SKODA® DE KAARTENDANS Beambten zullen in verzet fnoeten komen tegen geleidelijke achteruitzetting Haagse politierechter omdat de extra-solide SKODA-bouw U ft MAANDAG 4 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA II Bondsvergadering van de H.K.W. „Ons vertrouwen blijft erop gericht, dat de regering aan de Stichting van den Arbeid en aan het college van rijksbemiddelaars zal laten blijken, niet onwelwillend te staan tegen over het inhalen door de beambten van hun achterstand in de wel vaartsdeling", aldus de heer A. W. Janssen, voorzitter van de „Neder landse Katholieke Bond van Admi nistratief, verkopend en verzeke- ringspersoneel Sint Fra-ciscus van Assisië" (HKW) op de zaterdag in Amsterdam gehouden bondsvergade ring. In zijn openingsrede stelde de heer Janssen o.m. dat de rechtspositie van de beambten nog ontoereikend is, in welk verband hij een classificatie van functies en een verbetering van de rechtspositie in de CAO's voor de beambten bepleitte. „De beambten zullen in verzet moeten komen tegen de geleidelijke achteruitzetting, die zij regelmatig moesten ondergaan", aldus de heer Janssen. Hij noemde een speciale be- ambtenorganisatie noodzakelijk om de specifieke belangen behoorlijk te kunnen behartigen. Verzet tegen achterstand en tegen achteruitstel ling kan alleen baten, wanneer de beambten zich efficiënt en sterk or ganiseren, even sterk als de werkge vers en de arbeiders, aldus de bonds- MINACHTING VOOR JUSTITIE „Uit zijn handelwijze blijkt alleen maar minachting voor Justitie en de wetten", zo stelde de officier bij de Haagse politierechter het geval van een 21-jarige autosloper, die in Al phen aan den Rijn een auto op sleep touw had, niettegenstaande zijn rij bewijs was ingetrokken. „Ik moest even die auto uit Haar lem halen", zo verontschuldigde ver dachte zich, doch de rechter vond dat helemaal geen excuus. Op 3 weken na had verdachte er zijn straf op zitten en zou hij dus weer hebben mogen rijden. Nu wilde de officier van justitie het rijbewijs nog gedu rende drie maanden ontzeggen en te vens een geldboete opleggen van 100,— of 20 dagen hechtenis. „Dan kan ik mijn zaak wel sluiten", zo be toogde verdachte Hij had het hele geval niet zo zwaar gevonden, omdat hij bijna weer mocht gaan rijden. - „U hebt zich aan de volle termijn te houden", zo merkte de rechter op. Toch wilde hij wel rekening houden met de grote moeilijkheden welke verdachte reeds heeft ondervonden en volstond daarom met het opleg gen van 6 maanden intrekken van 't rijbewijs, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, benevens 3 dagen gevangenisstraf. „Die moet u dan maar tijdens een weekeinde on dergaan", adviseerde de rechter. HET „KOOPJE" Een 26-jarige monteur uit Bode graven dacht, dat hij een koopje had, toen hij van een vriend een bromfiets kocht voor 150,„U had best kun nen begrijpen, dat het niet goed zat"v zo meende de officier van Justitie bij de Haagse politierechter, want het zat inderdaad niet goed, de brom mer was gestolen. En dus stond de monteur nu wegens heling terecht. Hij betoogde zoveel vertrouwen te hebben gehad in zijn vriend, dat hij meteen de bromfiets had gekocht. „Had hij vroeger ook een brom fiets", informeerde de officier. Neen, die had de vriend niet. „Destemeer reden om wantrouwend te zijn", con stateerde de officier, die een maand gevangenisstraf eiste. De politierechter hield rekening met het blanco strafblad en ook met het feit, dat verdachte de bromfiets had moeten afstaan en het dus uit eindelijk helemaal geen koopje was geworden. Hij legde daarom 100, boete of 20 dagen hechtenis op en de maand gevangenisstraf voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar. In Frankrijk zijn zaterdag onge veer 170.000 mijnwerkers voor 24 uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan eisen tot betere arbeids voorwaarden. (Rtr,). voorzitter, die constateerde dat de beambte sociaal absent is en