Bedrijfsvuil bij Leidse groente-veiling zal geruimd worden Raadsagenda NIEUWE MOBILOFOON VOOR BRANDWEER EN E.H.D. Burgemeester M. P. v. d. Weijden stelde waterzuiveringsinstallatie in gebruik Jeugd van Roelofarendsveen nam afscheid van pastoor Schoenmaker WOENSDAG 13 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Aankoop voorgesteld van speciale vuilnisauto met „containers" Reeds erder is medegedeeld, dat de bij gem. reinigingsdienst in ge bruik zijn de roltrommelvuilnisauto's van het fabrikaat Faun in een zoda nige staat verkeren, dat het noodza kelijk is deze voertuigen geleidelijk te vervangen. Hiermede is het vorige jaar een aanvang gemaakt door de aankoop van één Kliko-draaitrom- melvuilnisauto. Voor het goed func tioneren van de vuilnisophaaldienst is het gewenst thans tot aanschaffing van twee vuilnisauto's van hetzelf de type over te gaan. De prijs van één Kliko-vuilnisauto bedraagt 47.500, zodat een totale uitgave van 95.000 nodig is. Voorts delen wij u mede, dat het tot nu toe niet mogelijk is gebleken voor de afvoer van het bedrijfsvuil van het terrein van de Coöperatieve Groenten- Fruit- en Bloembollen vei lingvereniging „Leiden en Omstre- De gemeenteraad van Leiden, komt op maandag 18 juni a.s. 's middags om twee uur bijeen. Behandeld wordt o.a. Beëdiging dr. J. van der Poel als loco-secretaris; benoeming directeur Dienst So ciale Zaken; aanwijzing conrector Rembrandt- lyceum; benoeming tijdelijk leraar geschie denis en tijdelijk lerares Nederlandse taal en letterkunde aan het Rem- brandt-lyceum en van een tijdelijk lerares tekenen aan de hogere bur gerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afd. middelbare meisjes school; benoeming onderwijzeres Dr. van Voorthuysenschool (school voor b.l.o. aan de Marnixstraat) voorstel inzake opheffing Duiven- bodeschool (openbare school voor ge woon lager onderwijs aan de Duiven- bodestraat) voorstel inzake overplaatsing van een drietal leerkrachten van de Dui- venbodeschool naar de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Johan Wagenaarlaan; voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mej. M. Kremer als onderwijzeres aan de Du Rieuschool (school voor g.l.o. aan de Du Rieu- straat) en aan de heer J. Schalks als onderwijzer aan de Plesmanschool (school voor u.l.o. aan de Plesman- laan) voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan pastoor G. W. Lem mers als leraar godsdienstonderwijs aan de gemeentelijke bedrijfstechni- sche school; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor bouw berg- loods op het tennispark Roomburg; idem voor verbetering openbare verlichting Hoge Morsweg tussen de Herman Costerstraat en de spoor weg overgang; voorstel inzake het vaststellen van een bijzondere voorgevelrooilijn voor een terrein aan de Lindestraat; voorstel inzake het vaststellen van een partieel uitbreidingsplan „Lei- den-noord VIb 1962"; voorstel inzake verhoging van het beschikbaar gestelde krediet Voor demping resterende gedeelte van het Levendaal c.a., mede in verband met de bouw van een nieuwe Groenebrug; voorstel inzake het uit het Grond bedrijf nemen van de watermolen, staande in de Kikkerpolder; voorstel inzake het in eigendom overdragen van de toren van de Lo- dewijkskerk aan de parochie van de H. Lodewijk; voorstel inzake onbewoonbaar ver klaring van de woningen Emmastr. 