DE OVERDRACHT VAN NIEUW GUINEA IN ETAPPES Oe Thant antwoordde Soekarno Kan vooroverleg nu hervat worden Tien para's gedood Oran nog wantrouwig tegenover akkoord Algiers herstelt de schade De Berlijnse muur Het a.s. Concilie Schietles in de „bioscoop" Marinier in N. Guinea gewond Rusk had weinig succes Spaanse geestelijke veroordeeld Hoogwaterstanden DONDERDAG 21 JUNI 1962 52e JAARGANG Volgende week Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. 3. ROOIEN BUREADS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN verder Bunkeren? Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594» Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tassen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mud., 8,25 p. kw., Frapco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 President Soekarno heeft de wnd, sekretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, meegedeeld, dat de „vrije keuze van de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea behoort te worden uitgevoerd, nadat het bestuur van het gebied van Nederland aan Indonesië is overge dragen." In antwoord op het beroep van Oe Thant tot hervatting van de besprekingen met Nederland noemde hij de Nederlandse aanvaar ding in beginsel van het plan-Bunker een stap voorwaarts. Presi dent Soekarno zei er de nadruk op te willen leggen, dat deze Neder landse aanvaarding in beginsel, een opeenvolging van stappen be hoort te stipuleren die een oplossing van de kwestie-West-Irian inhoudt. „Dit betekent dat een vrije keuze van de bevolking van West- Irian zal worden uitgevoerd na de overdracht van het bestuur van West-Irian aan Indonesië." De president zei, dat hij erop aandringt, dezelfde basis-interpre tatie van het plan te verkrijgen vanwege „de ervaringen die wij bij zo vele overeenkomsten in het verleden met Nederland hebben opgedaan waarbij na een debat in het Nederlandse parlement de oorspronkelijke interpretatie werd gewijzigd." ophoudt oorlogshandelingen te ple gen". Premier Menzies verklaarde dit in antwoord op een vraag van een Indo nesische verslaggever tijdens een persconferentie die hij na zijn be sprekingen met president Kennedy in Washington gaf. Hij zei dat Indonesië en Nederland over het plan-Bunker niet lijnrecht tegenover elkaar staan, doch dat de atmosfeer niet zuiver was ,door hand having van gewapende vijandelijk heden door één van beide partijen, terwijl de besprekingen op het punt staan hervat te worden". PATROUILLELOPEN GAAT DOOR Woensdag heeft het gouvernement in een communiqué meegedeeld, dat in alle actiegebieden nog steeds pa- troullegang plaatsvindt terwijl de be volking intensief medewerkt aan de opsporing van de resterende para chutisten. In Kaimana kreeg korporaal-ma chinist A. G. Niekamp bij werkzaam heden een munitiekist van vijftien kg van twee meter hoogte op het hoofd. Hij werd onmiddellijk naar Biak ver voerd en is aldaar in een hospitaal opgenomen. Betrokkene is 21 jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit Heerlen. NEDERLANDS STANDPUNT DUIDELIJK Oe Thant heeft president Soekar no woensdag telegrafisch laten we ten, dat Nederland naar zijn oordeel het beginsel van een etappegewijze overdracht van het bestuur van Wes telijk Nieuw-Guinea aan Indonesië heeft aanvaard. Indonesië had om verduidelijking van het Nederlandse standpunt verzocht. „Zoals ik het plan-Bunker begrijp", aldus Oe Thant in het telegram, „houdt het een werkwijze in fasen in. Tegen het einde vari het tweede jaar zal het bestuur volledig aan Indone sië worden overgedragen. Op een nog te bepalen datum zal Indonesië, bij gestaan door de waarnemende secre taris-generaal van de V.N. en ander V.N.