De avonturen van MICKEY MOUSE Papoea's en para's vechten om een prauw TUINIER MET PLEZIER VAKANTIEADRES MAANDAG 18 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Dick Schaap, de speciale verslaggever van Het Vrije Volk in Nw. Guinea, meldt aan zijn blad, dat op een heet stuk strand 15 kilome ter van Kaimana vier Pa poea's en vijf Indonesische para's met elkaar slaags zyn geraakt. De para's pro beerden een prauw te ste len om daarmee naar de eilanden aan de overkant van de Argoeni-baai te va ren. Zij waren al bezig hun wa pens en uitrusting in de boot te smijten, toen vier onbewapende Papoea's ten tonele verschenen, die zich tegen de roof verzetten. Het incident vond plaats niet ver van de airstTip van Kaimana. Er ontstond op 't strand een handgemeen tussen de Papoea's en de pafa's, die ieder aan een kant van de prauw begonnen te trek ken. De para's, die waar schijnlijk deel uitmaakten van de afgesplitste groep onder leiding van de fana tieke luitenant Hiroe Sisno- do, losten waarschuwings schoten over de hoofden van de Papoea's heen, die zich daar echter niets van aantrokken. Het slot was dat de para 's zich gedwon gen zagen de vlucht tene- men. Op hun vlucht sleurden de para's de Papoea Soeleiman mee. Zijn drie vrienden za gen echter kans zich mees ter te maken van een deel van de uitrusting van de para's die al in de boot lag. Daaronder bevonden zich een machinegeweer en een pistool van Russische ma kelij, Amerikaanse uitrus tingsstukken, Indonesisch geld en militaire zakboek jes. Zij peddelden met die buit razend snel de zee op en gaven die daar over aan een militaire prauw met buitenboordmotor. Daarna peddelden zij naar de plaat selijke commandant van de mariniers, aan wie zij hun verhaal vertelden. Er werd onmiddellijk een patrouille uitgestuurd maar die keerde na enige tijd te rug zonder iets gevonden te hebben. De .kidnapping' van Soeleiman heeft de woede van de Papoea's op gewekt. Gevangenen- oproer in Canada Vijftienhonderd in oproer gekomen gevangenen hebben de St. Vincent de Paud-gevangenis te Montreal, in Ca nada, in brand gestoken, waarna zij, door het vormen van menselijke py- ramiden poogden over de twaalf me ter hoge gevangenismuren heen te ontvluchten. De brand werd in de keuken gesticht. Militairen in gevechtskleding heb ben, de bajonet op het geweer, post gevat op de gevangenismuren. 27 Gevangenen en drie cipieren zijn bij de gevechten gewond. Slechts een deel van de gevangenis, waarin de administratie werd gevoerd en het cenetrale cellenblok zijn niet door het vuur vernield. Brandweerlieden, wier werk door een tekort aan water werd belem merd, verklaarden beschoten te zijn. Enkele gevangenen, wier cellen wa ren uitgebrand, zijn onder zware be waking naar een in de nabijheid ge legen huis van bewaring overge bracht. Voor andere gevangenen wer den in de gevangenistuin bedden neergezet, waar zij konden slapen. Voor alle zekerheid werden zij hier bij door krachtige zoeklichten be schenen. Italiaanse bladen hebben zondag gemeld, dat in veertig dagen tijds te Turijn vijf kinderen zonder armen zijn geboren en dat minstens drie van de moeders kalmerende middelen op basis van Thalidenide hadden ge bruikt. Prof Guassardo van het kin derziekenhuis van Turijn heeft mee gedeeld, dal; de verklaring van dit verschijnsel zou kunnen zijn dat die stof een tekort aan vitamine b ver oorzaakt. Twee Milanese farmaceutische fa brieken hebben de verkoop van der gelijke middelen gestaakt. GEVAAR STIJGT Radioactiviteit in Amerikaanse melk De Amerikaanse dienst voor de volksgezondheid heeft