S)e &2idóeSoti/fco/nt SECR.GEN. VERWACHT HERVATTING NEDERLANDS-INDON. OVERLEG Onmiddellijk einde van OAS.-acties in Algerië Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 6 JUNI 1963 52e JAARGANG Gaat gezond verstand winnen? Telet 2 0 9 3 5 Red 2001 5. 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,65 p w., f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p.'/8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Na Soekarno's antwoord aan Oe Thant district Keerom, waarin Wares en Jaffi liggen, is kort daarop met een politiepatrouille naar Amgroto ge trokken. Hij had daar een ontmoeting met zijn collega uit het Australische buurtdistrict. De twee functionaris sen zijn met 'n gecombineerde pa trouille naar 't gebied van Wares en Jaffi gegaan om de bevolking in te lichten over de komende verande ringen. Zij zijn voortaan Austra- De waarnemend secretaris-generaal van de V. N., Oe Thant, uur hadden gesproken over de liërs. De missiescholen zullen waar- heeft op zijn persconferentie gisteren medegedeeld, dat hii ver- kwestie Nieuw-Guinea. hoewel er schijnlijk worden overgenomen door wachtte dat Nederland en Indonesië het overleg over de kwestie- nif! djeS °P w"d '"gegaan. de Austrahsche passionisten. zelf 4»"»^ zou zijn bij latere volledige onderhandelingen. Deze verwachting grondde Oe Thant op het antwoord van pres. Soekarno. eerder op de dag de hoop geuit, dat de Australisch minister de beste in drukken zal meenemen van de op vatting van het Indonesische volk, dat tussen Indonesië en Australië Uitlevering van Bormann aangeboden? De Corr. van Parool bericht uit De tekst van dat antwoord is gisteren gepubliceerd. President Soekarno zei, dat Indonesië gedwongen was zijn militaire activi- goede"TrTendschappelijke" betrekkin- teit rond „West-Irian" te verhogen vanwege een bedreiging van gen dienen te bestaan. De kwestie zijn veiligheid door de Nederlandse troepenversterkingen en de West-Nieuw-Guinea moet worden noodzaak de „bevolking van West-Irian te beschermen tegen gezien als een koloniale erfenis, die barbaars optreden van de Nederlandse troepen". 20 spoedig mogelijk moet worden ge regeld. In dit verband zei Soeban- De president zei, dat Indonesië het geschil van het ogenblik *e hopen op het grootst moge- Jeruzalem, dat een anoniem persoon af dat dit was ontstaan, vreedzaam wilde regelen door middel van lyke beSnP van Australische zijde. de israëiische autoriteiten heeft aan- ?andVersN' °f d°°r rechtstreekse onderhandelingen met de Neder- NEDERLANDSE ENCLAVES NAAR Indonesië aanvaardde de voorstellen1 van Ellsworth Bunker voor 6 Ensile Parifse^c^rresDmiden^van de het oplossen van het vraagstuk, omdat zij een vreedzame en orde- In het Australische gebied lagen jemsalem Post Tuvia Friedman lijke regeling zouden betekenen. twee Nederlandse enclaves, Wares directeur van 't documentatiecentrum Het waren de Nederlanders, die een ongustige reactie op het met 1600 inwoners en Jaffi met 1100 te Haifa, verklaard op 'n bijeenkomst plan-Bunker gaven. zielen. In Jaffi is een bloeiende mis- jn de Franse hoofdstad. President Soekarno zei, dat de Indonesische houding ongewijzigd sie.