17 juni Huren gaan met 1 september een sprong omhoog Chefarine .4" WOENSDAG 13 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT Misverstand tussen prins Bernhard en de lieer Lunshof opgehelderd NA AANGENAAM ONDERHOUD De hoofdredacteur van „Elseviers Weekblad", de heer H. A. Lunshof, is gisteren door prins Bernhard ont vangen op paleis Soestdijk. Tijdens het gesprek tussen de prins en de heer Lunshof is gebleken, dat, zoals de prins de heer Lunshof heeft ge machtigd mee te delen, de aanvan kelijke indruk, die prins Bernhard had over een door hem gewraakte passage in een artikel in Elsevier van 26 mei, onjuist was. De heer Lunshof zei dit gisteravond in het NTS-journaal. De heer Lunshof, die verklaarde, dat het onderhoud met prins Bern hard bijzonder aangenaam was ge weest, heeft de prins ervan kunnen overtuigen, dat hij er in de verste verte niet aan heeft gedacht deze in het geding te brengen in het bewus te artikel. Overigens kon de heer Lunshof de aanvankelijke misvatting van prins Bernhard wel begrijpen. Met het onderhoud op Soestdijk is het misverstand uit de weg geruimd, zo zei de heer Lunshof nog. Het secretariaat van de prins deelt het volgende mede: „Na het onderhoud dat Zijne Ko ninklijke Hoogheid dinsdagavond met de heer Lunshof, hoofdredacteur van Elseviers Weekblad over de strek king van een door deze geschreven artikel heeft gehad, is de prins van mening, dat de heer Lunshof het be treffende artikel in diens blad ten Kamerlid Th. Koersen plotseling overleden Onwel geworden in gebouw der Kamer Gisteren, aan het einde van de middag, nadat hij het grootste gedeel te van de openbare vergadering van de Tweede Kamer had bijgewoond, is plotseling in Den Haag overleden de heer Th. D. J. M. Koersen, lid van de Tweede Kamer voor de Ka tholieke Volkspartij. De heer Koersen bevond zich om streeks hadf zes met zijn fractie genoot dr. ir. C. J. van Meel in de leeszaal van het gebouw van" de Ka mer toen hij zich niet,wel begon te voelen. Hij zei tegen 'de heer Van Meel, dat hij zich niet goed voelde en deze riep onmiddellijk de hulp in van het Kamerlid J. H. Lamberts, huisarts te Rotterdam. Deze achtte directe overbrenging naar een zieken huis noodzakelijk. De heer Koersen is naar het ziekenhuis van St. Joan nes de Deo vervoerd en daar kort na aankomst overleden. Het plotseling heengaan van de heer Koersen, dat na afloop van de openbare vergadering van de Kamer bekend werd, maakte diepe indruk. Theodorus Dominicus Josephus Ma ria Koersen was 13 januari 1901 te Amsterdam geboren. Hij bezocht er de HBS, alsmede de handelsavond school en de rijksschool voor kunst nijverheid. De heer Koersen heeft zich door zelfstudie bekwaamd op sociaal en economisch gebied en door practisch werkzaam te zijn als jeugdleider bij het St. Franciscus Liefdewerk. Te vens was hij voorzitter van de Kath. Jonge Middenstand en voorzitter van de Kath. Jonge Werkgevers te Am sterdam. De heer Koersen werd na derhand voorzitter van de KVP-kies- kring in zijn geboortestad. De heer Koersen werd in juni 1946 gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Bekendheid alom verkreeg de heer Koersen door zijn veelomvattende arbeid als vice-voorzitter der parle mentaire enquêtecommissie. Later was hij voorzitter van de commissie militair aankoopbeleid (o.a. betrek king hebbend op de helmenaffaire). Tijdens de. bezetting is de heer Koersen, drukker-uitgever, op tal van wijzen illegaal werkzaam ge weest. Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. Aardappel op zijn retour „Het huidige hoge prijsniveau op de binnenlandse markt zal het aard- appelverbruik, dat als gevolg van een toenemend gebruik van andere voe dingsmiddelen voor de hoofdmaaltijd toch reeds op zijn retour is, op lange re termijn gezien stellig geen goed doen". Aldus het hoofdartikel in het zo juist verschenen mei-nummer van 't informatie-bulletin van de stichting Consumenten Contact orgaan. Het nuttig effect van de inspanning, die men zich getroost om via de stich ting propaganda consumptie-aardap pelen de aardappelenconsumptie te stimuleren - reeds jaren wordt een intensieve propaganda gevoerd waar mee belangrijke bedragen zijn ge moeid - zal hiervoor voor een groot deel te niet worden gedaan, aldus de ze stichting. „Voor het betrokken deel van het bedrijfsleven zou dit een belangrijke overweging kunnen zijn om tijdiger resp. doeltreffender ingrijpen te be vorderen, indien in de toekomst een herhaling van de gebeurtenissen van dit voorjaar dreigt". Betalen militairen op Voor de KRO-t.v. wordt donderdagavond het stuk „Ik herinner me mama" gespeeld van John van Druten in een inVOCrrechtCIl vertaling van Simon Vinkenoog. Regie: Frans 't Hoen, decors: Jan van der Does, kostuums: Dries Plak. Foto vJ. n.r.: Enny Meunier, Jan Hundling, Nelleke Knegtmans Eddy Habbema, Helga Spraje en Liesbeth Struppert. Qp gQ0(|0]*0i}? opzichte van hem te goeder trouw heeft geschreven. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft een verklaring van de heer Lunshof, dat hij noch de prins noch de Bil- derberg-groep in een verkeerd dag licht heeft willen stellen, als waar aanvaard. De heer Lunshof heeft toegegeven, dat hij zich in dit artikel uitgaan de van ten dele onjuiste informaties minder gelukkig heeft uitgedrukt, waardoor een verkeerde indruk bij de prins is gevestigd, hetgeen door de heer Lunshof bijzonder wordt be treurd. De prins heeft zijn opmerkingen ingetrokken en zijn verontschuldi gingen aan de heer Lunshof aange boden." ZET VADER IN DE MODE ^C/erft Feest voor duizend gebrekkige kinderen Ongeveer duizend gebrekkige kin deren die verpleegd worden in de Nederlandse poliocentra, zullen op uitnodiging van het Prinses Beatrix Poliofonds op 4 en 5 iuli de traditio- (Advertentie) nele „toogdagen" in Den Haag hou- De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot huurverhoging van 10 tot 12 procent aanvaard met 72 tegen 46 stemmen. Tegen waren de PvdA, de CPN, de PSP en de KVP-afgevaardigden Bogaers, Roolvink en mej. Knol. Deze huurverhoging zal niet ingaan met 1 juli, maar met 1 septem ber, omdat de Eerste Kamer de voorstellen niet tijdig meer kan behandelen. De drie KVP-afgevaardigden stemden voornamelijk tegen, omdat zij vreesden, dat door de huurverhoging nieuwe economische onevenwichtig heden in onze nationaal-economische politiek zouden opdoemen. Schoenpoetser met «j ine neus Madrid heeft zijn „mijnheer geluk" in de persoon van Juan Ferandez, een schoenpoetser op de Glorieta de Bilbao, die elke week in de „Quinielas", de Spaan se voetbaltoto tot winst komt. Hoewel Juan Fernandez slechts een keer een belangrijke som heeft gewonnen (250.000 peseta's 15.000 gulden) met alle 14 uit slagen goed, is zijn totale winsom reeds meer dan 300.000 peseta's. Fernandez speelt nog slechts en kele maanden in de voetbaltoto. Als hij dit jaar een flat kan ko pen, hoopt hij het volgend jaar zijn schoen poetskist aan de kant te zetten en zich te „installeren". Sinds zijn succes in de toto heeft hij over klandizie niet te klagen. Allen willen van Fernandez de sleutel weten, die voor hem de weg naar fortuin heeft vrijge maakt. Hij antwoordt steevast geen commentaren in kranten te lezen, vooral niet over voetbal. „Ik weet niets van voetbal, zelfs niet nu ik in de toto zoveel suc ces heb. Als ik alles vooraf had geweten, zou ik er echter veel eerder mee zijn begonnen", voeg de Fernandez er aan toe. Maar niemand is na al die gesprekken met Fernandez ook maar iets wij zer geworden. OOK VAN DE NIEUWSTE