S)e £cidóe(Boti/fcci/nt EEN NIEUWE LANDING VAN INDONESISCHE PARA'S Thans bij Kaimana in het Noorden ALGERIE AAN DE VOORAVOND DER ONAFHANKELIJKHEID Verzoening in een rustig geworden Oran Churchill opnieuw geopereerd HULP VOOR DE SISNOTO-GROEP? DE VERMISTE DAKOTA Vele Europeanen blijven wegtrekken Oeganda 9 oktober onafhankelijk Chroesjtsjov tegen de E.E.G. Hoogwaterstanden ZATERDAG 30 JUNI 1962 52e JAARGANG No. 15.665 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOIEN BDREADS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Soekarno blijft para's uitstrooien Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tassen 17.30 en 19.00 a.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Bij Kaimana in Zuid-Nieuw-Guinea zijn donderdag: opnieuw Indonesi sche parachutisten geland. Uit het te Hollandia uitgegeven communiqué kan worden afgeleid, dat het nu de eerste keer is dat er parachutisten op klaarlichte dag zijn neergelaten. Over het aantal vliegtuigen en manschap pen, dat aan deze nieuwe landing heeft deelgenomen, zijn nog geen bijzon derheden bekend. In het officiële communiqué wordt gezegd, dat „meldingen van de gar nizoenscommandant van Kaimana en de bevolking het vermoeden deden rijzen, dat er in de namiddag van donderdag een aantal grote vliegtuigen, waarschijnlijk van het type Hercules, ten noorden van Kaimana Indonesi sche parachutisten had uitgeworpen". „Vrijdagavond meldde een patrouille van de strijdkrachten, dat zij een groot aantal sporen had aangetroffen ten noorden van Kaimana, zodat kan worden aangenomen dat er wederom Indonesische parachutisten zijn ge land. Er zijn maatregelen getroffen om deze para's te neutraliseren." ZES PAPOEA'S NAAR INDONESIë Zes in ons land wonende Papoea's hebben besloten maandag 9 juli naar Indonesië te vertrekken voor een oriëntatiereis van ongeveer 3 weken. Het geld voor de reis (ƒ30.000) ho pen zij voor die tijd door een aktie onder de Nederlandse bevolking bij elkaar te krijgen. Zij verwachten geen gebruik behoeven te maken van o ttt het Indonesische aanbod de reis te Volgens Westelijke diplomatieke betalen In ,ndonesië zullen zij de kringen in Djakarta zouden bmnen- d H kort informele contacten tussen In- ^UTeid via de ?ndZs"ch am donesie en Nederland over de kwes- bassade in Dj( gLsttravond i. -_ ?T'nTeai. Unner .WOr1eE bekendgemaakt op een pereconfercn. on dit nimf niSrJi.t^k". t tie van de Nederlandse staatkundige w lF optimistischu't-ofschoon s,ude„tt„federatie in American te resident Soelkar- Amsterdam belegd Toch optimistisch no op de boodschap van sekretaris- generaal Oe Thant van donderdag nog niet bekend was. De leider der Papoea's, de student Frits Kirihio, die reeds een bezoek aan Indonesië bracht, verklaarde dat de ambassade in Bonn heeft toege zegd, dat deze groep Papoea's in In donesië een gesprek zal hebben met president Soekarno. De groep heeft het voornemen na de oriëntatiereis naar Nederland te rug te keren. De Papoea's, die de reis zullen ondernemen, verklaarden, dat de heer Jouwe bij zijn bezoek aan IN MOEILIJK TERREIN rv- ,T. uc iicci ei ouwe uij /.ii n oezoeK aan s uur na zijn aankomst uit Nice, Nederland had gezegd, dat de Nieuw- in een speciaal ambulance-straal- Guinearaad geen bezwaar heeft te- vliegtuig van de R.A.F. is sir Win- gen de voorgenomen reis. Er is nog ston Churchill gisteren in een zie- fe^n Programma voor het verblijf in Indonesië van de Papoea s, die als kenhuis te Londen opnieuw geope- een zeifstandige groepP zulle'n reizen, reerd aan zy'n gebroken heup. De president van de N.S.S.F., de Kort na de operatie werd in een jeewT'*; Scholten, verklaarde, dat ongeveer de helf van Sisnoto's groep mpfjicriv KniiotJr, de Nederlandse regering, hoewel zij uitgeschakeld is. medisch bulletin gezegd dat zijn toe- geen bezwaar heeft tegen de reis, Pas vijf dagen geleden werden er Het terrein rond