giro 323300 A KKK Ampullen met zwaar vergif verdwenen Weekelykse Cronycke ZATERDAG 30 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecteschaal te schenken of wie een extra-bijdrage wil zenden, kan gebruik maken van KATHOLIEKE KERKENBOUW NEDERLAND UTRECHT desgewenst met vermelding: bestemd voor kerkenbouw in het bisdom t (Advertentie) Vermalen in pompgemaal? Gistermiddag 16.45 uur is in de Vlamingstraat in Den Haag vanaf 'n bodewagen een pakje met twee doos jes, bevattende 55 ampullen ont vreemd. Deze ampullen bevatten zwaar vergif en zijn bij inwendig gebruik levensgevaarlijk. De kinder politie in Den Haag ontvangt bij aan treffen van de ampullen gaarne be richt. Het telefoonnummer is 614141, toestel 2485. Later werd bericht dat de 25 ampullen waarschijnlijk zijn vermalen in het pompstation aan 't Verversingskanaal. Een Haags jon- Hotelplan vervoerde en verwende 150.000ste reiziger Een hoofdambtenaar van het mi nisterie van defensie is dezer dagen, toen hij met zijn echtgenote met va kantie naar Oostenrijk ging, bijzon der verwend. Temidden van een groot aantal spoorwegautoriteiten kreeg hij in het reizende café, internationale van de Hotelplantrein te horen, dat bij de 150.000steL gast van de hotel planorganisatie Nederland was. In zijn tienjarig bestaan heeft het Hotelplan ruim 400 treinen laten rij den. De 150.000ste reiziger kreeg van de Nederlandse Spoorwegen bij monde van mr. G. H. Rameyer de reis naar Oostenrijk aangeboden, van de heer J. Wenzl, directeur van het Deutsche Schlaf wagengesellschaf t, f eestelij ke champagne, en van de directie van het Hotelplan het gehele arrange ment in het buitenland. De jubileumtrein werd in Inns bruck opgewacht door een Tiroler kapel en er werden tal van hartelijke woorden gesproken. getje, dat naar de TV zat te kijken, hoorde het politiebericht waarin te gen de vermiste ampullen werd ge waarschuwd. De jongen ging naar 't bureau kinderpolitie en vertelde daar dat hij in het water van de Zuidwal doosjes had zien drijven met ampul len. De politie ging op onderzoek uit en vond één kapotgeslagen ampul op de wal. Aangenomen wordt, dat de ampullen zijn afgedreven naar het verversingskanaal dat uitkomt op 't pompgemaal waarin het vuil uit de Haagse grachten wordt vermalen. SUIKER EEN CENT DUURDER De prijs van de suiker zal met één cent per kilo worden verhoogd. Nu betaald men nog 97 cent per kilo. Zodra de oude oogst voor 465.000 ton gegarandeerd verbruikt zal zijn, wordt de verhoging van kracht. Mr. V. G. M. Marijnen, de minister van landbouw, heeft de prijs af fa briek voor de nieuwe oogst vastge steld op 62.20 per honderd kilo wit te suiker (exclusief de acijns en de omzetbelasting). Deze prijsgarantie geldt evenals vorig jaar voor 465.000 ton. Het besluit van de minister be tekent een verhoging van één gulden per honderd kilo. Deze verhoging zal nu doorberekend worden. (Alg. Dagbl.) CAPITULATIEMUSEUM TE WAGENINGEN WORDT OPGEHEVEN Het college van b. en w. van Wa- geningen heeft besloten de exploita tie van het capitulatiemuseum in „De Wereld" te staken. Het bezoek bleef de laatste jaren ver beneden de ver wachtingen. Het is nog niet bekend wat er gaat gebeuren met de inven taris van het museum. Het hoofdbe standdeel hiervan bestaat uit de ta fel en de stoelen, welke de generaals Foulkes en Blaskowics met hun sta ven en prins Bernhard gebruikten toen de laatste Duitse strijdkrachten in ons land capituleerden. Verder zijn er de pen waarmee generaal Foulkes de capitulatie