S)e CötcUe(Eoii^cmt Oran tegen Algiers DE TOESTAND IN ALGERIE NOG NIET Ben OPGEKLAARD Khedda beschuldigt Franse leg er Geheime steun aan O.A.S. Gaf Soekarno antwoord aan Oe Thant? Rekken en bluffen ^,Setgaakr0dêdifedefrimg 168316 ISgJFt ^rS', 'v^oto^S^ „Geen oorlog om Berlijn" Chroesjtsjov sprak in Boekarest Vier Westduitse De Berlijnse muur Kernproef mislukt Stakingen in Italië straaljagers In Frankrijk s,aakt verongelukt men weer eens Hoogwaterstanden WOENSDAG 20 JUNI 1962 52e JAARGANG No. 15.656 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 2001^, 25594- Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.311 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd.. 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1.50 „ULTIMATUM" VAN O.A.S. „een territoriaal platform" in West- Algerije. De OAS zou donderdag „een zeer belangrijke verklaring" hierover uitgeven. BESCHIETING IN ORAN Bij een beschieting op dinsdagmid dag van de Mohammedaanse wijk in Oran met mortiergranaten zijn 18 militairen gewond. De toestand van 7 van hen zou ernstig zijn. Eén van de granaten trof een post, waar leden van de veiligheidstroepen zich bevonden. De beschieting is de eerste ge welddaad van betekenis in Algerië sinds de OAS in Algiers enige dagen De OAS-leider Susini heeft gister- geleden een wapenstilstand sloot met avond in een klandestiene radio-uit- de Mohammedaanse nationalisten, zending in Algiers een periode van Volgens te Algiers uit Oran ont- Ben Khedda, de premier van de 48 uur vastgesteld voor de uitvoering vangen berichten zou de tegenstand voorlopige Algemene regering in bal- v*n de overeenkomst tussen de OAS van de OAS aldaar ineenschrompe- lingschap, heeft gisteren in Cairo een ®n de Mohammedaanse nationalisten, len. OAS-leiders zouden thans pogen communiqué doen uitgeven waarin d?.or_ de P,a:van Europeanen naar het buitenland te vluchten, hij zegt dat, Europese extremistische de Plaatselijke politiemacht, die In Bone hebben zich dinsdagavond elementen in Oran en Mers el Kebir thans Ult Mohammedanen bestaat. drie ontploffingen voorgedaan. Er is een van de rest van Algerië af ge- ®een melding gemaakt van slacht- scheiden sektor willen instellen en «ji5 me^ zou gebeuren, zou de offers. daarbij de, deels openlijke en deels 9~S »Seen verantwoordelijkheid op In Algiers was het gisteren zo rus- eeheime steun hebben van zekere zlch nemen voor de massale uittocht tig, dat de politie voor het eerst sinds groepenvan het Franse lewr van Europeanen uit Algerië. het uitbreken der eerste vijandelijk- groepen van net franse leger. Qok heeft de OAg in 0ran opnieuw hedpn op 16 maart lg56 av0^d. Het communique spreekt van „een aangedrongen op de vorming van klok ophief bedreiging die aan de dag treedt in de streek van Oran en een muiterij van Franse troepen in het gebied van Sidi bel Abbes. „In die zone treden muitende Franse troepen gewapen derhand op tegen de Algerijnen, in flagrante schending van het akkoord van Evian". Ben Khedda's verklaring heeft on middellijk tot ontkenning geleid door een Franse woordvoerder op het re geringscentrum Rocher Noir, en door nen was met het neerlaten van para chutisten in Westelijk Nieuw-Irian r i -i TT n r r>„ hebben wij slechts geringe verliezen kolonel Vaillant commandant van De Indonesische afgevaardigde de geieden. Deze waren viel geringer het vreemdelingenlegioen te Sidi-bel- Verenigde Naties, Soekardjo Wirjo- dan de veI.iie2en die de Nederlanders Abbes. pranoto, heeft dinsdag een onderhoud werden toegebracht." De woordvoerder te Rocher Noir, ge^ad nJe^_de waarnemend secretaris- Kolonel Soekawoti, een plaatsver- Marquis, zei, dat het in Algerië in jj,®1neraal der eremgde Naties, Oe vanger van de staf-chef van het leger, lange tijd niet zo rustig was geweest J Een woordvoerder van de In- generaal Nasoetion, heeft vandaag als gisteren en dat een ieder die se- donesische .N.