Eerste plechtige H. Mis in St. Petruskerk DOOR HUIDIGE TOEWIJZING NOOIT OPLOSSING VAN WONINGNOOD Twee woningen aan de Looierstr. uitgebrand Parochie „Maria Presentatie" begroette pastoor A. de Bot als haar nieuwe herder MAANDAG 18 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 priesterlevens is in deze wereld van vandaag niet meer te dragen. „Bidt voor hem, dat hij heilig mag zijn, dat hij een priester mag zijn, niet om de wereld te oordelen, maar om de we reld te redden", aldus kap. Stam. Receptie en danklof Op de pastorie was des middags een druk bezochte receptie rond de jonge priester èn het parochiege schenk, dat hem even tevoren door kapelaan De Jong, als plaatsvervan gend parochieherder was aangebo den: een blinkende type-machine. Om half vijf celebreerde de neomist een plechtig danklof, met assistentie van kap. H. Stam uit Haarlem, diaken en kap. P. J. de Reus uit Hoofddorp als sub-diaken. Tijdens het lof, waar bij ook mgr. Th. M. Beukers aanwezig was, werden door het koor het Magni ficat en het Te Deum van Hendr. An- driessen uitgevoerd. De neomist sprak een hartelijk dankwoord. Vandaag heeft minister J. van Aart- sen een werkbezoek aan Alphen ge bracht. Om half tien arriveerde de minister met zijn staf van medewer kers bij het gemeentehuis, waar zij werden begroet door burgemeester S. Bruins Slot, de wethouders en de gemeentesecretaris. In het gemeentehuis heeft de bur gemeester aan de hand van een se rie kleurendia's, die samengesteld waren door ir N. Buijsert, de direc teur van gemeentewerken, en de heer C. J. Konijnenburg, technisch hoofdambtenaar van dezelfde dienst, het hoge gezelschap een beeld gege ven van de ontwikkeling der ge meente sinds 1945. Op 1 januari van 1945 telde Alphen 20.868 inwoners, welk aantal op 1 januari 1961 was gestegen tot 24.871. In 1959 kwam voor Alphen ook de grote groei, die werd ingezet met een geboorteoverschot van niet minder dan 409. Woningbouw. Wat de woningbouw betreft gaven de jaren 1945 tot 1953 een vermeer dering van het aantal woningen met slechts 428 woningen, nl. 378 woning wetwoningen, 47 premiebouw en drie in de vrije sector. De toewijzing van woningen in de woningwetsector is de laatste jaren dus bedroevend klein geweest. Alphen heeft op een totaal van 5803 woningen 124 krepeerwoningen, 544 krotwoningen en 478 woningen, die binnen vijf jaar ontruimd moe ten worden, wat dus neerkomt op 19% van de totale voorraad wonin gen. De totale directe woningbehoef te bedraagt, met de woningzoeken den meegerekend. 1138 of 20% van de totale voorraad. Hopenlijk zal het de minister met LEIDEN Er was heel wat belangstelling za- allen wensen hem geluk: zij vereni- terdagavond aan de stoere toren-voet gen zich in gebed aan het begin van van de St. Petruskerk, toen ieder dit priesterleven. Als eenmaal de ogenblik de 's morgens gewijde pries- ouderdom gekomen is, zal hij God ter, de weleerw. heer G. A. M. Pie- danken voor dit feestelijk uur. terse, kon worden verwacht. Behal- Nadat de jonggewijde zijn eerste ve vele parochianen, waren er gid- priesterzegen aan de parochie had ge- sen, welpen, kabouters, verkenners geven celebreerde hij een plechtig lof, en een bouqet bruidjes, die als witte daarbij geassisteerd door de kape- mense-bloemetjes rilden in de kille laans Vaneman en De Klerk, bries. Het was 7 uur geweest. De Tussen de ere-haag van de jeugd „Engel des Heren" had zyn beschou- door verliet hij de kerk, maar buiten welijk gebed reeds uitgestrooid boven werd hij opgewacht doorde poli- de daken van de parochie, toen, als bij