S)e CoidaeSouAcmt Vrede tussen OAS en FLN Sommatie van Oe Thant aan Soekarno Nog meer arrestaties in Spanje Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 18 JUNI 1962 52e JAARGANG No. 15.654 Gezond verstand begint door te breken Telef2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mud., 8,25 p. kw., Francd p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Oe Thant, de wnd. sekretaris-generaal van der Ver. Naties, heeft gisteren telegrafisch een beroep gedaan op president Soekarno om de besprekingen met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea „zon der verder uitstel" te hervatten. Soekardjo Wirjopranoto, de permanente Indonesische vertegen woordiger, had vroeger in de week in gesprekken met Oe Thant gevraagd dat deze van de Nederlanders een bevestiging zou ver krijgen, dat zij het plan Bunker als basis voor een regeling aan vaarden. De Ver, Naties hebben niets meegedeeld over enige latere conferentie tussen Oe Thant en de Nederlandse vertegenwoordiger mr. C. W. A. Schürmann, maar in zijn gisteren aan Soekarno ver zonden telegram zeide Oe Thant, dat hij „door de permanente ver tegenwoordiger van Nederland ervan in kennis is gesteld, dat zijn regering in principe de voorstellen van het plan-Bunker aan vaardt." Oe Thant heeft het plan-Bunker niet speciaal onderschreven, maar men meent dat hij er zijn zegen aan heeft gegeven. Telegram van Oe Thant dadelijk openbaar „Nederland neemt plan Bunker als basis" De tekst van het gisteren verzonden telegram luidt als volgt: „Ik refe reer aan mijn telegram aan uwe excellentie, gedateerd 6 juni 1962. Sinds dien heeft de permanente vertegenwoordiger van Nederland mij ervan in kennis gesteld, dat zijn regering in principe de voorstellen van ambassa deur Bunker aanvaardt. In deze omstandigheden hoop ik, dat er geen ver der uitstel zal zijn in de hervatting van de onderhandelingen tussen de afgevaardigden van beide landen onder de auspiciën van ambassadeur Bunker. Ik wens nogmaals uitdrukking te geven aan de hoop, dat er een einde zal kunnen komen aan de vijandelijkheden aan beide zijden, zodra de besprekingen zijn hervat. Ik maak de inhoud van dit telegram dadelijk openbaar, met het oog op de publieke belangstelling voor deze aangelegen heid." Tot zover de tekst van het telegram. Het telegram van 6 juni hield een vroeger beroep van Oe Thant op Soekarno in om de onderhandelingen met de Nederlanders „zo spoedig mogelijk te hervatten." Hitsen de Russen Soekarno op? De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor aangelegen heden van het verre oosten, Averell Harriman, heeft verklaard te gelo ven, dat Rusland gaarne zou zien, dat de worsteling van Indonesië met Nederland om westelijk Nieuw-Gui nea zou uitlopen in gevechten op grote schaal. In een zaterdag gehouden inter view voor de radio zeide„ Harriman o.m.: „Ik geloof, dat we aÜe redenen hebben om aan te nemen, dat de F.ussen presiden. Soekarno hebben opgehitst. Ik denk, dat zij gaarne zouden zien, dat de strijd daar uit brak, omdat zij weten dat de Vere nigde Staten en vele andere landen zich tegen een regeling van het ge- schil-met-geweld zullen verzetten en daarom zouden de Indonesiërs in dat geval meer van de Russen afhanke lijk worden dan zij dat nu zijn." Harriman voegde hieraan toe, dat de geschilpunten tussen Nederland en Indonesië wat verzacht waren door de gevoerde besprekingen. Als deze besprekingen hervat werden zouden de la tste meningsverschil len „gladgestreken" worden, zo zei hij. COMMANDANT RUSSISSCHE LUCHTMACHT NAAR INDONESIË Het Russische perbureau TASS heeft bekendgemaakt, dat de com mandant van de Russische luchtmacht LIGHTWEIGHT colbertcostuums In moderne TRÉVIRA- en MOHAIRSTOFFEN v.«. 109.- tot 179.