Kaimana is zeer stand „momenteel zeer bevredigend" geen geld beschikbaar zal stellen. ruim 100 para's bij Merauke neer- moeilijk begaanbaar. Het is een berg- is. gelaten. Bij Kaimana, dat ruim 300 achtige en moerassige landstreek. Bij De operatie duurde bijna drie uur Volgens de politie van Tokio km ten zuidwesten van Fakfak aan de eerste landingen van de Indone- en werd verricht door drie EneeLse worden vijf mensen vermist na twee de kust ligt, vonden in april ook de siërs zijn ongeveer een zestig van de 6 uitbarstingen van de berg Takatsji eerste luchtlandingen plaats. honderd Europese inwoners van dit specishsten. op het japanse eüand Hokkaido, die De groep, die toen werd neergelaten gebied geëvacueerd. Het waren allen Buiten het ziekenhuis stonden veel gisteren hebben plaatsgevonden. Bij en die op 60 man geschat werd, stond vrouwen en kinderen. Onder de ruim mensen op het laatste nieuws te de uitbarsting werden zeven perso onder bevel van luitenant Hiro Sis- duizend niet-Europese inwoners zijn wachten, zodat extra politie moest nen zwaar en vier licht gewond. Dor- noto, die bekendheid kreeg om zijn er velen van Chinese en Indonesi- worden ingezet om de orde te hand- pen in de omgeving van de berg wor- fanatieke houding. Hij schoot enkele sche afkomst. haven. den ontruimd. van zijn manschappen neer omdat zij de strijd wilden opgeven. Enige we ken geleden heeft men zijn dagboek gevonden, waarin hij uiting gaf aan zijn ontgoocheling over het uitblijven van steun uit Indonesië. Enkele dagen "geleden hadden de Nederlandse strijdkrachten van het garnizoen Kaimana, dat uit mariniers en mannen van de landmacht bestaat, het contact met de groep van Sisnoto verloren. Het is niet bekend of de pas gelande para's opdracht hebben zich bij hem te voegen. Uit de tot dusver gepubliceerde gegevens over de aktie bij Kaimana kan men de conclusie trekken, dat Het vertrek van Ben Bella naar Libië heeft onder de Europeanen in Algerië ongerustheid doen ontstaan over de komende politieke ontwik keling aldaar na het verkrijgen van de onafhankelijkheid. Men vreest dat Ben Bella de richting van een mili taire dictatuur zou kunnen kiezen. Z.K.H. Prins Bernhard vierde gisteren zijn 51ste verjaardag. De drumband van de KMA uit Breda defileerde zoals gebruikelijk gisterochtend voor de jarige prins, die de hulde in ontvangst nam op het bordes van het paleis Soestdijk. De nasporingen naar de sinds don derdag vermiste Dakota van de Kon. Luchtmacht, met acht personen aan boord, hebben tot zaterdag nog geen resultaten opgeleverd. In een offi cieel communiqué wordt meegedeeld, dat het vermiste toestel het laatst ten noorden van de Wisselmeren ge zien is. Het vloog in noordwestelijke richting over een zeer bergachtig ge bied. De Dakota had op deze vlucht met zeer slecht weer en zware onweers buien te kampen. De berichten van de Indonesische radiozender in Makasser dat het toe stel in Makasser zou zijn geland, wor den beschouwd als passend in het raam van „een niets ontziende psy chologische oorlogsvoering". Er wordt dan ook algemeen rekening mee ge houden, dat het vliegtuig is neerge stort. Het wordt uitgesloten geacht, dat de Indonesische parachutist, die bij Merauke gevangen was genomen en met dit toestel naar Biak werd over gebracht voor ondervraging, 'n rol heeft gespeeld bij de vermissing van de Dakota. Aan boord bevond zich een gewapende wacht voor de be waking van deze para. Het toestel had by het vertrek uit Merauke voor zes uur brandstof aan boord. Gezien de route, die het vlieg tuig volgde, is het dan ook theore tisch uitgesloten, dat dit voldoende was om Makasser te halen. Het Algerijnse Nationale Bevrij dingsfront (FLN) heeft vrijdagoch tend te Oran pamfletten verspreid, waarin bij de Europeanen wordt aan gedrongen op verzoening en samen werking. In de oproep wordt de Euro peanen verzocht te vergeten