S)e CcidóeSoii^cmt Voelhorens in overleg over Nieuw Guinea? IS MARTIN BORMANN NOG IN LEVEN? WOENSDAG 13 JUNI 1962 62e JAARGANG No. 15.650 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteui L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ALLE HUREN VLIEGEN Telet. a 9 35 Bed 2001 S. 25991- Advert. 2 0 8 2 6- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 a.) Giro 10.30.03 Abonn. I 0,65 p w., t 2,80 p. mnd., J 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 In verband met het verschil in in terpretatie van het plan-Bunker schijnt er in New York enig overleg gaande te zijn achter de schermen, naar de corr. van de Tel. aan zijn blad bericht, die dit uitsteken van de voelhorens een indirecte dialoog noemt tussen Nederland en Indone sië. Bij een eventueel gesprek zouden beide partijen het plan-Bunker als basis aanvaarden, terwijl Indonesië het als „a priori aanvaard" be schouwt. Het was in dit verband, dat de Indonesische ambassadeur Soe- kardjo gisteren een bezoek bracht aan Oe Thant. Ook het bezoek van mr. C. W. A. Schürmann aan Oe Thants medewerker Narasimhan houdt hiermee verband. NOG STEEDS DREIGEMENTEN Een Indonesische afgevaardigde zei dinsdag op de conferentie van de in ternationale arbeidsorganisatie te Ge- nève dat alle vooruitstrevende krach ten in Indonesië „verenigd worden in een krachtig lichaam om het hoofd te bieden aan de halsstarrige houding van de Nederlandse kolonialisten in West-Irian". De afgevaardigde, me vrouw Setiati Surasto, zei dat „de strijd voor de bevrijding van West- Irian" een principiële strijd is „om een maatschappij zonder kolonialis me en zonder koloniale uitbuiting van arbeiders en mensen te scheppen". De Indonesische regering zal haar toevlucht nemen tot „andere midde len" indien de „bevrijding van West- Irian" niet langs vredelievende weg bereikt kan worden, vervolgde zij. Deze situatie is volgens haar een be langrijke fase in de strijd van de In donesische arbeiders en het Indone sische volk om een hogere levens standaard en een gezondere econo mie te verkrijgen. GOEDGELOVIG AUSTRALIË De Australische ambassadeur in Washington, sir Howard Beale, heeft gisteren in antwoord op vragen ge zegd, dat Australië zich zou verzetten tegen een poging tot overname van het door Australië bestuurde deel van Nieuw-Guinea. Maar, zo merkte hij op, Australië heeft „de meest uitvoe rige verzekeringen van de Indonesi sche regering gekregen, dat zij in het geheel geen aanspraak op Australisch Nieuw-Guinea maakt". KRUIPERIGE HOUDING De „Sydney Morn^tf Herald" heeft dinsdag commentaar geleverd op de opmerkingen, die de Australische mi nister van defensie Townley maakte over zijn Indonesische gastheren, toen hij maandag in Australië terug keerde. Townley zei tegen verslagge vers, dat zijn gastheren zo beleefd waren geweest om de kwestie Nieuw- Guinea niet aan te snijden. Het blad reageert hierop als volgt: „De heer Townley heeft deze dingen gezegd vóór hij naar Djakarta vertrok, hij deed hetzelfde toen hij daar was en nu hij teruggekeerd is volhardt hij erin alsof de Inonesische agressie tegen de Nederlanders te onbelang rijk is om over te praten". Het hoofdartikel vervolgt: „Het is moeilijk te gel ven, dat het Australi sche volk niet misselijk wordt van de kruiperige houding van de regering tegenover Indonesië, dat een flagran te inbreuk pleegt op het Handvest van de Verenigde Naties". De Herald zei, dat het bezoek van Townley aan Indonesië „door allen, aan wie de handhaving van het internationale fatsoen ter harte gaat, zal worden beschouwd als een grote diplomatie ke flater en een niet te