Ambassadeur komt naar Van Royen Den Haag Wapenstilstand in Algerië met 24 uur verlengd? Venezuela OVERLEG MET DE REGERING De Nederlandse buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Was hington, dr J. H. van Roijen, vliegt woensdagochtend naar Nederland voor overleg met de regering. Hoewel de reden van het bezoek niet met zoveel woorden werd be kend gemaakt, ligt het wel voor de hand dat de besprekingen zullen gaan over de kwestie Nieuw Guinea, voor al daar Amerika met kracht en ge- inspireerde berichten tracht de twee partijen weer aan de tafel te bren gen op basis van het plan Bunker. Kennedy is doodsbang dat de onder handelingen weer in het slop zullen raken en dat de beweerde „halsstar righeid van Nederland" daar de oor zaak van zal zijn. De regering van de VS zieklaarblijkelijk geen andere mogelijkheid tot onderhandelingen dan min of meer toegeven aan de eis van Indonesië, dat Nederland zich bij voorbaat meer concreet zal binden aan het Bunkerplan. Steeds meer tegenstand van Papoea's tegen plan Bunker Intussen gaan er echter onder de Papoeabevolking zelf meer en meer stemmen op, die zich tegen het Bun kerplan keren. Een aantal Papoea-inwoners te Biak en Noemfoer hebben zich ge wend tot secretaris-generaal Oe Thant met het volgende schrijven: „Wij verwerpen met stelligheid 't voorstel van de heer Bunker omdat het zou leiden tot slavernij en ver nietiging voor het volk van West- Papoea door het moderne imperia lisme van Indonesië. Wij verwerpen het voorstel van de Indonesische avonturiers, die te Fak Fak de „partij Grib" (een pro-Indo nesische partij) vormen, omdat de in houd ervan niet waar en niet juist is. Wij kiezen met beslistheid voor het Nederlandse bestuur en het Neder landse leger om voor recht en vei ligheid te zorgen tot de tijd dat West- Papoea over eigen lot zal beslissen. Afschriften van de brief werden gezonden aan de ministers De Quay en Luns, mr. Schürmann, staatsse cretaris Bot en gouverneur Platteel. De economische toestand van Nw.Guinea Van Hollandia tot Fak Fak en van Merauke tot Sorong liggen in Nieuw Guinea voedselvoorraden en distribu tiekaarten gereed, die in geval van stagnatie in de aanvoer, de levens middelenvoorziening voor een pe riode van twee maanden moeten ga randeren. Het tekort aan ambtenaren werkt verlammend op het ontwikkelings werk, dat juist had moeten worden versneldImporteurs en winkeliers voeren met htm voorraden een voor zichtig beleid. Dit is een aantal verschijnselen van de politieke onzekerheid, die het leven in Ned. Nieuw Guinea thans kenmerkt. Het bestuur loopt op eigen kracht nog door", aldus formu leerde een hoge bestuursambtenaar de gang van zaken. Van het korps leidende ambtenaren, dat normaal ruim 70 mensen telt, ontbreekt thans meer dan een derde gedeelte, dege nen die met Europees verlof afwe zig zijn, inbegrepen. In de door de Indonesische para chutisten geïnfiltreerde gebieden is het ontwikkelingswerk vrijwel tot stilstand gekomen. Vele Papoea-kin deren zijn door het vertrek van on derwijzeressen verstoken van onder wijs, en de voorlichtings- en con- trolereizen van bestuursambtenaren zijn in bepaalde streken onderbro ken door de aanwezigheid der Indo nesische parachutisten. Van een drang tot een massale uit tocht uit Nieuw Guinea kan - zo wordt door de autoriteiten te Hollan dia verzekerd - zeker niet worden gesproken. Met een enkele uitzonde ring zet het beperkte handels- en be drijfsleven zijn activiteiten, zij het voorzichtig, voort, daarbij rekenend op garanties van de Nederlandse re gering. Na een begin van wat zou kunnen gaan lijken op een kapitaals vlucht in de eerste maanden van dit jaar, is op dit gebied de rust teruggekeerd. Dit is een gevolg geweest van het feit, dat het gouvernement van Nieuw Guinea heeft afgezien van maatrege len om de inwisselbaarheid van de Nieuw Guinese gulden in buiten landse valuta te beperken, en van optimisme t.a.v. garandering door Nederland van het recht om de Nw. Guinese gulden tegen gelijke koers om te ruilen voor de Nederlandse gulden, ook wanneer de soeverei niteit over Nieuw Guinea zou worden overgedragen. Dit is overigens een punt waarover het Nederlandse ka binet nog een beslissing zal moeten nemen. Het waren vooral ook Chinese han delaren, die in de afgelopen maanden aanvragen hebben ingediend voor 't overmaken van min of meer belang- rijge