wat Europeanen en Algerijnen verdeelt, en de banden van vriendschap weer aan te knopen, die vroeger tussen de twee bevolkingsgroepen hebben be staan. Groepen opgeluchte Mohammeda nen zijn vrijdagochtend door de prik keldraadversperringen tussen de Europese en de Mohammedaanse wij ken van Oran getrokken en naar het centrum van de stad gegaan. Maan denlang hadden de Mohammedanen zich niet in het Europese deel van het centrum gewaagd. Desalniettemin blijft de vluchte lingenstroom aanhouden. Meer dan 40 vliegtuigen vertrekken dagelijks uit Oran. Vele duizenden melden zich aan voor een plaatsje aan boord van een der machines; het barakken kamp van de basis kan 5000 personen herbergen, en het blijft vol. Zijn er 70 vertrokken, dan mogen er 70 het zwaar bewaakte kamp binnen. Per dag worden 3000 personen vervoerd, zodat de vluchtelingen minstens 2 dagen in het kamp verblijven. Twee dagen zonder iets anders te eten dan een stuk stokbrood, dat wordt weg gespoeld met wijn. In het technisch instituut voor de Kempen te Geel in België wordt op het ogenblik druk gewerkt aan de verwezenlijking van de vin ding van de 41-jarige voormalige garagehouder Alphonse de Jon- cker, een vliegende schotel, welke, als alles goed gaat, helikopters tot antiek prutswerk zou moeten maken. Dekplaten worden hier op het schotelvormige frame gemonteerd. VERZOENINGSCOMMISSIE IN ORAN Vrijdag is de verzoeningscommis sie, die donderdag in Oran gevormd is uit 14 Europeanen en 14 Moham medanen, voor het eerst bijeengeko men. Eén van hen is de bisschop van Oran. De bijeenkomst werd in een vriendelijke sfeer gehouden. Buiten het gebouw, aan de rand van de Mohammedaanse wijk, ver broederen Europeanen en Moham medanen zich met elkaar en schud den elkaar de hand. Op andere plaat sen verwijderen zij gezamenlijk de prikkel draadversperringen. Het ziekenhuis in Oran heeft een tekort aan verpleegsters en heeft om hulp verzocht. Bij het staion werd vrijdag een Mohammedaan door een Europeaan doodgeschoten. Mohammedaanse nationalisten heb ben vrijdag in het avondblad „Echo Soir" in Oran een oproep tot de Europeanen gepubliceerd, waarin zij zeggen: „Wij reiken u de broeder hand toe. Aarzel niet deze aan te ne men. Absolute veiligheid wordt u gegarandeerd". Zo nu en dan worden in Oran ech ter nog schoten gehoord. De telegraaf verbindingen tussen Algiers en Oran, die drie dagen geleden werden ver broken toen het telefoonkantoor in Oran werd opgeblazen, zijn vrijdag weer in gebruik genomen. De olie- brand in de haven van Oran is ge blust. De autoriteiten in Oran maakten bekend, dat het uitgaansverbod in Oran zaterdag zal worden opgehe ven. De veiligheidstroepen zijn naar de Europese wijk teruggekeerd, maar soldaten en politie houden nog pa trouilles. Vrijdag verlieten drie sche pen met Europeanen de stad. Van de 200.000 Europeanen in de stad zijn er nu nog 30.000 overgebleven. Officiële kringen in Rocher Noir zeiden vrijdagavond, dat op de ver zoeningsbijeenkomst in Oran 't laat ste gevaar van het opnieuw oplaaien van de gewelddaden van de OAS in deze stad is bezworen. In Algiers heerst volledige rust. De scheepvaartkantoren hebben het niet zo druk meer en verscheidene Europeanen hebben hun passage naar Frankrijk geannuleerd. ONENIGHEID ONDER ALGERIJNEN Van Algerijnse zijde in Tunis is bevestigd, dat Ahmed ben Bella, vice- premier van de voorlopige Algerijn se regering in ballingschap, woens dagavond per vliegtuig uit Tunis naar Tripolis in Libië is vertrokken. Ook werden van die zijde berichten be vestigd volgens welke er in de boe zem van de voorlopige regering on enigheid was ontstaan. Ben Bella zou verschil van mening hebben met 'n Na een conferentie van 17 dagen is vrijdag in Londen een commu niqué uitgegevens, waarin wordt gezegd, dai Engeland erin heeft toegestemd aan het Oost-Afrikaanse protectoraat Oegande op 9 oktober onafhankelijkhed