S)e ÊcldóeCoiiAcmt Papoea's van Gag door Indonesiërs ontvoerd? Gesneuveld in Nieuw Guinea Taktiek der verschroeide aarde voortgezet Het is Indonesië nog niet „duidelijk" Prins Bernhard valt publikaties in weekbladen aan Hoogwaterstanden Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 12 JUNI 1962 62e JAARGANG Vlekken op het pak Australisch minister (Zie pag. 3) Telet. 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6- Klachten bezorging 3 3839 (tussen 17.30 en 19.00 a.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,65 p w., f 2.80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco' p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Via de radio-omroep Nieuw Gui nea is zondagavond het volgende be richt omgeroepen: Tijdens een rou tine-patrouille tocht van de politie langs de Radja-Ampat eilanden, waarbij onder meer het eiland Gag in het uiterste westen werd aange daan, bleek de gehele bevolking van de kampong Kabelet afwezig. Een nader onderzoek ter plaatse deed het vermoeden rijzen dat de Papoea's die zich daar voornamelijk bezighielden met de verzorging van hun tuinen, door Indonesiërs gedwongen zijn naar Indonesisch grondgebied te gaan. De toestand van achtergelaten huisraad, voeding, kleding, speren en prauwen wijst uit, dat het vertrek ongeorgani seerd en in grote haast is gebeurd. Landinwaarts zijn geen sporen ge vonden. De civiele autoriteiten zet ten het onderzoek op het eiland voort. Een woordvoerder van het gouver nement voegde hieraan toe, dat het, in verband met een officiële Indone sische verklaring, als zouden de in Nieuw-Guinea optredende militairen de plicht hebben, de Papoea-bevol king tegen de Nederlanders in be scherming te nemen, niet uitgesloten lijkt, dat de ontvoerde bevolking tot uitlatingen wordt gedwongen „die in de leugenachtige Indonesische pro paganda zullen passen", aldus het be richt. Het gaat hier om enkele tientallen Papoea's. Overigens zijn de meeste inwoners van de Radja-Ampat groep half-nomaden. Zij verzorgen veelal gedurende enkele maanden hun tui nen en zoeken dan nieuwe gronden op. Men neemt echter aan, dat de huidige moessonperiode de oversteek per prauwen vrijwel onmogelijk maakt, zodat het niet uitgesloten is, dat de bevolking met een Indone sisch vaartuig is afgevoerd. PARA'S GEDOOD In het afgelopen weekeinde zijn in Nieuw Guinea bij voortgezette acties wederom drie Indonesische parachu tisten gedood, aldus wordt medege deeld in een maandag te Hollandia uitgegeven communiqué. In het gevecht van zaterdag nabij Maladofok, 50 km. zuidoost van So- rong, waarbij de soldaat Bos is ge sneuveld, werd een Indonesische pa rachutist gedood. Volgens aanvanke lijke schattingen waren in dit gebied, waar thans een derde Nederlandse militair is gesneuveld, ongeveer 14 parachutisten afgeworpen die, naar werd aangenomen, allen buiten ge vecht waren gesteld. Dat het hier op nieuw tot een vuurgevecht is geko men duidt er op, dat er daar meer parachutisten aanwezig zijn dan vol gens de eerste ramingen werd aan genomen. Te Hollandia is uitdrukke lijk ontkend, dat hier sprake zou zijn van nieuwe landingen. De soldaat Bos is op tweede Pinksterdag te So- rong begraven. In het communiqué wordt voorts gemeld, dat bij een vuurgevecht op het schiereiland Onin twee Indone sische parachutisten zijn gedood en een gewond is gevangen genomen. Bij de actie in het gebied van Te- minaboean is eveneens een gewonde Indonesiër gevangen genomen. Nederlandse militairen hebben bij een aanval op een bivak van para chutisten in de buurt van Kaimana enige gevangenen gemaakt. De buit bedroeg een