E3 f! SNUFFELEN IN HET MUZENHUIS I V; DOOR LATE ZOMER lage prijzen HEREN vSPORT- SHIRTS Peeks, Cloppenburg Sassenheims meisje vermist IRISSEN SPEELDEN EERSTE VIOOL OP HAARLEMSE KEURING 'sKÈê&J 'H 'Wit 4 - w MuUi<0,ours 90 1 Terlenka A Van de Haagse politierechter DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De groepscommandant der rijks politie te Sassenheim verzoekt te wor den bekend gemaakt met de verblijf plaats van Geertruida Hendrika van Duijn, oud 17 jaar, wonende te Sas senheim. Zij liep op 13 juni 1962 weg en is sindsdien spoorloos. Een onge luk wordt gevreesd. Signalement: Lang 1,70 meter, mid delmatig postuur, knappe verschij ning, donkerblond, hoog opgemaakt haar, modern kapsel, groot litteken onder de keel. Gekleed in donker blauwe korte rok, lichtblauwe trui, witte of bruine schoenen, draagt geen kousen. Ze heeft een bruin, gevloch ten mandje bij zich. Een ieder, die inlichtingen kan ge ven, wordt verzocht zich in ver binding te stellen met voorgenoemde groepscommandant, telefonisch te be reiken onder netnummer 02532, abon neenummer 71.66, of met de politie in zijn of haar woon- of verblijf - Aan de Sorbonne in Parijs heeft kardinaal Tisserand zijn intrede gedaan in het beroemde college van de Academie Francaise. De foto toont de kardinaal tijdens zijn inaugurele rede. Irissen speelden gisteren een hoofd rol op de wekelijkse keuring. Er stonden twee fraaie groepen Hol landse irissen van de fa. J. de Goede uit Breezand en van Gebrs. De Graaff S. A. van Konijnenburg Co., te Noordwijk die veel aan dacht trokken. Een der meest opval lende zaailingen vonden we Oriental Beauty van de zo even genoemde Noordwij kse firma. De frisse kleu rencombinatie blauwe standaard met gele lippen en best gevormde bloemen maakte deze aanwinst tot de favoriet van de keuring. Uit de collectie van deze firma noteerden we ook de fraaie gele Amber Beauty, de bronsbruine Bronze Melody, de gele Goldilocks en de kleine maar fraaie blauwe Purple Beauty. In de collectie van De Goede wa ren de meest opvallende Bronze Beauty, blauw met bronze lip, de kloeke witte White Perfection, de wit met oranje getinte Prinses Irene, de vorstelijke Blue Giant, een der mooi ste blauwe irissen die vandaag in cultuur is, de fijn gekleurde King Mauve en de forse blauwe Blue Champion. P. Rumphorst, Uitgeest, liet een machtig grote groep Ixia's zien, waar in men alles wat naam en faam heeft in dit gewasje kon bewonderen. We zagen de wite Giant, de robijnrode Robijn, de melkwite Bridesmaid, de rose Appleblossom, de diepgele Ura nus. de aparte Blauwe Vogel en vele andere soorten. Daarnaast toonde deze firma, ook nog een groepje Spa- raxis. Aan de collectie werd een gou den medaille toegekend. Preijde, Breezand, liet de bezoe kers weer genieten van zijn prachtige kwaliteit gladiolen: de lange „staar ten" van de rose Gabrielle, de rode Brandaris, de teer getinte lila Profi ciat, de fonkelend rode Bis-Bis met het witte merk in de keel, de statige witte White Friendship, en de voor name rode Rotterdam. Van De Win ter Zn., Heemskerk, was er de mooie gele iris Sunny Guernsey. Iris sen van extra klasse bracht de fa. Piet Nijssen Zn., Santpoort, naar voren. Zowel de kloeke Symphony, geel met witte vlag, de idem Prest- wick als de citroengele Lemon Cham pion deden het bijzonder goed. E. Valkering, Limmen, etaleerde een groot sortiment sieruien (alliums) gemengd met Eremurus Robustus, die stelen heeft als jonge eiken. Ere- nurus Roford, een kruising tussen Robustus en Shelford, die veel slan kere stengels heeft, werd naar vo ren gebracht door G. Lubbe Zn., Oegstgeest. Prachtige Eremrussen liet ook N. C. Ruiter, Uitgeest, zien. Zaailingen met de ranke bouw van de Shelford-hybriden in vele kleu ren. Zeer mooi materiaal voor de snij. Er was één gladiolus nanus en wel de lichtrode Loveliness van C. A. v. d. Wereld, Roelofarendsveen. Héél mooi. De keuring werd besloten met een vaas iris Lemon Queen van J. Tuyn, Limmen, en met enkele vazen lelies van KI. de Jong, Andijk, waar van vooral de imposante gele trompet Golden Clarion veel bewondering kreeg. Black Magie, een forse trom pet, roomwit van binnen en purper aan de buitenzijde, trok ook veel be langstelling. Hr. Ms. jager „Utrecht" heeft gis teren uit Nederlands Nieuw-Guinea de thuisreis naar Nederland, welke reis via het Panemakanaal zal wor den gemaakt, aanvaard. Daarbij zul len de