zakken vol bankpapier fes VILLA'S OP WIELEN en DE LEIDSE COURANT TEVREDEN ZIGEUNERS OP DE PAARDENMARKT Iedere herfst trekken zigeuners naar Brough Hill, naar de zelfde eenzame en woeste plek, waar hun voorzaten elkaar reeds eeuwen ge leden troffen. Brough Hill is nog steeds een vaste plaats van samenkomst voor die schilder achtige mensen, in wier aderen het bloed stroomt van de zigeuners, die daar in het begin der 14e eeuw hun eerste veemarkt hielden. Als een bewoner van het graaf schap Westmorland zegt, dat het „echt Brough Hill weertje" is, kunt u er zeker van zijn, dat hij daarbij denkt aan het koude, natte, gure weer, dat nu al zes eeuwen hoort bij de zigeunermarkt, die ook in onze tijd nog ieder jaar wordt gehouden. Trouwens, wie de streek kent, weet, dat Brough Hill een guur, woest, verwaaid stuk land is. Het ligt ter zijde van de hoofdweg, die over de Pennine bergen loopt en zijn hoog tepunt bereikt in de Stainmoor Pas. Daarboven verheffen zich enige van de wildste en hoogste Pennine-top- pen. Brough Hill is allesbehalve 'n „ge wone" markt, zoals er zoveel ten plattelande worden gehouden. Im mers, Brough Hill is een markt van koninklijke huize. Kort na 1320 te kende koning Eduardll een oorkon de, waarbij hij de zigeuners het recht gaf, telken jare in de herfst een markt te houden op de Brough Hill, op een der wildste en eenzaam ste plekken van Noord-Engeland. Se dertdien is èf geen markt overge slagen. Sedetldien komen er ieder jaar tegen eind september zigeuners, marskramers en anderen, wier woon plaats en werkplaats „de weg" is, «amen. Begin oktober verspreiden zij zich dan weer naar alle windstreken. Aanvankelijk veemarkt Waarom koos men in die oude tijden zo'n wilde, onherbergzame plek uit? Het antwoord op deze vraag is niet moeilijk. In het begin der veertiende eeuw was er, waar nu de hoofdweg loopt, een gras-spoor. Hierlangs brachten de veedrijvers hun troepen half-wilde koeien en „kylo's" (Schot se runderen), alsmede hun kudden niet minder wilde schapen en paar den uit Schotland en de Engels- Schotse grenslanden naar de vee markten in het noorden van Enge land. Brough Hill was in dié dagen een van dié vrij talrijke veemarkten, die men in Noord-Enigeland „buiten" hield, in de regel op plateaux of berghellingen. De meeste dier mark ten verdwenen in de loop der tijden. Die van Brough Hill bleef bestaan, ook al kwamen er geleidelijk aan minder koeien en schapen ter markt. Thans is het vee er geheel verdwe nen, doch paarden komen er nog trouw. Brough Hill is thans 'n echte paardenmarkt. Als „nieuw produkt" deed de luxe-woonwagen of „cara van" zijn intrede. Hierover aanstonds meer. Zwarte paarden uit de bergen worden er aangevoerd, koe-paarden uit Schotland en zware dieren Uit Ierland. Pas op! Toen ik op de anders zo eenzame „markthelling" aankwam, stonden er dozijnen tenten en woonwagens. Mannen en vrouwen zaten en hurk ten groepsgewijs bij rokende hout vuren en openluchtkeukens. Allen deden in dat koude, gure weer in de buitenlucht alsof ze zich in een goed gestookte kamer bevonden.' Zij volg den met belangstelling het gedoe op het marktterrein, dat gelegen is in de open ruimte tussen de tenten en woonwagens. Daar werden de paar den verkocht. Een veilingmeester of afslager kwam er niet aan te pas. Zigeuner dreef handel met zigeuner, rechtstreeks. Paarden werden voor- gedraafd. Kennersorgen volgden en keurende blikken vergezelden de dieren. Het „marktterrein" was geen plek om eens op je gemak naar de paar denhandel te gaan kijken. Ik begon zo wel. Doch ik was nog