V.Vi V.N.L. gehuldigd bij het behalen van het 2e klasse kampioenschap Olympiade 1964 rechtstreeks op televisie SCHAKEN] ENTEWOLKEN DINSDAG 19 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 In de „Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn recipieerde gisteravond het bestuur van de r.k. Voetbalclub: „Voetbalvereniging Nieuw Leiden", van wege het feit, dat het eerste elftal kampioen is geworden van de 2e klasse van de KNVB, afdeling Leiden. Met het behalen van dit kampioenschap is VNL tegelijkertijd gepromoveerd naar de eerste klasse van de Bond. Dat deze gebeurtenis vreugde teweeg heeft gebracht in de gelederen van de vereniging behoeft geen betoog; het is immers een van de idealen, die elke voetbalvereniging zich stelt. De vreugde rondom dit kampioenschap is niet alleen tot uitdrukking gekomen op de 2e Pinksterdag binnen de lijnen van het voetbalveld, maar ook gisteravond in de beslotenheid van de met bloemen opgetooide feestzaal. Glunderende gezichten van bestuur, spelers en van allen, die met deze vereniging meeleven, vormen het decor, waartegen een lange rij van sprekers zich in de loop van de avond op stelden. Waarderende woorden op druk bezochte receptie De oprichters de heren C. Strijk, B. Bekkering, J. en K. v. Zijp, J. Smeding en J. Verlaak, die op 1 oktober 1948 het geboortelicht aan de vereniging schonken, zul len voor zover nog mogelijk in dit vreugdevolle uur hun gedach ten zeker hebben terug laten gaan naar de eerste uren van de voetbalclub. SCHAKEN HET KANDIDATENTOERNOOI Voor het kandidatentoernooi op Cura cao is gisteravond de afgebroken partij uit de 21 ste ronde tussen Fischer en Keres uitgespeeld. Daarin won Keres na 73 zetten. De stand na de 24 ste ronde luidt; 1 en 2 Petrojan (Rusl.) en Keres (Rusl.) beiden 16'/» pnt. (uit 24 partijen)3 Geiler (Rusl.) 16 pnt. (25); 4 Fischer (VS) 13»/» pnt. (25); 5 Kortsnoj (Rusl.) 13 pnt (25); 6 Benkoe (VS) 10'/» pnt. (24); 7 Tal (Rusl.) 7 (28);8 Filip (Tsj.slow) 7 pnt (25). Tal speelt niet meer in Willemstad De Russische grootmeester Michael CHRISTIAN NIEUWE LEIDER IN DE RONDE VAN OOSTENRIJK wedstrijd bij VNL fluiten. Hij vond het prettig, dat dit kampioenschap m werd behaald door hard werken en Jal zal op medici, adv.esinet verder „.or-riorv deelnemen aan het kandidatenschaak- goed spel. Achtereenvolgens werden toernool dal momenteel in Willemstad er nog waarderende woorden geuit op Curacao wordt gehouden. Tal, die door de heren J. van Zijp, A. Bekke- ^ort voor het toernooi begon, een vrij ring, P. F. S. Biegstraten namens ernstige operatie onderging, heeft al „Docos" en de heer Wout Bergers. enkele dagen niet meer gespeeld. De toernooileiding heeft bepaald, dat de uitgestelde partijen verloren zullen worden verklaard evenals de nog te spe len ontmoetingen. Omdat Tal precies na de 21e ronde is uitgevallen zal geen der andere deel- GASTENBOEK SPREKERS Loco-burgemeester J. C. v. Schaick was de eerste spreker. Hij bracht namens het gemeentebestuur zijn ge lukwensen over. „Het moge voor het femeentebestuur niet zo'n grote ge- eurtenis zijn, voor de vereniging is het behalen van een kampioenschap bijzonder belangrijk." Een promotie van een voetbalclub brengt wel zor gen met zich mee voor het bestuur van de stad t.a.v. de terreinen, maar over de zorgen wilde de heer Van Schaick deze avond niet spreken. Hij bracht dank aan het bestuur en in het algemeen aan allen, die