van de Duit sers bezegelde en een aantal oorlogs herinneringen en foto's van deze voor onze bevrijding in 1945 beslissende ontmoeting. Vraagt demonstratie aan! MEERPOEL'S NAAIMACHINEBEDR1JF Breestraat 171 - LEIDEN Tel. 01710-24815 TWEE MILJOEN VOOR ACTIE 10 x 10 De actie 10 maal 10 van de Neder landse Jeugdgemeenschap heeft ten minste twee miljoen gulden opge bracht. Van deze twee miljoen gaat zes procent af voor de bestrijding van de kosten die voor de actie zijn ge maakt. De rest zal in overleg met de Novib en de voedsel- en landbouw organisatie van de Uno worden besteed voor het uitvoeren van het erfgewassenproject in Dahomey Centraal-Afrika (Advertentie) Naar aanleiding van de besmetting van het drinkwater in een gedeelte van Amsterdam west hebben b. en w. van Amsterdam vrijdagochtend een pers bezoek georganiseerd aan de rioolwaterzuiveringsinstallatie west, waar de noodlottige fouten zijn gemaakt, welke hebben geleid tot besmetting met tyfus van een aantal Amsterdammers. Op de foto de plaats waar de fout werd gemaakt: onder aan de afsluiters zien we de illegaal en door een werkbaas in eigen beheer aangetaste pijp. De hand houdt de afsluiter vast, door het opendraaien waarvan, toen ook de zgn. keerkleppen weigerden, de contaminatie van het drinkwater kon optreden. Het kaartje „niet ge bruiken" hangt er bepaald niet voor niets aan.,. UTS-leerlingen braken in en stalen eindexamenopgaven Politie erin gemoeid Van de UTS te Hengelo, de ir. G. Hofstedeschool te Hengelo, zijn zes leerlingen verwijderd en van hei mondeling examen en verdere stu die aan de school uitgesloten, nadat is gebleken dat zij de examenopgaven al hadden ingezien. Het bedrog kwam aan bod, toen enkele vrienden, die waren ingelicht tegenover leraren hun mond hadden voorbijgepraat. Een nader onderzoek werd ingesteld en de bijzonder hoge prestaties van betrokken leerlingen vielen toen op. Donderdagmiddag stelde de direc teur, de heer J. Suir, een onderzoek in. De leerlingen bekenden. Zij kon den nog juist vóór het mondeling eindexamen, dat gisteren begon en tot en met 9 juli in de UTS wordt gehouden, worden uitgesloten. Het is gebleken, dat drie lerlingen van de tweede klas al vroeg met het plan hebben rondgelopen. Zij stalen de re servesleutel van de school op een nacht en hadden daarbij veel geluk, omdat toevallig een achterdeur van de school openstond, waardoor zij ongemerkt binnen konden komen en weer verdwijnen. Zij stalen reserve sleutels en hielden die in bezit. Een paar dagen vóór de examens kwamen zij 's nachts weer binnen. De examen opgaven lagen in het stencilhok. De knapen hebben de gegevens met licht op ongezien kunnen overschijnen. Ook de politie is thans ingelicht. De knapen zijn verhoord op het politie bureau. Wat lezers schrijven AAN WIE KOMT DE VERHOGING VAN DE AOW TEN GOEDE? Met voldoening las ik in uw blad van 25 juni uw hoofdartikel „Groei ende belangstelling". Ik constateer de een verheugende belangstelling voor de problemen van de bejaarden. Waarvan u er een noemde, ni dat in betrekkelijk korte tijd tweemaal een verhoging van de AOW-uitkerin gen had plaats gehad. U is misschien de mening toegedaan, dat deze AOW- uitkeringen ten goede komen aan allebejaarden. Maar dan moet men geen bejaarde zijn, die in een bejaar dentehuis woont. Vorig jaar 1 juli werd in dit pension een kamerhuur verhoging doorgevoerd, die alle uit keringen der AOW sinds 1 januari 1962 plus de huurcompensatie op 1 september ver te boven gaat, niet tegenstaande er