DE KAARTENDANS Slechts één dag 9; 90 VRIJDAG 29 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 LEIDEN Gezellige slotavond cursisten Handelsavondschool „St. Pieter" Traditiegetrouw kwamen gister avond schoolbestuur, docenten en leerlingen van de R.K. Middelbare Handelsavondschool „St. Pieter" bij een in het St. Antonius Clubhuis om aan het einde van de cursussen een feestavond te houden, waar de diplo- mnuitreiking de hoofdschotel vormde. Feest was er. Opgewekte gezichten van docenten en leerlingen, getuigden er van, dat de spanning rond de exa mens geweken was en vanavond de bekroning plaats vond van vele uren inspanning. Er heerste een feestelij ke stemming toen de voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. v. d. Horst, alle aanwezigen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder deken W. P. M. Haring, de heer J. A. Har- teloh als vertegenwoordiger van de Maatschappij voor Handel en Nij verheid en de heer Sweris die na mens de Kamer van Koophandel de avond bijwoonde. De heer v. d. Horst bracht dank aan de leden van de examencommissie, directeur en docenten voor de be reikte resultaten. Hij feliciteerde de leerlingen, aan wie hij de goede raad meegaf, dit diploma niet te zien als een besluit. Hij hoopte dat diegenen, die thans het diploma van de 3-jarige cursus hebben behaald ook de 4e en 5e klas zullen gaan volgen. Hy wees ook nog op de mogelijkheid om na de 5-jarige cursus deel te nemen aan de opleidingen voor de praktijkdiplo ma's. Nadat de directeur van de school drs. P. Gilden o.s.c. de leer lingen had gefeliciteerd was het woord aan deken W. P. M. Haring, die met een toepasselijk woord de diploma's aan de geslaagden uitreik te. Hij sprak zijn bewondering uit voor de leerling m van deze school, die naast hun werkzaamheden over dag, de moed op kunnen brengen om 's avonds nog naar school te gaan. De heer J. A. Harteloh voerde het woord namens de Maatschappij voor Handel en Nijverheid, welke maat schappij de goede verhouding in han del en industrie in Nederland wil bevorderen. Het verheugde spreker bijzonder, dat er ook dit jaar weer een groot aantal geslaagden zijn. Een bijzondere prestatie is geleverd door Rinus van Swieten uit Stomp- wyk, die kans heeft gezien het 3- jarig diploma te behalen en tege lijkertijd een cursus te volgen aan de Lagere Landbouwschool. Lange afstanden van huis naar school en werk met het daaruit voort vloeiende vroege opstaan hebben de ze leerling niet weerhouden deze cursus met gunstig resultaat te be ëindigen. De Maatschappij voor Han del en Nijverheid heeft op voorstel van het schoolbestuur hierin aanlei ding gezien deze cursist te onder scheiden en hem de legpenning met de daaraan verbonden oorkonde te overhandigen. Marijke Janson, Sjaan van Leeuwen en André Tukker brachten ieder op hun eigen wijze dank aan directeur en docenten voor het genoten onderwijs. Joop v. d. Helm dankte op geestige wijze na mens de beide vijfde klassen van de school. Namens de leerlingen werden er ook erikele geschenken overhan digd. Na het officiële gedeelte van de avond was er een gezellig samen zijn. Geslaagd voor het 3 jarig-diploma: Ko van den Akker, Katwijk; Tineke Bavelaar, Leiden; Lilyan van den Bos, Leiden; Bernard Devilee, Lei den met lof; Werner Floor, Katwijk met lof; Kees van der Geer, Voor hout; Wim Giezeman, Leiden; Kees van Giezen, Leiden; Dick de Goede, Leiderdorp; Nico Groenewegen, Lei den; Lies Gijbeis, Voorschoten; Theo Heemskerk, Leiden; Gerard Hiep, Noordwij k; Toon Hoogervorst, Lei derdorp; Marijke Janson, Leiden; Theo Jaspers, Leiden; Jacques