tie en door de St. Franciscus-drum- verrassing, de band van bronzen band, die hem met opgewekt tam- klokken begon te galmen, te beieren tam en klaroengeschal naar het ou- en te jubileren, want zij hadden hem derlijk huis aan de Herenstraat be- al zien komen. Zij juichten als op geleidden. Palmzondag: hij is gekomen! Dat ogenblik, waarop we een jongeman Het eerstelingenoffer aanschouwen, die als gevolmachtig de van onze Heer terugkeert in zijn Begroet door klokgebeier en een parochiekerk, wordt altijd als een gulle, vroege zomerzon heeft neomist aangrijpende gebeurtenis beleefd. G. Pielerse gistermorgen aan het Wat moet het dus voor hemzelf en fraai met bloemen versierde hoogal- voor zijn gelukkige ouders geweest taar zijn eerste Plechtige H. Mis ge- zijn, toen zij tussen de hagen van de celebreerd. Hij werd hierbij geassis- jeugd doorgingen naar de kerkdeur, teerd door kapelaan J. W. M. do Jong toen zij verwelkomd werden met als presbyter-assistens; kapelaan J. klokgelui, orgeldreunen en welkomst- W. Stam uit Texel was diaken en *ang! hield de feestpredikatie, sub-diaken was pater C. van Haasteren CssR, zelf Kapelaan De Jong, die de wegens pas gewyd priester Een juichend pa- herstel van gezondheid uitstedige rochieel zangkoor, dat onder leiding herder verving, was de vermonder stond van de heer H. A. Rijnbeek en van die vreugde, toen hij op de kan- aan het orgel begeleid werd door dr. sel een begroetingswoord sprak. De G Bots, zong de monumentale mis- kapelaan zeide, dat op deze wij dings- sa Te Deum Laudamus van Hendrik dag, nu vele jaren van gebed, studie Andriessen, na de offerande van het en offervaardigheid vrucht dragen, Ave Verum van Mozart en na de H. de mooist toepasselijke tekst voor de Mis het Alleluia van Handel. Vlak jonge priester het „Magnificat" is. vóór de consecratie brachten trompet- Daarin komt vreugde tot uiting, maar ters en een tamboer van de Franciscus ook dankbaarheid en nederigheid, drumband een indrukwekkend ere- Een jonggewijde priester, die de kerk saluut. van zijn jeugd binnengaat, zal zich Kapelaan J. W. Stam tekende in gelukkig voelen als een bruidegom zjjn predikatie de zwakheid van de op zijn huwelijksdag, maar ook zal mens, die ver boven zijn stand ver- hiJ dankbaar en nederig zijn om_ de heven wordt tot de priesterlijke onverdiende gave hem in het Pries- waardigheid. „We bemerkten, dat de terschap geschonken. Zijn vreugde Heer het weer heeft aangedurfd, een wordt gedeeld door zijn ouders en Zoon te vragen en ook weer een zoon familie, door de gehele parochie. Zij te schenken, maar nu gezalfd en be- kleed met de waardigheid van het priesterschap". Sinds de verrijzenis van de Heer staren wij ons mèt de apostelen blind, at maar Hij gaat ons vóór in de gebrek- van Uranie-JNassail kige gestalte van de priester. „Nee, de J wonderen zijn de wereld nog niet uit; De interieurarchitect en industri- God heeft ook dit aangedurfd!", eel ontwerper Cor Alons te Noord- De priester kent zyn broosheid en wijk is bij K.B. benoemd tot Ridder zwakheid, aldus de predikant. Het in de Orde van Oranje-Nassau. Za- is een waagstuk, in deze tijd priester terdag zijn hem de versierselen, be- te durven zijn; hier is moed voor no- horende bij deze onderscheiding, uit- dig, even goed als er moed voor no- gereikt door mr. L. F. J. Wijsenbeek, dig is, ouder te zijn van een priester- directeur van het Gemeentemuseum zoon om het „Kom, en volg Mij" let te Den Haag, in aanwezigheid van terUjk op te vatten. Het priesterschap een aantal leden van het huldigings- in onze dagen is