S)e £cidóe6otiA<Mtt Algerijnse vraagstuk - in hoofdzaak - spoedig opgelost Soekarno blijft saboteren Nog geen aanleiding voor terugkeer van evacuees Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 9 JUNI 1962 62e JAARGANG No. 15.648 De Gaulle: IK heb het goed gedaan Telet 2 09 SS Red 2001 5. 25594 - Advert 2 082 6 Klachten beioretne J3839 (tussen 17.30 en 19.00 a.) Giro 10.30.03 Abonn 10,65 p w., 12.80 p. mnd., 1 8,25 p. kw„ Franco p.p. ƒ8.75. Adv. 17 ct p. mm.. Telefoontjes 1,50 DE GAULLE: Nationale eenheid handhaven President de Gaulle heeft vrijdag avond in een tot het Franse volk ge richte televisietoespraak met optimis me en vastbeslotenheid over de toe komst van Algerië gesproken. Hij verklaarde dat het Algerijnse vraag stuk „in zijn hoofdlijnen binnen 23 dagen zal zijn opgelost". „Dank zij de in 1958 tot stand ge komen krachtige Franse regering is de Europeanen in Algerië de keus tussen de reiskoffer of de doodkist' bespaard gebleven", aldus De Gaulle. De president legde de nadruk op de noodzaak van het handhaven van de nationale eenheid. Hij wees ook de onafwendbaarheid voor Frankrijk om zich te voorzien van „strijdmid delen, die dood en verderf zullen brengen over elke staat, die het zou wagen Frankrijk aan te vallen". VOLKSSTEMMING Generaal de Gaulle gaf te kennen, dat hij waarschijnlijk via een volks stemming, een nieuw beroep op het Franse volk zou doen, „teneinde te verzekeren, dat de republiek in de toekomst en onafhankelijk van per sonen, krachtig en stabiel zal blij ven, terwijl een voortschrijden op de eens ingeslagen weg verzekerd is". In kringen, die in nauwe verbin ding met het Franse staatshoofd staan, werd te kennen gegeven, dat de pre sident hiermede heeft aangegeven voorstander te zijn van een grond wetswijziging, die het mogelijk zou maken de volgende president in ver kiezingen door het volk te doen aan wijzen. SAMENWERKING „Algerië zal over zijn eigen lot beslissen Algerië en Frankrijk zullen op harmonische en regelmatige wij ze met elkander kunnen samenwer ken. De Algerijn van Europese afstam ming zal de waarborgen krijgen, die hij nodig heeft om vrijelijk, en op basis van volledige gelijkheid en broederschap, aan het leven in het nieuwe Algerië te kunnen deelnemen. Ik spreek hier opnieuw de hoop uit, dat de Fransen aan de andere zijde van de Middellandse Zee hun volledig aandeel zullen hebben aan de ontwikkeling van de nieuwe Al gerijnse staat. Wij moeten met de andere staten in de wereld samen werken en wel vooral met die Afri kaanse landen, welke met ons door gemeenschappelijke taal en cultuur economische banden en het streven naar nationale veiligheid zijn verbon den. Wij moeten bijdragen aan de voor uitgang der twee miljard mensen, die in onderontwikkelde gebieden wonen. Wij moeten onze strijdmacht op 'n dergelijke wijze uitrusten dat elk land dat Frankrijk zou willen aanvallen, daarmede tevens zijn eigen doodvon nis zou tekenen. Wij moeten met onze bondgenoten samenwerken, om de onschendbaar heid van het gebied der vrije volken tegenover de Sowjetrussische bedrei ging te handhaven. Wij moeten West- Europa helpen zijn eenheid tot stand te brengen en zijn welvaart, kracht en onafhankelijkheid te handhaven, aldus de Franse president. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteren gezegd, dat Indonesië de besprekingen met Nederland over de kwestie-Nieuw-Guinea niet wilde hervaten, tot het er zeker van was dat Nederland het nlan-Bunker in beeinsel had aanvaard. De minister sprak tot journalisten na met president Soekarno te heb ben gesproken over het beroep van de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, aan Indonesië en Nederland om de viiandeHikheden te staken en te on derhandelen op basis van de voor stellen van de heer Bunker. Minister Soebandrio zei, dat elke bespreking zonder dat de