de Jong, Roelofarendsveen met lof; Luc de Jong, Leiden; Marinus de Jong, Alphen aan den Rijn; Sjany Kap- tein, Hazerswoude Groenendijk; Jacques Koeleman, Hazerswoude Groenendijk; Nel Koevoet, Leiden; Greet Kok, Leiden; Leny Kraan, Zoeterwoude; Plony van der Krogt, Zoeterwoude; Ria van der Krogt, Zoeterwoude; Riet van Leeuwen, Voorhout; Sjaan van Leeuwen, Zoe terwoude; Joke Loos, Roelof arends veen; Gina van der Meer, Hazers woude dorp; Nel Onderwater, Zoeter woude; Janet van der Post, Zoeter woude; Annie van der Salm, Zoeter woude; Alfred Smit, Leiden; Piet Starrenburg, Zoeterwoude, met lof; Greet Steenbergen, Leiden; Theo Steenbergen, Leiden; Rinus van Swie ten, Stompwijk; Joke Timmermans, Hazerswoude dorp; Andre Tukker, Voorschoten; Bart van Ulden, Lei den; Leo van Velzen, Leiden; Toos Verhage, Leiden met lof; Jan Vree burg, Leiden; Jan Vreeburg. Zoe terwoude; Bert Vrijbloed, Leiden; Conny Wittebrood, Voorschoten; Greet Zaat, Leiden: Geslaagd voor het 5 jarig-diploma: Fien Bakker, Roelof arends veen; Rar Bakker, Leiden; Marian van Diemen: Leiden; Mariene van Egmond, Voor hout; Annie Elderhorst, Zoeterwou de; Anneke de Groot, Hazerswoude Groenendijk; Ineke de Groot, Leiden; Joop van der Helm, Zoeterwoude met lof; Annie Hoogenboom, Roelofa- rendsveen: Henk Hooijmans, Valken burg; Dory Huigsloot, Roelofarends- ceen; Rit Jaspers, Leiden; Jo Kui pers, Leiden; Nico van Leeuwen, Leiden; Molly Meijers. Oegstgeest; Corry van der Poel, Oud Ade; Jan van der Salm, Riinsaterwoude; Jan Schmidt, Leiden; Tiny Siegers. Lei den; Wil van der Tuin, Leiden met lof: Ank Verberg, Leiden; Jan Vin- kensteyn, Leiden; Jan Voskuvl. Lei den; Annie van der Wereld. Roe lof arendsveen; Joop Zevenhoven, Zoeterwoude; Aad van Zoen, Rijp- wetering. Een dag laten wij U profiteren van een aanbieding zonder weerga in REGENCOATS VOOR JON GENS EN MEISJES. Allerleukst model van heel fijne Zwitserse poplin, in de nieuwste modekleu ren. Prachtige afwerking, leuke knopen. Kortom, Uw meisje of jongen ziet er uit om te stelen I Normale prijs 23.75 - 27.50, maar zaterdag betaalt U voor deze fantastische REGENCOATS voor jongens en meisjes, van 1 tot 8 jaar, loger dan halve prijs kl.m. 1.- st. p. m. Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schrift, orders. LEIDEN: Haarlemmerstraat 26 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent Wc. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 36 ZEIST: Slotlaan 158-160 VLAARDINGEN: Lieiveld 7.9 SPECIALE VERKOOP WITTE ORLON DAMESVESTEN 16,50 Hooggesloten model. Overal kijken, maar kopen bij Haarlemmerstraat 172, 174, 179 Herenstraat 9 (Alleen voor textiel) MIDZA In Den Haag is donderdag de jaarlijkse persconferentie van de ANWB gehouden, waarop nieuwe aktiviteiten van de bond uit de doeken werden gedaan. Een van deie nieuwe aktiviteiten is bewegwijzering van toeristische routes, zoals bijvoorbeeld een tocht langs de zuidelijke Veluwf-zoom. Op de foto zien we de wnd. voorzitter van de ANWB, de heer P. F. Zimmerman (links) en de direk teur algemeen toerisme bij een bord dat voor een der gelijke route ontworpen is. (Advertentie) ANWB GAAT MOOIE WANDELROUTES UITZETTEN Mgr. dr. Jan Olav Smit 40 jaar bisschop Mgr. dr. Jan Olav Smit, de beken de Nederlandse bisschop in Rome, die al jaren lang de belangen van ka tholiek Nederland in Rome verzorgt, viert vandaag zijn robijnen bisschops jubileum. Om hem een feestgave ter gelegenheid van dit 40-jarig jubileum te bezorgen is de Stichting Mgr. J. Olav Smit-fonds opgericht. Mgr. Smit heeft aan de stichting meegedeeld, dat hij de feestgave ten