4 en 6, Koolgracht 10 en Langegracht 145 en 149; voorstel inzake de bouw van 104 woningen aan de Willem de Zwijger laan, hoek Koningstraat; voorstel inzake wijziging van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1961; voorstel inzake wijziging begroting gemeente en begroting Gemeentelij ke Werkplaats dienstjaar 1962; voorstel inzake het verlenen van een krediet in rekening-courant bij de dienst voor Kasbeheer en Kre dietwezen aan de Stichting tot behar tiging van de belangen van verzor ging behoevende bejaarden te Lei den; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aankoop van twee stationcars met toebehoren ten behoeve van de politie; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de vervan ging van de radio-apparatuur bij de Brandweer en de Eerste Hulp Dienst; voorstel inzake 't beschikbaar stel len van gelden voor aankoop van 2 vuilnisauto's en een vrachtauto met containers, ten behoeve van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor levering en plaatsing installatie ten behoeve van watervoorziening wasserij en ketel huis Psychiatrische Inrichtingen „En degeest" c.a.; voorstel inzake het gesloten ver klaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee van de Weddesteeg in de richting Galgewater en van Galgewater in de richting Kort Rapenburg; a. preadvies op het verzoek van mr. M. Teekens c.s. om van de voor gestelde geslotenverklaring voor de Haarlemmerstraat uit te zonderen het verkeer met rijwielen en rijwie len met hulpmotor; b. voorstel inzake het nemen van verkeersmaatregelen in de Haarlem^ merstraat. ken" g.a. aan de Veilingkade een be vredigende regeling te treffen. De vereniging heeft vanwege de opeen hoping van het van de detaillisten afkomstige bedrijfsvuil op haar ter rein ter plaatse een stortverbod moe ten afkondigen. Tengevolge hiervan is de situatie thans zo, dat de klein handelaren hun bedrijfsafval bij het grossierscentrum aan de Roosevelt- straat storten. Hiertegen bestaat bij de grossiers evenwel bezwaar. Ver der is gebleken, dat 'n regeling, waar bij het bedrijfsafval rechtstreeks bij de kleinhandelaren wordt opgehaald, vanwege de daaraan verbonden kos ten bezwaar ontmoet. De vereniging heeft een oplossing voorgesteld in die zin, dat het bedrijfsafval zou worden verbrand. Hieraan hebben B. en W. geen medewerking kunnen verlenen, omdat het gebruik van het gewenste verbrandingsapparaat hinder van rook en roet voor omwonenden zou veroorzaken en het apparaat niet ge schikt is voor de verbranding van grote hoeveelheden afval. B. en W. zijn van mening, dat een alleszins aanvaardbare oplossing kan worden verkregen door de aanschaf fing van een speciale vuilnisvracht auto van het fabrikaat Netam, met bijbehorende grote- vuilnisbakken z.g. containers welke door middel van een hydraulisch hefsysteem op het chassis van de auto kunnen wor den geplaatst. De containers hebben een inhoud van 5 kubieke meter. Het ligt in het voornemen op het veiling terrein een container te plaatsen en deze regelmatig op de vuilstortplaats in Noord wijk te ledigen. Aangezien er van kan worden uitgegaan, dat voor het afvoeren van vuilnis, af komstig van fabrieken, sloopwerken e.d., eveneens voldoende belangstel ling voor het gebruik van containers zal bestaan, terwijl deze voorts ten behoeve van de woensdagse- en za terdagse markt, alsmede bij de uit voering van baggerwerken kunnen worden gebruikt, menen wij, dat het aanbeveling verdient tot de aankoop van 14 bijbehorende containers over te gaan, met dien verstande, dat met een gering aantal wordt begonnen en dit aantal naar- gebleken be hoefte zal worden uitgebreid. B. en W. verwachten, dat door het beschikbaar stellen van de containers in vele gevallen een efficiënte vuil afvoer zal kunnen worden bevorderd, hetgeen er toe kan