-personeel, een regeling treffen om de bevolking van het gebied in Nederlandse troepen hebben gis teren Indonesische parachutisten in een oerwoud-bivak verrast en tien van hen gedood, zo is in 'n officieel communiqué in Hollandia bekend gemaakt. De Nederlanders leden geen ver liezen. Een grote hoeveelheid Indo nesische uitrustingsstukken werd in beslag genomen. Volgens het communiqué gaf de plaatselijke Papoea-bevolking de In donesiërs een gevoel van veiligheid door zich vriendeliik voor te doen. Daarna rapporteerde zij de ligging van 't bivak aan de Nederlanders en bracht hen daarheen. de gelegenheid te stellen een vrije keuze te doen." „De Nederlandse regering, die te kennen heeft gegeven dat zij 't plan Bunker zonder voorbehoud aanneemt, heeft naar zijn mening het beginsel van een etappegewijze afwikkeling, zoals in het plan-Bunker is uiteen gezet, aanvaard", aldus Oe Thant3 telegram aan president Soekarno. HERVATTING VOOROVERLEG? Uit niet-officiële Amerikaanse bron is woensdag vernomen, dat het ge heime vooroverleg tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw- Guinea ,yZeer waarschijnlijk" in het begin van de volgende week „ergens" bij Washington zal worden hervat. Men gelooft, dat de besprekingen zullen worden gehouden in een bui tenverblijf van een familielid van ambassadeur Van Roijen. Zowel van Amerikaanse als van Nederlandse kant wordt een streng stilzwijgen bewaard over het tijdstip van het begin der besprekingen. Men meent echter te weten, dat de Amerikaan Bunker, die als waarnemer bij de be sprekingen aanwezig zal zijn, heeft voorgesteld dat deze begin volgende week zullen beginnen. PREMIER MENZIES KAPITTELT INDONESIË De Australische premier, Robert Menzies, heeft woensdag gezegd, dat de belangrijkste voorwaarde voor 'n vreedzame regeling van de kwestie- Nieuw-Guinea was, dat „Indonesië Stakingen ontwrichten Frankrijk Door de staking bij de Franse gas- en elektriciteitsbedrijven, waarbij het spoorwegpersoneel zich woens dag voor 48 uur heeft gevoegd, is 't industriële leven in Frankrijk ont wricht. Bijna een half miljoen ar beiders staken. De Metro werd twaalf uur lang stilgelegd, de huisvrouwen zaten zon der licht en warmte en door het uit vallen van de verkeerslichten ont stonden grote verkeersopstoppingen m Parijs. Miljoenen arbeiders in de industrie waren werkeloos doordat de grote fabrieken wegens gebrek aan stroom niet konden draaien. Het bezoek van de Nederlandse toeristen naar Parijs in het raam van de vijf en zevendaagse reizen van de Franse spoorwegen is met ongeveer 40% gezakt. Donderdag a.s. zal prinses Astrid worden gedoopt, ter gelegenheid waarvan deze officiële foto werd gemaakt. Prins Albert met prins Philip (2 jaar) en prinses Paola met prinses Astrid (15 dagen) in de paleistuin. „DEC OW ALL" fraai triplex voor wanden „DE HOUTHAL" Hogewoerd 99 Telef. 22536 (Advertentie) De VVestberlijnse politie is woens dag begonnen met het versterken van de westelijke kant van de Ber lijnse muur, door het aanbrengen van aardhopen en zandzakken op punten, waar eerder vuurgevechten met de Oostduitsers zijn voorgeval len. Functionarissen van het stadsbe stuur zeiden: „Wij kunnen niet langer toekijken wanneer onze mannen zon der enige dekking beschoten worden." De Oostduitse grenswacht heeft 64 bunkers met schietgaten gebouwd en greppels en muren aangelegd. Woensdagmorgen vroeg zijn tweehon derd Oostduitsers opnieuw begonnen met het aanleggen van betonnen schuilplaatsen en afzettingen. Teneinde opnieuw de aandacht te vestigen op de voor Amsterdam zo belangrijke kwestie „Bijlmermeer" is woensdagmiddag in Amsterdam begonnen met de uit voering van een nieuw initiatief van het gemeente bestuur van Amsterdam op dit punt. Om het publiek voor te lichten en te bewijzen dat de zaak de volle aandacht van het gemeentebestuur heeft, gaat men 300.000 brieven verspreiden onder alle Amsterdamse gezinnen en verder alle instanties en personen die in vloed zouden kunnen uitoefenen op de gang van zaken. Foto: burgemeester mr. G. van Hall van Am sterdam legt door een raam van het stadhuis het eerste pak brieven op een Jacobsladdfr en brengt daarmee de aktie in de openbaarheid, Zeker vijf ontploffingen hebben woensdag een ravage veroorzaakt in een aardgasstation op