- Er zijn zes gesubsidieerde en bleef in die zin, dat zijn land alle pogingen, die leiden tot een *mge ongesubsidieerde scholen, al- Friedman zou op deze bijeenkomst vreedzame oplossing, gebaseerd op het plan-Bunker zou steunen. uVhSKT' Sfkt^omUenWe y~v t»tr\nr*ï¥ a ntr\rit tiat/ri nut tt^t rvri *7 at Toen de Australische functionaris verblijfplaats van de beruchte nazi- ONnFiRHANnFJMUhN IN IIF V N MacCarthy twee maanden geleden arts Joseph Mengele Het documen- VflNl/1-illllrl.iNl/I-il-ilIlVFUll Ail AJAJ #11» Hollandia bezocht is de grensherzie- tatie centrum van Friedman is bezig ning besproken. Het Australische met het verzamelen van bewijsmate- Oe Thant zei te menen, dat Nederland en Indonesië in aanwezigheid van verzoek tot grenswijziging is ver- riaal tegen duizend vooraanstaande Ellsworth Bunker samen zouden komen om meer in bijzonderheden de ^afr^ar ï"band J t T «x™.zi's, die «n aandeel hebben ge- - spitsmg van het Nederlands-Indo- had m de vernietiging van miljoenen formule voor een regeling, d e de heer Bunker had aangeboden en die de nesische geschil Europese Joden en die nog steeds VN-leider steunde, te bespreken. Bestuursambtenaar Lindt van het op vrije vTeten zijn. „Als deze formule aanvaardbaar voor beide partijen is, zullen formele onderhandelingen onder mijn auspiciën en in mijn aanwezigheid in de VN Innhmirl rlrtrtf Lornon rkr\ worden gehouden. Dat is de procedure, aldus de secretaris-generaal. J C/UTIUILU UOGl (JGriJCJJ Op dCllClTl Oe Thant verdedigt zich Oe Thant verdedigde ook zijn wei gering om het Nederlandse voorstel tot het zenden van VN-waarnemers naar Westelijk Nieuw-Guinea, te aanvaarden. Hij zei, dat zijn voorgan ger, wijlen Dag Hammarskjoeld, soortgelijke Nederlandse suggesties had verworpen. In de huidige situatie zou het nood zakelijk zijn geweest militaire waar nemers te zenden. Oe Thant zei dat hij zich niet bevoegd zou achten dit te doen zonder de machtiging van de Veiligheidsraad. Oe Thant zei voorts, dat hij het Nederlandse voorstel om VN-waar nemers naar Nieuw-Guinea te zen den ook niet had aanvaard, omdat hij zich alleen ten doel stelt, de twee partijen samen aan de conferentie tafel te brengen, in het bijzijn van een derde partij, en hun geschillen op vreedzame wijze te regelen. De secretaris-generaal gaf op zijn persconferentie tevens een 'overzicht van de ontwikkeling in de kwestie Nieuw-Guinea, sinds het vooroverleg tussen Nederland en Indonesië in aanwezigheid van de Amerikaan Bunker was afgebroken. In antwoord op een vraag over de voorstellen van Bunker, zei Oe Thant, dat hij geen enkel verschil kon zien tussen aanvaarding van de. voorstellen „in beginsel" of „als ba sis" voor besprekingen. Op de vraag, wat voor garanties de Ver. Naties zouden geven voor een onafhanke lijke volksstemming in Nieuw-Gui nea zei hij: „De Verenigde Naties zijn hier op dit ogenblik nog niet bij betrokken. Als de twee partijen over eenstemming hebben bereikt over een officiële formule,- zullen, zoals ik al eerder heb opgemerkt, in de Verenigde Naties in mijn tegen woordigheid onderhandelingen wor- Toen prins Albert van Luik, een jongere broer van koning Boudewijn van België, na het vervullen van een handelsmissie in het Verre Oosten terug keerde op de nationale luchthaven van Brussel, werd hij verwelkomd door een stralende prinses Paola De dochter van prinses Paola De dochter, die dinsdag in het ge zin van prins Albert van België en prinses Paola is geboren, krijgt de namen Astrid, Josephine-Charlotte, Fabrizia, Elizabeth, Paola, Marie, zo is te Brussel vernomen. Volgens een hoffunctionaris zal 't prinsesje over ongeveer twee weken den gehouden en wanneer deze for mele