Feest van mr. R. M. Gallas in Leiderdorp besloten met receptie, défilé en rondrit WOENSDAG 20 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Burgemeester verrichtte eerste officiële daad De plechtigheden en festiviteiten in Leiderdorp bij de installatie van mr. R. M. Gallas door loco-burge meester C. Meerburg waren na drie uur gistermiddag, toen wij de ver slaggeving voor onze editie van gis teren noodzakelijk moesten onder breken, beslist nog niet ten einde. Na de rede van burgemeester Gallas, waar wij gisteren nog uitvoerig mel ding van konden maken, kreeg de nestor van de raad, de heer C. de Graaf het woord. In een gevoelvolle rede, wees de heer De Graaf de burgemeester op de mooie taak, die hem in Leider dorp wacht. In de groeiende gemeen te zal de burgemeester door zich volledig in te zetten, de grens van het mogelijke moeten vinden. In de nieuwe raad zal de heer De Graaf niet meer terugkeren. Met het af scheid van de tegenwoordige nestor zal tevens de laatste agrariër de ge meenteraad van het verstedelijkende dorp verlaten. De heer De Graaf be val daarom de belangen van de agra rische bevolkingsgroep sterk in de belangstelling van de burgemeester aan. Na een dankwoord tpt de heer De Graaf sloot burgemeester Gallas met flinke tik met de hamer zijn eerste openbare raadsvergadering. Mr. H. A. N. Dinger van Kruinin- gen, chef van het kabinet en verte genwoordiger van de commissaris van de Koningin, sprak een tweele dige felicitatierede uit. Op de eerste plaats een felicitatie tot de heer Gal las, die met gepaste trots over zijn benoeming in het mooie en welva rende Leiderdorp kan denken. Op de tweede plaats kan de ge meente gefeliciteerd worden met haar nieuwe burgemeester. In de twaalf jaar, dat de heer Dinger van Kruiningen nauw met de heer Gallas samenwerkte op het bureau van de provincie leerde hij hem kennen als een man met „pushing power", een man met een ongekende dadendrang en een bijna „rampzalige" vasthou dendheid. Het echtpaar Gallas, aldus spr., heeft een warm gevoel voor de me demens, een eigenschap, waarmee de gemeentenaren zich gelukkig kun nen prijzen. De ere-burger van Leiderdorp, de heer K. van Diepeningen, thans bur gemeester van Barneveld, zeide, dat men vele bloemen kan vinden langs de levensweg. „Een mooie bloem hebt gij thans gevonden. Moge U met vrouw en kinderen hier een keten gaan rijgen, die U, uw medeburgers en Leiderdorp aangenaam zal zijn". BURGERIJ Namens de burgerij en het comité van ontvangst sprak de heer M. Mo raal. „Hoewel de gemeentelijke be volking sterk gedifferentieerd is, zult U hier saamhorigheid en eensgezind heid vinden. Als burgemeester zult U niet alleen staan. De burgerij zal helpen aan de opbouw en verfraai ing van het dorp." De heer Z. Bruins Slot, burgemees ter van Alphen aan den Rijn, sprak namens de kring van burgemeesters in de Rijnstreek. Zeer vele waren in de raadszaal aanwezig. Burgemees ter Gallas is voor de burgemeesters geen onbekende. Zijn werk bij de provincie was van dien aard, dat hij reeds door velen niet alleen gekend, maar ook gewaardeerd wordt. Bur gemeester Bruins Slot noemde het ambt van burgemeester een prachtig ambt, waaraan men zich ten volle kan geven. „Moge U het enthousias me, waarmee U thans begonnen bent niet verliezen, ondanks teleurstellin gen en tegenslagen, die zeker niet zullen uitblijven. ZANGHULDE Nadat burgemeester Gallas alle sprekers had bedankt, begaf 't bur gemeestersgezin zich naar de tuin van het gemeentehuis, waar 'n grote groep schoolkinderen zich al gerui me tijd had staan verdringen rond het podium. Onder leiding van de heer Aad Hoogeboom brachten zij hier een zanghulde. Door telkens twee kinderen van alle kleuterscho len in de gemeente werden vervol gens prachtige manden met fruit, groenten en zuivelprodukten aange boden. De burgemeester en mevrouw Gallas onderhielden zich tot de aan vang van de receptie, die in 't Dorps huis werd gehouden, allerhartelijkst met de om het podium heen drom mende kleuters. RECEPTIE In het Dorpshuis, waarin tijdens de raadsvergadering enige honderden het gebeuren