goede wil laten komen aan het Nederlandse Priestercollege in Rome, dat voor een dringende noodzakelijke uitbrei ding staat. Daarom hebben zowel het Mgr. J. Olav Smit-fonds als de Vrienden van het Nederlands Priestercollege zich gezamenlijk in een circulaire tot de Nederlandse katholieken gericht. Zij weten zich hier geruggesteund door Z. Em. Kardinaal Alfrink, die beide instanties heeft verzocht de fondsen voor de uitbreiding van het Priestercollege bijeen te brengen. In hun circulaire ridhten beide in stanties zich tot „de vele Rome-vaar- ders die door Mgr. Smits dienstvaar digheid in de Eeuwige Stad geholpen zijn" en bieden hun de gelegenheid hun dankbaarheid te betuigen door NIEUW SYSTEEM AUTO-KEURING In navolging van de „Erica" en „Betuwe-routes, die door de provin ciale VVV in Gelderland buiten de grote wegen om zijn afgebakend, zal de ANWB het uitzetten en bebakenen van een aanzienlijk aantal toeristi sche routes door heel Nederland ter hand nemen. Over vier jaar zullen tenminste vijftien nieuwe toeristische routes in ons land van een speciale bewegwij zering zijn voorzien. Zij zullen ge schikt zijn voor pleziertochtjes per auto, bromfiets scooter en fiets. De trajecten worden zo gekozen, dat in de onmiddellijke omgeving wandelroutes, picknickplaatsen en parkeerterreinen kunnen worden uit gezet. In juli zal men de eerste 260 van de zeskantige toeristische route borden met blauw letters op een witte achtergrond zien verschijnen. Zij ko men op door de bond uitgezochte drie rputes door de noord-, midden- en zuid-Veluwe. een bijdrage te zenden aan het Mgr. Olav Smit-fonds bij de Nederlandse Credietbank te 's-Gravenhage, giro 80290. Ook in het westen des lands o.a. (meer en polder) zullen in de toe komst routes worden uitgezet. ANWB keurt auto's Op de jaarlijkse persbijeenkomst van de ANWB is tevens medege deeld, dat men een nieuw systeem van autokeuringen invoert. Van de 240.000 tweedehands perso nenauto's, die jaarlijks in ons land van eigenaars verwisselen, worden ongeveer 20.000 door de technische dienst van de ANWB gekeurd. Onge veer tweederde deel van de handel in tweedehands auto's speelt zich af in de maanden voor de zomervakan tie. De tien technostations en de vier technomobielen van de ANWB kun nen dan het aantal aanvragen om keu ringen niet aan. De vele verbeteringen van de keu- ringsapparatuur maken het mogelijk een minder tijdrovende administratie te gaan voeren. Een nieuw model rapport maakt het mogelijk onmiddel lijk na de controle van de 182 keu- ringspunten een oordeel te geven over de staat van de wagen, de gewenste reparaties en eventueel over de ge schatte waarde. Het zal noodzakelijk zijn alle te keuren wagens behoorlijk af te stellen. Indien onderdelen nodig blijken voor de keuring, dan zullen deze tegen kostprijs gratis worden vernieuwd. PASTOOR A. STOKMAN O.F.M. t In het St. Annaziekenhuis te Oss is gisteren overleden in de ouderdom van 54 jaar pater Angelus Stokman OFM, sinds augustus 1961 pastoor van de parochie H. Servatius te Me- gen. Geboren te Haarlemmermeer is hij in 1926 in de Minderbroedersorde getreden. De H. Priesterwijding ont ving hij in 1933. Hij was o.a. gardiaan te Hoogcruts, Drachten en Megen en van 1956 tot 1961 rector te Nieuwe Niedorp. Uitvaart en begrafenis zijn te Me gen zaterdag 30 juni om half elf. (Advertentie) Raadsverkiezing in Huissen ONDERZOEK NAAR GANG VAN ZAKEN De brief, die de Huissense ingeze tene J. Martens aan de minister van binnenlandse zaken heeft geschreven, is thans aanleiding geworden tot het instellen van een onderzoek op last van de