die de organisatiegraad van de beambten beneden normaal noemde. Spreken de over de wenselijkheid van een krachtige organisatie zeide de heer Janssen het te betreuren, dat bij het NW en bij het CNV de beambten zijn „verstrooid en versplinterd" over tal van bedrijfsbonden, waardoor de praktische belangenbehartiging naar zijn opvatting wordt belemmerd. Tenslotte nog besprak de heer Janssen de toekomstige structuur van de R.K. sociale organisaties, waarover hij o.m. opmerkte, dat de bond een eenheid wil van R.K. werk nemers, maar binnen welke eenheid hij de maatschappelijke geledingen wenst erkend te zien met een rede lijke mate van zelfwerkzaamheid en zelfstandigheid. Rapport. De „Nederlandse Katholieke Bond van administratief-, verkopend- en verzekeringspersoneel, Sint Francis- cus van Assisië" (HKW), bezit dui delijke kansen voor een krachtige uitgroei. Dit is een van de conclusies uit de enquête, in opdracht van deze bond ingesteld door het „gemeen schappelijk instituut voor toegepaste psychologie". Doel van dit landelijk onderzoek was de opvattingen om trent en de belangstelling voor de vakorganisatie voor beambten en verkopend personeel te peilen. In de gisteren geëindigde 2-daagse bonds vergadering van de HKW is het rap port over dit sociaal-psychologisch onderzoek uitgebracht en zijn de uit komsten ervan toegelicht. oersterk bulsliggerchassls knikweerstand 70.000 kg geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat zéér korte remweg van 60 km/u tot 0: 12,90 meter OCTAVIA COMBI f 6475,- 1202 COMBI f 6975,- .1202 BESTELWAGEN f 5395, H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010 DEALERS: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 EEN VEILIGE KEUZE Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B, tel 2820 (Advertentie) Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Recht door naar school en kantoor (gr.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Orgelspel: lichte muziek van Nederlandse componis ten. 13.30 Nieuws. 13.15 Mededelin gen, actualiteiten of grammofoonmu- ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Me- tropole-orkest. 14.00 Utrechts Barok ensemble. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar, naaicursus voor de vrouw. 15.30 Pianorecital: klas sieke muziek .16.00 Operettemuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateurs programma. 17.55 New York calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Pianospel: lichte muz. 18.30 Ra- dio-Volks-Universiteit: Achter de Schermen - VI, door G. J. de Voogd. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Inlei ding tot muziekbegrip, muzikale le zing. 19.20 Zwerftochten door Ope- raland (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Op klaringen: luchtig zomeravondpro gramma. 20.50 Het ABC van het Heelal: 1. Ons eigen zonnesysteem, lezing. 21.10 Klank-omrankte levens, muzikale biografie, 22.00 Nederlands kamerkoor en orgel, 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Pizzicato: nieuws en actualiteiten uit de we reld van de lichte muziek. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke kamer muziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmu- ziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Klas sieke meesterwerken uit de Franse muziekliteratuur (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmu- ziek. 11.50 Volaan. vooruit, le zing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Lichte grammof oonmuziek. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Gitaarreci tal (gr.). 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Licht orkest met solisten. 14,00 Amu sementsmuziek (gr.). 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Russische orkestwerken (gr.).. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Nieuws uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Kaarten op tafel, gesprek over ac tuele problemen. 18.30 Militair or kest. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.25 Lichte grammof oonmuziek. 20.00 4e Slotuitzending SUS 9. 21.00 Weet je weetje!, tips voor amateur- fotografen. 21.20 Radiophilharmo- nisch orkest: Klassieke muziek. 21.55 De halve maan(d), cabaret. 22.15 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Volksmuziek met com mentaar. 23.10 Clavecimbelrecital. Klassieke en moderne muziek. 23.35 Moderne orgelwerken (gr.). 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Internationaal agra risch nieuws. 20.00 Journaal. 20.20 Zendtijd Politieke Partijen: Christe lijk Historische Unie. 20.30 Docu mentaire film. 20.5522.30 Speel film. Naar wij vernemen zal de Tweede Kamer donderdag a.s., des middags om één uur, een begin maken met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. Don derdagavond vergadert de Kamer eveneens. Het debat zal dinsdag 12 juni des middags om één uur worden voort gezet. Man stak eigen huis in de brand De brand, die in de nacht van 17 op 18 mei jl. de zolderverdieping van een woning aan de Haspelstraat te Rotterdam grotendeels vernielde, blijkt door de bewoner, de 26-jarige lythograaf J. H. zelf te zijn gesticht. Na een uitgebreid onderzoek van de recherche van het bureau Mar- coniplein heeft H. bekend de brand zelf veroorzaakt te hebben om in 't bezit te komen van de verzekerings penningen. Het vuur vernielde des tijds een gedeelte van de inboedel, ter waarde van 3700,-. De schade aan het pand bedroeg 3.000,-. H. zal maandag a.s. voor de offi cier van justitie worden geleid. TENNIS Dames van Unicum in goede vorm Unicum I heeft zondag met 5-3 van Park Marlot II verloren. De dames L. van Ulden en D. van Mechelen wonnen op overtuigende wijze hun enkelspel. Ook in het dubbelspel toonden beiden zich de meerderen. Bij het herenenklspel werd de heer Noordman op het nippertje verslagen mt 3-6, 11-9 en 6-4, nadat hij in de 2e set op match-point had gestaan. Ook de heer Grimbergen verloor zijn single. Het herendubbel en de beide gemengde dubbels gingen verloren. Unicum II, bestaande uit de dames Vleerbos en M. van Ulden en de heren Modderman, Van Eisen en Van Cassel. heeft in de 4e klas op fraaie wijze met 5-3 van het Bterke Batavieren II gewon nen, Hiermee behaalde dit team het kampioenschap. Overige Unicumuitslagen Klasse 4: Unicum III-HBC I 1-7. Klasse 5: De Oude Eik li-Unicum IV 4-4; Unicum V-Leidse Studenten VII 0-8 Junioren: Klasse B: Unicum I-Noordwijk I 4-1 (Unicum I is ongeslagen kampioen). Klasse C: Unicum II-SMATH 2-3; Uni cum III-Forescate 1-4. TENNIS IN LEIDEN Roomburg heeft tegen Dash 3 niet de minste moeite gehad. Pessimisten had den snel berekend, dat de Leidenaren géén kampioen zouden zijn, indien ze met 0-8 aan de Kanaalweg zouden ver liezen. Met de omgekeerde score, 8-0, heeft Roomburg de ontmoeting beëin digd! Roomburg 2 zal nog moeten wachten met het hijsen van de kampioensvlag. Victoria 4 trok zich niets aan van de faam der ongeslagen Leidenaren en won met 7-1. Roomburg 2 zal nu ten koste van alles de laatste, afgebroken wed strijd tegen DIO moeten winnen. De stand is reeds 2-1 in het voordeel van Roomburg. Roomburg 3 ging zwaar ge havend naar OTC 5 in Den Haag. Door spelersgebrek werd een dames-enkel spel, een mixed en de damesdubbel ge wonnen gegeven. De 3-0 achterstand werd echter nog bijna in een zege om gezet. Helaas verloren Nuis-Ubbink de herendubbel, zodat een puntenverdeling (4-4) tot stand kwam. Roomburg 4 won van Esso2 (5-3), Roomburg 5 kwam gelijk met Oud-Was senaar (4-4) maar zal toch degradatie wedstrijden moeten 6pelen. De LLTC heeft de laatste, zeer kleine kans om zich veilig te stellen geheel benut. Toen de inhaalwedstrijd donder dag jL tegen Metselaars op fraaie wijze 4-4 werd, leek een kleine zege op Oud- Wassenaar niet onmogelijk, maar de ne derlaag van de eerste maal (3-5) kon slechts met forse cijfers worden geneu traliseerd. Temminck kwam tegen Lee- wens 6-4, 2-6, 