niet meer een opval- comité „Cor Alons". Zoals bekend, lend aan de weg timmeren, het is ge- zal dit comité in het najaar een ten- worden een in stilte zorgen voor de toonstelling van het werk van Cor medemens. Er is veel kritiek op de Alons in het Haagse Gemeentemu- priester maar laat er dan ook veel ge- seum organiseren. bed voor hem zijn. Een alledaags Cor Alons Ridder TOELATINGSEXAMEN GYMNASIUM LEIDEN Tot de eerste klasse zijn toegelaten Kati Andor, Laci Andor, Marion van Berge Henegouwen, Annet Blaau- wendraad te Koudekerk, Pim den Boer, Paulien Bok, Henk Bonarius, Willem Jan Claas te Leiderdorp, Sy- bout Colenbrander, Wietze Dorsman te Boskoop, Anneke van Es, Allard Feenstra, Willem Hugo Fockema An- dreae, Henk Hekking te Den Haag, Duco Hellema, Leny van der Hoek te Zoeterwoude, Egbert Hoogenberk te Oegstgeest, André van der Horst, Lo- dewijk Hulsman, Rob Jansen, Gas- pard de Jong, Joki Kooyman, Hein Krantz, Roland de Leeuw te Leider dorp, Mark Meelker, Liesbeth Per deck, Elly Karin van der Plas te Oegstgeest, Marjon Poort, Thijs van Praag, Frank Roos, Rob Sannes, Goe- dele Schalij te Sassenheim, Hans Schutte, Anke Sloos, Renée Smit te Noordwijk, Anita Steenhauer, Loutje den Tex, Herman de Tollenaere, Hans Verwey te Warmond, Annema- rieke van Weizen, Annelies Wirth, Rob Zeeman, Anneke Zuidema te Sassenheim, Rob Bronsgeest te Lei derdorp, Peter-Hans Littooy te Oegst geest. 5 kandidaten werd afgewezen. Waar geen plaatsnaam vermeld is deze Leiden. TOELATINGSEXAMEN REMBRANDT-LYCEUM Geslaagd voor het toelatingsexa men voor de le klasse: Henriet Bak ker, Leiderdorp; Gerrit Frans Bal jet, Leiderdorp; Onno van Barneveld, Voorschoten; Gideon van Beek; Cari- ne de Beer; Arnold Berger; Peter Beij; Nicolaas Bliek; Hans v. d. Blom Hans de Boer; Rob v. d. Bos; Guus Bouman; Marja Brandjes, Leiderdorp Koos Breuker; Kees Brinkman; John ny Petiet; Wim Brugman; Maureen van Caubergh; Egbert Delfos; Wim Duinker, Leiderdorp met lof; Her man Dukers, Voorschoten; Marijke Egberts; Erik Gerbrands, Oegstgeest; Michèl de Geus; Ieke Ginjaar, Lei derdorp; Kees Griffioen; Albert de Groot; Carla de Groot; Ries de Groot; Cees en Jan v. Gruting, Leiderdorp; Hans den Haan; Holger Hagedoorn; Els Henzen; Hans Hoogendoorn, Zoe terwoude; Jan Hoogendoorn, Zoeter woude; Frits Jans, Leiderdorp; Dolly Klein; Ron Koole; Rob Kramer; Ma- rika Kruts; Niek Kwestro; Marti La- man met lof; Anneke Lansberg; Mat- tie v. d. Linden; Jan Laurier; John van Loon; Marja de Meijer met lof; Leiderdorp; Wim v. d. Meulen; Jac ques Molenaar, met lof; Ali Muntinga Hotze Oldhoff, Voorschoten; Ab. v. Oostenrijk; Lourens van Pesch, Lei derdorp; Riny Pico; Ronnie Polane; Mattie Schipper; Rudy Schouten; Ri- nus Schutten; Marja Sjardin; Carien Stephan, Leiderdorp; Jacomien Strijk Rob van Suijlekom, Oegstgeest; Ro gier Swart; Annelies Thoenes; Jan Vlasveld; Kees van Nood; Reinier Volkersz; Tony Vroom, Katwijk aan Zee; Aad v. d. Waals; Bob de Water; Daan de Weger, Woubrugge; Martien van Weizen; Carolien Wickel, Leider dorp; Siem Willems of Brilman; Ma rijke van Wijk, Leiderdorp; Wilma Wijling; Marijke de Wijn, Zoeter woude; Flip v. d. Zanden; Evert Zwolle, Leiderdorp; Annie de Mey; Jan Bas Wilmink; Jack van Dam; Jopie Jaspers; Leo de Wekker; Hans de Jong. Daar waar geen plaatsnaam by vermeld is, is deze Leiden. POGING TOT AANRANDING VAN BEJAARDE VROUW De 65-jarige, ongehuwde verkoop ster G. S. A., is zaterdagnacht, toen ze van haar werk in Scheveningen naar huis fietste, op de Waalsdorper- weg door een ongeveer 25-jaar oude jongeman overvallen