: Op 6.10: 127 en laatste Falaschi (Sardd). 91. Bruni. Op 58.13: 92. Bailetti. Op 1.03.53 De Italianen Ciacci (Pezzi) en Ruba- 100. Lach Op 1.10.22: 109. Dotto. Op gotti (Pavesi) staakten de strijd. De l-13-55: n0- Magnani. Op 1.20.35: 119. Italiaan Magnani (Pezzi) kreeg de pre- Melkenbeeck. Op 1.45.07: 127. en laatste mie voor de strijdlustigste coureur. Velly. PLOEGENKLASSEMENT 1. Geminiani en Driessens (3 zeges), 3. Louviot (1 zege, 2 tweede plaatsen, 2 derde plaatsen), 4. Sardi en Magne (1 zege en 1 tweede plaats). PUNTENKLASSEMENT 1. Altig 82 p.; 2. Darrigade en Grac zyk 76; 4. Van den Berghen 54; 5. Malie paard 52; 6. Van Looy 46; 7. Zilverberg 1. Driessens (Zilverberg, Schroeders 45; g. Daems 42; 9. Melkenbeeck 39; 10. en Planckaert). Bruni 37, Van Est 31, Geldermans 20 p. Op 3.51: 2. Keteleer. Op 4.21: 3. Ge- miniani. Op 4.51: 4. Pezzi. Op 9.06: 5. BERGKLASSEMENT Gauthier. Op 9.24: 6. Magne, De Kimpe, 1. Wolfshohl (Did.) 12 p.; 2. Soler (Sp.) De Muer, Villa. Op 9.42: 10. Proietti, 7 p.; 3. ex aequeo Bahamontes (Sp.), Ig- Louviot, Pavesi en Plaud. nolin (Fr.) beiden 4 punten. GELUKKIGE WINNAAR Even later werd Jan Janssen ken nelijk beduusd door de huldigingen die hem ten d'eel vielen, in de gele trui met de witte banden gehesen. De gebrilde Zuidhollander kon het al lemaal niet dadelijk verwerken. Hij was aanzienlijk minder spraakzaam dan gewoonlijk en van de traditione le „persconferentie", die hij na af loop van elke rit op z'n eigen houtje pleegt te beleggen, kwam ditmaal niets terecht. „Geef me nu eindelijk eens wat te drinken," was het eerste wat hij kon uitbrengen. PLOEGENKLASSEMENT Ruim 45 sekonden na de leiders arriveerde een groep van elf man met Nijdam, Van Kreuningen en Hugens, welke laatste in de slot fase eveneens naar voren was gekomen. Het geheel was ruim schoots voldoende om Nederland de eerste plaats in de ploegen- rangschikking te verzekeren. He( verschil tussen de eersten en de hoofdmacht was de laatste 20 km nog opgelopen tot meer dan 2 mi nuten. Wijnstad inspireert Nederlandse renners Het verre Bordeaux, de stad, waar Bertus de Harder, ex-linksbuiten van het Nederlandse elftal enkele jaren geleden tot sportman van het jaar en ereburger werd uitgeroepen, heeft ook in de Nederlandse wieier wereld een bekende naam. Vanuit Bordeaux begonnen Wim van Est (2 x) en Jo de Roo, dit jaar, de monsterzegetocht naar Parijs. Voor Jan Janssen zege vierden reeds Nolten, Dekkers, Faan- hof en Wagtmans in de Franse wijn- DAGPLOEGENKLASSEMENT AB GELDERMANS KWAAD OP L'EQUIPE „Wat is dat nou?", rood van woede was Ab Geldermans maandag ochtend naar zijn ploegleider Raphael Geminiani gestapt. De Bever- wijker had in het blad van Jacques Goddet, „l'Equipe" gelezen, dat Geminiani zondagochtend onder de koers gedreigd zou hebben Gel dermans niet in de tijdrit te laten starten als de Nederlander niet naast Anquetil aan de kop van het peloton zou gaan rijden. Geminiani zou er volgens de krant nog aan toegevoegd hebben: „Als je het niet doet, sla ik nog liever met een hamer je fiets in elkaar dan dat ik je verder laat rijden." Gem maakte er zich maandagochtend met een grapje van af en klopte Geldermans op de schouder: „Jij weet wel beter Ab, maar de Bèverwijker blijft het de dienaren van Goddet kwalijk nemen, dat zij hem in zo'n kwaad daglicht hebben gesteld. Wat er dan in werkelijkheid is gebeurd? Geldermans vertelde het ons na de etappe van maandag op de pelouse van het stadion in Bor deaux. „Gem was natuurlijk kwaad, dat bij die grote ontsnapping van zondagmorgen Anquetil, Altig en ik de boot hadden gemist. Dat is begrijpelijk. Hij is naast ons komen rijden om ons aan te sporen die vluchters achterna te gaan zitten en dat hebben wij ook gedaan. Dat het niet gelukt is kunnen wij niet helpen." Maar Geminiani had vol gens Geldermans beslist niet gedreigd met wat dan ook. Over een paar dagen zal de Nederlander het hele geval wel weer vergeten zijn. Het was immers maar een storm in een glas water.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 6