De avonturen van MICKEY MOUSE Gemeenteraad voteert 2 miljoen voor brug over Katwijks kanaal „DE HYACINTH" WIL DIT JAAR UITBREIDING OVERSLAAN HEREN WEEKENDERS 5.90 VRIJDAG 8 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 KATWIJK Een overzicht van de grote zaal van de Haagse Dierentuin, waar donderdagavond een oecumenisch liefdemaal is gehouden ter viering van Pinksteren en waaraan door duizend katholieken en protestanten werd deel genomen. In -de LisSese Nachtegaal zaten gistermiddag de hyacintenkwekers als haringen in een ton! Vijfhonderd vakgenoten spraken daar over de mogelijkheden om te komen tot nieu we wegen in het areaalbeleid; spra ken zich met grote meerderheid uit tegen een uitbreiding van het areaal, zoals de Commissie van Bijstand van het Produktschap voor Siergewassen die had gedacht (5%) en namen aan het slot van de vergadering bij mon de van de voorzitter, de heer C. Drie huizen, afscheid van de technische adviseur der ver. De Hyancinth, prof. J. v. d. Want, die zijn taak als di recteur van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse heeft neergelegd. Hij keert straks naar Wageningen terug om zich geheel aan de problemen van het virusziek. te wijten. Sprekend over de stand der ge wassen merkte de heer Driehuizen op, dat over de gehele linie geno men een beste oogst „.mag worden verwacht. Het bestuur van de ver. De Hyacinth had vernomen dat de Commissie van Bijstand een uitbrei ding van het hyacintenareaal met 5% verantwoord acht. Het bestuur deelde die mening^bepaald niet. Men zou dit jaar, gezien het grote surplus rEïDSCHENDAM Onveilig verkeer Op het Sluis- plein reed een bestelauto, bestuurd door de heer T. alhier tegen een achteruit rijdende auto, bestuurd door J. S. uit Loenersloot. Beide auto's liepen schade op. Op de Damlaan geraakte drie auto's bij een botsing betrokken, doordat de bestuurder van een vrachtauto K. M. J. uit Den Haag niet lette op 't achter hem komende verkeer. De per sonenauto's van de heren V. en C. M. v. F. beiden wonende te Leid- Schendam, die daar geparkeerd ston den, werden hierdoor tevens bescha- Buitenlands Rotary-bezoek De Rotary-club Voorschoten-Leidschen- dam ontvangt in het weekeinde van 15 tot 18 dezer leden van Rotary- clubs uit Engeland en Duitsland. De gasten worden zaterdagmorgen. 16 dezer door het gemeentebestuur offi cieel ontvangen. LEIDERDORP BRAND IN DROGISTERIJ LOS Een felle brand heeft gisteravond omstreeks half zes. de drogisterij Los aan de Hoofdstraat 184a totaal ver woest. Een bediende was achter in 't magazijn bezig met 't smelten van was. Het petroleumstel waarop dit gebeurde viel op een gegeven mo ment om. Daardoor ontbrandde een vat terpetine terwijl enige blikken wasbenzine, die eveneens in het ma gazijn stonden, oorzaak waren dat het pand in een oogwenk in lichter laaie stond en totaal uitbrandde. De gehele inventaris ging verloren, alsmede de administratie en het kas geld van enkele dagen. De aangren zende percelen kregen veel water- schade terwijl ook een paar dekens, HT die in de tuin naast de drogisterij hingen, verloren gingen. Na ongeveer drie kwartier was de brandweer het vuur meester en kon zich beperken tot nablussen. Verze kering dekt de schade. Geboren: Henricus Michaël zoon van A. J. Steens 33 jaar technisch ambtenaar en van A. A. T. Ruigrok, Resedastraat 7, Leiderdorp; Elvira Eszter dochter van I Corts 29 jaar kantoorbediende en van M. de Kort, Hubrechtstraat 37, Leiderdorp. Ondertrouwd: Hubertus Petrus H. van den Berg 28 jaar bloemistknecht, wonende te Leiden, Hoge Morsweg 53 en Clasina Johanna Straathof 22 jaar, dienstmeisje, wonende te Lei derdorp, Dwarswateringkade 7, toe komstig adres, Rijksstraatweg 66, Sassenheim; Gerrit Knibbe, 28 jaar conglerge, wonende te Gouda, v. Lim burg Stirumstraat 14 en Anna van Waardhuizen, 23 jaar steno-typiste, wonende te Leiderdorp, Van der Valk Boumanweg 18, toekomstig adres: Hubrechtstraat 33, Leiderdorp. van