- Advertentie). luchtmaarschalk Wersjinin, vandaag naar Indonesië is vertrokken. Hij beantwoordt het bezoek, dat vice-luchtmaarschalk Oemar Dani af gelopen februari aan Rusland heeft gebracht. ZEEROVERS IN HAVEN VAN MANILLA De politie heeft vrijdag 160 bewo ners van een eilandje in de noorde lijke haven van Manilla op verden king van zeeroof gearresteerd. De politie hield een razzia op het eiland nadat een bewaker van een particuliere maatschappij vrijdag morgen ontvoerd was door een groep piraten die een vaartuig van de maatschappij aanvielen. De gevangenen zullen worden on dervraagd over de ontvoering en over een reeks kaperijen. De Nederlandse zakenman Henri Pierrot, die negen maanden is vast gehouden door de Oostduitsers nadat hij tot vier jaar was veroordeeld, is plotseling vrijgelaten en zondag teruggekeerd in zijn woonplaats Heem stede. Foto: samen met zijn vrouw staat hij in zijn woning de pers te woord. GEEN HAAGS COMMENTAAR De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft zondag in antwoord op een verzoek om commentaar, gezegd geen commentaar te hebben. Uit de omgeving van-het VN-se- cretariaat wordt vernomen, dat het hoofd van de Nederlandse VN-dele- gatie, mr. C. W. A. Schuurmaan, za. terdag aan Oe Thant heeft laten weten dat zijn regering het voorstel van Bunker in beginsel aanvaardde. De secretaris-generaal had om pre cisering gevraagd op verzoek van de Indonesische delegatie. De regering in Den Haag had het voorstel-Bun- ker al aanvaard „als basis voor nieu we onderhandelingen", maar Indone sië vond deze formulering te vaag en had om verduidelijking verzocht. NEDERLANDS STANDPUNT NIET VERANDERD Een woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst heeft desgevraagd meegedeeld, dat er sedert het kamer debat geen vreandering in 't stand punt van de regering is gekomen, hetgeen inhoudt dat Nederland on verkort bereid is zo spoedig moge lijk aan de hand van het plan-Bun ker met de Indonesiërste praten. Para's gedood. Zaterdag zijn, naar officieel wordt meegedeeld, bij Klamono ten zuiden van Sorong enige Indonesische para chutisten in een gevecht gedood. De rest van de groep, waarbij enkele ge wonden, vluchtte met achterlating van de uitrusting. Op het schiereiland Onin werd 'n aantal parachutisten gedood door 'n Nederlandse patrouille, die aanwij zingen had gekregen van een Pa poea-politieagent. Hierbij werd een aantal wapens, w.o. lichte mitrail leurs, geweren en pistoolmitrailleurs, buitgemaakt. GEHEIME LEGER STAAKT DE OPERATIES Nadat een Amerikaanse omroepmaatschappij reeds had bekend gemaakt, dat de OAS en de Algerijnen een vredesverdrag hadden getekend waarbij een einde was gekomen aan de strijd in Algerië (hetgeen kort daarna door buitenlandse correspondenten werd be twijfeld) werd toch in Algiers bevestigd, dat de OAS, zoals deze organisatie aankondigde in een zogenaamde piratenuitzending, haar operaties vanaf hedennacht 0 uur zou staken. De overeenkomst zou door een vooraanstaande OAS-er en een Mo hammedaans lid van het voorlopige uitvoerende lichaam in Algerië bekendgemaakt worden. Beide partijen waren na 15 dagen geheime onderhandelingen tot overeenstemming gekomen. Drie eisen van de OAS zouden zijn ingewilligd: 1. Een algemene amnestie in Algerië voor alle leden van de OAS. 2. Erkenning door de FLN van het geheime leger als de vertegen woordigende macht van de Europese kolonistenbevolking in Alge rië en 3. Europeanen moeten deel uitmaken van de plaatselijke politie, in het bijzonder bij het surveilleren in Europese wijken. De Moslems en de Franse kolonisten in Algerië hebben zondag een vredesovereenkomst gesloten. De OAS heeft zijn vernielingscampagne afgelast en het bevel aan de Fransen om Algerië te verlaten, ingetrokkken. Tevoren had een Mohammedaanse leider via de radio bekendgemaakt, dat de nationalisten bereid waren de Franse terroristen amnestie te ver lenen en kolonisten op te nemen in het beveiligingsleger. President De Gaulle, die zondag na een tournee van vier dagen door oost-Frankrijk in Parijs is teruggekeerd, heeft zijn instemming met het akkoord betuigd. De OAS heeft overigens nadrukkelijk verklaard, dat Frankrijk aan de totstandkoming ervan part noch deel heeft gehad. Amnestie voor heeft zondag in een toespraak voor radio-Algiers de Europeanen in Al- 17 ai gerije toegezegd, dat er een amnestie Europeanen in Algerije zal worden afgekondigd „zodra de toestand in het soevereine Algerije Dr. Mostefai, afgevaardigde van de dit toelaat." Algerijnse nationalisten in het voor- Mostefai heeft de Europeanen voorts lopig uitvoerend orgaan voor Algerië, de verzekering gegeven, dat zij zul len kunnen deelnemen aan de hand having van de orde in Algerië. Te Rocher Noir meent men, dat Mostefais woorden over de toestand die amnestie toelaten, betekenen dat de afkondiging na het referendum over de