LEIDEN BEKEKEN Onze indrukken van Maquette in Waaggebouw toont een vernieuwde Sleutelstad DINSDAG 19 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 99 99 Ik kijk waar ik kan parkeren Jij kijkt waar je kunt oversteken Hij kijkt op zijn manier Zij kijkt etalages Wij kijken naar de toekomst Jullie kijken naar Leiden gij een bezoek aan de tentoonstelling „Leiden Bekeken" kan men bovenstaande tekst niet overslaan. Op een soort van gegolfde luifel zijn deze woorden aangebracht, boven de hoofden van de binnentredenden. De ontwerpers van de Leidse plannen hebben er duidelijk hun gedachten door aan de tentoonstellingbezoekers willen overdragen. Ietwat ironisch, wanneer zij doelen op de nu al dikwijls zeer moei lijke toestanden in een oude stad, misschien een beetje angstig, dat niet iedereen het belang van dadelijk ingrijpen zal inzien, hoop vol wanneer zij over de toekomst spreken en tenslotte een duide lijke oproep belangstelling te willen tonen voor de problemen van deze stad. DIREKT NA het betreden van het spoorlijn naar Amsterdam nog op 't Waaggebouw valt een andere straatniveau lag. De meeste Leide- tekst op: „Al deze ogen kijken naar naars zullen zich deze situatie nog Leidendagelijks", met op 'n aan- goed voor de geest kunnen halen. Na tal panelen alle mogelijke figuren in een overzicht va de nieuwe vaarwe- een grote stad, zoals de tekenaar ze gen (van zeer groot belang in het heeft willen zien. saneringsplan), een goede trucfoto Dat is de tentoonstelling „Leiden van een gedempte Langegracht, als Bekeken": teksten, tekeningen en belangrijke verkeersader uit zijn iso- foto's, met als hoogtepunt de grote lement verlost, maquette, een prachtig stuk werk van ir. J. C. H. Drost en zijn rnede- pwg drie FASES, waarin net sane- werd gebouwd en van de bouwwer- werkers. ringsplan zijn beslag moet krij- ken, die onder handen zyn, geven De expositie is zo opgezet, dat men gen^ z-^n tegen de achterwand van de panelen links in het Waaggebouw naast het geexposeerde g^en verdere g0terhal in kaart gebracht. Links een overzicht. In een aantal foto's toelichting nodig heeft. Met n beet- daarvan een stukje Leids grondge- en tekeningen is het historisch zo je inspanning kan iedereen aan de bied tussen Breestraat en Maarsman- belangrijke Ceciliagasthuis weerge- hand van foto, tekening en begelei- steeg. in een grijs verleden (met 60 geven: „toen, nu en straks", dende tekst een indruk krijgen van voetgangers per dag) en in de te- Links van de ingang tenslotte heb- een toekomstig Leiden. genwoordige tijd (met een voetgan- ben de bouwers van deze tentoon- Natuurlijk zal er voor bepaalde gersdichtheid over hetzelfde opper- stelling een kleine indruk gegeven groepen, die naar het gemeente be- viak v. 3000 p. dag!). Van de sanering van wat Leiden aa- hofjes bezit, 'n stuur van Leiden hoopt er zijn al van ou(je binnenstad, waardoor Overzicht met de plannen voor de aanvragen binnengekomen van njeuwe ruimte ontstaat, voor kanto- toekomst, voor wat deze hofjes be- hun belangstelling blijk geven, een ren en winjceis> een oveizicht van treft, completeert dit onderdeel van nadere uitleg gegeven worden. Dit betgeen in de laatste jaren in Leiden de expositie, zal echter meer de richting uitgaan van aen dringende vraag begrip te hebben voor de moeilijkheden, waar voor Leiden zich gesteld ziet Op lan delijk niveau zaï men een open ior Bij de foto's Het centrale punt letter lijk en figuurlijk op de ten toonstelling „Leiden Bekeken" in het Waaggebouw is de grote maquette, die een zeer duidelijk beeld geeft van een Sleutel stad, zoals de plannenmakers het zich over een groot aantal jaren voorstellen. Hoeveel ja ren? De meesten van ons zullen de voltooiing van dit grootse sanerings- en uitbreidingsplan van Leiden niet meer meema ken. Na ons komt er echter weer een volgende generatie Ook voor hen moet onze mooie stad een «ford zijn, waarin het goed werken en wonen is. Enkele details van deze ma quette vroegen onze aandacht omdat juist daarin de vernieu wing van de stad bijzonder tot haar recht komt. Foto no. 1 geeft een indruk van de sanering, die men