-delegatie zei na het gezegd: „Wij controleren stukken ge- cessie waar ook in Algerië overwoog, £esPrek> dat men nog geen antwoord bied jn West-Irian en het versprei- resolute en gedisciplineerde aktie van President Soekarno op het jong- den van onze guerillastrijders naar van de strijdkrachten" kon verwach- ste geroep van Oe Thant om de be- andere posities zal in versneld tempo ten. „Er is geen woord waar" van de sprekingen met Nederland „zonder worden voortgezet", aantijging over gebrek aan tucht on- verder uitstel te hervatten, had ont- Hij zei, dat Indonesië niet moet der de Franse strijdkrachten, aldus vangen. Het bezoek van Wirjopranoto worden beïnvloed door een mogeliik- Marquis. aan de secre aris-generaal had vol- heid van onderhandelingen met de KhDer!(1Verkha«ng ld" Cairo.van Thant een „leTuidebjklnÈ" Zn he! "dl Ïerln1ainde"tuaiue%a °Phel" Nederlandse standpuntje krijgen i: De Indonesische minister van buiten- definitief zeeeen dat West-Trian te- De Europeanen hadden gehoopt landse zaken, dr. Soebandrio, heeft gen bet einde van dit iaar tnt het dat Ben Khedda zich zou uitspreken evenwel aan journalisten meegedeeld, gezag van Indonesië zal zijn terugge- over het „akkoord van zondag of dat president Soekarno via de Indo- keerd." er althans iets over zou zeggen. nesische vertegenwoordiger bij de Het wordt steeds duidelijker dat V.N., wel schriftelijk geantwoord 6e -.pvereenkomst 'ussen EEN en heeft op het beroep van Oe Thant. De biina 2500 meter hope na. OAS die zondag op dramatische wij- Hij weigerde echter mededelingen 0Ver de Grote Sint Bernhard is Franse functionarissen verklaarden dat een aantal Indonesische parachu- gs™uf.u1.e.-™r.1?e_:=.eri!t Sedert kort fotografeert de Oostduitse Volkspolitie alle personen, die zich dicht in de buurt van de zone-grens ophouden. dat het onjuist was te spreken over tisten een akkoord tussen de OAS en FLN. had overgegeven" „Het was een overeenkomst tussen één lid van het geheime leger en één Indonesische grootspraak lid van het FLN", aldus een zegsman. Minister Soebandrio zei, dat „zich Hij doelde op dr. Mostefai die na- nooit parachutisten hadden overge- mens het FLN in het voorlopige be- geven". stuurslichaam zitting heeft, en Su- „Het is waar, dat enkele Indonesi- sini de „ideoloog" van de OAS. De sche vrijwilligers gevangen waren ge- overeenkomst waartoe Mostefai en nomen na de landing op de eilanden Susini kwamen, ging niet verder dan Gag en Waigeo, maar sedert begon- in Evian was bepaald, aldus Franse functionarissen. T,r *r- /-- door sneeuw geblokkeerd te zijn ge westelijk Nieuw-Guinea zich weest. Ook nu ligt er aan weers kanten van de weg nog veel sneeuw. HANG-LEG-KEUKENKASTEN „DE HOUTHAL" Hogewoerd 99 Telef. 22536 (Advertentie) WANKEL BESTAND A LGERIë VERKEERT nog in on- zekerheid over het welslagen van het bestand, dat dezer dagen is bereikt tussen een deel van de OAS en het voorlopige bewind in Algerië. Dat het bestand nog niet water dicht is en nog niet stevig op z'n benen staat, behoeft niet te ver wonderen, want de partijen, welke het akkoord hebben aangegaan, staan evenmin vast op hun benen. De éne partij, de OAS, is immers geen 0 homogeen geheel met een vast omlijnd doel, doch veeleer een samenraapsel van fanatieke elemen ten, die het niet kunnen verkroppen dat Algerië straks niet meer Frans zal zijn. De andere partij is niet meer dan een voorlopig bewind. In ieder geval is dit voordeel be reikt, dat een deel van de OAS heeft ingezien, dat de zinneloze moord partijen tot geen ander gevolg kun nen leiden dan dat de Fransen zich in het toekomstige Algerië onmoge lijk maken. Dat deel wordt voor namelijk gevonden onder de burgers, die meer realiteitsgevoel hebben, omdat hun belangen nu eenmaal op Algerijnse bodem rusten. De militaire elementen fedroste leden van het Vreemdelingenlegioen en ambitieuze officieren zijn nog altijd niet over tuigd van hun ongelijk en drijven naar een eigen bolwerk, dat zij in Oran menen te hebben gevonden. Van de andere kant zijn er onder de Mohammedanen ook fanatieke lingen die omhoog gekomen zijn in het gewapende verzet, die zeer wan trouwig staan tegenover elk akkoord met de Fransen en elke concessie slechts schoorvoetend willen aan vaarden. En toch moeten er conces sies worden gedaan, willen twee par tijen tot elkaar komen. Het is nu op het ogenblik een touw trekken tussen Mohammeda nen en Fransen, waarbij ultimatums en incidentele aanslagen als dreige menten worden gebruikt. Nu de kracht van de OAS gespleten is, zal de bezinning ongetwijfeld de over hand. krijgen. Het is te hopen dat dit niet al te lang op zich