verontschul digen belediging voor de Nederlan ders". PARA'S GEVANGEN In een te Hollandia uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat een Indonesische parachutist zich dins dag op het schiereiland Onin aan de zuidwestkust van Nieuw-Guinea aan een Nederlandse patrouille heeft overgegeven met een oproep tot over gave in de hand. Deze oproep is, zoals gemeld, vervat in pamfletten, die boven de gebieden waar zich In donesische parachutisten ophouden, worden uitgeworpen. De parachutist, een sergeant, was uitgeput door de in het oerwoud ondergane ontberingen, en uitgehon gerd. Bij acties in het gebied van Temi- naboean is wederom een Indonesische parachutist gewond en gevangen ge nomen, zo wordt verder in het com muniqué gezegd. Tweestrijd voor president Joao Goulart, de sportieve pre sident van Brazilië had het zondagmiddag heel erg moeilijk. Zijn betere-ik zei hem dat hij een kerkdienst behoorde bij te wonen. In zijn hart was het Braziliaanse staatshoofd meer bij de wedstrijd Brazilië-Enge- land, die in Vina del Mar voor de kwart finales van het toer nooi om de wereldbeker werd Een bescheiden transistof- radiootje met een oor-telefoon, die discreet was weggewerkt, hielp de president. Achteraf bleek overigens niet alleen Joao Goulart bijzonder goed op de hoogte van hetgeen in Vina del Mar geschiedde. Zonder ook maar iemand te hebben gespro ken sprak de geestelijke, als was hij helderziende na de dienst een dankgebed uit voor de overwinning van de wereld kampioenen Accoord in Laos getekend De drie Laotiaanse prinsen de neutralistische prins Soevanna Phoe- ma, de rechtse prins Boen Oem en de linkse prins Soephanoevong hebben dinsdag in de „vlakte van de kruiken" het akkoord getekend over de vorming van een coalitieregering, dat zij gisteren gesloten hebben. Prins Soevanna Phoema is premier van deze regering. De nieuwe minister van buiten landse zaken in de coalitieregering, de neutralist Quinim .rtiolsena, zei tegen verslaggevers, dat de nieuwe regering een neutrale koers zal vol gen in de internationale politiek. De regering zou ook hulp aanvaarden van het westelijke en oostelijke blok, maar alleen als er geen voorwaar den aan verbonden waren. ONTSNAPPING UIT ALCATRAZ Drie bankrovers zijn dinsdag uit de Amerikaanse gevangenis Alca- traz ontsnapt. Deze gevangenis ligt in de baai van San Francisco en geldt als de meest beveiligde en bewaakte gevangenis van de V.S. De ontsnapten hadden gebruik ge maakt van een scherp gemaakte le pel en van een zelfgemaakt vlot of van drijfhout. In de geschiedenis van Alcatraz zijn tot dusver 20 ontvluchtingspo gingen opgetekend. Twaalf der ont snapten werden gepakt en vijf dood geschoten. Eén vluchteling verdronk en nog twee ondergingen waarschijn lijk hetzelfde lot. Enkele uren na de ontsnapping van de drie bankrovers ontdekten militairen een uit wrakhout vervaar digd vlot op het strand van het ei land Angel, dat eveneens in de baai van San Francisco ligt. Over de ontsnapping is nog ge meld, dat de ontsnapten met behulp van lepels een gat gemaakt hadden achter in hun cel. Door dat gat had den zij toegang tot een koker, die naaT het dak voert. Van het dak zijn zij langs een pijp naar beneden ge gleden. TELEGRAM VAN CHROESJTSJOV AAN KENNEDY Premier Chroesjtsjov van de Sow- jet-Unie heeft dinsdagavond in een telegram aan president Kennedy van de VS gezegd, dat het tot stand ko men van een coalitieregering in Laos een keerpunt zou kunnen worden in het leven van het volk van Laos. Het zou ook de vrede in Zuidoost-Azië versterken. Ook in een boodschap aan premier Macmillan van Engeland heeft