meegedeeld, dat de hoeveelheid radio-actief jo dium in melk in enkele delen van het midden-westen van de Verenigde Staten hoog blijft. De radio-activiteit is het gevolg van de Amerikaanse proeven in de dampkring. Ambtenaren van deze dienst deel den mee, dat er geen onmiddellijk gevaar is. Echter in het gebied van Des Moines en Minneapolis, dat ten gevolge van de Russische proeven van vorig jaar reeds grote doses jodium 131 kreeg, is de straling, waarvan de schildklier van kinderen blootstaat, tot vier vijfde van de toelaatbaar ge achte hoeveelheid gestegen. KORTE GOLF Een vliegtuigje, dat op een vlieg- feest in de omgeving van de Poolse stad Lodz een demonstratie in het stuntvliegen zou geven, is zondag bij de start verongelukt en in het pu bliek terechtgekomen, waardoor vier toeschouwers omkwamen en vijftien werden gewond. De piloot bleef on gedeerd. Vijf Oostduitsers, onder wie een kind, zijn zondag naar West-Duits- land uitgeweken in een vrachtauto, waarmee zij op een ondiepe plaats de Saaie inreden, die ter plaatse de grens tussen de twee Duitslanden vormt. De auto bleef halverwege ste ken, maar de inzittenden slaagden erin de Westduitse oever te bereiken. De Amerikaanse zanger Frank Si natra heeft zondagavond te New York meegedeeld, dat zijn wereld reis, om gelden bijeen te brengen voor wezen en gehandicapte kinde ren een bedrag van ongeveer 1.2 mil joen dollar heeft opgeleverd. Een bommenwerper van de Britse luchtmacht, die op weg was van En geland naar Aden, is zaterdag bij 't vertrek van het vliegveld van Akro- tiri in het zuidwesten van Cyprus neergestort. De zes bemanningsleden kwamen om hét leven. In het Veluwemeer onder El- burg is zaterdagmiddag het 11-jarige dochtertje van de familie Pries uit Kampen verdronken. Het meisje ge raakte plotseling in de vaargeul. De moeder van het kind, die eveneens in de diepte verdween, kon gered wor den door een voorbijkomend zeil bootje. Bij een verkeersongeval te St. Oedenrode is zaterdagavond de 12- jarige Jongeman H. de Jong uit St. Oedenrode om het leven gekomen. De jongen stak plotseling de weg over, kwam in botsing met een pas serende personenauto en werd ver volgens door een autobus overreden. De jongen was op slag dood. VLIEGTUIGONGELUK WERD VEROORZAAKT DOOR ZELFMOORDENAAR De Amerikaanse federale recherche (F.B.I.) heeft zaterdag bekendge maakt, dat het ongeluk met een Boeing-707 van de Continenal Airli nes, die op 22 mei boven de staat Mon tana in de lucht ontplofte, vrijwel zeker veroorzaakt werd door 'n man, tegen wie een aanklacht wegens een roofoverval was ingediend. Het vlieg tuigongeluk kostte aan 45 mensen 't leven. Volgens de F.B.I. had de man, de 34-jarige Thomas Doty uit Kansas City, voordat hij aan boord van de Boeing ging, dynamiet gekocht en 'n levensverzekering van 300.000 dollar ten gunste van zijn vrouw afgesloten. FRANSE BANKDIRECTEUR GEARRESTEERD De Franse politie heeft maandag aan de grens tussen Frankrijk en Luxemburg de 53-jarige Georges Roux gearresteerd. Roux, die direc teur is van een bijkantoor van een Franse bank in Luxemburg, zou de 40-jarige boekhandelaar Jasques Gueritot, die beschouwd wordt als de leider van het komplot om De Gaulle te vermoorden, hebben helpen ont vluchten. Men neemt aan dat Geuritot zich in Luxemburg bevindt. STAKINGEN IN FRANKRIJK Socialistische en kath. vakbonden hebben besloten 't personeel in de Franse gas- en elektr.bedrijven op te roepen op dinsdag en woensdag a.s. van 6 uur 's ochtend tot 6 urn 's avonds te staken, ter ondersteu ning van looneisen. Het personeel van de inrichting