zich gedacht heeft tussen de Hooi gracht en de Zijlsingel. Belang rijk is hier de Noord-Zuid-ver- gedacht heeft tussen de Hooi gracht, later over de Uiterste gracht. De oude woonwijken worden hier gesloopt en daar voor plaats maken voor kleine industrieën (bedrijven) en par keerruimten. Ook zijn in dit detail de veranderingen tussen het Levendaal en het Plant soen merkbaar. Boven aan deze foto is nog iets te zien van de nieuwe Oost-West-verbinding via de (gedempte) Langegracht. Deze verbinding komt voor wat het meest oostelijke deel duidelijk naar voren in detail- foto 2. Precies op het snijpunt van de twee zwarte lijnen (scheidingslijnen tussen de de len van de maquette, dus met het plan niets uitstaande) het katholieke kerkhof „Zijlpoort". Links nog een deel van de gesaneerde en gedempte Waard en Oranjegracht. Foto 3 geeft een zeer aardig beeld van de binnenstad, zoals die er na de sanering uit moet gaan zien. Historisch belang rijke stadsdelen zullen geen wijziging ondergaan. De „Camp" achter de Haar lemmerstraat op deze foto even rechts van de Marekerk) zal een grondige verandering ondergaan. Hier is een nieuw winkelcentrum gepland, dat via ongelijkvloerse kruisingen met Haarlemmerstraat en Breestraat een direkte verbinding krijgt met de Langebrug. Volgens de maquette zou er een totale ver nieuwing van de bebouwing langs de Langebrug komen. Rechts onderaan op de foto een parkeergarage, op de plaats waar nu nog de brandweer zetelt. Hieruit blijkt dus, dat de brandweer daar mettertijd zal verdwijnen. Hoe de situatie bij het station in de toekomst zal worden, is te zien op foto 4. Links onder het stationsgebouw, met daarvóór reeds gedeeltelijk in aanbouw zijnde bouwwerken. Links het Schuttersveld, zoals men zich hier Leiden over enige tientallen jaren heeft gedacht, compleet met Schouwburg. Op de foto links bovenaan deze pagina tenslotte een im pressie van de tekenaar van het gebied rond de Burcht, wan neer zijn plannen hier zouden worden uitgevoerd! (Foto's Van der Horst) „ZO WORDT HET" en oog voor deze plannen moeten t verlaten van het gebouw treft ons een andere tekst, op die zelfde opbrengen?1CDadrvoorn öe plT >^1, doch nu in andere vo.gorde: nen té ingrijpend, té kostbaar. „Zo was het, zo is het, zo wordt het WANNEER DE BEZOEKER na het binnenkomen naar rechts gaat Voor allen, die Leiden liefhebben als hun stad, wensen wij, dat het voor een goed begrijpen van deze laatste deel van deze spreuk werkelijkheid wordt. Het is een goed plan, tentoonstelling lijkt het ons ver- waard om er voor te vechten, kieslijker de maquette tot het laat- ste te bewaren ziet men langs de VWWVWVWWWVWV"V/^VWWVN/WVS/W^^^S^^^'^ SSSHSétFvSÏ HagenaarS m0ete" hUn t.?WnnSeSbr hetVbed^i; heden' weergegeven' vanaf 1600 tot straten schoonhouden pen of stoffen, voorzover kennelijk nannpi w «trut»- uit dat bedrijf afkomstig dan wel tuurplan van de Leidse agglomeratie. Teneinde de verontreiniging van de daarvoor bestemd, worden verwij- (wij publiceerden indertijd dit struc- weg ten gevolge van bedrijfsuitoefe- aera- tuurplan reeds, zoals wij dit met ning tegen te gaan heeft de gemeen- Voorts is de exploitant van een vele onderdelen van het plan deden) teraad van Den Haag besloten, om in winkel, hal, kraam en dergelijke, Bij dit onderdeel van de expositie de algemene politieverordening een waar eet- en/of drinkwater worden valt een aardige foto op van de nieuwe bepaling op te nemen. Voor- verkocht, die ter plaatse kunnen wor- Breestraat in 1890, met als sterk con- taan zal ieder, die een bedrijf uit- den genuttigd, verplicht ten behoe- trast daarnaast deze zelfde straat in oefent dat tot verontreiniging van ve van het publiek een mand, bak of 2952 de weg aanleiding geeft, verplicht soortgelijk voorwerp aanwezig te Rechts achter in het gebouw een is er voor te zorgen, dat dagelijks hebben, waarin papier, etensresten archieffoto van de oude spoorweg- binnen een uur na sluiting van het en ander afval kunnen worden ach- ©vergang bij het station, toen de bedrijf en overigens op eerste aan-tergelaten.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4