onderhandelingen tot een be vredigend resultaat leiden, dan moet ik de algemene vergadering om een oordeel vragen. Ik kan natuurlijk geen enkele overeengekomen for mule laten uitvoeren, zonder het mandaat van de algemene vergade ring en ik ben van gevoelen, dat dit punt, als alles goed gaat, op de agenda voor de zeventiende zitting zal worden geplaatst, die, naar ver wacht, in september zal worden ge houden. JOUWE VANDAAG TERUG UIT NEW YORK Vanmorgen is op Schiphol aange komen de heer N. Jouwe, vice-voor- ziter van de Nieuw Guinearaad. De heer Jouwe heeft de afgelopen pe riode in New York vertoefd. Hij was lid van de Nederlandse delegatie uit de vergadering van de commissie der Verenigde Naties voor niet-zelfbe- sturende gebieden. Op tien mei bracht hij in deze ver gadering rapport uit over de econo mische ontwikkeling van Neder lands Nieuw-Guinea. Het is de bedoeling, dat de heer Jouwe binnenkort terug zal keren naar Nieuw-Guinea. De datum van zijn vertrek is nog niet bepaald. Hij zal in Den Haag o.a. verslag uitbren gen van zijn bevindingen in de Ver enigde Staten. AUSTRALISCHE MINISTER IN INDONESIë Premier Djuanda van Indonesië heeft medegedeeld, dat de Austra lische minister van defensie, Town- ley, begrip heeft getoond voor de In donesische eis, dat West-Nieuw- Guinea onder het gezag van Indone sië zal worden teruggebracht. Na 'n bezoek, dat minister Townley aan Djuanda bracht, deelde Djuanda aan de pers mede, dat zijgedurende een Ex-generaal Edmond Jouhaud, de ter dood veroordeelde „tweede man" van het rechts-extremistische geheime leger, heeft een beroep op ex-gene raal Raoul Salan, de tot levenslang veroordeélde leider van de OAS, gedaan om een order te ondertekenen tot onmiddellijke beëindiging van de OAS-acties in Algerië. Dit is gisteravond officieel in Parijs meege deeld. Het beroep is vervat in een brief van Jouhaud aan Salan, waarvan de tekst door het bureau van de premier werd bekend gemaakt. Jouhaud zegt hierin onder meer: „Wanneer een leider van mening is, dat de strijd uitzichtloos is en de eer bewaard, dan is er voor hem een smartelijk en tragisch ogenblik, namelijk de strijd te staken. Het is van essentieel belang, dat de acties van de OAS zo spoedig mogelijk worden beëindigd. Haar leider eist dit van allen, die zich spontaan onder zijn be velen hebben geplaatst". Jouhaud vraagt Salan deze tekst tot de zijne te maken. „Gebeurtenissen namen niet te keren loop" OVERLEG Jean-Jaques Suini, die de voor naamste burgerlijke figuur in de OAS is, heeft maandag besprekingen ge voerd met Abderahmane Faers, voor zitter van het gemengde voorlopige bestuur van Algerië. Dit overleg werd gisteren voortge zet. Het doel ervan is de Europese leiders in Algerië te bewegen tot sa menwerking met de nieuwe Alge rijnse staat, die naar verwachting, na de zelfbeschikking lemming op een juli a.s. zal ontstaan. Aangenomen wordt dat, indien het overleg slaagt, de oprichting van een „Europese partij" in Algerië zal vol gen, die het recht zal verkrijgen deel te nemen aan de verkiezingscampag ne vóór de te houden volksstemming. Nieuwe politieke partijen kunnen tot uiterlijk donderdag a.s. in Alge rië worden geregistreerd. Er moet een einde worden gemaakt aan de blinde aanslagen tegen de Mohammedanen. Onder hen, die door fusillades vallen, waren misschien voormalige medestrijders, misschien vrienden. Deze acties zijn de ontken ning van ons ideaal van verbroede ring. Wij moeten met onze vijan den van gisteren een terrein van overeenstemming vinden, waardoor alle Fransen in alle waardigheid op hun geboortegrond verder kunnen leven. Ik hoop dat de Franse rege- „DE HOUTHAL" Hogewoerd 99 Telef. 