verleden jaar en gezien het feit dat het teeltbewijs nagenoeg is vol- geplant, dit jaar maar eens willen overslaan met uitbreiden. Uitvoerig werd gesproken over het voor en tegen. Sommige sprekers meenden, dat men de ontwikkeling niet kan tegenhouden. Straks in EEG verband zijn de teeltbewijzen toch niet te handhaven. Anderen zouden een uitbreiding van 5% willen adviseren, of zagen meer heil in een vrijwillige inlevering van plantgoed voor 1— per kg, terwijl ook voorgesteld werd alleen het are aal van geholde en gesneden hya cinten nog enige jaren in de hand te houden en de rest vrij te laten. Daar men de suggesties moeilijk in een ogenblik kon overzien en men er ook moeilijk voorstellen van kon maken, stemde men alleen over het bestuursvoorstel dat zei; dit jaar overslaan met uitbreiden. Uitgebracht werden 478 stemmen waarvan 365 voor dit voorstel en 113 tegen. Het bestuur wil nu in de eerst volgende vergadering de gedane sug gesties nader overwegen. Men voelt in: principe wel voor een vrijwillige ihlèvering ad 1 per kilo (nu ƒ0.40). Wat betreft het beheersen van het areaal der geholde en gësneden bol len, dit een een wijziging van het systeem en daar zit veel meer aan vast. Aan het slof nam men afscheid van prof. v. d. Want. De heer Driehuizen dankte hém voor alles wat hij voor de hyacintenteelt had gedaan en of freerde hem als tastbaar bewijs van waardering een boekenbon. Prof. v. d. Want zei met gemengde PINKSTER- AANBIEDING bleu geel groen cognac speciale prijs Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 MIDZA gevoelens afscheid te nemen van het vak. Hij had vele prettige contacten gehad en hoewel hij nu weer naar Wageningen terugkeert blijft hij zich wijden aan de problemen die het vi rusziek opwerpt. Bij de oplossing daarvan is ook het bollenvak zeer gebaat. En daarom hoopte hij op deze wijze - zij het op verre afstand - nog het bollenvak van dienst te kunnen zijn. Wilt u zich abonneren op DE LEIDSE COURANT? Dat kan - graag zelfs- door deze bon in te vullen Ondergetekende Naam: Adres: Woonplaats: geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling per week (ƒ0.65) per maand (ƒ2.80) per kwartaal (ƒ8.25) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Willen wij U of een van uw kennissen ter kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als U onderstaande bon invult. De heer/mevr./mej.: Adres Woonplaats: zal gaarne De Leidse Courant gratis 2 weken op proef ont vangen. Deze bon verzenden als drukwerk in open envelop (4 cent postzegel) aan De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. De gemeenteraad van Katwijk, die gisteravond onder voorzittersch p van burgemeester H. Duiker bijeen kwam, was in een praatgrage stem ming en had dan ook ruim drie uur nodig voor de twintig punten tellen de agenda. Dit kwam echter niet tot uiting bij de behandeling van het belangrijkste voorstel, het verlenen van een krediet van 1.977-741 voor de bouw van een brug over het Kat wijks kanaal. Dit werd namelijk zonder hoofdelijke stemming aan vaard, nadat de heer H. Haasnoot (PvdA), wijzend op het grote belang van dit project, op een spoedige uit voering had aangedrongen. Dit werd door b. en w. volmondig toegezegd. Grond voor kerkebouw. Veel langer duurde de discussie over het voorstel tot verkoop van een perceel grond in de wijk Overduin aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee voor de bouw van een kerk. De kerk- voorgdij heeft namelijk een adres tot de raad gericht om de grondprijs in afwijking van het voorstel van b. en w., dat ƒ8.per m2 aangaf, vast te stellen op ƒ4.per m2. h<*«»r N .J. van Duijvenbode (CHU) wees er in dit verband op dat de zelfde grond indertijd aan de Stich ting Ned. Herv. Beiaardencentrum was aangeboden voor 4.per m2. Hij zag niet in waarom, nu het be jaardencentrum op een andere plaats zal worden gebouwd, de kerkvoogdij ƒ8.80 per m2 zou moeten betalen. Wethouder mr, J. van