hun per soonlijkheid inzetten voor de ver eniging en daarmee de lichamelijke vorming van de jeugd bevorderen en Als de paarden.. Van de meer dan honderd be kers, medailles en andere ereprij zen en geschenken, die zondag bij het slotbanket van het toernooi om het wereldkampioenschap in hotel Carrera in Santiago werden verdeeld, was er geen enkele bestemd voor de scheidsrechters De Zwitser Gotfried Dienst, de Fransman Schwinte, Leo Horn en de andere arbiters waren zichtbaar teleurgesteld. De Rus Latishev, die zelfs als scheidsrechter van de fi nale geen' herinnering ontving, brak de spanning. In duidelijk Duits zei de Rus. die onlangs benoemd is tot lid van de FIFA Scheidsrechter Commis sie en daarom met de eindstrijd van het wereldkampioenschap zijn laatste grote internationale wed strijd leidde: „Wij scheidsrechters zijn slechts scheidsrechters, wij moeten werken, als de paarden.." Foto: v.l.n.r. J. de Jong, W. A. v. d. Berg, H. F. Visser, kapelaan C. A. J. Netten (geestelijk adviseur), J. Sme ding en J. Meerbeek. (Foto: v. Vliet) hij hoopte voor de toekomst, dat de vereniging nog een stapje hoger zal komen. Na de felicitatie van de loco burgemeester was het woord aan mr. J. J. de Jong, die sprak als voorzitter van de KNVB, afd. Leiden. Mr. De Jong wenste het bestuur van harte geluk namens de voetbalbond met de behaalde prestatie en verheugde zich erover, dat dit kampioenschap tot stand is gekomen door de goede geest en de sportiviteit, die in de vereni ging aanwezig zijn. „Sport", aldus spreker, „betekent meer dan alleen achter een bal aanlopen; het moet vooral de vriendschap bevorderen. Wanneer men in de sport als twee vijanden tegenover elkaar staat in het spel, moet men kunnen scheiden als vrienden, zodat er ook een ele ment van waarde ontstaat voor het hele leven." Dat het bestuur van VNL vooral in de toekomst hieraan aandacht mag blijven besteden was de wens van de heer De Jong. De heer A. A. C. Dusee voerde het woord namens de Nederlandse Ka tholieke Sportcentrale. Hij noemde de promotie van VNL een èanwinst voor de le klasse van de afdeling Leiden van de KNVB en hij wees het bestuur op de verplichtingen, die daaruit voortvloeien en dientenge volge zwaarder en moeilijker zullen worden, mede met het oog op de groeiende belangstelling voor de ver eniging van buitenaf. Ook de scheids- rechtersvereniging was vertegen woordigd, bij monde van de heer T. v.d. Klugt, die nadat ook hij zijn gelukwensen had aangeboden zijn verheugenis uitsprak over het feit, dat de scheidsrechters altijd graag 'n Vele instanties en verenigingen waren op deze receptie vertegen- ii_. woordigd, waarvan wij hier onder nemers hiervan nadeel ondervinden, meer noemen de loco-burgemeester, de heer J. C. van Schaick namens het gemeentebestuur. Het gastenboek werd ook nog getekend door deken W. P. M. Haring en door de heren: T. v.d. Klugt (Scheidsrechtersvereni- ging), H. Lolkes de Beer (ZLC); G. Hogenbosch (MMO); mr. J. J. de Jong (KNVB afd. Leiden); A. A. C. Dusee (NKS afd. Leiden); K. van Leeuwen (VNA); L. van Duuren (ASC); H. H. v. Egmqnd (Oranje Groen); A. M. v. Scheppingen („Rijp- wetering"); P. P. Th. v. Leeuwen (VVOA); J. Crama (ZLC); C. J. Win ninghof (Alphense Boys); C. J. de Boer (VTL); T. Vonk (Unitas); P. F. S. Biegstraten (Docos) en J. Maas (Leidse Boys). (Advertentie) Technische moeilijkheden om de Olympische Spelen van 1964 in Tokio rechtstreeks