Chrosjtsjov zijn voldoening erover geuit, dat de samenwerking van de Sowj et-Unie en Engeland, als voor zitters van de Geneefse conferentie over Laos, een nuttige rol heeft ge speeld bij het effenen van de weg naar een vreedzame regeling. De bereikte resultaten bij het op lossen van het Laotiaanse vraagstuk zou ook het vertrouwen versterken, dat deze manier van samenwerken ook succesvol zal blijken bij het op lossen van andere internationale kwesties, die spanningen veroorza ken, aldus Chroestjsjow. OPPERBEVELHEBBER RUSSISCHE LUCHTMACHT NAAR INDONESIË De operbevelhebber van de Sow- jetluchtmacht, maarschalk Konstan- tin Versjihin, zal binnenkort, moge lijk deze maand, Indonesië bezoeken. De Sowjet-Uuie en Indonesië heb ben in mei een overeenkomst gete kend voor verdere Russische wapen- leveranties. Weer vlucht door „de tunnel" Twaalf Oostberlijners zijn in het Pinksterweekeinde door een tunnel naar West-Berlijn gevlucht, aldus is door regerings-functionarissen in West-Berlijn meegedeeld. Eerder was hierover reeds een persbericht ver schenen, ondanks een verzoek van de regering om dit niet te doen, daar de vluchtweg nog open was. Maandag heeft een ontploffing een Iclein gat in de muur door Berlija geslagen. Het was volgens officiële mededeling het werk van dilettanten geweest. De politie had de daders niet kunnen vinden. Een woordvoerder van de stede lijke regering van West-Berlijn heeft meegedeeld, dat een grote groep vluchtelingen in Oost-Duitsland er dinsdag in is geslaagd West-Berlijn te bereiken. De woordvoerder zei, dat de pers geen verdere mededelin gen over de vlucht zal krijgen, maar wel zei hij nog, dat de groep, die dinsdag in West-Borlijn aankwam, uit meer dan tien personen bestond. De vlucht van dinsdag is de derde in vijf dagen van meer dan tien per sonen. Een smaldeel van de Zweedse vloot onder bevel van schout-bij - nacht Blidberg, het hoofd van de kustverdediging, is vrijdag voor een bezoek in Leningrad aangekomen. „Onthulling" van Spaanse ex-spion Foto boven: In Algiers staan Europeanen in de rij om naar Frankrijk te worden teruggevlogen. Foto onder: In Parijs staat een rij Algerijnen om geregistreerd te worden voor het komende referendum. De 52-jarige Angel Alcazar de Ve- lasco heeft dinsdag op een perscon ferentie in Parijs verklaard, dat hij Hitiers plaatsvervanger Martin Bor- mann in mei 1946 per duikboot van Spanje naar het zuiden van Argen tinië heeft helpen ontvluchten. De Velasco was van mening, dat Bor- mann nog steeds in leven is. Hij had de nazileider voor het laatst in 1958 in Ecuador gezien. Bormann zag er toen oud uit voor zijn leeftijd en was helemaal kaal. Volgens De Velasco had Bormann drie plastische ope raties ondergaan, waardoor hij een ander soort neus en ingevallen wan gen had gekregen. De Velasco, die zei dat hij vroeger pers-attaché voor Spanje in Londen is geweest, wist niet waar Bormann zich nu bevond. „En als ik het wel wist, zou ik het u toch niet zeggen. Maar de laatste keer, dat ik met Bormann heb ge sproken, vertelde hii mij daA hij eens per jaar naar Europa ging". De persconferentie was door De Velasco belegd om de publikatie van een door hem geschreven boek aan te kondigen. De Velasco vertelde, dat hij stierenvechter was geweest en daarna, in 1940, leider van de contra-spionagedienst van de Nazi's in Spanje was geworden. Van 1941 tot 1942 was hij als persattaché ver bonden geweest aan de Spaanse am bassade in Londen. Hij was toen voor de Nazis blijven werken en voor zijn diensten had hij het ijzeren kruis gekregen. De Velasco zei, dat hij in 1946 met Bormann in een vis