1-4 achter. Onverdroten vechtend knalde hij zich uit de perike len (6-4). Nordlohne overkwam tegen Kalff het zelfde (6-4, 2-6, 0-4), z(j het, dat deze Leidenaar zich tactisch naar de zege schaakte (9-7)1 Mej. Verploegh Chassé won snel van mevr. Kalff, maar mej. Teppma moest eerst een 1-6, 6-2, 0-3 achterstand omzetten (9-7) voor het volgende punt aan de LLTC-verzame- ling kon worden toegevoegd (4-0). Te zamen met mej. Verploegh-Chassé won zij de damesdubbel tegen de dames Bak- ker-Kalff (5-0), waarna de herendub bel Nordlohne-Temminck niet achter wenste te blijven (6-0, 7-5). Oud-Was senaar bleek geheel van de kaart. De 6-0 voorsprong van de LLTC stelde de Leidenaars voor één jaar veilig in hun pas verworven Overgangsklas. 't Werd uiteindelijk 7-1 voor LLTC. LLTC 4 is kampioen in de 5de klas. LLTC 2 moet zich voorbereiden op degradatiewedstrij den. De Leidse Hout Reeds kampioen, had de ontmoeting van De Leidse Hout- ers tegen Katwijk meer weg van 'n ge zellige picknick, dan van een wedstrijd. De dames Van Berge Henegouwen en Westerhout gaven De Leidse Hout een 0-2 voorsprong, waar Bonte, ondanks felle tegenstand van Blinken, er 0-3 van maakte. Verhees won van Van Dongen (1-3). De zeewind was intussen opge stoken. Alle dubbels waaiden naar de Katwijkse zijde, zodat de Leidenaars wat teleurgesteld met een 5-3 nederlaag huiswaarts moesten keren, Andere uitslagen: L.Hout 2-Kennemer- land 7-1 (kamp.!), L.Houi 3-Katwijk 5-3. De 22-jarige Hagenaar Hans Sauer- bier is zondag in Den Haag floretkam pioen van Nederland geworden. Hij ver loor in de strijd om de titel' slechts twee van zijn 12 partijen. De Hongaarse gewichtheffér Gyozo Verez heeft zondag tijdens wedstrijden in Boedapest het wereldrecord tweehan dig drukken in de zwaarmiddengewicht- klasse verbeterd en gebracht op 157,5 kg. Het oude record stond met 155,5 kg se dert 5 mei van d<it jaar op zijn naam. HANDBAL Herenteam MSV kampioen Voor de afdeling handbal van de R.K. Sportvereniging MSV was het gisteren een grote dag. Door een verdiende 8-5 overwinning in de tweede beslissings wedstrijd tegen EDH werd het kam pioenschap van de Noordwijkers een feit, waardoor het eerste elftal tevens promoveert naar de eerste klasse van het Nederlands Handbalverbond. Het begin van deze wedstrijd gaf van beide zijden nogal nerveus handbal te zien, wat gezien de grote belangen, die op het spel stonden zeer zeker begrijpe lijk was. De uitvallen van EDH waren In deze beginfase van de strijd iets directer ge richt en het verbaasde dan ook niemand, dat de Delftenaren in de 10e minuut het eerst succes hadden. Uit een zeer fraai opgezette aanval, waarbij de bal razend snel van hand tot hand ging, wisten de EDH'ers de openingstreffer voor hun rekening te nemen. Dit doelpunt inspireerde de Noordwij kers blijkbaar tot een nog enthousiaster verweer, want vanaf dat moment ging 't in de aanval van de roodbroeken veel beter. Wim de Haas had het eerst suc ces, toen hij met een onverwacht en keihard schot in de linker bovenhoek de EDH-goalie onhoudbaar passeerde: 1-1. Voorsprong 12 Hierdoor aangemoedigd ging MSV door en het was wederom Wim de Hass, die in de 18e minuut met een goed ge plaatste worp zijn ploeg aan een 2-1 voorsprong hielp, De MSV-aanval ging veel soepeler draaien en in de 21e en 27e minuut eiste goalgetter Gerard Turk zijn aandeel in de score op door de bal tweemaal mee dogenloos hard in de Delftse touwen te jagen. Het is begrijpelijk, dat de Noordwijk- se supporters met een gerust hart de uitstekend leidende arbiter de rust hoorden blazen. Na de thee kwamen de uiterst spor tief spelende bezoekers echter nog zeer dicht bij een gelijke stand. De MSV-ver- dediglng liet enkele steekjes vallen, waardoor doelpunten in de 6e en 9e mi nuut de score op 4-3 brachten. Hoog tempo Op dat moment was er dus nog van 1 alles mogelijk en werd het de vele MSV aanhangers angstig om het hart. Het bleek gelukkig voor hen