voor geneeskrachtige baden in Aix- les-Baines een staatsonderneming heeft laten weten dat het donder dag a.s. voor onbepaalde tijd in sta king zal gaan om loonsverhogingen af te dwingen. Men verwacht dat on geveer 4.000 gasten van de badplaats van de actie te lijden zullen hebben. ADENAUER IN BERLIJN Zondag de verjaardag van de mislukte opstand van 17 juni 1953 in Oost-Duitsland heeft bondskan selier Adenauer in West-Berlijn een toespraak gehouden. Voor het ge meentehuis waren meer dan 200.000 Westberlijners samengestroomd. De bondskanselier zei, dat er sedert 1953 drie miljoen Oostduitsers naar het Westen zijn gevlucht. „In de Duit se geschiedenis zal dit onverzadigbaar verlangen naar vrijheid in gouden letters worden geboekstaafd". Dr. Adenauer heeft acht uur in Berlijn doorgebracht. Hij heeft de reis gemaakt in een Amerikaans militair vliegtuig. Mariene Dietrich die zondagavond optrad in het Kurhaus in Scheveningen, kwam zondagmiddag uit Parijs op Schiphol aan. De foto geeft hiervan een beeld. Rechts Lou van Rees, de impresario, die de ster op het vlieg veld verwelkomde. AARDGASPIJPLEIDING VAN VAN MIDDEN-OOSTEN NAAR EUROPA Naar verluidt is te Amman een overeenkomst gesloten voor de aan leg van een pijpleiding met een lengte van 6.600 km voor het vervoer van aardgas uit het midden-oosten naar de- grote Europese industriecen tra, De. overeenkomst werd getekend door de minister-president van Jor danië en de president-directeur der Meurogaz Holdings Ltd. te Washing ton, de heer E. Whitehead. In verband met de aanleg van deze leiding vinden naar voorts wordt meegedeeld thans ook onderhande lingen plaats met de regeringen van Syrië, Perzië, Turkije, Griekenland en Joego-Slavië. Het Europese eind punt der leiding is nog niet vastge steld doch zou mogelijk in Engeland kunnen komen te liggen. TWEEDE KAMERLID V. D. PLOEG (KVP) SPRAK IN HAARLEM Tijdens een zaterdagavond te Haar lem gehouden bijeenkomst van jon geren van de Katholieke Volkspartij heeft het lid van de Tweede Kamer de heer C. J. van der Ploeg (KVP) de houding van de Partij van de Ar beid in de kwestie Nieuw Guinea veroordeeld. Het is volgens hem van het grootste belang achter het beleid van de Nederlandse regering te staan. De regering heeft het plan-Bunker aanvaard en op deze basis moet eerst verder gewerkt worden. Ook besprak de heer v. d. Ploeg de eventuele toelating van Spanje, tot de EEG. Hij was van mening dat Spanje in de toekomst geholpen moet worden, vooral als grote verande ringen zullen ontstaan. Joop Geesink heeft uit Venetië ge telegrafeerd, dat hij op de slotavond van het negende reclame filmfestival aldaar driemaal een prijs in ont vangst mocht nemen voor zijn films, die samen met ongeveer duizend an dere reclamefilms door een interna tionale jury wareh beoordeeld. Joop Geesink won een eerste prijs met een voor Amerika geproduceer de televiéiespot in de „model anima- tion"-techniek. De twee andere prij zen waren voor een poppenfilm, be stemd voor de lokale bioscopen in West-Afrika, en een poppen-televi- siespot voor de Ver. Staten. Kardinaal Alfrink over intrekking Concilie-brief tÉÉÉg ssst* te diep O ooed ■—<^3 te hoog goed <3 te hoog scheuren In verband met de geruchten rond het herderlijk schrijven van het Ne derlands Episcopaat over het Oecu menisch Concilie, deelt kardinaal Al frink, aartsbisschop van Utrecht,; in overleg met de H. Stoel mede, dat de algemene overste van de Salesianen, die de Italiaanse vertaling van dit herderlijk schrijven hebben ver vaardigd en uitgegeven, de verdere verspreiding van genoemde verta