enige afstand van Oran. Een bewaker zou door het ontsnappende gas, dat onmiddei lijk vlam vatte, zijn gewond. Het vuur doofde later, toen men de toe voer van gas afsloot. Enige uren later deden zich in het stadhuis van Oran twee ontploffin gen voor. Door de hierna ontstane brand werd net gebouw volledig verwoest. Drie personen liepen ver- wondingen op. Het is niet zeaer of dc expiosies het werk zijn van ter roristen. De OAS heeft voor donderdag een belangrijke radio-uitzending aange kondigd. Men neemt aan, dat dan bekend gemaakt zal worden of de met de FLN in Algiers gesloten ak koorden ook voor Oran zullen gel den. Een massale hervatting van het werk door de Algerijnen herstelde enigszins het dagelijks leven in Al giers na enkele weken van wanorde. Het openbare vervoer werkte weer en men wil met spoed de door ont ploffingen aangerichte verwoestin gen opruimen. Ex-kolonel Jean Gardes, een van de nog overgebleven OAS-leiders, heeft woensdagavond in een geneime radio-uitzending gezegd, dat de met de FLN gesloten overeenkomsten „de basis vormen voor het herstel van de vrede in dit land". Gardes zei, dat deze overeenkom sten echter ook in werkelijkheid be horen te worden omgezet en dat daarom de deelneming van Europea nen aan de plaatselijke politiemacht in de eerstvolgende uren geregeld dient te worden. Verdeeldheid in OAS. Volgens betrouwbare bronnen in Algiers nemen de belangrijkste OAS- leiders de volgende standpunten in: eec-kolonel Jean Gardes staat een overeenstemming met de Algerijnen voor en ook ex-generaal Paul Gardy is voorstander van onderhandelingen tussen OAS en FLN. Hij zou echter niet geheel akkoord gaan met de in Algiers gemaakte afspraken. De periode van voorbereiding van het aanstaande concilie is geëindigd met de laatste werkbijeenkomst van de zevende zitting van de centrale commissie. De Paus heeft in een toe spraak zijn tevredenheid over het verrichte werk betuigd. Paus Jo hannes zei, dat nu nog drie maanden van zwaar werk voor het algemeen secretariaat en de technische commis sie aanbraken. De Concilie-vaders zullen in die tijd zich geestelijk op het Concilie voorbereiden door be studering van de stukken, die hun zullen worden toegezonden. Zij zul len het algemeen secretariaat even tuele opmerkingen kunnen voorleg- gwv Twee van de fanatiekste leiders, de ex-kolonels Yves Godard, in Oran, en Pierre Chateau-Jobert, in Constan- tine, zijn tegen de vredesvoorwaar den gekant. Ex-kolonel Antoinee Argoud, die meestal in Europa ver blijft, is voorstander van het ver plaatsen van de OAS-activiteiten naar Frankrijk, aldus deze bronnen. De geruchten willen dat Chateau- Jobert en Godard reeds naar Zwit serland zijn gevlucht, waardoor de voornaamste tegenstand tegen een akkoord met de Algerijnen zou zijn verdwenen. In Rocher Noir toont men zich gematigd optimistisch over de toe stand in Oran. Woensdag werd een pamflet verspreid, waarin de Euro pese vakbondsleiders de onmiddellij ke evacuatie van alle Europeanen in het gebied van Oran eisen, wan neer op 20 juni geen autonoom ge bied voor de Fransen in Oran is in gesteld, „om de Europese bevolking voor volkerenmoord te behoeden". ZOEKT U EEN GOLDEN RING voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207. heeft het Ook in briilant ringen. Ruime keuze tn alle prijzen (Advertentie) Halv«' kip f 1.95 Vl~n PETER LEENEN Gangetje 14 Duitse vinding: In de Isabellakazerne in 's-Herto- genbosch wordt sinds enige tijd een Duitse legerprimeur beproefd. In een 20 meter lange ruimte kan de soldaat zich oefenen in het rich ten en schieten op bewegende doe len, die door een filmprojector op een wit v.el papier gebracht worden. Onlangs heeft de staatssecretaris van defensie, luit.-gen. b.d. mr. H. Calmeijer, een bezoek gebracht aan deze „schietbio" Luit.