sershaven in Noordwest-Spanje aan boord van een duikboot was gegaan en Van daar naar Zuid-Amerika was gevaren. De reis naar het Argentijnse deel van Patagonië had drie weken geduurd. De duikboot had nog een haven in Noord-Argentinië moeten binnenlopen om zijn accu's te laten repareren. Ontsnappingsroute De Velasco vertelde, dat hij in 1944 naar Duitsland was ontboden en van januari tot 21 april 1945 in Hitler's bunker te Berlijn had vertoefd. Daar na was hij naar Spanje teruggekeerd, waar hij gewerkt had aan het uit stippelen van een „ontsnappingsrou te" voor de Nazi's. In 1947 had hij een zekere „kolonel Eichmann" aan een Argentijns pas poort geholpen, dat hij in Madrid bemachtigd had. Toen hij in 1945 in Madrid was, was hij benaderd door een nazi, die de schuilnaam „Felipi" droeg. Deze had hem verzocht voorbereidingen te treffen voor de ontvangst van een „zeer belangrijk" persoon, die over een maand naar Spanje zou komen. Deze „zeer belangrijke" persoon was Bormann volgens de De Velasco. Men verborg Bormann toen drie maanden lang in een kasteel aan de kust van de Middellandse Zee. Tij dens de reis naar Zuid-Amerika had Bormann gesproken over zijn plan nen en onder meer de hoop uitge sproken dat Duitsland over zes jaar weer in staat zou zijn een oorlog te beginnen. Een woordvoerder van de Spaanse ambassade in Londen heeft gezegd, dat een zekere Angel Alcazar de Velasco persattaché van de ambassa de is geweest van januari 1941 tot februari 1942. Pogingen tot vergelijk in Algerië Officiële Franse kringen in Algiers hebben dinsdag verklaard, dat nog steeds achter de schermen pogingen worden gedaan om de Europeanen en Mohammedaanse nationalisten tot een vergelijk te brengen. Het resul taat van deze onderhandelingen zou „zeer spoedig" bekend worden. In Algiers is nog geen enkeh ver kiezingsbiljet opgeplakt, hoewel op 1 juli het aangekondigde referendum zal worden gehouden. Ook heeft geen van de ingeschreven partijen al een openbare bijeenkomst aangekon digd. Volgens een correspondent van Reuter doet de uittocht van Europe anen in Algerië langzamerhand zijn invloed gelden in het economische leven van het land. In Algiers zijn dinsdag twee Mo hammedanen doodgeschoten. De zetel van een verzekerings in de openbare vergadering van de Tweede Kamer is dinsdagmiddag de behandeling voortgezet van het wets- ^^^est^Bij^cWe^ovar^llen^zbn ontwerp tot wijziging van de huurwet. Foto: De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid* mr. J. van dinsdag in Algiers 183.000 frank Aartsen, beantwoordt de opmerkingen, die vorige week in de kamer over dit onderwerp zijn gemaakt. Op de buitgemaakt. voorgrond naast mr. Van Aartsen, dr. G. M. J. Veldkamp, minister van sociale zaken en volksgezondheid. in Oran is een politiekazerne door de OAS met mortieren beschoten. Maandag zijn ter hoogte van Al giers elf mannen uit een bootje in zee gesprongen, nadat een Firanse marinevaartuig waarschuwingsscho ten in de richting van het bootje had afgevuurd. Op het bevel tot stoppen had de bemanning van het bootje handgranaten naar het marinevaar tuig geworpen. De elf in zee gespron gen mannen werden door een motor boot opgepikt die ontsnapte. Het vermoeden is uitgesproken, dat de ontsnapte deserteurs van het vreemdelingenlegioen of OAS'ers kunnen zijn geweest. In Tunis heeft het Algerijnse of ficiële persbureau dinsdag melding gemaakt van de ontdekking van een massagraf met ongeveed 412 lijken in het gebied van Constantine. Hetzelfde persbureau zegt in een bericht uit Biskra (Algerië), dat verscheidene Algerijnse kinderen in het ziekenhuis zijn opgenomen na