maar nau welijks aangekomen, of een „Hé, jij daar, pas op! Kijk uit!" deed mij 'n sprong maken. Een fractie van een seconde later draafde een vurig paard over de plaats, waar ik had gestaan. Een donkere jongeman, met het woord „zigeuner" dwars over zijn gezicht geschreven, hield het dier aan de lijn en draafde mee. Zó ver tonen ze hun paarden in Brough Hill. Het viel mij op, dat sommige die ren uitstekend gedresseerd waren. Toen ik dit ei tegen een oude, vér- weerde zigeuner, liet hij mij enige staaltjes van dressuur zien, waarop menige circus-directeur jaloers zou zijn! Iedereen zorgt er voof zichzelf. Wie zich niet tijdig Uit de voeten maakt, loopt gevaar, onder de voet te worden gelopen. Een andere keu ze is er niet. Vroeger, toen ook de halfwilde runderen en stieren op le markt van Brough Hill kwamen, ge beurde er wel eens ernstige onge lukken. De laatste jaren is daar ge lukkig geen sprake van geweest. De ganse lieve dag door was de lucht vervuld van hoefgetrappel, ge hinnik en ander lawaai. Menig paard verwisselde van eigenaar. De prijzen lagen tussen de 200,- en 350,-. Alle betalingen geschiedden in bank papier. Chèques worden in de regel niet aanvaard. Kinderen en caravans Zo'n zigeuner met zijn zakken '-ol bankpapier is een tevreden en gul man. De kinderen wisten dit en pro fiteerden ervan. Gestoken in hun paasbeste kledij trokken zij langs de kraampjes en stalletjes. De heerlijke zoetigheder en het grappige speel goed namen hen geheel in beslag. Papa of oom betaalde graag. Soms keek zo'n zigeuner-met-veel geld wel eens ontevreden naar zijn oude houten woonwagenen ver- Volgens verlangend naar de spik splinternieuwe glimmende luxe-ca ravan van een vriend of bloedver want. Het resultaat van zo'n keu ring was vaak, dat voor eigen' ge bruik zo'n moderne „villa-op-wie len" werd aangeschaft. Deze cara vans worden de laatste jaren druk verhandeld op de markt van Brough Hill. Ik zag een prachtige caravan staan en was er een kwartiertje la ter getuige van, dat een zigeuner hem kocht voor 2.500, dat was voor meer dan vijf-en-twintig-dui zend Nederlandse guldens. Zo'n luxe- landhuis-op-wielen zou menig goed- gesitueerd middenstander zich niet kunnen veroorloven, doch de laatste jaren verschijnen er steeds meer zi geuners ter markt in die mooie rij dende huizen. Zelfs als het paard geheel zou verdwijnen uit het marktbeeld van Brough Hill, zou de markt iedere herfst worden gehouden. Eeuwenlang reeds ontmeten de „Zwervende Ede len van de Weg" elkaar in Brough Hill. En of het weer en de handel nu goed of slecht zijn, Brough Hill zit dé zigeuners zo in het bloed, dat de samenkomsten van Brough Hïll pas een einde zullen nemen als er geen zigeuners meer zijn. NIVANO. KINDERVREUGDE BIJ DE KRAAMPJES 'JUpr -elwww a I.' W V r>-r tamp I m f&t&v Bpfi t&aéit Tri*- (4 S :>«r* V' Linksboven: Nadat men zijn stel paarden verkocht heeft, betaalt men in bankbil jetten, zelden met cheques. Menigeen komt vanuit Ierland om op deze markt zijn handel te drijven. Linksonder: De kinderen vinden vele mogelijkheden om zich te vermaken bij de tentjes en stalletjes. Rechtsonder: De nieuwe geeet ie merk baar in de komst van de verplaatsbare caravan en er wordt veel in gehandeld. Deze bijv. veranderde voor 2.500 van eigenaar (menig zigeuner trekt in stijl langs de weg!) Rechtsboven: De eeuwenoude Brough Hill Fair op de winderige vlakten, waar de zigeuners hun jaarlijkse paardenmarkt houden. Op de voorgrond een galop voor een belangstellende toeecho uwer.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10