uit te zenden naar Europa bestaan niet langer. Zulke uitzendingen zijn niet alleen mogelijk via tv-satellieten maar ook door een eenvoudiger en goedkopere methode: door een relais over het Russische net van tv-verbindingen dat zich uitstrekt van de Oostzee tot aan de Japanse Zee en dat nu geheel gereed is. De Zweedse tv-deskundige Engstroem, hoofd van de tv-sport- redaktie in Zweden, verklaarde dit in een vraaggesprek met het Stockholmse blad Expressen. Zijn mededelingen over het Russi sche tv-net had hij gekregen van een groep technici van de BBC die onlangs een bezoek aan de Sowjet-Unie heeft gebracht. Een der leden van die groep had Engstroem meegedeeld dat de Russen het ongelooflijke feit hadden gepresteerd een keten van relaisstations aan te leggen die zich uitstrekt van de Oostzeekust tot aan Wladiwostok. („Volkskrant") De Oostenrijker Adolf Christian heeft met een voorsprong van bijna twee mi nuten op zijn naaste concurenten de der de etappe van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs, die leidde van Villach naar Saalfelden over een afstand van 189 km, gewonnen. Door deze overwinning en zijn ruime winst nam Christian d« lei ding in het algemeen klassement over van zijn landgenoot Miiller. Van de Ne derlanders plaatste Snepvangers tich ex aequo met de Oostenrijker Friedrich ne gende met een achterstand van ruim zet minuten op etappewinnaar Christian, terwijl Solaro en Den Hartog ex aequo als elfde werden geklasseerd. Zij finish ten bijna acht minuten na de winnaar. De uitslag van de derde etappe, Vil- lach-Saalfelden (189 km): 1 Christian (Oost.) 5 uur 50 min. 37 sec., 2 Müller (Oost.) 5.52.17, 3 Wolf (Oost.) 5.53.21. 4 Boelke (W.-Dld) 5.53.42, 5 ex aequo: Frisch (Oost.), Hofmann (Oost), Hoff mann (O.-Dld), Schutz (Lux.), allen 5.53.37, 9 ex aequo Friedrich (Oost) en Snepvangers (Ned.), beiden 6.56.44, 11 ex aequo Solaro (Neó.), Den Hartog (Ned.), Vescoli (Oost.), Karlson (Zwe den) en Vidic (Oost.) allen 5.58.23. In deze etappe, die over de Gross- glockner leidde, werd Christian ook „Glocknerkönig". Vijf renners staakten de strijd. Het algemeen klassement na de derde etappe: 1 Christian (Oost.) 17.03.49, 2 Müller (Oost.) 17.03.51, 3 Boelke (W.- Dld) 17.14.26, 4 Praschberger (Oost.) en Schur (O.-Dló) beiden 17.15.16, 7 Snep vangers (Ned.) 17.17.32, 8 Heeb (Oost.) 17.19.20, 9 Den Hartog (Ned.) 17.20.31, 10 Frisch (Oost.) 17.22.24, 11 Solaro (N 17.22.50. Belgische ploeg voor Ronde van de Toekomst De Belgische Wielerbond heeft tien renners aangewezen voor de Ronde van de Toekomst. Het zijn Willy Monty, Jo seph Timmerman, Martin van den Bos sche. Gerard Vatiau, Camille Vincke, Ferdinand Bracke, Sylvain Hencckaerts, Willy Leennaerts, Antoine Steyeaert en Rooger van Heel. Twee renners zullen fungeren. Fusie tussen Rapid en Roda Sport Naar wij vernemen, is er in de top van Rapid JC en Roda Sport overeen stemming bereikt om te komen tot een fusie van beide verenigingen. Over de verdere uitwerking van de plannen zal vandaag te Heerlen een bespreking plaats hebben met een vertegenwoordiger van de KNVB. WATERPOLO DE ZIJL—DAW 2—5 In een onprettige wedstrijd heeft de thuisclub zich niet kunnen handhaven, ook al kwam in de 3e en 4e speelhelft do thuisclub dicht naast de bezoekers. Het begin was al heel slecht, toen bleek dat de aangewezen scheidsrechter ver stek liet gaan en pas om half negen onder leiding van de heer Hooidonk