snel, dat het I veel hogere tempo van de thuisclub uit- eindelijk de doorslag zou geven. In de 15e minuut bracht een juweel van een pass midvoor Gerard Turk in vrije po- site voor het EDH-doel en wat dat be tekende, wist de doelman der gasten pas, toen hij de bal uit het net moest halen: 5-3. Het was voor de EDH'ers beslist jam mer, dat hun eminente doelman na dit doelpunt met een schouderblessure het veld moest verlaten. Overigen bleek ook zijn opvolger uit het goede keepers hout gesneden te zijn. MSV rook nu de winst en in de 21e minuut bracht Gerard Turk, ondanks een lastige handblessure, de stand op 6-3 en toen Peter Turk en aanvoerder Kees van der Berg de score opvoerden tot 8-3, maakten de vele supporters zich op om hun favorieten te huldigen. Dat EDH in de slotfase nog tot 8-5 kwam, was toen van weinig betekenis meer. De Franse voetbalfederatie heeft zondag bekendgemaakt, dat Henri Gue- rin de plaats van Albert Batteux zal in nemen als trainer van het nationale Franse elftal. DE SNELVLIEGER Wedvlucht vanaf Corbeil op maan dag 28 mei. Afstand 420 km. Duiven gelost om 6 uur, eerst aankomende duif om 12.45.53; laatste prijswinnen de duif om 14.01.37. 1-7 Gebr. v. Schie; 2-10 D. Mosse- veld; 3 L. Bax; 4 J. Staffeleu; 5 F. Hofman; 6 N. Dysselbloem; 8 F. Heemskerk; 9 H. Braidt. „Arme Tineke", zei Klaartje, toen ze zich weer verstaanbaar kon ma ken. „Minny is altijd thuis uit haar humeur. En wat zag ze er uit. Het is idioot, ze gaat erg veel uit en zei, dat ze best aardig kan zijn. Maar thuis is het een lastig kind", Florrie dacht aan de woorden van oom Huib vorige week, toen El1" zo uit haar humeur was. Een van de vreugden van het ge zin is, dat je er jezelf kan zijn. Je hoeft niet op te schroeven en je be ter voor te doen dan je bent. Maar ook niet slechter. Iedereen kan eens wat hebben en we moeten van el kaar veel kunnen vedragen. Maar het is niet prettig om de stemming van de anderen te bederven en je slechte buien bat te vieren op je huisgenoten. Als er werkelijk narig heid is, moeilijkheden zijn, dan zijn wij de eersten om jullie erin bü te staan. Maar een beetje zelfbeheer sing moeten we aankweken, de schuld van humeurigheid ligt meest al bij ons zelf. En smijt nu nog eens lekker met de deur, kind". Met een woedend gezicht was Elly opgevlogen, maar haar vader moest 't ontgelden en al stoeiend was ze de deur uit gedreven. Vijf minuten later zagen ze haar zingend de tuin uit fietsen. Oom Huub rn tante Loes zei den dikwijls net de dingen, die je uit de put hielpen. Net andersom als tan te Josine en Oom Klaas, die maakten juist de prettige dingen naar. In de Paasvakantie moest ze een paar da gen bij hen' gaan logeren. „Weet je wat ik doe"? zei ze plotseling tegen Klaartje. „Als ik bij tante Josine ga logeren, vraag ik Minny Mulder mee. Dan kunnen ze elkaar plagen. „Laat haar dan alleen, gaan", raadde Klaar, Dan ben jij er meteen vanaf Dat vond Florrie een prachtig idee. Voor de banketbakkerswinkel probeerden ze hun keus te doen, wat lang niet eenvoudig bleek te zijn. Maar toen ze hun geld besteed hadden, nam Florrie Klaartje mee naar een fruitwinkel, waar ze appels, noten en rozijnen kocht. „Daar fuif ik op", zei ze alleen. Toen ze met hun buit de trap op slo pen, zagen ze net Elly in haar kamer verdwijnen met allerlei in haar armen. De deur werd van binnen op slot gedraaid. Nu werd het een ge heimzinnig heen en weer lopen, bij elkaar zoeken en klaar leggen, waar bij ze moeite hadden Pim te weren, die polshoogte wilde nemen, wat de meisjes gelcocht hadden. „Alleen kij ken", hield hij vol. Maar ze vertrouw den hem voor geen cent en daar had den ze geen ongelijk in. Tegen half acht werden vader en moeder afge haald door vrienden met de auto en uitgeleide gedaan door de vier meis jes, kleine Petertje op Tinkes rug. Ze hielden zich goed, maar nauwelijks was de deur achter de grote mensen dichtgevallen of ze stoven de trap op. Tineke