Mfhr, Gemeenteraadsverkiezingen bevestigden de volksstemming van twee maanden geleden De Gaulle EICHMANN TERECHTGESTELD Zijn as werd in zee verstrooid Indonesische para's hadden geen duidelijke opdracht Spoorwegramp in Italië eist 66 doden Hoogwaterstanden BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 1 JUNI 1962 52e JAARGANG We weten het weer voor vier jaren Directeur J. P. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telel 2 0 9 3 5 Red 2 0 015, 2 5594- Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0.65 p w., f 2.80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. ƒ,8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 F.F.D. echter nog dieper in de put! pe aans]a„ Qp Bij Kapadwanj in India zijn woensdag 69 mensen om het leven gekomen toen een bus van een brug in een rivier stortte. Kapadwanj ligt in de staat Bombay. De bus maakte een val van 12 meter. Het aantal ge wonden bedraagt 18. VIJFDE MAN GEARRESTEERD Een man van wie wordt aange nomen, dat hij de leiding gehad heeft bij een in september door de OAS ondernomen poging tot moord op generaal De Gaulle, heeft zich woensdag na een kort vuurgevecht aan de politie in Parijs overgegeven. De politie belegerde een huis in wes telijk Parijs, waar Armand Belvisi, die door de politie door geheel Frank rijk werd gezocht na de mislukte poging generaal De Gaulle in zijn auto op weg naar Colombey-les-deux- Eglises te vermoorden zich verborgen hield. De politie zei dat Belvisi pro beerde de flat in brand te steken, en op de politie schoot voor hij zich overgaf, na een vier uur lange be legering. Met het gevangen nemen van Bel visi is nog een van de zes mannen, die volgens de politie aan de aanslag hebben deelgenomen, op vrije voe ten, namelijk Dominique de la Prade, die de knop van het elektrische ont stekingsapparaat zou hebben inge- Het stoffelijk hulsel van de te- drukt toen de wagen van De Gaulle rechtgestelde Adolf Eichmann is voorbijkwam. dent besloten heeft in het geval van vanochtend vroeg gecremeerd en de De vier andere deelnemers van de Adolf Eichmann geen gebruik te ma- as in volle zee verspreid. Volgens aanslag wachten nog op hun berech- ken van zijn voorrecht, misdadigers een in Tel Aviv uitgegeven commu- ting, te begenadigen of hun straf te ver- nique, geschiedde de verassing aan minderen. boord van een Israëlisch politievaar- in Algiers j tuig, ongeveer vier en een half uur, Eichmann werd ter dood veroor- nadat Eichmann in de gevangenis van In Algerië zijn woensdag minstens hm Mtitrni» mi. Ramleh nabij Tel Aviv was terecht- 21 mensen, waaronder 17 Mohamme- gesteld. danen en donderdag minstens 17 Later meldde het Franse persbur. personen, onder wie 13 Europeanen, De gemeenteraadsverkiezingen zijn, zoals steeds, een veel minder dui delijke graadmeter voor de grote politieke stromingen dan de verkiezingen voor Prov. Staten en de Kamer. Er doen aan de gemeenteraads verkiezingen veel meer groeperingen mede, die plaatselijke of persoon lijke belangen voorstaan. Niettemin is uit de uitslagen der verkiezing op te maken, dat de tendens van de Prov. Staten-verkiezing - verlies voor de P.v.d.A. en zwaar verlies voor de V.V.D. - zich woensdag heeft voortgezet en zelfs uitgebreid. De Nieuw-Guinea-aktie van de P.v.d.A. heeft voor haar geen gunstig effekt gehad en nog geringer de rel van de heer Van Riel te gen minister Visser. Dat is een verkiezingsstunt geweest, die voor de V.V.D. geheel verkeerd heeft uitgepakt De Prot. Christelijke partijen bleken vrij wel onveranderd. In zoverre bij de plaatselijke versplintering der groeperingen, vooral in het zuiden, een juiste beoordeling mogelijk is, gaven de K.VJP.