eindelijk begonnen kon worden. Welicht was dit alles oorzaak, dat in de eerste speelhelft de thuisclub nergens was. Wel kreeg L. v. Kampen de eerste kans, maar de gevaarlijke DDAW-voorhoede trok fel van leer en met twee fraaie doelpunten werd het 02 en toen de De Zijl-keeper een foutje maakte zelfs 0-3. In de tweede speelhelft gelukte het De Zijl zich te herstellen, waarna Van Kampen de stand op 13 bracht. Het spel werd harder, waardoor twee spelers naar de kant verwezen werden en doel punten uitbleven. De derde speelhelft gaf De Zijl keurig partij, maar weer gin gen twee spelers naar de kanten ondanks een De Zijl-meerderheid, waarbij de bal enkele malen de DAW-keeper was gepas seerd, wilde de bal niet over de doellijn. Opnieuw ging een DAW-speler naar de kant en met vijf tegen vier spelers duur de het nog even alvorens Bergman kon doelpunten: 23 Dus weer twee vol ledige ploegen, waarbij de DAW-voor- hoeóe nogmaals toonde over een grote schotvaardigheid te beschikken. De eind stand werd 25. WIELRENNEN Nederlandse baanrenners in Oost-Duitsland Bij baanwedstrijden in Chemnitz (Oost- Duitsland) hebben Nederlandse amateur- renners zondagavond enkele goede pres taties verricht. Een Nederlands team bestaande uit Koel. Van der Lans. Nik- kessen en Oudkerk, zegevierde in de ploegentijdrit over 4000 meter in de nieuwe recordtijd van 4 min. 43.8 sec De sprint leverde een overwinning op voor Van der Touw die vóór de Oost- Duitser Kluker over de eindstreep ging. Koel won tenslotte een puntenwedstrijd over 20 ronden. Hij eindigde met 17 punten op de eerste plaats, gevolgd door de Oostduitser Hanke met 10 pnt. In de achtervolgingsrace ging de zege naar Scholz (Oost-Dld.), die in de nieuwe baanrecord-tijd van 5 min. 7.1 sec rond kwam en Nikessen (5.08.2) versloeg. De tandemwedtsrijd was voor het Oostduitse duo Simon-Klunker. De Oostduitser Siegfried Wustrow won bij de stayers. Zowel op de 30 als op de 40 km. ging hij als eerste over de finish Tweede in het totaalklassement werd zijn landgenoot Stolze, derde Buis (Ned.) vierde Thoss (Oost-Duitsland) en vijfde Romijn (Ned.). De Nederlander Van Kampen gaf na 15 km in de tweede race op. TAFELTENNIS Treffers-junioren kampioenschappen Zaterdag a.s. spelen de junioren, jon gens en meisjes, om hun clubkampioen schap. Treffers nodigt alle ouders en be langstellenden uit deze dag voor hun kinderen en jeugdige dorpsgenoten be langstelling te tonen. Betreffende de tijden, indeling en prognose hopen wij deze week nog terug te komen. Ronde van Zwitserland Nederlaag voor de Nederlanders De Belg Gilbert Desmet heeft de vijf de etappe van de Ronde van Zwitser land, die ging van Thun naar Belün- zona over 206 km. gewonnen in 6 uur 9 min. 11 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid betekent van 33.950 km per uur. Desmet won de eindsprint van een groep van negen renners, waarin Nederland niet was vertegenwoordigd, die een voor sprong had van ruim negen minuten op het peloton met o.a. onze landgenoten Kersten, Hugens en Van der Borgh. In het algemeen klassement zakte Hugens door deze nederlaag van de achtste naar de tiende plaats. Junkermann behield de leiding. De uitslag van de vijfde etappe luidt: 1 Gilbert Desmet <B.) 206 km in 6 09.11. 