bijdrage, dat de verontreiniging van de stad wordt tegengegaan. De prijs van de Netam-vrachtauto bedraagt 35.520,terwijl de con tainers een uitgave van 2.000, per stuk vergen. Met de aankoop van de auto met toebehoren is derhalve in totaal een uitgave gemoeid van rond 64.000,—. In verband met het in het bedrijf stellen van de vrachtauto met con tainers is het nodig in de verordening, regelende de vergoedingen voor het ophalen van vuilnis en het ledigen van beerputten, een tarief op te ne- nemen voor het gebruik daarvan. De heer S. Hermes in de Amsterdamse Missetstraat heeft in zijn vrije tijd een fraai motorjacht gebouwd, dat zaterdagochtend onder het oog van veel belangstellende buren het raam werd uitgetakeld. NIEUWKOOP De betrouwbaarheid van de mobi lofooninstallatie van de Brandweer is de afgelopen jaren sterk vermin derd. Een gevolg hiervan is, dat re gelmatig delen van de apparatuur dienen te worden vernieuwd. Reeds in het bij raadsbesluit van 7 novem ber 1960 beschikbaar gestelde krediet voor de aankoop van nieuw brand- blusmateriaal was een bedrag van 4.000.begrepen voor de aankoop en inbouw van één nieuwe mobiele mobilofoonpost. Leveringsmoeilijkheden bij de Ne derlandse firma die deze apparatuur vervaardigt, zijn er oorzaak van, dat de opdracht tot levering tot heden niet is uitgevoerd, Daar gebleken is dat op levering binnen redelijke ter mijn niet kan worden gerekend, is deze opdracht ingetrokken. Inmid dels is vervanging van verscheidene onderdelen van de installatie drin gend noodzakelijk geworden. Daar komt nog bij, dat de PTT heeft laten weten, dat ingevolge een beslissing van de Nationale Frequentie Com missie de frequentie op de 80 Mc band, die thans voor de brandweer- mobilofoondiensten in gebruik is, uiterlijk eind 1965 moet worden ver laten. De Politieverbindingsdienst, die bij aankoop van deze installaties ge woonlijk adviseert en bemiddelt, heeft medegedeeld, dat de thans in gebruik zijnde verouderde installatie niet zodanig kan worden veranderd, dat zij ook op de nieuw toegewezen 160 Mc band kan worden gebruikt. Teneinde onnodige kosten in 1965 te voorkomen adviseert de genoemde dienst reeds nu de gehele apparatuur te vernieuwen en oVer te gaan tot aanschaffing van een installatie van het Deense merk „Storno". Deze ap paratuur is bij diverse politiekorpsen in gebruik, blijkt geheel te voldoen en kan binnen redelijke tijd worden geleverd. De aankoop van een dergelijke- in stallatie béstaande uit 1 vaste post, 6 mobiele posten en 2 mobiele ont vangers ten behoeve van de brand- OPHEFFING OPENBARE LAGERE SCHOOL DUIVENBODESTRAAT Als gevolg van de geleidelijke ont volking van de binnenstad en de groei van de buitenwijken neemt het aantal leerlingen van de lagere scho len in de binnenstad af. Een aantal scholen voor gewoon lager onder wijs, zowel openbare als bijzondere, moest in de loop der jaren wegens daling van het aantal leerlingen wor den opgeheven. Thans maakt de ge ringe aangifte van nieuwe lerlingen voor de openbare lagere school aan de Duivenbodestraat, „Duivenbode- school", het noodzakelijk tot ophef fing van deze school te besluiten. Het gemiddelde aantal leerlingen van deze school bedroeg over 1961 138 2/3. Dit aantal "ligt nog ruim schoots boven de grens van 100, be neden welke de gemeenteraad tot opheffing moet besluiten. Niettemin verdient het aanbeveling de school reeds met ingang van 1 augustus 1962 op te heffen. Het aantal leerlingen immers, be draagt thans 119, verdeeld over 6 leerjaren met 4 leerkrachten. Aan de school bestaat derhalve een com binatie van klassen. Zodanige