22536 (Advertentie) koningin heeft dinsdag in de tuin van paleis Soestdijk bejaarden uit verscheidene plaatsen in Ne derland ontvangen. Foto: mevr. Hajenius uit Deventer wordt aan Hare Majesteit voorgesteld ring het verleden zal willen vergeten, zoals zij dat voor de Mohammedaan se opstandelingen heeft gedaan, al dus Jouhaud, die de hoop uitsprak, dat door een uitgebreide omnestie en beëindiging van de strijd Algerië „in een bestel dat wij hebben bestreden, een gelukkig aanzien herkrijgt." De directeur van de gevangenis van Fresnes, waar Salan gevangen zit, had de brief reeds verscheidene da gen geleden in handen van de rege ring gegeven. Het beroep van Jouhaud verwekte sensatie in Parijs, waar de nationa le vergadering midden in een debat over Algerië was. Sommige rechtse afgevaardigden, die met de OAS sym pathiseren, verklaarden dat dit door de regering bekokstoofd was. Een andere vrijwel eensgezinde re actie in de wandelgangen was: „Jou haud heeft tenminste zijn hoofd ge red". BESTAND De Franse ihoge commissaris in Algerië, Fouchet, heeft premier Pom pidou, telefonisch medegedeeld, dat hij „enige hoop heeft, dat het offi ciële bestand, dat de OAS enkele da gen in acht heeft genomen, nog zal voortduren. Hij sprak ook de hoop uit, dat er in de een of andere vorm een over eenkomst tot stand zal komen, die een eind maakt aan het terrorisme. Een woordvoerder van het geheime leger heeft dinsdag in een piraten- uitzending in Algiers verklaard, dat de OAS heeft besloten haar bestand met 48 uur te verlengen. Het be stand had maandag temiddernacht zullen eindigen. De woordvoerder zei thans, dat de OAS de deur niet wil sluiten voor oplossingen die vrede in Algerië kunnen brengen. De OAS, aldus spreker, wil echter niet ,dat de Europese gemeenschap onder het juk van het internationale communisme komt en ook wil zij niet, dat de rechten van deze gemeenschap op enigerlei wijze worden beperkt. De woordvoerder van de OAS zei nog dat de OAS een nog hardere strijd zal aanbinden indien geen re geling tot stand komt waarbij de Europeanen voldoende garanties krijgen. Dinsdag zijn in Algerië slechts twee aanslagen gepleegd, waarvan een in Algiers. Twee Mohammedanen kwa men hierbij om het leven. Dit was de minst bloedige dag in Algerië sedert een jaar. De Algerijnse communistische par tij, die sinds 1956 door de Fransen was verboden, heeft als eerste poli tieke organisatie een verzoek inge diend om weer te mogen optreden met het oog op de volksstemming van 1 juli. De groeperingen, die aan de verkiezingscampagne voor dit re ferendum in het raam van het zelf beschikkingsrecht willen deelnemen, moeten zich vóór vrijdag a.s. opge ven. Men verwacht nog verzoeken van andere politieke groeperingen. De verkiezingscampagne begint zondag. Motie tegen Frans regeringsbeleid verworpen De Franse nationale vergadering heeft met grote meerderheid een mo tie, waarin het regeringsbeleid wordt afgekeurd, verworpen. De motie kreeg slechts 113 stemmen, terwijl er 276 nodig waren om te worden aangenomen. Tegen de motie stemden Gaullisten, de MRP, de socialisten en de demo cratische centrum partij. De fractie van de rechtse onafhankelijken, zich