-aandelen een iets hogere beursnotering te zien. De com munisten bleven zo'n beetje op hetzelfde peil, doch de PSP, de „Pacifistische socialisten", snoepten van de P.v.d.A. af, wat deze partij aan kleurloze overlopers uit de V.V.D. won. De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen was dus in het algemeen bemoedigend voor de K.V.Pen de P.S.P., en teleurstellend voor de P.v.d.A. en de W.D. Deze opname bereikte ons uit Nieuw 3uinea: de aan komst van het m.s. „Zuiderkruis" in Hollandia met aan boord 850 militairen van de Koninklijke Landmacht. De mannen blijven voor een deel in Hollandia; een ander deel gaat verder naar Sorong en Biak. President Ben Zvi van Israël heeft Eichmanns gratieverzoek van de hand gewezen. In een officiële bekend making wordt gezegd, dat de presi- deekl omdat hij „een centrale en- beslissende rol" heeft gespeeld bij het opstellen van de plannen voor As verstrooid en het uitvoeren van het program AFP, dat het lijk van Eichmann niet bij aanslagen om het leven gekomen" van de nazi's t t uitroeiing van mil- aan boord van een Israëlische poli- Sinds dondi - Eichmann had het woensdag bij de president ingediend. Ook zijn echtgenote en zijn broer, dr. Robert Eichmann, stuurden tele grammen uit Duitsland en Oosten rijk ten behoeve van de terdoodver- oordeelde. In de nacht van donderdag op vrij dag is Eichmann terechtgesteld door middel van ophanging. Volgens de gevangenisarts trad de dood onmid dellijk in. Bij de executie waren aanwezig het hoofd van het gevangeniswezen, een ambtenaar van een Israëlische poli- Sinds donderdagavond zijn in Oran tieboot, maar in een speciaal daar- zeven Europeanen, onder wie een voor vervaardigde oven in de omge- vrouw, gedood, gratieverzoek ving van Ramleh is gecremeerd. Te Ain Temoetsjent, in West-Al- De as is daarna door de boot op gerië, zijn vier Europeanen door Al- ongeveer 8 kilometer uit de kust gerijnen ontvoerd, verspreid. Alle installaties voor de In Tlemcen is een advocaat, die terechtstelling in de gevangenis z:Jn OAC-cliënten in de plaatselijke ge- vernietigd. vangenis bezocht, bij het ver laten van de gevangenis door Mo hammedaanse terroristen doodge schoten. Toenadering In een bioscoop in de mohamme daanse wijk Belcourt van Algiers hadden Europese liberalen donder dag een gedachtenwisseling met af gevaardigden van de Algerijnse ver zetsbeweging FLN. Met algemene stemmen werd een resolutie aan vaard, waarin vertrouwen werd i it- gesproken m het Algerië van mor gen en in „het broederlijk en dem >- cratisch naast elkaar bestaan van de Europese en Mohammedaanse ge meenschap". Een FLN-leider verzekerde de Europeanen, dat zij zonder gevaar de Mohammedaanse wijken van Al giers konden bezoeken. 7'„er, Toi Aviv De goederentrein is met een snel- het districtsbestuur va PftpJprpnj-rp:n rppJ rlnnr heid van ongeveer zeventig kilometer twee politiemannen die zich m de IjOederentreiIl reed door door een onveilig sein op de stilstaan de passagierstrein ingereden, aldus een te Rome door het ministerie voor vervoerszaken uitgegeven medede ling. 22 Gewonden zijn in een zieken- Practische, modern-gedistingeerde regenjas voor storm en regen. Coster wéét, dat voor zo'n jas ntJ gewel dige belangstel ling bestaat. Daarom vooralle trouwe Coster-klanten deze unieke aanbieding. rechtzaal bevonden toen het dood vonnis indertijd werd uitgesproken en nu officieel Eichmann konden identificeren als de veroordeelde, 'n protestants geestelijke, twee verte- onveilig sein Een goederentrein is donderdag- genwoordgers van de Israëlische morgen vroeg bij Voghera m Noord- huis opgenomen. De toestand van drie pers en twee van de buitenianase Itaiie van achteren ingereden op een hunner is ernstig. De overige gewon- pers. stilstaande personentrein, die van de passagiers konden, na behandeld Milaan op weg was naar Genua. Bij te