bedragen naar het buitenland, bij voorkeur naar Hongkong of Sin gapore. De maatregel, dat het ver strekken van een dergelijke vergun ning moet worden voorafgegaan door een fiscaal onderzoek - of de verzoe ker aan zijn belastingplicht heeft voldaan - deed het enthousiasme on der hen echter aanzienlijk afnemen. Het gaat hierbij echter niet over enorme kapitalen, daar de totale bankbiljetten-circulatie van Nieuw Guina de 25 miljoen gulden niet overtreft. V.S. keren zich tegen O.A.S. Zoals gemeld heeft de organisa tie van het geheime leger (OAS) via de radio laten weten dat zij maan dag om middernacht haar vrijheid van handelen zal hernemen. Deze aankondiging heeft de spanning on der de Mohammedanen en Europea nen in Algerië belangrijk doen toe nemen, daar men vreest dat er een nieuwe golf van terreurdaden over het land zal gaan. In kringen rond de Franse regering te Parijs is echter gezegd dat men van officiële zijde in Algiers verno men heeft, dat de „wapenstilstand" voor 24 uur is verlengd. Het contact tussen de Europeanen en de Moham medaanse nationalisten zou nog niet verbroken zijn. In Algiers schijnt het steeds duidelijker te worden, dat er een breuk in de gelederen van de LADDERS EN TRAPPEN „DE HOUTHAL" Hogewoerd 99 Tel. 2251 OAS dreigt. De burgerlijke en de mi litaire sector schijnen met elkaar overhoop te liggen. Men meent nu in Algiers dat de burger-leden van de OAS voor con tact zijn met de Mohammedaanse na tionalisten. De militaire groepering zou er echter tegen zijn. De Europe anen, die met Abderrahmane Fares, de Mohammedaanse voorzitter van het voorlopige uitvoerend orgaan in Algerië, overlég hebben gepleegd, zouden in de grondwet van het toe komstige onafhankelijke Algerië ver ankerd willen zien, dat de Europese minderheid recht heeft op politieke vertegenwoordiging. Zij zouden als tegenprestatie hebben aangeboden de massale uitocht van Europeanen uit Algerië - rond 8.000 per dag - een halt toe te roepen. Deze uittocht zou de Mohammedaanse leiders ver ontrusten. Naar verluidt zouden de Europese onderhandelaars ervoor ge waarschuwd hebben, dat alle Euro peanen uit Algerië zullen vertrekken na hun huizen en alle grote fabrieks complexen te hebben opgeblazen, als de gevraagde waarborgen niet spoe dig gegeven worden. Maandagavond heeft de OAS weer via een clande stiene radio-uitzending laten weten dat zij maandag om middernacht haar vrijheid van handelen zal her nemen. Zij liet er echter op volgen dat „alles nog niet. afgelopen is" en dat zij haar actie voor onderhande- lingen tussen beide partijen zal voortzetten. VS contra OAS De V.S. hebben zich gisteren met kracht gekeerd tegen het besluit van de organisatie van het geheime leger (OAS) in Algerië, om een nieuwe reeks moorden te plegen. In een verklaring van het State De partment wordt gezegd, dat „de vrije wereld verbijsterd is door de aan kondiging van de OAS, dat zij met ingang van maandag middernacht weer onschuldige mensen zal ver moorden. Dergelijke moorden zijn niet te verontschuldigen en kunnen slechts leiden tot een somberder toe komst voor Algerië, aldus de ver klaring. Volgens berichten, die maandag avond in Caracas zijn ontvangen, zouden bij de gevechten in Puerto Cabello tussen regeringstroepen en opstandelingen 400 doden en 700 ge wonden gevallen zijn. In de Venezolaanse hoofdstad Ca racas zijn aanslagen gepleegd met brandbommen. Gisterochtend hebben 6 gewapende lieden een overval ge daan op een benzinestation en gepro beerd tanks in brand te steken. De Venezolaanse communistische leider Gustavo Machado, die maan dagochtend bij zijn terugkomst uit Moskou werd gearresteerd, is des avonds vrijgelaten op verzoek van de voorzitter van de kamer van afge vaardigden. Maandagavond is op een plein in het centrum van Caracas een krach tige bom ontploft, waardoor veel schade is veroorzaakt. Er zijn geen slachtoffers. Het ongeluk van de Nederlandse soldaten in Duitsland Over het ongeluk dat een Neder landse militaire kolonne in Duits land is overkomen deelt de leger- voorlichtingsdienst nog mee, dat de Duitse politie en de Koninklijke Marechaussee een onderzoek instel len naar de toedrach van het onge val, dat maandagmorgen gebeurde 200 meter voor het dorp Steimbke. Het linker gelid van de compagnie liep in de berm, het rechter gelid liep aan de rand van de weg. Het on geval gebeurde in