in de zaadszaal had den kunnen volgen op vier televisie apparaten, werd van 4 tot 5.30 uur een zeer druk bezochte receptie ge houden. Leerlingen van de Leider- dorpse Muziekschool openden de re ceptie met enige nummertjes op de blokfluit en een meerstemmig wel komstlied. Zonder onderbreking hebben hier na velen van allerlei rang en stand de burgemeester, mevrouw Gallas en hun beide kinderen gelukgewenst met de benoeming. Voor velen be tekende dit een eerste ontmoeting. Onder de aanwezigen bevonden zich vrijwel alle burgemeesters uit de directe omgeving van Leiderdorp, de heer D. v. d. Kwaak, gedeputeerde van Zuid-Holland, hoofden van po litiekorpsen in Zuid-Holland met wie de heer Galles in zijn vroegere func tie veel heeft samengewerkt, de hoofden van dienst en het personeel van de secretarie, ontelbare vrien den van de familie Gallas, hoofden van scholen, pastoor A. Kouwenho- ven, namens de kath. geestelijkheid, ds. J. P. Honnef, namens de predi kanten, dokter G. A. de Bruyne na mens de artsen van Leiderdorp en omgeving, vertegenwoordigers van verenigingen en politieke partijen, plaatselijke middenstanders en zeer vele anderen. Bloemen voor mevrouw Gallas DEFILE Nadat het burgemeestersgezin na de receptie in het gemeentehuis een maaltijd had gebruikt, volgde om zeven uur een défilé door de vereni gingen. Voorafgegaan door de „Lei- derdorpse Harmonie", die zich tij dens het défilé tegenover het po dium, waarop de burgemeester met zijn familie weer had plaats geno men had opgesteld, marcheerde al lereerst de gymnastiekvereniging Sparta" voorbij, die de nieuwe bur gemeester een vaandelgroet bracht. Ook liepen in de stoet mee de Lei- derdorpse Vrouwenverenigingen, de padvindersgroep „Liethorp" en de Jtag die ondragelijke Rheumatische Fijnen er nit! Dat Inkt U met Krnschen Inderdaad - een simpele bloedzuive rende kuur doet wonderen. Naarmate de bloedzuiverende organen krachti ger gaan werken, daartoe aange spoord door Kruschen's zes minerale zouten, wordt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle onzui verheid erin wordt losgemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan Uw gestel. Pijnen nemen hand over hand af en U voelt U al gauw weer de oude, vief, fit en veer krachtig. Wacht er niet mee. Begin Uw Kruschen kuur liever vandaag dan morgen. (Advertentie) R.K. verkenners en welpen, de buurt vereniging „Doesbrug", de korfbal vereniging „Velocitas", RCL, het Zijlkwartier met de korfbalafdeling, „De Munnik", de R.K. Gymnastiek vereniging „Meerburg", en „De Klei ne Does". Hierop volgde de inspectie van de brandweer en de B.B. Bij de brand weer was het de commandant, de heer Buitendijk, die de onder-com mandanten aan de burgemeester voorstelde en hem vervolgens in lichtte over het materiaal. Na alles bezichtigd te hebben ook mevrouw Gallas toonde een warme belang stelling maakte de burgemeester de brandweer een compliment over de uitstekende staat van het mate riaal. Het hoofd van de B.B., adj. Kro nenburg, had zich aan het hoofd van de B.B.-ers opgesteld en stelde zich met zijn groer aan de burgemeester voor. Ook hier werd het materiaal bezichtigd en werd de burgemeester tevens de beker ter hand gesteld, die de EHBO-ploeg van de B.B. verleden week in Leiden had veroverd door in 'n wedstrijd als eerste te eindigen De beker, die een wisselprijs is, zal elk jaar dienen als inzet voor wed strijden. Ook de B B. werd toege sproken en de burgemeester spoorde hen o.a. aan elk jaar de beker zo RONDRIT Nog waren de feestelijkheden niet ten einde. In open rijtuigen werd hierna een rondrit door het dorp ge maakt. Voorop gingen de burgemees ter met zijn echtgenote met loco burgemeester Meerburg en wethou der Kleiss. Daarna volgde de ge meente-secretaris, de heer Hobo, en adj. Van der Sterre met de kinderen van de burgemeester en in de vol gende rijtuigen hadden plaats ge nomen de raadsleden en het co--;té van ontvangst. Het ging eerst in de richting van hft Zijlkwartier om daar een rondrit door de straten te ma ken om weer langs de Van der Valk Roumanweg terug te keren. Via de Rerkenkade