ling heeft ingehouden omdat deze in enkele passages minder perfect en enigermate onduidelijk is. Bovendien is aan de kardinaal in gesprekken met verschillende be voegde Romeinse instanties het vol gende duidelijk geworden: voor zo ver bezwaren tegen de vertaling, bij een zuivere weergave van de oor spronkelijke tekst, ook voor de in houd van het herderlijk schrijven zelf, zou gelden, kunnen deze aldus worden geformuleerd: ofschoon de brief in zijn geheel alleszins aan vaardbaar en waardevol wordt ge acht, zou men in enkele passages de formulering doorzichtiger hebben ge wenst, of de uiteenzetting vollediger. Zo vreest men, dat deze passages door de lezers verkeerd zouden kun nen worden verstaan, terwijl men uiteraard aan de orthodoxie van de door de schrijvers feitelijk bedoelde zin niet wil twijfelen. ORDER VAN 4,5 MILJOEN VOOR I.B.B. Aan de N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest-Rotter- dam (IBB) is voor rekening van de centrale organisatie TNO de bouw opgedragen van een laboratorium complex te Delft voor een bedrag van circa 4,5 miljoen. Architect is het ingenieurs- en architectbureau voorheen J. van Hasselt en de Koning te Nijmegen. De 21-jarige mej. Mia Pieters uit Maastricht is zondagavond in de Maas onder Richelle, België, ver dronken. Zij zat met vier anderen in een bootje met buitenboordmotor, dat kapseisde toen het in het kielzog kwam van een plezierboot. Geen van de inzittenden kon zwemmen, doch de vier anderen konden zich aan de omgeslagen boot vastklemmen. DE BORDER Meestal groepeert men de bloeiende planten in de tuin bijeen tot een lange strook: de border. De bloe men komen het beste uit wanneer ze een haag tot ach tergrond hebben en de border aan de voorzijde door een gladgeschoren gazon wordt begrensd. Om de plan ten zoveel mogelijk te laten profiteren van de zon en de warmte, legt men de border bij voorkeur aan op het zuiden, natuurlijk zal een ligging op het zuidoosten of -westen ook goede resultaten geven. Het is nodig dat de haag achter de border een paar keer per seizoen geknipt wordt, dus moet er om dit werk te verrichten voldoende ruimte tussen de border- planten en de haag aanwezig zijn. Sterkgroeiende haagplanten, zoals groenblijvende liguster, nemen veel vocht en voedsel weg van de borderplanten. Om dit te voorkomen graaft men langs de haag een strook as- faltpapier in ter diepte van 60100 cm. De borderplanten blijven enige jaren op dezelfde plaats staan, het is daarom nodig om vóór het planten een bemesting aan te brengen van goed verteerde stal mest. Ook het feit, dat we vele planten bijeen bren gen op een betrekkelijk klein stukje grond en dat we daarbij toch hoge eisen stellen aan de groei en bloei, maakt het noodzakelijk voor een voldoende voorraad- bemesting te zorgen. In hoofdzaak wordt de bloemborder met vaste planten beplant, die niet zo veel zorg vragen, toch een rijke kleurschakering hebben en overvloedig bloeien. Omdat we deze bloei graag over het gehele seizoen verdelen, zullen er steeds bepaalde plaatsen in de bor der zijn, waar de planten nog niet in bloei staan of juist uitgebloeid zijn. Om te voorkomen dat het gehele beeld wordt ontsierd door deze lege plekken, wordt vooral een smalle strook zo aangelegd, dat we van het huis of terras niet óp, maar langs de border kijken. Ook kan men de plekken opvullen met eenjarige planten, die men voor dit doel in een afzonderlijk hoekje kweekt. VASTE PLANTEN De beste planttijd voor de in de zomer bloeiende vaste planten valt direct na de vorst, de voorjaars- bloeiers kan men ook in de zomer