aantal wapens en een hoeveelheid munitie. De gevangenen moesten door militairen tegen de plaatselijke bevolking in bescher ming worden genomen. Thans is ook gebleken, dat bij een vuurgevecht op 1 juni bij Kaimana twee Indonesische parachutisten zijn gedood. Ten noorden van Fak-Fak is bij een aanval op een aantal Indone siërs een parachutist gedood en een gewond. Bij Teminaboean zijn de Indone siërs in kleine en verspreide groepen uiteengevallen. Nabij de kampong Wersar is een parachutist gedood. De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat zaterdag 9 juni, 18 uur plaatselijke tijd tijdens de ac tie tegen Indonesische infiltranten op Nieuw Guinea nabij Maledofok is gesneuveld de dienstplichtige sol daat G. Bos, gewoond hebbende in Nieuw Amsterdam (gemeente Em- men). De gesneuvelde was twintig jaar en ongehuwd. LUITENANT OMGEKOMEN BIJ ONGEVAL Zaterdag is in Nederlands Nieuw- Guinea, in de omgeving van Ifar, de 21-jarige reserve tweede luitenant H. J. Breek, afkomstig uit Waalre, door het springen van een band van een jeep levensgevaarlijk gewond. Luitenant Breek werd opgenomen in het Centraal ziekenhuis in Hol landia en is zondagmorgen aan zijn verwondingen bezweken. Het onge val is ontstaan, doordat nabij de ka zerne Ifar bij Hollandia begon de jeep waarin drie militairen gezeten waren, tengevolge van een lekke achterband te slingeren waarna hij over de kop sloeg. De naast de be stuurder gezeten luitenant Breek werd uit de wagen geslingerd. De beide andere inzittenden liepen geen letsel op. GEWONDE MARINIER UIT NIEUW-GUINEA AANGEKOMEN Gisteravond is op Schiphol aan gekomen de 18-jarige marinier tweede klasse H. J. J. Janssen uit Nijmegen, die enige weken geleden op Nieuw-Guinea een schotwond in het dijbeen opliep. Voor verdere ver zorging is hij overgebracht naar het marine-hospitaal in Overveen. DE TOESTAND IN ALGERIë Bij het dorp Bent-Mine op rond 30 km van Sidi ben Abbes in West-Al- gerië is zondag een patrouille van 't vreemdelingenlegioen slaags geraakt met een gewapende groep van het Mohammedaanse nationale bevrij dingsleger. Volgens de eerste berich ten zouden 20 man van deze groep gesneuveld zijn. Een soldaat van het vreemdelingenlegioen kwam om het leven en drie werden er gewond. De OAS heeft haar politiek van de verschroeide aarde voortgezet. Man nen van het geheime leger staken zaterdag in de Sahara ten zuiden van Hassi Messaoed een oliebron in brand. De vlammen zouden 'n hoog te van 25 meter bereikt hebben. Des kundigen zijn hals over kop naar de plaats van de brand getrokken om het vuur te doven. In Algiers zelf stichtten mannen van de OAS zondag op een +waalftal plaatsen brand. Op diverse plaatsen in de stad braken voorts schietpar tijen uit. Bij een hiervan - 'n vecht partij tussen elkaar bestrijdende groepen Mohammedanen - vielen zes doden. De OAS stak o.m. in Algiers een bakkerswinkel, de hal van een bio scoop, twee scholen, kantoren van de belasting en waterleiding, 'n schoen fabriek, een boekwinkel, een land- bouwbank en een veem in brand. De kantoren van de waterleiding brand den een uur lang hevig. Zondagmid dag hing er een dichte rook boven de stad. Zaterdag heeft men in een bestel auto, die in een voorstad van Algiers stond, de lijken gevonden van negen Mohammedanen; zij waren geworgd. Soekardjo Wirjopranoto, de Indo nesische permanente vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties heeft op tweede Pinksterdag met secretaris generaal Oe Thant beraadslaagd over de kwestie Nieuw-Guinea. Hij heeft de secretaris-generaal verzocht, van Nederland een verduidelijking van het