zijn, huiswaarts keren deze botsing zijn 62 mensen om het in bepaalde gevallen werden stof- Ieven gekomen. De brandweren van felijke overschotten van passagiers, Pavia, Allesandria en Milaan werd na uit de wrakstukken te zijn gehaald te hulp geroepen om de vele gewon- meteen in lijkkisten geplaatst. J" De bestuurder van de goederen trein en zijn assisent zijn voor een - Twee rijtuigen van de personen- verhoor aangehouden en later te vGJf Tioor 'rein werden volledig vernield. Het Voghera in arrest gesteld. achterste rijtuig werd overlangs in tweeën gespleten. Ter plaatse moés ten veel amputaties en bloedtrans- In de Ursulakliniek te Wasse- Geen blijken van berouw De geestelijke, die de executie bij- r oo... woonde, was de Canadese zendeling denf men spreekt van 100 uit William Hull, die een aantal gesprek- wrakstukken te bevrijden, ken met de ter dood veroordeelde heeft gehad. Hun laatste gesprek van anderhalf uur vond donderdag plaats. Mevrouw Hull, die als tolk bij de sprekken optrad, verklaarde na af loop van het laatste onderhoud, dat fusies worden verricht. naar is gistermorgen de 64-jarige Eichmann hard en bitter gestemd De aangereden trein zat vol ste- pensionhoudster, mej. G. Nielander was over de afwijzing van het hoger delingen, die een dagje naar zee gin- overleden. Woensdag kwam zij met beroep. Van berouw had de veroor- gen en arbeiders die. van hun werk in de bromfiets in botsing met een deelde ook toen volgens haar geen Milaan kwamen. Voghera ligt onge- auto, toen zij in de Daendelstraat blijk gegeven. veer 60 km van Milaan. geen voorrang verleende. Prachtige changeant-pop I i n Dri -Si I HERENREGENJASSEN met ingezette mouw, met en zonder ceintuur te dragen, moderne kleür. Normale prijs 59.75, maar als speciale Pinkster- rrassing, Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schrift, bestellingen. Een beeld van de treinramp bij Voghera in Italië welke tientallen mensen het leven heeft gekost en zeer veel •chade heeft aangericht. Een van de wagons, welke op 'het uiteinde is terechtgekomen, is tegen het dak van het station blijven staan. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Gondse- slngel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ZEIST: Slotlaan 158-160 VLAARDINGEN: Liesveld 7-9 Papoeagidsen leidden hen om de tuin Volgens verklaringen van gevan gen genomen Indonesische para's hadden deze geen duidelijke opdracht hoe te handelen na hun landing in Nieuw Guinea. De zegslieden werden 18 mei boven Teminaboean uit vier motorige Hercules transportvliegtui gen gedropt. Ze waren vertrokken van de basis Laha Ambon, na opge leid te zijn in Bandoeng. Ze hadden echter nooit geleerd in bomen te springen, zo verklaarden zij. Ze wa ren niet vrijwillig gegaan, „het was een order". ONDUIDELIJKE OPDRACHT Er was geen duidelijke opdracht, de para's moesten zich alleen na de landing verzamelen en orders van de commandant afwachten. Maar reeds tijdens de eerste poging de hoofdgroep te bereiken werden ze door Papoeagidsen om de tuin ge leid. Toen ze werden uitgezonden werd beloofd dat ze hulp van Pa poea's zouden krijgen, daarom had den ze waarschijnlijk ook maar voor twee dagen voedsel bij zich. De Pa poea's, die ze ontmoetten beloofden hen de weg te wijzen, maar ze voer den de indringers prompt in de rich ting van een Nederlandse patrouille, waarmee een vuurgevecht ontstond en een der zegslieden gewond werd. De gevangenen werden naar So rong overgebracht. De aankomst al daar leek wel een show. Er waren vertegenwoordigers van de Ameri kaanse en de Australische pers, al dus een verslaggever van de Volks krant. Ook de l.V. was aanwezig met een groep filmers en fotografen. Een grote menigte Papoea's keek toe. De gevangenen antwoordden be deesd op gestelde vragen