zelfbeschikking op 1 juli zal worden gedaan. Mostefai bevestigde voor de eerste keer officieel, dat hij heeft deelgeno men aan besprekingen met leiders van het geheime leger (de OAS) en van vakbonden en beroepsorganisa ties van Europeanen. Hij zei aan dit overleg te hebben deelgenomen, omdat de Algerijnse leiders, van wie de Europeanen de noodzakelijke verzekeringen verlan gen, het nut daarvan hebben erkend. Mostefai drong erop aan direkt een einde te maken aan de gewelddaden, de moorden, de vernielingen „zodat eindelijk voor allen vrede en veilig heid zullen terugkeren." Dan komt er een amnestie, die zo dra de soevereiniteit dat toelaat, zal worden afgekondigd, en die het ver leden zal zuiveren zodat „in een sfeer van hernieuwde rust de kolossale en verheven taken, die onze gemeen schappelijke inspanning vereisen, kunnen worden aangepakt," aldus Mostefai. Men heeft te Rocher Noir gezegd, dat Mostefais toezeggingen niet in strijd zijn met de overeenkomsten van Evian. Mostefai heeft geen melding ge maakt van de grootte van de ver tegenwoordiging van de Europeanen in de toekomstige regering van Al gerië, maar ambtenaren, die in nau we betrekking tot Mostefai staan, zeiden dat dit nooit een probleem is geweest. Waarnemers te Tunis hebben ge zegd, dat Mostefai zijn boodschap ongetwijfeld met instemming met de opstandelingenregering heeft uitge sproken. Het staat vast, dat de tekst van de boodschap reeds voor het uit spreken in het bezit van de opstan delingenregering was. Oproep van aarts bisschop van Algiers Mgr. Leon Etienne Duval, aartsbis schop van Algiers, heeft zaterdag een beroep op alle bevolkingsgroepen van Algerië gedaan eensgezind geweld pleging af te keuren en door mid del van overleg een vreedzame op lossing te zoeken voor de huidige problemen, in overeenstemming met de akkoorden van Evian. „Het is nog niet te laat voor een akkoord tussen mensen van goede wil. Het vertrou wen kan en moet worden hersteld. Algerië heeft zijn kinderen nodig", aldus de aartsbisschop. brand gestoken. Zaterdagavond zijn zeven Alge rijnse Mohammedanen en een met 'n Mohammedaan gehuwde Europese vrouw bij een beschieting van twee café's in Parijs ernstig gewond. De Gaulle nam kennis van Mostefai's boodschap President De Gaulle heeft zondag, dadelijk nadat hij te Besangon in het oosten van Frankrijk een rede had uitgesproken, kennis genomen van de boodschap van Mostefai. De president had in zijn toespraak reeds met méér nadruk dan gewoon lijk gezegd, er zeker van te zijn, dat er zeer binnenkort een regeling in Algerië zou worden getroffen. De dag waarop de twee gemeenschappen gezamenlijk aan de slag gaan om hun land te doen leven en vooruit te brengen, is niet ver meer. Vijftienduizend mensen waren de straat opgegaan, ondanks het feit, dat tevoren pamfletten in Besangon wa ren verspreid, waarin de mensen werd aangeraden niet in de straten te komen waardoor de president zou rijden. „Er kunnen gevechten uit breken, er kunnen granaten en kneedbommen ontploffen", aldus 'n dergelijk pamflet. Na de verspreiding van de pam fletten werden in Besangon zeer strenge veiligheidsmaatregelen ge nomen. Ambtenaren van de veilig heidsdienst waren van oordeel dat het gevaar voor een aanslag op De Gaulles leven in Besangon groter was dan elders. De Franse advocaat Tixier-Vignan- cour, die vorige maand ex-generaal Salan verdedigde, heeft zaterdag ver klaard „verbijsterd" te zijn over het bericht, dat een nieuw gerechtelijk onderzoek tegen de voormalige lei der van de OAS wordt ingesteld. Volgens hem wordt het onderzoek in gesteld naar aanleiding van 'n brief met instructies aan de OAS, die Sa lan uit zijn cel in de gevangenis van Fresnes heeft laten smokkelen. Dit schrijven was, zo betoogde Tixier- Vignancour, al in het bezit van het militaire tribunaal, dat vorige maand de voormalige generaal tot levens lange gevangenisstraf veroordeelde. De rechters hadden van het stuk in het proces echter geen gebruik ge maakt. In de bewuste brief, die gevonden werd op André Canal, een vooraan staand OAS-lid dat op 8 mei werd aangehouden, gaf Salan aan Canal opdracht een miljoen frank over te maken aan oud-premier Bidault, die Salan tot zijn opvolger als hoofd van de OAS had benoemd. Franco doet aanval „Onze prestaties hebben de^aat" op geroepen