Nederlan ders de beginselen van het plan-Bun ker aanvaarden, zou kunnen leiden tot een debat over het plan zelf. President Soekarno was echter van mening, dat het voornaamste' onderwerp van de komende bespre kingen niet moet zijn het plan-Bun ker zelf maar de uitvoering daarvan, aldus Soebandrio. De president meende voorts, dat „als wij haastig besprekingen beginnen, het gevolg zou kunnen'zijn dat zij zich zouden voortslepen, zodat zij voor alle par tijen schadeliik zouden worden. President Soekarno heeft gister ochtend een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, Howard (Merdeka) Jones. Het referendum in Algerië De Franse staatscourant van zater dag bevat een officiële oproep voor de stemgerechtigden in Algerië voor het referendum over zelfbeschikking. De tekst van de vraag, die de kiezers zal worden voorgelegd, luidt volgens de bekendmaking als volgt: „Wilt u dat Algerië een onafhankelijke staat wordt, samenwerkend met Frankrijk- volgens de voorwaarden, die bepaald zijn bij de verklaringen van 19 maart 1962? Met de genoemde verklaring-n wordt gedoeld op de r.kkoorden van Evian. OPRCEP TOT VERDELING Ex-generaal Paul Gardy, die zich de nieuwe leider van het geheime leger noemt, heeft zich volgens Eu ropese kringen in Oran uitgesproken voor verdeling van Algerië. Hij wenst de vorming van „een of verscheidene gebieden, bevrijd van de bevoegd heden van de huidige regering in Frankrijk en de strijdkrachten van het Mohammedaanse nationalistische leger voor nationale bevrijding". „In deze gebieden, het begin van vrij Algerië, dat met het westen is verbonden, zullen de Europese en Mohammedaanse bevolkingsgroepen worden bijeen gebracht die niet on der het juk van de FLN en de com munisten willen leven. De hergroe pering in deze gebiedseenheden van de Europeanen van Algerië, die in harmonie willen leven, brengt uiter aard het vertrek van diegenen met zich mee, die onder de wetten van de FLN en het communisme verkie zen te leven", aldus de verklaring van Gardy. fraai TRIPLEX voor WANDEN „DE HOUTHAL" Hogewoerd 99, telef. 22536 (Advertentie) TRINIDAD ONAFHANKELIJK Het Britse-Westindische olie- en calypso-eiland Trinidad en het kleine eiland Tobago zullen op 31 augustus a.s. een onafhankelijke natie vormen. Dit besluit van een conferentie van vertegenwoordigers der betrokken gebieden en functionarissen van het Britse ministerie van koloniën in Londen maakt een einde aan 160 jaar Brits bestuur over een gebied, dat op een na de grootste olieproducent in het Gemenebest is geworden. Men neemt aan, dat de nieuwe staat, evenals Jamaica op de komen de algemene vergadering der V.N., die op 18 september begint, als lid van de wereldorganisatie zal worden toegelaten. Trinidad zal nog vertegenwoordigd kunnen zijn op de conferentie van premiers van het Gemenebest die op 10 september in Londen begint. Eis tot democratische verhoudingen in Spanje Op het congres van de Europese beweging in München hebben de Spaanse socialist Salvador de Ma- dariaga en de Spaanse katholiek Gil- Robles vrijdagmiddag tezamen een resolutie ingediend, die de eis stelt, dat in Spanje democratische verhou dingen zullen worden geschapen waardoor het land zich met de Eu ropese gemeenschap zal kunnen ver binden. De Madariaga, die thans professor in Oxford is, sprak daarbij namens de geëmigreerde Spanjaar den, doch ook namens een groep oppositionele politici, die uit Spanje naar het congres zijn gekomen. De beide Spaanse groepen zijn samen ruim 100 man sterk en zij hebben besloten één lij- te trekken. Om deze eenheid te demonstreren had Gil- Robles tijdens de rede van De Ma dariaga naast de katheder plaats ge nomen. De beide Spanjaarden wer den met donderend applaus door het congres begroet. DE STAKINGEN De gouverneur van de Noordspaan- se provincie Bilbao heeft vrijdag twee kleine metaalfabrieken