com binatie is uit een onderwijskundig oogpunt ongewenst en moet zo mo gelijk worden voorkomen. Voorts heeft de in hetzelfde gebouw gehuis veste openbare lagere school, de „Drie Oktoberschool", thans een leerlingenaantal beneden 211. Dit be tekent, dat voor deze school met in gang van het nieuwe kalenderjaar- slechts voor 5 leerkrachten rijksver goeding zal worden verleend; de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is zelfs bevoegd dit reeds met ingang van het aanstaande schooljaar te doen ingaan. Ook hier zullen dan klassen gecombineerd moeten worden. Samenvoeging van twee kleine scholen tot één school is naar ons oordeel hier de juiste -oplossing. Bij opheffing van de Duivenbodeschool kunnen de leerlingen worden over geplaatst naar de Drie Oktoberschool. weer-commandovoering zal een be drag van 27.000.vergen. Daar 2 mobiele posten bestemd zijn voor de bij de brandweer gestatio neerde EHD-auto's van de Gemeen telijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst zal van het beschikbaar te stellen krediet een bedrag van 8.900.ten laste van deze dienst dienen te worden gebracht. ONBEWOONBAAR VERKLAREN VAN WONINGEN Op 17 augustus 1959 is besloten tot onbewoonbaarverklaring van een aantal woningen aan de Sint Joris- steeg en omgeving, welke zijn betrok ken bij de uitvoering van de eerste fase van de noord-zuid verbinding Levendaal-Hooigracht - Marnixstraat. Intussen verkeren ook vele percelen in het gebied van het noordelijke tracé-gedeelte, tussen de Haarlem merstraat en de Marnixstraat, in 'n slephte toestand. Een aantal van deze percelen zal, ten behoeve van de rea lisering van dit gedeelte van de weg verbinding, moeten worden afgebro ken. Voorzover zij niet reeds eerder door de gemeente zijn aangekocht, zijn zij begrepen in het vastgestelde onteigeningsplan. Enkele andere percelen in dit ge bied komen evenzeer in aanmerking om binnenkort te worden ontruimd, doch vallen niet onder evenbedoeld onteigeningsplan, daar zij buiten het tracé zijn gelegen. Het betreft hier de woningen Emmastraat 4 en 6, Koolgracht 10 en Langegracht 145 en 149, welke niet door het aanbren gen van verbeteringen in bewoon bare staat kunnen worden gebracht. De termijn van ontruiming ware voor de woningen Emmastraat 4 en 6 en Langegracht 145 en 149 te stellen op zes maanden. Aangezien de wo ning Koolgracht 10 onbewoond is, kan voor deze woning de termijn worden gesteld op één maand. VERKEERSMAATREGELEN WEDDESTEEG EN GALGEWATER De afsluiting van de Valkensteeg voor het openbare verkeer heeft er toe geleid, dat het verkeer in de Weddesteeg is toegenomen. Tenge volge hiervan doen zich thans in de ze smalle straat, welke veelvuldig wordt bereden door vrachtauto's, regelmatig verkeersmoeilijkheden voor. In deze situatie kan verbetering worden gebracht door voor de Wed desteeg éénrichtingverkeer in te voe ren. Het is gewenst het verkeer te leiden in de richting van het Noord einde, en wel zodanig, dat deze laatste weg alleen rechtsaf mag wor den ingereden. Door deze regeling zullen gevaarlijke situaties op het Noordeinde zo veel mogelijk worden voorkomen. Het voor de Weddesteeg voorge stelde éénrichtingverkeer zal tot ge volg hebben, dat het Galgewater al leen van het Kort Rapenburg af te bereiken zal zijn. Teneinde het keren van voertuigen op deze weg tegen te gaan, verdient het onzes inziens aanbeveling voor het Galgewater éénrichtingverkeer in te voeren ih de richting van de Weddesteeg. Hier aan is tevens het voordeel verbonden, dat van het Galgewater geen ver keer meer op het drukke Kort Ra penburg