van onze tegenstanders. Zij trachten ons in het buitenland in dis krediet te brengen door de midde len, welke de communistische partij en haar meelopers hun ter beschik king stellen, te bundelen. Onze Ibe rische broeder (Portugal) staat aan dergelijke aanvallen bloot', aldus Franco. op intern, pers Ondanks vele bedreigingen van de zijde van de OAS zet de Franse president De Gaulle onverstoorbaar zijn reis door zijn land voort. Foto: te Gray rekt de president de hand aan juichende jongeren. De laatste aanslagen? Een kneedbom van veertig kilogram heeft zondag het gebouw van de dienst voor de burgerluchtvaart bij Algiers verwoest. De ontploffing richtte zware schade aan maar nie mand liep letsel op. De kneedbom ontplofte onge\eer een uur voor de radioboodschap van Mostefai waarin hij aandrong op beëindiging van de gewelddaden en een amnestie voor Europeanen in het vooruitzicht stel de. Eerder waren zondagochtend in de Europese arbeidswijk Bab el Wed reeds twee scholer. die bij ontplof fingen schade hadden opgelopen, in Van welingelichte zijde te Madrid is zondag vernomen dat de politie te Sevilla de dichter Miguel de Nicolas en de schilder Augustin Ibarrola in hechtenis heeft genomen. De twee socialistische kunstenaars rijn over gebracht naar de gevangenis van Ca- rabanchel bij Madrid. De 38-jarige liberale Spaanse schrijver Ruiz Garcia is door de poli tie in Madrid aangehouden, omdat hij als journalist de te München gehou den bijeenkomst van leden van de Spaanse oppositie heeft bijgewoond. Twee andere leden van de opposi tie, Jose Luis Ruiz Navarro en Inigo Caverno, leden van de Spaanse af deling van de Vereniging voor Euro pese samenwerking" zijn naar een van de Canarische eilanden overge bracht. Een advocaat uit Bilbao, Isidro In fantes, die liberale opvattingen heeft en deel nam aan de bijeenkomst in München is vrijdagavond gearres teerd. Zeven studenten zijn in Barcelona tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot drie jaar, veroor deeld omdat zij op tien mei j.l. had den betoogd ten gunste van de sta kers. Onder hen bevond zie' een vrouw, die zes maanden kreeg. Een achtste beklaagde werd vrijgespro ken. Een aantal personen heeft ver der asiel gezocht in Zuidamerikaanse ambassades. Onder hen is de rechts geleerde Ignacio Fernandez de Cas tro die doorgaat voor de theoreticus van het volksbevrijdingsfront, een uiterst linkse beweging. REDE VAN FRANCO Generaal Franco heeft zaterdag avond in een rede tot een menigte van naar schatting 200.000 mensen in Valencia een aanval gedaan op de internationale pers. Volgens hem is „Het geval-Spanje er een duidelijk voorbeeld van, hoe mensen kunnen worden, bedrogen". „Indien er een vrije pers bestond, zou zij in handen zjjn van een minderheid van miljo nairs. De persvrijheid is geschiedenis geworden". Het Spaanse staatshoofd was kort tevoren in Valencia aangekamen voor zijn eerste bezoek aan de provincie sinds zijn land als gevolg van stakin gen en acties van de oppositie weer op de voorpagina's van de internatio nale pers is gekomen. De Spaanse leider betoogde dat zijn bewind 't land na een eeuw van wan- ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor ƒ30.- en ƒ40.- of het aller beste van 200.- en 300.-? v. d. WATER, Haarl^traat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Lage temperaturen Bij Ierland was vanmorgen een actieve depressie aangekomen, die in noordoostelijke richting koerste. Aan de voorkant van de depressie drong warmere lucht uit Frankrijk naar het noorden op. Aan de achterkant an de storing stroomt evenwel weer koelere lucht in de richting van het vaste land. De temperaturen in ons land zul len dan ook morgen lager zijn dan vandaag. Het binnenstromen van de koelere lucht zal aanleiding geven tot veel bewolking en enige regen Een randstoring aan de achterzijde van de depressie zal later een krach tige zuidwestelijke wind veroorzaken waarmede onstabiele lucht wordt aan gevoerd waarin enkele oplaringen maar waarschijnlijk ook enkele bui en zullen voorkomen. Zon- en maanstanden 19 Juni: zon op 04.19, onder 21.03; maan op 22.13, onder 05.46. Hoogwaterstanden 19 Juni: v.m. 4.07; n.m. 16.36. KORRELTJE Vele mensen danken hun gerust geweten aan hun slecht geheugen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1