2 Rolf Graf (Zwits.) z.t., 3 Enzo Moser (It.) z.t., 4 Hans Junkermann (Did) x.t., 5 Aldo Moser (It.) z.t.. 6 Franco Balma- nion (It.) z.t., 7 Kurt Gimmi (Zwits.) z.t., 8 Fredy Rucgg (Zwits.) z.t., 9 Erwin Lutz (Zwits.) z.t., 10 Luis Otano (Sp.) 6.18.35, 15 Kersten (N.) z.t., 20 Hugens (N.) z.t., 22 Van der Borgh (N.) z.t. Het algemeen klassement na de vijfde etappe 1 Junkermann (Did) 25.24.44, 2 Balman ion vit.) 25.25.46, 3 Aldo Moser (Lt.) 25.27*5, 4 Gilbert Desmet 'B.) 25.30.59, 5 Moiesi (It.) 25.34.45, 6 Csm- pilio (Sp.) 25.36.59. 7 Fezza di (It.) 25 38.39, 8 Graf (Zwits.) 25.o9.24 9 Enzo Moser (It) 25 4J 12. 10 Jan Hugens (N 25.41.27, 14 Martin van der Borgh (N.) 25.5201, 26 Jaap Kersten (N.) 28.29.53, 39 Jacques van der Klundert (N.) 26.38. 25, 46 Jan Westdorp (N.) 26.52.03. Charly Gaul niet naar de Tour Na afloop van de 22sto Ronde van Luxemburg, waarin h|J een allerrwakete indruk maakte, heeft Charly Gaul defi nitief besloten niet te rullen starten in de Ronde van Frankrijk. Planckaert wint de Ronde van Luxemburg De Belg Joseph Planckaert is als win naar uit de Ronde van Luxemburg ge komen. De vierde en laatste etappe, die leidde van Diekirch naar Esch sur Al- zette over een afstand van 200 km werd gewonnen door de Belg Theo Nys, die met de Fransman Bihoué een voorsprong van veertig seconden had op het peloton. In het duel om de etappezege bleef Nys de Fransman vijf lengten voor. De uitslag van de laatste etappe: 1 Nys (Belg) 200 km in 5 uur 54 min. 22 sec 2 Bihoue (Fr. op vijf lengten; 3 Vannit- sen "Belg) 5.55.06: 4 Demulder (Belg» z.t.; 5 Baens (Belg) z.t.; 6 Rentmeester (Ned.) z.t.: 16 de Jong (Ned) i.t 17 Maliepaard (Ned) z.t. - Het eindklassement: 1 Joseph Planckaert (Belg) 23.07.25; 2 Schroeder (Belg) 23.09.07; 3 Demulder (Belg) 23.10.09; 4 Puschel (Did) 23.10.15; 5 Bahamontes (Sp.) z.t. 6 Van Schil (Belg) 23.10.47; 7 Maliepaard (Ned) 23.10.50; 8 Rentmee- ter 23.11.24; 22 De Jongh (Ned.) 23.20.52. Eindklassement van de bergprijs: 1 Manzano (Fr.) 15 pnt. 2 Thul (Lux.) 14 pnt. 3 Martina to (Lux.) 9 pnt. Zuid-Afrika heeft zich gisteren ge plaatst voor de halve finales van hc' toernooi om de Davis Cup (Europ. gone) waarin het zal uitkomen tegen Zweden door een overwinning te Berlijn op West- Duitsland. MMRi 'Tm* -rm rJ f J rj& W 'i T ri+fAU Wi if, J Ti m li Ptól. De beide jongste deelnemers aan het toernooi te Willemstad kozen in de 18e ronde een van de alleroudste varianten van de aloude Spaanse opening. Welis waar gebruikten ze de nieuwste vond sten, maar het geheel herinnerde toch sterk aan de stijl van 't begin dezer Wit: M. Tal, zwart: R. J. Fischer. 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pgl-f8. Pb8-c6: 3. Lfl-b5, Lf8-c5 (reeds vermeld in het „Göttinger Handschrift" van 1480. Cordel heeft in de vorige eeuw deze va riant onderzocht en kreeg zijn naam hierdoor aan deze speelwijze gehecht. O'Kelly is tegenwoordig de promotor); 4. c2-c3, Pg8-e7 („Eeuwe" vermeldt Pf6 en keurt Pe7 af); 5. d2-d4, e5xd4; 6. c3xd4, Lc5-b4t; 7. Lcl-d2, Lb4xd2t; 8. Ddlxd2, a7-a6; 9. Lb5-a4, d7-d5; 10. e4x d5, Dd8xd5; 11. Pbl-c3, Dd5xe6t; 12. Kel- fl (Het is allemaal erg moeilijk om de beweegredenen van deze zetten te vol gen. Bijv. 12. Pe5 en 13. Lb3 i.p.v. de tekstzet). 12De6-c4t; 13. Kfl-gl, i A if. I ■Al li|l a m H 0 A ik if HAH m m ss ABC DE FGH 0-0; 14. c4-d5. Pc6-a7; 15. Tal-el. Pe7-f5; 16. h2-h3. Pa7-b5; 17. Pc3xbö. a6xb5; 18. La4-b3. Dc4-c5; 19. Tel-cl, Dc5-d6; 20. Dd2-c3, Lc8-d7 (een indirecte dek king van c7. Op 21. Dxc7? volgt Tc8 en zwart wint). 