planten, zodat ze het eerstvolgende seizoen nog kunnen bloeien. De gewas sen, die een goede kluit houden, kan men nog de ge hele zomer verzetten, vooral wanneer ze in potjes zijn gekweekt. Men plant de vaste planten in goed bewerkte en be meste grond en zet iedere plant in een ruim plantgat. Wortels, die te lang zijn voor een gat van normale diepte, worden ingekort, wat beter is dan dat ze om hoog worden gebogen bij het planten. De plantdiepte loopt bij de meeste gewassen weinig uiteen, de wortelhals moet net onder de grond komen, rekening houdend met het nazakken van de bewerkte grond. Een te hoog geplaatste plant droogt uit, te diep geplaatst zal hij eerder last van een hoge grondwater stand ondervinden. Hierdoor zal men op droge grond wat dieper planten, dan op laaggelegen en natte gron den. Enkele gewassen, zoals de iris, die vlezige wortels heeft, plant men met de wortelstok net onder de grond; de pioen moet men Juist weer wat dieper planten. Nadat de border 4—5 jaar heeft vastgestaan, zal het nodig zijn hem in zijn geheel op te nemen en te ver nieuwen. De vaste planten worden opgerooid en inge kuild, de gehele border gespit en goed bemest, zodat er weer voor verschillende jaren voedsel in de grond aan wezig is. Van vele vaste planten is het middengedeelte uitgeleefd, bij het scheuren worden daarom alleen dc jonge gedeelten aan de buitenzijde weer uitgeplant. Bij het opnemen van de border kan men tevens de plan- tencomblnaties wijzigen en minder goede soorten door nieuwe vervangen. DE LEIDSE COURANT naar Uw Zendt uw naam en volledig huis- en vakantie adres met datum van vertrek en thuiskomst aan de abonnementenafdeling van De Leidse Courant, Papengracht 32, Lelden. WIJ zorgen er voor dat U dagelijks uw krant in uw vakantieverblijf ontvangt. Voor het buitenland worden alleen de portokosten in rekening gebracht. BESPREKINGEN KATH. SOCIALE ORGANISATIES OVER STRUCTUUR Op uitnodiging van de KAB zijn gis terenmorgen de vertegenwoordigers van een aantal bij het structuurvraag- stuk betrokken katholieke sociale or ganisaties bijeengekomen om van ge dachten te wisselen over de toekom stige structuur van 't katholieke so ciale organisatieleven, naar aanlei ding van het in maart 1900 versche nen schrijven van de Nederlandse bisschoppen over dit vraagstuk. De heer J. A. Middelhuis, voorzit ter van de KAB, die de vertrouwelijke en informele bijeenkomst leidde, leg de er de nadruk op dat deze bespre king geen enkele deelnemende or ganisatie tot iets verplichtte. Na afloop van de vergadering werd een communique uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de bespreking in een geest van waardering voor el- kaars standpunten werd gevoerd, al traden er verschillen van inzicht aan de dag. De afgevaardigden waren unaniem van mening, dat deze bespreking voldoende resultaten had opgeleverd om nogmaals bijeen te komen. Aan de KAB werd verzocht de da tum en vorm van 'n volgende bespre king vast te stellen. -• Een automobilist, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in Gronin gen onder invloed van alcohol op een geparkeerd staande bestelauto is gereden, werd zeer ernstig gewond. Zondag is het slachtoffer, van wie de politie tot dusver de naam niet be kend heeft gemaakt, overleden. Nabij het Zuidcrbad te Wijk aan Zee is zondagmiddag tegen zes uur het stoffelijk overschot gevonden van de elfjarige Peter Lodewijks uit Be verwijk. De jongens was met zak kend water met vrienden aan het spelen geweest en is ongemerkt met een bal afgedreven. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5