HUIZEN Bij de voortgezette besprekingen is vooral aandacht gewijd aan de stij ging van de bouw- en daarmede van de stichtingskosten. Minister Van Aartsen zegde toe, dit prijsverloop in het oog te houden, maar moest daar bij aantekenen, dat „een overspan nen bouwmarkt moeilijk tot verla ging leidt". De stijgende loonkosten De minister zei nadrukkelijk: „Als de bouwkosten verder stijgen, dan is de eerste vraag, of het programma van huurverhogingen (in 1962, 1964 en 1966 een verhoging van 10-12 pro cent) op den duur voldoende is. Mis schien zijn de percentages dan niét voldoende. Het zal afhangen van de economische en financiële situatie, of dan het programma moet worden verlengd of de percentages verhoogd. Met opzet wordt nu slechts beslist over een huurverhoging en staat het hele programma niet in de wet. „Ik ben overigens tegen het opvan gen van de verhoogde bouwkosten door subsidies, want dan blijft steeds de discrepantie tussen de feitelijke huren en de evenwichtshuren". Hij had het wetsontwerp eerder „een kleine stap naar de evenwichtshu ren" genoemd. Mr. Van Aartsen gaf toe, dat in het bouwbedrijf de produktiviteits- stijging lager is gebleven dan in an dere bedrijven. Hij wees erop, dat het bouwrijp maken van de gronden duurder is geworden. Sinds 1950, toen werd begonnen met huurverho gingen, is 54 van die verhogingen opgegaan in kostenstijging. „Hoewel dus de verhoging niet ten volle effec tief is, is er niet aan te ontkomen". De „windhandel in onroerend goed" achtte hij niet door de regering te beteugelen. De huurcompensatie De huurcompensatie werd toege licht door minister Veldkamp. Hij noemde die „eerder een overcompen satie", die de ruimte voor loonsver hogingen niet verkleint. „Op langere termijn gezien zou men kunnen zeg gen, dat van de thans doorgevoerde huurverhogingen een sanerende wer king in het vlak van de lonen, kosten en prijzen uitgaat, omdat een gerin ger bedrag aan de nog te verwerken huurverhoging boven onze economie blijft hangen". De minister van Sociale Zaken zei, dat van de werkgevers een uitdruk kelijke toezegging is ontvangen, dat de looncompensatie niet in de prijzen zal worden doorberekend. Hij stelde tenslotte een cotnpensa- tie-règéling voor de gepensioneerde ambtenaren beneden de 65 jaar in het uitzicht. Paard gestolen en naar slachthuis gebracht Een ex-circusknecht, een zekere J. de W., die vorige week met een vrachtrijder meelifte, heeft zich op slinkse wijze meester gemaakt van een paard, dat de vrachtrijder bij een boer in Haarlemmerliede had bezorgd. De vrachtrijder ging verschillende boeren in de Haarlemmermeer af om paarden af te leveren van een Utrechtse eigenaar. De dieren zou den tijdelijk op weiden verblijven. De ex-circusknecht wilde zo'n paard in handen krijgen. Toen hij van de vrachtrijder afscheid had genomen in Aerdenhout, beproefde hij aldaar bij een veehouder een paard los te krijgen met het smoesje, dat hij het dier nodig had voor het ploegen. De boer weigerde, maar betaalde wel een tientje aan „vervoerskosten". En kele dagen later dook De W. op in Haarlemmerliede, waar hij eerder 'n paard had afgegeven uit naam van de vrachtrijder en hij vertel de aan de veehouder C., dat hij van de Utrechtse eigenaar toestemming had om het paard te lenen. De boer stemde toe en sindsdien waren De W. en de bruine vosmerrie spoorloos. De rijkspolitie heeft de merrie terugge vonden ir het Beverwijkse slacht huis; het. paard was reeds geslacht. Een paardeslager had het dier van de dief gekocht. Van De W. ontbreekt nog ieder spoor. Autobanden doorgesneden In de nacht van zaterdag op zon dag hebben te Scheveningen onbe kenden de banden van 14 geparkeerd staande auto's doorgesneden. Het be troffen hier auto's van