1. g2-g4 (het kritieke ogen blik in de partij. Indien nu Pe7 (of h6) zou moeten volgen, komt wit met Dxc7 in *t beslissend voordeel). 21Pf5- A B (J DL b (j H g3!; 22. f2xg3, Dd6xg3t; 23. Kgl-fl, f7-f5! (dreigend met fxg4 te gaan winnen); 24. g4-g5, f5-f425. d5-d6t, Kg8-h8; 26. d6x c7, Ta8-e8 (of i.p.v. Te8, Lc6 misschien); 27. Lb3-d5, Ld7xh3t; 28. Thlxh3, Dg3x h3t; 20. Kfl-f2 en remise. TER OPLOSSING I u RUU ABC DE FGH Wit aan iet. wint. X*H 'LPU '88a '6 !£»XJX Z P *8«a t- WUX Z -3 'ipxa C 'XLPJ.q 'ïuim ua 9/xq 9 ■9VL '90XX S U93X '9PH Ui^X E luqx '9qx Z :u«X jeui 83 JO 83Q Z :/.3X(J)PX '93-9qa 'I :3u|sw>ido Ze zag er verward uit; toen ze begon te praten sprongen de tranen haar in de ogen. „El, toe, wees aljeblieft weer goed op me. Ik heb zo'n spijt van alles, toe, zeg, dat je niet kwaad bent." Elly maakte haar arm los, 'n beetje gehinderd door Tinekes opgewonden doen. „Ga mee naar boven," zei ze kalm, hier is 't koud en er kan elk ogenblik worden gebeld." „Alleen, als e niet kwaad op mij bent. Anders ge ik meteenn naar huis, 't is alles ever akelig." Maar ze liep gehoorzaam achter Elly aan de trap op, stompte naar Pim, die hen onder het voorbijlopen plagend iets toeriep. Ze was nu niet in de steming voor grapjes helemaal niet. „Nou," zei Elly, die zich wonderlijk kalm voelde naast de opgewondeTineke, „brand nu maar los. Wat kom je doen?" Tineke viel op het divanbed neer, zat in elkaar gedoken als 'n zieke poes. „Ik wil ook niets meer met Maar ten te maken hebben, nooit meer. Hij is slecht, jij had gelijk, maar ik vond hem eerst aardig, en nu heb ik zo'n spijt. Je mag niet boos zijn. ik zal je alles vertellen wat ik weet". „Doe niet zo akelig", zei Elly en stampvoette. „Ik ben niet boos". Tineke hief even het Jaoofd op en zei, terwijl ze probeerde te glim lachen: „Gelukkig. Nou dan. Toen Joop ook weg was gegaan vanmid dag, kregen we allemaal het land. Joop is een van onze oude jongens en ik vond het reuze lam. Niemand had meer zin om over de fietstocht te praten en we stelden alles maar uit. Maarten zou .ons morgenochtend zeggen, wat we moesten doen. Toen we op straat waren, kwam hij naast me lopen en praatte net als altijd en hij vroeg of ik even mee ging langs zijn huis, hij had iets voor me. Ik deed het maar, ik kon me er niet goed afmaken. Misschien wou ik ook niet. Ik ging dus mee en wachtte buiten, hij zou zo terug komen. Maar het duurde vreselijk lang en net, toen ik weg wou gaan, ik begreep er helemaal niets van, kwam er een mijnheer uit het huis en vroeg me, of ik Tineke Mulder was. Of ik dan maar even mee wou komen. Ik was ineens bang, maar hij liet me voorgaan en ik werd in een kamer gelaten. Hij ging ook zitten, en, o, Elly, stel je voor, 't was een politie man, van de recherche. Dat zei hij eerlijk tegen me en ik hoefde heus niet zo angstig te kijken, zei hij. Ik snapte er nog altijd niets van. Maar toen begon hij me allerlei te vragen, over school, en of er vaak wat wegraakte daar. Nou, lat weten we allemaal, vulpennen, passers, vesten, fietsen .zelfs wel jassen. Laatst nog van D. Duiker, een nieu we regenjas. De politieman zei niet veel, maar ik vertelde, wat ik wist, ook van die pull-over van Maarten. Die Ls im mers een paar maanden geleden zoek geraakt en Maartep heeft er alles voor op stelten gezet. Toen ik dat vertelde, zag ik de po litie lachen en ik hield mijn mond verder. Hij gelooft 't zeker niet, dacht ik. Maar hij vroeg of we ver denking hadden tegen iemand