en Aeaeialaan werd naar de Doeslaan gereden om vandaar weer terug te riiden naar de Oranje- buurt. waar hii de vijver Frederik Hendriklaan-Willem de Zwijgerlaan de rondrit werd onderbroken om de burgemeester in de gelegenheid te stellen ziin eerste „openbare daad" 'oals het officieel was aangekondigd, te verrichten. Dit was bet in werking stellen van de snrinpfontein, die in de viiver is aangelegd. Hier hadden zich velen verzameld, die van dit moment getuigen wilden zijn. De in aanbouw ziinde torenflat zat van onder tot boven vnl met belangstel lende kinderen, die een luid gejuich aanhieven, toen de fontein begon te spuiten. Hier werd ook het klompie, waarin de burgemeester ziin tol moest be talen bij ziin intocht in de gemeente, ^oor de gebeente-architect, de beer W. Huitendiik. aaneeboden. 't Was een feesteüik rit en overal waar zich de inwoners verzameld hadden werd de nieuwe burgemeester toegewuifd. De bewoners van de flat aan de Ju- lianastraat brachten de burgemeester een bloemengroet. Het einde van de rit was ook nu weer het raadhuis, waar men nog enige tiid bijeen bleef. Tot besluit van alle feestelijkheden gaf de „Leiderdorpse Harmonie" een concert op het Burgemeester Brug- plein. Leidse post kim je nu om boodschap sturen Een gelukwens van de „geketende" burgemeester Gallas De Leidse binnenstad wordt sinds gistermiddag half vier opgevrolijkt door de verschijning van in zomers groen geklede postboden met een handzaam, van blauwe tassen voor zien, wagentje. De PTT is terecht be kommerd over het welzijn van haar beambten, die in weer en wind vrach ten postbestellingen torsen, welke bagage, gestoken in zware leren tas sen, de laatste tijd in gewicht nog is toegenomen. Hier moest iets op ge vonden worden. Reeds in meer dan 45 plaatsen in ons land heeft men het Amerikaanse voorbeeld, waar men reeds een jaar of drie met deze zelf de bestellerswagentjes opereert, ge volgd. Nu heeft ook de Leidse PTT haar toevlucht tot deze oplossing in zware zaken genomen, 's Morgens en 's middags gaan vier beambten trek kend of duwend hun gang langs de huizen en kantoren. De Haarlemmer straat boezemt door de verkeersmoei lijkheden nog wat angst in, maar ook hier wil men de wagentjes in schakelen. Indien de proef naar te vredenheid verloopt, zullen ook in de buitenwijken te zijner tijd de be stellerswagentjes worden gestatio neerd om ook hier de bestellers te helpen him werk te verlichten. De vier postboden, die gistermiddag nog wat vreemd en onhandig met de (opvouwbare) wagentjes het eer ste opzien baarden, wilden met hun service-karretjes eerst even op de kiek, toen zij het postkantoor aan de Boommarkt verlieten. In samenwerking met een oliemaat schappij heeft het verbond voor Vei lig Verkeer een folder uitgegeven, die bij de grens en de wisselkanto ren aan de Duitssprekende toeristen zal worden uitgereikt. Deze folder, die de titel „Willkommen in Hol land" draagt, is in een oplage van ruim 300.000 gedrukt en zal door de koninklijke marechaussee worden uitgereikt, deels door de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenver keer via haar bijkantoren in Duits land worden verspreid en deels wor den uitgereikt door diverse instellin gen. De folder vertelt de Duitsspreken den over de in ons land geldende be palingen met betrekking tot de ma ximum snelheid, vestigt er de nadruk op dat de bromfietser tot het lang zame verkeer behoort, noemt de be langrijkste voorrangsregels en ver meld de bepalingen *met betrekking tot het stoppen en parkeren. Haagse gerechtshof Achteloos mandje volgeladen Een 50-jarige mevrouw uit Leiden werd op 19 maart in een zelfbedie ningszaak betrapt, dat zij een aan tal artikelen meenam zonder te be talen. „Het gebeurde achteloos", be weerde verdachte voor de politie rechter, doch deze geloofde daar niets van. „Ik durf er een heilige eed voor af te leggen," aldus verdachte. „Zou ik maar liever niet doen," repliceer de de rechter. Verdachte had de ar tikelen zelfs in een afzonderlijk mandje van de andere boodschappen gedaan. De officier eiste 3 weken gevangenisstraf voorwaardelijk