Nederlandse, Belgische, Duitse en Luxemburgse nationaliteit. De politie denkt dat hier sprake is van zuiver vandalisme. den. Voor de tiende maal zullen deze kinderen, onder wie ook een aantal spastici, in Scheveningen worden ontvangen. Woensdag 4 juli zullen de gehan dicapten worden onthaald op een lunch. Daarna zullen de kinderen 'n bezoek brengen aan de pier en des middags zullen ze een strandfeest mee maken. Het kindercircus ,,'t Kraaiennest" heeft zijn medewerking toegezegd, 's Avonds heeft in de Hout- rusthallen een jubileum-diner plaats. De tweede dag is er een autotocht langs de duinen en tenslotte een groot feest op de eekhoorn-rolhockey- baan waar een rolschaatsshow zal worden gebracht. Twee Britse soldaten wilden naar huis terug De Amsterdamse gemeentepolitie heeft gisteravond twee in Duitsland gelegerde Britse militairen aangehou den, die in de nacht van maandag op dinsdag met een jeep uit hun leger plaats in Bielefeld zijn gevlucht met het plan naar Engeland terug te ke ren. Bij hun aanhouding zeiden de 23-jarige soldaat Gerald Shaw uit Birmingham en de 20-jarige soldaat Lesley Patrick Griffin uit Leeds, dat zij Jiun verlofperiode hadden willen gebruiken .om vanuit Nederland via Italië naar Engeland te vluchten'. Vrijspraak van bankdirecteur blijft gehandhaafd De Hoge Raad heeft niet-ontvanke- lijk verklaard het cassatieberoep van de procureur-generaal bij het Hof te Amsterdam tegen 'n arrest van dit Hof waarbij vrijspraak is gevolgd ten aanzien van de gewezen onderdirec teur van de Amsterdamse Bank, Th. H„ die in eerste instantie wegens verduistering is veroordeeld door de Amsterdamse rechtbank. De procureur-generaal bij het Hof had tegen H. een gevangenisstraf van 15 maanden geëist. De ten laste gelegde verduistering hield verband met een kredietverlening aan de N.V. Socrates, die dit krediet nodig had in verband met de aankoop van het Scala-theater in Rotterdam voor 2.150.000.-. Het bleek, dat de debetpositie van deze N.V. bij de Amsterdamse Bank na deze kredietverlening ongedekt zou zijn. De Hoge Raad heeft een zuivere vrijspraak aanwezig geacht. Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Vier middelen in één tablet werken krachtiger xonder de maag van streek ie maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordeliga flacon 100 tabletten f 3.50 Radarfuik ving 2500 overtreders De Amsterdamse verkeerspolitie heeft tot eind mei de snelheid van ruim 166.000 voertuigen met behulp van radar gecontroleerd. In de 376 uren waarin de radarauto sinds 2 oktober van het vorig jaar binnen de bebouwde kom werd gebruikt, werden bijna 2500 processen verbaal wegens overschrijding van de maxi mum snelheid opgemaakt. Dit komt neer op ongeveer 7 pro cessen verbaal per werkuur. Commissaris H. Kessler van de Amsterdamse verkeerspolitie is over het effect van de radarauto bijzonder tevreden. Niet alleen kan een effi ciënter gebruik worden gemaakt van de beschikbare manschappen, maar bovendien biedt de snelheidscontrole met behulp van radar een veel gro tere nauwkeurigheid dan welk ander systeem ook. Er zijn in ons land thans twee radarauto's in gebruik. De rijkspoli tie heeft er ook een. Een aantal ge meentebesturen overweegt, volgens commissaris Kessler ook tot aanschaf van deze vrij dure auto over te gaan. De Amsterdamse verkeerspolitie verbaliseert pas wanneer het radar apparaat een snelheid van 55 kilo meter registreerd. Hoe feilloos het nieuwe Amster damse snelheidscontrolesysteem werkt, blijkt volgens de heer Kessler ook uit het feit, dat van de ruim 2500 geverbaliseerde automibilisten er slechts een geen genoegen nam met een schikking. Het Tweede-Kamerlid de heer J. Zwanikken (KVP) heeft aan de mi nister van defensie en aan de staats secretaris van binnenlandse