geslo ten, omdat enige honderden arbei ders het werk hadden neergelegd om aan looneisen kracht bij te zet ten. De bed 'ven zijn een metaalgiete rij en een fabriek, waar carosserieën van auto's worden gemaakt. De politie stelt een onderzoek in op grond van de uitzonderingstoe stand teneinde eventueel de organi satoren van de staking aan te hou den. Volgens te Madrid ontvangen be richten zouden al 35 arbeiders zijn gearresteerd. Zij zouden voor een speciaal tribunaal terecht moeten staan. In het Asturische kolenbekken is vrijdagochtend in de laatste van de mijnen, die de autoriteiten naar aan- leiding van de stakingen hadden ge- Mr. B. A. Schmitz, die per 1 septem- s]0^en het werk' hervat. Alle arbei- ber a.s. benoemd is tot adjunct-hoofd ders zijn weer op het werk versche- van de KRO-televisiesectie. nen. S0WJET-N0TA OVER BERLIJN De Sowjet-Unie heeft vrijdag de V.S., Engeland en Frankrijk gelijk luidende nota's doen toekomen over de kwestie-Berlijn. Hierin wordt de verwachting uitgesproken, dat de 3 westelijke landen maatregelen tref fen, teneinde te verzekeren, dat er van West-Berlijn uit geen gevaarlij ke provocaties tegen Oost-Duitsland worden ondernomen. Dit heeft het Sow jet-persbureau TASS bekendge maakt. In de nota's wordt gesproken over „de gevaarlijke provocaties" op 23, 24, 26 en 27 mei. Op 23 mei deed zich een vuurge vecht voor tussen Westberlijnse po litiemannen en Oostduitse grens wachten, waarbij een Oostduitse on derofficier om het leven kwam en een andere Oostduitse politieman ernstig werd gewond. Aanleiding tot de schietpartij was het feit, dat de Oostduitsers een jongen onder vuur namen, die van Oost- naar West-Ber lijn trachtte uit te wijken door over een kanaal te zwemmen. De Sowjet-regering verklaarde in de nota's, dat zij niet onverschillig zou blijven toezien, ingeval het nood zakelijk mocht blijken zich te kwij ten van haar verplichtingen jegens Oost-Duitsland. De aanleiding tot de schietpartij op 23 mei werd in de Russische nota's niet genoemd. Amerikaanse functionarissen in Washington gaven dan ook als com mentaar, dat de nota's een dekman tel schijnen te vormen voor „de bru te en onnodige beschietingen van mensen, die naar de vrijheid pogen te ontsnappen". Marcel Smeets heeft cassatie aangetekend De Maastrichtenaar Marcel Smeets is gisteren bij de Hoge Raad in cas satie gegaan tegen zijn veroordeling voor belastingontduiking door het Gerechtshof in Den Bosch. Het Gerechtshof veroordeelde hem tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drié jaar en een boete van vijfhon derd gulden, waarvan een tientje voor elke dag, die hij in '60 in voor arrest heeft doorgebracht, moet wor den afgetrokken. Het Hof moest opnieuw een straf vaststellen, omdat de rechtbank des tijds voor valsheid in geschrifte én belastingontduiking een gecombi neerde straf had opgelegd. Nu hij in hoger beroep werd vrijgesproken van valsheid in geschrifte, moest daarom opnieuw een strafmaat (de gecombi neerde straf was drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest) worden vastgesteld voor de belastingontduiking.* Hiertegen is nu de heer Smeets in cassatie gegaan. STAKING BIJ AIR FRANCE Een twaalfuursstaking, die het grondpersoneel van de Franse lucht vaartmaatschappij Air France vrij dag op het vliegveld Orly heeft ge houden veroorzaakte vertraging en enkele vluchten moesten worden af gelast. Volgens de Air France nam circa vijfenzeventig procent van het grondpersoneel aan de staking deel. De V.S. hebben vrijdag opnieuw in de buurt van Christmas Island in de Stille Oceaan een kernproef geno men, de vijftiende in de huidige se rie. De ontploffing was van middel grote kracht (onder een miljoen ton tnt). Het kernwapen werd uit een vliegtuig geworpen. Poolse critiek op episcopaat Het Warschause blad „Zycie Wars- zwy" heeft gisteren