te verlenep. De afgevaardigden van Oeganda hebben de wens te kennen gegeven in het Gemenebest te worden opge nomen met koningin Elisabeth als hun koningin. De conferentie is het eens gewor den over een grondwet, waarin on der meer fiscale regelingen tussen de centrale regering van Oeganda en de andere autoriteiten zijn opgeno men, alsmede de verdeling van de macht tussen de ver koninkrijken Boeganda, Ankole, Boejoro, Toro en de centrale regering. Premier Chroesjtsjov heeft vrijdag een felle aanval op de Europese ge meenschappelijke markt gedaan op een lunchbijeenkomst in Moskou ter ere van de Oostenrijkse kanselier, dr. Gorbach. De Sowjet-premier was van oor deel, dat de EEG „de Europese han del ontwricht, de economische oorlog aan andere landen verklaart en de onafhankelijkheid en soevereiniteit van de aangesloten kiene landen on dermijnt". Ook noemde hij de EEG „de economische basis van het agres sieve NAVO-blok in West-Europa". Zoals bekend heeft Oostenrijk om associatie met de EEG gevraagd. In de loop van de ochtend hadden Chroesjtsjov en Gorbach van gedach ten gewisseld over internationale vraagstukken. Volgens betrouwbare Oostenrijkse kringen heeft Chroesjtsjov bij dit overleg verklaard, dat een toetreden tot de EEG in ernstige mate de Oostenrijkse neutraliteit zou ver storen. Hij veroordeelde echter niet met zoveel woorden alle regelingen, die Oostenrijk met de EEG kan tref fen. Gorbach had erop gewezen, dat zijn regering niet het volledig lid maatschap wenst en dat zij geen ver plichtingen zal aanvaarden, die in strijd zijn met de neutraliteit van Oostenrijk of met het in 1955 geslo ten staatsverdrag, dat een einde maakte aan het bezettingsbewind. Vluchtelingenkinderen op vakantie in Nederland 150 kinderen van vluchtelingen zul len binnenkort naar Nederland komen om een vakantie van zes weken op de Veluwe door te brengen. De kinde ren komen uit de omgeving van Vil lach licht bij de Oostenrijks-Itali aanse grens. Ongeveer 50 van hen wonen nog steeds in een vluchtelin genkamp. De ouders van de andere kinderen beschikken over een eigen woonruimte. Het is de tweede keer dat het comité „Mensen in Nood" in Elburg kinderen van in Oostenrijk wonende vluchtelingen een vakantie in Neder land biedt. HOUT BOARD TRIPLEX „DE HOUTHAL" Hogewoerd 99 Telef. 22536 (Advertentie) '»x Op 17 september a.s. zal de postadministratie van Nederlands Nieuw- Guinea deze serie van vier bijzondere postzegels, een zogenaamde schaal dierenserie, uitgeven met een toeslag ten bate van de sociale zorg daar te lande. De ontwerper van de serie is de heer P. Wetselaar in Bennebroek. De kleuren zijn: voor de zegel van 5 5 cent: groen, rood, bruin en geel; voor die van 10 5 cent: geel, blauw, lichtblauw en zwart; voor de zegel van 25 10 cent: geel, rood, blauw en zwart en voor die van 30 10 cent: geel, blauw, rood en zwart. D Dit nummer bestaat uit 12 pagina's 2: Vrijwel dezelfde temperaturen Nabij Ierland handhaaft zich een hogedrukgebied. Rond dit maximum is een hoeveelheid vochtiger en wat minder koude lucht gestroomd, die vanmiddag Schotland bereikte. Het ziet er naar uit, dat het warmtefront, dat de voorste begrenzing ervan vormt, morgen Nederland in een langzaamtempo voorbij zal trekken, gevolgd door de vochtiger lucht. Er zal daarom over het algemeen veel bewolking zijn, waaruit in hoofdzaak in de kustprovincies plaatselijk wat motregen kan vallen. De wind blijft noordwest, terwijl de temperatuur dezelfde zal zijn als vandaag of iets hoger. Zon- en maanstanden 1 Juli: zon op 04.23, onder 21.03; X— maan op 04.08, onder 20.27. 2 Juli: zon op 04.24, onder 21.03; maan op 04.59, onder 21.19. Nieuwe maan 00.53. 1 Juli: v.m. 2.40; n.m. 15.10 2 Juli: v.m. 3.29; n.m. 15.57. KORRELTJE Domme mensen zijn gewoonlijk 't slimste ir„ het verzinnen van smoes-

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1