havenplaatsen Guam, Midway, Pearl Harbour, San Diego, Balboa, Cristobal en Willemstad (Curagao) worden aangedaan. De „Utrecht" wordt op 10 augustus in Den Helder terugverwacht. DE UITTOCHT UIT ALGERIë Uit Oran wordt gemeld, dat elke Europeaan thans voorbereidingen schijnt te treffen voor zijn vertrek naar Frankrijk. In bijna alle straten zag men mensen hun. bezittingen in bestel- en vrachtauto's dragen. De brandweer in Oran heeft van ochtend de brand in olietanks onder controle gekregen. DE INDIëRS IN MOZAMBIQUE De Portugese autoriteiten in Mo* zambique in Zuid-Oost-Afrika heb ben twaalfduizend Indiërs in dat Por tugese gebied aangezegd, dat zij het land moeten verlaten, aldus is van daag te Lourenco Marques verno men. ■"PUSSEN de vele ver- rukkelijkheden, die in de Lakenhal te Lei den staan opgetast, troont daar op esn vitri ne-eiland het glanzende pronkstuk van de verza meling zilver, een bij zonder fraaie bokaal, geschonken door konin gin Elisabeth van Bone- men. Een bokaal is een al dan niet van een dek sel voorzien drinkglas op een. steel, welke in verhouding tot de kelk betrekkelijk laag is. Nu is de onderhavige bokaal wel niet het meest ge schikte voorwerp ge weest, waarvan men zich tijdens vorstelijke onderonsjes bediende, teneinde de evenzeer vorstelijke dorst te les sen. Let u maar eens op de afmetingen: hoogte (met deksel) 79, zonder deksel nog altijd 56,5 cm, met een diameter van de kelk 29,2 cm. Voorwaar geen aanmoe diging tot het opvolgen van het geestrijk advies: eiken dag een glaasjen! Misschien ook hebben wij niet zo'n grote mond meer. IN ELK GEVAL gingen de gedachten van ko ningin Elisabeth van Bohemen niet zozeer uit naar de drinkgewoonten I der 17e eeuwse Leidena-1 ren als wel naar de wij ze, waarop zij haar dankbaarheid ten op zichte van Leiden kon uitdrukken. Want dankbaar was zij, die konin gin! Haar kinderen verbleven gerui me tijd te Leiden in het Prinsenhof, de oudste zonen studeerden er zelfs aan de Universiteit en zijzelf in onze dagen had zij wellicht een huis je in Noordwijk gehuurd logeerde in 1613 ook in het Prinsenhof en hield deze appartementen later nog gedeeltelijk te harer beschikking. Zij v was zeer erkentelijk voor de gast vrijheid, die Leiden haar en haar kinderen te genieten had gegeven en zij concretiseerde de gevoelens van haar volgeschoten gemoed in 1614 van de bekendste goudsmeden in die tijd, de Duitser, in Den Haag overleden, Hans Coenraad Brechtel. TFOALS WIJ AL lieten blijken, de wondermooie bokaal noodt niet Um-structuur -#90 en fantasie door het schenken van de bokaal, welke werd vervaardigd door een zozeer tot drinken, maar veel meer is zij een zilveren verhaal, vol sym bolen en legendarische aanduidingen. Zij is een antieke striproman rond poëtische bosgodjes en helden in klas siek bloot. Zo zit op de voet een met pompeblaren omkranste riviergod. Deze op de blaren zittende god voert een jonge vrouw met zich mee. Rechts van deze vrouw een been van een wegduikende figuur, en elders duikt een andere riviergod weg, maar hij kan niet verhinderen, dat een over een dolfijnkop gebogen knaap de rechterhand op des gods schouder legt. Nog meer benen van nog meer wegduikende figuren zijn te bespeu ren en temidden van deze dol-fijne situatie kronkelen lichamen van zee monsters en hierboven kwispelt een hurkend satyrtje met zijn staart. Deze satyr vormt de schacht van de bokaal, waarop de kelk rust. TVE KELK is ook weer een rijk ge- ornamenteerd dichtwerk. Men bemerkt er o.a. een, ditmaal op de rug geziene, naar rechts voor een vuur uitgestrekte Venus met Amor, die op Ganymedes wijst als deze door de adelaar wordt meegenomen. Een kwartdraai verder lokt een zittende bosnymph een naderend aapje. Ve nus wordt, nu zich kappend, weer door ons bespied. Als een fontein rijdt Amor op een spuitende dolfijn en zo gaat het maar door. Er wordt vanzelfsprekend ook hier en daar v/at geslapen, een jonge man en een vrouw doen dit op de kelk. Vermel den wij tenslotte nog wat gevogelte, een sprinkhaan en een knaapje, dat druiven aan een bokje laat zien, hoe wel het dier misschien meer gebrand is op een groen blaadje. En daar staat dan koningin Elisa beth zelf. Hoog op het middenstuk draagt haar gegoten figuurtje een staatsiemantel, halssnoer en kroon; in de rechterhand de scepter gehe ven. Waarlijk een koninklijke be kroning van een koninklijk geschenk aan een roemrijke stad! Polyester il EEN JAAR GEVANGENISSTRAF WEGENS DIEFSTAL UIT WARENHUIS De 24-jarige verkoper A. C. uit Hengelo is door de rechtbank in Rot terdam veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, wegens diefstal van goederen uit een Rot terdams warenhuis, waar hij werk zaam was, tot een totaal bedrag van 4.600.