legde Peter in zijn bedje, Klaartje bracht hem een taartje en chocola, waarop het ventje zich tevre den liet onderstoppen. Een kwartier later werd er luid op de gong geslagen, 't teken, dat 't feest ging beginnen. Van de zoldertrap daalde een zeerover met rode sjerp, hoofddoek en koperen oorringen. Zijn accordeon droeg hij op de rug, zijn guitaar onder de arm. Hij had een lange, geruite broek aan en een witte blouse met opgestroopte mouwen. Op hem volgde een Japanse geisha. Ze droeg een rood met gele zijden kimono en rode slofjes, haar donkere haren waren naar boven gewerkt en aan weerskanten was er een witte narcis ingestoken. In de hand droeg ze een grote Chinese waaier. ".chter de schone Japanse kwam 'n prinsesje in een laag uitgesneden witte japon met breed uitzwaaiende lange rok en grote poufmouwen. Een witte sjaal met glinsterende lovertjes was om haar schouders geslagen, een klein zijden tasje hield ze in de hand. De blonde krullen werden bijeenge houden door een roze zijden lint, aan haar voeten had ze roze muiltjes met grote pompoenen. Toen het drietal de feestzaal bin nentrad, werden ze plechtig ont vangen door twee keurige jonge mannen in sportcostuum, die hun be wonderende en verbaasde uitroepen glimlachend buigend in ontvangst namen. De kamer zag er dan ook kostelijk uit. Tafels en stoelen waren niet te zien, in de plaats daarvan bedekten de mooiste kleedjes van huize Fran ken de grond en aan da kanten la gen de kleurige kussens opgesta peld. Een kamerlinde stond in de ene hoek; naast het divanbed dat ook geheel met kussens bedekt was, be vond zich een klein laag tafeltje met glazen en flessen. Vlaggen en kleu- roige slingers bedekten de muren. „Voor jullie gaan zitten, moet je eerst het eten halen", zei de jonge man met Elly's gezichtje prozaisch. „Hoe kom je aan die jurk, Klaar, 't staat enig". „Alles is van Florrie", zei Klaartje. „Van tante Marna ge kregen". Ze liet zich bewonderen, waarna Florrie. bekeken werd. „Je moet je bril afdoen", vond jonge man Tineke, „dat staat niet". „Straks wel", bromde geisha terug „we moeten eerst de boel halen". Maar nu trad de zeerover tussen beide. „Wel verdikkeme", klaagde hij, „wie bewondert mij nu eens? Heb ik daarvoor uren en uren gezwoegd?" Maar die schade kon hij meteen in halen. De meisjes draaiden hem in de rondte aaiden over de zijden sjerp en trokken aan zijn hoofddoek. Ter wijl er twee wegholden, hield hij met moeite de twee keurige jongelingen in bedwang en eindigde ermee hen beiden in een hoek op de kussens te duwen. Ze hijgden van inspanning maar net toen ze opnieuw wilden aanvallen kwamen de lekkernijen binnen. Dat zag er heerlijk uit, twee bladen met sch^altj^s vol lekkers en noten er tussendoor. Nu greep Pim zijn accordeon, Elly schonk limonade en Klaartje presen teerde een gebakje. „Je kunt zo optreden in jullie stuk", zei Tineke met volle mond, „ik geloof dat jullie geverfd 2ijn ook". „Dat is schmink, van Florrie", zei Klaartje snel. Over het stuk praatte ze liever niet. De repetities zouden volgende week beginnen, maar met Florrie sprak ze er niet over. En nu begon 't feest pas goed. Pim speelde 't ene liedje na 't andere, Elly en Tineke dansten om beurten met de prinses en de geisha, Klaartje vertelde onder hevig pro test van Florrie, waar die nog extra op gefuifd u Ze sloegen haar op de schouder en dronken haar toe met de limonade. Florrie werd meer en meer opgewonden. Ze gooiden Pim met hazelnoten, stootte haar glas om, lachte en giechelde en trapte haar bril bijna kapot. Klaartje redde hem en verstopte hem vlug in Elly's boe kenkastje. Nog later droeg Florrie versjes voor en bij 't aanmoedigend geklap van de anderen ging ze enkele mensen voorstellen. Ze lachten zich een stuip, zo gek als die Florrie kon doen! In koor raadden ze wie bedoeld werd. De huisnaaister, zeurige ouder wetse juffrouw. De pianostemmer!

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11