een flauwe bocht. De kolonne werd in het midden gegrepen door de auto van de Duit se bakkersknecht. De man zou een schuttersfeest hebben bijgewoond. Aanrijder reed met grote snelheid De 25 jaar oude bakkersknecht Alfred Krumwiede, die aan het stuur van de ongeluksauto zat, zei maan dagmiddag tijdens zijn verhoor door de politie, dat hij geen verklaring voor het ongeval had. Hij had zon dag na het middageten geslapen en was vervolgens in de namiddag naar het schuttersfeest in Heemsen bij Nieuburg gereden. Daar heeft hij volgens zijn zeggen slechts enkele glazen jenever en donker bier ge dronken. Getuigen van het ongeval verklaarden daarentegen, dat de be stuurder van de auto flink aange schoten was. Krumwiede deelde de politie ver der mede, dat hij noch de colonne noch het licht had gezien, dat aan het einde van de colonne werd mee gedragen. Hij kon niet verklaren, hoe het kwam, dat zijn auto plotse ling van de rechter op de linker rij baan terecht was gekomen, maar hij gaf toe, dat hij met een snelheid van 100 kilometer per uur had ge reden. De Franse stewardess mej. Authie, gefotografeerd tijdens een perscon ferentie in Parijs, maandagmiddag, waar zij haar relaas deed van de ramp op het vliegveld Orly. Statenverkiezingen Nederlandse Antillen De Spaanse stakingen Uit officiële kringen in Oviedo, de hoofdstad van Asturië, is maandag vernomen, dat in dit gebied in twee mijnen nog niet gewerkt wordt. Deze mijnen zijn vorige week door de overheid gesloten, maar zullen dins dag worden heropend, zodat 1500 man weer aan het werk kan gaan. Voor de rest is de toestand in het ge bied normaal. Door loonsverhoging is de zes weken oude staking van onge veer 55.000 mijnwerkers beëindigd. Ongeveer 40 procent van de mijnwer kers zal een loonsverhoging van vijf tot tien procent krijgen. De meeste spoorwegarbeiders hebben eveneens een loonsverhoging gekregen. De Spaanse politie treedt sinds en kele dagen in heel Spanje op tegen de oppositiebeweging „Volksfront voor de bevrijding" geheten. Er zou den al een honderdtal arrestaties zijn verricht. Het front, dat in 1958 in het geheim in het leven werd geroepen, Koningin Elizabeth van Engeland heeft zaterdag in Londen de vaandel- ls ^öh^kSlouden^Tlid vin parade van de Engelse strijdkrachten afgenomen. Na de plechtigheid zjjn Qp 22 mei pubiiCeerde dit front verscheen de koninklijke familie op het balkon van Buckingham-paleis. een manifest, waarin het de vorming Foto: koningin Elizabeth in het gala-uniform van de Goldstream Guards van een democratische regering met de kleine prins Andrew eiste. Beroep van Jouhaud verworpen Alleen De Gaulle kan over Jotihaud's leven beschikken Het nieuw ingestelde Franse hoge militaire gerehtshof heeft het verzoek van de verdedigers van ex-generaal Edmond Jouhaud, om een nieuw pro ces voor hun cliënt, verworpen. Jouhaud is door het vorige mili taire hooggerechtshof, dat werd ont bonden nadat 't ex-generaal Salan tot levenslang had veroordeeld, ter dood veroordeeld. Jouhaud was de twee de man in de leiding van het gehei me leger. Nader wordt gemeld, dat het ver zoek is afgewezen door de kamer voor de berechting van misdrijven van het Franse hof van cassatie, dus niet door het nieuwe militaire ge rechtshof. De kamer heeft haar afwijzing ge grond op de overweging, dat het be sluit van president De Gaulle, waarbij hij het ontbonden hoge mili taire gerechshof instelde, dat Jou haud ter dood heeft veroordeeld, elke mogelijkheid van beroep uitsloot. De door het hof genomen beslissing betekent, dat het leven van ex-ge neraal Jouhaud opnieuw aan een zijden draad hangt en dat alleen pre sident De Gaulle over zijn leven kan beslissen. Het hof verwierp ook een verzoek om een nieuw proces van Albert Dovecar, een 25-jarige deserteur uit 't vreemdelingenlegioen, die ter dood veroordeeld wasvoor zijn aandeel in de moord op Roger Gavoury, de hoofdinspecteur van politie in Al giers. De openbare aanklager, Jean Rel- quet, had maandag aan het hof van cassatie in Parijs verzocht de aan vraag voor een nieuwe berechting van ex-generaal Edmond Johaud buiten de orde te verklaren. Gisteren zijn in de Nederlandse Antillen de Statenverkiezingen ge houden, waarvan het resultaat is ge weest, dat de groep, die op het ogen blik aan de regering deelneemt, nl. de democratische partij en de Aru baanse patriottische partij, nu twaalf