en te gen wie dan. Nou, dat was moeilijk, want we hebben wel eens iemand beschuldigd, de hulpconcierge, Jantje, maar dat was idioot van ons". „Dat was een idee van Maarten", zei Elly, „hij had hem zien scharrelen tussen de jassen." Tineke sprong ineens op en riep: „Wat gemeen, wat intens gemeen, terwijl hij zelfHij is nog veel valser dan iedereen denkt. Maar nu moet je verder horen. Ik zei dus niets van Jantje, maar zo, vaag, dat we wel eens wat gedacht hadden en zo. Toen zei hij: Heb jullie nooit ver denking gehad tegen iemand uit je klas? Nee, zei ik, nooit. Hij zweeg even en toen zei hij: En toch was iemand uit je klas de aanstichter. Wat?, zei ik en nog snapte ik er niets van. En hy weer: Denk eens goed na. Tineke Mulder. Is er nie mand in je klas, die oneerlijk is, die je tot rare dingen in staat acht, nie mand, die aanstoot geeft, die op een verkeerde manier opvalt? Nee, zei ik, niemand maar ik dacht één -viconde aan Maarten. En toen zei hij: Ook niemand, die te veel geld heeft en ermee pronkt? Pas toen begon de waarheid tot me door te dringen en ik sprong op en ik riep: Maarten.... Maarten is dat? Juist, zei de rechercheur nu, Maarten. Maar, hakkelde ik, dat vele geld.. en al die boel, die wegraakte op school heeft hij dandat kan toch niet dan zou hy..alles. .dat is onmo gelijk En toch is het zo. Maarten heeft dat gestolen, zei hij. O, Elly, ik plofte van verbouwe reerdheid op mijn stoel terug en ik kon eerst niets uitbrengen. Maar toen dacht ik weer aan de pullover en ik zei, dat het dus niet waar kon zijn, want wie steelt nu zijn eigen kleren, maar dat was juist opzet van hem geweest om onschuldig te lijken. En hij had hem ook echt verkocht, ook om zijn ouders erin te laten lopen en hij kreeg een nieuwe van zijn moeder, weet je wel? Ik wist me geen raad van schrik, zo iets gemeens, en ik schaamde me dood, omdat ik nog op hem stond te wachten. Ik kon hem helemaal niet meer uitstaan en ik huilde een beetje en de politie gaf me een glas water en zei. dat we nu meteen van hem af waren. Maar toen schrok ik erg, want ik dacht ineens aan het politiebureau en de gevangenis, waar de mensen in rare pakken kaal rondlopen en in een cel zittenen nog veel slechter worden door het niets doen. En dat vond ik toch zo zielig voor Maarten, gisteren leerde hij nog Engelse woordjes en nu zou hij ineens in 'n kaal hok worden gezet en nooit meer iets hebben aan zijn leren. Ik vind hem een akeligerd, maar zoiets wens je niemand toe, of jij \/el Elly? „Natuurlijk niet", bracht Elly uit. Ze zag wit van emotie en van schrik, ze kon het hele verhaal haast niet geloven, maar Tineke sprak de waar heid. Hoe was het mogelijk, hoe kon iemand zo zijn, 'n jongen uit je klas, waar je dagelijks mee had gesproken en gelachen, al die maanden lang, en die al die tijd dat vreselijke geheim met zich om droeg. Een dief was hij, 'n doodgewone gemene dief. En wan neer en hoe zou hij het toch hebben gedaan. Het was eigenlijk nog knap ook om het te kunnen. Maar Tineke ging weer verder met haar relaas. „Ik vroeg iets over de gevangenis en zo, maar die man vertelde, dat hij daar te jong voor is, en dat er geen sprake van zal zijn. Hij zal een hele strenge opvoedinb krijgen ergens. Dat vond ik geruststellend, en het is ook erg nodig voor hem. Maarten nam niet alles zelf weg, hij had een vriendje, waar hij mee samen deed. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9