en de bepaling, gedurende de proeftijd van 2 jaar in geen zelfbedienings zaak te komen. „Voor sommige men sen is de verleiding daar te groot," aldus de officier. De rechter veroor deelde tot 75,. boete of 15 dagen hechtenis. Straf verlicht Een arbeider uit Leiden, die van de Sociale Dienst een steunuitkering van ruim 100,- per week ontving in verband met arbeidsongeschikt heid, had door indienen van vervals te papieren kans gezien ook nog kin derbijslag te incasseren, waardoor hij een bedrag van 2750,- onrechtma tig had ontvangen. Hij was deswege Communistische boosheid en parlementair plezier „De geachte afgevaardigden zitten mijn partij, mijn voorzit ter en mijzelf gewoon uit te lachen". In deze zin liet CPN- afgevaardigde Bakker zich uit tijdens de vergadering van de Tweede Kamer gistermiddag De aanleiding tot zijn commu nistische boosheid waren do kreten van vrolijkheid, welke volgden op de mededeling van Kamervoorzitter dr. Korten- horst, „dat CPN-fractievoorzit- ter De Groot ernstig ziek is geweest en nog ziek is." Enige tijd geleden hadden Kamerleden een bezoek ge bracht aan Amsterdamse in dustrieën. „Hoe komt het, dat mijn fractie daarvoor geen uit nodiging heeft gehad"? vroeg de heer Bakker scherp. „Wel zeker heeft uw fractie een uitnodiging gehad", wierp dr. Kortenhorst tegen, „heel netjes aan uw fractievoorzitter. Maar wellicht heeft de CPN- fractievoorzitter door zijn om standigheden de stukken niet helemaal op democratische wij ze doorgezonden". De Kamerleden reageerden op deze veronderstelling met luidruchtige tekenen van ge amuseerdheid. De heer Bakker kon in de opmerkingen geen greintje humor zien en ver foeide de hilariteit zeer diep. Z m gramschap werd evenwel overspoeld door „nee, nee"- geroep en het „boeh-boeh" van de vrolijke parlementariërs van de rechts gelederen. Het was duidelijk, dat de Kamer alleen maar plezier had om het even tueel gebrek aan democratisch inzicht bij de heer De Groot en niet over de gezondheid van Paul de Groot. Dr. Kortenhorst verklaarde tenslotte „en nu in alle ernst" dat in de gezondheidstoe stand van de heer De Groot beterschap wordt toegewenst RECHTSBIJSTAND VOOR WEGGEBRUIKERS De KNAC heeft de aandacht ge vestigd op tal van moeilijkheden die kunnen ontstaan als gevolg van een verkeersongeluk. In vele gevallen kan rechtskundige bijstand nodig zijn, bij voorbeeld tegenover de verzekerings maatschappij van de tegenpartij of bij gerechtelijke procedures. Bij ongelukken in het buitenland komt de particulier te staan tegen over buitenlandse maatschappijen, die totaal andere afwikkelingsproce dures voor schadegevallen er op na houden. Moelijkheden kunnen ook ontstaan wanneer er in het buiteland een ge rechtelijke procedure wordt inge steld wegens het veroorzaken van een verkeersongeluk of op grond van een verkeersovertreding. In een groot aantal landen, aldus de KNAC, kunnen ongelukken ge volgen hebben, die men zelf niet kon voorzien. In dit verband heeft de KNAC ge wezen op de mogelijkheid zich te verzekeren tegen kosten van gerech telijke procedures of rechtskundige bijstand bij het contact met verzeke ringsmaatschappijen en privé-perso- nen. Deze vorm van verzekering heeft in het buitenland reeds algemene in gang gevonden. Ook heeft de KNAC er op gewezen, dat men in West-Eu ropa in navolging voor N.-Amerika steeds meer geneigd is alle kosten, die ook maar het gevolg zijn van een ongeluk, op de veroorzaker daarvan te verhalen. door de rechtbank veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en kwam voor dit vonnis in hoger beroep bij het Haagse Hof, waar de advocaat- generaa' verzwaring der straf tot 5 maanden eiste. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte veroordeeld tot 8 weken gevangenisstraf, waar van 6 weken voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Vele meters onder het Noordzeekanaal wordt hard gewerkt aan de bouw van de Coentunnel. Hoe merkwaar dig dit is, blijkt wel als er een groot zeeschip, zoals op de foto het ij. „Ark ad ia" voorbij vaart

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7