vertegenwoordigers in de Staten hebben gekregen, tegen de oppositie, bestaande uit de Nationale Volkspar tij en de Arubaanse Volkspartij te zamen tien. Volgens deskundigen zal het uitermate moeilijk worden voor de regeringspartijen een regering te vormen. Men vreest dat Bonaire en de Bovenwindse eilanden met elk een zetel eisen kunnen gaan stellen in ruil voor hun stem, waardoor zij „de dienst zouden kunnen gaan uit maken, als ze willen". Bonaire. Op de democratische partij van Bonaire wetden 1453 stemmen uit gebracht, terwijl de Ver. progressie ve Bonairiaanse partij 1121 stemmen verwierf. Daar Bonaire één lid naar de staten zendt, zal dit een verte genwoordiger van de democratische partij zijn. Bovenwindse eilanden Op de Bovenwindse eilanden, die evenals Bonaire één vertegenwoor diger naar de staten zenden, ver wierf de gecombineerde lijst van de Nationale Volkspartij en de Wind ward Islands Progressive Party 747 stemmen, die van de democratische partij 893, zodat een vertegenwoor diger van de laatste partij zitting zal krijgen in de staten. Aruba Op de Arubaanse patriottische partij zijn uitgebracht 10613 stem men, op de Arubaanse volkspartij 6289, op de Arubaanse volksunie 1488, op de Windward island's pro gressieve party 329 en op het Aru baanse arbeidersfront 372. Volgens een voorlopige schatting betekent dit, dat de Arubaanse pa triottische pa-tii vijf afgevaardigden en de Arubaanse volkspartij drie af gevaardigde naar de staten zal zen den. In de tegenwoordige staten zit ten voor \ruba vijf ver+-~<mwoor- digers van de Arubaanse patriotti sche partij, twee van de Arubaanse volkspartij en een van de Arubaanse volksunie. STUDENTEN-RELLETJES IN LISSABON Verschillende studenten zijn maan dag gewond geraakt, toen de politie een aantal van hen met gummiknup pels verspreidde in de buurt van de universiteit van Lissabon. Ook eenhoogleraar, die de stu denten vroeg zich te verspreiden, werd hierbij gewond. De studenten waren voor het uni versiteitsgebouw bijeengekomen om de autoriteiten de vrijlating te vra gen van een student, die kortgeleden gearresteerd is in verband met on rust in de universiteit. Bijeenkomsten van studenten zijn kortgeleden onwettig verklaard door het Portugese ministerie van onder wijs. Curasao De uitslag voor Curagao luidt als volgt: De Radicale volkspartij kreeg 1259 stemmen, de Curagaose volksunie (Umpoco) 603, de gecombineerde lijst Nationale volkspartij-Curagaose onafhankelijke partij 22.526, de De mocratische partij 18.953 en de Kon- strucieve volkspartij 2529. Het totale aantal uitgebrachte stemmen voor Curagao was 46.546, het aantal gel dige 45870. De uitslag op Curagao betekent, dat de Democratische partij op Cu ragao vijf vertegenwoordigers in de staten zal kriigen en de Nationale volkspartij zeven. In de huidige staten zitten voor Curagao zes leden van de democra tische parij, vijf van de Nationale volkspartij en een van de Konstruc- tieve volkspartij. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Weinig verandering Het KNMI deelt,mede: een groot hogedrukgebied strekt zich nu over geheel West-Europa uit, van Spanje tot Noord-Noorwegen. De hoogste barometerstanden komen voor boven de Noordzee en bover Scandinavië, waar de luchtdruk in de afgelopen 24 uur sterk gestegen is. Deze lig ging van het hogedrukgebied brengt mede, dat de wind nog steeds in de noordhoek b1' ft, zodat nog voortdu rend koude lucht wordt aangevoerd. De vochtigheidsgraad van deze lucht is zodanig, dat er zich, vooral in het oosten van het land, overdag vrij veel stapelwolken in ontwikkelen. Een zwak front, dat over Zweden naar het zuiden beweegt, kan mor gen dicht bij ons land komen. De wind zal daarbij meer noordoostelijk worden. In het karakter van het weer komt met dit alles niet veel verandering. Zon- en maanstanden 6 Juni: zon op 04.23, onder 20.54; maan op 08.11. Hoogwaterstanden 6 Juni: v.m. 5.51; n.m. 18.16. KORRELTJE De vijand van het geluk is het be geren. Directeur J. P. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 5 JUNI 1962 52e JAARGANG No. 15644 Van Roijen komt Telel. 2 0 9 3 5 Red 2001 5. 25594 - Advert. 2 0 8 2 6- Klachten bezorging 33839 (tussen 11.30 en 19.00 O.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,65 p w., f 2.80 p. mnd.. 8,25 p. kW., Franco p.p. ƒ,8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1