-. Hij kon de goederen kostuums, siervoorwerpen, huishoudelijke arti kelen en grammofoonplaten vrij eenvoudig meenemen, omdat zijn di rectie visitaties van het personeel mensonwaardig achtte. De ofifcier van justitie had veer tien dagen geleden een straf van 9 maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, geëist. Een boer in het Noorden van Mexico heeft zijn vrouw en haar zes kinderen uit een eerder huwelijk met MUZELMAN een mes vermoord. Hoge Raad verwerpt beroep in zaak Marcel Nivard De Hoge Raad heeft heden ver worpen het cassatieberoep van de Rotterdamse kapper G. J. L., die in eerste instantie door de rechtbank in Rotterdam en in beroep door het hof in Den Haag is veroodeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens moord op het 8-jarige jongetje Marcel Nivard uit Rotterdam. De kapper pleegde de moord op 7 februari 1961. Hoge Raad vernietigt arrest in moordzaak De Hoge Raad heeft heden ver nietigd het arrest van het gerechts hof te 's Hertogenbosch, waarbij de 25-jarige K. G. W. M. tot 20 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld wegens moord op het 17-jarige Venlose meisje Joke Groenendaal. De Hoge Raad heeft de „voorbe dachte rade" niet bewezen geacht door de gebezigde bewijsmiddelen. De zaak werd verwezen naar het ge rechtshof te Arnhem. „PIK IN" De 20-jarige hulp in de huishou ding, die zich voor de Haagse poli tierechter had te verantwoorden, wist eigenlijk zelf niet waarom ze het bankbiljet van 25.- in haar betrek king te Alphen a. d. Rijn had gesto len Ze zag het biljet op tafel liggen. „En toen dacht u: pik in", veronder stelde de Haagse politierechter, voor wie het meisje vanwege dat inpik ken zich had te verantwoorden. Vader was meegekomen naar de rechter, maar ook hij kon geen opheldering geven omtrent het inpikken. Alleen vond de rechter het vreemd dat het meisje, na eerst karig met zakgeld te zijn bedeeld, na het ge beurde plots ruim zakgeld werd toe gaan sparen," lichtte vader in. De officier van justitie vond het een kwaad punt van verdachte en eiste 50 boete of 10 dagen hechte nis, benevens voorwaardelijk 1 week gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. De rechter liet dit laatste eraf, en volstond alleen met de 50 boete of 10 dagen hechtenis. NA ACHT PILSJES Nadat een losarbeider uit Woubrugge acht pilsjes had gedronken, ging hij op de bromfiets zitten. Niet zo'n groot wonder, dat het verkeerd ging, en de politie hem vanwege laveren over de straat aanhield. „Hij mag van geluk spreken, dat er geen aanrijding op gevolgd is", constateerde de officier bij de Haagse politierechter, die uit 't verleden van verdachte wist, dat deze reeds eer der voor een gelijk feit terecht had gestaan. Omdat het nu goed was afgelopen, wilde de officier volstaan met een geldboete van 40 of 8 da gen hechtenis. De politierechter ver oordeelde volgens die eis. KRUIMELDIEF Een 19-jarige bediende uit Leiden, die tercht stond, omdat hij uit het gebouw van de Sterrewacht 7,26 had gestolen, begreep niet waarom hij zulks had gedaan. „Het is een echte kruimeldiefstal", constateerde de officier, „maar dief stal is het in elk geval." En daarom eiste de officier, naast een geldboete van 50 of 10 dagen hechtenis, ook nog een week ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De politierechter vol stond met het opleggen van 20 boete of 4 dagen hechtenis. Oud-leerlingen van de Amsterdamse Toneelschool komen vrijdag a.s. op het beeldscherm in een Vara-uitzending Het experiment", welke door Willy van Hemert wordt geregisseerd. Op de foto zien we de drie debutanten tij dens het spel: vJju:.: Paula Petri, Ferenc Schneider en Carol Linssen, Zondag heeft op de spoorlijn VispZermatt in Zwitserland een botsing plaats gevonden tussen een passagiers- trein en een goederentrein. Bij dit ongeluk vonden twee personen de dood en werden vijftig passagiers gewond. Op do foto zien we rechts de vernielde lokomotief van de goederentrein met daarnaast enkele zwaar beschadij de en uit de rails gedrukte rijtuigen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4