zal laten wachten. Premier Chroesjtsjov van de Sow- jet Urne heeft g.steren in de Roe meense hoofdstad Boekarest gezegd, dat „morgen" de rode vlag boven de Verenigde Staten zal waaien, en dat de Amerikanen haar zelf zullen hij sen. Chroesjtsjov zei dit in zijn eerste rede op zijn achtdaags bezoek aan Roemenië, onder de toejuicningen van een gehoor van arbeiders van werk spoor in Boekarest. Hij verklaarde ook, dat de kwes- tie-Berlijn voor de Sowjet Unie geen reden tot oorlog inhoudt. De Sowjet-premier beschuldigde de Verenigde Staten er echter van dat ze geen overeenkomst wilden over Duitsland en West-Berlijn. „Wij wensen een overeenkomst met de Amerikanen en de andere landen over de kwestie van een Duits vre desverdrag en de regeling van de kwestie West-Berlijn. Als wij echter niet tot een akkoord komen, zullen wij een vredesvedrag met de (Oost) „Duitse Democratische Republiek" sluiten, en zo een einde maken aan het bezettingsbewind in West-Ber lijn. Wij stellen geen termijn voor deze ondertekening. Elke zaak heeft haar tij-d, dat wil zeggen wanneer zij rijp is. Wij willen gen oorlog ma ken met de Amerikanen. Wij willen leven en laten leven. Iedereen moet leven zoals hij dat wil. De imperia listen moeten zich goed bedenken vóórdat zij een oorlog beginnen. Er bevinden zich echter onder hen re delijke mensen, die begrijpen dat ons aanvallen gelijk zou staan met zelf moord.- Wij bezitten middelen om bij een eventuele vijand geen steen op de andere te laten", aldus Chroesjt sjov. „Bommen kun je niet eten". De Russische premier viel de VS ook aan omdat dezen in gebreke zou den zijn gebleven met Rusland een verdrag te sluiten voor ontwapening en voor stopzetting van kernproeven. „Daarom moeten we bommen ma ken. Dat is een verspilling van ener gie want bommen kun je niet eten," zei hij. Volgens hem was de recente ver hoging der vleesprijzen in de Sow jet Unie een gevolg van de bewa peningswedloop. Chroesjtsjov zei te erkennen, dat de levensstandaard in de VS hoger is dan die in de Sowjet-Unie of Roe menië, maar dit kon historisch wor den verklaard. De Amerikanen had den nooit op eigen grond een oorlog gevoerd, terwijl andere landen door oorlog waren verwoest. Oostduitse grensbewakers hebben dinsdag vijf traangasbommen ge worpen naar een West-berlijnse te levisieploeg, die bezig was met het filmen van het graven van een loop graaf langs de grens, aldus heeft de Westberlijnse politie bekend ge maakt. Zij deelde verder mee, dat O.-duit- sers nog zes bunkers aan de muur hebben gebouwd. Bij Brunswijk in West-Duitslana zijn volgens een mededeling van de Westduitse politie maandagavond elf Oostduitsers over de grens naar West- Duitsland gevlucht. In tegenstelling tot de maandag avond door de Westberlijnse politie gedane mededeling, zou de Oostduit se politieman, die bij de Berlijnse muur werd doodgeschoten, niet door één van zijn collega's getroffen zijn, maar door een vluchteling, die hij wilde tegenhouden. Deze toedracht blijkt tenminste uit ooggetuigenver klaringen. De V.S. hebben vandaag (woens dag) voor de tweede maal zonder succes getracht, op grote hoogte bo ven het eiland Johnston in de Stille Oceaan een kernwapen tot ontplof fing te brengen. De Thor-raket, waarmee de kern lading tot op 320 km hoogte zou worden gebracht voor de explosie, werd in de lucht met opzet tot ont ploffing gebracht, toen bleek dat het apparaat niet goed werkte. Het ver nietigen van de raket bracht geen kernexplosie met zich mee en de stukken vielen binnen het tevoren voor schepen en vliegtuigen verbo den gebied in de Oceaan. Volgens een woordvoerder, die dit meedeelde, bestond er geen gevaar voor het personeel dat bij de proef betrokken was. Ook was er geen ri sico, dat de radio-activiteit van het zeewater zou worden verhoogd. Twee weken geleden mislukte een dergelijke proef doordat de raket uit de koers raakte. Ook toen moest de raket in de lucht worden vernietigd. Het Amerikaanse plan om op grote hoogte kernontploffingen teweeg te brengen, heeft bij geleerden in vele landen krachtig verzet ontmoet. De tegenstanders van dergelijke proeven zijn van oordeel, dat deze de stra lingsgordels om de aarde, genoemd naar de Amerikaanse geleerde Van Allen, zullen aantasten. President Kennedy