der Plas repliceerde, dat 8.80 per m2 de een heidsprijs is, die voor kerkebouw Benoemingen aan de Leidse universiteit Bij onderscheiden besluiten van Cura toren der Rijksuniversiteit te Leiden zijn: H. Bakker, hoofdassistent op arbeids overeenkomst bij de botanie, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; Dr. T. Beugellng, hoofdassistent op ar beidsovereenkomst bij de anorganische chemie, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse (4>/t dag per week) in tijdelijke dienst; P. de Buck, assistent op arbeidsover eenkomst bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte, benoemd tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst; R. dc Bruyn Ouboter, wetenschappe lijk ambtenaar In tijdelijke diénst bij de natuurkunde, benoemd tot wetenschappe lijk ambtenaar le klasse in vaste dienst; L. J. Dukker, wetenschappelijk amb tenaar in tijdelijke dienst bij de orga nische chemie, voor het tijdvak van 1 april 1962 tot 1 april 1963, wederom in deze funktie benoemd; J. J. van Gemund, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de kindergeneeskunde, voor het tijd vak van 1 april 1962 tot 1 januari 1963, werderom in deze funktie benoemd; M. H. M. A. Gobin, hoofdassistent op arbeidsovereenkomst bij de oogheelkun de, benoemd tot wetenschappelijk amb tenaar le klasse (3 dagen per week) in tijdelijke dienst; Dr. J. B. Haag, wetenschappelijk amb tenaar A in tijdelijke dienst bij de far macie, voor het tijdvak 1 mei 1962 tot 1 mei 1963, werderom in deze funktie benoemd; D. W. T. J. M. Hekkens, benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tij delijke dienst bij de inwendige genees kunde; M. E. Nordlohne, assistent op arbeids overeenkomst bij de oogheelkunde, be noemd tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; G. L. San, assistent (1/3 dagtaak) op arbeidsovereenkomst bij de farmacie, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse (2/5 dagtaak) in tijdelijke dienst; R. H. Terwiel, assistent op arbeids overeenkomst bij de theoretische natuur kunde, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst; Mej. C. J. Venverloo, hoofdassistente op arbeidsovereenkomst bij de botanie benoemd tot wetenschappelijk ambte naar le klasse in tijdelijke dienst; Dr. W. A. de Voogd van der Straaten, wetenschappelijk hoofdambtenaar in vas te dienst bij de cytologie en experimen tele histologie, benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar A in vaste dienst; Dr. C. A. Wagenvoort, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de pathologie, voor het tijdvak van 1 september 1961 tot 1 september 1962, wederom in deze funktie benoemd; B. J. IJsel de Schepper, wetenschappe lijk ambtnaar in \astc dienst bij de con- flictspsychologie, benoemd tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst; geld. Bovendien is de bestemming maatgevend voor de prijsstelling Se dert de verkoop aan het'Bejaarden- centrum i, het uitbredingsplan ge wijzigd. Bovendien viel het Bejaar dencentrum onder de woningwet, hetgeen tot gevolg had, dat de priis op woningwetbouw werd afgestemd. Tenslotte wees spr. er nog op dat een verlaging van de grondprijs een evenredige verhoging van de omlig gende gronden tengevolge zou heb ben, omdat de gemeente uiteindelijk een sluitende exploitatie moet ver krijgen. Na nog enige discussie in tweede instantie bleek tenslotte, dat men zich door b. en w. had laten overtuigen want het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Voorwaarden verkoop bouw grond. Het tweede punt, waar lang en breed over werd gepraat, was het voorstel tot vaststelling van alge mene voorwaarden voor de verkoop van bouwgrond der gemeente Kat wijk. De heer dr. G. W. Overdijkink (CH) uitte zijn waardering over het feit, dat in de nieuwe regeling enige bepalingen zijn opgenomen om on gewenste grondspeculaties tegen te gaan. De heer N. J. van Duijvenbode (CH) maakte bezwaar tegen de be paling, dat