al drie of vier ver hogingen zijn voorafgegaan. De pen- sionprijs, dus de vergoeding voor voe ding enz., wordt niet verhoogd. Men verhoogt de kamerhuur, die in de totaalprijs is inbegrepen. De vraag is nu: Waar blijft de wet telijke huurbescherming voor de be jaarden in tehuizen, zijn deze' nu er zo'n gebrek is aan plaatsing in deze vogelvrij verklaard? EEN GEDUPEERDE BEJAARDE Gidsen en Kabouters vieren feest Al meer dan vijftien jaar vieren de gidsen en kabouters met haar leid sters in Nederland en in de Over zeese gebiedsdelen elk jaar haar Ma ria Visitatiefeest. De avond voor de grote dag wordt er een Avondwake gehouden. Dit jaar heeft de deken van Leiden een gedeelte van het Lof daarvoor be schikbaar gesteld, wat de gidsen een hele eer vinden. Zij komen in dat Lof Maria bedanken voor het gidsenspel, dat zij spelen met zoveel andere gid sen over de hele wereld. Dan komen op 2 juli zelf alle gid sen en kabouters naar de St. Lode- wijkskerk om daar in de H. Eucharis tieviering God te danken voor hun jeugdbeweging en Haar vele en goe de leidsters te vragen, want daar is helaas nog een groot tekort aan. Na de H. Mis worden de witte mar grieten gewijd en bij het plechtig hijsen van de vlag aan de gidsen en kabouters uitgedeeld. Zij dragen de bloemen de gehele dag als symbool van haar bereidheid aan te pakken en te dienen. 's Middags hebben de kabouters „Bosfeest". Aan het slot daarvan brengen zij hun bloem bij Maria met een briefje waarop hun extra goede daad geschreven is, die zij die dag speciaal hebben gedaan. Rea (de leidster) neemt dan bloemen en briefjes meer naar het gidsenkamp- vuur 's avonds, waar zij met de mar grieten van de leidsters en gidsen verbrand worden. Nederlandse bevolking voor 41 miljard verzekerd De Nederlandse levensverzekering maatschappijen hadden aan 't eind van 1961 voor ruim 4i3 miljard gul den aan levensverzekeringen uitstaan Naar schatting had hiervan ruim 2 miljard betrekking op in het buiten land gesloten verzekeringen, zodat ge steld kan worden, dat de Nederland se bevolking aan het eind van het afgelopen jaar voor 41 miljard gul den was verzekerd Per hoofd van de bevolking kwam dit neer op 'n gemiddelde van 3.498,- tegen 3.166,- aan net eind van 1960. Het totale bedrag aan levensver zekeringen bij de Nederlandse maat schappijen nam in 1961 toe van 38.900.925.784,- tot 43.086.364.908,-. Dit blijkt uit een overzicht van de ontwikkeling van de 58 binnenlandse levensverzekeringmaatschappijen dat gepubliceerd is in het gisteren ver schenen nummer van „De verzeke ringsbode", officieel orgaan van de Ned. Ver. ter bevordering van het Levensverzekeringwezen. De heer L. Huieman ontving gis teravond uit handen van de burge meester van Brummen, de heer Kei zer, de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau wegens 50-jarig dienstverband als stalknecht bij de familie Van Koehoorn van Sminia. Bovendien trad hij voor 65 jaar in het huwelijk met mej. M. Doornbosch, deze is thans 86 jaar en vierde de heer Hulleman zijn 89e verjaardag. MEER NS'ERS IN PENSIOENFONDS De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft besloten de maxi mum leeftijdsgrens van veertig jaai voor aanstelling van personeel on der het verband van het reglement dienstvoorwaarden te laten verval len. Zij, die ouder zijn dan veertig jaar en bij de spoorwegen een aan stelling krijgen, zullen in het ver volg geheel volgens het reglement worden gecontracteerd. Tot nu toe werd met hen een arbeidsovereen komst aangegaan