gekwetst voelend door woorden van premier Pompidou, besloot op het laatste ogenblik voor de motie te stemmen. De motie is ingediend door de partij voor de eenheid van de re publiek. Voorafgaand aan de stemming hield premier Pompidou 'n felle toe spraak, waarin hij de indieners van de motie van valsheid beschuldigde, waar zij zeggen dat de regering ver raad pleegt jegens de zaak van een verenigd Europa. De leden van de OAS noemde hij misdadigers, die zich voorgoed van Frankrijk hebben ver vreemd. Bom in nuntiatuur worden gedoopt. Als meter zal haar tante, de erfgroothertogin Josephine- Charlotte van Luxemburg optreden. Haar peter zal een oudere broer van prinses Paola, prins Fabricio Ruffo, zijn. 1 Oost-Berlijnse politie schiet vluchteling neer Oostduitse grenswachten hebben gistermiddag een vluchteling bij de grens tussen Oost-Berlijn en de Brit se sector doodgeschoten. Het incident gebeurde niet ver van de plaats, waar twee weken geleden een 15- jarige Oostduitse jongen werd ge dood, toen hij via een grenskanaal wilde vluchten. De vluchteling werd ontdekt, toen hij nog ongeveer 100 meter van de grens was. Er werden zes schoten op hem afgevuurd. De Westberlijnse politie zag de vluchteling onder het wateroppervlak verdwijnen. Later werd op de plaats, waar de vluchte ling onder water verdween, door de Oostduitse politie vanuit drie motor vaartuigen in de rivier de Spree ge dregd. Bakkersknecht - die op militairen inreed - op vrije voeten De 25-jarige bakkersnecht Alfred Krumwiede uit Steimbke bij Nien- burg (Did.) is op vrije voeten ge steld. Maandag reed hij met zijn be stelwagen in op een colonne Neder landse militairen, die naar 't NATO- oefenterrein Bergen-Hohne mar- scheerden. Hierbij werden drie mi litairen van deze 60 man tellende compagnie commandotroepen ge dood. Vijftien man liepen verwon dingen op, waarvan vijf zeer ernsti ge. Geen der gewonden bevindt zich thans nog in levensgevaar. ZOEKT U EEN gouden armband voor f 70 en f 100.of 300- en 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie» te Madrid Voor het gebouw, dat tot voor kort door de pauselijke nuntiatuur in Ma drid werd gebruik, is gisteren een kleine kneedbom ontploft. Er werd hierbij niemand gewond, maar wel werd enige schade aangericht. Het is mogelijk, dat leden van de Franse OAS de bom hebben geplaatst als protest tegen de afkeuring van hun methoden door het Vatikaan. Zij zouden onbekend geweest zijn met het feit, dat de nuntiatuur is ver plaatst. Waarnemers staan echter sceptisch tegenover deze hypothese. Dit oammer bestaat uit 12 pagina's Zonnig en warmer De luchtdruk in het centrum van een hogedrukgebied is boven de Noorse bergen tot 1040 mb. geste gen. Het hogedrukgebied is daardoor zo omvangrijk geworden, dat 't bijna geheel West-Europa omvat. De wind is by ons naar noordoost tot oost ge draaid, en de aangevoerde lucht is nu van continentale oorsprong. Door zijn stabiele opbouw en de geringe vochtigheid blijft het de komende paar dagen overwegend zonnig en droog. De temperaturen stijgen lang zaam en morgen overdag wordt waarschijnlijk op de meeste plaatsen de 20 graden overschreden. Zon- en maanstanden 7 Juni: zon op 04.22, onder 20.55; maan op 09.14, onder 00.04. Hoogwaterstanden 7 Juni: v.m. 6.33; n.m. 18.58. KORRELTJE Vaak houden we een domheid voor onmogelijk tot we haar zelf begaan hebben.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1