kan komen. De Verkeerscommissie kan zich verenigen met het invoeren van één richtingverkeer in de Weddesteeg en op het Galgewater, met dien ver stande. dat de grootst mogelijke min derheid er de voorkeur aan geeft om het verkeer te laten rijden in de richting van het Galgewater, resp. het Kort Rapenburg. BOSKOOP Aanleg algemene begraafplaats. Door de N.V. Grontmij te Rijswijk is namens het gemeentebestuur het uitbreiden van de algemene begraaf plaats onderhands aanbesteed. De twee laagste inschrijvers waren de firma N.V. Verhaar te Lisse voor f 417.(K)0 en N.V. Hillen en Roosen te Amsterdam voor 415.100. De gun ning is nog aangehouden. VERBOUWEN WINKELPAND BOTERMARKT 18 GEGUND Het architectenbureau J. Gidding te Schiedam heeft namens de firma Grondheid v/h B. Rippe het verbou wen van het winkelpand Botermarkt 18 opgedragen aan de firma H. Kors- wagen en Zn. te Leiden. COLLECTANTEN GEVRAAGD Voor de collecte ten bate van de Stichting „Vakantiebezigheden", die zaterdag a.s. zal worden gehouden, heeft het comité nog enkeje collec tanten nodig. Zij, die zich daartoe be schikbaar willen stellen, worden ver zocht zich op te geven bij de heer Van Adrichem,. Roodenburgerstraat 53. DERDE PAX CHRISTI-TOCHT MET 1000 DEELNEMERS 16 en 17 juni zal voor de derde maal de Voettocht Amsterdam wor den gehouden, georganiseerd door de Pax Christibeweging Nederland. Voor deze voettocht bestaat een groeiende belangstelling: in 1958 tel de men 500 deelnemers, nu het dub bele aantal. De groepen 1 en 2 waarin de deel nemers zijn ingedeeld, komen zater dag 16 juni resp. om 2 en 3 uur op het Begijnhof in Amsterdam tesa- men voor de openingsplechtigheid, waarna zij per bus naar Weesp en Weesperkarspel worden gebracht. Vanuit deze plaatsen begint éi voettocht naar Nederhorst den Berg en Loenersloot. Overnachting ge schiedt op primitieve wijze cp de vloeren van scholen of op stro in schuren. Zondagmorgen vertrekken belde groepen na het zingen van de Lau den naar Laren waar Mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, in de St. Jansbaseliek de sluitings mis zal opdragen. Voor onderweg heeft Pax Christi de deelnemers het gespreksthema „Geweten en Verantwoordelijkheid" meegegeven. Aan de tocht nemen studenten van Door het omdraaien van de hoofd schakeling, waardoor de horstel in het zuurstofhassin in beweging werd gebracht, heeft burgemeester M. P. van der Weijden gistermiddag de in het nieuwbouwplan West gebouwde zuiveringsinstallatie voor afvalwater officieel in gebruik gesteld. Het gezelschap, waarbij behalve burgemeester en de beide wethou ders A. Bloos en E. H. van Dam, ook aanwezig waren prof. dr. Baars en dr. Pasveer van de Gezondheidskun- dige dienst van het TNO, alsmede de leveranciers van de mechanische on derdelen en de nazuiveringstank de heren Spaans en Van Bodegom en de heer Brooshooft, directeur van de N.V. Lugdunum, kwam eerst samen in het oude raadhuis, waar burge meester v. d. Weijden hen welkom heette en in bijzonder het woord richtte tot de heren van het bestuur van de polder Nieuwkoop, omdat met het tot stand komen van deze instal latie het wrijvingspunt tussen ge meente en Polderbestuur uit de weg is geruimd. GOEDKOPE UITVOERING De gemeente-architect, de heer A. Buijs, richtte zich hierna tot het ge zelschap en sprak er zijn blijdschap over uit, dat men met de bouw van dit z.g. verbeterde Pasveer-systeem over een bijzonder goede zuiverings installatie is komen te beschikken. Wat echter meer zegt is, dat deze in stallatie, welke toereikend is voor 2000 inwoners en in eigen beheer is uitgevoerd, is