CHILI, TSJECHO- E, ZUID-SLAVIE EN IN HALVE FINALES Verrassingen in hei wereldioernooi Vier Europese ploegen werden zondag uitgeschakeld De Goudse Zeilweek DINSDAG 12 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal gaat naar een finale Europa—Zuid-Amerika. Na de zondag gespeelde wedstrijden voor de kwart finales bestaat hierover geen twijfel meer. Brazilië en Chili, als vertegen woordigers van het Zuid-Amerikaanse voetbal, komen in de ene halve eind- De grootste verrassingen in de kwartfinales waren ongetwijfeld de overwinningen van Chili (op Rusland) en van Tsjechóslowakije (op Hongarije), al zullen weinigen vooral in de „Heimat" 'op een Duitse nederlaag tegen de Zuidslaviërs hebben gerekend. Driemaal is scheepsrechtHet is van toepassing op de Zuid slaviërs, die voor de derde achtereenvolgende maal in de kwart finales van het toernooi om de wereldtitel West-Duitsland als tegenstander hadden. Verlieten de Westduitsers bij vorige gele genheden (in 1954 in Zwitserland en in 1958 in Zweden) zegevie rend het strijdperk, ditmaal won Zuidslavië. In de vierde wedstrijd overwon wereldkampioen Brazilië met 3-1 Engeland. Drie outsiders dus bij de laatste vier: Chili, Tsjechóslowakije en Zuidslavië. De papieren van de Brazilianen zijn daardoor in waarde hoog gestegen. Tegen Braziliaanse techniek kon het Engelse team niet op (3-1) Brazilië heeft in de kwarteindstrijd tegen Engeland, die voor twintig duizend toeschouwers in het Sausalito-stadion in Vina del Mar werd ge speeld, zijn aanspraken op een nieuwe wereldtitel waar gemaakt. „Wereld kampioen Brazilië bereikte met de punt van de schoen meer dan zijn tegenstander met het gehele lichaam", was een der commentaren na de afloop van de ontmoeting, waarin Engeland tot de rust gelijke tred met de Brazilianen had kunnen houden, maar daarna naar een onafwenbare ne derlaag werd geleid. Duivelskunstenaar Garrincha was de grote man in een ploeg, die de vertegenwoordigers van het vermaarde Engelse voetbal als schooljongens aan de hand meenam. BRAZILIë SPEELDE ZONDER PELE strijd tegenover elkaar en in de andere moet de beslissing vallen tussen beide (Oost)-Europese landen, Zuidslavië en Tsjechóslowakije, welke de finale zal mogen betwisten. Woensdag 13 juni worden de halve eindstrijden gespeeld: Chili—Brazilië in Santiago en Zuidsla vië—Tsjechóslowakije in Vina del Mar. krijgen, was Va va er, gelijk een du veltjes uit een doosje bij om de stand tot 21 op te voeren. In de dertien de minuut van de tweede helft vol trok Garrincha met een scherp schot uit een van zijn befaamde rushes het vonnis over het Engelse elftal. Zuid-Slavië verslaat Duitsland: 1-0 Enige seconden voor het einde van de wedstrijd Zuidslavië-West Duits land in het met 40.000 Chilenen ge vulde nationale stadion van Santiago barstte er een oorverdovend gejuich los. Het gold niet de overwinning der Zuidslaviërs, maar de triomf van 't Chileense elftal in 't 2300 km verder gelegen Arica op Rusland. Maar ook de Zuidslaviërs verdienden 'n applaus zowel voor hun overwinning, die vijf minuten voor 't einde tot stand kwam door een doelpunt van de naar voren gekomen linkshalf Radakevic, als voor hun spel. en toen in de 10e minuut Sanchez zijn ploeg aan de leiding bracht (1-0), brak de hel helemaal los. Gelijkmaker Wel gelukte het in de 26e minuut Tschislenko de gelijkmaker te scoren (1-1), maar toen nauwelijks twee minuten later Chili's beste speler, linkshalf Rojas, van 35 meter afstand Jaschin met een kanonskogel passeer de (2-1), was de strijd in feite be slecht. UITSLAGEN: De uitslagen van de kwart finales, ge speeld in het toernooi om de Coupe Ju les Rimet, luiden: Santiago: Duitsland-Zuid Slavië 0-1 (0-0). Vina del Mar: Brazilië-Engeland 3-1 (1-1). Rancagua: Hongarije-Tsjecho Slowakije 0-1 (0-1). Arica: Rusland-Chili 1-2 (1-2). Voor de halve finales, die op 13 juni worden gespeeld, zijn Duitsland, Enge land, Hongarije en Rusland dus uitge schakeld. De halve finales voor woensdag zien er nu als volgt uit: In Vina del Mar: Chili-Brazilië. In Santiago: Zuid Slavië-Tsjecho-Slo- wakije. Gouden medaille voor Gerda Kraan Onbedreigd winnares in Berlijn Onze