het eten van snoepgoed, dat zij op straat hadden gekregen. De plaat selijke bevolking vreesde, dat het snoepgoed vergiftigd is en verdenkt de OAS ervan het uitgedeeld te heb ben. NEDERLANDS ECHTPAAR STAAT IN WEST-DUITSLAND TERECHT Voor een rechtbank in Bochum is maandag een proces begonnen tegen de 42-jarige Nederlander M. H. uit Rotterdam en zijn 32-jarige echtge note van Duitse afkomst. Het echtpaar wordt er van be schuldigd op reizen door Nederland, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en het Midden-Oosten voor 250 tot 300 mark jonge meisjes aan de gasten van dansgelegenheden aangeboden te hebben. De meisjes werden met advertenties voor „dansgroepen" aan getrokken. Een 24-jarige meisje, dat deel uit maakt van een dergelijke „dans groep", staat eveneens terecht. Zij zou andere meisjes voor de reizen naar het buitenland overgehaald heb ben. Het meisje, dat in verwachting is, werd met een zakgeld van 100 mark naar Duitsland teruggestuurd. Daar heeft zij bij de politie aangifte ge daan en in mei 1961 is het echtpaar H. in Konstanz gearresteerd. Donder dag wordt de uitspraak in deze zaak verwacht. VIERDE SPAANSE OPPOSITIELEIDER VERBANNEN Een vierde Spaanse oppositieleider is, naar dinsdag uit betrouwbare brond werd vernomen, bij zijn terug keer uit München, waar hij had deel genomen aan het congres van de Europese bewèging, naar de Cana- rische eilanden verbannen. Het is J. Barros de Lis, een linkse christen democraat. In Guadalajara, een stad in Mid den-Span je, is dinsdag een betoging gehouden tegen „de verraders van München", waaraan enkele duizen den hebben deelgenomen. De beto ging gold als protest tegen de bij eenkomst van vorige week in Mün chen van Spaanse groeperingen, die gekant zijn tegen het huidige bewind in Spanje. Adenauer zinspeelt op Europa van drie' Voor het bestuur van de Westduitse Christen-Democratische parlements- fractie heeft bondskanselier Ade nauer dinsdag voor het eerst op de mogelijkheid gezinspeeld van de vor ming van een „politiek Europa van drie", dat wordt gevormd door Frankrijk, Italië en West-Duitsland, als eerste stap naar een Europese Unie. De bondskanselier legde de nadruk op de betekenis van zijn aanstaande besprekingen met president De Gaulle van Frankrijk hij brengt be gin juli een officieel bezoek aan Frankrijk. Hij vestigde verder de aan dacht op de nauwe vriendschap van West-Duitsland met Frankrijk, die niet tegen de VS en het Noordatlan- tisch bondgenootschap gericht is. De vierjarige René Kazen uit Bolnes is bij het spelen te water ge raakt in de boezem te Bolnes en ver dronken. Dit is in een jaar tijds het vierde kind, dat in deze boezem is verdronken. Dit nummer bestaat uit li pagina's BEDPLANKEN voor RUGPATIËNTEN „DE HOUTHAL" Hogewoerd 99 Telef. 22536 BEWOLKT De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Onder in'Toed van oceaanstorin gen stroomt vrij vochtige lucht met veel bewolking naar Wes^-Europa. De regen uit deze bewolking is over het algemeen gering. Alleen in Mid- den-Engelar.d, Noord-Denemarken en Zuid-Noorwegen viel de afgelopen nacht neerslag van betekenis. Intus sen komen de oceaanstoringen lang zaam naderbij en als gevolg daarvan wordt ook in onze streken het weer onbestendiger met geleidelijk grote re kans op regen. De temperaturen zullen morgen gelijk zijn aan die van vandaag of iets hoger. Zon- en maanstanden 14 Juni: zon op 04.20, onder 21.01; maan op 16.51, onder 02.46. Hoogwaterstanden 14 Juni: v.m. 0.38; n.m. 13.08. KORRELTJE Waarzeggen levert dikwijls meer op dan de waarheid zeggen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1