en van de fiets getrokken. De overvaller sleurde de verbijsterde vrouw in de bosjes langs de weg en trachtte haar aan te ran den. De vrouw wist zich echter los te rukken en deed korte tijd later geheel overstuur aangifte bij de po litie. Van de jongeman ontbreekt tot nu toe ieder spoor. TWEE DODELIJKE ONGELUKKEN OP KRUISPUNT TE MUIDEN Op de rijksweg 1, waar zaterdag avond jl. prof. dr. R. van Dijk bij een autobotsing het leven verloof, is zon dagavond om kwart over elf opnieuw een ongeluk gebeurd, waarbij de on geveer 25-jarige mevrouw Ter Beek- Kos uit Muiden gedood is. De sinds korte tijd getrouwde vrouw zat achter een door haar man bestuurde broimfiets. Aanvankelijk wachtte de man met het oversteken van de rijksweg op het snelverkeer. Juist op het moment, dat een uit de richting Amsterdam komende per sonenauto passeerde, stak de brom fietser over. De vrouw werd op slag gedood. De bromfietser liep lichte verwondingen op. Bredase scholieren als straatvegers Ernstige klachten over de vervui ling van de stad hebben de directeur van het gemeentelijk vervoerbedrijf te Breda doen besluiten een actie op touw te zetten om scholieren bij wij ze van bijverdienste als straatvegers te laten optreden. De eerste groep, bestaande uit middelbare scholieren, die speciale overalls dragen, is al begonnen. Vijfentwintig hebben er zich tot dusver gemeld. De jongelui kunnen in een vijfdaagse werkweek een netto loon variërend van 45 tot 60 verdienen. De gemeente Breda hoopt op deze manier het nijpend personeelstekort in de reinigsingssector enigszins te compenseren. BOERDERIJ AFGEBRAND NA BLIKSEMINSLAG Tijdens een kort maar hevig on weer, heeft zaterdagnacht de bliksem de boerderij van de heer H. J. Assink in de buurtschap Averlo (gem. Die penveen) getroffen. De boerderij geraakte in brand en de tien bewoners konden zich maar amper in veiligheid brengen. De Die- penveense brandweer was spopdig ter plaatse, maar kon niet verhinde ren, dat de boerderij met inboedel geheel uitbrandde. De heer Assink was slechts laag verzekerd. Het gezin is in een hou ten bijgebouwtje ondergebracht. Een felle brand heeft gistermiddag in en rond de le Looierstraat in Leiden grote opschudding teweeg gebracht Twee onbewoonbaar verklaarde woningen, die waren ingericht als pakhuis, zijn daarbij in de le Looierstraat totaal uitgebrand. Een tegen het perceel 24 aangebouwde garage ging mèt een vYachtauto verloren. In de pak huizen bevonden zich autobanden, auto-onderdelen en gereedschappen. De eigenaar, de heer J. van Tongeren uit de Langestraat, was niet tegen brandschade voor deze panden verzekerd. De schade wordt geraamd op 3.000, Met nevel- en waterstralen de brand door de Leidse brandweer geblust. (Foto „Van der Horst") ALPHEN AAN DEN RUN Burgemeester rekende het de minister voor: zijn medewerkers duidelijk gewor den zijn, dat Alphen met een toewij zing van 60 woningwetwoningen per jaar nooit meer uit de woningnood komt. Uitbreidingsplannen. Eveneens aan de hand van kleu rendia's werd de minister tevens ge toond, hoe men in Alphen van de z.g. Lintbebouwing is overgegaan tot het vormen van een groot centrum, waarbij nadrukkelijk werd gewezen op de uitbreidingsplannen Noord en Zuid. Aan de hand van de tekeningen toonde Alphens burgemeester duide lijk aan, dat Alphen in het hart van de randstad Holland een bijzonder centrale ligging heeft. Na deze uitvoerige toelichting be gaf het gezelschap zich naar de ge reedstaande autobus voor een rondrit door de gemeente en een bezoek aan de betonfabriek van P. van Dijk Jr en de