Nederlandse standpunt ten aan zien van het voorstel-Bunker te ver krijgen, als een inleiding voor de her vatting van de geheime besprekin gen tussen Nederland en Indonesië. Indonesië zegt er zeker van te wil len zijn, dat Nederland dezelfde basis voor onderhandelingen accepteert als Djakarta, alvorens aan de conferen tietafel terug te keren. Oe Thant heeft vorige week ge zegd, dat hij geen enkel verschil zag tussen de standpunten van de twee landen, maar de Indonesiërs hebben niet-officieel te kennen gegeven, dat er wél verschil is. AUSTRALISCHE STEM OVER NW. GUINEA-KWESTIE De Nederlanders staan alleen voor de verdediging van West Nieuw Gui nea en voor de verdediging van de vrijheid der Papoea's - aldus ver klaarde maandag het lid van de wet gevende raad van Australi/ch Nieuw Guinea, de heer J. R. Stu-|tz, bij de opening van het nieuwe zittingsjaar van die raad. Hij zeide verder, het noodzakelijk te achten „dat wij hen (de Papoea's in West Nieuw Guinea) steunen met militair materiaal en zo nodig met militaire hulp". De strijd met Indonesië in het betwiste gebied noemde hij ,,'n gevecht voor de vrij heid van het volk" en Australië kan zich niet veroorloven dat Indonesië met de huidige „openlijke agressie" de zege behaalt. „Mogelijk zal blij ken, dat de bevolking van Austra lisch Nieuw Guinea als volgende op de Indonesische lijst staat. Als de Indonesiërs Nederlands Nieuw Gui nea veroveren, zullen ze moeten uit zien naar een nieuwe afleiding en dan hebben ze de keus tussen Portu gees Timor en Australisch Nieuw Guinea", aldus de heer Stuntz, die het standpunt van Nederland „moedig en onbaatzuchtig" noemde. LUCHTBESCHERMINGS OEFENINGEN IN DJAKARTA Het hoofdkwartier van het Indo nesische leger heeft maandag meege deeld dat binnenkort een nieuwe reeks luchtbescherminigsoefeningen in Djkarta zal beginnen om de pa raatheid van de bevolking te verho gen „wegens de huidige kritieke toe stand" in de strijd om West Nieuw Guinea. De verduistering tijdens de oefe ning zal niet centraal worden gere geld daar de nadruk zal liggen op het verantwoordelijkheidsgevoel van de bevolking. In Buenos Aires is maandag een trein ingereden op een bus met schoolkinderen. Voor zover tot nu toe bekend zijn er vijftien kinde ren om het leven gekomen en 40 zwaar gewond. Men verwacht dat het dodental nog zal stijgen. BOTSINGEN TUSSEN MOHAMMEDANEN EN PARIJSE POLITIE Zondagavond zijn in Parijs twin tig Mohammedanen en vijf politie mannen gewond, toen de Mohamme danen bij een politiepost de vrijla ting van enige landgenoten eisten. Deze waren voor onderzoek naar de politiepost overgebracht, nadat de po litie op een bijeenkomst van Moham medanen tussenbeide was gekomen. De arrestanten werden later vrijge laten, maar de Mohammedanen bij de post weigerde op een daartoe ge geven bevel zich te verwijderen, waarna een gevecht uitbrak. Dagelijks troepentransporten naar Nieuw Guinea Tweede Pinksterdag zijn van Schip hol enige tientallen militairen in bur gerkleren van de Koninklijke Land macht met een gecharterd KLM- vliegtuig naar Curagao vertrokken. Vandaar zullen zij met de Zuider kruisnaar Nieuw-Guinea worden vervoerd. De militairen behoren tot de groe pen, die reeds met de „Waterman" en de „Zuiderkruis" als versterking van de troepen op Nieuw-Guinea zijn ver trokken. De groep, die via Curagao naar Nieuw Guinea reist, is een aan vulling van de reeds per schip ver trokken detachementen. De komende twee weken zullen, nagenoeg dagelijks, nog enige groepen militairen naar Curagao vertrekken. De KLM heeft in haar vliegschema 'n speciale „luchtbrug" naar de Antillen