waarbij zij van het spoorwegpensioenfonds werden uit gesloten. VOORSCHOTEN Kon. onderscheiding voor 40 jaren dienst Aan de heer A. P. Valentijn, werk zaam bij het bloembollen bedrijf van de gebr. Eggink, is gisteren door burgemeester De Kool een konink lijke onderscheiding uitgereikt. De heer Valentijn, die als loopjongen veertig jaar geleden in dienst van de firma Eggink trad en die thans een liedinggevende functie bij dat bedrijf bekleedt, werd, voordat hem de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd opgespeld, toegesproken door de bur gemeester. Deze gewaagde in een gloedvolle speech van de bijzondere verdiensten van de jubilaris en van het grote vertrouwen dat deze zeer gewaardeerde kracht steeds heeft genoten. Spreker zei er met genoe gen aan te hebben medegewerkt, dat deze onderscheiding aan Valentijn werd verleend. Nadat burgemeester De Kool zijn gelukwensen had uit gesproken, speldde hij de verraste jubilaris, die vergezeld was van zijn vrouw en dochtertje, het eremetaal op. Een der firmanten van het be drijf, He heer Chr. Eggink Jzn., dankte met enkele woorden de bur gemeester voor de aan de heer Va lenten verleende onderscheiding. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Het ligt in de be doeling, dat de gedecoreerde tijdens een volgende week voor het gehele personeel te houden feestavond, nog maals flink in het zonnetje zal wor den gezet. Kritiek van Gorcums burgemeester op Kamerlid De burgemeester van Gorcum, mr. L. J. R. Ridder van Rappard, heeft gisteravond in de raadsvergadering kritiek geuit op de heer J. H. Scheps, het Tweede Kamerlid, die aan mi nister Toxopeus vragen had gesteld over opmerkingen van de burge meester over de PvdA in de ge meenteraad. Volgens de burgemeester is de heer Scheps afgegaan op minder juis te verslagen en heeft hij niet de moeite genomen, zijn vragen te ba seren op wat in werkelijkheid is ge zegd. Mr. Ridder van Rappard zei, dat het voor een Kamerlid van wei nig verantwoordelijkheidsgevoel ge tuigt, wanneer hij meent te kunnen overgaan tot een publieke ingebreke stelling van een magistraat zonder dat hg zich vooraf behoorlijk van de juiste toedracht op de hoogte heeft gesteld. De burgemeester zei van mening te blijven, dat degene, die dit al dan niet bewust verzuimt, niet die zorgvu'digheid welke hem past jegens een burgemeester in acht heeft genomen. Bom gevonden in Amersfoort Tijdens werkzaamheden met een dragline bij de in Amersfoort geves tigde papierfabriek „Egro" is men, op ongeveer tien meter van aldaar staande woonhuizen, gestuit op een Engelse brisantbom van 250 kilo gram. De bom is afkomstig van een in 1940 op het emplacement van het Amersfoortse station uitgevoerd bom bardement. De mijnopruimingsdienst heeft inmiddels de bom gedemon teerd én weggehaald. De 64-jarige alleenwonende marktkoopman G. Mosker is gisteren dood in zijn woning aan de Zeedijk in Amsterdam aangetroffen. Hij bleek door gasverstiKking om het leven te zijn gekomen. De politie neemt aan, dat de man bedwelmd is geraakt door het gas dat uit een losgeraakte slang stroomde. In een (groot) dorp in de Bollenstreeck (de naem doet nix ter saecke) was een toneelclub, die vol moed veel luyden gingh vermaecken met een tooneelstuck, vol van sin. De speelders saeten er heel goed in. Het eerste bedryf gingh goed op gangh, de dorpelinghen genooten. Er wierd gelachen en gesnickt, misschien wel traenen vergooten. 