nationale recordhoudster op de 800 m heeft zaterdag te West-Berlijn, waar de elite van de Europese atletiek geïnviteerd was, op magistrale wijze haar eerste 800 m van 1962 gewonnen. Door een zeer hoog tempo, Gerda's sterkste wapen, maakte zij de kansen van de andere loopsters, uit Italië, Engeland en Duitsland, op de eindoverwinning zeer gering. Onbedreigd snelde zij dan ook met ruim 20 meter voorsprong door de finish in de uitstekende tijd van 2.06.2 min. Hoe snel onze Nederlandse troef van start ging, bleek wel uit de eerste 200 m, welke zij aflegde in 28 seconden. Blij verrast was Gerda Kraan bij de prijsuitreiking, toen ze een prachtige gouden legpenning in ontvangst mocht nemen, een kost baar kleinood, dat aan haar toch wel goed gevulde prijzenkast nog steeds ontbrak. De voortreffelijke tijd, van de Leidse atlete biedt nog aspect, als men weet, dat zij de laatste weken haar training heeft moeten reduceren vanwege een hielblessure, waarvoor zij in behandeling is bij bondsarts dr. Martini te Rijswijk. Brazilië bracht dezelfde ploeg in het veld - dus zonder Pele - als in de laatste wedstrijd met de jonge Ama- rildo op de linksbuitenplaats. Lang had manager Walter Winterbottom over het probleem gebukt gezeten, wie de midvoorplaats toe te ver trouwen. Het werd Hitchens die werd geflankeerd door Douglas en Grea ves op de. rechter- en Haynes en Charlton op de linkervleugel. Door dat de Brazilianen defensief begon nen, kregen de Engelsen gelegenheid hun eigen spel te ontplooien, zonder echter hun tegenstanders te kunnen verontrusten. Zelfs niet toen Didi enige minuten naar de kant moest. De eerste serieuze sco ringskansen waren zelfs voor de Bra zilianen Garrincha en Amarildo, van wie eerstgenoemde na een half uur met een kopbal uit een hoekschop zijn ploeg voorop bracht: 10. Lang had Brazilië geen plezier van deze voorsprong nadat Greaves uit een vrije schop de bal tegen de lat had gekopt, werkte Hitchens het terug springende leer over de doellijn: (1-1). Hoger tempo De Brazinianen - technisch bril- jans en als ploeg een prachtige een heid - voerden na de rust het tempo op en dit brak de Engelse afweer. Toen Springett uit een vrije schop van Garrincha de bal niet vast kon Betere Hongaren struikelden over Tsjecho-Slowakije: 1-0 De overwinning van Tsjechóslowakije op de Hongaren is de ërote triomf van de Tsjechische doelman Willim Schroif geworden, [ij heeft op welhaast onnavolgbare wijze zijn doel verdedigd en daardoor de voorsprong, die de Tsjechen in de 14e minuut namen door een doelpunt van rechtsbinnen Scherer, kunnen vasthouden. Naar de mening van de Hongaren en van hen niet alleen stond Scherer in buitenspelpositie, toen hij de bal kreeg toege speeld. Terwijl de Hongaarse spelers wachtten op het fluitsignaal van de Russische scheidsrechter Latishev, schoot Scherer de bal in het net en daarmee, zoals later zou blijken, zijn ploeg naar de halve finale. Dadelijk na afloop van de wedstrijd diende aanvoerder- doelman Grosics een protest bij de scheidsrechter in, waarbij Gro- sics zich zeer verontwaardigd toonde en zijn woorden kracht bij zette door dreigend de vinger op te heffen. Zoals voordien sprak Grosics voor dovemansoren. Zowel voor als na het doelpunt heeft Hongarije de strijd beheerst. De aanvalslinie, waarin de gebles seerde Goeroces node werd gemist vooral het verband was zoek heeft echter legio scoringskansen onbenut gelaten. Rakosi paste in het geheel niet in deze voorhoede en vooral midvoor Albert werd hiervan de dupe. In triomf droegen de Tsjechische spelers na afloop hun doelman van het veld. De 15.000 neutrale toeschouwers in Rancagua waren echter eensgezind van mening, dat de sterksté had verloren. Schroif alleen had Tsjechóslowakije gered. Dit ene doelpunt besliste de strijd ten gunste van de Zuidslaviërs die technisch bekwamer waren dan hun tegenstanders en bovendien een be ter ploegverband kenden. Reeds in de eerste helft imponeerde Zuidslavië door zijn gevarieerde en geraffineer de speeltrant, waarbij de beide half- spelers, Jusufi en Radakevic, in de hoofdrollen optraden. De Duitse ver dediging kwam onder druk, maar wist