kopers, indien de grond negen maanden, nadat het raadsbe sluit is goedgekeurd, nog niet is overgedragen, aan de gemeente een rente moeten betalen van 7 pet van de koopsom. Hij achtte dat onbillijk in die gevallen, waarin de overdracht nog niet kan plaats vinden omdat door het ontbreken van rijksgoed keuring nog niet tot bebouwing kan worden overgegaan. De voorzitter wees er op, dat de 7 pet-regeling in de praktijk reeds enige jaren heeft bestaan, doordat de raad bij ieder raadsbesluit !nza> verkoop van grond deze clausule heeft opgenomen. Tot dusver hebben b. en w. hieraan nimmer toepassing behoeven te geven, omdat in bona fide gevallen steeds ontheffing werd verleend. De clausule moet dan ook uitsluitend worden gezien als een stok achter de deur om zo ongewens te praktijken te kunnen tegengaan. Wethouder mr. J. van der Plas vond, dat er alles voor te zeggen is om met de verkoop van bouwgrond te wachten totdat bebouwingsmogelijk heden aanwezig zijn, Sedert de af kondiging van de bouwstop passen b. en w. dit trouwens ook reeds toe, met name bij de verkoop van gron den in de Hoornespolder. Hij wees er echter op, dat dit een tijdelijke abnormale toestand is, terwijl de vast te stel1 n regeling toch bedoeld is Om~ in normale omstandigheden een zo spoedig mogeliike bebouwing te bevorderen. Ook dit voorstel werd, na in tweede instantie te zijn behan deld, zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Ambtenarensalarissen. Het voorstel tot wijziging van de bezoldigingsregelinp gemeen teperso- neel 1961 ter uitvoering van de sala rismaatregelen per 1 januari 1962 werd eveneens uitvoerig behandeld Ondanks kritiek op het salarisbeleirl van 'lp regering, was men het er una'Nm over eens dat er voor de raad geen andere mogelijkheid be staat dan deze te volgen. Wel hadden enige sprekers, w.o. de heren H, J. Grimbergen (KVP). dr. G W. Over dijkink (CH). N. Ouwehand (CH). A. C. Berkheij (CH), A. Wassennar (AR) en D. Nasveld (PvdA) er be zwaar tegen, dat voor enige topran- gen nog een ex tra-verhoging werd toeeeoast met terugwerkende kracht vanaf resp. 1 januari 1959 en 1 april 1960. Zij achtten dit niet billiik te genover de overigp ambtenaren. Wet houder C. v. d. Plas legde uit, dat dit een gevolg is van het feit. dat de betreffende bezoldigingen gekop peld zijn aan de ^-odde van de ge meentesecretaris. Deze aanpassing had al eerder plaats moeten vinden en was tot dusver achterwege ge bleven. Vandaar de lange termlin van terugwerkende kracht. Dat b, en w. dit voorstel doen is mede het gevolg -^an het feit. dat zij er voor alle ambtenaren nit ""'Hen halen wat er uit te halen valt. TTi+eindeliik wer den de< voorstellen ronder hoofdelijke stemming aangenomen, Woningeartotheek Verleend werd een krediet van 29.500 voor het inrichten van een woning-cartotheek. De heer N. J. v Duijvenbode (CH) zag het nut hier van wel in, doch achtte de kosten vr;j boog. TT;i drong er derhalve bii b. en w. op aan zorg te dragen, dat dit bedrag later niet zal moeten wor den aangevuld Wethouder H. P. Bloot merkte in zijn beantwoording van de sprekers op dat b. en w. het gevraagde krediet voldoende achten voor het gestelde doel. Het grote nut van de woning cartotheek is, dat men hierdoor een inzicht krijgt in de samenstelling van de woningvoorraad. Voorlichting aan de bevolking zal t.z.t. zeker plaats vinden. Uitbreiding drankwet vergunningen Het voorstel tot wijziging van de verordening ex art. 10 der drankwet (droogleggingsverordening) had de instemming van de beer dr. G W Overdijkink (CH). De uitbreiding van het aantal vergunningen werkt een betere verdeling hiervan tussen de beide dorosdelen in de hand. Gaarne had hij echter uk de moge lijkheid ongenomen gezien om aan de oostelijke zijde van het Emma- plein een tanvergu""5"" te verlenen, omdat het aldaar gevestigde gebouw ..Musica" hieraan grote behoefte heeft. De behoefte aan vergunningen stijgt in deze omgeving naarmate 