't Geritsel van de sackjens snoep was geen beletsel voor de troep te speelen als een lieve lust. Het eerste bedryf was afgeloopen en 't wachten was op het tweede deel, 't Publique dat satter verwoed te hoopen, dat het niet langhe meer duuren sou, omdat men't eynde graegh weeten wou. Het duurde al meer dan een quartier en dat begon Jansen te verveelen. Hy draeyde op synen seetel rond en sat met syn programmae te speelen. Tersluycks keeck hy eens naer de text en sat meteen strack en recht, perplex. Het tweede deel, soo las hy daer, sal ses weecken nae het eerste speelen. Verdraeyd, docht Jansen, ick sit hier maer en om me ses weecken hier te verveelen en hier maer soo sitten rond te hanghen, dat duurt myn toch wel wat al te langhe. Toen trock mynheer Jansen syn jasjen aen en isser stieckum van door gegaen. DE ..OVERIJSSEL" IN WILLEMSTAD AANGÜKOMEN De onderzeeboot jager „Overijssel", die onder bevel van kapitein-luite- nant-ter-zee A. v. d. Moer. onderweg is van Nederland naar Nieuw-Gui- nea, is vrijdagmorgen in de haven van Willemstad op Curagao aangeko men. Het schip zal op 2 juli zgn reis vervolgen. Eveneens vrijdagmorgen is in Wil lemstad aangekomen het fregat „Van Ewijck" dat onder bevel staat van luitenant-ter-zee der eerste klasse A. J. van Velthoven. Dit schip zal de in de Ned. Antillen gestationeer de „Van Amstel" aflossen. Belasting voor zwaar verkeer in Uithoorn Uithoorn, bij Amsterdam, gaat be lasting heffen voor het zwaar ver keer op B-wegen. Men heeft een re geling in de maak voor de berijders van B-wegen in sommige Uithoornse polders. Gezien de reparatie-kosten aan de wegen is het gemeentebestuur voornemens per 1 augustus onthef fing voor het berijden van B-wegen met zwaardere wagens dan is toege staan niet langer gratis geven, zoals gebruikelijk maar tegen bedragen van 200.tot 500.per jaar For meel kan de gemeente schadevei goe- ding vragen van elke autobestuurder die het wegdek kapot rijdt, maar de moeilijkheid is, dat het bewijs moei lijk kan worden geleverd, wie de dader is. De Eigen Vervoers en Ver laders Organisatie (EVO) is tegen het besluit in het geweer gekomen. Men voelt het als een afwenteling van Uithoornse problemen op de rug van de vrachtvervoerder. Geen staking in Friese zuivelindustrie Door de bond van coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland werd gistermiddag meegedeeld, dat toen de stakingsdreiging zou worden in getrokken de bond van coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland en alle werknemersorganisaties, betrokken bij de Friese coöperatieve zuivelin dustrie, gisteren de besprekingen tot beëindiging van de conflict-situatie hebben voortgezet. Het gevoerde overleg leidde tot volledige over eenstemming over verschillende pun ten. De matroos van het vrachtschip "Korendijk" van de Holland-Ameri- ka-lijn, voor wie donderdag medische hulp werd gevraagd, is vrijdag over leden, ondanks de pogingen van de scheepschirurg van het te hulp ge snelde Engelse passagiersschip „Iver- nia" om hem te redden. No. 2. VOORHOUT-NOORDWIJK- RUNSBURG (ca. 35 km) Leiden - Haarlemmertrekvaart - Kwaaklaan - rechts af richting War mond - vóór Warmond bg 1363 links af naar Noordwijk via Voorhout - vóór sportpark bg Noordwijk rechts af - na ca. 2l/t km eerste zijweg links - rechtdoor - 2 wegen oversteken - langs nieuwe seminarie en rechtsaf - bij 1751 links af naar de duinen en via 1750 (Duindamse slag) bij 1736 linksaf naar Noordwijk-Boulevard en verder via Rijnsburg en Oegst- geest naar Leiden terug.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7