deze te weerstaan. Ook bij de Zuidslaviërs lag 't zwaartepunt voor lopig op de verdediging, die overigens met de onsamenhangende Duitse aan vallen niet zo bijster veel moeite had. Erhardt, Schellinger en Nowak be heersten voorlopig in de verdediging de situatie, tot ook zij tenslotte moes ten capituleren, toen uit de midden linie Radakevic oprukte en zijn voor hoedespelers het voorbeeld gaf. Westduitsland was verslagen, Zuid slavië in de halve finale. Chili-Rusland: 2-1 Het was de wens van een paar miljoen Chilenen, maar niemand durfde er op te hopen: Chili in de halve eindstrijden van het wereld kampioenschap. Het is het Chileense elftal echter gelukt ten koste van de tot de favorieten voor de titel beho rende Russen. Onbevangen zijn de Chilenen in het tot de laatste plaats uitverkochte Carlos Dittborn-stadion te Arcia hun befaamde tegenstanders tegemoet getreden en het succes is niet uitgebleven. Reeds bij de rust was de eindstand bereikt, nadat de Chilenen tot twee keer toe de leiding hadden genomen en de Russen slechts één voltreffer hadden kunnen plaat sen. Dure plaatsen Vroeg op de dag was Arica al in de ban van de grote strijd, waarvoor duizenden mensen naar Arica warén gekomen. De prijzen voor plaatskaar- ten stegen op de zwarte markt tot fabelachtige hoogte. Nauwelijks nadat onze nationale arbiter Leo Horn het beginsignaal had gegeven, namen de Chilenen het initiatief en met snelle aanvallen stichtten zij verwarring in de Russische defensie. Door spreek koren aangemoedigd bleven de elf tot nationale heldenuitgegroeide spelers op de Russische veste beuken Chili nieuweling in halve finale Van het viertal halve fina listen is Chili nog nimmer zo ver in het wereldtoernooi ge komen. Zuidslavië bereikte in 1930 de halve eindstrijden, maar werd daarin toen uitge schakeld door Uruguay met 6-1. In 1934 behoorde Tsjechó slowakije tot de halve finalis ten en bereikte na een over winning met 3-1 op Duitsland de eindstrijd, waarin het na verlenging verloor van Ita lië met 2-1. Brazilië bereikte voor het eerst de halve eind strijd in 1938 om hierin met 1-2 van Italië te verliezen en in 1958 in Zweden, waaruit het zegevierend tevoorschijn kwam Frankrijk werd met 5-2 ver. slagen om tevens, door een zege op Zweden, door te sto ten naar het wereldkampioen schap, dat de Brazilianen thans in Chili verdedigen. Rus Latyshev leidt finale in Chili De scheidorechterscommissie van de FIFA heeft de Russische arbiter Ki- kolai Latyshev aangewezen de fina le van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal, die zondag a.s. in Santiago wordt gehouden, te leiden. De Nederlandse scheidsrechter Leo Horn, zal tezamen met de Schot Bobby Davidson, als grensrechter Latyshev assisteren. De wedstrijd om de derde en vierde plaats, die zater dag wordt gespeeld, wordt geleid door de Spanjaard Juan Gardeaza. GOUDSE VOETBALBOND In de cerstp klas van de KNVB, afd. Gouda, verloor Groeiieweg met 1-2 van Moerkapelle. Door dit resultaat is Moor drecht officieel kampioen, daar Groene- weg het puntentotaal van Moordrecht niet meer kan benaderen. De sta id luidt thans: Moordrecht Groeneweg Moerkapelle WSE Nieuwkoop Nic. Boys Esto Gr. Ammers NSV RVC GDS 19 26 19 25 51-24 48-20 47-29 55-46 40-34 47-39 31-44 37-44 30-32 DE SPORTTOTO NOG NIEMAND „ALLES GOED'' Voor de voetbaltoto van dit week einde hebben 363.794 deelnemers een bedrag van 441.314 gulden ingelegd. Voor de eerste prijs is een bedrag van 87.380 gulden beschikbaar, voor de tweede 58.255 gulden. Maandagavond waren er bij het bondsbestuur van de KNVB in Den Haag nog geen meldingen van der tien goede uitslagen binnengekomen. Zes deelnemers voorspelden 12 wed strijden goed. ZO WAS HET JUIST VelocitasStandard X Quick-N.JOS x XerxesVlissingen X StandardVelocitas x JOS—Quick-N. X VlissingenXerxes X BayernFeijenoord X Ryeka^—PSV X KaiserslauternAjax X Blauw WitMostar x BelgradLanerossi X OberhausenBasel x NancyTatabanya x Zaterdag is op de plassen bij Reeu- wijk de jaarlijkse Goudse zeilweek gestart. Op de foto zien we een groepje deelnemers in de Vrijheids- klasse in actie.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7