procureur-generaal te Arn hem naar de gang van zaken bij de onlangs gehouden raadsverkiezingen in deze Overbetuwse gemeente. De heer Martens vroeg in zijn schrij ven de bij de verkiezing gebezigde volmachten en de telling van de stembiljetten te laten controleren, een verzoek dat hij eerder ook had ge daan aan het hoofd van het stembu reau. Van deze zijde werd hem ech ter niet geantwoord en dit was voor hem reden zich rechtstreeks tot de minister van binnenlandse zaken te wenden. Of er sprake is van onregelmatig heden, zal het nu ingestelde onder zoek, waarmee een paar rechercheurs zijn belast, moeten uitwijzen. In dit stadium wenste noch de procureur- generaal noch de officier van justitie in Arnhem, die met het onderzoek is belast, enige inlichtingen te verstrek ken. Het gerucht gaat, dat machti gingen van valse handtekeningen zou den zyn voorzien. Boerderijbrand in Benthuizen Door nog onbekende oorzaak is gisteravond een hofstede aan de dijk te Benthuizen in vlammen opgegaan. Ondanks 15 stralen konden de brand weereenheden uit Benthuizen er. Ha zerswoude de hofstede, die van hout was en een rieten dak had, niet be houden. Vijf kalveren kwamen om en van de inboedel konden slechts enkele stukken worden gered. De schade wordt voorlopig geraamd op 130.000 gulden. Door de brand zijn twee gezinnen dakloos geworden. Men was slechts ten dele verzekerd. moesten lachen en in 't vooruitzicht Florrie had haar rol nu bet-r kun- van de komende vakantie hun zor- nen leren, zodat ze geen enkele maal gen vergatc Alleen Florrie bleef haperde. Ze kregen limonade en stil; ze dacht aan haar vader, die schuimpjes en na afloop liep een ook zo ziek was en ze voelde angst hele troep jongens en meisjes mee om hem. Ze had ondervonden, dat tot 't huis van de Frankens. erge ziekte sterven kon betekenen Peter zat op Jan Hoog zijn rug en en ze begreep niet, waarom na moe- vuurde zijn paard voortdurend aan. der nu ook vader die kans moest Ze maakten een omweg langs Jaap lopen. En Jaap was nog zo jong, net Sanders om hem schuimpjes te bren- zo oud als zijzelf, stel je voor dat hij gen en vertellen, dat alles best was zou sterven! Wat zou zij bang zijn gegaan. Maar hun luidruchtig ple- in dat geval. zier werd getemperd, toen mijnheer Sanders hen verzocht een beetje Ma^ Florrie vergat, dat hun stil te zijn, want dat Jaa- erg ziek vriendje niet bang kon zijn want was. Hij had pleuritis en de koorts hij had alle besef verloren. Hy lag was heel hoog. Zijn gezicht stond zo in bed in half slapende toestand, en zorgelijk, dat ze werkelijk stil wer- zag niets van wat er om hem heen den en een beetje bedrukt verder gebeurde; hij praatte verward m zijn liepen koortsdromen en zelfs 't bezoek van Maar Jan maakte zulke gekke de dokter merkte hij niet. De fam. capriolen met Petertje, dat ze wel Sanders ging bange dagen tegemoet. Toen Elly die zondagmiddag Tine ke kwam afhalen om te gaan wande len in de voorjaarszon, merkte ze dadelijk, dat 't er niet beter op was geworden bij de Mulders. Tineke vroeg haar niet om binnen te komen en haastte zich met aankleden. Ze wilde weg, zo gauw mogelijk, weg uit dit akelige huis, waarin niemand de ander meer begreep. Vanmorgen waren er weer harde woorden gevallen tussen vader en moeder. Toen was een stroom ver wijten over haar uitgestort, waar van de voornaamste was, dat zij al tijd op de hand van haar vader was. Tineke moest bekennen, dat dat de waarheid wr.s, ze voelde, dat ze meer bij vader hoorde dan bij moe der. Vader was goedhartig, terwijl moeder altijd wat te fitten had en de hele fam. opjoeg. Ze had nooit