't aantal badgasten toeneemt. De voor zitter zegde toe dat b, en w. aan deze zaak nader aandacht zullen schenken. Verder verd er nog uil- voerig gesproken over de wenselijk heid om een tapvergunning te ver lenen aan een café in de Tulpstraat. Tenslotte werd echter het voor stel toch zonder hoofdelijke stem ming aanvaard, waarbij de heer A. Wassenaar (AR) aantekening wenste van te hebben tegen gestemd. De overige voorst llen, waarop wij in ons blad van gisteren reeds uitvoe rig ingingen, werden zonder of zon- dernoemenswaardige discussie en zonder hoofdelijke stemming aan vaard. ENKELE UITSCHIETERS De kijker heeft sinds ons laatste overzicht enkele minder goede, maar verder bepaald ook uitstekende t.v.- programma's via de Nederlandse zender kunnen volgen. We noenvn er drie: Pygmalion, de jongste show van Rudi Carrell en donderdagavond het verjongde drama „De twee we zen". Nelleke Knegtmans en Ina van der Molen hebben als de beide on sterfelijke wezen de titelrol gespeeld. Dankzij de regie van Willy van He- mert is het stuk zijn tweede jeugd ingegaan en zelfs kritische mensen zullen begrip hebben getoond voor de realisering van klassiek volksto neel, ongeveer een eeuw geleden ge schreven. Geen t.v., maar verfilmd radio, was de reportage van de NCRV over de Doe-wat-terug-actie van het Leger des Heils. Hei; was in elk geval hartverwarmend en het doel mocht nu eens de middelen hei ligen. Allengs gaan we het zomerseizoen tegemoet en daarmee bereiken we opnieuw de jaarlijkse parade van „ingeblikte" t.v.-programma's. We bedoelen daar niets verkeerds mee, want evenals bij de radio kun nen ook bij de t.v. tevoren opgeno men programma's oprecht kijkgenoe- gen opleveren. Maar dat neemt het feit niet weg, dat zogenaamde live uitzendingen, dus fris van de lever, voorkeur genieten. Men zij intussen getroost, want buiten de grenzen van de Nederlandse t.v.-zender hebben we ons er weer eens van kunnen overtuigen, dat ook de t.v. in het bui tenland niet altijd uitvalt zoals men het graag zou wensen. Men kijke in het Westen dus gerust verder naar onze eigen t.v., die heus niet zoveel achter staat bij doorsnee-program ma's van elders. Komende uitzendingen Vanavond is de KRO in de lucht met Brandpunt, de tweede aflevering van de Jack Benny-show, impressies uit Jordanië en de film „Zes kaar sen". Zaterdag begint de t.v. al om drie uur, grotendeels voor rekening van de AVRO met tot besluit het op treden van Willy Walden, Piet Muy- selaar, Corry Brokken en Willy Al- berti in de lopende Snip- en Snap- revue. Op Eerste Pinksterdag lijkt ons belangrijk de Doopdienst, die vanwege het Katholiek Kerkgenoot schap in de parochiekerk van Haar lem-Noord zal worden uitgezonden. Het is althans iets ongeziens tot dus verre. Tweede Pinksterdag is de KRO er opnieuw, wederom met een gevarieerd programma, onder ande re met „Schatten op zolder" en een reportage over Oeganda. „Sport in Beeld" van de NTS is deze keer niet op zondag maar op maandag. pezegeiPeNMOL ppstwjk/, Leiding KRO-televisie Mr. B. A. Schmitz is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot ad- junct-hoofd van de Programmadienst van de KRO-t.v. Hij wordt belast met de programma-coördinatie en de interne organisatie van deze dienst. De heer Schmitz is si ds 1 decem ber 1960 als secretaris van de Pro grammaleiding bij de KRO-t.v. in dienst. Pinksteren in Europa „Pinksteren in Europa" is de titel van een Eurovisie-schakelprogram ma, dat de NTS op de Eerste Pink sterdag van 10 tot 11 uur 's morgens uitzendt en waarin, dankzij de nau we samenwerking van honderden te levisiemedewerkers in een groot deel van Europa, kan worden getoond hoe de Pinksterboodschap in een aantal plaatsen in Europa worden verkon digd en ontvangen. Die plaatsen zijn Uppsala (Zweden), Cambridge (En geland), Bielefeld (Duitsland), Am. strdam, Taizé (Frankrijk) en Bossey (Zwitserland).

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11