kritiek geoefend op een aanmaning van de Kath. hiër archie in Polen, het atheïsme in het land een halt toe te roepen. Dit is de eerste officiële reactie op de bisschoppelijke brief, die zondag in de kerken in Polen is voorgelezen en waarin de katholieken worden aangespoord, zich tegen het atheïsme te verzetten en het geloof voor de komende geslachten te bewaren. Volgens het Warschause blad be oogt de bisschoppelijke brief een kunstmatige verdeeldheid tot stand te brengen. „De brief is een poging om de eenheid van het Poolse volk te breken", aldus het blad. BENOEMING BISDOM ROTTERDAM Mgr. M. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft op diens verzoek eer vol ontslag verleend als bisschoppe lijk inspecteur van het R.K. Nijver heidsonderwijs aan de z.e. heer Fr. Grent te Vlaardingen. Tot diens op volger is benoemd de z.e. heer N. v. Paaschen; rector van de Bisschoppe lijke Nijverheidsschool te Voorhout. TELEGRAM VAN PAPOEA'S Een aantal Papoea-leiders uit Ne derlands Nieuw-Guinea heeft dezer dagen een telegram gezonden aan premier De Quay, waarin wordt ge zegd, dat de bevolking van West- Papoea „in het geheel geen Indo nesisch bestuur wenst. Dwang hic.- toe zou kunnen leiden tot chaos", zo wordt opgemerkt. Tenslotte wordt herinnerd aan de belofte van de Ne derlandse regering inzake het recht van zelfbeschikking. Het telegram was ondertekend door o.m. de voor zitters van de Partai Papua Merde ka, de democratische volkspartij, de partij Kena u Embai en het lid van de Nieuw-Guinea-raad Deda. De 79-jarige lord Clement Attlee, die in het Koning Edward VII ziekenhuis voor officieren is geopereerd in verband met maagstoornissen, heeft het ziekenhuis verlaten. Hem wordt hier uitgeleide gedaan door de directrice en een verpleegster. Het herstel van lord Attlee zal nog wel enige tijd vergen. DE SITUATIE IN NW. GUINEA Papoea's eisen wraak De waarnemend resident van Fak Fak, J. Dubois heeft in een telegram het gouverne ment meegedeeld dat het aan treffen van het stoffelijk over schot van Tobias Birchra Kra- mandondon, die begin juni door Indonesische parachutis ten op het schiereiland Onin werd doodgeschoten, ontstelte nis heeft teweeggebracht onder de bevolking van het stadje Kokas en van de afdelings hoofdplaats Fak Fak. De aanvankelijke angst van de Papoea's voor eenzelfde lot is spoedig overgegaan in woe- ad dgens de Indonesiërs, zo vervolgde hij. In Kokas vroe gen de Papoea's uitlevering van de aldaar gevangen ge houden parachutisten om de dood van Bichra te wreken. Bij het vervoer van de Indonesiërs naar Fak Fak moesten de mili tairen hen tegen de woedende bevolking beschermen. Direct na het bekend wor den van de dood van Bichra weigerde de bevolking aan vankelijk uit angst verdere gidsendiensten te verlenen aan de Nederlandse strijdkrachten op het schiereiland Onin. Kort daarop werd echter besloten dat het dorp Mamoer waar de doodgeschoten Papoea van daan kwam diensten zou blijven verlenen en dat de verschillende dorpen elkaar bij het verlenen van diensten voortdurend zullen aflossen. Het dorpshoofd van Mamoer verklaarde o.m. dat „de naam van Bichra in Nederland en de gehele werèld bekendheid zal krijgen, omdat hij viel voor de toekomst van zijn land". Het stoffelijk overschot is voorlopig begraven op de plaats waar het werd aange troffen, maar het zal na een jaar naar Mamoer worden overgebracht. Het gouvernement van Ned Nw.