zaken gevraagd of zij kunnen meedelen dat het juist is dat Nederlandse militai ren in Nederlands Nieuw-Guinea op hun vanuit Nederland toegezonden goederen invoerrechten moeten be talen en zo ja of de bewindslieden dan niet van oordeel zijn, dat hier aan onmiddellijk een einde moet ko men. Het Kamerlid vraagt de bewinds lieden of zij bereid zijn daartoe strekkende maatregelen op uiterst korte termijn te bevorderen. Bijna 1700 zebrazondaars op de (Amsterdamse) bon De karabijnbrigade van de Amster damse politie die sinds eind mei weer een verscherpte controle uitoefent op de naleving van de voetgangersover- steekbepalingen, heeft in 14 dagen bijna 1700 processen verbaal opge maakt. Het betrof nagenoeg uitslui tend voetgangers die de zebrabepa lingen negeerden. De actie zal nog enige tijd worden voortgezet. Amsterdam gaat ook experimente ren met de aanduiding van slecht zichtbare zebrapaden. Op de Amstel- veenseweg zal een zebrapad worden gemaakt van wit en zwart gekleurde polyesterplaten. Amsterdam telt nu ongeveer 750 zebrapaden. Paard nam autohindernis De 42-jarige Rotterdamse verte genwoordiger C. J. Rozeboom kan aan zijn klanten met een zuur-zoet lachje gaan vertellen, dat zijn auto gistermorgen op een wel heel bij zondere manier deuken en krassen heeft gekregen. Een op hol geslagen rijpaard zorgde daarvoor, toen het in een wilde ren bij het oversteken van de plaszoom de auto op zijn weg vond. De vertegenwoordiger die het paard zag aankomen remde krachtig om een botsing te voorkomen, maar het paard zag een andere oplossing: het beest zette zich af voor een ge weldige sprong over de auto De hindernis bleek echter te hoog want het paard sloeg met de voor benen tegen de zijkant van de auto waar nog al wat schade werd aan gericht. Het paard werd bij de mislukte sprong niet gewond, want het kwam in voortreffelijke conditie terug in de manege. Huurverhoging 10,11 en 12 percent naar gelang gemeente-klasse De huurverhoging zal voor vrijwel alle woningwet- en premiewoningen gelden en wisselt van 10 tot 12 pro cent naar gelang de gemeenteklasse, waarin het huurhuis staat. In eersteklas gemeenten zal met in gang van september 10 pet. meer huur moeten worden betaald, in een tweede- of derde-klas gemeente is de verhoging elf procent en zij die in een vierde- of vijfde-klas gemeente him huurhuis hebben staan, moeten twaalf procent meer op tafel leggen. Het is de bedoeling, dat in 1964 en in 1966 de huren nogmaals met de zelfde percentages worden verhoogd. Daarover moet het parlement te zij ner tijd nog beslissen. Om de verhogingen op te vangen zal de huurcompensatie met ander half procent met een minimum van 2,25 gulden per week stijgen. De uitkeringen ingevolge de a.o.w. en de a.w.w. gaan voor gehuwden met 84 gulden en voor ongehuwden met 76 gulden omhoog. De kinder bijslag wordt verhoogd met één cent per dag voor de eerste drie kinderen en met twee cent voor de overige spruiten. Vijftig Nederlandse tweelingen, vijfentwintig Duitse en een Belgische tweeling hebben het Pinksterweekeinde deelgenomen aan een internationaal tweelingen-congres, dat door de Ned. Vereniging van Tweelingen werd gehouden in Groesbeek bij Nijmegen. Het was het derde congres op internationaal niveau. Tijdens het congres is van Nederlandse zijde het initiatief aangekondigd om te komen tot een Europese broederschap van meerlin gen. Van Duitse zijde werd deze suggestie hartelijk gesteund. In Nederland zijn thans 125.000 meerlingen. Dat betekent, dat een op de zeventig geboorten een meerling betreft. Op de foto zien we een overzicht van de groep tijdens de opening: als twee druppels water leken ze op elkaar zelfs de tafeltjes op het terrass... ,T

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7