klaargekomen voor 'n uitzonderlijk laag bedrag van 38.000 gulden met nog enige reserve voor taludbekleding eet. en dit komt op plm. 20 per inwoner, terwijl men normaal voor de bouw» van deze in stallatie rekent op een kostencijfer van 30 tot ƒ40 per inwoner, terwijl de traditionele waterzuiveringsin- universiteiten, hogescholen en groot seminaries deel, onderwijzers, ver pleegsters en maatschappelijk werk sters. Een groot percentage is tevëns afkomstig uit andere beroepen, zon der middelbare schoolopleiding. Het wordt de deelnemers niet ge makkelijk gemaakt. Voor eten en drinken tijdens de tocht dient men zelf te zorgen, nachtrust „geniet" men op een harde vloer. Voor ver dere inlichtingen wende men zich tot de Pax Christibeweging Eemnes- serweg 19 te Laren (NH). spraak als cadeau een kist sigaren overhandigden. De kabouters en gid sen gaven een leuk samenspel te zien in zang en dans rondom de totem paal. De kabouters gaven als ge schenk een pindastel en de gidsen borrelglaasjes. Hierna trad de jeugd- band „De Jonge Parel" voor het voet licht,waarbij door de Treffers-junio ren in een geestige voordracht pas toor een stel van de jubileum bier glazen en enkele flesjes bier werd aangeboden. De KJB had „Dorus" afgevaardigd om hulde te brengen aan de scheidende herder. Als tast bare hulde ging dit vergezeld van een liter oude klare. „De Jonge Pa rel" bracht hierna nog een gewaar deerd muzikaal programma, alsmede een voordracht en namens hen kreeg pastoor een fles cognac. Een trompet solo van Loek Koek besloot het pro gramma, waarij de gehele jeugd hem luidruchtig bijviel toen hij het „Lang zal hij leven" inzette. In zijn dankwoord zei pastoor Schoenmaker, dat hij verrast was ge weest door deze ontzettende leuke avond. „Ik ben blij dat ik in de Veen blijf en ik hoop jullie dan ook nog vele malen te zien." Hierna mocht pastoor nog een cadeau in ontvangst nemen nl. een prachtige tas, bestemd voor zijn huishoudster, mej. Dina, die evenals de rustende pastoor haar intrek neemt in huize Jacobus". Voorafgegaan door de Rakkers, gidsen en kabouters werd pastoor hierna naar de pastorie teruggeleid. In de met bloemen en guirlandes versierde Pancratiuszaal was de jeugd van Roelofarendsveen, verte genwoordigd door kabouters en gid sen, Rakkers, de KJB, Treffers-junio ren en de jeugdband van de teen agers „De Jonge Parel", bijeengeko men om pastoor Th. Schoenmaker een afscheidsavond aan te bieden. Geen avond van weemoed en gevoe lige woorden, maar met blijmoedig heid de jeugd eigen werd pas toor een feestelijk onthaal geboden. Met applaus begroet maakte de pastoor zijn entree, waarna de „chef de réception" in jacquet Jacq. de Prie pastoornamens de jeugd be groette. Deze sprak tevens de ver bindende teksten in het geheel op rijm door pater Schreuder en mej. Cl. Koek opgestelde programma. Allereerst was het woord aan de aalmoezenier, pater Schreuder. „Ge durende uw pastoraat in de Veen hebt u, pastoor Schoenmaker, altijd gebeden en gewerkt voor de jeugd. Daarom wil deze zelfde jeugd u he denavond een avond van zichzelf aanbieden, welke begint met aanbie ding van een cadeau." En dit bleek een zeer origineel cadeau te zijn, nl. een luxe uitgaaf van een inmaak- vaatje, zoals deze in de plaatselijke conservenindustrie gebruikt worden, en dat een inderdaad zeer originele huisbar bleek te zijn. Vervolgens traden de Rakkers aan, die na een zanghulde en samen- stallaties voor 3500 inw. zelfs bijna 200.000 vergen! Dit kunnen we dus, niet alleen wat de uitvoering maar ook wat de geringe kosten betreft, gerust een primeur voor de