- Guinea heeft zaterdag de evacuees uit de door Indonesische parachutis ten geïnfiltreerde gebieden gewaar schuwd dat de omstandigheden „nog geen aanleiding geven naar hun woonplaatsen terug te keren". In een door radio-Biak omgeroepen verkla ring wordt gezegd, dat onverminder de waakzaamheid geboden blijft aan gezien de „officiële uitlatingen van Indonesische zijde nog niet duiden op enige wijziging in de agressieve bedoelingen jegens Nieuw-Guinea" „De overwegingen, die leidden tot de aanbeveling van het tijdelijk ver laten van de infiltratiegebieden door vrouwen en kinderen is nog onver minderd van kracht". In de verkla ring werd er op gewezen, dat hier mee in de eerste plaats de belangen van de bevolking beoogd worden en daarnaast de Nederlandse strijd krachten in staat gesteld worden in de bedreigde gebieden hun activi teiten vrijer te ontplooien. In de verklaring wordt het begrijpelijk ge noemd, dat vrouwen en kinderen zich in de tijdelijke verblijfplaatsen aan de noordkust vooral in Ma- nokwari en op Biak afvragen voor hoe lang hun verblijf daar zal du ren, omdat zij uit niet-officiële in lichtingen afleiden, dat zij zonder bezwaar naar hun woonplaatsen kun nen terugkeren. Het gouvernement verklaart, dat het „zich hiertegen niet officieel wil verzetten", maar dat de omstandigheden nog geen aanleiding geven de gedachtengang te wijzigen, die tot de evacuatie heeft geleid. Daarom wordt een be roep op de bevolking gedaan „nog wat geduld te oefenen, tot zich een gunstiger tijdstip voordoet". Tenslot te wordt verklaard, dat het gouver nement dan de nodige faciliteiten voor de terugkeer naar de woon plaatsen zal verlenen. ZOEKT U een Gero-cassette van f 40.of f 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist Broer van Kennedy kandidaat voor senaat Na een heftige strijd met Edward McMormack heeft de 30-jarige Ed ward Kennedy, de jongste broer van de president, vanmorgen de goed keuring van de democratische con ventie van de staat Massachusetts gekregen om zich kandidaat te stel len voor de senaatszetel, die vroeger werd ingenomen door de president. Het was een strijd tussen twee van de bekendste politieke dynastieën van Massachusetts. De 38-jarige Ed ward Mc Mormack, een ne*f van de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, "telde, dat de familie Kennedy met steun van het Witte Huis druk had uitgeoefend op de conventie door afgevaardigden voor te spiegelen, dat zij rechtersambten zouden krijgen als zij zich voor Ken nedy uitspraken. Ook zou de familie pogingen hebben gedaan om de con ventie „om te kopen". Het tweede Westduitse televisie- program zal vanaf 1 april van het ko mend jaar beginnen. Aanvankelijk was het de bedoeling om op 1 juli a.s. met de uitzendingen te beginnen, maar wegens meningsverschillen over de kosten moest men dit voor nemen opgeven. Oit nummer bestaal uit 12 pagina's T ijdelijk veel betvolking Het fraaie weer van de laatste da gen wordt bedreigd door een depres sie, die vanochtend bij Schotland was aangekomen, op weg naar het noordelijk deel van de Noordzee, gevolgd door een nieuw hogedruk- bied in onze omgeving aan en wordt gevolgd door een nieuw ohgedruk- gebied ten westen ven Ierland. De genoemde ontwikkeling in de lucht drukverdeling heeft tot gevolg, dat het bij de storing behorende kou front met Pinksteren over Neder land zal trekken. Dit kan plaatselijk vergezeld gaan van regen, die ver moedelijk slechts van weinig beteke nis zal zijn Het tijdstip van de front passage is echter onzeker De moge lijkheid bestaat, dat het morgen vooral in het zuiden en het zuidoos ten van het land nog geruime tijd zonnig blijft. Na de frontpassage wordt koudere lucht aangevoerd, waarin naast wolkenvelden ook op klaringen voorkomen. Zon* en maanstanden 10 Juni: zon op 04.21, onder 20.58; maan op 12.28, onder 01.24. Eerste Kwartier. 11 Juni: zon op 04.20, onder 20.59; maan op 13.33, onder 01.45. 12 Juni: zon op 04.20, onder 20.59; maan' op 14.38, onder 02.04. Hoogwaterstanden 10 Tuni: v.m. 8.52; n.m. 21.22. 11 Juni: v.m. 9.52; n.m. 22.22. 12 Juni: v.m. 10.57; n.m. 23.29. KORRELTJE Een zoon wantrouwt eerder twee maal het verstand van zijn vader, dan eenmaal het hart van zijn moe der. (A. Monod)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1