opgenomen. Op Tweede Pinksterdag is het transportschip „Waterman" met on geveer 800 militairen aangekomn in Nieuw Guinea. Het schip, dat op het laatste deel van de reis begeleid werd door de torpedoboot „Utrecht", meerde half vijf 's middags af in de haven van Hollandia. Op de kade sloegen enige honderden inwoners van Hollandia, Nederlanders en Pa poea's, de aankomst gade. Kort daarop begaf de commandant der strijdkrachten in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, zich aan boord. De stemming aan boord bleek door de lange reis niet te hebben gele den, en dat was ook niet het geval met de op de kade staande militairen, welke drie weken tevoren met de „Zuiderkruis" waren aangekomen en zich nu reeds „veteranen" voelen. De nieuw aangekomenen vertelden, dat de reis zonder bijzonderheden was verlopen. In Pearl Harbour mochten zij aan land, maar op Ame rikaans verzoek niet de militaire ba sis verlaten, waar ze overigens vele recreatiemogelijkheden vonden. Vanuit Curagao zijn enkele mili tairen en vanuit Hawaii is er een per vliegtuig naar Nederland terugge keerd wegens familie-omstandighe den en een met een ernstige aanval van „bof". In de ziekenboeg werden slechts enkele lichte zieken ver pleegd. Te Hollandia is een klein gedeelte der militairen van boord gegaan, de overigen zullen dinsdag met de „Wa terman" doorreizen naar bestem mingen elders in Nieuw-Guinea. Z.K.H. Prins Bernhard, gefotografeerd tijdens zijn persconferentie op Schiphol na zijn aankomst uit de Verenigde Staten. In deze persconferentie heeft de Prins kritiek geuit op wat hij noemde „de sport die de laatste tijd ook wel in de Nederlandse pers begint door te dringen om leden van het koninklijk huis aan te vallen". BIJ TERUGKEER OP SCHIPHOL De „Waterman", die tweede Pink sterdag in Nieuw-Guinea aankwam, is dinsdagmiddag, begeleid door de „Utrecht" uit Hollandia naar Biak vertrokken. Verreweg het grootste deel van de 800 militairen bevond zich aan boord om naar een voor lopige bestemming elders in Nieuw- Guinea te worden overgebracht. Sowjet-kritiek op manoeuvres in Nederland In het Russische blad „Krasnaya Zvezda" schrijft de commentator Dmitriyev over de gezamenlijke oefe ningen van Nederlandse, Westduitse en Britse troepen, die in Nederland zijn gehouden: „De Nederlanders hebben nauwelijks de tijd gehad om de verschrikkingen te vergeten van de fascistische bezetting of de op volgers van de nazi-strijdkrachten zijn alweer terug op Nederlandse bo dem. Zij zijn daar gekomen op uit nodiging van de aanhangers van het Westduitse revanchisme, die nu rege ringsposten in Den Haag bezetten. Stap voor stap brengen de heersen de kringen in Nederland hun land onder het militaire juk van Bonn," aldus genoemd blad, dat voorts zegt dat het Westduitse leger reeds over opslagplaatsen op Nederlands gebied beschikt en dat besprekingen tussen Hoofdredacteur Elsevier: misverstand Bij zijn terugkeer uit Ver. Staten heeft prins Bernhard zaterdagmiddag zich scherp geweerd tegen publi caties in Elseviers Weekblad. Ook laakte hij een artikel in het (linkse) studentenblaadje Propria Cures, dat onlangs uit bet Duitse weekblad Der Spiegel een artikel overnam waarin weer eens oude verhalen over de prins werden opgedist. De prins zei op Schiphol dat het de laatste jaren een sport is gewor den, vooral in Engeland, leden van het koninklijk huis in de pers aan te vallen. Dat is gemakkelijk, want wij kunnen ons niet verdedigen, al dus prins Bernhard. Als een kinderblad zoals Properia Cures dat doet, vind ik het niet zo erg, want kinderen hebben geen ver antwoordelijkheidsgevoel. Maar