en her haalden steeds uit eigen beweging: „We hebben niet op Nederlanders geschoten. Echt niet". RUSK OVER NIEUW GUINEA De Amerikaanse minister van buitenlandse zeken, Rusk heeft don derdag op zijn persconferentie te Washington aangedrongen op onmid- delijke hervatting van de bespre kingen tussen Nederland en Indone sië over westelijk Nieuw Guinea. Men dient zich te onthouden van ge wapend optreden om onderhande lingen een kans van slagen te geven. Minister Rusk zei, dat voorzover hij weet, geen nieuwe datum is vast gesteld voor hervatting van de be sprekingen, die op 22 maart wer den afgebroken. Hij zag echter geen reden waarom ze in de naaste toe komst niet zouden worden hervat. Verder zei de minister dat oud- ambassadeur Bunker, de „derde partij" bij een eerder gehouden be sprekingen, in contact heeft gestaan Indonesiërs houden Japans schip tien dagen vast Een Indonesisch oorlogsvaartuig heeft op 15 mei met een schot voor de boeg het 3360 ton metende Ja panse vrachtschip Hirashima Maru tot stoppen gedwongen, naar een ha ven gebracht en daar tien dagen lang vastgehouden. De gezagvoerder, Ya- hiji Hamaskima deelde dit vandaag mede na aankomst in een Australi sche haven. Als reden tot de aanhou ding hadden de Indonesiërs opgege ven, dat het schip in de Indonesische wateren voer. De aanhouding ge schiedde nabij Halmaheira. Op 25 mei kon het schip zijn reis vervolgen nadat het was doorzocht. met beide partijen, nadat hij een nauwkeurige analyse had gemaakt en voorstellen had opgesteld, die naar diens oordeel redelijk waren, gezien de standpunten van de twee partijen. Volgens minister Rusk is de Ame rikaanse regering van mening, dat de voorstellen van Bunker een rede lijke grondslag voor overleg en voor het bereiden van de weg voor on derhandelingen met het doel vast te stellen of de partijen tot elkaar kun nen komen en overeenstemming kunnen bereiken over een oplossing. MINISTER MARIJNEN IN TUNIS De Nederlandse minister van land bouw, mr. V. G. M. Marijnen, is woensdag in Tunis aangekomen voor een bezoek van een week. Tijdens zijn verblijf zal hij met de Tunesi sche staatssecretaris van landbouw, mr. Abdelmajid Chaker, besprekin gen voeren over het zenden van Ne derlandse landbouwdeskundigen naar Tunesië en plannen voor Ne derlandse hulp bij het oprichten van een modelveehouderij. De internationale bekende radio- en t.v.-pianist entertainer Jaap Daniels speelt voor U heden vanaf 19 uur in boulevard-café-rest. „MARINA" Katwijk aan Zee De Meerminbar is geopend tot 0.30 uur. Ruime parkeergelegenheid. (Advertentie) Dit nummer bestaat nit 20 pagina's Weinig verandering Een kleine storing, die woensdag ochtend de noordkust van Schotland naderde, is donderdag uitdiepend over de Noordzee naar het zuidoos ten getrokken en heeft daarbij ook aan onze kust een stormachtige noordwestelijke wind veroorzaakt. Het restant van deze storing lag van morgen al in de Oostzee. Intussen verplaatste het centrum van een van IJsland gekomen hogedrukgebied zich in de richting van Ierland en vormde zich een uitloper over onze omgeving. Een sterke uitstraling was het gevolg, waarna plaatselijk in het midden en zuiden van 't land nacht vorst voorkwam. Een nieuwe kleine storing naderde vanmorgen Noord-Schotland. Ook deze storing zal over de Noordzee in zuidoostelijke richting gaan bewegen. In verband hiermede blijft het weer enigszins wisselvallig en komt er in het temperatuurverloop geen belang rijke verandering. Het gevaar van nachtvorst blijft aanwezig. Zon- en maanstanden 2 Juni: zon op 04.26, onder 20.50; maan op 04.50, onder 20.35. Nieuwe maan. 2 Juni: vmi. 3.00; n.m. 15.28. KORRELTJE Zenuwachtige mensen ontzien, be tekent zichzelf ontzien.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1