-gen. A. V. van de Wall Bake, chef-staf, zal binnen kort kennis maken met deze nieuwe vinding. Na het afvuren van het schot stopt de camera en kan de schutter waar nemen of zijn schot doel getroffen heeft. De installatie kost ongeveer 20.000. De kosten van de patronen zijn evenwel belangrijk lager dan die van echte munitie. Om de vinding op zijn waarde te beproeven zullen binnenkort schietwedstrijden worden gehouden tussen pelotons, die op conventionele schietbanen hun oplei ding hebben gehad en pelotons mi litairen, die in de „bioscoop" geoe fend zijn. Van de zijde van de marinevoor lichtingsdienst is meegedeeld dat tij dens een vuurgevecht met infiltran ten op 19 juni bij Wersar de mari nier der tweede klasse zeemiliciën H. G. C. Wientjes een schotverwon ding heeft opgelopen aan beide be nen. Hij is overgebracht naar het gouvernementsziekenhuis te Sorong. Marinier Wientjes is 20 jaar, hij is gehuwd en is woonachtig in Haaks bergen. DE ACTIES IN NIEUW GUINEA In het dagelijkse communiqué in Hollandia werd vandaag meegedeeld, dat „aan de zuidkust een tiental Indonesiërs werd gedood door de goe de samenwerking tussen bevoiKmg, politie en patrouilles van de strijd krachten. Voorts werd een grote hoe veelheid uitrusting buitgemaakt. In het communiqué werd verder melding gemaakt van het zelfstandig optreden van een patrouille Papoea- politie die gewoonlijk onder Neder landse leiding opereert. In een niet nader aangegeven gebied heeft deze patrouille een groep parachutisten hardnekkig achtervolgd en daarbij enige para's gedood. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, heeft dins dag, op zijn eerste pleisterplaats in West-Europa, Parijs, een onder houd van vijf kwartier gehad met president de Gaulle. Het hoofdthema vormde de Amerikaanse bezwaren tegen het besluit van Frankrijk, een eigen atoomstrijdmacht op te bou wen. Rusk zou ais zijn mening te kennen hebben gegeven dat de in stelling van een onafhankelijke Fran se kernmacht gevaarlijk en ondoel treffend zal zijn. Amerikaanse zegslieden hebben verxlaard, dat bij net onderhoud tus sen ae Gaulle en Kusk geen vorderin gen zijn gemaakt ten aanzien van deze kwestie. Van Amerikaanse zijde werd ver nomen, dat de bezoeken, die minister Rusk thans aan Frankrijk, West- Duitsland, Groot-Brittannie, Italië en Portugal brengt, hoofdzakelijk ten doel nebben eens te onderzoeken hoe groot de meningsverschillen op het gebied van de internationale politiek in feite zijn. Een krijgsraad in Madrid heeft woensdag een katholieke aalmoeze nier wegens communistische activi teiten tot acht jaar gevangenisstraf en ontslag uit het leger veroordeeld. De geestelijke, kapitein Jose Bailo, werd begin van deze maand tegelijk met vier anderen in Valencia gear resteerd en ervan beschuldigd een lid van het communistische kader te zijn en de arbeiders tot staking opgezet te hebben. Kapitein Bailo ontkende dit en zei alleen belang stelling te hebben voor sociale vraag stukken. De hoofdlegeraalmoezenier, aarts bisschop Luis Alonso Munoyerro, zal besluiten of de veroordeelde zijn priesterlijke functie mag blijven uit oefenen. Wanneer dit het geval is, zal hij zijn straf in een klooster uit zitten, in het andere geval zal hij naar een militaire gevangenis worden overgebracht. Dit oummer bestaat uit 16 pagina's VRIJ WARM Aan de flank van het Azoren-hoge- drukgebied is zachtere maai- ook vochtige sub-tropische lucht ons land binnengestroomd. Tegelijkertijd breidde 't hogedruk- gebied zich over Zuid-Frankrijk en het gebied rond de Alphen uit. Mor gen bevindt er zich bij de Alpen waarschynlijk een afzonderlijk hoge- drukgebied. Op de Oceaan wordt de sub-tropische lucht van koudere po laire lucht gescheiden door een front, dat het komende etmaal tot de Golf van Biscaye doordringt. Voor het front uit krimpt de wind naar zuide lijke richtingen, zodat het dan in ons land vrij warm weer wordt met zon nige perioden. Zon- en maanstanden 22 Juni: zon up 04.19, onder 21.04; maan onder 09.16. 22 Juni: v.m. 6.11; n.m. 18.39. KORRELTJE Een open gemoed benadeelt alleen hem, die het bezit.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1