rust en gunde dat ook niet aan de anderen. Toch kon moeder ook lief zijn en Tineke was verdrietig, als ze er aan dacht hoe goed het een paar jaar geleden was geweest. Met haar vro lijke natuur had Tineke alle mui zenissen kunnen verdrijven, maar nu was dat volkomen onmogelijk. „Wat zullen we doen?" vroeg Elly, terwijl ze langzaam samen opliepen. „Zullen we nog een paar lui halen of opbellen en naar de watertoren lopen?" De watertoren was 'n uitspanning in de duinen, een rustpunt voor de wandelaars, want je had er mooie maar vermoeiende duinpaden, klim mend en dalend en af en toe een stuk mul. Nu de fietstocht niet was doorgegaan en ze geen ander vast plan hadden gemaakt, leek het Elly leuk met een stel wat te wandelen bij de watertoren. Maar Tineke had niet veel zin in een hele troep. Ze wou liever met Elly alleen gaan en met haar praten, want vam'aag of morgen zou Elly het toch horen, een scheiding kon je niet geheim houden. Tineke wist, dat 't nog al vaak ge- gebeurde, maar ze had nooit begre pen hoe naar het was voor de kin deren. Zouden zij zich ook dood schamen en zich geen raad weten? Zouden de mensen je erg min achten, als ze het hoorden? En wat moest er van hun huis terecht ko men en van de meubelen? En Minny en zijzelfallemaal vragen zon der antwoord. „Ik heb niet veel zin in de ande ren", gaf ze Elly ten antwoord. „Ik wou je wat zeggen, Vader en moe der gaanze stokte even, voor ze het woord over haar lippen kon krijgen, „ze gaan scheiden". „Wat bedoel je", schrok Elly, stilstaande. „Het is echt waar, ze gaan scheiden. Van elkaar. Hoe vind je het?" „Vreselijk. Is het zeker?" „Ja. Ze hebben allebei een advo caat sinds gisteren. Dat hoort er zeker by". „Ik schrik me dood", zei Elly. Ze stond stil, als aan de grond genageld. Toen barstte ze uit: ,,'t Is ontzettend gemeen van hen". „Gemeen?" vroeg Tineke twijfe lend. „Ja, gemeen tegenover jullie. 't Is egoïstisch. Voor jullie is 't echt beroerd en dat weten ze heus wel". „Het is ook niet voor hun ple zier", zuchtte Tineke. „Jawel. Als het een beetje moei lijk wordt om geen heibel te krijgen, kiezen ze de gemakkelijkste weg en ze vergeten, dat ze jullie je huis afnemen". ,,'t Is helemaal geen gemakkelijke weg. Ze weten niet hoe alles gere geld moet worden, vader zal toch verzorging ..-loeten hebben en moe der kan dat grote huis niet meer betalen". „Je vader moet haar geld geven, dat staat in de Wet". „Maar hij moet zelf ook leven en ik vind het een vreselijk idee, dat vader op een pensionkamer zal moe ten zitten, helemaal alleen. Zoals de vader van Gerda Braat weet je nog? Hij had altijd gaten in zijn sok ken en was zo mager als een lat. Hij kwam vaak bij de speelplaats staan om Gerda even te zien, want ze mocht haa.t nooit naar hem toe van haar moeder. Die was weer getrouwd en reed in een prachtige auto rond. En Gerca kon haar stiefvader niet uitstaan. Ze zijn later naar Bussum verhuisd, ik weet helemaal niet wat er van haar geworden is". „Maar", vroeg Elly moeilijk, „gaat jouw moeder dan ook -veer trouwen?" „Ach nee, ben je mal. Goddank niet. Maar vader zal ergens moeten wonen, en ik laat hem niet alleen gaan. Dat doe ik niet. Dan ga ik met hem mee om voor hem te zorgm". „En de school dan. „Die laat ik stikken. Ik heb er toch al moeite genoeg mee". Elly was even stil. Toen zei ze: „En toch is het egoïstisch van hen. Ze kunnen toch net zo goed geen ruzie maken? Dan moeten ze zich maar wat minder met elkaar be moeien. Dat doen Hans en ik ook als we herrie krijgen en het is een goeie methode". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4