als een blad als Elseviers Weekblad met de heer Lunshof als hoofdredacteur durft te zeggen zei het in gedekte termen dat ik het in mijn hoofd zou hebben na 25 jaar waarin ik niets heb gedaan in strijd met het geen regering en land hebben gewild, wel in striid hiermee te handelen, loopt het de spuigaten uit. Derge lijke leugens in een dergelijk blad acht ik enorm kwalijk, zo zei "e prins. Verdedieen voor beiden onmogelijk De heer H. A. Lunshof, hoofdre dacteur van het weekblad Elsevier heeft gisteravond in et schriftelijke verklaring o.m. gezegd, dat het hem toe lijkt, dat hier van een misver stand sprake is, „daar nooit in enig artikel van Elseviers weekblad de prins genoemd is anders dan in lo vende zin. Noch is door mij aan de mogelijkheid gedacht dat hij, hetzij in besloten hetzij in openbare kring zich ten aanzien van Nieuw-Guinea in welke zin ook zou hebben geuit. De mededeling van de prins, dat dé Nederlandse pers hem aanvalt, be rust eveneens op een misverstand. Wat Elseviers weekblad betreft, k eb ben wij bij herhaling de prins tegen onrechtvaardige aanvallen verdedigd. Het is onze mening dat hij als in specteur-generaal *ran leger, vloot en luchtmacht onze troepen in Nw- Guinea en het Nederlandse volk gaar ne een grote dienst zou bewijzen, als juist hij met zijn autoriteit en ge n-genheid in de tweede wereld-oor log verkregen, daar een bezoek bracht. Daar wij de prins nimmer aangevallen hebben, hebben wij geen behoefte ons te verdedigen. Het is voor de prins even onmoge lijk mo' mij te polemiseren, als het voor mij onmogelijk is mij tegen enige aanval zijnerzijds te verdedi gen. Gezien de vele aanvallen die door verschillende organen in het buitenland op vorstenhuizen zijn ge daan, ook in de laatste tijd, heeft de Nederlandse pers en ook ik nog on langs tegen zulke aanvallen op kra< h- tige wijze stelling genomen", aldus de heer Lunshof. LADDERS EN TRAPPEN „DE HOUTHAL" Hogewoerd 99 Tel. 225: (Advertentie) Dit oummer bestaat uit 12 pagina's Maandag is de eerste van een serie vluchten met aanvullingstroepen voor Curagao van Schiphol vertrokken, Ongeveer 80 militairen maakten maandag de grote sprong naar de West. Op de foto: Nog een laatste zwaai DenHaag"en""Boxm^gevoerd"worden naar de thuisblijvers en dan het toestel in over legering van Westduitse troe pen in Nederland. „De woede en verontwaardiging van het volk vrezend nemen de au toriteiten voorzorgen om het publiek te misleiden. Daarom werden de Duitse troepen tijdens de oefeningen weggehouden van steden en dorpen om rechtstreeks contact met de plaat selijke bevolking te vermijden," al dus het blad. IETS HOGERE TEMPERATUREN De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een betrekkelijk kleine depressie die via de Noordzee naar de Oostzee is getrokken, heeft tijdens de Pink sterdagen een weersomslag gebracht. De storing wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die de afgelopen nacht Nederland voor bijtrok. Ondertussen voltrekken de veranderingen in de luchtverdeling zich in een traag tempo. Storingen, afkomstig van de oceaan, bewegen langzaam over de Britse eilanden naar het oosten. Nederland bevindt zich over het algemeen buiten de invloedsfeer van deze depressies. Zuidwestelijke winden brengen daarbij geleidelijk iets zachtere lucht naar ons land. Zon- en maanstanden 13 Juni: zon op 04.20, onder 21.00; maan op 15.44, onder 02.24. 13 Juni: v.m. 12.07. KORRELTJE De vruchten van de boom der ken nis zouden niet zo gevaarlijk zijn, indien zij niet meestal onrijp genoten worden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1