gaf echter toch toestemming om de proeven te ne men, nadat zijn adviseurs hadden meegedeeld dat de voorgenomen proef op de grootste hoogte on geveer 800 km. slechts tijdelijk in geringe mate de binnenste stra lingsgordels zou aantasten. Het leven in Italië wordt op het ogenblik verlamd door drie grote stakingen: de zware industrie ligt stil, er verschijnen geen kranten en het overheidsapparaat functioneert niet. Ongeveer een half miljoen metaal arbeiders legden gisteren het werk neer om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Zij zullen in de loop van de dag weer aan het werk gaan, maar hebben al gedreigd dat zij za terdag weer zullen staken als er dan nog niet aan hun eisen is voldaan. Bij de kranten staakt het technisch personeel. Het wil een loonsverho ging van achttien procent. Deze sta kers zullen vanavond weer aan het werk gaan. Verder zijn de chefs van de re geringsbureaus gisteren in staking gegaan. Ook zij willen meer verdie nen. Vandaag en morgen zullen zij weer werken, vrijdag en zaterdag gaan zij weer staken. Met deze drie grote stakingen is het overigens nog lang niet ofgelo- pen. Zo staken achtduizend arbei ders van Pirelli en 4500 arbeiders van de biscuitfabriek Motta al meer dan vier weken. Tijdens een plechtige bijeenkomst in de St. George's kapel in Windsor Castle is lord Wakehurst, gouverneur voor Noord-Ierland, geïnstalleerd als ridder in de orde van de kouseband. Op de foto koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh in processie naar de kapel. Dinsdag zijn vier Startfighters van de Westduitse luchtmacht tijdens een oefening bij Frechen, in het gebied van Keulen, neergestort. De vliegers drie Duitsers en een Amerikaan kwa men hierbij om het leven. De vier toestellen, tweepersoons straaljagers van het nieuwste type, kwamen in een open bruinkoolmijn terecht. Men vermoedt, dat de toe stellen in een duikvlucht uit de wol ken kwamen en toen tegen elkaar vlogen. De straaljagers waren aan het oefenen voor luchtacrobatiek, die zij woensdag, bij de officiële ingebruik neming van 't eerste geheel uit Start fighters bestaande Westduitse lucht eskader zouden vertonen. De om het leven gekomen Ameri kaanse vlieger was als instructeur aan de Westduitse luchtmacht ver bonden. ZOEKT U EEN GOLDEN RING voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft net Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen (Advertentie) Omdat het personeel van de Fran se gas- en elektriciteitsbedrijven dins dagmorgen om zes uur in staking is gegaan, zijn op de spoorwegen stoomlokomotieven ingezet. Het ver keer op de lange ofstand reed vrij normaal. De Parijse Metro reed ech ter niet en het overige verkeer slechts voor de helft. De staking, die twaalf uur duurde, werd wegens looneisen gevoerd De spoorwegarbeiders zijn dinsdag om middernacht voor 48 uur in staking gegaan. De arbeiders bij de gas- en elektriciteitsbedrijven wilden woens dag opnieuw twaalf uur staken. Uit berichten uit de provincies blijkt, dat de staking tamelijk al gemeen is. In de meeste grote steden is geen gas en elektriciteit, zodat verscheidene fabrieken gesloten zijn. In Lyon is een autofabriek voor twee dagen gesloten. Dit nummer bestaat nit 10 paginal Veranderlijk De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Tussen het Azoren-hogedrukge- bied en twee depressies op het noordelijk deel van de Oceaan wordt zachte maritieme lucht in de rich ting van het Europese vasteland gevoerd. De voorste begrenzing er van was vanmorgen te vinden bij de ingang van het Kanaal. Langs het front, dat vannacht ons land bereikt komt enige regen voor. Morgen be vinden we ons in de zachte lucht. Door tamelijk grote vochtigheid zal hierin vrij veel bewolking meedrij ven, terwijl verder nog in hoofd zaak in de noordelijke provincies wat regen of motregen zal vallen, omdat daar het front eni^ tiid stag neert. De wind blrft zuidwestelijk en neemt iets in kracht af. Zoo- en maanstanden 21 Juni: zon op 04.19, onder 21.04; maan op 23.38, onder 08.00. Begin van de zomer. 21 Juni: v.m. 5.28; n.m. 17.56. KORRELTJE Er zijn twee soorten zwijgers: de ene soort zwijgt uit domheid, de an dere uit verstandigheid. Beiden zijn voorzichtig.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1