Rijnstreek noemen. De belangstelling van de zijde van vele gemeentebesturen is dan ook de laatste maanden bijzon der groot geweest. Een beetje ondeu gend voegde de heer Buijs hieraan toe, dat men nu aan Ged. Staten maar moest verzoeken om voor het nu „verdiende" geld maar een nieuw gymnastieklokaal te bouwen, waar aan eveneens een zeer grote behoefte is! Met de bouw van de installatie is naar eenvoud gestreefd, maar de werking moest voor 100% goed zijn. Er had nog wel voor een tienduizend gulden luke bij gekund, maar hier mee zou de werking van de instal latie niet verbeterd zijn. De heer Buijs bracht dank aan de leveranciers van de verschillende onderdelen en ver der aan de heer Brooshooft voor de welwillende medewerking van Lug dunum, die op zulk een vlotte wijze voor aanleg van de hoofdkabel zorgde. Dr. Pasveer, de ontwerper van het systeem, gaf hierna een uiteenzetting van de technische bijzonderheden en de werking van het systeem. Het gezelschap ging hierna naar de nieuwbouw oost waar, juist ach ter het voormalige station langs de Tochtsloot, de installatie is gebouwd. Het geheel is passend aan het land schap gemaakt en valt nauwelijks op. Ijïet systeem komt hierop neer, dat het afvalwater van de huizen in plan oost via de riolering in een grote tank komt, vanwaar dit in een cir cuit komt, waar een metersbrede ro terende borstel zuurstof aan het wa ter toevoegd, hetgeen een bacteriën- dodende invloed op het water heeft Daarna komt dit zuurstofrijke water in een nabezinkingstank, waarna het water weer in een sloot wordt ge loosd. Het teveel aan bezinking, de z.g. slib kan vervolgens uit de tank worden verwijderd en in droogbed- den op een terrein worden opgesla gen. Deze - reukloze - substantie vormt dan tenslotte in gedroogde toestand een prima compost voor de bemesting van de plantsoenen. Voor lopig is alleen het plan oost op de zuivering aangesloten. In augustus zal, wanneer de werkzaamheden van verbetering van 't kruispunt Nieuw- veenseweg-provinciale weg aanvan gen een duiker onder de Nieuw- veenseweg worden gelegd, waardoor dan ook de sloten van de nieuwbouw langs de provinciale weg aangeslo ten kunnen worden. De mechanische en biologische zuivering van het wa ter is zodanig volkomen, dat het ge zuiverde water beter van kwaliteit is dan dat van het met de traditio neel zuiverende installaties. De voorzitter van de polder Nieuw koop, de heer B. Plomp, bracht het gemeentebestuur dan ook dank voor het totstandkomen van de installa tie. Vele ingelanden, die de laatste jaren herhaaldelijk klaagden over de vergaande verontreiniging van het polderwater, kunnen nu gerust zijn. De klachten zullen nu niet meer ge hoord worden. Na de openstelling begaf het ge zelschap zich naar Paviljoen „Pias- zicht" van waaruit met een rond vaart over de spiegelgladde plassen maakte. BRUG OVER DE MAAS BIJ WESSEM Rijkswaterstaat heeft aan de firma Van Hattum en Blankevoort te Be verwijk opdracht verstrekt tot het bouwen van een brug over de Maas bij Wessem. Bij de inschrijving was de firma Van Hattum en Blankevoort de laagste met een bedrag van 8.250.000. De brug zal bestaan uit een door gaande bovenbouw van voorgespan nen beton met een totale lengte van 506 meter onderverdeeld in zeven overspanningen met een lengte van resp.; 60, 100, 62, 62, 62, 100 en 60 meter. Het rijdek van de brug zal ge vormd worden door 2 hoofdrijbanen van elk 8,25 meter breed en een pa rallelweg gescheiden door verhoogde tussenbermen. Met de bouw zal zo spoedig mogelijk worden begonnen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9