zandopspuiting voor het uit breidingsplan Noord. Vervolgens werd in hotel ,,'s Molenaarsbrug" de lunch gebruikt, waarna de hoge gas ten omstreeks 2 uur weer naar de Residentie vertrokken. Geheel volgens de wens van de in de parochie „Maria Presentatie" be noemde pastoor, de zeereerw. heer A. A. de Bot, heeft zijn intocht in de parochie in alle eenvoud plaats ge had. Overigens is het voor de paro chianen intussen al geen bijzondere gebeurtenis meer, want het was nu reeds de derde keer binnen de vijf jaren, dat deze plechtigheid plaats had. Daarom nu geen triomphale in tocht door de gehele parochie, geen begroeting aan de grens der gemeen te, maa. aan de grens van 't grond bezit der kerk zelve. Vanaf de in gang der kerk had men tot aan de Kerkbrug een laan van wapperende vlaggen gemaakt, en aan het begin hiervan wachtte Alkemade's eerste burger, burgemeester Kofschoten, vergezeld van zijn echtgenote, pater Rupertus, kapelaan Bergenhenegou- wen en de leden van het kerkbe stuur de aankomst van pastoor af. Te kwart voor zeven kwam de stoet auto's met pastoor en familie aanrijden. Als eerste stapte uit ka pelaan J. van Roode, kapelaan van pastoor De Bot te Rotterdam en voor dien ook kapelaan in de parochie. Maria Presentatie. Namens het ge meentebestuur en parochianen-inge zetenen sprak burgemeester Kolf schoten een hartelijk welkom tot pastoor De Bot. „Aan uw verzoek tot geen grote intocht, hebben wij zop's U ziet, in onze volgzaamheid uw wens geëer biedigd. Met deze inkrimping van de ontvangst heb ik gemeend om zo als ook ik zelf een korte sermoen weet te waarderen mijn begroe tingstoespraak niet te lang te maken. Overigens kunt U ervan verzekerd zijn, dat ons welkom van harte ge meend is en U kunt rekenen op de bereidwillige samenwerking van uw parochianen". Namens het kerkbestuur en paro chianen sprak de heer G. E. Verdel, pastoor De Bot op hartelijke wijze toe. Spr. hoopte, dat in tegenstelling tot zijn voorganger het pastoor De Bot gegeven zal zijn een lange tijd als geestelijk' leidsman deze parochie te leiden. Spr. is ervan overtuigd, dat ook pastoor De Bot op de mede werking der parochianen kan reke nen. „Moge Gods zegen op uw werk rusten tot heil van uw parochianen van Roelofarendsveen en Nieuwe Wetering". Voorafgegaan door confetti-strooi- ende bruidjes ging pastoor De Bot het kerkgebouw binnen. De installa tieplechtigheden werden verricht door deken Th. v. Niekerk, tot aan de dag ervoor nog pastoor van deze parochie. Na d schriftlezing door pater Schreuder hield deken v. Nie kerk een korte toespraak. „De bis schop heeft pastoor De Bot tot u ge zonden, en in d:? wens van de bis schop moeten wij de wil van God zien. Gij paroch'-nen, die mij altyd met liefde en toewijding hebt om ringd, wilt dit in nog ruimere mate toepassen op uw nieuwe pastoor. Niet alleen ambtshalve, maar ook met veel vreugde wil ik uw nieuwe pastoor installeren, omdat u veel ge lijkenis hebt met de eerste pastoor van deze parochie, pastoor Simon Ligthart. U bent van de zelfde stu diejaren als pastoor Ligthart, en u hebt ook een nieuwe kerk mogen bouwen, nl. te Vlaardingen. Thans wordt u pastoor over een van de mooiste landelijke parochies in ons bisdom. Moge het u gegeven zijn de ze parochie onder Gods zegen en be scherming van de H. Maria te lei den en de parochie een zegenrijke en voorspoedige tijd tegemoet mag gaan". Hierna las de deken de be noemingsbrief voor en ging over tot het verrichten van de gebruikelijke plechtigheden. ROELOFARENDSVEEN

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4